Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έστειλαν κόσμο και μάλιστα αρκετό. Συγκεκριμένα 2 φιλαράκια από Τρίπολη έχουν φύγει για επάνω (κοίτα να τις περιποιηθείτε τις σειρούλες :p). Μη μάθω για χωσίματα και τέτοια.. :lol:

Βασικά ήταν μια καλή εκπαίδευση (αν και κουτσουρεμένη σε διάρκεια..) και σε γενικές γραμμές χαίρομαι που έκλεισε όμορφα :happy: Ελπίζω να κυλίσει απροβλημάτιστα και η εκπαίδευση στη νέα μου μονάδα. :rolleyes: Καληνυχτίζω φιλαράκια γιατί αύριο πρέπει να είμαι πριν τις 7 εκεί.

Να ευχηθώ, τέλος, καλές -και ξεκούραστες- μεταθέσεις για τα φιλαράκια που έμειναν πίσω στην Τρίπολη, στη ΜΕΤΑ (Μοίρα Εκπαίδευσης Τοπικής Άμυνας) για περεταίρω εκπαίδευση..

ετσι πρεπει! δηλαδη παιζει να ειναι και στην μοναδα μου τωρα???

ελα ρε τι χωσιματα...τσ τσ τσ!

απλα 2 σκοπιες θα κανω για τον μηνα ιουνιο! πολλα ζηταω? οχι! :)

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια και εγω ηρθα Λαρισα στη Δ.Α.Κ

ειναι τελεια πολυ χαλαρα μονο σκοπιες εχει και παλι

ειναι λιγες.

αν και μου ελειψε η Τριπολη να σας πω την αληθεια.:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά μου... Είμαι τρίπολη διαβιβάσεις και λογικά φεύγω σε τρεις εβδομάδες αλλά δεν ξέρω που... Μπορεί κάποιος να ενημερώσει;
Siemens M55, Siemens CX75, Mitsubishi M342i,Sony Ericsson P910i, Sony Ericsson W950i, Sony Ericsson P1i, Sony Ericsson W960i, Samsung Omnia i900 16gb, Samsung innov8, Motorola Milestone, Motorola Atrix, Motorola RAZR MAXX, Samsung Note II, Samsung Note III, Samsung Note IV, Samsung A8
Link to comment
Share on other sites

παιδια και εγω ηρθα Λαρισα στη Δ.Α.Κ

ειναι τελεια πολυ χαλαρα μονο σκοπιες εχει και παλι

ειναι λιγες.

αν και μου ελειψε η Τριπολη να σας πω την αληθεια.:O

εδω εγω απολυομαι και μου λειπει ακομα!φαντασου!

τι ειδικοτητα πηρες Χεκ?

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

εδω εγω απολυομαι και μου λειπει ακομα!φαντασου!

τι ειδικοτητα πηρες Χεκ?

 

ναι,ΧΕΚ πηρα.

μια χαρα ειμαστε αν και ειναι 20λεπτα εξω απο

την Λαρισα.:cool:

αχ...Τριπολη τελικα σε ολους ελειψε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αντε και σε κανενα μηνα ελα σαλονικα! να γουσταρουμε

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

αντε και σε κανενα μηνα ελα σαλονικα! να γουσταρουμε

 

γιατι τον Χαλαει η Λαρισα??η μηπως δεν εχει ζωη??αν ηταν σε καναν εβρο τι θα λεγε??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μα εκει ειναι για εκπαιδευση ειδικοτητας.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

μα εκει ειναι για εκπαιδευση ειδικοτητας.

 

ναι το ξερω!!απλα το εξελαβα ως οτι θα βαριετε οσο ειναι εκει!:p

και γι αυτο ειπα οτι που να ηταν και αλλου...:)

φυσικα και θα φυγει μετα για να παει σε καποια μοναδα(και μακαρι να μην παει σε οσες εχω παει εγω και σε οσες θα παω ακομα...):)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αεροπορος κι εσυ? μονιμος?

εγω μια και καλη ηρθα στην πολη μου και δεν προκειτε να φυγω ακομα κι αυτο το λιγο που μου εμεινε

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

αεροπορος κι εσυ? μονιμος?

