Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί δεν είναι τάμπλετ ? 10ιντσο windows tablet είναι που με μια θύρα usb συνδέεις πληκτρολόγιο και γίνετε σαν λαπ τοπ

Αξίζει και με το παραπάνω την υπέρβαση του ποσού σου .

 

δεν ξερω... ειναι κατωτερο και στα σπεκς

οπως ειπα γιατι αυτο και οχι nexus 10 ας πουμε; για ενα πληκτρολογιο;

ευχαριστω για την βοηθεια παντως! :happy:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω... ειναι κατωτερο και στα σπεκς

οπως ειπα γιατι αυτο και οχι nexus 10 ας πουμε; για ενα πληκτρολογιο;

ευχαριστω για την βοηθεια παντως! :happy:

 

Στο μόνο σημείο που είναι κατώτερο είναι στην ανάλυση της οθόνης και το 1GB μνήμη λιγότερο. Έρχεται όμως με το νέο τετραπύρηνο επεξεργαστή της Intel Bay trail που υποστηρίζει αναλύσεις μέχρι 2500x1600 και μπορείς να τρέξεις όλες τις εφαρμογές που μπορείς και σε κανονικούς υπολογιστές από office (το οποίο δίνει και δωρεάν μαζί με το τάμπλετ) μέχρι και PhotoShop, επίσης και παιχνίδια όχι όμως τα πολύ απαιτητικά καθώς αυτά θέλουν μεγάλη μνήμη και καλές κάρτες γραφικών. Επίσης διαθέτει micro hdmi out και USB 3 στο έξτρα πληκτρολόγιο.

Αν όμως θες το τάμπλετ για απλές εργασίες εννοείται δεν είναι ανάγκη να πάρεις κάτι τόσο ισχυρό και μιλάω και για την περίπτωση του nexus 10.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Στο μόνο σημείο που είναι κατώτερο είναι στην ανάλυση της οθόνης και το 1GB μνήμη λιγότερο. Έρχεται όμως με το νέο τετραπύρηνο επεξεργαστή της Intel Bay trail που υποστηρίζει αναλύσεις μέχρι 2500x1600 και μπορείς να τρέξεις όλες τις εφαρμογές που μπορείς και σε κανονικούς υπολογιστές από office (το οποίο δίνει και δωρεάν μαζί με το τάμπλετ) μέχρι και PhotoShop, επίσης και παιχνίδια όχι όμως τα πολύ απαιτητικά καθώς αυτά θέλουν μεγάλη μνήμη και καλές κάρτες γραφικών. Επίσης διαθέτει micro hdmi out και USB 3 στο έξτρα πληκτρολόγιο.

Αν όμως θες το τάμπλετ για απλές εργασίες εννοείται δεν είναι ανάγκη να πάρεις κάτι τόσο ισχυρό και μιλάω και για την περίπτωση του nexus 10.

 

Όπως ξαναπα νομίζω... Το nexus 7 φαίνεται πολύ καλή επιλογή.

Μπορώ να βρω κάτι καλύτερο σε αυτή την τιμή (250) μέχρι 280 και το μάξιμουμ 300 αν τα αξίζει πραγματικά όμως...

Link to comment
Share on other sites

Όπως ξαναπα νομίζω... Το nexus 7 φαίνεται πολύ καλή επιλογή.

Μπορώ να βρω κάτι καλύτερο σε αυτή την τιμή (250) μέχρι 280 και το μάξιμουμ 300 αν τα αξίζει πραγματικά όμως...

 

Όπως γράφεις και συ σε full hd σε αυτά τα χρήματα μόνο το nexus 7 και μετά ίσως και το LG 8.3 που έχει πέσει κάτω από τα 300 ευρώ.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Όπως γράφεις και συ σε full hd σε αυτά τα χρήματα μόνο το nexus 7 και μετά ίσως και το LG 8.3 που έχει πέσει κάτω από τα 300 ευρώ.

