Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εγω στις 14 Μαιου παρουσιαζομαι ΠΝ στο ΚΕ/ΠΑΛΑΣΚΑ και εχω μερικες αποριες.

Κατ'αρχην τι παιζει με τα γενια?Επιτρεπονται η οχι στο ΠΝ?

 

Και επισης κατι πιο πρακτικο τι χρωμα εσωρουχα και φανελες και καλτσες προβλεπονται στο ΠΝ?

 

 

ΥΓ Οχι δεν ειμαι βυσμα που θα υπηρετησω ΠΝ

To «περιποιημένο» γενάκι επιτρέπεται. Ίσως όμως είναι περισσότερο ταλαιπωρία έτσι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΠΝ ειχαν παρει ενα φιλο μου που ειχε τελειωσει τη σχολη εμπορικου ναυτικου. ηταν Γ μηχανικος και τον πηραν στο ΠΝ πριν 2 χρονια, οπου λογω σπουδων πηρε και το βαθμο του κελευστη! αρα δεν χρειαζεται απαραιτητα βυσμα...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Παρουσιάζομαι αυτή τη Τετάρτη 7/5 Τρίπολη, στην Αεροπορία.. :happy:

2 πράγματα θέλω να ρωτήσω: Επισκεπτήρια παίζουν εκτός από Κυριακή και Σάββατα;

Επίσης, η ορκωμοσία μετά από πόσες μέρες είναι; 15 ή 20; :confused:

Ευχαριστώ πολύ! :)

γεια σου "νεοσυλλεκτε":p επισκεπτηριο κανονικα μονο τις κυριακες ναι. σαββατα...λιγο δυσκολα...αλλα πιστευω αν τους πεις για σοβαρο λογο θα σ'αφησουν.

εσεις νομιζω θα κατσετε 25μερες πανω κατω.δηλαδη υπολογιζε τελος του μηνα να ξεκαθαρισεις με την τριπολη.

Εαν είσαι σε κανονική άδεια και σου έρθει μετάθεση τί γινεται; Σε φωνάζουν πίσω στην μονάδα ή τελειώνει η άδεια και μετά παίρνεις μετάθεση;

τωρα εσυ μας βαζεις δυσκολα...λογικα μετα την αδεια θα σου πουνε φυγε.

αλλα δεν μπορεις να το κανονισεις ωστε να μη συμπεσουν μαζι??

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου "νεοσυλλεκτε":p

 

Θένκς billakosss! :happy:

Και κάτι τελευταίο: η άδεια ορκωμοσίας πόσες μέρες είναι?

Link to comment
Share on other sites

Θένκς billakosss! :happy:

Και κάτι τελευταίο: η άδεια ορκωμοσίας πόσες μέρες είναι?

τωρα αυτο παιζει,αναλογα ποιος θα ρθει απο επισημους.

συνηθως 7-9 μερες.

Υ.γ Μη ξεχασεις να παρεις πατους για τις αρβιλες 1 νουμερο παραπανω απο αυτο που φορας ;)

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

τωρα αυτο παιζει,αναλογα ποιος θα ρθει απο επισημους.

συνηθως 7-9 μερες.

Υ.γ Μη ξεχασεις να παρεις πατους για τις αρβιλες 1 νουμερο παραπανω απο αυτο που φορας ;)

 

Έχω μεριμνήσει αγαπητέ! :lol: :p

Νεότερα στο final post της Τρίτης.. ;)

Link to comment
Share on other sites

τωρα αυτο παιζει,αναλογα ποιος θα ρθει απο επισημους.

συνηθως 7-9 μερες.

 

ενας γνωστος μου που πηγε Τριπολη πηρανε

αδεια μονο 4μερες.ελπιζω να μην μας τυχει τιποτα τετοιο.:confused::confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω και κατι ακομα μπας και παρω περισσοτερες αποψεις.. φακους επαφης να παρω μαζι????
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

ναι ρε! γιατι να μην παρεις? ευκαιρια για λουφα στη βασικη εκπαιδευση. ειχα ενα παληκαρι, καθε φορα που πηγαιναμε για τις κλασσικες ασκησεις ακριβειας τον ενοχλουσαν οι φακοι επαφης (προφασιστηκε οτι τους εβαλε για πρωτη φορα λιγες μερες πριν παρουσιαστει) και συνεχεια πηγαινε στο θαλαμο δηθεν να τους φτιαξει...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

ενας γνωστος μου που πηγε Τριπολη πηρανε

αδεια μονο 4μερες.ελπιζω να μην μας τυχει τιποτα τετοιο.:confused::confused:

4 μερες μπορει να πηρανε λογου τριανταφυλλοπουλου ισως..αν ακουστηκε κατι..

