Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 800


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

επειδή πήρα πρόσφατα το κινητό, ακομα ψάχνω να βρω μια εφαρμογή για μέτρηση δεδομένων internet. όπως το 3g watchdog στο android.Ξέρει κανείς καμία;
Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

επειδή πήρα πρόσφατα το κινητό, ακομα ψάχνω να βρω μια εφαρμογή για μέτρηση δεδομένων internet. όπως το 3g watchdog στο android.Ξέρει κανείς καμία;

 

Στις εφαρμογές της Nokia θα βρεις το counters

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πάρω πίσω θα σου πω... Για την ώρα δεν ξέρω...

 

Ανανέωση:

 

Μόλις μίλησα με το Nokia Care, μου είπε ότι το κινητό θα πάει στα κεντρικά. Θα κάνει κανένα 15 ήμερο για να γυρίσει. Επίσης μου είπε ότι εάν φταίει μόνο ο αισθητήρας εγγύτητας θα τον αλλάξουν, εάν δεν βρουν τι φταίει μάλλον πάω για νέο κινητό...

 

Eιχες κανενα νεο φιλε μου?

Τις τελευταιες 4 μερες το κινητο 2 φορες το "ανεστησα".

Αν δεν βρω ακρη μαλλον το παω για πωληση αμεσα.κριμα και ειναι πολυ ωραια συσκευη κατα τα αλλα...

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό έχει πάει στα κεντρικά. Ακόμα περιμένω, κοίτα εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από την συσκευή και γενικά και από το λειτουργικό γι αυτό και κάνω υπομονή. Λογικά μέσα στην άλλη εβδομάδα θα έχω νέα.
Link to comment
Share on other sites

σας εχουν δημιουργηθει ψιλογρατσοθνιτσες στην οθονη?δεν φαινονται αλλα πρεπει να το βαλεις κοντα στο ματι σου για να της δεις?γιατι ενος φιλου του παρουσιασε κατι ψιλες.και υποτιθεται εχει και γοριλα..
Link to comment
Share on other sites

σας εχουν δημιουργηθει ψιλογρατσοθνιτσες στην οθονη?δεν φαινονται αλλα πρεπει να το βαλεις κοντα στο ματι σου για να της δεις?γιατι ενος φιλου του παρουσιασε κατι ψιλες.και υποτιθεται εχει και γοριλα..

 

Ναι, από την πρώτη μέρα κιόλας. Φαίνονται όμως μόνο υπό συγκεκριμένη γωνία.

In other news, το επίσημο update ακόμα να το πάρω, λευκό lumia unbranded :mad:

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη για αναβαθμιση τελος - γνωριζοντας από την σελίδα της ΝΟΚΙΑ οτι το update ειναι εκει...εξω, αποφασισα να ζορισω το zune και να ξεμπερδευω

Ιδου λοιπον ενας πολυ καλος οδηγος http://www.msdonkey.com/windows-phone/how-to-force-the-windows-phone-7-8-update/ (ριξτε μια ματια και στα σχολια του moderator που απαντα σε ερωτησεις μελων)

Σημεια κλειδι για μενα η χρηση χρονομετρου! Μετρηστε απαραιτητα 2-3 φορες τον χρονο που χρειαζεται από την ωρα που ξεκινα το "έλεγχος για ενημερωσεις" μεχρι το μηνυμα οτι η συσκευη σας ειναι ενημερωμενη - πχ 13sec. Στη συνεχεια, παλι με το χρονομετρο ανα χειρας, κοψτε την συνδεση Internet του υπολογιστη 1-2 δευτερολεπτα πριν και θα παρετε ευκολα το μηνυμα οτι υπαρχει διαθεσιμη ενημερωση :)

Επίσης, κλειστε το internet στο κινητο ΠΡΙΝ την εναρξη της διαδικασιας - 3G & WiFi, διαφορετικα όπως λεει και το αρθρο, ο ελεγχος γινεται μεσω του κινητου και φυσικα δεν θα βρεθει τιποτα. Αν ηταν ετσι, θα μας ειχε ερθει η ΟΤΑ ενημερωση και δεν θα παιζαμε με το zune...

Ενημερωτικα επίσης, η σειρα των αναβαθμισεων λογισμικου στο δικο μου country variant Greece μαυρο Lumia, ήταν αρχικα οι δυο minor αναβαθμισεις του Tango (7.5) με αριθμους Έκδοση ΛΣ 8779.8 και 8783.12. Στη συνεχεια ηρθαν τα 7.8 με αριθμο εκδοσης ΛΣ 8858.136 και "αριθμο αναθεωρησης υλικολογισμικου: 8852.12430" (αυτο το στοιχειο αναφερει και στην σελιδα της ΝΟΚΙΑ και μας μπερδευε αν ηταν 7.8 ή οχι) και τελευταια, αυτοματα(!) μια αναβαθμιση ΝΟΚΙΑ.

