Jump to content

Οδηγός για τις Custom Rom


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χμμ, το δικό μου δουλεύει ρολόι και μάλιστα ελβετικό. Παράπονα δεν έχω. Όσο για τα δικά σου προβλήματα.

1. Ρυθμίσεις -> Συνδεσιμότητα και Δίκτυα -> Ρυθμίσεις WI-FI, κλικ στο κουμπί ΜΕΝΟΥ -> για προχωρημένους -> Πολιτική αδράνειας WI-FI, Μήπως είναι τσεκαρισμένη η πρώτη επιλογή.

2. Μήπως κάτι παίζει με τις ρυθμίσεις. Πρέπει να δώσεις ένα όνομα και να επιλέξεις αν θα είναι ανοιχτό ή κλειδωμένο. Μέτα όταν προσπαθείς να συνδεθείς πρέπει να εισάγεις κωδικό που έβαλες στις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 155
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

χμμ, το δικό μου δουλεύει ρολόι και μάλιστα ελβετικό. Παράπονα δεν έχω. Όσο για τα δικά σου προβλήματα.

1. Ρυθμίσεις -> Συνδεσιμότητα και Δίκτυα -> Ρυθμίσεις WI-FI, κλικ στο κουμπί ΜΕΝΟΥ -> για προχωρημένους -> Πολιτική αδράνειας WI-FI, Μήπως είναι τσεκαρισμένη η πρώτη επιλογή.

2. Μήπως κάτι παίζει με τις ρυθμίσεις. Πρέπει να δώσεις ένα όνομα και να επιλέξεις αν θα είναι ανοιχτό ή κλειδωμένο. Μέτα όταν προσπαθείς να συνδεθείς πρέπει να εισάγεις κωδικό που έβαλες στις ρυθμίσεις.

 

Εκτιμώ τη θέληση να βοηθήσεις. :)

ΑΛΛΑ δε θα ρωτούσα στο παρόν thread για τις ρυθμίσεις του wifi και του hotspot, ειδικά εφόσον έγραψα ότι είχα το P500 και δούλευαν και τα 2 άψογα.

 

Πάντως αν μου λες ότι σε εσένα δουλεύει το hotspot τότε τι να πω, ίσως το δικό μου έχει πρόβλημα και δεν είναι θέμα της ROM.... :worry:

 

 

Off-topic:

Για την ιστορία:

1. Δεν αναφέρομαι στο WiFi αλλά στο mobile data (ΟΚ, δεν έγραψα mobile data, έγραψα σχέτο data, αλλά anyway, για smartphones μιλάμε και θεωρώ ότι by default πρέπει να καταλαβαίνουμε mobile data).

2. Το P500 το είχα λιώσει ως hotspot επί 3 μήνες επειδή είχα κάνει subrent ένα σπίτι χωρίς DSL και κάθε μέρα με το που έμπαινα σπίτι πριν ακόμα βγάλω το παλτό μου πρώτη κίνηση ήταν να το βάλω στην πρίζα και να ενεργοποιήσω το hotspot. :p

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ερωτηση για να κανουμε root το κινητο ( lg p990 ) χρειαζομαστε το superoneclick σωστα ;

το κατεβαζουμε και το τρεχουμε απο το pc η μεσα απο το κινητο ;

εγω το προσπαθω απο το pc εχω κανει οτι λεει στις οδηγειες ο Αγγελος αλλα δεν γινεται τιποτα απλα κολλαει το superoneclick τι κανω λαθος ;

 

εννοητε οτι ειμαι ασχετος με το θεμα πρωτη φορα προσπαθω να κανω root και να περασω αλλη rom

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση για να κανουμε root το κινητο ( lg p990 ) χρειαζομαστε το superoneclick σωστα ;

το κατεβαζουμε και το τρεχουμε απο το pc η μεσα απο το κινητο ;

εγω το προσπαθω απο το pc εχω κανει οτι λεει στις οδηγειες ο Αγγελος αλλα δεν γινεται τιποτα απλα κολλαει το superoneclick τι κανω λαθος ;

 

εννοητε οτι ειμαι ασχετος με το θεμα πρωτη φορα προσπαθω να κανω root και να περασω αλλη rom

 

Το superoneclick το τρέχεις από τον υπολογιστή.