πιστευω θα παρετε μερουλες τωρα που θα πατε.

Α! παρτε και κανενα λιποζαν καλου κακου

ρε παιδια να ρωτησω και κατι ακομα μπας και παρω περισσοτερες αποψεις.. φακους επαφης να παρω μαζι????

 

θα παρεις τους φακους μαζι σου εννοειτε.και θα το πεις και στον γιατρο. αλλα μπορει να αλλαξει το Ι σου.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

2)η εκπαιδευση ειναι τρομερα σκληρη? φτυνεις αιμα τους 4 μηνες? ειδικα οταν εισαι Αλφας....?

3)μετα τους 4 μηνες παω παραμεθωριο για αλλους 6? και μετα θα με φερουν κοντα στην αθηνα? (σε αυτο το ερωτημα πες μου οτι γνωριζεις γιατι με καιει πιο πολυ απολα που θα παω και πως θα μοιραστουν οι μηνες)

Απο τη στιγμή που έχεις πάρει απόφαση ότι θα κάνεις μήνες παραπάνω απο ότι αν πήγαινες ΣΤΡ δε πρέπει να σε ανησυχεί το θέμα της εκπαίδευσης.Δεν είναι τίποτα το τρομερό.

 

Όσον αφορά για τη μετάθεση : πλέον μετά απο τη ΣΕΑΠ θα πάς παραμεθώριο οχι για 6 μήνες αλλά για 7,5. Εκτός αν είσαι βαρεοπλίτης και επειδή θα κάτσεις 4+1 στην Κρήτη θα πας παραμεθώριο για 6 μήνες.

"I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti"
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου ποια είναι η διαφορά Ι3 και Ι4; :confused:
Link to comment
Share on other sites

to I3 mporei na einai enoplo i aoplo

to I4 einai aoplo

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

to I3 mporei na einai enoplo i aoplo

to I4 einai aoplo

 

Όμως και τα 2 υπηρετούνται κανονικά ως θητεία έτσι;

Ευχαριστώ πολύ Ergaleios ;)

Link to comment
Share on other sites

Όμως και τα 2 υπηρετούνται κανονικά ως θητεία έτσι;

Ευχαριστώ πολύ Ergaleios ;)

 

 

φυσικα!!

απλα το ι3 ειναι η ενοπλο η αοπλο και το ι4 μονο αοπλο!!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φυσικα!!

απλα το ι3 ειναι η ενοπλο η αοπλο και το ι4 μονο αοπλο!!;)

 

Θένκς chris7 !

Link to comment
Share on other sites

I3 αοπλο μπορει να γινει ενοπλο (μονο για υπηρεσιες) αναλογα με το διοικητη και σε εξαιρετικες περιπτωσεις. γενικα τα Ι λιγη σημασια εχουν γιατι μπορεις παααρα πολυ ευκολα να τα αλλαξεις μετα το κεντρο. το οτι πηρες ενα Ι στο κεντρο δε σημαινει οτι το κρατας...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

I3 αοπλο μπορει να γινει ενοπλο (μονο για υπηρεσιες) αναλογα με το διοικητη και σε εξαιρετικες περιπτωσεις. γενικα τα Ι λιγη σημασια εχουν γιατι μπορεις παααρα πολυ ευκολα να τα αλλαξεις μετα το κεντρο. το οτι πηρες ενα Ι στο κεντρο δε σημαινει οτι το κρατας...

 

oχι ακριβος...στο οτι ευκολα το αλλαζεις μετα περνοντας απο επιτροπη,ναι..ετσι ειναι!!

δεν μπορει ομως ο δκτης(το ξερο καλα μια και ειναι η δουλεια μου:p)να να κανει εναν αοπλο για να κανει υπηρεσια ενοπλο!!!