εγω μια και καλη ηρθα στην πολη μου και δεν προκειτε να φυγω ακομα κι αυτο το λιγο που μου εμεινε

 

Ναι μονιμος!αλλα του στρατου...:p

 

και πολυ καλα θα κανεις και δεν θα φυγεις...;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αντε και σε κανενα μηνα ελα σαλονικα! να γουσταρουμε

 

μαλλον εκει θα κατσω,αφου ειμαι και Λαρισαιος.:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ορκιστηκα και εγω..!! ΖΗΤΩ το ταγμα τεθωρακισμενων... Πολυ καλα τα πραγματα στην αυλωνα. Καμμια σχεση με την μαυριλα που ακουγα.. Ισως επειδη επεσα σε καλη επιλαρχια και ιλη με καλους διοικητες.. Ισως επειδη περιμενουν μετα την ορκομωσια.. Θα δειξει! Προς το παρον ημασταν καφενειο, χημειο και ολα τα σχετικα! :) Αν ξερει κανεις τι παιζει γενικα με τα τεθωρακισμενα - τι γινεται απο δω και περα, καλη ειδικοτητα, καλη μεταθεση- ας μου πει!! να αρχισς να υποψιαζομαι λιγο, γιατι προς το παρον ηταν πολυ καλο για να ειναι αληθινο!! ;)

 

λοιπον ετσι ακριβως νομιζαμε και εμεις οτι θα ητανε(σειρα 302) αλλα περασαμε μια χαρα σχετικα χαλαρα.. απο εδω και περα θα κατσετε κανα 2 με 3 βδομαδες ακομα λογικα θα μαθετε που πατε για μεταθεσεις. αν σας τυχει ειδικοτητα

πληρωματος αρματος(οδηγος,πυροβολιτης,αρχιγος πληρωματος) αλλον εναν μηνα αυλωνα για εκπεδευση (3η και 4η ΕΠΙΛΑΡΧΙΑ αναλογως ειδικοτιτα) εγω προσωπικα ειμαι Π.Α.Μ.Α(ΠΥΡΟΒΟΛΙΤΗΣ ΑΣΥΡΜΑΤΙΣΤΗΣ ΜΕΣΟΥ ΑΡΜΑΤΟΣ Μ48 Α5 ΜΟΛF) επισεις θα μαθετε αν εχετε ενδειξη ΕΛΔΥΚ αμα εχεις ενδειξη μαλον θα πας Κυπρο εκτος αμα εχεις βυσμα

η εαν προσκομισεις χαρτια π.χ(αναπειρια γονεα ανω του 67% ,ορφανος απο καποιον γονεα κτλ) δεν εχει σημασια αν οταν σε ρωτισαν στην καταξη ειπες οχι.... γενικα μια χαρα εχω περασει μεχρι στιγμης και στις 3 ιουνιου πεταω για κυπρο παρολο που δηλωσα οτι δεν ηθελα να παω. αντε καλες μεταθεσεις στους 303 και σας περιμενουμε με ανυπομονησια στην κυπρο...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα. Ορκιστηκα και εγω πριν μια βδομαδα Καλαματα. Ολα καλα!

 

Ante se perimenoume emeis oi 302.

se poion loxo eisai?

ama exeis akres kanonise eidikotita psifiakos(tin kaneis sin kalamata) kai metathesi sta giannitsa ama eisai apo vora kai samo ama eisai apo athina

 

telika sto KEPIK kaneis zoara:lol::lol::lol:

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

Γεια ρε συναδελφοι! Ειμαι στον λοχο που οι παλιοι μας φωναζουν Διαβιβαστές Ειδικών Δυνάμεων. Για καμια Ξάνθη η Κομοτηνή το ψάχνω απο εκει γύρω είμαι!
iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αν έχει ένας γονέας 67% αναπηρία μπορεί να μας στείλουν Αθηνά; και αυτή η αναπηρία πρέπει να είναι ορθοπεδική;
Siemens M55, Siemens CX75, Mitsubishi M342i,Sony Ericsson P910i, Sony Ericsson W950i, Sony Ericsson P1i, Sony Ericsson W960i, Samsung Omnia i900 16gb, Samsung innov8, Motorola Milestone, Motorola Atrix, Motorola RAZR MAXX, Samsung Note II, Samsung Note III, Samsung Note IV, Samsung A8
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει κανεις ιδεα αν μετα το 25ημερο στην Τριπολη (για αεροπορια) πας κατ ευθειαν στην πολη μεχρι να τελειωσεις ή πας και κανα μηνα μετα την Τριπολη καπου αλλου για ειδικοτητα και μετα στην πολη μεχρι να τελειωσεις?Δεν ξερω πολλα απο στρατο και εχω ακουσει και τις 2 παραπανω περιπτωσεις.Ποια η γνωμη σας?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει κανεις ιδεα αν μετα το 25ημερο στην Τριπολη (για αεροπορια) πας κατ ευθειαν στην πολη μεχρι να τελειωσεις ή πας και κανα μηνα μετα την Τριπολη καπου αλλου για ειδικοτητα και μετα στην πολη μεχρι να τελειωσεις?Δεν ξερω πολλα απο στρατο και εχω ακουσει και τις 2 παραπανω περιπτωσεις.Ποια η γνωμη σας?

 

Όταν λες στην πόλη, τι ακριβώς εννοείς; Μετά το πέρας της βασικής εκπαίδευσης των 25 ημερών (στην τελευταία ΕΣΣΟ, τη δική μας ήταν λιγότερες..! :p) μπορεί να πάρεις ειδικότητα για τον τόπο καταγωγής σου (αν υπάρχει εκεί μονάδα της Αεροπορίας) ή όπου αλλού σε στείλουν, όμως μπορεί να πάρεις κάποια ειδικότητα που χρειάζεται εκπαίδευση (όπως οδηγός, πυροβολητής) και να χρειαστεί να μείνεις κάποιες μέρες επιπλέον -και καλά :rolleyes:- στην ΜΕΤΑ (Μοίρα Εκπαίδευσης Τοπικής Άμυνας), στην 124 στην Τρίπολη. Ελπίζω να σε κάλυψα φίλε vaggelis. Αν χρειαστείς κάτι άλλο στείλε μου. Και εγώ πρόσφατα τα πέρασα, μη νομίζεις.. :happy:

 

Παιδιά, μιας και το θυμήθηκα μήπως ξέρει κανείς αν η 128 ΣΕΤΗ στο Καβούρι είναι ημι-παραμεθόριος; Επιπλέον, πόση είναι η διάρκεια παραμονής των οργανικών φαντάρων εκεί; Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες στην πόλη, τι ακριβώς εννοείς; Μετά το πέρας της βασικής εκπαίδευσης των 25 ημερών (στην τελευταία ΕΣΣΟ, τη δική μας ήταν λιγότερες..! :p) μπορεί να πάρεις ειδικότητα για τον τόπο καταγωγής σου (αν υπάρχει εκεί μονάδα της Αεροπορίας) ή όπου αλλού σε στείλουν, όμως μπορεί να πάρεις κάποια ειδικότητα που χρειάζεται εκπαίδευση (όπως οδηγός, πυροβολητής) και να χρειαστεί να μείνεις κάποιες μέρες επιπλέον -και καλά :rolleyes:- στην ΜΕΤΑ (Μοίρα Εκπαίδευσης Τοπικής Άμυνας), στην 124 στην Τρίπολη. Ελπίζω να σε κάλυψα φίλε vaggelis. Αν χρειαστείς κάτι άλλο στείλε μου. Και εγώ πρόσφατα τα πέρασα, μη νομίζεις.. :happy:

 

Παιδιά, μιας και το θυμήθηκα μήπως ξέρει κανείς αν η 128 ΣΕΤΗ στο Καβούρι είναι ημι-παραμεθόριος; Επιπλέον, πόση είναι η διάρκεια παραμονής των οργανικών φαντάρων εκεί; Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

 

