Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 800


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Thanks man!

Τις έχω βρει κι εγώ, και σε ελληνικά μαγαζιά που προφανώς κάνουν παραεισαγωγές. Η Nokia όμως θα φέρει την μαύρη, γι αυτό περιμένω... :)

Ζελατίνη στην οθόνη λέτε να θέλει;

διαβασα πως χανει απο την τελεια αισθηση του αν του βαλεις protector

ετσι και εγω αποφασισα να ειμαι ειναι τσικ πιο προσεκτικος και παντα στην θηκουλα του παρα να "μειωθει" αισθηση του sliding

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το πηρα και εγω χτες. Μεχρι στιγμης πολυ ευχαριστημενος. Εχω ομως 2-3 θεματακια και θα ηθελα την γνωμη και των εμπειροτερων Lumia χρηστων. Το πρωτο και βασικοτερο ειναι οτι οταν παιζω παιχνιδια για πανω απο 5 λεπτα ζεσταινεται αρκετα (ειναι δηλαδη αντιληπτο αμεσα) το μερος της οθονης που γραφει ΝΟΚΙΑ (προς τα πανω) και εκει γυρω. Η θερμοκρασια που αναπτυσσετε ειναι εντονη. Οχι οτι ζεματαει αλλα ειναι σημαντικη, Σε ολους ετσι ειναι; Ή επεσα εγω σε ελλατωματικο;;; Δευτερον σημερα μου εκλεισε και μετα οταν πηγα να το ανοιξω μου εβγαλε το σημα της αδειας μπαταριας. Μετα απο 1 λεπτο ανοιξε ομως κανονικα και ειχα 40% μπαταρια.... Το τελευταιο ειναι οτι τραβαγα νωριτερα βιντεο και με πεταξε εξω απο την αφαρμογη της καμερας. Μετα οσο και αν προσπαθησα να μπω ξανα στην καμερα απο το πλαινο κουμπι, δεν εμπαινε. Εκλεισα και ανοιξα ξανα την συσκευη για να παιξει....Εχω εκδοση 1600.2483.8106.11500

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

διαβασα πως χανει απο την τελεια αισθηση του αν του βαλεις protector

ετσι και εγω αποφασισα να ειμαι ειναι τσικ πιο προσεκτικος και παντα στην θηκουλα του παρα να "μειωθει" αισθηση του sliding

 

Κι εγώ αυτό σκέφτομαι, έχει απίστευτη αίσθηση sliding η οθόνη και δεν θέλω να την χάσω.

Γι αυτό θέλω αυτή την flip θήκη ώστε να έχω πρόσβαση στην οθόνη χωρίς τα βγάλε-βάλε της pouch.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Έχω παρατηρήσει το εξής πρόβλημα.

Στην οθόνη κλειδώματος μας δείχνει τις εκδηλώσεις του ημερολογίου.

Για παράδειγμα σήμερα εμφανίζει "Επέτειος της Επανάστασης Ολοήμερη".

Αυτό που είδα όμως είναι ότι στου αδερφού μου το Lumia 800 εμφανίζει και τα γενέθλια των επαφών του facebook και τα event, ενώ εμένα εμφανίζει μόνο τα event και όχι τα γενέθλια.

 

Στο ημερολόγιο ----->Ρυθμίσεις

είναι όλα στο ΟΝ

και κάτω κάτω που έχει 2 κουτάκια για ΤΙΚ, είναι τικαρισμένο το "εμφάνιση εκκρεμών εργασιών στο ημερολόγιο"

ενώ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΚΑΡΙΣΜΕΝΟ το "να εμφανίζονται μόνο οι εκδηλώσεις του FB στις οποίες έχω απαντήσει"

 

Τις ίδιες ακριβώς επιλογές όμως έχει και το lumia 800 του αδερφού αλλά σε εκείνο δουλεύει σωστά.

 

Τι φταίει? Έχει να κάνει με κάποιο sync που δεν έχει γίνει?

 

Πηγαίνετε στο calendar.live.com και στην προσθήκη νέων ημερολογίων και προσθέστε το greek και το birthday calendar

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή.

 

Κοίταξε στις ρυθμίσεις ποτε κάνει update.