 

Χοντρό δίλημμα... Τι πιστεύετε εσείς;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανάμεσα στα δύο θα έπαιρνα το nexus παρόλο που και το lg είναι μια πολύ καλή επιλογή
Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Χοντρό δίλημμα... Τι πιστεύετε εσείς;;;

 

Αν και το έχω δουλέψει ελάχιστα σε καταστήματα που το έχω πετύχει και είμαι σίγουρος οτι θα τα τρώει κολληματάκια του λόγω των εξτρα που βάζει η LG, εγώ θα πήγαινα για το GPAD. To knock, υποδοχή κάρτας μνήμης, remote, υποστήριξη πολλαπλών user account, mhl για usb otg και hdmi out, πιστεύω έχει τα πάντα όλα. Δε ξέρω αν έχει υποστήριξη και από XDA έτσι ώστε αν όντως τρώει κολλήματα να βάλεις καμιά rom. Ρώτα και κανα κάτοχο στο θέμα του.

Α ναι και την πολύ καλή εγγύηση της LG στην Ελλάδα.

Edited by atlantian
Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Το LG g pad :

1)Ξεκλειδώνει ο bootloader, και ήδη φτιάχνουν κάποια cyanogenmod 11 στο xda,μέχρι Χριστούγεννα θα βγει.

2)Καλύτερος επεξεργαστής από το nexus 7 κυρίως για εμένα άριστη θερμοκρασία λευκού

 

Με νοιάζει γιατί το σκέφτομαι σαν ένα πιθανό ereader.

 

Το νεξους 7 έχει πολύ φωτεινή οθόνη,που με κουράζει και σου βγαίνει το μάτι αν διαβάσεις pdf.

Ψάχνω ένα 8αρι android.

Σαν στόχο είχα το kindle fire hdx 8,9 έχει οθόνη καλύτερη κι από το iPad air.Κάνει 379 ευρώ και θα έχει σίγουρα υποστήριξη από cyanogenmod και του χρόνου όπως και τα περυσινά έχουν φέτος.Δεν το έχουν ξεκλειδώσει ακόμα.Αυτό πέρυσι ειχε γίνει ως τα Χριστούγεννα.

Δεν ξέρω αν το γερμανικό Αμαζον το στέλνει Ελλάδα και δεν ξέρω ακόμα πόσο θα κοστίζει συνολικά η αποστολή του από το Αμαζον Αμερικής.

 

Με cyanogenmod θα είναι το καλύτερο 8άρι σε αντροιντ.

Μπορεί να βρεθεί στο eBay +50 - +60 $

Το πολύ 320 ευρώ.Συνεννόηση γίνεται για αποστολή χωρίς τελωνείο κι όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

καλα ολα αυτα αλλα αν δεν θελω να το πειραξω με root και cyanogenmod; ακομα συμφερει; Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

Το LG g pad :

1)Ξεκλειδώνει ο bootloader, και ήδη φτιάχνουν κάποια cyanogenmod 11 στο xda,μέχρι Χριστούγεννα θα βγει.

2)Καλύτερος επεξεργαστής από το nexus 7 κυρίως για εμένα άριστη θερμοκρασία λευκού

 

Με νοιάζει γιατί το σκέφτομαι σαν ένα πιθανό ereader.

 

Το νεξους 7 έχει πολύ φωτεινή οθόνη,που με κουράζει και σου βγαίνει το μάτι αν διαβάσεις pdf.

Ψάχνω ένα 8αρι android.

Σαν στόχο είχα το kindle fire hdx 8,9 έχει οθόνη καλύτερη κι από το iPad air.Κάνει 379 ευρώ και θα έχει σίγουρα υποστήριξη από cyanogenmod και του χρόνου όπως και τα περυσινά έχουν φέτος.Δεν το έχουν ξεκλειδώσει ακόμα.Αυτό πέρυσι ειχε γίνει ως τα Χριστούγεννα.

Δεν ξέρω αν το γερμανικό Αμαζον το στέλνει Ελλάδα και δεν ξέρω ακόμα πόσο θα κοστίζει συνολικά η αποστολή του από το Αμαζον Αμερικής.

 

Με cyanogenmod θα είναι το καλύτερο 8άρι σε αντροιντ.

Μπορεί να βρεθεί στο eBay +50 - +60 $

Το πολύ 320 ευρώ.Συνεννόηση γίνεται για αποστολή χωρίς τελωνείο κι όλα οκ.

