Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

*να ξερεις οτι στην σαμο και σε ενα αλλο νησι κανεις "καταλαθος" καταδρομικες στην απεναντι χωρα:p

αλλα θα μαθεις και πολλα καλα ειδικα αμα παρεις ειδικοτητα ανιχνευτη και διαβιβαστη

 

Από Σάμο απολύθηκα την Πέμπτη. Ήμουν στο μηχανικό και στο ίδιο στρατόπεδο είχαμε το 4ο ΕΤΕΘ. Με τα παιδιά που μιλούσαμε δεν μας είπαν κάτι τέτοιο (τους το απαγορεύουν; ). Κατά τα άλλα εκτός από τις κατά καιρούς ασκήσεις, παραπονιόταν επειδή στην ουσία ήταν αγκαριομάχοι καταδρομείς και δεν έκαναν εκπαίδευση.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

*να ξερεις οτι στην σαμο και σε ενα αλλο νησι κανεις "καταλαθος" καταδρομικες στην απεναντι χωρα:p

 

Α ρε Σάμο αθάνατη!

 

Σάμο ήμουν κι εγώ για 7μισυ μήνες. Στο 79 ΤΥΠΕΘ όμως, υλικοπολεμίτης. Στις αποθήκες ανταλλακτικών. Δίναμε και παίρναμε ανταλλακτικά από όλες τις μονάδες του νησιού. Θυμάμαι 4ο ΕΤΕΘ, 212 ΤΕ, 169 κάτι.... Νόμιζα ότι θα μου έρχονταν κι άλλες αλλά τα σχεδόν 2 χρόνια που πέρασαν άρχισαν και επιδρούν στη μνήμη.

 

Καλά ήταν, αλλά το χειμώνα τι βροχή και λάσπη ήταν αυτή...! Βαρέθηκα να κάνω σκοπιά και να βρέχει. Ούτε βατράχι να ήμουνα, τόσο νερό. Ζούγκλα ;)!!

 

Καλή θητεία σε όσους μπαίνουν αυτές τις μέρες. Συμβουλή: βρείτε τρόπους να τα έχετε καλά με όλους και να περνάτε φίνα.

 

Αν δηλώσετε Σάμο, πολύ πιθανό να πάτε. Τότε (2005), όσοι τη δήλωναν, πήγαιναν κιόλας. Ειδικά η σειρά σας θα σκάσει μύτη άνοιξη στο νησί, που είναι φοβερά! Αν πάτε και σε κανα Σύρραχο (φυλάκιο), ζωή και κότα (χωρίς να είσαι Ιώτα). Αν είστε βέβαια πεζικό ίσως είναι λίγο ζόρι, δεν ξέρω. Όλα τυχαία είναι και αλλάζουν από χρονιά σε χρονιά.

[sIGPIC][/sIGPIC] Do not play with others' feelings!
Link to comment
Share on other sites

πεζικο ζορι στην σαμο? τι να πει το 4ετεθ που ο διοικητης ακομη τον θυμαμαι που οταν εριχνε καταιγιδα ειχε ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια και τι να του πεις καθοσουν σουζα ακομη και οι ναυαρχοι που ερχοντουσαν σουζα μπροστα του μακραν ο πιο πειθαρχημενος και ετοιμοπολεμος παρα τα 60 κατι χρονια του ακομη παει σε ασκησεις

 

Από Σάμο απολύθηκα την Πέμπτη. Ήμουν στο μηχανικό και στο ίδιο στρατόπεδο είχαμε το 4ο ΕΤΕΘ. Με τα παιδιά που μιλούσαμε δεν μας είπαν κάτι τέτοιο (τους το απαγορεύουν; ). Κατά τα άλλα εκτός από τις κατά καιρούς ασκήσεις, παραπονιόταν επειδή στην ουσία ήταν αγκαριομάχοι καταδρομείς και δεν έκαναν εκπαίδευση.

 

δεν γινεται παντα:p συνηθως τα καλοκαιρια και νυχτες με παχνη εκει να δεις γελιο ζητημα να παρουν φανταρους απλους μπορεις αμα δουν κανα καμενο να τον παρουν μαζι αλλα οτα γινεται παντα μονιμαδες πανε και παντα "ωχ συγνωμη λαθος ακτη":lol:

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/5.0 (SymbianOS/9.1; U; en-us) AppleWebKit/413 (KHTML, like Gecko) Safari/413)

 

Aurio tetoia wra tha eimai mesa sto 11o p. Tripolis. Kala na perasoume paidia...:p

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

καλα δεν νιστευω να κανεις καταλάθος επιδρομες σε αλλη χωρα για τι τοτε το θεμα παει αλλου...στα υπουργεια και στα μεγαλα κεφαλια....