 

Κατι παιζει με το background tasks γιατι οταν παταω το "Turn background tasks back on for this app the next time i open it" και μετα τρεξω την εφαρμογη δεν μου γινεται On

 

καμια ιδεα;

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Κατι παιζει με το background tasks γιατι οταν παταω το "Turn background tasks back on for this app the next time i open it" και μετα τρεξω την εφαρμογη δεν μου γινεται On

 

καμια ιδεα;

 

το εφτιαξα και τωρα η εφαρμογη weather φαινεται on στο background task αλλα δε θελει να ανανεωθει το tile οπως εκανε παλια.

δηλαδη τωρα πρεπει να μπω εγω στην εφαρμογη και μετα ανανεωνεται.

τι μπορει να φταιει;

το εχω δοκιμασει και με αλλες εφαρμογες καιρου αλλα παλι το ιδιο :/

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

το εφτιαξα και τωρα η εφαρμογη weather φαινεται on στο background task αλλα δε θελει να ανανεωθει το tile οπως εκανε παλια.

δηλαδη τωρα πρεπει να μπω εγω στην εφαρμογη και μετα ανανεωνεται.

τι μπορει να φταιει;

το εχω δοκιμασει και με αλλες εφαρμογες καιρου αλλα παλι το ιδιο :/

 

δεν κανει update καθε δευτερολεπτο θελει κανα 15λεπτο ισως και παραπανω..

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα και εγω χτες. Μεχρι στιγμης πολυ ευχαριστημενος. Εχω ομως 2-3 θεματακια και θα ηθελα την γνωμη και των εμπειροτερων Lumia χρηστων. Το πρωτο και βασικοτερο ειναι οτι οταν παιζω παιχνιδια για πανω απο 5 λεπτα ζεσταινεται αρκετα (ειναι δηλαδη αντιληπτο αμεσα) το μερος της οθονης που γραφει ΝΟΚΙΑ (προς τα πανω) και εκει γυρω. Η θερμοκρασια που αναπτυσσετε ειναι εντονη. Οχι οτι ζεματαει αλλα ειναι σημαντικη, Σε ολους ετσι ειναι; Ή επεσα εγω σε ελλατωματικο;;; Δευτερον σημερα μου εκλεισε και μετα οταν πηγα να το ανοιξω μου εβγαλε το σημα της αδειας μπαταριας. Μετα απο 1 λεπτο ανοιξε ομως κανονικα και ειχα 40% μπαταρια.... Το τελευταιο ειναι οτι τραβαγα νωριτερα βιντεο και με πεταξε εξω απο την αφαρμογη της καμερας. Μετα οσο και αν προσπαθησα να μπω ξανα στην καμερα απο το πλαινο κουμπι, δεν εμπαινε. Εκλεισα και ανοιξα ξανα την συσκευη για να παιξει....Εχω εκδοση 1600.2483.8106.11500

 

Ευχαριστω

Καλημερα. Καποιο σχολιο κυριως για το θεμα του ζεσταματος;;; Ας δοκιμασει καποιος να παιξει κανενα παιχνιδακι για κανα 10λεπτο να πει.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνετε στο calendar.live.com και στην προσθήκη νέων ημερολογίων και προσθέστε το greek και το birthday calendar

 

Το έκανα εγώ, αν μπω από το web μου εμφανίζει κανονικά τα γενέθλια στις ημερομηνίες που πρέπει, αλλά στο κινητό δεν εμφανίζονται ακόμα.

Δεν έχει γίνει κάποιος συγχρονισμός ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μπαίνω νετ από internet explorer αλλά σε πολλές ιστοσελίδες δε μου τις βγάζει λέει δεν συνίστανται μετά εγώ μπαίνω και η τις εμφανίζει η όχι...τι να κανω?μα να μην υποστηρίζει οπερα...κανας άλλος browser?έχει πολλούς στο marketplace...επισης υπαρχει κανένα καλό keyboard?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Καποιο σχολιο κυριως για το θεμα του ζεσταματος;;; Ας δοκιμασει καποιος να παιξει κανενα παιχνιδακι για κανα 10λεπτο να πει.

 

Ζεσταίνεται στο ιντερνέτ σιγουρα.. Αλλά είναι λογικό αφού εδω στην αναμονή και χωρίς το update καίει 2,5 φορές παραπάνω από ότι με το update

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Ζεσταίνεται στο ιντερνέτ σιγουρα.. Αλλά είναι λογικό αφού εδω στην αναμονή και χωρίς το update καίει 2,5 φορές παραπάνω από ότι με το update

 

για πιο update εννοείς? το τελευταίο που δεν έχει έρθει ακόμα?

