Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι στραυτόκαυλος! http://www.emofaces.com/en/smilies/s/soldier-smile.gif

 

:lol: Να σου πώ κάτι? Ο ΕΣ είναι περίεργο τρένο.

Μπαίνεις ακροδεξιός και βγαίνεις κο*****στής:p

Θα δείς πολλά που θα σε χαλάσουν...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισης,αν δεν εχεις αντιγραφο πτυχιου στα χερια σου,μην πας να κοψεις την αναβολη γιατι θα θεωρηθει κακη χρηση της αναβολης και τοτε θα πας 15μηνο.

 

αυτο πρωτη φορα το ακουω και δεν νομιζω να ισχυει. πολλοι αφηνουν 1 με 2 μαθηματα, και μπαινουν στρατό.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Επισης,αν δεν εχεις αντιγραφο πτυχιου στα χερια σου,μην πας να κοψεις την αναβολη γιατι θα θεωρηθει κακη χρηση της αναβολης και τοτε θα πας 15μηνο.

 

Χα χα. Τι λες ρε μάστορα; Που ακούστηκε αυτό; :confused::blink::worry::shock::hypno: Έτσι έχουμε πάει όλοι για να παίρνουμε και φοιτητικές άδειες...

:blink:
Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοεί πως όπως αντίστοιχα οι μη-πτυχιούχοι πρέπει να προσκομίσουν αναλυτική βαθμολογία, οι πτυχιούχοι πρέπει να πάνε αντίγραφο πτυχίου;
Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοεί πως όπως αντίστοιχα οι μη-πτυχιούχοι πρέπει να προσκομίσουν αναλυτική βαθμολογία, οι πτυχιούχοι πρέπει να πάνε αντίγραφο πτυχίου;

 

Από ότι θυμάμαι εγώ πάντως, όταν είχα πάει για τη δεύτερη αναβολή, τους είπα ότι δεν έχω τελειώσει ακόμα και μου λένε "οκ, με δυο χρονάκια επιπλέον είσαι οκ?" Δεν θυμάμαι κάν να τους προσκόμισα κάτι....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι μονο στα...χαρτια δεν χαρακτηριζομαι πτυχιουχος. (Αν μπω τον Αυγουστο). Εκτος αν κοψω την αναβολη τωρα, και προσκομισσω το αντιγραφο πτυχιου κατα τον ιουνη. Δεν ξερω αν γινεται.. Τεσπα, ψιλο-μπερδευτηκα:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι μονο στα...χαρτια δεν χαρακτηριζομαι πτυχιουχος. (Αν μπω τον Αυγουστο). Εκτος αν κοψω την αναβολη τωρα, και προσκομισσω το αντιγραφο πτυχιου κατα τον ιουνη. Δεν ξερω αν γινεται.. Τεσπα, ψιλο-μπερδευτηκα:wacko:

Πήγαινε και ρώτα τους στα ίσα. Δεν δαγνώνουν.

Ούτε και τους καίγεται καρφάκι αν θα πάρεις αναβολή ή δεν θα πάρεις.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε και ρώτα τους στα ίσα. Δεν δαγνώνουν.

Ούτε και τους καίγεται καρφάκι αν θα πάρεις αναβολή ή δεν θα πάρεις.

 

Η απαντηση βρισκετε εδω, και προφανως μπορω να καταθεσω το αντιγραφο πτυχιου μου μεχρι π.χ. ακομη και τον Ιουλιο, δηλ. ενα μηνα πριν καταταγω! (και....λογικα εφοσον κοψω σημερα την αναβολη μου) Παντως θα παω να ρωτησω αυριο-μεθαυριο..

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοεί πως όπως αντίστοιχα οι μη-πτυχιούχοι πρέπει να προσκομίσουν αναλυτική βαθμολογία, οι πτυχιούχοι πρέπει να πάνε αντίγραφο πτυχίου;

 

Ακριβως!!!

Αυτο εννοουσα!!!!

Επιμενω,παντως,να μην κοψεις την αναβολη,αν ειναι ο φοβος σου για 12μηνο.

Βαζω στοιχημα με οποιον θελει και οτι θελει,οτι σε 2-3 χρονια,η θητεια θα γινει 6 μηνη

-
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κ η οδος να μην αυξηθει κ ουτε να μειωθει για χρονια. Ολα ειναι ραδιο-αρβυλα στο στρατο περα απο τις επισημες ανακοινωσεις. Απο κει που ητανε 12μηνο δε μπορει να παει μεσα σε 3 χρονια 6μηνο τοσο ευκολα.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ίσως ενδεικτικό των προθέσεων της κυβέρνησης:

Μειώνεται η διάρκεια της εναλλακτικής θητείας για τους αντιρρησίες συνείδησης

Από 17 σε 15 μήνες

Edited by odontiatros1986

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κ η οδος να μην αυξηθει κ ουτε να μειωθει για χρονια. Ολα ειναι ραδιο-αρβυλα στο στρατο περα απο τις επισημες ανακοινωσεις. Απο κει που ητανε 12μηνο δε μπορει να παει μεσα σε 3 χρονια 6μηνο τοσο ευκολα.

