Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έχω και εγώ το huawei.Η ερώτηση μου είναι ότι ενώ η οθόνη είναι multitouch δεν υποστηρίζει περισσότερα των 2 χτυπήματα.Είναι θέμα hardware ή υπάρχει καμιά μόντα για να υποστηρίζει παραπάνω των 2 χτυπημάτων??

 

Οχι ο touch sensor του κινητου δεν υποστηριζει πανω απο δυο δαχτυλα.

 

Ακριβως...εγω και περιμενα εναμιση μηνα..αλλα τελικα ολα οκ.Πιστευω οτι θα εχουν πλακετα τωρα στοκ!

 

Ναι για σενα ελεγα, που χαθηκατε εσυ και ο akalos?

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

οταν δινουμε permissions στο framework.jar ας πουμε τικαρουμε ΟΛΑ τα κουτακια???

 

Edit: Μ@λακια ειπα!!!Το βρηκα

Edited by scoupegt_13
Link to comment
Share on other sites

Γκαρντασια ξερει κανεις πως μπορω να διαγραψω το anzHi Market που ηρθε πακετο μαζι με το geno4v??Στο titanium οταν παταω unistall μου λεει οτι δεν μπορει να βρει το apk!!
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα..Νέος στην παρέα και νέος σε android λογισμικό..Παρακολουθώ το φορουμ και συγκεκριμενα για το x5 pro εδω και καιρο καθως ειμαι και εγω κατοχος του..Περιμενω εδω και καιρο την αναβαθμιση τις wind αλλα φλεβαρης ηρθε αναβαθμιση δεν εχω δει..(Καλο μηνα).Εχω κατεβασει οτι χρειαζεται για ρουτ και τα σκριπτ του gkalen αλλα οφειλω να ομολογησω οτι δεν τολμω ακομα να δοκιμασω κατι στο κινητο..Θελω να με βγαλεται απο το διλημα..Αξιζει να περιμενω? Η μηπως να κανω την 2.2.2 να πεταει συμφωνα με τον οδηγο του gkalen? Ευχαριστω!

Ερώτηση: Ορισμός της αναβάθμισης;

Απάντηση: Βγάλτε τα παλιά bug,και βάλτε καινούργια.:blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα..Νέος στην παρέα και νέος σε android λογισμικό..Παρακολουθώ το φορουμ και συγκεκριμενα για το x5 pro εδω και καιρο καθως ειμαι και εγω κατοχος του..Περιμενω εδω και καιρο την αναβαθμιση τις wind αλλα φλεβαρης ηρθε αναβαθμιση δεν εχω δει..(Καλο μηνα).Εχω κατεβασει οτι χρειαζεται για ρουτ και τα σκριπτ του gkalen αλλα οφειλω να ομολογησω οτι δεν τολμω ακομα να δοκιμασω κατι στο κινητο..Θελω να με βγαλεται απο το διλημα..Αξιζει να περιμενω? Η μηπως να κανω την 2.2.2 να πεταει συμφωνα με τον οδηγο του gkalen? Ευχαριστω!

 

Αδερφε μιας και ειμαι μεσα να σου πω αν και πολυ καινουργιος μολις 3-4 μερες εχω το κινητακι...η διαφορα της μαμας 2.2.2 με την 2.3.5 του geno ειναι τεραστια χωρις lag χωρις τπτ και με καποιες εξτρα επιλογες οπως και ετοιμο root...απλα δεν ξερω αν μπορεις να την χωσεις πανω απο τη μαμα 2.2.2 κατευτειαν οποτε περίμενε τα υπολειπα παιδια να σου πουν σιγουρα!!παντος και εγω ειπα να περιμενω την wind αλλα ειδα απο τον οκτωβριο περιμεναν τα παιδια...

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Γκαρντασια ξερει κανεις πως μπορω να διαγραψω το anzHi Market που ηρθε πακετο μαζι με το geno4v??Στο titanium οταν παταω unistall μου λεει οτι δεν μπορει να βρει το apk!!

 

Διεγραψε το απο το system/apps με τον root explorer

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Διεγραψε το απο το system/apps με τον root explorer

 

Ηταν στο cust και αυτο σαν τα app της wind...Του τραβηξα ενα delete με root explorer και έστρωσε χαρακτήρα!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