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

εχετε δοκιμασει καποιο screen protector να καλυπτει ολη την επιφανια εμπρος,brando εχει βαλει καποιος?

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα...κατέβασα χτες το weather view, και ενω λέει οτι το live tile θα ενεργοποιηθεί εντός 30 λεπτών, μέχρι και τώρα

δεν εχει ενεργοποιηθεί...το εχει χρησιμοποιήσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα...κατέβασα χτες το weather view, και ενω λέει οτι το live tile θα ενεργοποιηθεί εντός 30 λεπτών, μέχρι και τώρα

δεν εχει ενεργοποιηθεί...το εχει χρησιμοποιήσει κανείς?

 

θελει ώρα αλλά όχι μέρα.. Της Microsoft έχει πιο εύστοχες προβλέψεις..

 

Για τον φίλο πιο πάνω.. Ναι το 12070 δεν έχει έρθει Ελλάδα μαλλον πακέτο με tethering θα ερθει

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

παιδια, αν αγορασω ενα παιχνιδι για παραδειγμα στο market.. και σε ενα αλλο windowsphone περασω τον λογαριασμο μου, θα μου εχει το δικαιωμα να το κατεβασω και στην 2η συσκευη οπως στα ανδροιδ? Edited by ioannis8558
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε εφαρμογή για να μπορείς να δείς web tv η flash περιεχομενο γενικα και κάποια για να κανεις κλήσεις μεσω WiFi αλλα οχι μόνο για wp
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα εγώ, αν μπω από το web μου εμφανίζει κανονικά τα γενέθλια στις ημερομηνίες που πρέπει, αλλά στο κινητό δεν εμφανίζονται ακόμα.

Δεν έχει γίνει κάποιος συγχρονισμός ακόμα;

 

Ναι, κάνε έναν Hard συγχρονισμό του Windows Live (εφόσον έχεις συνδέσει το WL με το FB) από το κινητό και πήγαινε στο Ημερολόγιο στο κινητό να δεις αν ενημερώθηκαν τα ημερολόγια και αν ναι άνοιξέ τα σε On.

 

Accuweather το πιο ακριβές, ακόμη και για μικρές πόλεις.

Weather της Microsoft το πιο φιλικό σε μνήμη και push, ενημερώνει αραιά αλλά όσο χρειάζεται. Έχει μόνο ανά νομούς και όχι συγκεκριμένα μικρές θέσεις.

HTC Hub μακράν το πιο καλό αισθητικά, χρησιμοποιεί Accuweather, μόνο για ΗΤC

Από paid υπάρχουν αρκετές καλές με πρόσφατη την WeatherFlow.

To δωρεάν weather duck και weatherview είναι λίγο innacurate, το weatherview καλύτερο.

Είμαι τυχερός και έχω HTC hub + Weather της Microsoft. 90% πέφτουν μέσα και έχουν ίδιες θερμοκρασίες.

Edited by stendor
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω φαει κρυαδα μεγαλη οπερα δεν υποστηριζει φλας σελιδες οχι το λειτουργικο ειναι απιστευτα κλειστο οσο για εφαρμογες πολλες ελλειψεις ε παιδια οκ ομνια 2 ειχα και ελεγα ****το δεν εχει υποστηριξη το λειτουργικο ε τωρα τα 7αρια ειναι μη πω καλυτερα...μεγαλη ξενερα παντως το λουμια τελικα...ειναι πανεμορφο κινητο στιβαρο χαιρεσαι να το βλεπεις αλλα απο ουσια μηδεν....κριμα παντως
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω φαει κρυαδα μεγαλη οπερα δεν υποστηριζει φλας σελιδες οχι το λειτουργικο ειναι απιστευτα κλειστο οσο για εφαρμογες πολλες ελλειψεις ε παιδια οκ ομνια 2 ειχα και ελεγα ****το δεν εχει υποστηριξη το λειτουργικο ε τωρα τα 7αρια ειναι μη πω καλυτερα...μεγαλη ξενερα παντως το λουμια τελικα...ειναι πανεμορφο κινητο στιβαρο χαιρεσαι να το βλεπεις αλλα απο ουσια μηδεν....κριμα παντως

 

Οποιος αγοραζει ενα κινητο υποτιθεται πως κανει και πρώτα μια ερευνα για το λειτουργικό του σύστημα εφόσον δεν εχει ξανασχοληθει με αυτο. (πχ το οτι windowsphone οπως και iOS άλλωστε δεν υποστηριζουν flash μπορει καποιος να το μαθει με ενα google search σε λιγότερο απο 2-3 λεπτά)

 

Καποιος που θα στραφει προς ενα windowsphone δεν θα το κανει για την γκαμα των εφαρμογων που προσφερει. Σε αυτο υπερτερούν ως γνωστον iOS και Android.