Μπορει ομως να τον βαλει να κανει υπηρεσια ενοπλου αλλα χωρις οπλο!!;)(Σαν βοηθο ενοπλου δλδ..)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οπως κανουν σε εμας που σε βαζουν "βοηθο σκοπου". χαιρω πολυ... τα 8ωρα στη σκοπια ειτε "σκοπος" ειτε "βοηθος σκοπου" ειναι ακριβως ιδια!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, πάρτι τέλος! :( Αύριο φεύγω για την 124 ΠΒΕ στην Τρίπολη. Σε όσους παρουσιάζονται (ή θα παρουσιαστούν προσεχώς) καλή θητεία να 'χουμε! :rolleyes:

Όταν -με το καλό :happy:- επιστρέψω στην άδεια ορκωμοσίας θα σας στείλω νεότερα και θα σας πω από πρώτο χέρι και τις εντυπώσεις μου.. :wink: :luck:

:thanks:

Link to comment
Share on other sites

Εγω είμαι Ι3 ένοπλος για τα γονατα μου, ελευθερος ορθοστασιας, χειρονακτικων εργασιων (να μην σηκωνω βαρη), ασκησεων, αρβυλων. Το αλλαξα προσφατα οχι στο κεντρο. Παρολο που ειμαι ενοπλος δεν κανω ενοπλες υπηρεσιες λογο το ορθοστσιας.

 

Βεβαια δεν προτεινω σε κανεναν να βγει αοπλος, γιατι στην μοναδα δεν τους ενδιαφερει να κανεις ολες τις υπηρεσιες οπως στο κεντρο. Θα σας χωρισουν στα δυο. Τους σκοπετανθρωπους και τα γιωτομπαλα (χρησημοποιω εκφρασεις που λεγονται στο στρατο οχι οτι μ'αρεσουν). Οι σκοπιες πλεον ειναι 6ωρες μεχρι Φεβρουαριο ηταν 9ωρες. Στην σκοπια δεν σ'αγγιζει κανεις. Πας και ηρεμεις ειδικα στο φυλακιο. Οταν εισαι νεος ψαρας ακους σκοπια και σε ποιανει σοκ, αλλα μετα οταν μπλεξεις για τα καλα στις υποχρεωσεις τις μοναδας θα την ζητας.

 

Ο σκοπετανθρωπος σπανια θα κανει 14ωρα στα μαγειρια, 11ωρα ΑΜ, να τρεχει τα πρωινα στους ορχους για συντηρηση και μλκιες, να τον χωνουν απο δω και απο κει σε δουλειες. Δικαιουσε να πας φυλακιο ενω ενας αποπλος οχι. Γενικα ο αποπλος δεν κερδιζει σεβασμο απο τυος αλλους γι'αυτο που προσφερει που μπορει να χειροτερο απο το να καθεσε τρια 2ωρακια να ακους μουσικη και να μηλας τον αλλον.

 

Τελος παντων πολλα εγραψα, θέλω πίσω το όπλο μου !!! :cry::cry::cry::cry:

http://i77.photobucket.com/albums/j72/Ferryman_rx7/PB3.jpg Έχω να φάω κουραμάνα ...
Link to comment
Share on other sites

Aπό όσο θυμάμαι το μόνο Ι3 που είναι άοπλο είναι το ψυχολογικό.
People choose the paths that grant them the greatest rewards for the least amount of effort.
Link to comment
Share on other sites

κι ομως σε εμας ειναι διαφορετικα. ο λοχος εχει 4 αοπλες υπηρεσιες (θαλαμοσκυλα και μαγειρια) με συνολο περιπου 7 αοπλους. επισης εχει περιπου 12 ενοπλους για 10 ενοπλες υπηρεσιες. βαλτα κατω να δεις πως παει εμας τους ενοπλους σε σχεση με τους αοπλους. απο τη στιγμη που φυλακιο δεν εχουμε, στο θεμα της υπηρεσιας διαφορα δεν παιζει. ισα ισα επειδη στο στρατοπεδο περνουν πολλοι εφοδοι (στο διωρο θα περασουν 2 εφοδοι τουλαχιστον) ουτε την ηρεμια σου δεν εχεις... επισης τις παρασκυες που εχουμε τη συντηρηση τρεχουμε κανονικα σε αυτη και επειδη ολοι οι γιωταδες εχουν ελευθερο ασκησης συνηθως κουβαλαμε κιολας. γιαααα πες μου λοιπον, τι συμφερει, ενοπλος η αοπλος??

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...