Jump to content

Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


noname85
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα,

 

Μετα απο πολυ καιρο εχω λιγο χρονο να ασχοληθω με το κινητο.

 

Εχω την εκδοση 2.3.5, 511 κ αντιμετωπιζω μερικα γνωστα προβληματα (αυτο με την εξωτερικη sd card, το gps αργει, το κινητο αλλοτε κολλαει σε καποια games και αλλοτε οχι κτλ.)

 

1. Αυτο που θελω να ρωτησω αρχικα ειναι αν και με ποιον τροπο μπορω να παρω backup τοσο του κινητου οσο και της εξωρετικης καρτας ετσι ωστε αν κατι παει στραβα να μπορω να γυρισω στην 2.3.5, 511. Απο οτι καταλαβαινω με το μαμισιο προγραμμα Backup All μπορω να παρω backup αλλα οχι backup του λειτουργικου. Αρα αν παει κατι στραβα στην αναβαθμιση, τοτε πρεπει πρωτα να περασω πρωτα την 2.3.5, 511 κ μετα να περασω οτι εχω κανει backup σωστα;

 

2. TUPAC_RIP, gkalen ουσιαστικα προτεινετε το ιδιο πραγμα; με την ρομ του kalo εισαι root; η συγκεκριμενη ρομ εχει FM; Ευχαριστω κ σορρυ για το πρηξιμο :)

 

Βαζοντας το CMW Recovery (5.0.2.7 για u8800pro) μπορεις να κανεις backup αφου στο μενου εχεις την επιλογη ''backup and restore''. Για να μπεις στο CMW Recovery πρεπει με κλιστη τη συσκευη να πατησεις το πανω πλαϊνο κουμπι του ηχου ταυτοχρονα με το κουμπι power και να τα κρατησεις πατημενα.

 

Με του kalo εισαι root, εχεις ραδιοφωνο και πολλα αλλα καλουδια. Αν αποφασισεις να βαλεις την ROM του kalo προσοχη σε οτι λεει στο πρωτο post του(ειδικα στην ενοτητα ''PREREQUISITES'').

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προτεινουμε το ιδιο πραγμα σε οσους εχουν αναβαθμισει .....

Γιατι εγω προτεινω και το ,horse rom , σ'αυτους που δεν εχουν αναβαθμισει (κορυφαιο ρομ καο αλανθαστο).....:)

Link to comment
Share on other sites

προσοχη σε οτι λεει στο πρωτο post του(ειδικα στην ενοτητα ''PREREQUISITES'').

 

και οχι μονο

ATTENTION: since v2.2 your phone need to be required as an International device. You have to flash this specific UPDATA.APP and you need to be sure that your phone has the cust.img into /.cust_backup/image folder.

 

μηπως περασες v2.3?

αλλαξε κατι απο v2.1?

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

και οχι μονο

ATTENTION: since v2.2 your phone need to be required as an International device. You have to flash this specific UPDATA.APP and you need to be sure that your phone has the cust.img into /.cust_backup/image folder.

 

μηπως περασες v2.3?

αλλαξε κατι απο v2.1?

Ναι, αυτο λεει στις PREREQUISITES. Οτι χρειαζεται το international UPDATA.APP.

Αν ρωτας εμενα αν περασα την v2.3 σου απανταω οχι, δεν την περασα, ειμαι με v1.9 οπως λεει και η υπογραφη μου. Βαριεμαι να φτιαχνω ξανα τους φακελους του app drawer και των homescreens.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει εγω την 2.3.δεν εχει ιδιετερες διαφορες.οι κυριοτερες ειναι οτι οι εφαρμογες δεν ζητανε πια αδεια για προσβαση ροοτ,κ οτι εχει μεταφερει τις περισοτερες εφαρμογες συστηματος στο cust partition το οποιο στην 2.3 ειναι mount σαν rw οποτε μπορουμε να κανουμε κ οποιες αλλαγες θελουμε.
Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει εγω την 2.3.δεν εχει ιδιετερες διαφορες.οι κυριοτερες ειναι οτι οι εφαρμογες δεν ζητανε πια αδεια για προσβαση ροοτ,κ οτι εχει μεταφερει τις περισοτερες εφαρμογες συστηματος στο cust partition το οποιο στην 2.3 ειναι mount σαν rw οποτε μπορουμε να κανουμε κ οποιες αλλαγες θελουμε.