 

Τα windowsphone ειναι ακομα σε "εξελεκτικο" σταδιο (συγκριτικά με τα αλλα mobile os) παρολα αυτα εχουν καταφέρει να προσφέρουν ένα παρα πολυ smooth περιβάλλον διεπαφής χρήστη σε συνδυασμό με smartphone features που καλυπτουν άνετα εναν μέσο χρήστη. (το lumia συν αυτων εχει και την πολυ καλη πλοήγηση της Νοκια και την παρα πολυ καλη ποιότητα κατασκευής)

 

Tapatalked from my Galaxy Note

Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα με τα background tasks και την εφαρμογη καιρου της microsoft.

πιστευω οτι ειναι η καλυτερη οσον αφορα την εμφανιση.

 

ελπιζω να ενσωματωθει στο λειτουργικο σε επομενο update

την προτεινω

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση...υπάρχει η δυνατότητα να εγκαταστήσω την νέα έκδοση για την μπαταρία μέσω nokia care suite....? Γιατί σε κάποιο forum το πήρε το μάτι μου......
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση...υπάρχει η δυνατότητα να εγκαταστήσω την νέα έκδοση για την μπαταρία μέσω nokia care suite....? Γιατί σε κάποιο forum το πήρε το μάτι μου......

Δεν νομιζω γιατο το ΝΟΚΙΑ Suite δεν το αναγνωριζει καν.

 

Παντως οσο το χρησιμοποιω τοσο πιο πολυ με κερδιζει. Η απλοτητα του ειναι το κατι αλλο. Μου θυμιζει το μηλαρακι οταν ειχε πρωτοβγει σε ακομα καλυτερη εκδοση. Εντωμεταξυ ενω τα εκραζα τα tiles σαν design concept τωρα βλεπω οτι πραγματικα ειναι smart και beauty! Το δε marketplace ειναι πολυ ομορφο και εχει τα παντα απο βασικα. Αυτο που του λειπει ειναι καποιες top εφαρμογες που ακομα δεν ειναι διαθεσιμες αλλα σιγουρα θα ερθουν και στα WP. Παντως οτι εφαρμογη και παιχνιδι εχω χρησιμοποιησει μεχρι στιγμης ειναι πολυ smooth και ομορφα.

Αν και σε αρχικο σταδιο νομιζω οτι τα WP7 και στην συνεχεια τα WP8 μπορουν να εξελιχθουν σε κατι πολυ καλο. Αρκει η ΝΟΚΙΑ να βαλει το χερακι της στο λειτουργικο και να δωσει λιγο Symbian DNA στα Lumia. ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το ίδιο έχω πάθει και εγώ με τα WP...Σκέψου ότι αρχική συσκευή ήταν το trophy γιατί ήθελα να περιμένω για το iphone4s...αλλά επειγόμουν και το πήρα γιατί με τα χαρακτηριστικά που έχει τα 220 που έδωσα ήταν υπερβολικά λίγα...με το να δοκιμάσω το λογισμικό της Microsoft κόλλησα τόσο που όχι δεν σκέφτηκα μετά να το αλλάξω αλλά όταν μου κλέψανε το trophy πάλι σε WP θα πήγαινα...υποκειμενική γνώμη αλλά είναι μια άλλη φιλοσοφία το λογισμικό αυτό...
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση...υπάρχει η δυνατότητα να εγκαταστήσω την νέα έκδοση για την μπαταρία μέσω nokia care suite....? Γιατί σε κάποιο forum το πήρε το μάτι μου......

 

γινεται να φλασαρεις με το nokia care suit αλλα δεν πρεπει να εχει βγει για ελληνικο product code.οποτε αν θες flashαρεις μιας αλλης χωρας αλλα θελει διαβασμα.

αν δεν ξερεις αστο καλυτερα!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...