παιδια το θεμα ειναι τι θελει ο καθενας ,να εχει στο τηλεφωνο του,,,,,,,δεν μπορειτε να συγκρινεται μαμα ρομ ,με custom ρομ,,,,η διαφορα τις μαμας ρομ ομως οταν την φτιαξεις ,δεν ειναι ετσι οδυνηρη που πατε να την παρουσιασεται,,,,,πιστεψτε με την cyanogen εγω την εχω δοκιμασει και ξερω καλα πως δουλευει εναντι στην φτιαγμενη μαμα ,,,,,,,,,ολοι συγκρινουν την cyanogen με την μαμα αφτιαχτη......εγω που δοκιμασα ομως και τις δυο ,θα περιμενω εδω με τη μαμα και τα ολα της,,,,,,αν ειχα μεινει ευχαριστημενος με την cyanogen ,πιστεψτε με θα την ειχα ηδη φλασαρει..........τι να κανουμε γουστα ειναι αυτα ,,,,,,απλα οταν δεν εχεις δοκιμασει το φαγητο οταν εχει γινει και το δοκιμασεις ωμο,,τοτε σιγουρα το ψημενο θα σου αρεσει καλυτερα........

μπορειτε παρολα αυτα να φτιαξεται τη μαμα κομπλε,,,,,,και εχετε την δυνατοτητα να φλασαρετε cyanogen για να δειτε πως δουλευει κι αυτα που σας ενδιαφερουν,,,κι αν αποφασισεται οτι σας κανει, τοτε προχωρατε σε upgrade και μετα σε cyanogen.......

η cyanogen δουλευει αν την φλασαρεις πανω απο τη μαμα αλλα δεν πρεπει να αφηνεις το τηλ. να σβηνει η οθονη του γιατι ετσι σβηνει και το τηλ.,,,,εγω ειχα βαλει χρονο σβησιματος οθονης μιση ωρα και ετσι μονο μπορουσε να δουλεψει,,,αλλα αυτα που θελετε να δειτε τα βλεπεται ανετα,,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

Οταν αγορασα το κινητο αγορασα ραδιοφωνο,καμερα με εγγραφη βιντεο κλπ..Δεν θελω να βαλω καποια ρομ η οποια μου στερει δυνατοτητες του κινητου..Αυτο που κυριως με ενδιαφερει ειναι να γινει ποιο γρηγορο..Ξεκλειδωμα fps πχ καποιο overclock ισως σε λογικα επιπεδα..Περιμενα και προς το παρον μεχρι να εξαντληθει η υπομονη μου περιμενω ακομα την αναβαθμιση απο την wind για να ξεκινησω το πειραγμα στην μαμα ρομ 2.3.5(Με βοηθεια βεβαια γιατι απο android μολις ξεκινησα)Αν δεν ερθει η αναβαθμιση θα τουμπανιασω την μαμα 2.2.2..Αυτο που ζηταω απο το κινητο μου ειναι να γινει ποιο γρηγορο πατωντας πανω στην 2.2.2 ή 2.3.5 απο την wind και οχι σε καποια αλλη ρομ που θα φλασαρω εγω γιατι προσωπικα τις θεωρω αναξιοπιστες με βαση αυτα που εχω διαβασει και εχω δει..Ολες εχουν καποιο προβλημα(Δεν παιζει ραδιο,Δεν τραβαει βιντεο κλπ) ενω η μαμα το μονο προβλημα που εχει ειναι η ταχυτητα της αλλα απο οτι βλεπω αυτο φτιαχνεται thanks too gkalen..Πηγαινω ακομα ψαχνοντας μεχρι να καταληξω τι μου ταιριαζει..Ουτε ρουτ δεν ειμαι ακομα φανταστειται! Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.. Edited by Gianagoustarw

Ερώτηση: Ορισμός της αναβάθμισης;

Απάντηση: Βγάλτε τα παλιά bug,και βάλτε καινούργια.:blink:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά η GB geno4v που σκ..α ειναι να την εχω υπόψιν, μονο τη v1 βρήκα στα γρήγορα στο XDA!! Δεν την ανεβάσανε εκει??

 

Root στην 512 μονο με αλλαγή του boot.img γίνεται?? Πηρα αρκετό φόβο απο προχθές και την φοβάμαι την διαδικασία! :p

 

Δε με φτάνουν οι δυο near death experience θέλω κ τρίτη :lol:!

 

Η 2.3.5 512 δε με κρατάει θελω και αλλα τωρα που μου άνοιξε η όρεξη!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά η GB geno4v που σκ..α ειναι να την εχω υπόψιν, μονο τη v1 βρήκα στα γρήγορα στο XDA!! Δεν την ανεβάσανε εκει??

 

Root στην 512 μονο με αλλαγή του boot.img γίνεται?? Πηρα αρκετό φόβο απο προχθές και την φοβάμαι την διαδικασία! :p

 

Δε με φτάνουν οι δυο near death experience θέλω κ τρίτη :lol:!

