Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω δεν ειμαι ΤΕΜ. Χειριστης Ψηφιακων Τερματικων Συσκευων και Κρυπτομηχανων ειμαι. 3,5 βδομαδες εκανα ειδικοτητα. αλλα μεχρι στιγμης, με τα τωρινα δεδομενα (12μηνη θητεια) μεγαλυτερης διαρκειας ειδικοτητα απο τους ΤΕΜ δεν εχω δει...

 

ΥΓ: εκανα μια τροποποιηση στο προηγουμενο ποστ. οι εβδομαδες που ειναι για τους ΤΕΜ ειναι σχεδον 10! δυομιση μηνες περιπου...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

... xpuser Thx :)

 

Να κανω και εγω μια ερωτηση..

 

Μπορω να δηλωσω ΕΠΟΠ 2 εβδομαδες πριν παρουσιαστω?

 

Εαν δηλωσω ΕΠΟΠ θα παρουσιαστω/υπηρετησω αλλου?

 

Μπορω να δηλωσω Δοκιμος στο μεσο της θητειας μου και απλα να προστεθουν οι 5 επιπλεον μηνες ?

''Absence of evidence is not evidence of absence'' - Carl Sagan
Link to comment
Share on other sites

... xpuser Thx :)

 

Να κανω και εγω μια ερωτηση..

 

Μπορω να δηλωσω ΕΠΟΠ 2 εβδομαδες πριν παρουσιαστω?

 

Εαν δηλωσω ΕΠΟΠ θα παρουσιαστω/υπηρετησω αλλου?

 

Μπορω να δηλωσω Δοκιμος στο μεσο της θητειας μου και απλα να προστεθουν οι 5 επιπλεον μηνες ?

 

από όσο ξέρω για εποπ πρέπει να βγει κάποια προκήρυξη για να δηλώσεις και δόκιμος δηλώνεις μ,όλις μπαίνεις στην προπαίδευση... μετά δε μπορείς να αλλάξεις..μόνο αν σε κόψουνε από δόκιμο... ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

... xpuser Thx :)

 

Να κανω και εγω μια ερωτηση..

 

Ναι, μόνο που δεν έκανες μια, αλλά τρεις :p

 

Μπορω να δηλωσω ΕΠΟΠ 2 εβδομαδες πριν παρουσιαστω?

 

Ναι. Αν όμως πας ΕΠΟΠ χωρίς να έχεις υπηρετήσει, θα είσαι μετά πάντα νεώτερος από τους υπόλοιπους ΕΠΟΠ, που με την σειρά τους θα είναι αρχαιότεροι από σένα.

 

Εαν δηλωσω ΕΠΟΠ θα παρουσιαστω/υπηρετησω αλλου?

 

Εννοείται πως ναι.

 

Μπορω να δηλωσω Δοκιμος στο μεσο της θητειας μου και απλα να προστεθουν οι 5 επιπλεον μηνες ?

 

Εννοείται πως όχι.

Link to comment
Share on other sites

Kαι να προσθεσω σε αυτα που ειπε ο trobocop πολυ σωστα οτι αν πας ΕΠΟΠ χωρις να πας φανταρος θα κατσεις 2 χρονια στον βαθμο του στρατιωτη ενω οι αλλοι ενα!!;)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

... xpuser Thx :)

 

Να κανω και εγω μια ερωτηση..

 

Μπορω να δηλωσω ΕΠΟΠ 2 εβδομαδες πριν παρουσιαστω?

 

Εαν δηλωσω ΕΠΟΠ θα παρουσιαστω/υπηρετησω αλλου?

 

Μπορω να δηλωσω Δοκιμος στο μεσο της θητειας μου και απλα να προστεθουν οι 5 επιπλεον μηνες ?

 

 

μην κανεις την βλακεια και γινεις εποπ

Link to comment
Share on other sites

το αστειο ειναι να βλεπεις καποιον που ηταν ΔΕΑ οταν υπηρετησε και μετα να τον πετυχαινεις ΕΠΟΠ στρατιωτη!!!

 

αναφορικα με το θεσμο του ΕΠΟΠ, αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι στη μοναδα μου που ειχαμε καμμια 30αρια οι 29 ηταν αποφοιτοι λυκειου και ο ενας ειχε τελειωσει ενα ΙΙΕΚ. αυτο.. μπορει να μη σημαινει απολυτως τιποτα αυτο που εγραψα...απο τους 30 οι 25 τουλαχιστον ειμαι σιγουρος πως στον ιδιωτικο τομεα δεν θα μπορουσαν να δουλεψουν. αργοσχολοι οσο δεν παει, πολλες φορες ασχετοι στην ειδικοτητα τους που απλα επελεξαν να γινουν ΕΠΟΠ για το σταθερο εισοδημα...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

το αστειο ειναι να βλεπεις καποιον που ηταν ΔΕΑ οταν υπηρετησε και μετα να τον πετυχαινεις ΕΠΟΠ στρατιωτη!!!

