Jump to content

Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


noname85
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά , ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Προσπάθησα να κάνω την αναβάθμιση σε 2.3.5 όπως περιγράφεται στο πρώτο topic. Μέχρι το STEP2 όλα πήγαν καλά , και είδα ότι όντως είχα την 2.3.5. Προσπάθησα να κάνω και το STEP3 και το τηλέφωνο ενώ έλεγε "επιτυχές update" και restarting ... το έκανε συνέχεια ..οπότε έβγαλα την μπαταρία.

Η κατάσταση τώρα είναι η εξής : όποτε το ανοίγω βγάζει το logo της Huawei και κλείνει.

Αν πατήσω vol+ και power έχω μία ροζ οθόνη και κολλάει....

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει παρακαλώ????

 

Από αντίστοιχη περίπτωση παλιότερα.

 

Για να εχει αναψει ροζ οθονη, δεν εχεις βαλει το αρχειο update.app απο το step1 στον φακελο dload της καρτας.

Οταν ανοιγεις το κινητο με τα πληκτρα εντασης, ψαχνει πρωτα για αρχεια αναβαθμισης και μετα μπαινει σε ροζ οθονη.

Εσυ αυτο που πρεπει να κανεις, ειναι να βαλεις ενα-ενα τα update.app απο τα 3 step στον φακελο dload και να ενεργοποιησεις με αυτον τον τροπο την συσκευη.

Αν εχεις βαλει το αρχειο στην καρτα μνημης και παλι μπαινει σε ροζ οθονη, τοτε δεν εχει γινει καλα η αντιγραφη. Ξαναπροσπαθησε η κανε φορματ την καρτα και ξαναπροσπαθησε η δοκιμασε αλλη καρτα μνημης.

 

Γενικά δοκίμασε να συνδέσεις την κάρτα με μια άλλη συσκευή ή αντάπτορα και να περάσεις πάλι το step 3, ή το step 2 και μετά το step 3. Πάντα να σβήνεις το προηγούμενο αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά , ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Προσπάθησα να κάνω την αναβάθμιση σε 2.3.5 όπως περιγράφεται στο πρώτο topic. Μέχρι το STEP2 όλα πήγαν καλά , και είδα ότι όντως είχα την 2.3.5. Προσπάθησα να κάνω και το STEP3 και το τηλέφωνο ενώ έλεγε "επιτυχές update" και restarting ... το έκανε συνέχεια ..οπότε έβγαλα την μπαταρία.

Η κατάσταση τώρα είναι η εξής : όποτε το ανοίγω βγάζει το logo της Huawei και κλείνει.

Αν πατήσω vol+ και power έχω μία ροζ οθόνη και κολλάει....

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει παρακαλώ????

 

Το έπαθα και εγώ χθες. θα πάρεις μόνο το αρχείο που υπάρχει στο step2 και θa to μετονονομάσεις update_g.app . Θα το περάσεις στην κάρτα και την κάρτα στο τηλέφωνο. Μετά με vol+ και power θα ξαναπεράσεις το update. Αν δεν γινεται τιποτα ξαναδοκίμασε το πάλι αφου βγάλεις την μπαταρία για 10 δ/τα.

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά .... το τηλέφωνο επανήλθε!! :)

Απλά στα κινέζικα!

Άλλαξα τη γλώσσα ..και το μόνο πρόβλημα είναι ότι κατά την εισαγωγή λέξεων ψάχνει για κινέζικα για να μου συμπληρώσει τις λέξεις...

Αν ξέρει τίποτα κανείς και για αυτό θα βοηθούσε.

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους θερμά!!!!

Επίσης,

Ενώ έχω επιλογή γλώσσας Ελληνικά, στην scroll bar δίπλα από τις επαφές μου έχει αγγλικούς χαρακτήρες και όχι ελληνικούς για να μπορέσω να ψάξω γρήγορα.

Υπάρχει λύση σε αυτό??

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Έκδοση Android 2.3.5

Αριθμός έκδοσης U8800PV100R001C00B572G001

 

Εντάξει παιδιά ..βρέθηκε λύση...

