Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν λίγο εγκατέστησα τη Cyanogen είμαι σε 4.3.1. Έχω κατεβάσει το Update για την cm11 σε 4.4.4 εκτός από το music bug Που υπάρχει κάποιο fix, τι πρόβλημα θα έχω με την sdcard ακριβώς? Υπάρχει κάποιο άλλο γνωστό bug?

 

Με την sdcsard δεν έχω παρατηρήσει κάτι...Κάποια μικρά "bugs" με την 4.4.4 που έχω -αλλά τα αντιμετωπίζω έμμεσα- είναι:

 

 

  • Bluetooth - στην επικοινωνία του laptop μου με την συσκευή όπου εδώ χρησιμοποιώ το καλώδιο σύνδεσης.
  • Ραδιόφωνο και ηχογράφηση ραδιοφωνικών σταθμών - βρήκα το Spirit 2.
  • Εφαρμογή για ηχογράφηση κλήσεων - Εδώ η μόνη λύση που έχω βρει είναι να χρησιμοποιώ το μικρόφωνο σε συνδυασμό με κάποια εφαρμογή από το Play Store.
  • Ξαφνικό crasharisma σε μερικές εφαρμογές.

 

Στα θετικά όμως:

 

 

  • Μπαταρία - Χαρακτηριστικό παράδειγμα το βράδυ με κλειστό Wi-Fi και υπηρεσίες δεδομένων και σε απλή κατάσταση αναμονής το ποσοστό της μπαταρίας πέφτει μόλις 3%-5%!
  • Ταχύτητα - Το κινητό αποκρίνεται πολύ γρήγορα !

 

Γενικά είμαι Ok και θα παραμείνω με αυτήν την ROM αλλά όταν βγει και κάτι νέο ξανά σίγουρα θα του κάνω ένα test.Σύντομα θα αλλάξω και κινητό οπότε το S2 θα είναι το 2ο...:D

Edited by UNEXPECTEDGR

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλώς. Να αναβαθμίσω μέσω του OTA ή να κατεβάσω το zip που βγήκε χθες από την σελίδα? Edited by CrazyDoc
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ο Gustavo φαίνεται πως θα επισκευάσει την οθόνη του, μετά από χρηματική βοήθεια μέλους του xda, και θα συνεχίσει δυναμικά τον kernel του.:D
Link to comment
Share on other sites

Καλώς. Να αναβαθμίσω μέσω του OTA ή να κατεβάσω το zip που βγήκε χθες από την σελίδα?

 

Χειροκίνητα θα συμβούλευα...Από το παρακάτω link εγώ έχω περάσει την ROM πάνω πάνω με Date Added 2014-11-15 05:33:46:

 

http://download.cyanogenmod.org/?type=snapshot&device=i9100

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Από την sd έχει θέμα η συσκευή μας να κάνει το οτιδήποτε. Με το music fix διορθώνεται το πρόβλημα με την αναπαραγωγή που ξαφνικά σταματάει, με την αντιγραφή αρχείων που επίσης σταματάει, και γενικότερα με το media server.

 

@DimitrisAndNiki επειδή έχεις καιρό στημένη την Neatrom, πάρε τα backup σου, και δοκίμασε αν θες την τελευταία SlimSaber με Apolo kernel, PA pico gapps και το music fix φυσικά.

 

Μπορείς σε παρακαλώ να ποστάρεις ένα link για το music fix?

 

Επίσης, περιμένουμε καμμιά καλή έκδοση της Cyanogen ή να φορέσω ότι nightly βρω μπροστά μου;

(έρχεται άδεια και πρέπει να βρώ τρόπο να μαζοχιστώ...)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Περνάς την τελευταία nightly. Εναλλακτικά, περιμένεις για την CM11 M13 που θα βγει σύντομα λογικά, ή βάζεις SlimSaber. Ορίστε και το fix:

 

https://www.dropbox.com/s/4g8mtstsf8ikx71/cm-11-M10-i9100-music-bug-fix.zip?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Χειροκίνητα θα συμβούλευα...Από το παρακάτω link εγώ έχω περάσει την ROM πάνω πάνω με Date Added 2014-11-15 05:33:46:

 

http://download.cyanogenmod.org/?type=snapshot&device=i9100

 

Εγώ έχω εγκαταστήσει την "cm-11-20141213-NIGHTLY-i9100.zip" από τις nightly. Ποια η διαφορά από τις snapshot?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω εγκαταστήσει την "cm-11-20141213-NIGHTLY-i9100.zip" από τις nightly. Ποια η διαφορά από τις snapshot?

