Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνώ! Δεν είναι αυτή η δουλειά του αλλά είναι ΚΑΙ αυτή η δουλειά του. Ο κάθε βαθμοφόρος δε χρεώνεται π.χ. κάποια όπλα; Ο αρχιφύλακας π.χ. ενός φυλακίου δε χρεώνεται όλο το φυλάκιο και αυτούς που βρίσκονται σε αυτό; Αν χαθεί μια σφαίρα τι γίνεται; Αν χαθεί ένα όπλο; Αν χαθεί ένας στρατιώτης; Αν αυτοκτονήσεις ένας στρατιώτης;

 

Μη λέμε χαζά! Υπεύθυνος είναι ο ίδιος ο στρατιώτης αλλά και αυτός που είναι από πάνω του. Αλλά ποιος δίνει σημασία; Λίγοι. Από όλο το ΤΥΠΕΘ, που ήμουν εγώ τότε, κανα δυό άτομα (καραβανάδες που τους λένε) νοιάζονταν για το έμψυχο δυναμικό του λόχου τους. Από τους άλλους, άλλοι πουλάγαν μαγκιά, άλλοι κοίταζαν μόνο πως θα γλιτώσουν το τομάρι τους από τυχόν κόκκινους ελέγχους και επισκέψεις υψηλόβαθμων και άλλοι απλά δεν έδιναν πολλή σημασία.

 

Από την άλλη, δε λέω ότι θα κάτσουν και πάνω από τον κάθε φαντάρο να του ζητούν να τους λέει το μακρύ και το κοντό του. Αλλά υπάρχουν και οι ΕΠΟΠ δεκανείς και λοχίες (μην πω και τους απλούς), που υποτίθεται έρχονται πιο κοντά στον απλό φαντάρο, αλλά εχουν επαφή και με τους από πάνω. Σαν ενδιάμεσος κρίκος που θα μπορεί να μεταφέρει πιθανές περίεργες συμπεριφορές.

 

Εγώ δεν έχω παράπονο, δεν έτυχε να έχω, γιατί τελικά δε χρειάστηκα κάτι. Αλλά μου φάνηκε ηλίθια η αδιαφορία τους όταν μας άφηναν στο βουνό (φυλάκιο). Τέλος πάντων. Ίσως να κάνω λάθος αλλά δεν αντιλήφθηκα ποτέ το λοχαγό μου (που στο τάγμα ήταν πιο κοντά μας) να παίρνει ένα τηλέφωνο να ρωτήσει αν όλα πάνε καλά.

 

δηλαδη με το σκεπτικο σου εγω περα απο την συντηρηση και τις βουτιες και και και τα καθημερινα που κανω πρεπει να εχω και το νου μου μην αυτοκτονησει ενας ψυχακιας το βραδυ σε φυλακιο μην τυχον παθει τιποτα κανεις διοτι θα με τρεχουν.....στο πεζικο δεν ξερω πως λειτουργει αυτο αλλα γενικα σε ειδ.δυναμεις ειναι απιθανο για να μην πω ουτοπικο να δεις μονιμα να κατσει να σκασει για το τι κανει ο φανταρος καθως δεν τον νοιαζει δεν ειναι αυτη η δουλεια του για φαντασου εναν λοχια ειδ δυναμεων να κανει οτι κανει να βρισκεται και στο 4 ετεθ και να εχει το νου του στους φανταρους.........

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το εχω πει ο μαχιμος φανταρος αυτος που κανει ασκησεις τρωει το λουκι ολη μερα σιγουρα δεν εχει καμια δουλεια με τους φανταρους εφοσον οι εκπαιδευτες δεν κανουν την δουλεια τους σωστα να τι γινεται....
Link to comment
Share on other sites

merikes erwtiseis:

ποσα αρβυλα δινουν 1 ή 2? ενα λουκετακι πηρα για αρβυλα

 

κινητα, sleeping b. επιτρεπονται;

γαντια μαυρου χρωματος;

ξυριστικα δινουν ή πουλανε στο κψμ;

Link to comment
Share on other sites

merikes erwtiseis:

ποσα αρβυλα δινουν 1 ή 2? ενα λουκετακι πηρα για αρβυλα

 

κινητα, sleeping b. επιτρεπονται;

γαντια μαυρου χρωματος;

ξυριστικα δινουν ή πουλανε στο κψμ;

Εμενα μου ειχαν δωσει 2 ζευγαρια..αλλα ειχα κανει και 18 μηνες θητεια.κινητα επιτρεπονται αλλα τωρα το sleeping b. τι το θες..στο κεντρο δεν επιτρεπεται..οταν πας στην μοναδα επιβαλλετε!