Παραμεθόριος η γλυφάδα και η βουλιαγμένη... Έλεος! :p 5 μήνες μένεις εκεί και μετά μετάθεση. Όμως παίζει να σου πέσει καμία απόσπαση. Εμάς εδώ στη Σκύρο μας ήρθαν πολλοί από καβούρι για 1μήνα απόσπαση. Πάντως για να καταλάβετε τι βύσματα πέφτουν,σε μας ήταν να έρθουν 8 άτομα,βγήκε λίστα με 3 άτομα και ο τρίτος τελικά κόπηκε 2λεπτά πριν μπει στο λεωφορείο... Γιαυτό οι πραγματικές παραμεθοριοι τελικά μένουν χωρίς κόσμο. Για να είναι όλα τα βύσματα στα σπίτια τους. Λες και εδώ περνάμε άσχημα με 15-15 οφ. Η πάρνηθα έχει 100 σμηνιτες ενώ χρειάζονται μόνο οι 30... Να πει να τους μαζέψει όλους για ύπνο,δεν υπάρχουν τόσα κρεβάτια. :lol:

Link to comment
Share on other sites

κι αλλοι διαφιδιαστες!!!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Να πει να τους μαζέψει όλους για ύπνο,δεν υπάρχουν τόσα κρεβάτια. :lol:

Αναγκάζονται τα παιδιά και κάνουν pyjama parties κάθε βράδυ :p

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες στην πόλη, τι ακριβώς εννοείς; Μετά το πέρας της βασικής εκπαίδευσης των 25 ημερών (στην τελευταία ΕΣΣΟ, τη δική μας ήταν λιγότερες..! :p) μπορεί να πάρεις ειδικότητα για τον τόπο καταγωγής σου (αν υπάρχει εκεί μονάδα της Αεροπορίας) ή όπου αλλού σε στείλουν, όμως μπορεί να πάρεις κάποια ειδικότητα που χρειάζεται εκπαίδευση (όπως οδηγός, πυροβολητής) και να χρειαστεί να μείνεις κάποιες μέρες επιπλέον -και καλά :rolleyes:- στην ΜΕΤΑ (Μοίρα Εκπαίδευσης Τοπικής Άμυνας), στην 124 στην Τρίπολη. Ελπίζω να σε κάλυψα φίλε vaggelis. Αν χρειαστείς κάτι άλλο στείλε μου. Και εγώ πρόσφατα τα πέρασα, μη νομίζεις.. :happy:

 

Μετα το περας του 25ημερου μου ειπαν οτι ενα 5 % παει κατ ευθειαν εκει που θα επιλεξει μετα (πχ εγω θελω να παω Λαρισα).Το υπολοιπο 95% παει κανα μηνα Αθηνα ή παραμενει Τριπολη παλι για 1 μηνα για ειδικοτητα.Αυτο ισχυει ή πας κατ ευθειαν πχ για μενα Λαρισα?Εαν θελω να παω κατ ευθειαν Λαρισα εχω την δυνατοτητα εγω να το επιλεξω ή επιβαλλεται πρωτα η ειδικοτητα?Σορρυ που το κουραζω το θεμα αλλα θα μπω Αυγουστο (δεν ξερω ποτε ακριβως,εαν ξερεις μεσα του μηνα η τελη πες μου) και θελω να δωσω κανα 2 μαθηματα τον Σεπτεμβρη γι αυτο ρωταω για δω που θα εχω περισσοτερες πιθανοτητες να βγω για να τα δωσω.Σ' ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Μετα το περας του 25ημερου μου ειπαν οτι ενα 5 % παει κατ ευθειαν εκει που θα επιλεξει μετα (πχ εγω θελω να παω Λαρισα).Το υπολοιπο 95% παει κανα μηνα Αθηνα ή παραμενει Τριπολη παλι για 1 μηνα για ειδικοτητα.Αυτο ισχυει ή πας κατ ευθειαν πχ για μενα Λαρισα?Εαν θελω να παω κατ ευθειαν Λαρισα εχω την δυνατοτητα εγω να το επιλεξω ή επιβαλλεται πρωτα η ειδικοτητα?Σορρυ που το κουραζω το θεμα αλλα θα μπω Αυγουστο (δεν ξερω ποτε ακριβως,εαν ξερεις μεσα του μηνα η τελη πες μου) και θελω να δωσω κανα 2 μαθηματα τον Σεπτεμβρη γι αυτο ρωταω για δω που θα εχω περισσοτερες πιθανοτητες να βγω για να τα δωσω.Σ' ευχαριστω πολυ.