 

lol - δουλεύει - όπως ακριβώς το περιγράφουν. Απλά δοκιμάζεις μέχρι να πετύχεις τη σωστή στιγμή που κόβεις το δίκτυο από το pc σου. Δεν το περίμενα αλλά δουλεύει. Εγώ μέτραγα από μέσα μου δευτερόλεπτα για να το κόψω, ο μαγικός αριθμός ήταν τα 8 δεύτερα. Απλά παίζει να το κάνεις μερικές φορές στα «σωστά» δευτερόλεπτα αλλά να μην πιάσει λόγω δικτύου ή λόγω του ότι μπορεί το pc σου να κλείσει το LAN 1 δεύτερο πιο αργά :lol: Να' σαι καλά ρε φίλε...

Edited by Zubei
Nokia 7110 (2000) -> Samsung E700 (2004) -> Nokia N73 (2007) -> Nokia Lumia 800 (2011) -> ?
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό έχει πάει στα κεντρικά. Ακόμα περιμένω, κοίτα εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από την συσκευή και γενικά και από το λειτουργικό γι αυτό και κάνω υπομονή. Λογικά μέσα στην άλλη εβδομάδα θα έχω νέα.

 

Σημερα το πηγα και εγω φιλε μου.Μου ειπαν οτι η πλακετα εχει προβλημα τελικα.και επειδη το κινητο ειναι τριτοχωρικο (εκτος EU δλδ) δεν επισκευαζεται.

οποτε εμεινα με ενα πεθαμενο lumia 800.Κριμα γιατι σαν τηλεφωνο εστω και σαν δευτερο ηταν καλο οχι σαν το Ν9 βεβαια.

Καλα που εχουμε το Nexus τουλαχιστον.

Καλη συνεχεια.

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Παρατηρω διαφορες γραμμες στην οθονη μου. Αν το theme είναι λευκο, φαινονται διαφορες ροζ γραμμες αν scrollareis, επισης αν πχ παω να βαλω ξυπνητηρι και εκει φαινονται καποιες γραμμες. Διαβασα οτι ειναι κοινο προβλημα? Αν το παω στην νοκια εχω καμια ελπιδα?

 

Ειναι αγορασμενο απο amazon

 

edit: διαβασα οτι αυτο με τις ροζ γραμμες σε ασπρο φοντο το εχουν πολλοι, ακομα και οθονη να αλλαξεις μπορει να σου κανει το ιδιο. Επικοινωνησα με αμαζον και μου ειπα αν θελω να το στειλω πισω, αλλα επειδη δεν εχουν να το αντικαταστησουν μπορουν να με αποζημιωσουν με οσα το ειχα αγορασει. Πιστευετε αξιζει?

Edited by touristas13
Link to comment
Share on other sites

Στη θεση σου θα το εστελνα πισω και θα αγοραζα ενα με windows 8 πχ 7,8,920 αν σου αρεσε πραγματικα αυτο. Και καινουριο κινητο αλλα και ανωτερα τεχνικα χαρακτηριστικα και συχνες αναβαθμισεις γιατι κατι μου λεει πως τα 7,8 δεν εχουν και πολυ ζωη ακομα..
Link to comment
Share on other sites

το εχει παρατηρησει αλλος χρηστης το θεμα αυτο? Διαβαζω οτι ειναι κοινο, βρηκα και στο utube ενα video. Στην νοκια μου ειπαν θελουν αποδειξη και δεν την βρισκω. Ασε που φοβαμαι οτι απλα θα κανουν 20 ημερες για να μου πουν κατι του στυλ ετσι ειναι οι AMOLED η κατι τετοιο
Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πηγα και εγω φιλε μου.Μου ειπαν οτι η πλακετα εχει προβλημα τελικα.και επειδη το κινητο ειναι τριτοχωρικο (εκτος EU δλδ) δεν επισκευαζεται.

οποτε εμεινα με ενα πεθαμενο lumia 800.Κριμα γιατι σαν τηλεφωνο εστω και σαν δευτερο ηταν καλο οχι σαν το Ν9 βεβαια.

Καλα που εχουμε το Nexus τουλαχιστον.

Καλη συνεχεια.

 

Πραγματικά κρίμα, σε ευχαριστώ για την πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, μπαίνει όμως μια αναβαθμισμένη έκδοση των windows, η 7.8.

 

Τέλειωσε ο Φεβρουάριος και αναβάθμιση δεν είδα ακόμα, τραγικοί!