Ξυριστικα..θα παρεις μαζι σου,ασε που πουλαει και το κψμ.εμενα μου ειχαν δωδει ενα πινελο και ενα ξυραφι(οτι να ναι..).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

merikes erwtiseis:

ποσα αρβυλα δινουν 1 ή 2? ενα λουκετακι πηρα για αρβυλα

 

κινητα, sleeping b. επιτρεπονται;

γαντια μαυρου χρωματος;

ξυριστικα δινουν ή πουλανε στο κψμ;

2 ζευγάρια άρβυλα. Κοιτα να τα πάρεις ακριβώς στο νούμερο σου... Μην πάρεις ουτε μικρότερα ουτε μεγαλύτερα. Και τα 2 θα σου δημιουργήσουν προβλήματα στα πόδια (μεγαλύτερα από αυτα που θα σου δημιουργήσουν έτσι και αλλιώς οι αρβύλες στο νούμερο σου). Αν δεν έχουν ζευγάρια στο νουμερο σου, μην δεχθείς να πάρεις. Θα γυρνάς με τα αθλητικά μέχρι να σου φέρουνε. Να είσαι λίγο τσαμπουκάς σε τέτοια θέματα. Θα τις φοράς για 1 χρόνο 20 ώρες την μέρα.

 

Κινητό πάρε...

Υπνόσακοι δεν επιτρέπονται στο κέντρο. Εγώ θα σου λεγα να μη πάρεις, αλλά να δεις πως θα πάει το πράγμα και να σου φέρουν οι δικοί σου στο εντευκτήριο. :p

Γάντια πάρε τα κλασσικά τα χακί, με την ισοθερμική επένδυση. Ιnsulate... Κάπως έτσι πρέπει να λέγονται.

Ξυριστικά δεν δίνουν. Πουλάν στο ΚΨΜ, όχι mach και τέτοια. Απλά πράγματα. Πάρε μαζί σου καλύτερα, γιατί το καθημερινό ξυρισμα θα σου μαμήσει την επιδερμίδα. Οπότε καλύτερα να έχεις μαζί σου κάτι δοκιμασμένο που προκαλεί λιγότερους ερεθισμούς.

Link to comment
Share on other sites

merikes erwtiseis:

ποσα αρβυλα δινουν 1 ή 2? ενα λουκετακι πηρα για αρβυλα

 

κινητα, sleeping b. επιτρεπονται;

γαντια μαυρου χρωματος;

ξυριστικα δινουν ή πουλανε στο κψμ;

 

Γενικά τίποτα δεν είναι στάνταρ στον στρατό, ούτε φυσικά το τι ρούχα/αντικείμενα θα πάρεις αρχικά.

Αρβύλες ΣΥΝΗΘΩΣ δίνουν 2 ζευγάρια, αλλά μπορεί να πέσεις και στην περίπτωση και να πάρεις 1. Εμάς μας είχανε δώσει και γάντια/κασκόλ,σκούφο και full face, όλα μπλε και στο κέντρο έπρεπε αυτά να χρησιμοποιούμε. Μετά το κέντρο φορούσαμε ό,τι γουστάραμε. Για γάντια πάντως δεν νομίζω να σου κάνει κανείς παρατήρηση ειδικά αν είναι μαύρα και τελείως απλά. Ξυριστικά μας είχανε δώσει 2 αφρούς της πλάκας και 4-5 ξυραφάκια bic που δε νομίζω πλέον να χρησιμοποιεί κανένας, οπότε πάρε τα δικά σου.