Αλλα και πάλι γουστάρω μεχρι στιγμής.......

ΣΑΜΟΟΟοοο σου'ρχομαι.......!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλα δεν πιστευω να κανεις καταλάθος επιδρομες σε αλλη χωρα για τι τοτε το θεμα παει αλλου...στα υπουργεια και στα μεγαλα κεφαλια....Αλλα και πάλι γουστάρω μεχρι στιγμής.......

ΣΑΜΟΟΟοοο σου'ρχομαι.......!!!!!

 

Στα πλαίσια της αμοιβαιότητας και της συμμαχικής ετοιμότητας γίνονται βρε αυτά!:p

Link to comment
Share on other sites

Παει κι αυτο...Το πηραμε το κ*λοχαρτο...!!!

Καλοι πολιτες οσοι απολυθηκατε σημερα και οσοι απολυεστε αυτες τις μερες...

Οι υπολοιποι,υπομονη,1 χρονος ειναι και περναει γρηγορα και καλα...

Link to comment
Share on other sites

Παει κι αυτο...Το πηραμε το κ*λοχαρτο...!!!

Καλοι πολιτες οσοι απολυθηκατε σημερα και οσοι απολυεστε αυτες τις μερες...

Οι υπολοιποι,υπομονη,1 χρονος ειναι και περναει γρηγορα και καλα...

Καλος πολιτης και Αλητης..:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παει κι αυτο...Το πηραμε το κ*λοχαρτο...!!!

Καλοι πολιτες οσοι απολυθηκατε σημερα και οσοι απολυεστε αυτες τις μερες...

Οι υπολοιποι,υπομονη,1 χρονος ειναι και περναει γρηγορα και καλα...

To πήρα και εγώ το γαμημeνο. Μέχρι τελευταία στιγμή από τη μύτη μας το βγαλε ο *******ς...

2 άτομα απολυόμασταν και 15:15 μας έδωσε τα απολυτηριο ο κομπλεξικός...

Link to comment
Share on other sites

Καλοί πολίτες και καλή υπομονή στην πραγματική ζωή που (ξανα)αρχίζει.:)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια Μυτιληνη καλονη μεγαλη πικρα φουλ εμπλοκη το στρατοπεδο κανενας καθαρος εξοδουχος μονο υπηρεσιακα....πικρα....
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/5.0 (SymbianOS/9.1; U; en-us) AppleWebKit/413 (KHTML, like Gecko) Safari/413)

 

Hi paides. Aurio orkizomaste. Paramethorio exw dilosei xio, kw kai rodo. Einai kala;

exthes kaname akouogramma, kserei kaneis ti simenoun oi vathmoi pou lene; Eixa 2 dekaria, arketa pentaria kai arketa midenika ti simenoun auta;

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

sto igeionomiko pantos telika..mia xara einai ta pragmata... i xalarotita xtipaei mes tin fleba! :D
Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

mexri stigmis στην 1/4 Αυλωνα υπαρχει χαλαροτητα..

 

αλλα απο Τεταρτη με τοσα ντουγανια που εχουμε,

θα πεσουν οι καμπανες συννεφο!

 

ξερει κανεις για την μεταθεση αν δινουν αδεια;

πχ. σου λενε "παρασκευη φευγεις απο εδω, σ-κ σπιτι σου, δευτερα πρωι να εισαι στη μοναδα μεταθεσης"

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις για την μεταθεση αν δινουν αδεια;

πχ. σου λενε "παρασκευη φευγεις απο εδω, σ-κ σπιτι σου, δευτερα πρωι να εισαι στη μοναδα μεταθεσης"

 

Φύλλο πορείας λέγεται αυτό. Εξαρτάται...

Link to comment
Share on other sites

mexri stigmis στην 1/4 Αυλωνα υπαρχει χαλαροτητα..

 

αλλα απο Τεταρτη με τοσα ντουγανια που εχουμε,

θα πεσουν οι καμπανες συννεφο!

 

ξερει κανεις για την μεταθεση αν δινουν αδεια;

πχ. σου λενε "παρασκευη φευγεις απο εδω, σ-κ σπιτι σου, δευτερα πρωι να εισαι στη μοναδα μεταθεσης"

 

1/4 και εδώ, σε πιο θάλαμο είσαι ?:P

"I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti"
Link to comment
Share on other sites

mexri stigmis στην 1/4 Αυλωνα υπαρχει χαλαροτητα..

 

αλλα απο Τεταρτη με τοσα ντουγανια που εχουμε,

θα πεσουν οι καμπανες συννεφο!

