Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 800


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα συνιστούσα να μην στηρίζεστε σε κάτι τέτοιο. Η εγγύηση απαιτεί συνοδεία απόδειξης / τιμολογίου αγοράς. Δεν είναι μόνο η ημερομηνία παραγωγής αλλά και άλλοι πολλοί παράγοντες που μπορούν να κάνουν void της εγγύηση.

 

Πάντα υπάρχει περίπτωση να πέσεις σε κάποιον δύστροπο, αλλά αυτό (η αποδοχή του ΙΜΕΙ) είναι η επίσημη πολιτική της ΝΟΚΙΑ. Τουλάχιστον αυτό μου έχουν πεί σε Nokia care.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντα υπάρχει περίπτωση να πέσεις σε κάποιον δύστροπο, αλλά αυτό (η αποδοχή του ΙΜΕΙ) είναι η επίσημη πολιτική της ΝΟΚΙΑ. Τουλάχιστον αυτό μου έχουν πεί σε Nokia care.

 

οπότε έχει να κάνει με την ημερομηνία ενεργοποίησής της συσκευής να φανταστώ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια γίλη έχει το lumia 800. Έχει όμως ένα πρόβλημα με το bluetooth.

Έχουμε προσπαθήσει να στείλουμε φωτογραφίες μέσω bluetooth στο lumia, από ένα nokia C7 και από ένα Samsung S8500 άλλά δεν γίνεται τίποτα.

Μας ζητάει η συσκευή να κάνουμε ζεύξη μεταξή των κινητών με κάποιο κωδικό, τον οποίο εμφανίζει και στις δύο συσκευές, αλλά δεν γίνεται τίποτα.

Να σημειώσω ότι ακόμη δεν έχουμε βάλει κάρτα sim στην συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια γίλη έχει το lumia 800. Έχει όμως ένα πρόβλημα με το bluetooth.

Έχουμε προσπαθήσει να στείλουμε φωτογραφίες μέσω bluetooth στο lumia, από ένα nokia C7 και από ένα Samsung S8500 άλλά δεν γίνεται τίποτα.

Μας ζητάει η συσκευή να κάνουμε ζε....

 

Το bluetooth του Lumia είναι κλειδωμένο για αποστολή αρχείο σε άλλο κινητό, δυστυχώς (tragic που λέει και η Τασούλα...)

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την εγγύηση λέει εδώ: WARRANTY PERIOD

The warranty period starts when the Product is sold to an

end-user for the fi rst time. This can be evidenced either by

(i) the proof of purchase issued by the fi rst retailer or (ii) the

date Your Product has fi rst been registered by Nokia.

 

Άρα υποθέτω ότι η εγγύηση ισχυει και απο την ημερομηνια ενεργοποιησης, ετσι; αυτό δεν εννοει;

 

http://nds1.nokia.com/files/support/global/phones/guides/WC_B9229743_EN_1.pdf

Link to comment
Share on other sites

Το bluetooth του Lumia είναι κλειδωμένο για αποστολή αρχείο σε άλλο κινητό, δυστυχώς (tragic που λέει και η Τασούλα...)

 

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου. Τι εννοείς ότι είναι κλειδωμένο ; Ποιός ο λόγος ύπαρξης του bluetooth, εκτός από τα hands free ;

Το έχουν κι άλλες συσκευές αυτό το θέμα ;

Εάν ναι είναι απαράδεκτο σαν ενέργεια από τις εταιρείες. Ο μόνος λόγος που θα πίστευα ότι θα είχαν σαν δικαιολογία είναι τα πνευματικά δικαιώματα, τα οποία όμως δεν περιμένουν, νομίζω να τα χάσουν από το bluetooth.

 

Υπάρχει κάτι το οποίο μπορώ να κάνω για να μεταφέρω δεδομένα από και προς, άλλες συσκευές ; Μέσω bluetooth ;

Edited by stendor
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα, έχω μερικές απορίες για το 800...

πως μπορώ να βάλω ένα τραγούδι δικό μου ως ήχο κλίσης και ειδοποίηση μηνυμάτων?

