Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1 GB RAM έχει έτσι και αλλιώς, όχι 512 ΜΒ.

Τώρα φυσικά εαν υπάρχει τρόπος να αυξηθει η RAΜ καλοδεχούμενος :)

DimitrisAndNiki αυτό με το 6GB repartition είναι πολύ καλό. Το έκανα όπως είπες και ακόμα να φανταστείς δεν έχω γυρίσει σε NEAT, που φυσικά θα συμβεί σύντομα, αλλά 3 μέρες τώρα με στοκ ρομ και με κάποια πετάματα σε εφαρμογές το κινητό ξέχασε τι θα πει κόλλημα. Μόλις βάλω και την ΝΕΑΤ θα πετάει.

Θα δοκιμάσω Σ-Κ με την 6,4.

Link to comment
Share on other sites

1 GB RAM έχει έτσι και αλλιώς, όχι 512 ΜΒ.

Τώρα φυσικά εαν υπάρχει τρόπος να αυξηθει η RAΜ καλοδεχούμενος :)

DimitrisAndNiki αυτό με το 6GB repartition είναι πολύ καλό. Το έκανα όπως είπες και ακόμα να φανταστείς δεν έχω γυρίσει σε NEAT, που φυσικά θα συμβεί σύντομα, αλλά 3 μέρες τώρα με στοκ ρομ και με κάποια πετάματα σε εφαρμογές το κινητό ξέχασε τι θα πει κόλλημα. Μόλις βάλω και την ΝΕΑΤ θα πετάει.

Θα δοκιμάσω Σ-Κ με την 6,4.

 

Και μετά θα θες να με φιλήσεις απο την χαρά σου :lol:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

DimitrisAndNiki σήμερα παρέλαβα τη θηκούλα. Στα αριστερά κάτω από τα vol buttons δεν κάνει τέλεια επαφή, αλλά ίσως να φτιάξει αν την πιέσω λίγο. Για τα λεφτά της απλά άψογη. Σκέφτομαι να πάρω και κανένα άλλο χρώμα τώρα. :p

Το tempered glass το περιμένω :)

Link to comment
Share on other sites

DimitrisAndNiki σήμερα παρέλαβα τη θηκούλα. Στα αριστερά κάτω από τα vol buttons δεν κάνει τέλεια επαφή, αλλά ίσως να φτιάξει αν την πιέσω λίγο. Για τα λεφτά της απλά άψογη. Σκέφτομαι να πάρω και κανένα άλλο χρώμα τώρα. :p

Το tempered glass το περιμένω :)

 

Καλημέραααααα! ( 5:47 :rolleyes: )

Έχω παραγγείλει όπως προείπα πριν κανα μήνα την άσπρη + κόκκινη αλλά λόγω Κινέζικης Πρωτοχρονιάς ακόμα δεν έχουν έρθει :mad:

Ένα μειονέκτημα της θήκης μας stefan είναι ότι ΓΛΥΣΤΡΑΕΙ επάνω σε τραπέζια / γραφεία κτλ...

Anywayz, έχει πολύ καλή αίσθηση στο χέρι!

 

Ποιά θήκη πήρες, την transparent?

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Όντως γλιστράει, αλλά η αίσθηση όπως είπες είναι πολύ ωραία, και η εμφάνιση που δίνει στη συσκευή, μιας και είναι διακριτική. Όλες διάφανες είναι απ'ότι βλέπω. Πήρα τη λευκή για λευκή συσκευή, και τη ροζ για την κοπελιά.:p

Μου ήρθαν ακριβώς σε 3 εβδομάδες. Ψήνω την μπλε για καλοκαιρινή τώρα. :p

 

Καλημέρα παίδες:D

Link to comment
Share on other sites

Όντως γλιστράει, αλλά η αίσθηση όπως είπες είναι πολύ ωραία, και η εμφάνιση που δίνει στη συσκευή, μιας και είναι διακριτική. Όλες διάφανες είναι απ'ότι βλέπω. Πήρα τη λευκή για λευκή συσκευή, και τη ροζ για την κοπελιά.:p

Μου ήρθαν ακριβώς σε 3 εβδομάδες. Ψήνω την μπλε για καλοκαιρινή τώρα. :p

 

Καλημέρα παίδες:D

 

Ρε είναι ΑΓΑΠΗ τι λέμε τώρα!

