Jump to content

Οδηγός για τις Custom Rom


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@lewton

Κανοντας την εγκατασταση με smartflash μετα μπορεις να κανεις root και να εχεις κανονικα super user.

Παντως για το zip που ζητησες δες εδω

(κανουμε πρωτα ενα backup για σιγουρια)

Υπάρχει στους XDA μια custom rom βασισμένη στη V20Q με ελάχιστες τροποποιήσεις. Ο χρήστης που την ανέβασε λέγεται flix123 αν θυμάμαι καλά και έχει φτιάξει και ένα tweak pack που αξίζει να περαστεί

 

Σας ευχαριστώ και τους δύο! :)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 155
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας.

Προσπαθώ να περάσω την V20Q, αλλά δεν μπορώ.

Ακολουθώ τις οδηγίες από εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4008189#post4008189

αλλά στο πρώτο βήμα: ''Κλείνουμε το τηλέφωνο,αφαιρούμε τη μπαταρία, συνδέουμε το τηλέφωνο καθώς κρατάμε πατημένο το Volume down(Εδώ θα πρέπει να δούμε ένα μήνυμα για "software update" και το "COM port" του smartflash θα γεμίσει αυτόματα αφού εγκατασταθούν οι drivers αν χρειαστεί)'', όταν κρατάω πατημένο το Volume down και συνδέω το κινητό, ανοίγει για λίγο το LG-Logo και μετά το κινητό σβήνει. Και στο smartflash δεν κάνει τίποτα.

 

Κάνω τίποτα λάθος; :/

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
Άν περάσω την cyanogenmod - stable, θα δουλέψει κανονικά αμέσως ή θα πρέπει να περάσω το ril και μετά? Ρωτάω γιατί δεν έχω wifi σπίτι και οι γείτονες είναι τσιγκούνηδες και βαριέμαι να στήνω το air *****.:X

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Για να κανεις ροοτ ακολουθησε τον οδηγο της υπογραφης μου.

Δεν εχει βγει ακομα η ice cream αλλα αν εννοεις καποια custom rom τοτε παλι ακολουθησε τον αντιστοιχο οδηγο της υπογραφης μου.

Αν καπου κολλησεις εδω ειμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν περασα την cm7 και όλα έκατσαν καλά και το κινητό φυσάει πραγματικά. Αλλά επειδή μ΄ έτρωγε το χέρι μου , είπα να περάσω και τον κέρνελ που πρότεινε ο Άγγελος κι έβαλα αυτόν για υπερχρονισμό. Έκανα reboot κι εδώ και κανά 10΄ είναι κολλημένο στο σηματάκι της LG, είναι φυσιολογικό ή ν΄αρχίσω ν΄ανυσηχώ?

Άν είναι να ξαναπεράσω την cm εξ αρχής , θα περάσει ξανά τον δικό της κέρνελ από πάνω έτσι δεν είναι?

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Θέλει αρκετή ώρα αλλά δεκα λεπτά μου φαίνονται πολλά. Πάντως όπως είπες αν περάσεις της cm από πάνω περνάει και τον κερνελ της και είσαι οκ.

 

Sent from my LG-P990 using Tapatalk 2 Beta-5

Link to comment
Share on other sites

Την ξαναπέρασα και όλα καλά. Τι πήγε στραβά όμως? Άσε τώρα για την ώρα, μια χαρά είναι κι έτσι και ξαναδοκιμάζω άλλη ώρα. Πάντως το εντυπωσιακό που είδα μεγάλη αλλαγή για την ώρα, είναι το πόσο γρήγορα ανοίγει την συλλογή φωτογραφιών και την κάμερα, σχεδόν ακαριαία, είναι εκπληκτικό πραγματικά. :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Την ξαναπέρασα και όλα καλά. Τι πήγε στραβά όμως? Άσε τώρα για την ώρα, μια χαρά είναι κι έτσι και ξαναδοκιμάζω άλλη ώρα. Πάντως το εντυπωσιακό που είδα μεγάλη αλλαγή για την ώρα, είναι το πόσο γρήγορα ανοίγει την συλλογή φωτογραφιών και την κάμερα, σχεδόν ακαριαία, είναι εκπληκτικό πραγματικά. :happy:

 

Αν έχεις την καλοσύνη ξαναγράψε μας πως τρέχει σε μια εβδομάδα που θα έχεις ρίξει μέσα και αρκετά προγράμματα..!!!;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις την καλοσύνη ξαναγράψε μας πως τρέχει σε μια εβδομάδα που θα έχεις ρίξει μέσα και αρκετά προγράμματα..!!!;)

 

Πολύ ευχαρίστως. Να πω 2 πραγματάκια γρήγορα-γρήγορα τώρα. Επειδή το φόρτωσα λιγάκι τώρα το πρωϊ, παρατήρησα πως την ώρα που το μάρκετ δούλευε φουλ , το σκρολάρισμα γινόταν απροβλημάτιστα κάτι που πριν δεν γινόταν και τράβαγε τρελλά σκαλώματα.

Επίσης , η κάμερα τελικά μια χαρά και το μενού της με βολεύει καλύτερα από την στοκ και όσο για το βίντεο, η ποιότητά του είναι μια χαρά αλλά άν κουνήσεις το τηλέφωνο κάνει κουνήματα ή νερά η εικόνα άν καταλαβαίνετε τι θέλω να πώ, κάτι που πριν δεν συνέβαινε όμως, όσο και να κούναγες γύρω γύρω το τηλ, δεν είχες θέμα. Άς πούμε μικρό το κακό μπροστά στα άλλα για την ώρα πάντα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έχει παιχτεί ή τι κάνω λάθος και δεν μπορώ με τίποτα να συγχρονίσω το ημερολόγιο... :worry: Edited by giannis12a

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έχει παιχτεί ή τι κάνω λάθος και δεν μπορώ με τίποτα να συγχρονίσω το ημερολόγιο... :worry:

 

Βασικά όχι απλά δεν το συγχρονίζει, αλλά δεν μου εμφανίζει καθόλου το ημερολόγιο. Καήκαμε, δεν μπορώ να δουλέψω χωρίς το ημερολόγιο, βάζω πάνω από 5-6 υπενθυμίσεις καθημερινά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις δεν σου εμφανιζει το ημερολογιο?Σαν widget ή σαν εφαρμογη?

 

Στον συγχρονισμό δεν το έβγαζε καθόλου αλλά όλα καλά, το σύνδεσα σε wifi και όπως ήταν λογικό :O τότε συγχρόνισε με το google account μου. :p

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Με το Polaris office, επειδή με ενδιαφέρει, υπάρχει περίπτωση να δουλέψει σε καμιά cm.

Δυστυχώς δεν μπορείς να το περάσεις. Η άδεια είναι μόνο για stock.

 

Για κέρνελ, ο τελευταιος του Setiron δεν μου κάθεται. Πάντα κολλάει στο boot. Ο προηγούμενος όμως μου δουλεύει άψογα.

Ο Vadonka πειραματίζεται συνέχεια με πράγματα που δεν κατέχει (στου κασίδη το κεφάλι δηλαδή) και πολλές φορές δημιουργούνται προβλήματα.

 

Κάμερα σε CM βάλτε την έκδοση του Costja. Είναι η καλύτερη σε ποιότητα εικόνας.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...