 

Δεν είναι καθόλου αστείο. Απεναντίας, είναι απόλυτα φυσιολογικό και αναμενόμενο. για αυτόν τον λόγο πήγε ΔΕΑ, για να πάρει μόρια για ΕΠΟΠ.

 

αναφορικα με το θεσμο του ΕΠΟΠ, αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι στη μοναδα μου που ειχαμε καμμια 30αρια οι 29 ηταν αποφοιτοι λυκειου και ο ενας ειχε τελειωσει ενα ΙΙΕΚ. αυτο..

 

Έλα ρε!! Εγώ είχα στην διμοιρία μου έναν απόφοιτο γυμνασίου και έναν απόφοιτο δευτέρας Λυκείου!! :D

 

Τώρα που το σκέφτομαι, ίσως το παιδί θα ήταν καλύτερα να πάει φαντάρος. Ναι, θα είναι ουσιαστικά ένας χρόνος ΕΠΟΠ χωρίς τον μισθό και το ωράριο του ΕΠΟΠ, αλλά θα πάρει μια γερή γεύση του τι είναι ο στρατός, δηλαδή του πώς θα περάσει την υπόλοιπη ζωή του.

 

Καλύτερο κρας τεστ δε νομίζω ότι υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

απο αποψη ιεραρχιας ομως δεν ειναι αστειο? απο εκει που απολυθηκε σαν εφεδρος ανθυπολογαχος (αξιωματικος!!) να ειναι πλεον ο κατωτερος απο ολους! ουτε καν υπαξιωματικος... χιχιχι!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

απο αποψη ιεραρχιας ομως δεν ειναι αστειο?

 

Εξαρτάται. ΔΕΑ δεν πήγε επειδή γούσταρε να υπηρετήσει την πατρίδα του και να μπει στην εφεδρεία. Εξαρχής μπήκε με την προοπτική να πάει ΕΠΟΠ. Δεν τον ενδιέφερε ο βαθμός, αλλά η μονιμότητα.

 

Εγώ π.χ. δεν θα το δεχόμουν με τίποτα να πάω ΕΠΟΠ και όχι επειδή ήμουν ΔΕΑ πριν.

 

απο εκει που απολυθηκε σαν εφεδρος ανθυπολογαχος (αξιωματικος!!) να ειναι πλεον ο κατωτερος απο ολους! ουτε καν υπαξιωματικος... χιχιχι!

 

κι όμως, στα χαρτιά υπαξιωματικοί είναι. Η ταυτότητά τους έτσι γράφει. Μπορεί να μην είναι ανώτεροι από στρατιώτη, αλλά τύποις είναι υπάξ.

 

Όχι ότι έχει και καμία σημασία.

Link to comment
Share on other sites

πανω στη μοναδα ειχαμε εναν Ταγματαρχη που ειχε Α.Σ.Μ. και οχι Α.Μ.

προσεχεις? ΑΣΜ!!! ηταν απο ΔΕΑ και εφτασε Ταγματαρχης! τους μονιμοποιουσαν τοτε....

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου αστείο. Απεναντίας, είναι απόλυτα φυσιολογικό και αναμενόμενο. για αυτόν τον λόγο πήγε ΔΕΑ, για να πάρει μόρια για ΕΠΟΠ.

Δε νομίζω ότι έχει σχέση, ΔΕΑ ήμουν, οι πέρισσότεροι ΔΕΑ είναι απόφοιτοι ΑΕΙ ή ΤΕΙ και προσωπικά δεν ξέρω κανένα που να πήγε ΕΠΟΠ.

 

κι όμως, στα χαρτιά υπαξιωματικοί είναι. Η ταυτότητά τους έτσι γράφει. Μπορεί να μην είναι ανώτεροι από στρατιώτη, αλλά τύποις είναι υπάξ.

Όχι ο όρος ΔΕΑ είναι Δοκιμος Έφεδρος Αξιωματικός, είναι αξιωματικοί απλά δόκιμοι κ στον ΣΚ αναφέρονται στην ιεραρχία ως ανώτεροι των μόνιμων ανθυπασπιστών.