Sleeping bag εγώ είχα πάρει στο κέντρο και κανονικά απαγορευότανε αλλά μετά από τις 2-3 πρώτες μέρες που μας είχανε σπάσει τα νεύρα με τις νυκτερινές εφόδους στο θάλαμο, άρχισα να το βγάζω και να κοιμάμαι σε αυτό γιατί το μαρτύριο να κάνεις το κρεβάτι φάκελο και μάλιστα σε 3 λεπτά δεν παλευότανε κάθε πρωί. Και κανά-δυο που πιάσανε τους είπανε απλά ότι απαγορεύεται, να μην το ξαναχρησιμοποιήσουν "κλάιν μάιν" δηλαδή, εγώ θα σου έλεγα πάρτο για καλό και για κακό και κόβεις την κατάσταση πως είναι. Λογικά δεν θα είναι και τόσο αυστηρά και αν μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις είναι πολύ χρήσιμο γιατί και οι κουβέρτες κτλ ειδικά στο κέντρο είναι άθλιες από θέμα καθαριότητας. Πάρε επίσης κανά λουκετάκι παραπάνω, πάρε 5-6 διαφόρων μεγεθών και φυσικά κωλόχαρτο. :p Σου δίνουν ένα αλλά δεν φτάνει ούτε για ζήτω. Κανά καλό γυαλιστικό για τις αρβύλες θα ήταν καλή ιδέα, όπως επίσης και τίποτα ισοθερμικά εσώρουχα που μπορούν να σε σώσουν σε καμιά βραδινή σκοπιά με τρελό κρύο. Σαμπουάν/αφρόλουτρα δε δίνουν, οπότε πάρε τα δικά σου. Πάρε κανά εσώρουχο παραπάνω να έχεις...

Κινητό χαλαρά παίρνεις, κανείς δε σου λέει τίποτα, απλά μην είσαι προκλητικός τις πρώτες μέρες και μιλάς χαλαρός ενώ περνάνε ανώτεροι από μπροστά σου.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη με το σκεπτικο σου εγω περα απο την συντηρηση και τις βουτιες και και και τα καθημερινα που κανω πρεπει να εχω και το νου μου μην αυτοκτονησει ενας ψυχακιας το βραδυ σε φυλακιο μην τυχον παθει τιποτα κανεις διοτι θα με τρεχουν.....στο πεζικο δεν ξερω πως λειτουργει αυτο αλλα γενικα σε ειδ.δυναμεις ειναι απιθανο για να μην πω ουτοπικο να δεις μονιμα να κατσει να σκασει για το τι κανει ο φανταρος καθως δεν τον νοιαζει δεν ειναι αυτη η δουλεια του για φαντασου εναν λοχια ειδ δυναμεων να κανει οτι κανει να βρισκεται και στο 4 ετεθ και να εχει το νου του στους φανταρους.........

 

 

Δεν ξέρω αν έχει χίλια μύρια άλλα να κάνει αλλά είναι και αυτή η δουλειά του. Αλλιώς κοιτάει μόνο τον εαυτό του. Μόνο την πάρτη του. Είναι λοιπόν κακός στη δουλειά του. Γιατί έχει ευθύνη και για αυτούς που έχει χρεωθεί. Και δε λέω όλους τους φαντάρους αλλά αυτούς που έχει από κάτω ιεραρχικά.

 

Δηλαδή στον πόλεμο θα κοιτάει μόνο πως θα τη γλιτώσει ή πως θα γλιτώσει όλο το λόχο του, τάγμα δεν ξέρω κι εγώ τι. Δε θα εμψυχώνει τους στρατιώτες του; Δε λέω ότι είναι το ίδιο. Άλλα τα μεγέθη και οι καταστάσεις. Αλλά μην ξεχνάς και αυτά που λενε οι κύριοι στις αναφορές για να δείξουν ποια είναι η αξία τους. Ότι στον πόλεμο η αναφορά έχει το νόημα πόσοι είναι παρόντες και πόσοι έπεσαν στη μάχη.