 

ξέρει κάποιος να μου πει;

Link to comment
Share on other sites

http://www.microsoft.com/windowsphone/el-gr/howto/wp7/start/create-ringtones.aspx ήχο μηνύματος δεν γίνεται να βάλεις δικό σου.Τουλάχιστον όχι σε στυλ plug n play

Eπίσης κανένα wp7 δεν στέλνει αρχεία μέσω bt,έτσι απλά.Για κάποιες συσκευές έχει κυκλοφορήσει τρόπος απο την dft team http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1513650 αλλά δε θα δουλέψει στο lumia,τουλάχιστον όχι μέχρι κάποιος να το κάνει full unlock και όχι απλά interop

Γενικά αν το προηγούμενο κινητό σου ήταν symbian ή android και χρησιμοποιούσες αυτές τις λειτουργίες,στα wp7 τρως ξενέρωμα..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι το οποίο μπορώ να κάνω για να μεταφέρω δεδομένα από και προς, άλλες συσκευές ; Μέσω bluetooth ;

Είναι θέμα της Microsoft, που εδώ ακολούθησε μέχρι τώρα την πολιτική της Apple.

Ακούγεται ότι στο μέλλον μπορεί να αρθεί ο περιορισμό αυτός αλλά δεν θα κράταγα την αναπνοή μου.

Τα μόνα δεδομένα που μπορείς να μεταφέρεις είναι οι επαφές από άλλο Νοκια.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα το αγόρασα δώρο στην γυναίκα μου σε χρώμα ματζέντα, μιας και εγω έχω φαγωθει να πάρω το n9 αφού πούλησα το n8.. παιδιά έχω πάθει πλάκα εκτός απ'οτι ειναι πανέμορφο, το λογισμικό του τέλειο και απο εφαρμογές έχει οτι χρειάζομαι.. τι κι αν ειναι κλειδωμένα τα bt τι κι αν εχει καποια μειονεκτηματα οπως διαβάζω.. δεν με ενδιαφερουν καθόλου, το κινητό ειναι απλα απιστευτο και ειναι απολαυση να μπαινεις στο internet !! η πλακα ειναι οτι πηγα στη wind να μου βγάλουν microsim και η υπαλληλος μολις το ειδε σαυτο το χρωμα τρελάθηκε και με ρωτουσε για το κινητο... το iphone της πραγματικά φενοταν σαν παιχνιδι διπλα του (χωρις να ειμαι apple hater) το αγόρασα απο ebay ...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι ενα βημα πριν το στειλω στο service το τηλεφωνο (λογω του προβληματος με τν οθονη) αλλα φοβαμαι μη μου το στειλουν πισω οπως ειναι. Εσεις τι λετε;
SE k700i, SE k750i, SE W850i, Qtek 8310, Samsung F700v, SE K850i, Sharp GX25 Ferrari,Nokia N95, Nokia N95 8gb, iPhone 3G, Blackberry Storm 9500, LG Optimus 2X, LG Optimus 7, Nokia Lumia 800
Link to comment
Share on other sites

<p>
Παιδια ειμαι ενα βημα πριν το στειλω στο service το τηλεφωνο (λογω του προβληματος με τν οθονη) αλλα φοβαμαι μη μου το στειλουν πισω οπως ειναι. Εσεις τι λετε;
</p><p>Να το στείλεις και να του πεις εσύ τι θα γράψει ως πρόβλημα.. Ελπίζω να φαίνεται σε όλους ως προβλημα</p><p> </p>

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

<p></p><p>Να το στείλεις και να του πεις εσύ τι θα γράψει ως πρόβλημα.. Ελπίζω να φαίνεται σε όλους ως προβλημα</p><p> </p>

 

 

Μωρε εγω θα πω, το πως θα το δουνε εκει με ανησυχει

SE k700i, SE k750i, SE W850i, Qtek 8310, Samsung F700v, SE K850i, Sharp GX25 Ferrari,Nokia N95, Nokia N95 8gb, iPhone 3G, Blackberry Storm 9500, LG Optimus 2X, LG Optimus 7, Nokia Lumia 800
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σε 2 nokia shop που πήρα και ρώτησα όταν ήταν να πάρω το lumia γερμανικό, τους ρώτησα καθαρά αν για εγγύηση χρειάζεται απόδειξη, μου είπαν καθαρά πως δε χρειάζεται και οτι το ελέγχουν ηλεκτρονικά.

Πολύ μεγάλο συν αυτό ε.