Δες εδώ, έχει οδηγίες για το πως να κάνεις root το optimus 2x με Gingerbread:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3955382#post3955382

Link to comment
Share on other sites

Όταν αλλάζετε ROMs περνάτε πάλι τις εφαρμογές μια-μια;

Υποτίθεται ότι κάνω backup με το Titanium backup, αλλά μετά δεν τις βρίσκει και πρέπει να τις ξαναπεράσω... :worry:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όταν αλλάζετε ROMs περνάτε πάλι τις εφαρμογές μια-μια;

Υποτίθεται ότι κάνω backup με το Titanium backup, αλλά μετά δεν τις βρίσκει και πρέπει να τις ξαναπεράσω... :worry:

Με την paid έκδοση του Titanium είναι λίγα κλικ να ξαναστήσω πάνω από 100 εφαρμογές.

Με την free νομίζω πρέπει να τις κάνεις μία μία.

Οταν τις σώσεις και πάς να τις επαναφέρεις πρέπει να του πείς, στις ρυθμίσεις, που να ψάξει.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Με την paid έκδοση του Titanium είναι λίγα κλικ να ξαναστήσω πάνω από 100 εφαρμογές.

Με την free νομίζω πρέπει να τις κάνεις μία μία.

Οταν τις σώσεις και πάς να τις επαναφέρεις πρέπει να του πείς, στις ρυθμίσεις, που να ψάξει.

 

Με την paid είμαι (την αγόρασα αφού το ρούταρα), και δεν έχω καταφέρει να βρω που να τις σώσω.... Κάνω backup και μετά από πλήρες wipe δεν τις βρίσκει. :(

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μετα απο επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων το κινητο τελικα εκανε root για καποιο λογω χωρις αυτην την κινηση κολαγε το oneclick τωρα ομως θελω καποια βοηθεια ποια rom εναι η ποιο σταθερη και εχει λυση ολα τα προβληματα ειδικα αυτο με την καμερα ; και κατι ακομη απο κατεβαζουμε το nandroid backup; Edited by P270
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς ισχύει με την baseband;

Πρέπει να την αλλάζουμε μαζί με τη ROM;

 

Είδα ότι μόλις βγήκε μια καινούρια ROM βασισμένη στην V20Q της LG: Rebuild of V20Q Gingerbread Update

Στην αρχή του post o developer γράφει: V20q Baseband is here: (και δίνει το link).

Άρα εγώ τι πρέπει να κάνω;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς ισχύει με την baseband;

Πρέπει να την αλλάζουμε μαζί με τη ROM;

 

Είδα ότι μόλις βγήκε μια καινούρια ROM βασισμένη στην V20Q της LG: Rebuild of V20Q Gingerbread Update

Στην αρχή του post o developer γράφει: V20q Baseband is here: (και δίνει το link).

Άρα εγώ τι πρέπει να κάνω;

 

το baseband παει πακετο με το ril. το ril ειναι μεσα στη ρομ αλλα μπορεις να το κατεβασεις και ξεχωριστα. το καλυτερο ειναι να τεειαζουν αυτα τα δυο. πχ για cyanogen μπορεις να εχεις το αρχαιο 218 baseband μιας και ερχετε με το 218 ril. αν ομως εχεις πχ το 824 ββ πρεπει να κατεβασεις το kai το 218 ril ξεχωριστα απο την ρομ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια μετα απο ενα κυκλο διαφορων δοκιμων στις roms κατεληξα οτι θα μεινω με την v20q, ποιον kernel προτεινετε για τη στοκ?
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

παιδια μετα απο ενα κυκλο διαφορων δοκιμων στις roms κατεληξα οτι θα μεινω με την v20q, ποιον kernel προτεινετε για τη στοκ?

Που βρήκες την stock V20Q;

Εγώ μόνο remakes βρίσκω στο XDA.

Είναι η τελική;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Που βρήκες την stock V20Q;

Εγώ μόνο remakes βρίσκω στο XDA.