 

Δεν έχω λόγο αντιπαράθεσης με κανέναν. Απλά λέω τη γνώμη μου. Ούτε ξέρω τι έχετε υπογράψει, ποια είναι επίσημα τα καθήκοντά σας κλπ κλπ. Αν αυτά που λέω είναι παράλογα, συγγνώμη.

[sIGPIC][/sIGPIC] Do not play with others' feelings!
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι ο χαιντρο ειναι επαγγελματιας στις ειδικες δυναμεις και κρινει εξ ιδιων τα αλλοτρια. Μαλλον ομως δεν γνωριζει τι γινεται στο 99,5% του ΕΣ και απανταει επι προσωπικου.

 

Ξαναλεω, ο μεσος ελληνας καραβανας τα ξυνει ολη μερα (και νυχτα). Και μια απο τις βασικες δουλειες του θα επρεπε να ειναι να ξεχωριζει καποιον φανταρο που αρχιζει να σαλτερνει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά φυσικά και θα πρέπει να ενδιαφέρονται όλα τα στελέχη για να το θέσω γενικότερα για τους απλούς στρατιώτες, για τα προβλήματα που έχουν.

Αυτό δεν σημαίνει ότι θα πάρει ο διοικητής ενός στρατοπέδου έναν-έναν φαντάρο στο γραφείο του για να του κάνει ψυχανάληση!

Ο ομαδάρχης και οι διμοιρίτες είναι αυτοί που θα πρέπει να έχουν κυρίως το μυαλό τους και την προσοχή τους για τυχόν "ύποπτα" σημάδια, προβληματική συμπεριφορά, συζήτηση κλπ.

Αν δουν κάτι σοβαρό μπορούν να το αναφέρουν στον λοχαγό τους κλπ.

Νομίζω ότι κανονικά έτσι πρέπει να λειτουργεί το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

merikes erwtiseis:

ποσα αρβυλα δινουν 1 ή 2? ενα λουκετακι πηρα για αρβυλα

 

κινητα, sleeping b. επιτρεπονται;

γαντια μαυρου χρωματος;

ξυριστικα δινουν ή πουλανε στο κψμ;

 

Φίλε Bayern4 θα σου πω τα εξής μόνο για να μη χαθείς κι εσύ με το τι πρέπει να πάρεις ή όχι μαζί.

1) Πάρε μαζί σου ότι χρησιμοποιείς καθημερινά και συχνά αλλά όχι υπερβολές. Τα παιδιά έχουν δίκιο π.χ. για τα δικά σου καλά ξυριστικά. Γιατί αυτά που χρησιμοποιείς στην καθημερινή σου ως τώρα ζωή, θα τα χρειαστείς οπωσδήποτε και μέσα. Και δε λέω για κανένα φορητό, το αμάξι σου κλπ κλπ χα χα χα! Τα βασικά είδη εννοώ.

2) Πάρε μαζί και πράγματα που είναι μικρά, δεν τα χρησιμοποιείς συχνά αλλά αν δεν έχεις κάποια στιγμή και σου χρειαστούν, άντε να τα βρεις. Π.χ. όπως σε μένα τραυμαπλάστ για τις φουσκάλες στα πόδια από τις αρβύλες. Εγώ δεν είχα και μαμήθηκα.

Και λέω μικρά πράγματα για να μη μαζέψεις μαζί σου 50 σάκους και δε μπορείς να τα κουβαλάς. Γιατί την πρώτη μέρα θα κουβαλάς τα δικά σου + αυτά που θα σου δώσουν.

3) Sleeping bag σε μας στο κέντρο δεν επιτρεπόταν όλες τις μέρες που κάτσαμε εκεί. Κάνε όπως καταλαβαίνεις. Εγώ τα κατάφερα μια χαρά χωρίς αυτό σε όλη τη θητεία μου. Και το κρεβάτι μια χαρά ήταν πάντα. Αρκεί να βρεις τον τρόπο να μην το χαλάς εντελώς....