 

αναφορικα με το θεσμο του ΕΠΟΠ, αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι στη μοναδα μου που ειχαμε καμμια 30αρια οι 29 ηταν αποφοιτοι λυκειου και ο ενας ειχε τελειωσει ενα ΙΙΕΚ. αυτο.. μπορει να μη σημαινει απολυτως τιποτα αυτο που εγραψα...απο τους 30 οι 25 τουλαχιστον ειμαι σιγουρος πως στον ιδιωτικο τομεα δεν θα μπορουσαν να δουλεψουν. αργοσχολοι οσο δεν παει, πολλες φορες ασχετοι στην ειδικοτητα τους που απλα επελεξαν να γινουν ΕΠΟΠ για το σταθερο εισοδημα...

Ισχύει, αν ήθελαν όντως να υπηρετήσουν, θα περνούσαν σε ΣΣ κ όχι ώς οπλίτες. ΕΠΟΠ γίνονται επειδή ουσιαστικά δεν βρίσκουν δουλειά αλλου, βαριούνται να ψάξουν στον ιδιωτικό τομέα και βέβαια συνήθως δεν έχουν κ τα προσοντα. Εξαιρούνται τα παιδιά που είναι σε τίποτα κωμοπόλεις κ χωριά με μεγάλο πρόβλημα ανεργειας, εκει δικαιολογείται κατ εμε...

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

πανω στη μοναδα ειχαμε εναν Ταγματαρχη που ειχε Α.Σ.Μ. και οχι Α.Μ.

προσεχεις? ΑΣΜ!!! ηταν απο ΔΕΑ και εφτασε Ταγματαρχης! τους μονιμοποιουσαν τοτε....

Όντως. Κι εγώ πέτυχα στο Τάγμα μου στον Έβρο 3. 1 Τχη, και 2 υπλγούς ένας εκ των οποίων λίγο αφού έφυγα έγινε λγός.

Και τώρα μπορεί κάποιος ΔΕΑ αν θέλει να γίνει μόνιμος. Μέχρι το 2002 αυτό που ίσχυε είναι ότι "έπεφτε" όμως στον βαθμό του ΕΠΥ Λοχία.

Ενώ παλιότερα συνέχιζαν, αν δεν κάνω λάθος από τον βαθμό του Ανθλγού ή Ανθυπασπιστή.

 

@ mylogic_x

Οι ΔΕΑ είναι ισόβαθμοι με τους Ανθυπασπιστές οι οποίοι όμως θεωρούνται "αρχαιότεροι". Αυτό ίσχυε μέχρι το 2002. Δεν νομίζω να άλλαξε κάτι στο μεταξύ.:confused:

Link to comment
Share on other sites

@ mylogic_x

Οι ΔΕΑ είναι ισόβαθμοι με τους Ανθυπασπιστές οι οποίοι όμως θεωρούνται "αρχαιότεροι". Αυτό ίσχυε μέχρι το 2002. Δεν νομίζω να άλλαξε κάτι στο μεταξύ.

υπηρέτησα το 93...χμμ κοίτα, έχεις δίκιο στο ότι οι μόνιμοι ίδιου βαθμού είναι ανώτεροι των αντίστοιχων εφέδρων.

Συγκεκριμένα τι γίνεται? στο ΣΚ 20-1 αναφέρεται ρητά στο άρθρο 7 περί στρατιωτικής ιεραρχίας ότι οι "ΔΕΑ διατελεί σε μεταβατική κατάσταση, από απόψεως βαθμού και ευρίσκεται σε θέση ιεραρχίας μετά τον ανθυπασπιστή."

 

Όμως παλαιότερα ο ΔΕΑ (όπως εγώ κ η σειρά μου) έπαιρνε τον βαθμό του ανθλγου από τον 14-15ο μήνα και μέχρι τον 24 ήταν ανώτερος...αυτό τυπικά

γιατί ουσιαστικά οι καραβανάδες αν δεν τους έβαζες στη θέση τους ήταν πάντα από πανω.

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

πανω στη μοναδα ειχαμε εναν Ταγματαρχη που ειχε Α.Σ.Μ. και οχι Α.Μ.

προσεχεις? ΑΣΜ!!! ηταν απο ΔΕΑ και εφτασε Ταγματαρχης! τους μονιμοποιουσαν τοτε....

 

Πάντως, οι τελευταίοι ταγματάρχες από ΔΕΑ αποστρατεύθηκαν φέτος... Ζήτημα αν έχει ξεμείνει κανείς πουθενά χωμένος. Ο στρατός σήμερα έχει περισσότερους αξιωματικούς από όσους χρειάζεται. Αλλού πάσχει.