 

Η 2.3.5 512 δε με κρατάει θελω και αλλα τωρα που μου άνοιξε η όρεξη![/QU

 

 

υπαρχουν δυο v4, η edited και η rooted,,,την rooted geno v4, θα την βρεις εδω

http://www.4shared.com/zip/0B9HvW51/u8800pro-gingerbread-v4.html

καi την edited v4, εδω

http://www.4shared.com/zip/dMZvMaS5/u8800pro-gingerbread-v4-Edited.html

μη με ρωτας ,ποια ειναι η διαφορα μεταξυ τους ,δεν ξερω

 

επισης ,βρηκα κατι μεσα στο φακελο της 512 που λεει πως μπορουμε να γυρισουμε στο froyo,,,,και εχει μεσα ενα pdf με οδηγιες και ενα special update (update app ),και λεει οτι αν κατεβασεις και τo επισημo froyo rom ,,,οτι μπορεις να γυρισεις ξανα σε 2.2,,,,τα λινκ βεβαια δεν λειτουργουν,,,,,,εγω εχω ,ομως το ιταλικο update app που μου εδωσε ο matteo απο το xda,,,,,,,,,,,μηπως το update app (11mb) ,που ειναι στο φακελο της αναβαθμισης στην 512 ,σε συνδυασμο με το update app (froyo)το ιταλικο να μπορει επιτελους να πηγαινοερχομαστε απο 2.2 σε 2.3 και αντιστροφα,,,,δεν μπορω να ειμαι σιγουρος ομως

οποιος θελει να το εξετασει ,τα εχω βαλει σε ενα zip και μπορειτε να το κατεβασετε ,απο δω...

http://www.mediafire.com/?qr2a66qwmhvqqun

 

ΠΡΟΣΟΧΗ

δεν ειναι δοκιμασμενο απο κανεναν αυτο, και δεν προτρεπω κανεναν να το κανει

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

μηπως το update app (11mb) ,που ειναι στο φακελο της αναβαθμισης στην 512 ,σε συνδυασμο με το update app (froyo)το ιταλικο να μπορει επιτελους να πηγαινοερχομαστε απο 2.2 σε 2.3 και αντιστροφα,,,,δεν μπορω να ειμαι σιγουρος ομως

οποιος θελει να το εξετασει ,τα εχω βαλει σε ενα zip και μπορειτε να το κατεβασετε ,απο δω...

http://www.mediafire.com/?qr2a66qwmhvqqun

 

ΠΡΟΣΟΧΗ

δεν ειναι δοκιμασμενο απο κανεναν αυτο, και δεν προτρεπω κανεναν να το κανει

 

Αυτο σκεφτομαι εδω και λιγες μερες, το εχω κατεβασει αλλα δεν τολμαω να το δοκιμασω.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Εγω απο αυτο η δεν το εκανα σωστα η δεν βλεπω διαφορα...αλλα εβαλα το volume+ και εκει ειδα διαφορα... ειδικά στα ακουστικά!

 

Και εγω το εβαλα το framework και δεν ειδα καμια διαφορα.

Απλ αργει να ανεβει η ενταση.

 

Αυτο το volume+ που εβαλες τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το εβαλα το framework και δεν ειδα καμια διαφορα.

Απλ αργει να ανεβει η ενταση.

 

Αυτο το volume+ που εβαλες τι ειναι?

 

Volume booster φαση...στο μαρκετ ψαξε..οπως το βλεπεις εδω volume+ γιατι εχει και κατι αλλα...εχει ενα κουμπι στρογγυλό ηχου μικτή για εικονίδιο!

 

https://market.android.com/details?id=com.TEST.android.lvh&hl=en το βρηκα αυτο ειναι!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει καποιο προβλημα το κιν η το rom...μεσα σε μια μερα χανει το σημα εστω και για καποια δευτερολεπτα πολλες φορες....και τωρα βλεπω ειμαι στο 1.5μετρο απο το ρουτερ μου και εχω 3 γραμμες αντι να ειναι καραφουλ!!τι παιζει???
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Για να περάσουμε τη geno v4 πρέπει να είμαστε ροοτ πρωτα? Διαφορετικά δε γίνεται? ?

 

Και πέρασμά κλασσικά με cwm και wipe data, cache και dalvik και μετά εγκατάστασή από τη cwm?

 

Ρωτάω γιατί στο Χ3 που περάσα cyanogen δεν ήθελε τίποτα , απλά περνουσες με ένα εκτελεστικό αρχείο από windows τη cwm, μετά τη ρομ και τέλος! Απλό πολύ ήταν!

Edited by GeorgT
Link to comment
Share on other sites

Ναι, χρειάζονται όλα αυτά που γραφεις.

Προφανώς στο Χ3, κάποιος έφτιαξε μια εφαρμογή που τα κάνει αυτά αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά με το εκτελιστικο αρχείο περνουσες το cwm και το ρουταρε πακέτο!