Κινητό. Πιστεύω χαλαρά παίρνεις. Άλλο αν μπορεί να μη βρίσκεις πρίζα να το φορτίζεις και να περιμένεις στην ουρά. Η αλήθεια είναι ότι συνήθως υπάρχουν δυο τρεις πρίζες για 100 και πλέον άτομα. Ή και χειρότερα. Στο κέντρο μιλάμε

 

Άντε και καλή θητεία!

[sIGPIC][/sIGPIC] Do not play with others' feelings!
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστωωωωωωωωωωω ολους.

κινητο παιρνω(στη τσεπη με τον φορτιστη), sl.bag οχι ακομα.

κ ενας αφρος ξυρισματος μεχρι την ορκωμοσια πιστευω θα φτασει.

μικρος σακος φτανει για τα αντικειμενα κ για τα εσωρουχα.

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και οχι διοτι απλα εγω δεν θα κατσω να δω τι κανει ο καθενας εκει περα δεν φτανει που εχω καθε μερα 20 πραγματα να κανω θα πρεπει να βλεπω και τους φανταρους τι κανουν....:rolleyes:

 

Ναι αλλά εσύ δεν έισαι όλος ο στρατός ξέρεις...:rolleyes:

Υπάρχουν κι άλλοι πολλοί....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι ο χαιντρο ειναι επαγγελματιας στις ειδικες δυναμεις και κρινει εξ ιδιων τα αλλοτρια. Μαλλον ομως δεν γνωριζει τι γινεται στο 99,5% του ΕΣ και απανταει επι προσωπικου.

 

Ξαναλεω, ο μεσος ελληνας καραβανας τα ξυνει ολη μερα (και νυχτα). Και μια απο τις βασικες δουλειες του θα επρεπε να ειναι να ξεχωριζει καποιον φανταρο που αρχιζει να σαλτερνει.

 

Εγώ είμαι επαγγελματίας στο τεχνικό.Εχω περάσει απο πεζικό,αεροπορία στρατού και στο τεχνικό που είμαι τώρα. Στο πεζικό όλοι 'παίζουν' με τους οπλίτες (οπλίτες=φαντάροι έως αρχιλοχίες).Στα άλλα δύο είναι πολυ διαφορετικά τα πράγματα.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει χίλια μύρια άλλα να κάνει αλλά είναι και αυτή η δουλειά του. Αλλιώς κοιτάει μόνο τον εαυτό του. Μόνο την πάρτη του. Είναι λοιπόν κακός στη δουλειά του. Γιατί έχει ευθύνη και για αυτούς που έχει χρεωθεί. Και δε λέω όλους τους φαντάρους αλλά αυτούς που έχει από κάτω ιεραρχικά.

 

Δηλαδή στον πόλεμο θα κοιτάει μόνο πως θα τη γλιτώσει ή πως θα γλιτώσει όλο το λόχο του, τάγμα δεν ξέρω κι εγώ τι. Δε θα εμψυχώνει τους στρατιώτες του; Δε λέω ότι είναι το ίδιο. Άλλα τα μεγέθη και οι καταστάσεις. Αλλά μην ξεχνάς και αυτά που λενε οι κύριοι στις αναφορές για να δείξουν ποια είναι η αξία τους. Ότι στον πόλεμο η αναφορά έχει το νόημα πόσοι είναι παρόντες και πόσοι έπεσαν στη μάχη.

 

Δεν έχω λόγο αντιπαράθεσης με κανέναν. Απλά λέω τη γνώμη μου. Ούτε ξέρω τι έχετε υπογράψει, ποια είναι επίσημα τα καθήκοντά σας κλπ κλπ. Αν αυτά που λέω είναι παράλογα, συγγνώμη.