Edited by thirios
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά .... το τηλέφωνο επανήλθε!! :)

Απλά στα κινέζικα!

Άλλαξα τη γλώσσα ..και το μόνο πρόβλημα είναι ότι κατά την εισαγωγή λέξεων ψάχνει για κινέζικα για να μου συμπληρώσει τις λέξεις...

Αν ξέρει τίποτα κανείς και για αυτό θα βοηθούσε.

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους θερμά!!!!

Επίσης,

Ενώ έχω επιλογή γλώσσας Ελληνικά, στην scroll bar δίπλα από τις επαφές μου έχει αγγλικούς χαρακτήρες και όχι ελληνικούς για να μπορέσω να ψάξω γρήγορα.

Υπάρχει λύση σε αυτό??

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Έκδοση Android 2.3.5

Αριθμός έκδοσης U8800PV100R001C00B572G001

 

Δεν έχω gingerbread για να δω τι γίνεται με το spelling, αλλά στην ICS είχα το ίδιο πρόβλημα (μου υπογράμμιζε με κόκκινο κάθε ελληνική λέξη) και λύθηκε μέσα από settings/ Language & Input/ Spelling Correction (αποεπιλογή). Αλλιώς αν χρησιμοποιείς κάποιο keyboard πήγαινε στα settings του (συνήθως με μακρύ πάτημα στο εικονίδιο με το γρανάζι κάτω και αριστερά στο πληκτρολόγιο) και απενεργοποίησε Τ9, word prediction ή ενεργοποίησέ τα αν τα θες στα Ελληνικά.

Τώρα για την μπάρα επαφών δεν έχει βρεθεί άκρη, λες και είναι καμιά μικρολεπτομέρεια το να κάνουμε τόσο scrolling. Εγώ βολεύτηκα αλλάζοντας dialer. Βάλε τον "Dialer one" και ενεργοποίησε default t9 language τα ελληνικά. Φτιάξε και την εμφάνιση όπως σου αρέσει και από κει και πέρα ξέχνα τις "επαφές". Όταν ψάχνεις τον ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ θα πηγαίνεις στον dialer που πλέον θα έχει και ελληνικά γράμματα στα πλήκτρα, και θα πατάς πχ ΠΑΠ. Από εκεί επιλέγεις κλήση ή προβολή ή sms κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω gingerbread για να δω τι γίνεται με το spelling, αλλά στην ICS είχα το ίδιο πρόβλημα (μου υπογράμμιζε με κόκκινο κάθε ελληνική λέξη) και λύθηκε μέσα από settings/ Language & Input/ Spelling Correction (αποεπιλογή).

 

Και εγώ σε ευχαριστώ, με έσωσες και είχα σκάσει με αυτό!

:X

Ο πραγματικός χαρακτήρας κάποιου φαίνεται σε υπολογιστή με αργό ιντερνετ..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα..

 

Μολις πηρα το Ideos χ5 Pro απο Wind και εχει μεσα την 2.2 Οι ερωτησεις που εχω ειναι...

 

1. Εχει βγει καποιο update σε android επισημο για την συσκευη που να μην εχει καποιο θεμα και να τρεχουν ολα καλα?Και αν ναι ενα λινκ αν σας ειναι ευκολο για να το κατεβασω (ειδα οτι εχει βγει ics απο την μαμα εταιρια..λεει κατι?θα πρεπει να βαλω τα 2.3 πριν απο αυτο?)

 

2. Εχω προγραμμα ιντερνετ στο κινητο αλλα παρα το οτι ανοιγω τα δεδομενα του κινητου δεν εχει καμια συνδεση στο ιντερνετ της wind Εχει μονιμα επανω στην μπαρα το σημα 3g η H αναλογα με την περιοχη που ειμαι ειτε εχω τα δεδομενα ενεργα ειτε οχι..

