Jump to content

Motorola RAZR XT910


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όσοι είστε ροοτ κατεβάστε το titanium backup. Αξίζει και η pro αλλά είναι ακριβούτσικη, βέβαια υπάρχουν και αλλοι τρόποι για την pro. Με αυτό το πρόγραμμα επαναφέρετε τα πάντα σε 5 λεπτά. Από accounts, μηνύματα, call log, wifi access points, bluetooth pairings κτλ μέχρι και όλες τις εφαρμογές με όλο τους το data, όπως ακριβώς τα είχατε. Οπότε οποιοδήποτε reset δεν σας νοιάζει.

 

Επίσης εγώ κατέβασα την Pro έκδοση γιατί ήθελα να κάνω freeze(διακοπή) κάποιες εφαρμογές, και όχι delete που μόνο αυτό επιτρέπει η free έκδοση.

 

Πάντως δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ. Αν κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και μετά μέσω titanium κάνω επαναφορά εφαρμογών συστήματος και δεδομένων θα είναι όλα στη θέση τους?

Ρωτάω γιατί με τόσα φλασαρίσματα, ένα reset δεν έκανα και πρέπει.

 

Τέλος κάτι άλλο.

Ρε παιδιά εμένα όταν πάω να πάρω τηλέφωνο κάποια επαφή μου, τη στιγμή της κλήσης αναβοσβήνει ένα κόκκινο περίγραμμα γύρω από όλη την οθόνη. Είναι bug. Το έχει κι άλλος???

 

 

παιδες πως κανω unroot??

Πήγαινε στο SuperSU

Ρυθμίσεις και βρες σχεδόν κάτω κάτω εκεί που λέει Ολοκληρωτικός αποκλεισμός προσβασιμότητας ριζικού καταλόγου.

Edited by jg_sot
Link to comment
Share on other sites

Οκ ο μόνος τρόπος τώρα είναι να φλασάρεις κάποιο fastboot file (.sbf) με rsd lite. Δυστυχώς για σένα το μοναδικό sbf που υπάρχει αυτή τη στιγμή για ics είναι το retail.eu leak. Οπότε βάζοντας αυτό μετά θα πρέπει να περάσεις με τον γνωστό τρόπο το επίσημο update που βγήκε χτες. Το sbf θα το βρεις εδώ http://www.eternityproject.eu/topic/117-rom-gsm-xt910europeaustraliaemea-final-eu-ics-fastboot-official-fastboot-package-for-motorola-razr/. Είναι αν θυμάμει καλά περίπου 800 mb. όταν κατέβει, θα μπεις σε fastboot mode και θα το φλασάρεις με rsd lite. Σιγουρέψου ότι έχεις στον υπολογιστή σου τους τελευταίους drivers της μοτορολα. Αν δεν τους έχεις θα τα βρεις όλα στο ίδιο σαιτ. Ξεκίνα το κατέβασμα γιατί αν μείνεις από μπαταρία θα χρειαστεί είτε να αγοράσεις είτε να φτιάξεις μόνος σου με κολλητήρι usb factory cable για να μπορέσει να φορτίσει. Δυστυχώς δεν κλείνει έτσι όπως είσαι τώρα.

 

Ερώτηση: το αρχείο που φλάσαρες και σου προκάλεσε όλο αυτό, από ποιά custom recovery το φλάσαρες? Δεν μπορεί να χρησιμοποίησες το bootmenu? Είτε με cwm touch το πέρασες ή (ελπίζω όχι) από stock recovery?

 

Είχες ήδη το τελευταίο επίσημο update έτσι δεν είναι?

 

φίλε τώρα ακολούθησα της οδηγίες παραπάνω, γιατί δούλευα μέχρι τώρα σε μπαρ σε ξενοδοχείο,

η διαδικασία είχε απολυτή επιτυχία το κινητάκι ξανά άνοιξε και δουλεύει μια χαρά

σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα. Μια ερωτηση. Ειμαι και λιγο ασχετος. Εγω ειμαι με 2.3.6 δεν εχω κανει ποτε κατι στο κινητο. Για να βαλω την 672.180.41.XT910.NonEFIGSRetail.en.eu εκτος απο ΟΤΑ μπορω να την κατεβασω να την βαλω στην καρτα και να μπω σε recovery και να κανω update απο εκει. Ετσι απλα η πρεπει να κανω και τπτ αλλο? Ευχαριστω και συγνωμη αν εχει γραφτει ξανα καποια απαντηση αλλα δεν βρηκα τπτ πιο πισω.