 

Δε νομίζω ότι έχει σχέση, ΔΕΑ ήμουν, οι πέρισσότεροι ΔΕΑ είναι απόφοιτοι ΑΕΙ ή ΤΕΙ και προσωπικά δεν ξέρω κανένα που να πήγε ΕΠΟΠ.

 

Και εγώ παρόμοια αναλογία έχω να καταθέσω.

 

Εγώ όμως δεν είπα αυτό. Είπα ότι ο συγκεκριμένος, πήγε ΔΕΑ ακριβώς για αυτό, για να έχει περισσότερες πιθανότητες για ΕΠΟΠ μετά.

 

Όχι ο όρος ΔΕΑ είναι Δοκιμος Έφεδρος Αξιωματικός, είναι αξιωματικοί απλά δόκιμοι κ στον ΣΚ αναφέρονται στην ιεραρχία ως ανώτεροι των μόνιμων ανθυπασπιστών.

 

Πάλι το ίδιο: Εγώ δεν είπα αυτό. Αναφερόμουν στον ΕΠΟΠ στρατιώτη. Λες να μην ξέρω τι είναι (στα χαρτιά) ο ΔΕΑ? :p

Link to comment
Share on other sites

oki -doki :)

μπηκα καπου στα ενδιάμεσα κ προφανώς δεν είδα ότι αναφερόσουν στον συγκεκριμένο γράψε λάθος

 

δεν θα ξεχάσω πάντως σε άσκηση με μονιμους και δόκιμους-έφεδρους. Μας είχαν κουβαλήσει στο τελευταίο δίμηνο εδώ στην ΑΣΔΕΝ και μας πλησιάζει συνταγματάρχης (ένας μελισσουλας ονόματι...τελοσπαντων) και μας λέει?

ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΑΛΑΚΟ ΠΑΙΔΙΑ ΕΕ?? ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΤΟ ΗΘΙΚΟ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΜΑΣ Ε? ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΝΑ ΤΕΡΜΑΤΙΣΟΥΝ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ... (κάτι το οποίο φυσικά κ δεν έγινε χαχαχα)

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ χαρακτηρισμοί τύπου: αργόσχολοι,βαρεμένοι,ακαμάτες κτλ κτλ κτλ να λύπουν γιατί υπάρχουν ΕΠΟΠ που έχουν τελειώσει ΤΕΙ ή σπουδάζουν ακόμα και μερικοί έχουν πάει εξωτερικό για εκπαιδεύσεις.
Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

εαν δεν σ αρεσει να μην διαβάζεις το thread ειναι απλό.

οι διαταγές ας μείνουν εντός στρατοπέδων

εγώ θα πρόσθετα στα παραπάνω και τον χαρακτηρισμό ναρκο... λοιπον αν θέλουμε να λέμε την αλήθεια...σίγουρα υπάρχουν κ εξαιρέσεις, αλλά δεν μπορώ να διανοηθώ γιατί ένα παιδί με σπουδές, έξυπνο, καλλιεργημένο κ πολλά άλλα να μην θέλει να βγει έξω στην κοινωνία και στην ελεύθερη αγορά να δοκιμάσει τις δυνάμεις του απ το να εγκλωβιστεί σε κάτι όπως είναι Μονιμος οπλίτης?

 

προφανώς γιατί ένα από τα παραπάνω δεν ισχύει?

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πρωτα απο ολα ΠΟΛΥ ΑΡΝΗΤΙΚΟ στοιχειο καποιος να προσβαλει ετσι εναν ολοκληρο κλαδο , αυτον του ΕΠΟΠ.Ναι κατα καιρους ακουγονται προβληματα και ισως οι γενικες γνωσεις να λειπουνε απο αρκετους , ομως μιλαμε για στρατιωτες.Δεν μιλαμε για επιστημονες ετσι ?Εαν πανω στον τομεα τους εχουνε ειδικευση και ειναι καλοι τοτε μπραβο τους γιατι αυτη ειναι η δουλεια τους.Πχ λες οτι δεν βρηκανε δουλεια στον ιδιωτικο τομεα.Μα γιατι ?Επρεπε ?Ισως να μην γουσταρανε.Εξαλου σαν ΕΠΟΠ παιρνουνε πιο πολλα απο τον ιδιωτικο τομεα.