Τις περιμένω πως και πως!

Αντε να κρατήσει το ΑΓΑΠΟΥΛΙΝΙ κανένα χρόνο ακόμα ώστε να πέσει η τιμή του S6 :D

( χαχα ήδη ξέρω τι δώρο θα μου κάνω στην γιορτή μου - 26/10 )

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Το pit του 1gb για το system πού βρίσκεται; Μόνο αυτά για repartition του χώρου των εφαρμογών βλέπω.

 

Το πρόβλημα περιγράφεται εδώ:

http://android.stackexchange.com/questions/79112/resize-system-partition-of-galaxy-s-2

και τα αρχεία βρίσκονται εδώ

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=50750761&postcount=509

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/development-derivatives/mod-increase-partition-size-t3011162

Δοκιμή δεν έχω κάνει ακόμα.

 

Φυσικά δεν μιλάμε για ram (όπως αναφέρθηκε) για το system συζητάμε. Γι'αυτό (ram) υπάρχουν κάποιες εφαρμογές swap file αλλά μια καλή, υποτίθεται, που δοκίμασα σε htc δεν είδα διαφορά. Ίσως να μην ασχολήθηκα αρκετά, μην κατηγορήσω άδικα.

Edited by nickpap1
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμή της Neat 6.4 + Apolo 4.15 regular, κι ενώ όλα είναι μια χαρά, έχω δυο θέματα που με εκνευρίζουν.

1. Χρησιμοποιώ το viber, και κάποιες φορές πατώντας για να ανοίξω κάποια ειδοποίηση από τη status bar, δεν κάνει τίποτα. Κατεβάζοντας και πάλι την status bar και πατώντας την ειδοποίηση, με πηγαίνει κανονικά στο μήνυμα. Όταν γίνεται το παραπάνω, αν πατήσω στο εικονίδιο του viber μου λέει πως δεν έχει εγκατασταθεί η εφαρμογή. Αν πατήσω δεύτερη φορά, όλα καλά πάλι.

 

2. Το φόντο που επιλέγω στην lock screen είναι θολό, ενώ η ανάλυση της φωτογραφίας είναι 1080p.

Κάποια πρόταση για το 1; Το έχω μόνο εγώ, ή δεν χρησιμοποιείτε το viber;

Καθαρή εγκατάσταση μετά το repartition, χωρίς να αλλάξει κάτι. Το παρουσιάζει ανεξαρτήτως launcher.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια πρόταση για το 1; Το έχω μόνο εγώ, ή δεν χρησιμοποιείτε το viber;

Καθαρή εγκατάσταση μετά το repartition, χωρίς να αλλάξει κάτι. Το παρουσιάζει ανεξαρτήτως launcher.

 

Δεν χρησιμοποιώ προσωπικά viber, αρα δεν έχω άποψη, sorry... :O

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιώ προσωπικά viber, αρα δεν έχω άποψη, sorry... :O

Με τον καινούριο Apolo έχει γίνει πολύ γρήγορη, αλλά αυτό αρκεί για να γυρίσω σε AOSP. Χρησιμοποιώ πολύ το viber και είναι εκνευριστικό να πατάω δύο φορές για να ανοίξω την εφαρμογή-ειδοποίηση.:rolleyes:

Edited by stefan_city
Link to comment
Share on other sites

Με τον καινούριο Apolo έχει γίνει πολύ γρήγορη, αλλά αυτό αρκεί για να γυρίσω σε AOSP. Χρησιμοποιώ πολύ το viber και είναι εκνευριστικό να πατάω δύο φορές για να ανοίξω την εφαρμογή-ειδοποίηση.:rolleyes:

Κάποια στιγμή σε CM nightly θυμάμαι πως εμφανίζονταν "σπασμένο" εικονίδιο ειδοποιήσεων και δεν άνοιγε πάντα η εφαρμογή. Αλλά δεν το είχα ψάξει παραπάνω... Άλλωστε μέχρι 10 μέρες μακριά από την Neat έχω αντέξει :)

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή σε CM nightly θυμάμαι πως εμφανίζονταν "σπασμένο" εικονίδιο ειδοποιήσεων και δεν άνοιγε πάντα η εφαρμογή. Αλλά δεν το είχα ψάξει παραπάνω... Άλλωστε μέχρι 10 μέρες μακριά από την Neat έχω αντέξει :)

Τώρα με την Neat όλα καλά δηλαδή; Εικονίδιο και ειδοποιήσεις όλα μια χαρά, αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί δεν θυμάμαι ποτέ η στοκ να είχε τέτοιο πρόβλημα. Από την άλλη, αν ήταν θέμα εφαρμογής, λογικά θα συνέβαινε σε όλες τις ρομ. Με AOSP από 4.2.2 έως 5.0.2 δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με την Neat όλα καλά δηλαδή; Εικονίδιο και ειδοποιήσεις όλα μια χαρά, αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί δεν θυμάμαι ποτέ η στοκ να είχε τέτοιο πρόβλημα. Από την άλλη, αν ήταν θέμα εφαρμογής, λογικά θα συνέβαινε σε όλες τις ρομ. Με AOSP από 4.2.2 έως 5.0.2 δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

Φοράω την 5.9 και είναι όλα μια χαρά και το χρησιμοποιώ καθημερινά το viber.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Τώρα με την Neat όλα καλά δηλαδή; Εικονίδιο και ειδοποιήσεις όλα μια χαρά, αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί δεν θυμάμαι ποτέ η στοκ να είχε τέτοιο πρόβλημα. Από την άλλη, αν ήταν θέμα εφαρμογής, λογικά θα συνέβαινε σε όλες τις ρομ. Με AOSP από 4.2.2 έως 5.0.2 δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

Το ξέρω ότι μερικά bugάκια είναι τελείως σπαστικά, πάντως απο το να διώξω την Neat θα προτιμούσα να κάνω καμιά πατέντα...

Για παράδειγμα, με το που βγάζει notification του viber, να ανοίγω το viber με gesture (βλέπε Nova) και να μην χρειάζεται να σύρω κάτω το notification panel...

λέμε τώρα...

 

Πχ ένα bug που ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΟΛΥ σε stock και neat, είναι το ότι λοκάρεις την οθόνη (με 3η εφαρμογή) και αυτή ξανανοίγει...

Στις AOSP το έχουν διορθώσει εδώ και ΠΟΛΥ καιρό...

Δεν θα πήγαινα σε AOSP όμως για τον λόγο αυτό... Απλά θα έψαχνα για μια λύση που να με βολεύει. (προσωπικά μιλάω πάντα...)

Edited by DimitrisAndNiki
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τη lockscreen είναι bug της 4.1.2 γενικότερα, αλλά δυστυχώς δεν πήραμε 4.2.2 επίσημα. :mad:

Στο θέμα του viber τώρα, ακόμα και το gesture θα χρειαστεί να το κάνω 2 φορές, γιατί όταν γίνεται αυτό, αν πατήσω το εικονίδιο της εφαρμογής και όχι την ειδοποίηση, γράφει πως η εφαρμογή δεν έχει εγκατασταθεί.

 

Θα δοκιμάσω και παλιότερη έκδοση που λέει ο mclound, όταν βρω χρόνο, αλλιώς back to AOSP.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τη lockscreen είναι bug της 4.1.2 γενικότερα, αλλά δυστυχώς δεν πήραμε 4.2.2 επίσημα. :mad:

Στο θέμα του viber τώρα, ακόμα και το gesture θα χρειαστεί να το κάνω 2 φορές, γιατί όταν γίνεται αυτό, αν πατήσω το εικονίδιο της εφαρμογής και όχι την ειδοποίηση, γράφει πως η εφαρμογή δεν έχει εγκατασταθεί.