 

σιγα που εχουμε και προβλημα , με 850mb ,εσωτερικη μνημη ,, μη τρελαθουμε κι ολας ,,,δηλαδη ,τι να πουν αυτοι που εχουν τηλεφωνα με 140-150mb μνημη και καποια ( eclair 2.1) ,δεν εχουν ουτε τη δυνατοτητα να μετακινησουν στην sd ......

εγω πιστευω οτι ειμαστε super απο μνημη ......

Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλα δεν έχω χρόνο να διαβάσω τις προηγούμενες σελίδες.

 

Το έχω στην έκδοση 2.2.2 και αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα στις κλήσεις (συνεχόμενα κενά της φωνής μου στους άλλους) με ρύθμιση GSM. Υπάρχει κάποια λύση η έχει παρατηρηθεί κάτι σχετικό και από άλλους χρηστες? :O

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε και , die hard battery calibrator .....

http://www.mediafire.com/?sw5bff2wpaxqcka

Ξερεις ομως απο script manager ??

 

Όχι δεν ξέρω από script manager. Έχει την καλοσύνη κάποιος να με βοηθήσει με αυτό γιατί είμαι αρχάριος και δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα από το link του akalos; Δυστυχώς δοκίμασα όλα τα γιατροσόφια που βρήκα στο διαδίκτυο, αλλά η μπαταρία αρνείται πεισματικά να φορτίσει πάνω από 85%.

 

Επίσης, γνωρίζει κάποιος αν και πώς μπορώ να επαναφέρω το τηλέφωνο στην εργοστασιακή του κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλα δεν έχω χρόνο να διαβάσω τις προηγούμενες σελίδες.

 

Το έχω στην έκδοση 2.2.2 και αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα στις κλήσεις (συνεχόμενα κενά της φωνής μου στους άλλους) με ρύθμιση GSM. Υπάρχει κάποια λύση η έχει παρατηρηθεί κάτι σχετικό και από άλλους χρηστες? :O

 

μηπως φταιει ο παροχος ,,, δεν εχω ακουσει κατι τετοιο παντως , και οuτε εχω τετοιο προβλημα ......

αλλιως πηγαινε το στο service , πριν να κανεις κατι αλλο ( αλλο ρομ ,ροοτ,αναβαθμιση κ.λ.π.... )

 

@pipitsaki

εχω αναλυτικες οδηγιες , για το πως χρησιμοποιεις τον script manager ,, αλλα πρεπει να τις βρω ,(σε ποιο ποστ τις εχω )...

και για το ,,, εργοστασιακη κατασταση , δεν μπορεις να ξαναπασ στο ρομ της wind , εκτος και μονο αν παθει κατι μη αναστρεψιμο ( χτυπα ξυλο) ,και το πας στην wind , τοτε μονο θα στο επαναφερουν στην αρχικη του κατασταση ....

μονο στη γερμανικη 2.2.2 μπορουμε να γυρισουμε ........

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

σιγα που εχουμε και προβλημα , με 850mb ,εσωτερικη μνημη ,, μη τρελαθουμε κι ολας ,,,δηλαδη ,τι να πουν αυτοι που εχουν τηλεφωνα με 140-150mb μνημη και καποια ( eclair 2.1) ,δεν εχουν ουτε τη δυνατοτητα να μετακινησουν στην sd ......

εγω πιστευω οτι ειμαστε super απο μνημη ......

 

Ναι ετσι ειναι δεν εχουμε προβλημα.το μονο καλο στην 2.3 ειναι οτι εχει το cust partition mounted σαν rw κ μπορει καποιος να κανει οτι θελει σαυτο.

Link to comment
Share on other sites

Βαζοντας το CMW Recovery (5.0.2.7 για u8800pro) μπορεις να κανεις backup αφου στο μενου εχεις την επιλογη ''backup and restore''. Για να μπεις στο CMW Recovery πρεπει με κλιστη τη συσκευη να πατησεις το πανω πλαϊνο κουμπι του ηχου ταυτοχρονα με το κουμπι power και να τα κρατησεις πατημενα.

 

Με του kalo εισαι root, εχεις ραδιοφωνο και πολλα αλλα καλουδια. Αν αποφασισεις να βαλεις την ROM του kalo προσοχη σε οτι λεει στο πρωτο post του(ειδικα στην ενοτητα ''PREREQUISITES'').

 

Αρα εγω που ειμαι με 511 πρεπει να βαλω καποια απο τις (B512, B521, B540, B552, B565, B572).

