Jump to content

Οδηγός για τις Custom Rom


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα βαλω την V20o. Θα γινει με install from sd card ή update ;

 

Εγω ειχα V20m και εβαλα την V20o και ακολουθησα τον οδηγο απο εδω:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=300529 post #4

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 155
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν πας σε ένα terminal και γράψεις free θα δεις την επιπλέον μνήμη στα καλύτερο multitasking. Στο φόρουμ εδώ έχω κάνει ένα post πιο αναλυτικό ψάξε πως να αυξήσετε την μνήμη
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα κι εγώ την cm204-23 και τον undervolted hybrid iron-swift kernel του vadonka χωρίς ramhack. Προς το παρόν φορτίζω γιατί το έχω τρελάνει στις δοκιμές σήμερα το τηλέφωνο.

 

@orlox : Στο pimpmycpu τι profile έχεις φτιάξει; Εγώ άφησα το current όπως είναι από 216-1100 με performance governor και έφτιαξα ένα άλλο σε screen off κατάσταση, από 216-650 με powersave governor. Και τα δύο είναι με sio scheduler.

Edited by denexo
God is real, unless declared integer.
Link to comment
Share on other sites

Έχω:

normal 216-1408

On call 216-655

Screen off 216-216

Battery < 15% 216-912

Charging AC 216-1100 (για να μην ψηθεί)

Temp > 72° 216-912

 

Το on call και το temp πως τα ρύθμισες; Γιατί δεν έχει κάποια τέτοια επιλογή το pimp my cpu.

 

EDIT: Έβαλα το SetCPU από xda και όλα ok τελικά :)

Edited by denexo
God is real, unless declared integer.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι και το 1500 είναι ασφαλές. Το χρησιμοποιώ έτσι τώρα μόνο που έβαλα και 3 σκάλες ασφάλιας.

Σε temp > 57 το ρίχνω στα 1400 και > 65 στα 1300

 

Παρεμπίπτοντος έχει βγει και η 25 και καινούριο ironkernel με ενσωματωμένο swap

Edited by orlox
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι και το 1500 είναι ασφαλές. Το χρησιμοποιώ έτσι τώρα μόνο που έβαλα και 3 σκάλες ασφάλιας.

Σε temp > 57 το ρίχνω στα 1400 και > 65 στα 1300

Αυτές είναι θερμοκρασίας CPU ή μπαταρίας;

 

Παρεμπίπτοντος έχει βγει και η 25 και καινούριο ironkernel με ενσωματωμένο swap

Ο ironkrnL μου την δίνει που μου αλλάζει το font της ώρας στην οθόνη κλειδώματος συν του ότι και τις 2 φορές που πήγα να τον βάλω κόλλησε κατά το boot οπότε μόνο με βγάλσιμο μπαταρίας έπαιξε. Θα δοκιμάσω για λίγο καιρό τον hybrid kernel του vadonka, με ενεργοποιημένο το swap μέσα από cm.

God is real, unless declared integer.
Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι θερμοκρασίας CPU ή μπαταρίας;

 

 

Ο ironkrnL μου την δίνει που μου αλλάζει το font της ώρας στην οθόνη κλειδώματος συν του ότι και τις 2 φορές που πήγα να τον βάλω κόλλησε κατά το boot οπότε μόνο με βγάλσιμο μπαταρίας έπαιξε. Θα δοκιμάσω για λίγο καιρό τον hybrid kernel του vadonka, με ενεργοποιημένο το swap μέσα από cm.

 

Υπόψη στο boot την πρώτη φορά κάνει αρκετά για να ανοίξει (κοντά 10 λεπτά μου πήρε μια φορά)

Από την άλλη η ταχύτητα που δίνει + την έξτρα μνήμη (ramhack+swap) κάνει το κινητό αγνώριστο!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποια απτις 3 ROM προτεινετε ??? :confused::confused:

 

cm7kang-O2x-P204-25

Gueste2X v2.2 (Final) Golden Hybrid (LG 2.3-GB v20M/E/O)

[ROM] Rebuild of Leaked V20o Gingerbread Update

 

ειμαι σε δηλημα . . .:confused:

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποια απτις 3 ROM προτεινετε ??? :confused::confused:

 

cm7kang-O2x-P204-25

Gueste2X v2.2 (Final) Golden Hybrid (LG 2.3-GB v20M/E/O)

[ROM] Rebuild of Leaked V20o Gingerbread Update

 

ειμαι σε δηλημα . . .:confused:

Τρίλημμα, όχι δίλημμα!

Δοκίμασέ τες μόνος σου για μια δυό μέρες την κάθε μία.

Εγώ πάντως ψηφίζω CM7 :D

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποια απτις 3 ROM προτεινετε ??? :confused::confused:

 

cm7kang-O2x-P204-25

Gueste2X v2.2 (Final) Golden Hybrid (LG 2.3-GB v20M/E/O)

[ROM] Rebuild of Leaked V20o Gingerbread Update

 

ειμαι σε δηλημα . . .:confused:

 

Εχει δικιο ο Tsaglis,μονος σου θα δοκιμασεις και θα αποφασισεις.Αν θες σε κατι που να φερνει περισσοτερο κοντα σε stock ειναι η τριτη κατα σειρα οπως τις εχεις.Για πιο "extreme καταστασεις και αποδοσεις και οχι μονο"πας σε καποια μεταξυ της πρωτης και της δευτερης.

Φυσικα αυτοι που τις εχουν εγκαταστησει θα εχουν και τις αναλογες εντυπωσεις.

Εγω παλι εβαλα την τριτη και ειμαι ευχαριστημενος...ετσι για απλες καταστασεις!!