 

Σας παρακαλω μια αμεση βοηθεια σχετικα,,,,

 

Σας ευχαριστω

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εχει βγει επίσημο ics αλλά δεν θα το πρότεινα. Νομίζω οτι και οι ίδιοι το αναφέρουν ως beta. Πριν από οτι κάνεις κάνε ενα backup το φάκελο image του τηλεψώνου και αποθηκδυσε τα στο pc. Με τηλ κλειστό, πατώντας vol+- και power btn (και τα 3 πατημένα) συνδέεις με το καλώδιο με το pc. Το directory που θα δεις οπως ειναι copy paste στο pc σου και το φυλάς αν σε περιπτωση απότυχιας εγκαταστασης η εκκινησης.

Επίσης προσεξε τα βήματα και τη σωστη ονομασια των αφχειων που flashαρεις. Πριν κανεις οτιδηποτε διαβασε λιγο το thread.

Για το θεμα του 3g ειναι το εικομιδιο. Θυμαμαι και εγω το ειχα προσεξει. Βαλε ενα widget απο play store να ελεγχεις το data connection.

Με γεια το τηλέφωνο ειναι super επιλογη σε αυτα τα λεφτα και κοντραρει πολλα επωνυμα και ακριβοτερα

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εχει βγει επίσημο ics αλλά δεν θα το πρότεινα. Νομίζω οτι και οι ίδιοι το αναφέρουν ως beta. Πριν από οτι κάνεις κάνε ενα backup το φάκελο image του τηλεψώνου και αποθηκδυσε τα στο pc. Με τηλ κλειστό, πατώντας vol+- και power btn (και τα 3 πατημένα) συνδέεις με το καλώδιο με το pc. Το directory που θα δεις οπως ειναι copy paste στο pc σου και το φυλάς αν σε περιπτωση απότυχιας εγκαταστασης η εκκινησης.

Επίσης προσεξε τα βήματα και τη σωστη ονομασια των αφχειων που flashαρεις. Πριν κανεις οτιδηποτε διαβασε λιγο το thread.

Για το θεμα του 3g ειναι το εικομιδιο. Θυμαμαι και εγω το ειχα προσεξει. Βαλε ενα widget απο play store να ελεγχεις το data connection.

Με γεια το τηλέφωνο ειναι super επιλογη σε αυτα τα λεφτα και κοντραρει πολλα επωνυμα και ακριβοτερα

 

Ok οσο αφορα την εγκατασταση ναι θα διαβασω αλλα για το ιντερνετ δεν κανει συνδεση..παω στο μενου και στα δεδομενα , τα ανοιγω και ανοιγω μια εφαρμογη για ιντερνετ αλλα δεν εχει ιντερνετ...κλεινω ξαναανοιγω αλλα και παλι τιποτα..δεν εχει το ιντερνετ της wind....Μηπως πρεπει να κανω κατι αλλο?Να πω οτι στα σημεια προσβασης εχει το προφιλ της wind για το ιντερνετ αλλα και του mms

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1 μήνα στο service τελικά προχθές μετά κόπων και βασάνων το πήρα πίσω το κινητό αφού έγινε αντικατάσταση της οθόνης αφής.

Η αλήθεια είναι ότι με ψιλοαπογοήτευσε η όλη φάση μιας και το είχα μόνο για 6 μήνες και δεν είχα προλάβει καν να το χαρώ.

Από τη μία η σκόνη που έμπαζε και από την άλλη το ξαφνικό πρόβλημα με το touch pad μου κλόνησαν την εμπιστοσύνη και πολύ θα το ξανασκεφτώ στο μέλλον να εμπιστευτώ τον Κινέζο..

Βέβαια θα μου πείτε αυτά συμβαίνουν αλλά τι να πω. Να είναι μόνο θέμα ατυχίας? Έχει τύχει σε άλλον παρόμοιο πρόβλημα με την οθόνη αφής?

Μπας και η σκόνη που μαζεύει το επηρεάζει? Να του βάλω καμιά θήκη? Αν το ξαναπάθει πάντως θα φύγει από το παράθυρο..

Κρίμα γιατί το είχα συμπαθήσει..

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ, για αναβάθμιση από B926 σε B928.

 

Ευχαριστώ

 

http://www.huaweidevice.com/worldwide/downloadCenter.do?method=toDownloadFile&flay=software&softid=NDY1NTY= Aυτη ειναι η επισημη 928

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ πολύ.