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν ειναι τοσο απλο πρεπει πρωτα να περασεις το retail.en.eu και μετα να βαλεις την nonefigs που λες.
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω πρόγραμμα για back up (no root) και κάποιο που να βλέπεις τα πάντα σε μεγάλη οθόνη υπολογιστή, να στέλνεις μηνύματα ή ότι άλλο.

 

Για το 2ο το airdroid

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sand.airdroid

 

Τώρα για backup χωρίς root ειναι δυσκολο. Ειχε ενα προγραμμα η Sony στο site της για τα πρωτα xperia λογω του οτι τα updates της εκαναν reset αλλα περα απο αυτο εγω δεν εχω δει καποιο με backup applications data. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τα setαρεις ολα ξανα και να κανεις με ειδικο προγραμμα αντιγραφο μηνύματα (mybackup υποστηριζει και τα mms) και να δεις για ειδικο προγραμμα για σκορ κάποιου παιχνιδιου (εγω πχ κατεβασα για angry birds). Τα προγράμματα σημειωσεων εχουν λειτουργεια για backup απο μονα τους συνήθως καθως και οι τελευταιες εκδώσεις του cut the rope. Απλα ειναι καλυτερη σιγουρα η λειτουργία του κινητου χωρις πολλα πολλα restore με titanium και παρομοιων τροπων (με η χωρις root) οποτε μονο τα απαραίτητα θα πρότεινα.

Nokia 3310 (RIP από τον πατέρα μου) > Nokia 3650 (εχάθη σε παραλία) > Nokia 6600 (εχάθη σε μπαρ) > Nokia N93 (εκλάπη σε λεοφωρείο) > Nokia N95 (εκλάπη από αυτοκίνητο) > Nokia 5800 (ακόμα ζωντανό) > HTC Decire (εδώθη) > Motorola RAZR (RULES!)
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα καλητερα τα ξερει ο frastgr οτι ελεγε το εκανα και τωρα εχω την 4.0.4 την τελευταια δεν ξερω ποιο πολλα ρωτα τον με πμ
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα. Μια ερωτηση. Ειμαι και λιγο ασχετος. Εγω ειμαι με 2.3.6 δεν εχω κανει ποτε κατι στο κινητο. Για να βαλω την 672.180.41.XT910.NonEFIGSRetail.en.eu εκτος απο ΟΤΑ μπορω να την κατεβασω να την βαλω στην καρτα και να μπω σε recovery και να κανω update απο εκει. Ετσι απλα η πρεπει να κανω και τπτ αλλο? Ευχαριστω και συγνωμη αν εχει γραφτει ξανα καποια απαντηση αλλα δεν βρηκα τπτ πιο πισω.

 

Φιλε μου δεν ειναι τοσο απλο πρεπει πρωτα να περασεις το retail.en.eu και μετα να βαλεις την nonefigs που λες.

 

 

Ο οδηγος του frastgr που είχε βγάλει είναι ο μοναδικος τροπος για αυτους που εχουν την retail, αλλα οχι μονο για οσους εχουν την retail.

 

Οσο αφορά για το update aloialone δες

Στο xda βγάλανε καινούργιο οδηγό για ευκολότερο install. Η διαφορά είναι ότι δεν χρησιμοποιούμε cmd αλλά η διαδικασία μέχρι το recovery γίνεται ευκολότερα:

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=30364320&postcount=26

 

Πρεπει να ειναι ο πιο απλος τροπος. Απλα αν δεν τα κατεχεις με μεγαλη σιγουριά καλυτερα να περιμενεις να σου ερθει μονο του. Θα ειναι αμαρτια τωρα να παει κατι στραβα και να τρεχεις και να μην ξερεις με εγγυηση για κατι που θα γινει με επισημο τροπο συντομα.

 

EDIT: Ο ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΔΗΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ RETAIL USERS. Διαβαστε τα επομενα ποστ αν ειστε nonefigs.