 

Οταν ειναι προεκλογικη περιοδος,ολα τα δυσκολα γινονται ευκολα.

Σε 2-3 χρονια,η θητεια θα ειναι 6μηνη.

Σκεψου μονο οτι η θητεια το 2000 ηταν 18μηνη και μεσα με 10 χρονια εφτασε στο μισο.

-
Link to comment
Share on other sites

Πριν δεν υπηρχαν ποεκλογικες περιοδοι, τωρα εμφανιστηκαν? Δεν αποκλειω τιποτα, τη σιγουρια κατακρινω κ για ζητηματα στρατου αυτη πεφτει συννεφο.
Link to comment
Share on other sites

για μηχανικους που ειναι καλυτερα?στο μηχανικο στο ναυπλιο η στις διαβιβασεις?σε ποια πολη ειναι αυτες?
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω,η θητεία θα πάει στους 18 μήνες?Τώρα πέρασα στη σχολή μου αλλά οι δικοί μου και πιο συγκεκριμένα οι συγγενείς μου,δεν τη θέλουν τη φιλολογία και θέλουν να πάω φαντάρος!Πρέπει να πάω?Εγώ θέλω να τελειώνω τη σχολή στα 4-5 χρόνια,να κάνω και ένα μεταπτυχιακό 2 χρόνια και μετά να πάω φαντάρος.
Link to comment
Share on other sites

Το κέντρο Διαβιβάσεων είναι Καλαμάτα. Στο Μηχανικό Ναύπλιου νομίζω περνάνε καλύτερα.

 

Να ρωτήσω,η θητεία θα πάει στους 18 μήνες?Τώρα πέρασα στη σχολή μου αλλά οι δικοί μου και πιο συγκεκριμένα οι συγγενείς μου,δεν τη θέλουν τη φιλολογία και θέλουν να πάω φαντάρος!Πρέπει να πάω?Εγώ θέλω να τελειώνω τη σχολή στα 4-5 χρόνια,να κάνω και ένα μεταπτυχιακό 2 χρόνια και μετά να πάω φαντάρος.

 

Δε πρόκειται να πάει 18 μήνες ξανά. Ούτε 12.

 

Πιστεύω πως όσο πιο μεγάλος πας στρατό τόσο λιγότερο θα είναι το χώσιμο σε βαριές δουλειές.

Αν έχεις να τους δείξεις πτυχία σίγουρα θα τη βγάλεις πιο χαλαρά (πχ. σε γραφεία).

Όσον αφορά τους συγγενείς, να κοιτάς εσένα τι σε εκφράζει και να μη σε επηρεάζουν τρίτοι.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω,η θητεία θα πάει στους 18 μήνες?Τώρα πέρασα στη σχολή μου αλλά οι δικοί μου και πιο συγκεκριμένα οι συγγενείς μου,δεν τη θέλουν τη φιλολογία και θέλουν να πάω φαντάρος!Πρέπει να πάω?Εγώ θέλω να τελειώνω τη σχολή στα 4-5 χρόνια,να κάνω και ένα μεταπτυχιακό 2 χρόνια και μετά να πάω φαντάρος.

Να κάνεις αυτό που θες εσύ.Ανεξάρτητα από το αν είναι καλύτερο να πας φαντάρος νεότερος ή γηραιότερος.

 

Επίσης,γνώμη μου είναι πως αν πας φαντάρος τώρα,μετά θα σου φαίνεται "βουνό" η σχολή...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω 3 φίλους φαντάρους σε 3 διαφορετικά στρατόπεδα και όλοι λένε ότι από Αύγουστο θα γίνει 14μηνο....

 

Όσο για το κόστος των φαντάρων από έναν επαγγελματία ο απλός είναι πολύ φθηνότερος για το κράτος οπότε δεν ξέρω πόσο παίζει το σενάριο μείωση=μειωμένο λειτουργικό κόστος

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω 3 φίλους φαντάρους σε 3 διαφορετικά στρατόπεδα και όλοι λένε ότι από Αύγουστο θα γίνει 14μηνο....