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα mail στην Nokia Ελλάδος για το θέμα της αποστολής αρχείων μέσω bluetooth. Η απάντηση τους ήταν ότι είναι, πολιτική της microsoft για να σε υποχρεώνουν να ανεβάζεις τα αρχεία σου στο διαδύκτιο και να τα μεταφέρεις μέσω αυτού σε άλλες συσκευές. Τους ενημέρωσα ότι θα προτιμήσω άλλον κατασκευαστή λογισμικού ή κινητού γι΄αυτών και μόνο το λόγο.
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα mail στην Nokia Ελλάδος για το θέμα της αποστολής αρχείων μέσω bluetooth. Η απάντηση τους ήταν ότι είναι, πολιτική της microsoft για να σε υποχρεώνουν να ανεβάζεις τα αρχεία σου στο διαδύκτιο και να τα μεταφέρεις μέσω αυτού σε άλλες συσκευές. Τους ενημέρωσα ότι θα προτιμήσω άλλον κατασκευαστή λογισμικού ή κινητού γι΄αυτών και μόνο το λόγο.

 

Φιλε μου στην αμερικη δινουν data plan με το κιλο και επισης εχουν τρομερα τεραστιες ταχυτητες.

αν οντως σε προβληματιζει το θεμα με το Bluetooth παρε ενα Nokia symbian κινητο ή ενα android

η αν σαρεσει τοσο πολυ το 800 σαν design παρε το n9

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου στην αμερικη δινουν data plan με το κιλο και επισης εχουν τρομερα τεραστιες ταχυτητες.

αν οντως σε προβληματιζει το θεμα με το Bluetooth παρε ενα Nokia symbian κινητο ή ενα android

η αν σαρεσει τοσο πολυ το 800 σαν design παρε το n9

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν θέλω για ευννόητους λόγους, να ανεβάσω τα αρχεία μου στο διαδύκτιο. Δεν μπορώ να κατανοήσω κανένα λόγο, που θα πρέπει να με υποχρεώνει να μεταφέρω τις φωτογραφίες μου π.χ, με αυτόν τον τρόπο.

Με αναγκάζει αυτόματα να γίνω καχύποπτος. Αποκλείεται ας πούμε να το κάνει για λόγους, κόστους σε μια συσκευή αυτού του επιπέδου.

Και ναι θα περάσω σε άλλες συσκευές που θα μου δίνουν αυτήν την δυνατότητα.

Το ξέρω ότι σίγουρα θα φαίνομαι παλαιών αρχών ή όπως θέλει να το μεταφράσει ο κάθε ένας, αλλά ο πραγματικός ρόλλος της τεχνολογίας δεν είναι η κατάργηση του απορήττου.

Εγώ που τα γράφω όλα αυτά, έχω και λογαριασμό στο facebook, μόνο που εκεί υπάρχει η διαφορά ότι μπορώ να ανεβάζω, ότι εγώ επιλέξω και όχι όλα μου τα αρχεία όπως μας υποχρώνουν τα WM7.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν θέλω για ευννόητους λόγους, να ανεβάσω τα αρχεία μου στο διαδύκτιο. Δεν μπορώ να κατανοήσω κανένα λόγο, που θα πρέπει να με υποχρεώνει να μεταφέρω τις φωτογραφίες μου π.χ, με αυτόν τον τρόπο.

Με αναγκάζει αυτόματα να γίνω καχύποπτος. Αποκλείεται ας πούμε να το κάνει για λόγους, κόστους σε μια συσκευή αυτού του επιπέδου.

Και ναι θα περάσω σε άλλες συσκευές που θα μου δίνουν αυτήν την δυνατότητα.

Το ξέρω ότι σίγουρα θα φαίνομαι παλαιών αρχών ή όπως θέλει να το μεταφράσει ο κάθε ένας, αλλά ο πραγματικός ρόλλος της τεχνολογίας δεν είναι η κατάργηση του απορήττου.

Εγώ που τα γράφω όλα αυτά, έχω και λογαριασμό στο facebook, μόνο που εκεί υπάρχει η διαφορά ότι μπορώ να ανεβάζω, ότι εγώ επιλέξω και όχι όλα μου τα αρχεία όπως μας υποχρώνουν τα WM7.

 

Η τεχνολογία για ανταλλαγή αρχείων υπάρχει ήδη στο κινητό, αλλά είναι κλειδωμένο από το λειτουργικό. Ακολουθεί την ίδια λογική με την apple και έχει σε μεγάλο βαθμό να κάνει με την μείωση της δυνατότητας για ανταλλαγή αρχείων που έχουν πνευματικά δικαιώματα.