Εσύ όταν πήγες από την 926 στην 927 ακολούθησες τις οδηγίες που έχει το link? Ξεκίνησες από το Step 2? Το ίδιο πρέπει να γίνει και με την 928?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κατάφερα να βρω που οφείλονταν τα προβλήματα που είχα όταν έκανα αναβάθμιση από 2.2.2 σε 2.3.5. Τώρα έχω την Β521 (δεν έχω βρει άλλη επίσημη έκδοση, μεγαλύτερη).

Το σημαντικότερο πρόβλημα που έχω είναι πως το WiFi δεν είναι ΟΚ. Σε 3 σημεία που επισκέπτομαι συχνά το WiFi έρχεται από Alcatel SpeedTouch 585, v6 (το μπλε). Σε αυτά τα σημεία λοιπόν, το DHCP δεν έρχεται σωστά γιατί δεν παίρνει Gateway το τηλέφωνο! Αντί για την ΙΡ του Router έχει την 0.0.0.0! Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κατάφερα να βρω που οφείλονταν τα προβλήματα που είχα όταν έκανα αναβάθμιση από 2.2.2 σε 2.3.5. Τώρα έχω την Β521 (δεν έχω βρει άλλη επίσημη έκδοση, μεγαλύτερη).

Το σημαντικότερο πρόβλημα που έχω είναι πως το WiFi δεν είναι ΟΚ. Σε 3 σημεία που επισκέπτομαι συχνά το WiFi έρχεται από Alcatel SpeedTouch 585, v6 (το μπλε). Σε αυτά τα σημεία λοιπόν, το DHCP δεν έρχεται σωστά γιατί δεν παίρνει Gateway το τηλέφωνο! Αντί για την ΙΡ του Router έχει την 0.0.0.0! Καμία ιδέα;

 

Κατέβασε απο εδώ την 572:

 

http://www.mediafire.com/?7dyy01dzy68ns94

 

Είναι η final της 2.3.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, Κατεβαίνει... Θα μαζέψω και τις υπόλοιπες απαραίτητες αλλαγές (Pink screen κλπ) και θα πάω σε αναβάθμιση. Αν παίζει μου σώζει τα χρήματα του Router και τα νεύρα μου με τους άλλους 2...
Link to comment
Share on other sites

για σας παιδιά μόλις το πήρα και εγώ το κινητό και μου φαίνεται πολύ καλό έχω κάποιες απορίες όταν μπαίνω στο facebook και πάω συνομιλια μου λέει ότι δεν έχω συνδεδεμένους φίλους ενώ έχω και επίσης το κουμπί αφής που έχει σαν σπιτάκι τι κάνει?? το πατάω αλλά δεν κάνει τίποτα
Link to comment
Share on other sites

για σας παιδιά μόλις το πήρα και εγώ το κινητό και μου φαίνεται πολύ καλό έχω κάποιες απορίες όταν μπαίνω στο facebook και πάω συνομιλια μου λέει ότι δεν έχω συνδεδεμένους φίλους ενώ έχω και επίσης το κουμπί αφής που έχει σαν σπιτάκι τι κάνει?? το πατάω αλλά δεν κάνει τίποτα

 

το κουμπι αφης σε παει στο desktop ενω εισαι σε μια εφαρμογη χωρις να την κλεισει ωστε να κανεις κατι αλλο.Οταν το κρατας πατημενο για 1sec σου βγαζει τις πιο προσφατες εφαρμογες που εχεις ανοιξει.Αν επιλεξεις λοιπον την εφαρμογη που ειχες κλεισει πριν πατωντας το,θα σου ανοιξει την εφαρμογη αυτη απο εκει που ειχες μεινει.Κανει κι αλλα το κουμπι αυτο αλλα μετα αυτο καθοριζεται απο τον launcher που χρησιμοποιεις,υπαρχουν launchers που μπορεις να το βαλεις να κανει οτι θελεις.Εγω ειμαι με android 2.3.6 αλλα και στο 2.2 που εισαι εσυ το ιδιο θα κανει.Στο λεω γιατι πριν που σου απαντησα για το 2g και μπερδευτηκες θυμηθηκα οτι καποια menu και λειτουργιες ειναι διαφορετικα σε froyo και gingerbread