 

Το kindle fire με ενδιαφέρει κι εμένα αλλά η τιμή του μου φαίνεται απαγορευτική προς το παρόν. Πώς γίνεται όλη αυτή η διαδικασία που λες;

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

 

διαβάζω το συγκεκριμένο topic και η αλήθεια είναι οτι έχω μπερδευτεί.. Είχα καταλήξει στο Turbo-X Ice III 10.1'' αλλά ευτυχώς μου ανοίξατε τα μάτια και δε θα προτιμήσω ενα tablet χωρίς Play Store. Γενικά μου δημιουργήθηκε η εντύπωση πως γενικότερα δεν αξίζει να δώσω 300 ευρώ για το συγκεκριμένο μιας και όμοια του βρίσκεις φθηνότερα, με ανοιχτό bootloader, retina screen, καλύτερες κάμερες κλπ.

 

 

Ψάχνω για αγορά ενα tablet περίπου στις 10''. Μόνο Wi-fi, με καλή μπαταρία και οθόνη. Γενικά θα ήθελα να μου προτείνετε μια λύση στα ίδια λεφτά, παρόμοιες δυνατότητες αξιόπιστο και πάνω απ όλα χωρίς περίεργα κλειδώματα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και απο μένα. Τώρα στα κοντά θέλω να πάρω ενα ταμπλετ και ειμαι αναμεσα στο samsung galaxy tab 3 8.0 3G kai sto Ipad Mini. Το μόνο μου διλημα ειναι το οτι το ipad δεν εχει 3G και για να πάρω ipad με 3G πρέπει να δωσω 500+ ευρω. Τι προτεινετε;
Link to comment
Share on other sites

Είδα το Archos arnova 10.1 ιντσών dual core 1200 στα 150 ευρώ με 12 άτοκες. Κάνει για κατέβασμα ταινιών με υπότιτλους από το ίντερνετ??
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!!

Βρήκα για φθηνό 8 ιντσών tablet το F & U ETB 8554 και το Vero A8835, με διπύρηνο επεξεργαστή και HDMI, στα 100 ευρώ περίπου.

Ποιο είναι καλύτερο??

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και απο μένα. Τώρα στα κοντά θέλω να πάρω ενα ταμπλετ και ειμαι αναμεσα στο samsung galaxy tab 3 8.0 3G kai sto Ipad Mini. Το μόνο μου διλημα ειναι το οτι το ipad δεν εχει 3G και για να πάρω ipad με 3G πρέπει να δωσω 500+ ευρω. Τι προτεινετε;

 

Δες λιγο κι αυτο εχω ακουσει αρκετα καλα λογια.

http://www.chinaecarts.com/apple-ipad-mini-android-42-os-quad-core-retina-screen-built-in-3g-p-3926.html

Link to comment
Share on other sites

Μετά από την ταλαιπωρία μου με την παραγγελία από banggood όπου το τάμπλετ δεν ήρθε τελικά ποτέ, μου έκανε επιστροφή το πέιπαλ και τώρα είμαι για αναζήτηση νέου τάμπλετ.

 

Να ξανατολμήσω την αγορά από κίνα? και αν ναι ποιόν να εμπιστευτώ? δεν θέλω να ξαναπαραγγείλω από αυτούς μην έχω πάλι τα ίδια...

 

Ήθελα να πάρω είτε το Pipo max m6 (όχι το pro), είτε το Cube u30gt2 (αυτό είχα παραγγείλει από το banggood) είτε το Huyndai T10 που ενώ δεν έχει τα σούπερ χαρακτηριστικά των άλλων δύο, διαβάζω ότι είναι πολύ καλή κατασκευή και τα καταφέρνει εξίσου καλά σε επιδόσεις.

 

Θέλω όπωσδήποτε να έχει έξοδο HDMI και βασικά να είναι μεγάλη η οθόνη καθώς το θέλω βασικά για ίντερνετ (έχει ο αδελφός μου ένα 7άρι ΛΕΝΟΒΟ και μου φαίνεται μικρό για ίντερνετ).

 

Η καλύτερη τιμή στα κινέζικα μαγαζιά για το Cube είναι εδώ. Αν και πριν δυο μέρες που το κοιτούσα η ίδια προσφορά έλεγε 29%off και η τιμή ήταν στα 161€ τώρα έχει ανέβει 8€.