 

Καλο θα ειναι παιδια να διαβαζουμε τα threads στο xda για να μην ταλαιπωρηθουμε μετα. Γραφουν σχεδον παντα σαφεστατες οδηγιες και συμβατοτητες, καθως και ειναι συζητησεις για το συγκεκριμενο πραγμα που ειδατε.

Edited by marinos35
Nokia 3310 (RIP από τον πατέρα μου) > Nokia 3650 (εχάθη σε παραλία) > Nokia 6600 (εχάθη σε μπαρ) > Nokia N93 (εκλάπη σε λεοφωρείο) > Nokia N95 (εκλάπη από αυτοκίνητο) > Nokia 5800 (ακόμα ζωντανό) > HTC Decire (εδώθη) > Motorola RAZR (RULES!)
Link to comment
Share on other sites

μπορείς. Θα την περάσεις από recovery. Δε χρειάζεται κανένας Οδηγός.είσαι στη σωστή έκδοση και θα αναβαθμίσεις απευθείας από stock recovery. Edited by SpArchon
Link to comment
Share on other sites

Εχει απολυτο δικιο. Ελεγε και στο πρωτο ποστ του thread που παραθεσα πριν

 

 

[*]If you're on a clean (no root, no modifications to the system partition, stock recovery) 651.167.21.XT910.NonEFIGSRetail.en.EU (GB 2.3.6), drop the update onto your external microSDHC card, go to recovery and proceed with update.

 

Για αυτο παιδια παντα διαβαζουμε τα xda threads. Ποτέ δεν ξερεις ποτε υπαρχει "σπασμενο τηλεφωνο". Και εγω να βοηθησω ηθελα, αλλα ημουν ελλιπής στις πληροφορίες που εδωσα.

Edited by marinos35
Nokia 3310 (RIP από τον πατέρα μου) > Nokia 3650 (εχάθη σε παραλία) > Nokia 6600 (εχάθη σε μπαρ) > Nokia N93 (εκλάπη σε λεοφωρείο) > Nokia N95 (εκλάπη από αυτοκίνητο) > Nokia 5800 (ακόμα ζωντανό) > HTC Decire (εδώθη) > Motorola RAZR (RULES!)
Link to comment
Share on other sites

παιδες σε μενα ακομα δεν ηρθε το παγωτακι. ειμαι με GB 2.3.6. :wacko:

μια ερωτηση μονο. το τηλεφωνο ειναι χωρις root, μπορω να εγκαταστησω την OTA ICS (οταν δεησει!) & υστερα να παρω root privileges ωστε να δουλεψω το titanium για backup πριν το factory reset?

το σκεφτομαι σωστα? ειναι το πρωτο μου android phone και δεν εχω ιδεα αν ειναι ο σωστος τροπος

Link to comment
Share on other sites

παιδες σε μενα ακομα δεν ηρθε το παγωτακι. ειμαι με GB 2.3.6. :wacko:

μια ερωτηση μονο. το τηλεφωνο ειναι χωρις root, μπορω να εγκαταστησω την OTA ICS (οταν δεησει!) & υστερα να παρω root privileges ωστε να δουλεψω το titanium για backup πριν το factory reset?

το σκεφτομαι σωστα? ειναι το πρωτο μου android phone και δεν εχω ιδεα αν ειναι ο σωστος τροπος

Καλα τα σκεφτεσαι, ομως θα σου προτεινα μετα την αναβαθμιση να κανεις reset και στησιμο απο την αρχη για να εχεις καθαρη εγκατασταση και να ποφυγεις τυχον προβληματα. Η επαναφορα απο τιτανιουμ δεν ειναι καθαρη εγκατασταση. Θελω να πω, αν ειναι να κανεις επαναφορα απο τιτανιουμ, δεν υπαρχει λογος να κανεις επαναφορα ρυθμισεων.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα σκεφτεσαι, ομως θα σου προτεινα μετα την αναβαθμιση να κανεις reset και στησιμο απο την αρχη για να εχεις καθαρη εγκατασταση και να ποφυγεις τυχον προβληματα. Η επαναφορα απο τιτανιουμ δεν ειναι καθαρη εγκατασταση. Θελω να πω, αν ειναι να κανεις επαναφορα απο τιτανιουμ, δεν υπαρχει λογος να κανεις επαναφορα ρυθμισεων.