 

Για το facebook δεν ξερω,την εχω βγαλει την εφαρμογη γιατι δεν χρειαζεται,τσαμπα μνημη και χωρο τρωει.Οταν μπαινεις απο τον browser στην σελιδα του facebook ειναι το ιδιο με το να ανοιξεις την εφαρμογη

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Φοραω την 4,03 Β927 ποια απο τις οδηγιες να ακολουθησω για την 928 ? την 4.1 Normal upgrade η την 4.2 Force upgrade??????? Καποια βοηθεια?????

 

Tην ίδια δουλειά κάνουν, απλά στην normal ξεκινάς το upgrade μέσω του μενού ρυθμίσεων στο τηλέφωνο, ενώ με την force διαδικασόα, πατάς τα volume+/- και pwr button και το τηλέφωνο ψάχνει στην κάρτα sd, και αν βρει τα αρχεία αναβάθμισης, ξεκινά τη διαδικασία, αλλιώς μπαίνει σε ροζ οθόνη.

 

Διαβάζοντας τις οδηγίες για αναβάθμιση από ήδη επίσημη ICS στην νεώτερη Β928, πάλι τα ίδια λάθη βρήκα. Στην normal διαδικασία λέει, πέρνα το step 2 και μετά ξανά το step 2 (!) ενώ στην force λέει να περάσουμε το step 2 και μετά step 3. Υποθέτω ότι ορθό είναι το δεύτερο. Θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω προς ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την εφαρμογη sd maid και μου γ*****ε το συστημα.Κανω reboot και εξαφανιζονται ολα τα widgets.Ακομα και μετα το uninstall της τα ιδια,reboot και widgets bye bye.Ξερει κανεις τι παιζει?Υπαρχει κανα service η κατι που ειναι υπευθυνο για τα widgets να κανω κανα clear data τιποτα?Μωλις σεταρα καινουργια rom,apps,settings τα παντα μετα απο ωρες δουλειας και δεν ειμαι ουτε για factory reset ουτε για φλασαρισμα παλi.HELP!
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση azuli βρήκα τι γίνετε με το facebook και το άλλο με το σήμα που μου είπες το έκανα και εκείνο μόνο για την οθόνη που γυρίζει οριζόντια δεν βρήκα αλλά που θα μου πάει στις ρυθμίσεις δεν βρίσκω κάτι εκτός και αν είμαι τόσο στραβός έκανα λογαριασμού στο market και εξαφανίστηκε το μαρκτ και μου έβγαλε ένα play store έτσι έπρεπε να γίνει η έκανα καμιά πατάτα
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση azuli βρήκα τι γίνετε με το facebook και το άλλο με το σήμα που μου είπες το έκανα και εκείνο μόνο για την οθόνη που γυρίζει οριζόντια δεν βρήκα αλλά που θα μου πάει στις ρυθμίσεις δεν βρίσκω κάτι εκτός και αν είμαι τόσο στραβός έκανα λογαριασμού στο market και εξαφανίστηκε το μαρκτ και μου έβγαλε ένα play store έτσι έπρεπε να γίνει η έκανα καμιά πατάτα

 

Οχι ενταξει το play store ειναι το νεο market ;) Μαλλον η επιλογη που ψαχνεις για την οθονη ειναι στις επιλογες του launcher σου.Η επιλογη θα λεγεται auto rotate screen η κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

και το launcer είναι χαχαχαχα πολύ ασχετοσύνη

 

οταν εισαι στην αρχικη οθονη και πατησεις το κουμπι αφης το menu (το 2ο) θα σου βγαλει μεταξυ αλλων ρυθμισεις του συστηματος και ρυθμισεις για τον launcher.Eκει θα ψαξεις.Aν θυμαμαι καλα,γιατι με 2.2 εμεινα το πολυ 5 λεπτα οταν το πηρα,αναβαθμησα κατευθειαν..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei U8800 IDEOS X5 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...