Αυτή η έκδοση που λένε εδώ Cube U30GT2 Peas έχει διαφορά με το απλό U30GT2? είναι κάτι διαφορετικό το U30GT2 Peas ? δεν βλέπω κάποια διαφορά.

 

Το Pipo το έχει μόνο εδώ σε στοκ. Από παντού σχεδόν είναι εξαφανισμένο ή σε απαγορευτική τιμή.

 

To Ηyundai από την άλλη το έχει φθηνότερα εδώ.

 

Επίσης εναλλακτικά υπάρχει σε αγγελία το Google nexus 7 (άλλα δεν θέλω 7άρι) και δεν έχει και HDMI, παίρνει έναν αντάπτορα για τον οποίο θέλω άλλα 30€ και υπάρχουν και τα Cube και Pipo σε γνωστό σάιτ δημοπρσιών - αγγελιών με τιμές 235€ και 241€ ευρώ αντίστοιχα.

 

Μια και έρχονται άγιες μέρες, για δώστε μια βοήθεια ρε παιδιά, τι να αποφασίσω? (εντάξει το πήρα απόφαση πως γιορτές με τάμπλετ δεν θα κάνω...)

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Μετά από την ταλαιπωρία μου με την παραγγελία από banggood όπου το τάμπλετ δεν ήρθε τελικά ποτέ, μου έκανε επιστροφή το πέιπαλ και τώρα είμαι για αναζήτηση νέου τάμπλετ.

 

Να ξανατολμήσω την αγορά από κίνα? και αν ναι ποιόν να εμπιστευτώ? δεν θέλω να ξαναπαραγγείλω από αυτούς μην έχω πάλι τα ίδια...

 

Ήθελα να πάρω είτε το Pipo max m6 (όχι το pro), είτε το Cube u30gt2 (αυτό είχα παραγγείλει από το banggood) είτε το Huyndai T10 που ενώ δεν έχει τα σούπερ χαρακτηριστικά των άλλων δύο, διαβάζω ότι είναι πολύ καλή κατασκευή και τα καταφέρνει εξίσου καλά σε επιδόσεις.

 

Θέλω όπωσδήποτε να έχει έξοδο HDMI και βασικά να είναι μεγάλη η οθόνη καθώς το θέλω βασικά για ίντερνετ (έχει ο αδελφός μου ένα 7άρι ΛΕΝΟΒΟ και μου φαίνεται μικρό για ίντερνετ).

 

Η καλύτερη τιμή στα κινέζικα μαγαζιά για το Cube είναι εδώ. Αν και πριν δυο μέρες που το κοιτούσα η ίδια προσφορά έλεγε 29%off και η τιμή ήταν στα 161€ τώρα έχει ανέβει 8€.

Αυτή η έκδοση που λένε εδώ Cube U30GT2 Peas έχει διαφορά με το απλό U30GT2? είναι κάτι διαφορετικό το U30GT2 Peas ? δεν βλέπω κάποια διαφορά.

 

Το Pipo το έχει μόνο εδώ σε στοκ. Από παντού σχεδόν είναι εξαφανισμένο ή σε απαγορευτική τιμή.

 

To Ηyundai από την άλλη το έχει φθηνότερα εδώ.

 

Επίσης εναλλακτικά υπάρχει σε αγγελία το Google nexus 7 (άλλα δεν θέλω 7άρι) και δεν έχει και HDMI, παίρνει έναν αντάπτορα για τον οποίο θέλω άλλα 30€ και υπάρχουν και τα Cube και Pipo σε γνωστό σάιτ δημοπρσιών - αγγελιών με τιμές 235€ και 241€ ευρώ αντίστοιχα.

 

Μια και έρχονται άγιες μέρες, για δώστε μια βοήθεια ρε παιδιά, τι να αποφασίσω? (εντάξει το πήρα απόφαση πως γιορτές με τάμπλετ δεν θα κάνω...)