 

Μετά εννοείται πως ήθελε καθάρισμα data cache και dalvik πριν την εγκατάστασή

Link to comment
Share on other sites

Για να περάσουμε τη geno v4 πρέπει να είμαστε ροοτ πρωτα? Διαφορετικά δε γίνεται? ?

 

Και πέρασμά κλασσικά με cwm και wipe data, cache και dalvik και μετά εγκατάστασή από τη cwm?

 

Ρωτάω γιατί στο Χ3 που περάσα cyanogen δεν ήθελε τίποτα , απλά περνουσες με ένα εκτελεστικό αρχείο από windows τη cwm, μετά τη ρομ και τέλος! Απλό πολύ ήταν!

 

Δεν χρειαζεται, ειναι prerooted η rom. Κανε wipe και install zip from sd card

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια, επειδή έχω σοβαρό πρόβλημα με το wifi θέλω να ξανακάνω εγκατάστασή τη 2.3.5 μήπως μπορεί να μου πει κάποιος εάν γίνεται κ πως;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια, επειδή έχω σοβαρό πρόβλημα με το wifi θέλω να ξανακάνω εγκατάστασή τη 2.3.5 μήπως μπορεί να μου πει κάποιος εάν γίνεται κ πως;

 

Κατεβασμα αυτο

http://www.multiupload.com/NIIJC5BK83

Ξεζιπαρουμε το αρχειο,βαζουμε το φακελο dload στην sd card,σβηνουμε το τηλ....και μετα το ανοιγουμε κρατωντας πατημενα τα,vol+ ,vol- και power on....

Θα κανει το update και εισαι ok.

Αυτον θεωρω τον πιο ευκολο τροπο,για αυτους που δυσκολευονται να φτιαξουν φακελο και μπερδευονται.....

 

Edit: Για σενα "georgt",, θα σου ελεγα οτι αν εχεις recovery.img ,,τοτε πιθανως να μην ειναι απαραιτητο να κανεις ροοτ

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

CHANGELOG

02-03-2012

the fixed Phone.apk(you need this one better than old version)

 

 

02-02-2012

CM a lot of updates,e.g: ICS rotation animations

Calander not need account

fix bug

http://sourceforge.net/projects/genoandroid/files/update-cm-7.2.0-RC0-u8800pro-Geno-120202-en-fixed.zip/download

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασμα αυτο

http://www.multiupload.com/NIIJC5BK83

Ξεζιπαρουμε το αρχειο,βαζουμε το φακελο dload στην sd card,σβηνουμε το τηλ....και μετα το ανοιγουμε κρατωντας πατημενα τα,vol+ ,vol- και power on....

Θα κανει το update και εισαι ok.

Αυτον θεωρω τον πιο ευκολο τροπο,για αυτους που δυσκολευονται να φτιαξουν φακελο και μπερδευονται.....

 

 

μου βγάζει ροζ και τπτ άλλο , ήδη έχω 2.3.5 και θέλω να την ξαναπεράσω.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασμα αυτο

http://www.multiupload.com/NIIJC5BK83

Ξεζιπαρουμε το αρχειο,βαζουμε το φακελο dload στην sd card,σβηνουμε το τηλ....και μετα το ανοιγουμε κρατωντας πατημενα τα,vol+ ,vol- και power on....

Θα κανει το update και εισαι ok.

Αυτον θεωρω τον πιο ευκολο τροπο,για αυτους που δυσκολευονται να φτιαξουν φακελο και μπερδευονται.....

 

 

μου βγάζει ροζ και τπτ άλλο , ήδη έχω 2.3.5 και θέλω να την ξαναπεράσω.

 

 

Περιεργο αυτο ,,οποιος το εκανε,δεν ειχε κανενα προβλημα, με αυτον τον τροπο,,,,,τον εβαλες σιγουρα τον φακελο dload στην sd ??

Δεν δοκιμαζεις και με αδεια καρτα που να εχει μονο το dload μεσα,και τιποτα αλλο,,,

Αλλιως κοιτα και τα προηγουμενα ποστ,,,,εχουν δωσει ολα τα παιδια λινκ

Παντως εισαι ο πρωτος που ακουω οτι δεν πετυχε...

Link to comment
Share on other sites

Για να μπαινει σε pink screen κατι θα ειναι λαθος στο φακελο dload και δεν ξεκινάει την εγκατάσταση!

 

 

Στα δικα μου προσπάθησα να παω απο την 2.3.5 512 χωρις root στην geno v4 540 rooted αλλα τελικα το cwm με εβγαλε:

 

finding update package...

opening update package...

verifying update package...

E:signature verification failed

installation aborted.

 

μαλλον θελει root πρώτα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...