Σε καθε περιπτωση εσυ θα δοκιμασεις και θα αποφασισεις!

Edited by sakarkas1
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα cm ή του Diego http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1410662 με το kernel τύπου spika που το έχει ενσωματωμένο. Η 20ο έχει λύσει αρκετά προβλήματα της 20 m

Αν είσαι πειραχτήρι καλύτερα να βάλεις cm.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια ποια απτις 3 ROM προτεινετε ???

 

Εγώ προτιμώ το [ROM] Rebuild of Leaked V20o Gingerbread Update, το οποίο και έβαλα. Πάντα προτιμώ stock roms. Θα αποφασίσω εγώ ποια προγράμματα θα εγκαταστήσω και ποια θα πετάξω. Και τι kernel θα έχω πάλι θα αποφασίσω εγώ. Πάντως όπως σου είπανε, δοκίμασε και τα τρία για να έχεις και τη γνώμη σου γι'αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής : με cyanogenmod rom μπορούμε να κάνουμε 3g βιντεοκλήσεις; Θυμάμαι στην στοκ ρομ (2.2) η επιλογή αυτή υπήρχε.
God is real, unless declared integer.
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής : με cyanogenmod rom μπορούμε να κάνουμε 3g βιντεοκλήσεις; Θυμάμαι στην στοκ ρομ (2.2) η επιλογή αυτή υπήρχε.

 

οχι αλλα εχει ενσοματομενο voip client :P

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οχι αλλα εχει ενσοματομενο voip client :P

 

Χαχαχα :lol: Άρα δηλαδή αν κάποιος θέλει 3g βιντεοκλήση πάει για κάποια stock rom, ίσως την v20o που πρότεινες λίγο πιο πάνω;

God is real, unless declared integer.
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα :lol: Άρα δηλαδή αν κάποιος θέλει 3g βιντεοκλήση πάει για κάποια stock rom, ίσως την v20o που πρότεινες λίγο πιο πάνω;

 

Ναι ή βρίσκεις μια άλλη λύση τύπου Skype fring gtalk και άλλα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα διαπίστωσα το εξής: με custom kernel από vadonka δεν μπορώ να στείλω αρχείο μέσω bluetooh. Με τον default kernel από cm όλα οκ. Μπορεί να δοκιμάσει και κάποιος άλλος που χρησιμοποιεί ironkrnL;
God is real, unless declared integer.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα διαπίστωσα το εξής: με custom kernel από vadonka δεν μπορώ να στείλω αρχείο μέσω bluetooh. Με τον default kernel από cm όλα οκ. Μπορεί να δοκιμάσει και κάποιος άλλος που χρησιμοποιεί ironkrnL;

Χμ, και μένα μου έχει πρόβλημα. Δεν είχα στείλει αρχείο καιρό και το BT hands free δουλεύει κανονικά. Θα το ψάξω/ρωτήσω.

Edit1: Δεν θυμάμαι με ποιο kernel ήμουνα (vadonka ή SetiroN) και δεν δούλευε. Με CM kernel, δουλεύει σωστά. Με iron kernel 32 (6-1-12) (το τελευταίο) δουλεύει.

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Όντως με τον τελευταίο ironkrnL όλα ok. Είναι ιδέα μου ή απενεργοποίησε και το /data/swap πέραν της compressed ram?

 

Ετσι φαίνεται....

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

η miui δεν αναγνωριζει την external sd σε εμενα μου βγαζει μονο την internal .

το εχει αντιμετωπισει και κανενας αλλος ?

Link to comment
Share on other sites

Όντως με τον τελευταίο ironkrnL όλα ok. Είναι ιδέα μου ή απενεργοποίησε και το /data/swap πέραν της compressed ram?

 

Το απενεργοποιησε γιατι ακουσε πολλες γκρινιες. Εγω το βαζω το /cache (εχω 384 mb cache) με εξωτερικο προγραμμα.

 

Το Miui δεν μου ειχε κανει ποτ εκαποιο προβλημα σαν αυτο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το απενεργοποιησε γιατι ακουσε πολλες γκρινιες. Εγω το βαζω το /cache (εχω 384 mb cache) με εξωτερικο προγραμμα.

 

Το Miui δεν μου ειχε κανει ποτ εκαποιο προβλημα σαν αυτο.

 

Μπορείς να δώσεις παραπάνω πληροφορίες για το /cache ;

 

EDIT: Βρήκα το post σου για το swapper οπότε ίσως το δοκιμάσω. Αν και μου άρεσε αρκετά η ιδέα της compressed cache...

Edited by denexo
God is real, unless declared integer.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Αντιμετωπίζω τα εξής 2 σοβαρά προβλήματα με τη ROM της LG και θα ήθελα να μου πείτε αν οι custom ROMs (κυρίως με ενδιαφέρει η CM) τα έχουν.

 

1. Το κινητό έχει την τάση να κόβει τα data όταν δεν το χρησιμοποιώ, και αυτό γίνεται εμφανές στο gtalk. Κάθε φορά που το έχω κλειδώσει, μετά το ξεκλείδωμα πρέπει να περιμένω 20-30 δευτερόλεπτα για να συνδεθεί το gtalk πριν γράψω κάτι, αλλιώς τα μηνύματα δε φτάνουν στον παραλήπτη.

 

2. Δε δουλεύει το wifi hotspot για μοιρασμό της σύνδεσης.

 

Πάντως γενικά, έχοντας περάσει από το Optimus One στο Optimus 2X και μάλιστα αναβαθμισμένο με την επίσημη Gingerbread 20L, έχω να πω ότι το software του 2Χ είναι απαράδεκτα buggy... :(

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...