 

Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά δε βλέπω να τα δίνεις τα μαθήματα τον Σεπτέμβρη αν δεν έχει τελειώσει τουλάχιστον η βασική σου εκπαίδευση στην 124. Την ημέρα που θα παρουσιαστείς (ή την επομένη) θα περάσεις από τη λεγόμενη μηχανογράφηση. Εκεί σε ρωτάνε τι έχεις σπουδάσει (ή σε ποια σχολή βρίσκεσαι αν δεν έχεις τελειώσει), επίσης σε ποια πόλη κατοικείς και πού θέλεις να υπηρετήσεις. Επίσης τις πρώτες μέρες της εκπαίδευσής σου θα περάσεις από τη λεγόμενη επιτροπή ΓΕΑ* και εκεί θα σε ρωτήσουν για τα γνωστικά σου αντικείμενα, τίτλους ξένων γλωσσών, πιστοποιητικά Η/Υ κ.α. Αυτά σχετικά με την ενημέρωση που θα τους κάνεις σχετικά με το ιστορικό σου.

 

*Γενικό Επιτελείο Αεροπορίας (θα το ακούς συχνά εκεί... :shifty:)

 

 

Παραμεθόριος η γλυφάδα και η βουλιαγμένη... Έλεος! :p 5 μήνες μένεις εκεί και μετά μετάθεση. Όμως παίζει να σου πέσει καμία απόσπαση. Εμάς εδώ στη Σκύρο μας ήρθαν πολλοί από καβούρι για 1μήνα απόσπαση.

 

Σε ρωτώ ρε συ, γιατί το τι radio arvylla f.m. ακούγεται στη μονάδα δε φαντάζεσαι... :X Από αύριο ξεκινάνε οι υπηρεσίες.. Πάντως και τα φιλαράκια μου -σειρούλες- που ρωτάω από την Τρίπολη κάθε μονάδα έχει τα δικά της + και -, όσο κοντά ή μακρυά και αν είναι από το σπίτι σου. :rolleyes:

Έμαθα πως φύγαν από την ΜΕΤΑ στη Τρίπολη και οι ειδικότητες των οδηγών. Άντε και με το καλό και οι άλλες σειρούλες (πυροβολητές κ.α.) γρήγορα κοντά στα σπίτια τους. :luck:

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά δε βλέπω να τα δίνεις τα μαθήματα τον Σεπτέμβρη αν δεν έχει τελειώσει τουλάχιστον η βασική σου εκπαίδευση στην 124. Την ημέρα που θα παρουσιαστείς (ή την επομένη) θα περάσεις από τη λεγόμενη μηχανογράφηση. Εκεί σε ρωτάνε τι έχεις σπουδάσει (ή σε ποια σχολή βρίσκεσαι αν δεν έχεις τελειώσει), επίσης σε ποια πόλη κατοικείς και πού θέλεις να υπηρετήσεις. Επίσης τις πρώτες μέρες της εκπαίδευσής σου θα περάσεις από τη λεγόμενη επιτροπή ΓΕΑ* και εκεί θα σε ρωτήσουν για τα γνωστικά σου αντικείμενα, τίτλους ξένων γλωσσών, πιστοποιητικά Η/Υ κ.α. Αυτά σχετικά με την ενημέρωση που θα τους κάνεις σχετικά με το ιστορικό σου.

 

*Γενικό Επιτελείο Αεροπορίας (θα το ακούς συχνά εκεί... :shifty:)

 

 

 

 

 

Βασικη εκπαιδευση στην 124 εννοεις το 25ημερο Τριπολη?Αν ναι πιστευω πως θα προλαβω να δωσω κανενα μαθημα γιατι αν μπω μεσα Αυγουστου βγαινω αρχες Σεπτεμβρη οποτε θα εχω καιρο για τον υπολοιπο Σεπτεμβρη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...