 

ξερει κανεις για την μεταθεση αν δινουν αδεια;

πχ. σου λενε "παρασκευη φευγεις απο εδω, σ-κ σπιτι σου, δευτερα πρωι να εισαι στη μοναδα μεταθεσης"

 

Οντας στο 1ο γραφειο για σχεδον ολη την θητεια μου, το φυλλο πορειας που παιρνεις στην πρωτη μεταθεση ειναι ομαδικο και δεν σου δινουν μερες.

 

Στην δευτερη μεταθεση, το φυλλο πορειας ειναι συνηθως 2 ημερες. Πχ, Τριτη φευγεις, Πεμπτη πρεπει να παρουσιαστεις. Εξαρταται κυριως απο τον διοικητη της μοναδος αλλα οι πιο πολλοι ακολουθουν το "2 μερες".

 

Καλη συνεχεια στους υπηρετουντες :ninja:

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Οντας στο 1ο γραφειο για σχεδον ολη την θητεια μου, το φυλλο πορειας που παιρνεις στην πρωτη μεταθεση ειναι ομαδικο και δεν σου δινουν μερες.

 

Στην δευτερη μεταθεση, το φυλλο πορειας ειναι συνηθως 2 ημερες. Πχ, Τριτη φευγεις, Πεμπτη πρεπει να παρουσιαστεις. Εξαρταται κυριως απο τον διοικητη της μοναδος αλλα οι πιο πολλοι ακολουθουν το "2 μερες".

 

Καλη συνεχεια στους υπηρετουντες :ninja:

 

...Α ρε βύσμα :whistle: Είδες ποτέ πως είναι οι σκοπιές από μέσα? Ή μόνο από το παράθυρο του γραφείου!:p

Όσο για το φύλλο πορείας στη πρώτη μετάθεση κάνεις λάθος! Φυσικά εξαρτάται πάντα και από τις γνωριμίες που έχεις ,τον διοικητή αλλά και τις "διασυνδέσεις" που έχεις κάνει εκεί ως τότε-

Με λίγα λόγια μπορείς να ζητήσεις παραπάνω μέρες για κάποιο προσωπικό (μούφα) λόγο και να τσιμπήσεις off the record 1-2 μερούλες παραπάνω!

Και γω έτσι έκανα (:whistle: ) , αλλά και άλλοι γνωστοί μου απο άλλα στρατόπεδα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πχ έφυγα από το κέντρο (Ρέθυμνο) Παρασκευή και Κυριακή έπρεπε να είμαι στη μονάδα μου (Ν. Σάντα, Κιλκίς). Κυριακή όμως είχα τα γενέθλιά μου και τους παρακάλεσα να με αφήσουν να ταξιδέψω χωρίς συνοδεία αξιωματικού. Αυτοί ανένδοτοι. Μας βάλανε στο πλοίο σαν τα πρόβατα και μετά μας χωρίσανε ανάλογα τους προορισμούς μας. Τα φύλλα πορείας τα είχε ο δόκιμος σε ένα φάκελο και θα μας τα έδινε όταν θα φτάναμε στους προορισμούς μας...
Link to comment
Share on other sites

Πήγα φαντάρος το 92. Παρουσιάστηκα Κόρινθο και μετά έφυγα για Κω. Εκεί έκατσα 10 ημέρες (οι εφτά ήταν η εβδομάδα προσαρμογής και ήμουνα συνέχεια έξω) και ήρθα Αθήνα, Πολεμικό μουσείο. Ωράριο 8 με 14.30, γύρω στις 10 βγαίναμε με υπηρεσιακό για καφέ στο Κολωνάκι, γυρίζαμε και τρώγαμε φαγητό από την προεδρική φρουρά και φεύγαμε. Υπηρεσία είχαμε μια φορά στις 10 ημέρες. Επρεπε να μείνουμε μέσα και ερχόντουσαν από το Χαϊδάρι και φυλούσαν το Μουσείο. Δεν έχω παράπονο, δεν μπορώ να πω οτι κατάλαβα στρατιωτικό.....

Γιώργος

Galaxy s9+

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πχ έφυγα από το κέντρο (Ρέθυμνο) Παρασκευή και Κυριακή έπρεπε να είμαι στη μονάδα μου (Ν. Σάντα, Κιλκίς). Κυριακή όμως είχα τα γενέθλιά μου και τους παρακάλεσα να με αφήσουν να ταξιδέψω χωρίς συνοδεία αξιωματικού. Αυτοί ανένδοτοι. Μας βάλανε στο πλοίο σαν τα πρόβατα και μετά μας χωρίσανε ανάλογα τους προορισμούς μας. Τα φύλλα πορείας τα είχε ο δόκιμος σε ένα φάκελο και θα μας τα έδινε όταν θα φτάναμε στους προορισμούς μας...

και αν παθαινες εσυ κατι..ο αξιωματικος τι θα εκανε μετα :blink:

Μην ξεχνας οτι εισαι οπλιτης και οχι πολιτης!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...