Είναι η τελική;

 

Για smartflash

http://www.4shared.com/zip/elKzdu7V/BIN_LGP990AT-00-V20q-EUR-XX-JA.html

 

KDZ

http://csmg.lgmobile.com:9002/swdata/WEBSW/LGP990/AITADW/V20q_00/V20Q_00.kdz

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν καταλαβαίνω κανένα από τα δυο. :O

Εγώ είμαι παραδοσιακός, περνάω τις ROMS από το CWM.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω κανένα από τα δυο. :O

Εγώ είμαι παραδοσιακός, περνάω τις ROMS από το CWM.

 

ε, είδα την ερώτησή σου

"Που βρήκες την stock V20Q;"

και έδωσα τα λινκ για stock, μάλλον άλλο εννοούσες :)

Link to comment
Share on other sites

ε, είδα την ερώτησή σου

"Που βρήκες την stock V20Q;"

και έδωσα τα λινκ για stock, μάλλον άλλο εννοούσες :)

 

Σωστός.

Πως την περνάω όμως στο δικο μου; :p

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες ...

μετα απο λιγο καιρο εκτος του optimus ειπα να το ξανα παρω..

θα ηθελα να μου πειτε 1-2 ρομ γρηγορες και σταθερες .

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

εχω μια ερωτηση οτα ανοιγω το rom manager εχει μια επιλογη download rom και οτα συνδεθει μεσω internet μου δινει διαφορες rom για κατεβασμα θα ηθελα να μαθω αν ειναι ολοκληρες rom η απλα update ;

Link to comment
Share on other sites

Σωστός.

Πως την περνάω όμως στο δικο μου; :p

 

Εδώ θα βρεις τον οδηγό για να περάσεις το ΡΟΜ που είναι για SmartFlash

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=300529&highlight=smartflash

Πώς να επιστρέψουμε σε Stock Rom στο LG 2X

 

Και καμιά φορά το SmartFlash μπορεί να βγάλει κόκκινη γραμμή, μη φοβάσαι, δοκίμασε ξανά. Μερικές φορές περνάει το ρομ με τη μια, άλλες φορές αναγκάζομαι να το ξεκινήσω 2-3 φορές.

Θα χαθούν όλα τα αρχεία που υπάρχουν στην εσωτερική κάρτα και το τηλέφωνο θα γίνει όπως το πήρες από μαγαζί. Με όλα τα αρχεία μέσα στην κάρτα.

 

 

Εγκατάσταση KDZ

 

Έγινε λίγο περίπλοκη (ευχαριστούμε LG) , αλλά ο συμπατριώτης μας βρήκε τη λύση που διευκολύνει τη διαδικασία. Σε μένα δυστυχώς δεν δούλεψε, αλλά με μια μικρή διόρθωση όλα πήγαν τέλεια.

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=22189294&postcount=30

Λοιπόν

1. Πρέπει να εγκαταστήσεις το πρόγραμμα • LGMobile Update Tool και • LG Drivers

2. Κατέβασε το αρχείο lgo2xupdate.zip από δω http://www.mediafire.com/?eevdnpg8944r6x4

Το κάνεις αποσυμπίεση και αντιγραφεις το φάκελο KDZ σε δίσκο C (αλλιώς δε θα δουλέψει)

Ανοίγεις το φάκελο , κάνεις δεξί κλικ στο αρχείο start.bat και επιλέγεις Run as Administrator

Πατάς ΟΚ και ακολουθείς τις οδηγίες που υπάρχουν και μέσα στο φάκελο KDZ.

 

Αν βγάλει κάνα σφάλμα

"Κλείνουμε το τηλέφωνο,αφαιρούμε τη μπαταρία, συνδέουμε το τηλέφωνο καθώς κρατάμε πατημένο το Volume down"

και πατάμε Επανάληψη.