 

Παναγιώτης

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις αυτό από το geekbuying, πήρα δύο τάμπλετ από εκεί, δουλεύουν απροβλημάτιστα, και η συσκευασία που τους κάνουν θέλει ... Όσκαρ. (Και πες τους να σου κάνουν έκπτωση ... )

Επίσης αξιόπιστο θεωρώ το tmart.com, από όπου έχω πάρει πολλά πράγματα. Έχει καλές τιμές, αλλά δεν έψαξα πολύ γιά τάμπλετ, ένα 7άρι πήρα μόνο που το είχαν γιά λίγες ημέρες σε προσφορά.

Από όπου και να πάρεις, κάνε προσυνεννόηση να σου τα στείλουν με SP.

Edited by evansarmor
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά ψάχνομαι για ταμπλετάκι 8-10 ίντσες, να μπορώ να το συνδέω στην τιβί για να παίζει ταινίες, να σερφάρω στο νετ,σκάηπ και κανά παιχνιδάκι.

Έλεγα να δώσω ως 120€, αλλά μπορεί να πάει ως 140 αν αξίζει.

Χαλβαδιάζω V971, V972, V975 και cube U39GT που είναι περίπου στα 130-135 από geekbuying και merimobiles..τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά ψάχνομαι για ταμπλετάκι 8-10 ίντσες, να μπορώ να το συνδέω στην τιβί για να παίζει ταινίες, να σερφάρω στο νετ,σκάηπ και κανά παιχνιδάκι.

Έλεγα να δώσω ως 120€, αλλά μπορεί να πάει ως 140 αν αξίζει.

Χαλβαδιάζω V971, V972, V975 και cube U39GT που είναι περίπου στα 130-135 από geekbuying και merimobiles..τι λέτε?

 

Βρήκα χθες στα Public το e-STAR mini: 150E.

 

8άρι, τετραπύρηνο, IPS οθόνη, HD support, 5 MP camera, 4000 mah battery. Καλή συσκευή αν θες κάτι άμεσα και όχι να περιμένεις από Κινέζους.

Ολυμπιακός Θύρα 7 - Ultras Gate 7!
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα χθες στα Public το e-STAR mini: 150E.

 

8άρι, τετραπύρηνο, IPS οθόνη, HD support, 5 MP camera, 4000 mah battery. Καλή συσκευή αν θες κάτι άμεσα και όχι να περιμένεις από Κινέζους.

Το ίδιο υπάρχει και στο macro στα 132€ αν εχει κάποιος κάρτα εμπόρου.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα χθες στα Public το e-STAR mini: 150E.

8άρι, τετραπύρηνο, IPS οθόνη, HD support, 5 MP camera, 4000 mah battery. Καλή συσκευή αν θες κάτι άμεσα και όχι να περιμένεις από Κινέζους.

Ευχαριστώ για την πρόταση αλλά οι κινεζιές έχουν σαφώς καλύτερα χαρακτηριστικά,οπότε λέω να προτιμήσω κάποιο απο αυτά..!

Απλά δεν ξέρω ποιο πρέπει να προτιμήσω από τα Onda V971, V972, Cube U39GT

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πρόταση αλλά οι κινεζιές έχουν σαφώς καλύτερα χαρακτηριστικά,οπότε λέω να προτιμήσω κάποιο απο αυτά..!

Απλά δεν ξέρω ποιο πρέπει να προτιμήσω από τα Onda V971, V972, Cube U39GT

 

Από την Cube κοίτα και το U9GT5 (ελάχιστα ακριβότερο αλλά σαφώς καλύτερο σε χαρακτηριστικά).

 

Επίσης υπάρχει και αυτό εδώ με τα ίδια specs.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Από την Cube κοίτα και το U9GT5 (ελάχιστα ακριβότερο αλλά σαφώς καλύτερο σε χαρακτηριστικά).

 

Επίσης υπάρχει και αυτό εδώ με τα ίδια specs.

 

Παναγιώτης

 

Το Cube που εβαλες σε σχεση με αυτο Cube U39GT απο ποιοτητα κατασκευης ειναι το ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα χθες το παρακατω ταμπετ αλλα δεν ειμαι και πολυ σιγουρη για την επιλογη μου:

 

http://www.public.gr/product/tablets/syskeyes-tablet/bitmore-tab-920-tablet-9-8gb-mayro/prod5410005pp/

 

Τι λέτε??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...