 

Όσο για το κόστος των φαντάρων από έναν επαγγελματία ο απλός είναι πολύ φθηνότερος για το κράτος οπότε δεν ξέρω πόσο παίζει το σενάριο μείωση=μειωμένο λειτουργικό κόστος

Και εγώ έχω φίλους φαντάρους (από 10/5 θα είμαι και εγώ :O ) και λένε επίσης το ίδιο.Παραφιλολογία,φήμες,ψέμματα,ράδιο αρβύλα;;Μπορεί...Πραγματικότητα με τίποτα πάντως,τουλάχιστον ως αυτή τη στιγμή που μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω,η θητεία θα πάει στους 18 μήνες?Τώρα πέρασα στη σχολή μου αλλά οι δικοί μου και πιο συγκεκριμένα οι συγγενείς μου,δεν τη θέλουν τη φιλολογία και θέλουν να πάω φαντάρος!Πρέπει να πάω?Εγώ θέλω να τελειώνω τη σχολή στα 4-5 χρόνια,να κάνω και ένα μεταπτυχιακό 2 χρόνια και μετά να πάω φαντάρος.

Να πας φανταρος οσο το δυνατον σε μεγαλυτερη ηλικια και με οσο το δυνατον περισσοτερα χαρτια (πτυχια).Αν πας τωρα θα εχεις την τυχη των απλων αποφοιτων λυκειου και ειναι κριμα.

Επισης,οσο πιο αργα πας,τοσο λιγοτερη θητεια θα κανεις αφου η ταση ειναι προς μειωση θητειας στο 6μηνο σε λιγα χρονια.

-
Link to comment
Share on other sites

Πάντως,άλλες οι ανοχές του 30χρονου και άλλες του 20χρονου...

Αλλιώς,βλέπει τα πράγματα ο πιτσιρικάς και αλλιώς ο 30άρης,άλλη οπτική έχει σε χίλιαδυο θέματα,άλλες υποχρεώσεις,άσε που δεν είναι εύκολο να ανέχεται διαταγές από μικρότερους...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω 3 φίλους φαντάρους σε 3 διαφορετικά στρατόπεδα και όλοι λένε ότι από Αύγουστο θα γίνει 14μηνο....

 

Όποιος μπει Αυγουστο παίζει να είναι μόνιμος φαντάρος. Οι Τούρκοι ετοιμάζονται για πόλεμο - είδατε και την φρεγάτα που "μπήκε" μέχρι Σούνιο και της καθημερινές παραβιάσεις, υπάρχει κρίση και δανειζόμαστε, άρα όλοι όσοι μπαίνουν από Αυγουστο θα είναι μόνιμοι, για το καλό της χώρας.

:lol::lol::lol:

Μην ακουτε τις βλακειες που λεγονται μεσα στα στρατοπεδα για εκφοβισμο.

Η θητεια δεν αυξανεται

 

Όσο για το κόστος των φαντάρων από έναν επαγγελματία ο απλός είναι πολύ φθηνότερος για το κράτος οπότε δεν ξέρω πόσο παίζει το σενάριο μείωση=μειωμένο λειτουργικό κόστος

Σύμφωνα με το υπουργείο Εθνικής Αμυνας, ένας στρατιώτης στοιχίζει 3.663,60 ευρώ κατ' έτος. Αυτές οι δαπάνες μοιράζονται σε 545 ευρώ κόστος ένδυσης, 118,80 μισθοδοσία, 1.800 ευρώ τροφοδοσία, 900 ευρώ υλικά και καταστάσεις επιβιβάσεων, 200 ευρώ ιατρικές εξετάσεις και 100 ευρώ κόστος πρώτης τοποθέτησης. Πολλαπλασιάζοντας τα 3.663,60 ευρώ επί 50.000

(ο αριθμός των υπηρετούντων κληρωτών) το κόστος υπερβαίνει τα 18 εκατομμύρια ευρώ

-
Link to comment
Share on other sites

Πάντως,άλλες οι ανοχές του 30χρονου και άλλες του 20χρονου...

Αλλιώς,βλέπει τα πράγματα ο πιτσιρικάς και αλλιώς ο 30άρης,άλλη οπτική έχει σε χίλιαδυο θέματα,άλλες υποχρεώσεις,άσε που δεν είναι εύκολο να ανέχεται διαταγές από μικρότερους...

 

So true. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

κι εγω 30χρονος που δεν μπορει ν αναβαλει αλλο αυτη τη ταλαιπωρια, παρουσιαζομαι στα γιαννενα πεζικο,ξερουμε κατι για εκει?γιατι δεν εχω κανεναν γνωστο που να εχει παει στα γιαννενα,ολοι τριπολη κτλ
Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...