 

Ατομα που αποτελουνε πχ μονιμο πληρωμα αρματων (ειδικα των νεων Leopard 2 HEL) εχουνε υποστει εκπαιδευση σε αυτα τα αρματα εκατομυριων ευρω και ερχονται καθημερινα σε επαφη με υψηλη τεχνολογια.Ατομα που αποτελουνε προσωπικο τεχνικων υπηρεσιων σιγουρα εχουνε παραπανω εμπειριες απο τον μεσο τεχνικο στον ιδιωτικο τομεα.Ατομα τα οποια υπηρετουνε σε ειδικες δυναμεις ζουνε ενα αλλο ειδους ζωης , δρασης , εκπαιδευσεων , αποστολων στο εξωτερικο κτλ..

 

Με αυτο θελω να πω πως υπαρχουνε και τα καλα για καθε κλαδο των ΕΠΟΠ.

Η αληθεια ειναι οτι πολλοι πηγανε με το ζορι λογο δουλειας.Αλλα υπαρχει ενα ποσοστο στο οποιο ειναι αρεστος ο Ε.Σ. και ενα ποσοστο που το βλεπει σαν μια δουλεια και αυτο ειναι το καλο...

Link to comment
Share on other sites

εαν δεν σ αρεσει να μην διαβάζεις το thread ειναι απλό.

οι διαταγές ας μείνουν εντός στρατοπέδων

εγώ θα πρόσθετα στα παραπάνω και τον χαρακτηρισμό ναρκο... λοιπον αν θέλουμε να λέμε την αλήθεια...σίγουρα υπάρχουν κ εξαιρέσεις, αλλά δεν μπορώ να διανοηθώ γιατί ένα παιδί με σπουδές, έξυπνο, καλλιεργημένο κ πολλά άλλα να μην θέλει να βγει έξω στην κοινωνία και στην ελεύθερη αγορά να δοκιμάσει τις δυνάμεις του απ το να εγκλωβιστεί σε κάτι όπως είναι Μονιμος οπλίτης?

 

προφανώς γιατί ένα από τα παραπάνω δεν ισχύει?

το κυριότερο κατάφερα να εργάζομαι σε αυτό που σπούδασα.

 

 

@ WeskerS : Οι εκπαιδεύσεις αυτές ονομάζενται υψηλής τεχνολογίας (που μέσα σε αυτή είναι και η δικιά μου ηλεκτρονικός Ε/Π)

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Guys mou irthe simera to xarti.Mpaino stis 11/8/08 sto ΚΕΠΒ sti thiva,einai kanenas allos pou tha mpei tin idia imerominia ekei?Ekei pos einai ta pragmata,genika oi sinthikes?exo k endeixi gia Y.E.A,se rotane mesa an thes k pote peripou ginontai oi exetaseis k ta athlimata,meta afou orkizesai?tin aktinografia thorakos mporeis k na tin vgaleis k mesa h kalitera na tin exo mazi moy otan parousiasto?ta ptixia pou xreiazontai gia yea prepei na einai epikiromena?to idio isxyei k gia to proficiency pou exo sta agglika?

tha thela na mou peite k kapia vasika pragmata pou prepei na exo mazi m otan parousiasto(prosopika eidi vasika).einai polles oi erotiseis k isos eimai ligo kourastikos alla opios xerei tha ithela na mou apantisei ipeuthina.euxaristo!

Link to comment
Share on other sites

Όχι ο όρος ΔΕΑ είναι Δοκιμος Έφεδρος Αξιωματικός, είναι αξιωματικοί απλά δόκιμοι κ στον ΣΚ αναφέρονται στην ιεραρχία ως ανώτεροι των μόνιμων ανθυπασπιστών.

 

Κανεις ΛΑΘΟΣ

ακριβως εκει που λες αναφερονται ως ισοβαθμοι με τους ανθυπασπιστες που ομως οι ανθυπασπιστες θεωρουνται αρχαιοτεροι!!!

 

ΜΟΝΟ οταν γινουν ανθυπολοχαγοι ειναι ΑΝΩΤΕΡΟΙ!!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κανεις ΛΑΘΟΣ

ακριβως εκει που λες αναφερονται ως ισοβαθμοι με τους ανθυπασπιστες που ομως οι ανθυπασπιστες θεωρουνται αρχαιοτεροι!!!

 

ΜΟΝΟ οταν γινουν ανθυπολοχαγοι ειναι ΑΝΩΤΕΡΟΙ!!;)

Αυτό δεν είπα κι εγώ ουσιαστικά, στην προηγούμενη σελίδα;:O

 

@ GhostLove

Θα σε παρακαλούσα -αν δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος- να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες, ώστε να είναι πιο ευκολοδιάβαστα τα μηνύματά σου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...