Οι snapshot είναι κάτι σαν stable εκδόσεις που ανανεώνονται κάθε μήνα, ενώ οι nightly είναι δοκιμαστικές που ενημερώνονται καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

Οι snapshot είναι κάτι σαν stable εκδόσεις που ανανεώνονται κάθε μήνα, ενώ οι nightly είναι δοκιμαστικές που ενημερώνονται καθημερινά.

 

Με τελευταίες nightly είχα θέμα όταν έστελνα sms κρασαρε το ui. Γιαυτό γύρισα σε neat.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Με τελευταίες nightly είχα θέμα όταν έστελνα sms κρασαρε το ui. Γιαυτό γύρισα σε neat.

Αυτό νομίζω διορθώθηκε πλέον, αλλά δεν έχω CM για να το επιβεβαιώσω. Έκανε fc στο πρώτο sms μετά από reboot, μετά όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αν φλασάρω snapshot πάνω απο nightly όταν βγει η Μ13 πρέπει να σβήσω τα πάντα όλα και στήσιμο από την αρχή ή θα είναι οκ χωρίς αυτό;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν φλασάρω snapshot πάνω απο nightly όταν βγει η Μ13 πρέπει να σβήσω τα πάντα όλα και στήσιμο από την αρχή ή θα είναι οκ χωρίς αυτό;

Εδώ θα σε γελάσω. Προσωπικά θα έκανα full wipe για σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό νομίζω διορθώθηκε πλέον, αλλά δεν έχω CM για να το επιβεβαιώσω. Έκανε fc στο πρώτο sms μετά από reboot, μετά όλα καλά.

Ευχαριστώ αλλά νομίζω πως θα αργήσω να αλλάξω ROM μιας που η neat είναι οτι καλύτερο για την μπαταρία μου.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Και μιας και λέτε για μπαταρίες..

Εντάξει το κινητό απλά καθόταν απλά το ποσταρω γιατί πριν έστω κ χωρίς χρήση δεν έβγαζα όχι 24ωρο, ούτε καν τη μέρα και σκεφτόμουν να πάρω άλλη μπαταρία.

 

Η συσκευή με την CM έχει αναστηθεί! Τέλος!

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Και μιας και λέτε για μπαταρίες..

Εντάξει το κινητό απλά καθόταν απλά το ποσταρω γιατί πριν έστω κ χωρίς χρήση δεν έβγαζα όχι 24ωρο, ούτε καν τη μέρα και σκεφτόμουν να πάρω άλλη μπαταρία.

 

Η συσκευή με την CM έχει αναστηθεί! Τέλος!

 

Καλημέρα φίλε!

 

Με neat 5.9 μου έβγαλε χθες ακριβώς το ίδιο, ίσως και κάτι παραπάνω γιατί το έβαλα στην πρίζα στο 10% αλλά είχα μιλήσει και 1 ώρα και είχα κάνα 2 ωρο ανοικτό WiFi και καμιά ώρα data. Γενικά το χρησιμοποίησα σαν τηλέφωνο και μόνο όταν ήθελα να δω κάτι στο Internet άνοιξα data. Με φωτεινότητα manual αλλά όχι πάντα στο low. Τελικά το online τη σκίζει τη μπαταρία (με sync ανοικτό πάντα) θεωρώ προσωπικά.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε!

 

Με neat 5.9 μου έβγαλε χθες ακριβώς το ίδιο, ίσως και κάτι παραπάνω γιατί το έβαλα στην πρίζα στο 10% αλλά είχα μιλήσει και 1 ώρα και είχα κάνα 2 ωρο ανοικτό WiFi και καμιά ώρα data. Γενικά το χρησιμοποίησα σαν τηλέφωνο και μόνο όταν ήθελα να δω κάτι στο Internet άνοιξα data. Με φωτεινότητα manual αλλά όχι πάντα στο low. Τελικά το online τη σκίζει τη μπαταρία (με sync ανοικτό πάντα) θεωρώ προσωπικά.