κοιτα επειδη εγω ειμαι με αλλα στανταρ δεν ξερω πως λειτουργει η αμα υπαρχει ομαδα στο πεζικο για πορεια και αυτα εμεις σαν μοναδα χρεωνομαστε λιγα πραγματα καθως φανταρους δεν εχουμε εμεις ευτηχως αλλα για να ερθεις εδω η τρελος η βλακας(εγω μαλλον στο δευτερο ανηκω:p ) θα εισαι αλλωστε για αυτο ειναι εθελοντικα σε εμας δεν ξερω αμα στο πεζικο υπαρχουν ομαδες των 8 ατομων η μονο 2 ενα ζευγαρι δηλαδη οπου ο ενας εχει το νου στον αλλον και για αυτο σκεφτομαι καπως διαφορετικα γιατι δεν το εχω ζησει καθολου στο πεζικο αλλα δεν πιστευω οτι θα υπαρξει ποτε αυτο το δεσιμο ειτε σε επιεπδο στρατου ειτε σε επιπεδο φιλου και αδερφου καθως αυτο ειανι το θεμα του ρητου μια φορα βατραχος παντα βατραχος :) σε αυτο το θεμα λοιπον τουλαχιστον η γνωμη μου λογικα ειναι εντελως ουτοπικη για το πεζικο καθως εκει ο καθενας βλεπεις ποσο γρηγορα φτιαχνει το καφε του

 

Βασικά φυσικά και θα πρέπει να ενδιαφέρονται όλα τα στελέχη για να το θέσω γενικότερα για τους απλούς στρατιώτες, για τα προβλήματα που έχουν.

Αυτό δεν σημαίνει ότι θα πάρει ο διοικητής ενός στρατοπέδου έναν-έναν φαντάρο στο γραφείο του για να του κάνει ψυχανάληση!

Ο ομαδάρχης και οι διμοιρίτες είναι αυτοί που θα πρέπει να έχουν κυρίως το μυαλό τους και την προσοχή τους για τυχόν "ύποπτα" σημάδια, προβληματική συμπεριφορά, συζήτηση κλπ.

Αν δουν κάτι σοβαρό μπορούν να το αναφέρουν στον λοχαγό τους κλπ.

Νομίζω ότι κανονικά έτσι πρέπει να λειτουργεί το σύστημα.

 

ετσι ειναι ειχαμε πριν λιγες μερες μια περιπτωση παιδιου που δεν ηξερε καν κολυμπι εμεις λεγαμε να το κοψουμε πριν βουτηξει στην πισινα διοτι λογικα δεν θα ειχαμε λογια να πουμε στην μανα του και ομως ο διοικητης μας κατεβηκε ο ιδιος στην πισινα για να δει απο κοντα και ομως το παιδι καταφερε να κανει χρονο θεοτρελο ισως καλυτερο και απο πολλους μονιμαδες εκει περα με την πρωτη φορα που αγγιξε νερο αυτο λεει πολλα

 

ευχαριστωωωωωωωωωωω ολους.

κινητο παιρνω(στη τσεπη με τον φορτιστη), sl.bag οχι ακομα.

κ ενας αφρος ξυρισματος μεχρι την ορκωμοσια πιστευω θα φτασει.

μικρος σακος φτανει για τα αντικειμενα κ για τα εσωρουχα.

 

αμα θες το ποδι σου να παραμεινει σε καλη κατασταση μολις μπεις φροντισε να μαθεις αμα ειανι καμια ναυρη μοναδα και πες σε κανα φιλο σου συγγενη σου ηα σου παρει ενα ζευγαρι matterhorn αρβυλες

Link to comment
Share on other sites

αμα θες το ποδι σου να παραμεινει σε καλη κατασταση μολις μπεις φροντισε να μαθεις αμα ειανι καμια ναυρη μοναδα και πες σε κανα φιλο σου συγγενη σου ηα σου παρει ενα ζευγαρι matterhorn αρβυλες

Αφου δεν προβλέπονται μη υπηρεσιακές αρβύλες για τους φαντάρους...

Πως θα πάρει άλλου τύπου. Εκτός αν αυτές οι matterhorn που λες είναι σαν τις υπηρεσιακές.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλυτερες θα σου ελεγα.... ασε που για να μπει νερο σε αυτες πρεπει να κανεις μακροβουτι και αν :p

Το θέμα δεν είναι καλύτερες. Σίγουρα θα είναι καλύτερες από αυτές που δίνει ο Ε.Σ.