 

Θα δοκιμάσω και παλιότερη έκδοση που λέει ο mclound, όταν βρω χρόνο, αλλιώς back to AOSP.

 

1. Το viber το έχεις στημένο στην internal ή στην sd?

Αν το έχεις στην sd λοιπόν, βάλτο στην internal και δες τι παίζει...

2. Το δοκίμασες με πολλούς launchers?

3. Δοκίμασες όταν έχεις notification να ανοίξεις την εφαρμογή ΟΧΙ απο κάποια homescreen αλλά απο το application tray?

 

Περιμένω απαντήσεις...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

1. Το viber το έχεις στημένο στην internal ή στην sd?

Αν το έχεις στην sd λοιπόν, βάλτο στην internal και δες τι παίζει...

2. Το δοκίμασες με πολλούς launchers?

3. Δοκίμασες όταν έχεις notification να ανοίξεις την εφαρμογή ΟΧΙ απο κάποια homescreen αλλά απο το application tray?

 

Περιμένω απαντήσεις...

 

1. Είναι στην εσωτερική μνήμη.

 

2. Με τον στοκ launcher της Samsung και με Nova Prime.

 

3. Και από home screen και από το application tray, βγάζει το ίδιο μήνυμα.

 

Κουφό;:p

Link to comment
Share on other sites

1. Είναι στην εσωτερική μνήμη.

 

2. Με τον στοκ launcher της Samsung και με Nova Prime.

 

3. Και από home screen και από το application tray, βγάζει το ίδιο μήνυμα.

 

Κουφό;:p

 

Κουφό.... Μπορείς τέλος να δοκιμάσεις μια παλιότερη έκδοση του viber? (κανά 2 μήνες πριν...)

 

Εχω έναν uninstaller

Με το που το τρέχω απο shortcut στην homescreen, πρέπει να πατήσω 2-3 φορές μια εφαρμογή για να την "δει" και να ρωτήσει απεγκατάσταση...

Με το που την τρέχω απο το application tray την βλέπει με το 1ο tap... Τι να πω... :lol:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Πριν καιρό το viber έκανε μια μεγάλη αναβάθμιση, και υπήρχαν προβληματάκια τότε. Βέβαια έχουν γίνει αρκετά updates από τότε, και παίζει απροβλημάτιστα πλέον. Θα βρω apk παλιότερο της αναβάθμισης, θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω.

 

Κάτι παρόμοιο κι εσένα με τον uninstaller δηλαδή, αλλά φαντάζομαι πως δεν το χρησιμοποιείς καθημερινά, οπότε δεν είναι τόσο ενοχλητικό.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και με παλιότερη έκδοση του viber. Από την άλλη, στο xda ένα μέλος μου είπε πως δεν έχει κανένα πρόβλημα με Neat 6.4 και viber. Τι να πω πια;:blink:
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και με παλιότερη έκδοση του viber. Από την άλλη, στο xda ένα μέλος μου είπε πως δεν έχει κανένα πρόβλημα με Neat 6.4 και viber. Τι να πω πια;:blink:

 

Και εγώ δεν νομίζω να είναι θέμα της Neat...

Ή θέμα γενικά των stock είναι που δεν νομίζω, ή κάπου δυσανασχετεί με κάποια ρύθμιση / εφαρμογή / κάτι τέλος πάντων...

είσαι με apolo, και δεν έχεις κάποιον task killer

repartition έχεις κάνει

αλληλεπίδραση του dialer σου με το viber δεν νομίζω να παίζει...

Μόνο με κάποιον που έχει Neat 6.4 + viber θα μπορούσατε να το τεστάρετε...

 

@vrwmiaris

Πω πω ρε φίλε διαμάντια παίζουν στην MWC

S6, M4 Aqua, Lenovo A7000

Δεν ξέρω ποιό να πρωτοπάρω! :P

Edited by DimitrisAndNiki
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...