Link to comment
Share on other sites

παιδια οτι και να λεμε τα wp ειναι απιστευτα..μονο ο οπερα μου λειπει απο το android.ξερει κανεις αν θα μπει καποτε στο μαρκετ??
Link to comment
Share on other sites

το εχει παρατηρησει αλλος χρηστης το θεμα αυτο? Διαβαζω οτι ειναι κοινο, βρηκα και στο utube ενα video. Στην νοκια μου ειπαν θελουν αποδειξη και δεν την βρισκω. Ασε που φοβαμαι οτι απλα θα κανουν 20 ημερες για να μου πουν κατι του στυλ ετσι ειναι οι AMOLED η κατι τετοιο

 

Ειναι κοινο το προβλημα σχεδων σε ολα τα 800αρια... Εμενα πχ το εμφανιζει στο πρασινο χρωμα δεξια πανω μεχρι κατω κατω απο την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια οτι και να λεμε τα wp ειναι απιστευτα..μονο ο οπερα μου λειπει απο το android.ξερει κανεις αν θα μπει καποτε στο μαρκετ??

 

Νομίζω πως η ms δεν αφήνει να κυκλοφορήσει κάτι άλλο εκτός από τον IE αλλά δοκίμασε και το nokia xpress για λιγότερη κατανάλωση data. Έχει και μια πολύ ωραία λειτουργία για rss σαν περιοδικό.

Link to comment
Share on other sites

στον οπερα μου αρεσε που ειχα τα tab και αλλαζα κατευθειαν..κανενας browser δεν μου εχει κανει εντυπωση στο lumia 800.εχω ie uc browser nokia xpress..
Link to comment
Share on other sites

μετα απο ενα μηνα που εχω βαλει τα 7.8 μεσω Nokia Care...το iexplorer μου τρελαθηκε...ανοιγει μονο μια καρτελα,αν πατησω στις επιλογες->καρτερλες μου εμφανιζει υποτιθεται τις καρτελες χωρις ομως να δειχνει καμια...κ το κορυφαιο αν τσεκαρω την επιλογη να ανοιγει τις συνδεσεις απο αλλες εφαρμογες σε νεα καρτελα...δεν μπαινει καν στο iexplorer...εχει κανεις το ιδιο προβλημα;
Link to comment
Share on other sites

καλήσπερα και απο εμένα παιδιά,σημερα πήρα και εγω ενά λουμια 800 και μου αρέσει παρα πολύ αλλά εχω κάποια θεματάκια και θα ήθελα την βοηθειά σας

1.δεν μπορώ να βάλω τις επαφέσ μου παω στο windows live contacts και οταν κάνω import to csv αρχειο δεν το δέχεται και μου βγάζει error δοκιμασα και απο gmail αλλα εκει μου βγαζει μονο ονοματα χωρισ τα τηλεφωνα..

2.διαβασα τον οδηγο για αναβαθμιση σε 7.8 αλλα οταν ανοιγω το tools sto nokia care suite δεν εχω την επιλογη recovery αλλα μονο την επιλογη refubrish..

οποιαδηποτε βοήθεια δεκτη και καλοδεχούμενη

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τις γραμμές στην οθόνη εκτός από το δικό μου το παρατήρησα σε ενός φίλου lumia 800 αγορασμένο από vodafone με την 7.5 πάνω. Και όλα όταν έχει πιό χαμήλη φωτεινότητα σε άσπρο φόντο κυρίως (πχ browsing me IE) κάνει γραμμές οταν σκρολαρεις πάνω κατω διαγωνια δεξια αριστερα. Απογοητεύτηκα από το loumia περίμενα κάτι καλύτερο για την πολυδιαφημισμένη clear black amoled. Μόνο το black είναι clear... Στις άλλες αποχρώσεις τα χαλάει... :p Μου αρεσει που το συγκριναν με iphone...
HTC 7 Trophy - Nokia Lumia 800 - iPhone 4 - BlackBerry Z10 - Nokia Lumia 925
Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο δε ξέρω, για το δεύτερο κατέβασε το zune, σύνδεσε το κινητό και μετά κλίκαρε "αναβάθμιση" από το μενού "ρυθμίσεις".Αν έχει έρθει θα σου τη βγάλει εκεί και θα ακολουθήσεις τις οδηγίες.Αλλιώς με force update, στις προηγούμενες σελίδες θα βρεις λεπτομέρειες..

Καλορίζικο!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη βαρεθηκα να περιμενω πανω απο μηνα τωρα για την αναβαθμιση (Lumia 800 White ελληνικο unbranded), εκανα και γω force update. Δοκιμασα το κλασσικο κολπο με το να κλεισεις το internet 1-2 δευτερολεπτα πριν σου βγαλει οτι δεν εχεις update. Μετρας απλά 2-3 φορες ποσα δευτερολεπτα θελει και το κανεις. Εκανε 2 μικρες αναβαθμισεις, την μεγαλη σε 7,8 και μια της Nokia (συνολο 4). Με εξαιρεση τη δευτερη που την βρηκε με τη δευτερη φορα τις αλλες τις πηρε με την πρωτη. Πολυ απλο. Μας επριξες στο περιμενε ρε Nokia τοσες μερες... ημαρτον!!!

It's not technology, it's what you do with it!

Nokia 5130 -> 3310 -> 6210 -> N70 -> N82 -> N97 Mini -> (HTC Desire) -> N8 -> N9 & Lumia 800 & N900 -> Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...