 

Δυστυχώς δεν κάνω εγώ να γράφω οδηγίες. Ελπίζω να καταλάβεις όλα αυτά που έγραψα. :)

Edited by Aeras28
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αν βάλω την 20Q που βγήκε για την Ιταλία, θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Δηλαδή, θα πρέπει να αλλάξω RIL κτλ. ή μπορώ να την αφήσω έτσι όπως την έδωσαν για την Ιταλία;

 

EDIT: Βασικά βρήκα μια έκδοση που λέει ότι είναι για EURO OPEN τι σημαίνει αυτό;

 

Ευχαριστώ :)

Edited by Sterios89
Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα βρεις τον οδηγό για να περάσεις το ΡΟΜ που είναι για SmartFlash

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=300529&highlight=smartflash

Πώς να επιστρέψουμε σε Stock Rom στο LG 2X

 

Και καμιά φορά το SmartFlash μπορεί να βγάλει κόκκινη γραμμή, μη φοβάσαι, δοκίμασε ξανά. Μερικές φορές περνάει το ρομ με τη μια, άλλες φορές αναγκάζομαι να το ξεκινήσω 2-3 φορές.

Θα χαθούν όλα τα αρχεία που υπάρχουν στην εσωτερική κάρτα και το τηλέφωνο θα γίνει όπως το πήρες από μαγαζί. Με όλα τα αρχεία μέσα στην κάρτα.

 

 

Εγκατάσταση KDZ

 

Έγινε λίγο περίπλοκη (ευχαριστούμε LG) , αλλά ο συμπατριώτης μας βρήκε τη λύση που διευκολύνει τη διαδικασία. Σε μένα δυστυχώς δεν δούλεψε, αλλά με μια μικρή διόρθωση όλα πήγαν τέλεια.

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=22189294&postcount=30

Λοιπόν

1. Πρέπει να εγκαταστήσεις το πρόγραμμα • LGMobile Update Tool και • LG Drivers

2. Κατέβασε το αρχείο lgo2xupdate.zip από δω http://www.mediafire.com/?eevdnpg8944r6x4

Το κάνεις αποσυμπίεση και αντιγραφεις το φάκελο KDZ σε δίσκο C (αλλιώς δε θα δουλέψει)

Ανοίγεις το φάκελο , κάνεις δεξί κλικ στο αρχείο start.bat και επιλέγεις Run as Administrator

Πατάς ΟΚ και ακολουθείς τις οδηγίες που υπάρχουν και μέσα στο φάκελο KDZ.

 

Αν βγάλει κάνα σφάλμα

"Κλείνουμε το τηλέφωνο,αφαιρούμε τη μπαταρία, συνδέουμε το τηλέφωνο καθώς κρατάμε πατημένο το Volume down"

και πατάμε Επανάληψη.

 

Δυστυχώς δεν κάνω εγώ να γράφω οδηγίες. Ελπίζω να καταλάβεις όλα αυτά που έγραψα. :)

 

Καταρχάς χίλια ευχαριστώ για τον κόπο! :) :!:

Από ο,τι κατάλαβα το τηλέφωνο θα χάσει και το super user, κάτι που δε θέλω.

Αναρωτιόμουν αν έπαιζε κάποιο zip custom ROM βασισμένης στην 20Q με ελάχιστες έως καθόλου τροποποιήσεις.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@sterios

Δε θα εχεις προβλημα οποια και αν βαλεις.

(κανουμε πρωτα ενα backup για σιγουρια)

 

@lewton

Κανοντας την εγκατασταση με smartflash μετα μπορεις να κανεις root και να εχεις κανονικα super user.

Παντως για το zip που ζητησες δες εδω

(κανουμε πρωτα ενα backup για σιγουρια)

Link to comment
Share on other sites

@sterios

Δε θα εχεις προβλημα οποια και αν βαλεις.

(κανουμε πρωτα ενα backup για σιγουρια)

 

Ωραία, σε ευχαριστώ πολύ :)

nandroid backup να κάνω ή με το CWM;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς χίλια ευχαριστώ για τον κόπο! :) :!:

Από ο,τι κατάλαβα το τηλέφωνο θα χάσει και το super user, κάτι που δε θέλω.

Αναρωτιόμουν αν έπαιζε κάποιο zip custom ROM βασισμένης στην 20Q με ελάχιστες έως καθόλου τροποποιήσεις.

Υπάρχει στους XDA μια custom rom βασισμένη στη V20Q με ελάχιστες τροποποιήσεις. Ο χρήστης που την ανέβασε λέγεται flix123 αν θυμάμαι καλά και έχει φτιάξει και ένα tweak pack που αξίζει να περαστεί

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...