Προβλέπονται όμως για τον κληρωτό;

Link to comment
Share on other sites

θα τις φοραει μονο οταν πανε για ασκησεις και σε βουνα αν πανε ποτε τους για ολες τις αλλες βαζουν του στρατου αλλωστε δεν θα καταλαβουν τις διαφορες
Link to comment
Share on other sites

Τι αγοραστά άρβυλα και πράσινα άλογα μας λέτε; Τόσες 30άρες βγάλαμε με τα ελληνικά άρβυλα και δεν πάθαμε τίποτα...Καλομάθαμε τώρα...
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνήσαμε λοιπόν.

Ούτε εγώ εννοούσα να γίνονται όλοι κολλητάρια με τα φαντάρια. Αυτό είναι και πρακτικά δύσκολο αν σκεφτεί κανείς ότι κάθε τόσο άλλοι έρχονται άλλοι φεύγουν.

Ένα ελάχιστο ενδιαφέρον και, όπως είπε και ο φίλος Johny-B, ιεραρχικά να έχει το νου του π.χ. ο πιο χαμηλά και να αναφέρει στους πιο ψηλά.

 

Αυτά.

 

Μπράβο ρε hydro για αυτό που κάνεις. Εγώ ίσως (λέμε τώρα) και να τα κατάφερνα, γιατί γενικά δύσκολα τα παρατάω, αλλά δε θα έμπαινα καν στη σκέψη, χα χα χα!

[sIGPIC][/sIGPIC] Do not play with others' feelings!
Link to comment
Share on other sites

Κινητό. Πιστεύω χαλαρά παίρνεις. Άλλο αν μπορεί να μη βρίσκεις πρίζα να το φορτίζεις και να περιμένεις στην ουρά. Η αλήθεια είναι ότι συνήθως υπάρχουν δυο τρεις πρίζες για 100 και πλέον άτομα. Ή και χειρότερα. Στο κέντρο μιλάμε

 

Άντε και καλή θητεία!

 

 

Όλα καλά και τέλεια αυτά που είπατε στο παιδί να πάρει.... Αλλά , ξεχάσατε το βασικό :p http://aka.fotovista.com/dev/5/0/33400005/g_33400005.jpg

...θυμάμαι πόσα τέτοια συνδέαμε σε μία πρίζα ( ο καθένας είχε φέρει και από ένα) και φορτίζαμε καμιά δεκαριά κινητά! Είχαμε κόψει και το ρεύμα σε όλο το κτίριο μια φορά :lol: , σου συνιστώ να τα φορτίζετε 5-6 σε μια πρίζα, αλλά και απο την άλλη βάλτε καμιά 50αριά τηλέφωνα να το κάψετε το στρατόπεδο ;)

Link to comment
Share on other sites

2 ζευγάρια άρβυλα. Κοιτα να τα πάρεις ακριβώς στο νούμερο σου... Μην πάρεις ουτε μικρότερα ουτε μεγαλύτερα. Και τα 2 θα σου δημιουργήσουν προβλήματα στα πόδια (μεγαλύτερα από αυτα που θα σου δημιουργήσουν έτσι και αλλιώς οι αρβύλες στο νούμερο σου). Αν δεν έχουν ζευγάρια στο νουμερο σου, μην δεχθείς να πάρεις. Θα γυρνάς με τα αθλητικά μέχρι να σου φέρουνε. Να είσαι λίγο τσαμπουκάς σε τέτοια θέματα. Θα τις φοράς για 1 χρόνο 20 ώρες την μέρα.

 

Κινητό πάρε...

Υπνόσακοι δεν επιτρέπονται στο κέντρο. Εγώ θα σου λεγα να μη πάρεις, αλλά να δεις πως θα πάει το πράγμα και να σου φέρουν οι δικοί σου στο εντευκτήριο. :p

Γάντια πάρε τα κλασσικά τα χακί, με την ισοθερμική επένδυση. Ιnsulate... Κάπως έτσι πρέπει να λέγονται.