Αυτά τα κλειδώματα με κράτησαν μακρυά από iphone και θα με κρατήσουν και από το WP7 από τη χρήση του ως κύριο τηλέφωνο.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Η τεχνολογία για ανταλλαγή αρχείων υπάρχει ήδη στο κινητό, αλλά είναι κλειδωμένο από το λειτουργικό. Ακολουθεί την ίδια λογική με την apple και έχει σε μεγάλο βαθμό να κάνει με την μείωση της δυνατότητας για ανταλλαγή αρχείων που έχουν πνευματικά δικαιώματα.

Αυτά τα κλειδώματα με κράτησαν μακρυά από iphone και θα με κρατήσουν και από το WP7 από τη χρήση του ως κύριο τηλέφωνο.

 

Έχεις δίκιο γι΄αυτό που λές, όσων αφορά τα πνευματικά δικαιώματα κάποιων αρχείων. Το θέμα όμως είναι ότι ξέρουν πολύ καλά ότι αυτό δεν θα σταθεί εμπόδιο σε όσουν θέλουν να μεταφέρουν αρχεία με πνευματικά δικαιώματα το οποίο και θεωρώ έγκλημα για την δημιουργεία ποιοτικών καλλιτεχνικών μέσων ψυχαγωγείας . Και να ξέρετε ότι στον βωμό της νομημότητας του φόβου και της θρησκείας έχουν γίνει τα μεγαλήτερα εγκλήματα. :X

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι στο privacy το θεμα πιστευω.

νομιζω οτι ολο αυτο γινεται γιατι μετα τα 25 gb θα χρειαστει να πληρωσεις για παραπανω χωρο.

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

εγω ηθελα να κανω μια ερωτηση οσον αφορα τις κλησεις.μερικες φορες την ωρα που μιλαω κλειδωνει η οθονη κ για να τερματησω την κληση πρεπει ο συνομιλητης μου να κλεισει το δικο του τηλεφωνο.δηλαδη δεν μου ξεκλειδωνει η οθονη για να τερματησω την κληση μου.ορισμενες φορες ομως γινεται αυτο, οχι παντα.εχει συμβει σε καποιον?
Link to comment
Share on other sites

εγω ηθελα να κανω μια ερωτηση οσον αφορα τις κλησεις.μερικες φορες την ωρα που μιλαω κλειδωνει η οθονη κ για να τερματησω την κληση πρεπει ο συνομιλητης μου να κλεισει το δικο του τηλεφωνο.δηλαδη δεν μου ξεκλειδωνει η οθονη για να τερματησω την κληση μου.ορισμενες φορες ομως γινεται αυτο, οχι παντα.εχει συμβει σε καποιον?

 

Σε ποια version εισαι;

κανε update στην τελευταια

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

εχω κανει αλλα δυστυχως...και ειδα μια κοπελα σημερα στο δρομο απο το καταστημα που το αγορασα και μου ειπε οτι δεν πρεπει να μου συμβαινει αυτο και να περασω απο εκει
Link to comment
Share on other sites

εχω κανει αλλα δυστυχως...και ειδα μια κοπελα σημερα στο δρομο απο το καταστημα που το αγορασα και μου ειπε οτι δεν πρεπει να μου συμβαινει αυτο και να περασω απο εκει

 

Κάνε ένα backup του υλικού σου με το zune και των επαφών σου με κάποιο τρόπο, και κάνε ένα reset (επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, αν θυμάμαι καλά βρίσκεται στο ρυθμίσεις-> πληροφορίες τηλεφώνου ).

Πάρε κάποια άλλη γνώμη κιόλας αλλά εγώ αυτό προτείνω.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα backup του υλικού σου με το zune και των επαφών σου με κάποιο τρόπο, και κάνε ένα reset (επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, αν θυμάμαι καλά βρίσκεται στο ρυθμίσεις-> πληροφορίες τηλεφώνου ).

Πάρε κάποια άλλη γνώμη κιόλας αλλά εγώ αυτό προτείνω.

το σκεφτομουν αλλα λεω να παω μια βολτα πρωτα απο βονταφον να δω τι θα μου πουν.μα καλα μονο σε μενα συμβαινει αυτο....:(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...