 

Γιαννη απο τι διαβαζω σε εξωτερικα φορα μετα την εγκατασταση του ICS πολλοι χρηστες αντιμετωπιζουν διαφορων ειδων προβληματα. Οποτε ενα factory reset απο τι λενε ειναι αναγκαιο. Αυτο που ψαχνω ακομα ειναι με τι θα σωσω τα data μου (εναμιση μηνα λειτουργιας) πρωτου το κανω. Αυτο που με απασχολει ιδιαιτερα ειναι saved data απο apps. Αν εχεις κατι να προτινεις ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη απο τι διαβαζω σε εξωτερικα φορα μετα την εγκατασταση του ICS πολλοι χρηστες αντιμετωπιζουν διαφορων ειδων προβληματα. Οποτε ενα factory reset απο τι λενε ειναι αναγκαιο. Αυτο που ψαχνω ακομα ειναι με τι θα σωσω τα data μου (εναμιση μηνα λειτουργιας) πρωτου το κανω. Αυτο που με απασχολει ιδιαιτερα ειναι saved data απο apps. Αν εχεις κατι να προτινεις ευχαριστω εκ των προτερων

Συμφωνω για το factory reset.

Επαφες, νομιζω και ημερολογιο μπορεις να κανεις backup με το motocast στο pc.

Το ιδιο και μουσικη, φωτογραφιες και βιντεο.

Τα sms πορεις να τα μεταφερεις στο gmail με την εφαρμογη sms backup απο το μαρκετ (δωρεαν). Θα αποθηκευτουν στο gmail σου σαν να ειναι email. Δεν ξερω αν μπορεις να κανεις επαναφορα, σιγουρα παντως δεν θα χαθουν.

 

Τι αλλα δεδομενα θελεις να σωσεις? για ρυθμισεις κλπ των εφαρμογων, ενταξει, θα χαλασεις 2-3 ωρες μετα για να στησεις το κινητο ξανα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Περασα και εγω πλεον το 4.0.4 Ολα μια χαρα μεχρι τωρα εκτος απο ενα μικρο προβλημα. Για μενα μεγαλο. οταν γραφω μηνυμα δεν μου εχει στο space slide για να αλλαξω γλωσσα.(Και ας εχω βαλει και Αγγλικα και Ελληνικα ΣΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ) και οταν παταω διαμορφωση μεθοδων εισοδου μου πεταει μηνυμα Δυστυχως η εφαρμογη Ρυθμισεις εχει διακοπει...

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η Ελλάδα είχε την τιμητική της στο roll out της motorola στην Ευρώπη, διότι είναι από τις πρώτες χώρες που δέχτηκαν το update επίσημα. Ομολογουμένως δεν το περίμενα (σύμφωνα με φήμες σε διάφορα forum), όπως και δεν περίμενα ότι θα γίνει release κυρίως η nonEFIGS και μετά η Retail η οποία ακόμα δεν έχει γίνει leak (η επίσημη τελευταία εννοώ). Έτσι με τα μέχρι τώρα δεδομένα είμαστε προνομιούχοι αφού δεχόμαστε από τους πρώτους στην Ευρώπη τα updates, πράγμα που αμφισβητούνταν από πολλούς στα διάφορα forums και λέγανε ότι πρώτα θα πάρουν τώρα (άλλα και μελλοντικά) οι Ευρωπαίοι χρήστες την retail και πολύ αργότερα οι υπόλοιποι την nonEFIGS. Ευτυχώς για μας τα λεγόμενα αυτά δεν επαληθεύτηκαν....!!!!!:)

 

Περασα και εγω πλεον το 4.0.4 Ολα μια χαρα μεχρι τωρα εκτος απο ενα μικρο προβλημα. Για μενα μεγαλο. οταν γραφω μηνυμα δεν μου εχει στο space slide για να αλλαξω γλωσσα.(Και ας εχω βαλει και Αγγλικα και Ελληνικα ΣΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ) και οταν παταω διαμορφωση μεθοδων εισοδου μου πεταει μηνυμα Δυστυχως η εφαρμογη Ρυθμισεις εχει διακοπει...