Ξυριστικά δεν δίνουν. Πουλάν στο ΚΨΜ, όχι mach και τέτοια. Απλά πράγματα. Πάρε μαζί σου καλύτερα, γιατί το καθημερινό ξυρισμα θα σου μαμήσει την επιδερμίδα. Οπότε καλύτερα να έχεις μαζί σου κάτι δοκιμασμένο που προκαλεί λιγότερους ερεθισμούς.

 

Φίλτατε Bayern7, θα διαφωνήσω σε 1-2 πραγματάκια που είπες - αλλά έτσι είναι αυτά, γνώμες λέμε και όποιος θέλει ακούει και διαλέγει:) -

Βασικά με το νούμερο στα άρβυλα , το μυστικό είναι να πάρεις 1 νούμερο μεγαλύτερο από αυτό που φοράς , βασικά γιατί λόγω πρόχειρης κατασκευής, ΠΟΤΕ δεν είναι ακριβώς το νούμερο που λέει... οπότε παίρνεις ένα νούμερο παραπάνω και σε συδιασμό με την (χοντρή) στρατιωτ. κάλτσα θα είναι το πόδι εφαρμοσμένο καλά και όχι στενά! (και φυσικά ΠΑΝΤΑ πούδρα)

Όσο για το άλλο με τα νούμερα που είπες και τον τσαμπουκά να πουλήσει και να περπατάει με τ' αθλητικά .... δεν ξέρω σε τι στρατόπεδο πήγες εσύ και πόσο χαλαρά ήταν , αλλά τσαμπουκάς σαν νεοσύλλεκτος σημαίνει αγγαρεία και τρελό ξεσκάτισμα... άμα σε κόψουν μαγκάκο από την αρχή , θα τον "πιεις" σίγουρα! Το μυστικό είναι ηρεμία και ... Do The Duck !!!!!

Και αν φοράει 44 και αυτοί έχουν 43 ή 46 νούμερο , πίστεψέ με θα βάλει κάποιο απο τα 2 και θα πεί και ένα τραγουδάκι στα κλέφτικα... στρατό πάνε , όχι πρόσκοποι!

Σιγά μην του κάνουν και ειδική παραγγελία αρβυλών για να μην βγάλει φουσκαλάκια το ποδαράκι του ...:p

(απλά σου λένε να πάρεις απο το άλλο στρατόπεδο που θα πας , ή σου λένε να περιμένεις και θα φέρουν - ποτέ φυσικά- , άμα δεν τον βολεύουν ας δώσει 50 ευρουλάκια να πάρει από μαγαζί με στρατιωτικά και καλής ποιότητας)

Υ.Σ. ....ξαναθυμίζω, ο "τσαμπουκάς" στον στρατό θέλει ειδική μεταχείριση και φυσικά ΠΟΤΕ τις πρώτες μέρες, πρέπει να κερδίσεις την μαγκιά και την εμπιστοσύνη των άλλων με πονηριά...και μετά θα περάσεις φίνα;) ... με απλά φανταράκια (και ειδικά τους παλιούς) , ε μ' αυτούς και γω πλακωνόμουν όλη μέρα (πως θα περάσει εξάλλου και πιο γρήγορα και ευχάριστα)!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Bayern για το θέμα των αρβυλών καθώς είναι κάτι που πρέπει να του δώσεις μεγάλη σημασία,θα είναι το επίσημο υπόδημα σου για τους επόμενους 12 μήνες.

Για το νούμερο θα δοκιμάσεις αρχικά αυτό που φοράς και ανάλογα διαλέγεις ένα πάνω-κάτω από αυτό που ξέρεις ότι φοράς και θα βρεις αυτό που σε βολεύει περισσότερο,εξάλλου τις πρώτες μέρες με τον ιματισμό θα ασχολήστε συνεχώς.

Προσωπικά, το κέντρο ήταν η πιο ανέμελη και αναίμακτη περίοδος στο στρατό, αφού φύγεις από το κέντρο ξεκινούν τα δύσκολα.Οι 2 μήνες προσαρμογής στην ρουτίνα της στρατιωτικής θητείας είναι αυτοί που περνούν γρηγορότερα από ποτέ.

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...