 

Απο που τις κατεβαζω;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ξέρω από script manager. Έχει την καλοσύνη κάποιος να με βοηθήσει με αυτό γιατί είμαι αρχάριος και δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα από το link του akalos; Δυστυχώς δοκίμασα όλα τα γιατροσόφια που βρήκα στο διαδίκτυο, αλλά η μπαταρία αρνείται πεισματικά να φορτίσει πάνω από 85%.

 

Επίσης, γνωρίζει κάποιος αν και πώς μπορώ να επαναφέρω το τηλέφωνο στην εργοστασιακή του κατάσταση;

 

Οδηγιες για το πως δουλευει ο script manager ,εχω στο ,modding, σελ.. 103 , ποστ 1545 ....

Παντως δεν ειναι και σιγουρο αν θα φτιαξει η μπαταρια, αλλα δεν χανεις και τιποτα να δοκιμασεις ......

Link to comment
Share on other sites

 

Απο που τις κατεβαζω;

απο το επισημο καναλι

http://www.huaweidevice.com/cn/downloadCenter.do?method=toDownloadFile&flay=software&softid=NDEyNTc=

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο να δεχθεί το συγκεκριμένο τηλέφωνο 16 gb μνήμη?Την βάζω και δεν την αναγνωρίζει, αντιθέτως από μια 8gb.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 μέρες δεν είναι δυνατός ο εντοπισμός σήματος GPS. Δοκίμασα ότι τα πάντα (με χρήση Quick GPS, με χρήση ασύρματου δικτύου, σε λειτουργία πτήσης ..) αλλά δεν μπορώ να πιάσω σήμα GPS .......

Δοκίμασα μέχρι και επαναφορά στις αρχικές ρυθμίσεις χωρίς κανένα αποτέλεσμα ............

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει επίσημη απο την wind, αν και λέγανε οτι θα βγάλουν ακόμα τιποτα! Βεβαια υπαρχουν επίσημες απο την huawei!
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει επίσημη απο την wind, αν και λέγανε οτι θα βγάλουν ακόμα τιποτα! Βεβαια υπαρχουν επίσημες απο την huawei!

 

Με αυτές της Huawei υπάρχει κανα πρόβλημα με το πληκτρολόγιο και τα μηνύματα?

Link to comment
Share on other sites

πληκτρολόγιο βάζεις όποιο θες απο το μαρκετ, προσωπικά π.χ την έχω βρει με το smartkeyboard!

 

Τα sms με το μαμα πρόγραμμα λειτουργούν ένταξή αλλα παίζει μπέρδεμα με την κωδικοποίηση και σε αφήνει να στέλνεις μονο 70 χαρακτήρες αλλά και αυτο λύνεται αν βαλεις το handcent sms και θα στέλνεις κλασσικά 160 κεφαλαίους ελληνικούς χαρακτήρες σε ενα sms!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με την μαμισια εφαρμογη SMS σας ερχονται αναφορες παραδοσης στην μπαρα ειδοποιησεων?

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με την μαμισια εφαρμογη SMS σας ερχονται αναφορες παραδοσης στην μπαρα ειδοποιησεων?

Οχι..............

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ,εχει κανένας πρόβλημα με widgets?Μετά από επανεκκινήσεις τα widgets καποιων εφαρμογών χάνονται .Το έπαθα πρόσφατα με την ''my data manager'' και παλιότερα με ένα battery monitor.Χάνεται το widget και δεν υπάρχει στη λίστα μετά για να το ξαναπροσθέσεις με αποτέλεσμα να χρειάζεται απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση η εφαρμογη για να το ξαναβάλω.Έχεις κανένας παρόμοιο πρόβλημα?
Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Βαζοντας το CMW Recovery (5.0.2.7 για u8800pro) μπορεις να κανεις backup αφου στο μενου εχεις την επιλογη ''backup and restore''. Για να μπεις στο CMW Recovery πρεπει με κλιστη τη συσκευη να πατησεις το πανω πλαϊνο κουμπι του ηχου ταυτοχρονα με το κουμπι power και να τα κρατησεις πατημενα.

 

Με του kalo εισαι root, εχεις ραδιοφωνο και πολλα αλλα καλουδια. Αν αποφασισεις να βαλεις την ROM του kalo προσοχη σε οτι λεει στο πρωτο post του(ειδικα στην ενοτητα ''PREREQUISITES'').

 

εβαλα το ρομ του καλο, την εκδοση 2.7. μεχρι στιγμης δειχνει πολυ καλη κ γρηγορη ρομ

 

ξερει κανεις πως μπορω να δημιουργησω φακελους για να μην ειναι χυμα οι εφαρμογες;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei U8800 IDEOS X5 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...