 

Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων έκανες; (Επίσης και wipe cache partition) αν όχι τότε κάνε, αν ναι τότε reboot και θα στρώσει σε ότι αφορά τα μηνύματα κάποιων προβλημάτων. Επειδή χρησιμοποιώ το swype (στο συνιστώ) δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για το πληκτρολόγιο, αν και έχει πολλές ρυθμίσεις πάνω στο θέμα, ψάξε λίγο και ''παίξε'' εκεί μήπως και βρεις λύση.

Edited by frastgr
συνεχόμενα posts
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Περασα και εγω πλεον το 4.0.4 Ολα μια χαρα μεχρι τωρα εκτος απο ενα μικρο προβλημα. Για μενα μεγαλο. οταν γραφω μηνυμα δεν μου εχει στο space slide για να αλλαξω γλωσσα.(Και ας εχω βαλει και Αγγλικα και Ελληνικα ΣΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ) και οταν παταω διαμορφωση μεθοδων εισοδου μου πεταει μηνυμα Δυστυχως η εφαρμογη Ρυθμισεις εχει διακοπει...

 

Εκανα και Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και παλι τα ιδια....

 

Αυτό είναι ένας από τους λόγους που είχα πει, όταν είχα πρωτοπεράσει την 4.0.4 ότι το κινητό έγινε πιο δύσχρηστο. Η μόνη λύση είναι να περάσεις άλλο πληκτρολόγιο από το store.

Link to comment
Share on other sites

Τα sms πορεις να τα μεταφερεις στο gmail με την εφαρμογη sms backup απο το μαρκετ (δωρεαν). Θα αποθηκευτουν στο gmail σου σαν να ειναι email. Δεν ξερω αν μπορεις να κανεις επαναφορα, σιγουρα παντως δεν θα χαθουν.

 

Τι αλλα δεδομενα θελεις να σωσεις? για ρυθμισεις κλπ των εφαρμογων, ενταξει, θα χαλασεις 2-3 ωρες μετα για να στησεις το κινητο ξανα.

 

Πολύ καλή πρόταση για τα μηνύματα!

Θα ήθελα όμως να σώσω και την πρόοδό μου στα παιχνίδια μου. Έχεις να προτείνεις κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Με οδηγίες μέσα οπό το forum κατάφερα και πέρασα την --- SPDREM_U_01.6.7.2-180_SPU-19-TA-11.2_SIGNEuropeAustraliaEMEA_USASPDRICSRTGB_HWp2b_Service1FF_fastboot.xml.zip--- στο κινητό όλα πάνε πολύ καλά, ώμος αν δεν είναι το τηλεφωνώ root δεν λέει, πως μπορώ να το κάνω αυτό.

θέλω να βάλω titanium backup, και φοβάμαι μην κάνω καμιά πατάτα από μόνος μου

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή πρόταση για τα μηνύματα!

Θα ήθελα όμως να σώσω και την πρόοδό μου στα παιχνίδια μου. Έχεις να προτείνεις κάτι;

Δυστυχως για τα παιχνιδια δεν ξερω κατι.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εγώ μπαίνω για έλεγχο ενημερώσεων και μου βγάζει εδώ και 1βδομαδα ότι <ο έλεγχος δεν είναι διαθέσιμος προς το παρόν δοκιμάστε αργότερα > Έχω την. 33 και ρουτ

 

Λοιπον έκανα ανρουτ με το ota root keeper ,μετα έσβησα το τιτανιουμ αφού τακτοποίησα και το SU καλού κακού με τον τρόπο που ανέφερε ένα άλλο παλικάρι και ύστερα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και έβαλα ξανά οποίες εφαρμογές ήθελα από την αρχή, και τίποτα αλλο,τωρα μου λέει οτι η συσκευή είναι ενημερωμένη,το θέμα μου είναι ότι μετά την επαναφορά εγώ με το τιτανιουμ είχα σβήσει κάποιες εφαρμογές όπως το evernote οι οποίες τώρα πια δεν υπάρχουν,το update θα το παρω;

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Ενα back up στα δεδομένα games χρειάζεται...

 

Πώς μπωρο να σβήσω άλλες γλώσσες στην επιλογή οταν αλλάζω γιατί καταντάει ενοχλητικό scrolling

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola RAZR XT910

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...