 

Δεν το συζητάμε ότι η Neat είναι ΟΤΙ καλύτερο για το S2 μας!

Μετά απο πολλούς μήνες μαζί της, αύριο θα βάλω μια CM11 να δω σε τι κατάσταση βρίσκεται...

Βέβαια πιστεύω ότι γρήγορα θα επιστρέψω σε Neat, και με την ευκαιρία θα κάνω και ένα repartition με τα μαγικά .pit files! :rolleyes:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Δεν το συζητάμε ότι η Neat είναι ΟΤΙ καλύτερο για το S2 μας!

Μετά απο πολλούς μήνες μαζί της, αύριο θα βάλω μια CM11 να δω σε τι κατάσταση βρίσκεται...

Βέβαια πιστεύω ότι γρήγορα θα επιστρέψω σε Neat, και με την ευκαιρία θα κάνω και ένα repartition με τα μαγικά .pit files! :rolleyes:

Όταν έμαθα (πριν λίγο καιρό) για τα .pit files ενθουσιάστηκα. Έχω βρει ένα pit και έκανα το ένα partition της συσκευής (αυτό για τα applications) 7.5GB και δε με αγχώνει τπτ πια :)

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Και μιας και λέτε για μπαταρίες..

Εντάξει το κινητό απλά καθόταν απλά το ποσταρω γιατί πριν έστω κ χωρίς χρήση δεν έβγαζα όχι 24ωρο, ούτε καν τη μέρα και σκεφτόμουν να πάρω άλλη μπαταρία.

 

Η συσκευή με την CM έχει αναστηθεί! Τέλος!

Αν βάλεις bbs να ελέγξεις και τα wakelocks, μπορείς να βελτιώσεις κι άλλο την αυτονομία. Κι απ'ότι βλέπω, δεν ξέρω αν είναι τη συγκεκριμένη στιγμή, δεν έχεις καθόλου καλό σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια κύριοι...

(ππέπει να τονίσω, ότι δεν άντεξα και φλάσαρα την CM σήμερα το πρωί... :p )

 

Εαν στην CM11 αλλάξω kernel για να έχω υποστήριξη BLN, χάνεται το music fix που φλάσαρα; :confused:

έχετε να προτείνετε κάποιον αξιόπιστο kernel με υποστήριξη BLN για την CM11 ? :confused:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις πρόβλημα με το fix.

Apolo 7.1 Regular, τουλάχιστον μέχρι να δούμε τις νέες εκδόσεις του Gustavo.

 

Το bug της sd φαίνεται πως λύθηκε οριστικά πλέον, μέσω ενός kernel που έφτιαξε ο ίδιος τύπος με το music fix, βασισμένο σε αυτόν της CM11.:D

Edited by stefan_city
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κ likes το myphone να πατήσω! Μπράβο ρε παίδες που το ψάχνετε.

 

Η cm δεν παρακαμπτει τον περιορισμό για τον διαθέσιμο χωρο των εφαρμογών; πρέπει να πάμε σε neat για αυτό το θέμα;

 

Όσον αφορά την προηγούμενη μπαταρία, μπορεί να μην ειχα ώρες οθόνης αλλά το wifi και sync ηταν μονίμως ανοικτό και εμένα. Updates και notifications όλα on.

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Πλέον η CM11 δεν κάνει εκείνο το ωραίο κλείσιμο της οθόνης που είναι σαν τηλεόραση;
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως υπάρχει αυτή η επιλογή, χωρίς να είμαι σίγουρος. Για ψάξε λίγο καλύτερα στις ρυθμίσεις.

Τελικά ποια έβαλες; Την τελευταία nightly;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως υπάρχει αυτή η επιλογή, χωρίς να είμαι σίγουρος. Για ψάξε λίγο καλύτερα στις ρυθμίσεις.

Τελικά ποια έβαλες; Την τελευταία nightly;

 

Υπάρχει σαν επιλογή, αλλά... δεν το κάνει! :lol:

Έβαλα την τελευταία snapshot...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...