Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

απο video απο 0 εως στο 5 λεπτό (δεν νομίζω οτι εχεις πολλές επιλογές ) μετα τα βήματα απο το άλλο post που σου έστειλα με 4.1.2

 

Ξεκλειδωσε! Εκανα τη μεθοδο του βιντεο, ρεσταρτ κανονικα, εβαλα google account λειτουργει μεχρι στιγμης κομπλε.

Δεν εσβησε φωτογραφιες ομως σιγουρα και δεν ξερω αν ειναι κατι αλλο.

Το κουμπι φυσικα οπως ειχα πει δεν λειτουργει γι αυτο και δεν συνεχισα τα υπολοιπα ακομη.

πρεπει να αλλαξω το κουμπι τωρα.

 

Σ ευχαριστω alex222800,αγιε ανθρωπε για την βοηθεια!

M' εσκασε τοσες μερες!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Ξεκλειδωσε! Εκανα τη μεθοδο του βιντεο, ρεσταρτ κανονικα, εβαλα google account λειτουργει μεχρι στιγμης κομπλε.

Δεν εσβησε φωτογραφιες ομως σιγουρα και δεν ξερω αν ειναι κατι αλλο.

Το κουμπι φυσικα οπως ειχα πει δεν λειτουργει γι αυτο και δεν συνεχισα τα υπολοιπα ακομη.

πρεπει να αλλαξω το κουμπι τωρα.

 

Σ ευχαριστω alex222800,αγιε ανθρωπε για την βοηθεια!

M' εσκασε τοσες μερες!

Για 4.1.2 κατέβασε αυτό http://www.sammobile.com/firmwares/3/?download=15344 μετά για root αυτό http://wccftech.com/root-xwlsw-android-412-jelly-bean-galaxy-s2-i9100/ έχει και οδηγίες , μετά custom recovery http://d-h.st/4VW αφού ΌΛΑ πάνε καλά και είσαι root και custom recovery για να ξεκινήσει το κινητό σου σε recovery (για να κάνεις εγκατάσταση custom Rom) χρησιμοποιείς αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.qbanin.reboot (προϋπόθεση για να δουλέψει είναι να είσαι ROOT)

Link to comment
Share on other sites

Για 4.1.2 κατέβασε αυτό http://www.sammobile.com/firmwares/3/?download=15344 μετά για root αυτό http://wccftech.com/root-xwlsw-android-412-jelly-bean-galaxy-s2-i9100/ έχει και οδηγίες , μετά custom recovery http://d-h.st/4VW αφού ΌΛΑ πάνε καλά και είσαι root και custom recovery για να ξεκινήσει το κινητό σου σε recovery (για να κάνεις εγκατάσταση custom Rom) χρησιμοποιείς αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.qbanin.reboot (προϋπόθεση για να δουλέψει είναι να είσαι ROOT)

 

Εκει που ελεγα τελειωνω, μου πετας 3 λινκ και με πεθαινεις.

Το πρωτο μου βγαζει file not found. εχω κανει εγγραφη στο σαιτ. Υπαρχει καπου αλλου;

Link to comment
Share on other sites

 

Εκει που ελεγα τελειωνω, μου πετας 3 λινκ και με πεθαινεις.

Το πρωτο μου βγαζει file not found. εχω κανει εγγραφη στο σαιτ. Υπαρχει καπου αλλου;

http://androidfirmwares.net/PhoneFirmware/Download/132

εάν θέλεις δεν τα κάνεις εγκατάσταση (απλά επειδή είναι παλιό κινητό πιστεύω ότι χρειάζεται μια custom Rom για να τρέχει το κινητό Απροβλημάτιστα + )

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

http://androidfirmwares.net/PhoneFirmware/Download/132

εάν θέλεις δεν τα κάνεις εγκατάσταση (απλά επειδή είναι παλιό κινητό πιστεύω ότι χρειάζεται μια custom Rom για να τρέχει το κινητό Απροβλημάτιστα + )

 

Οντως, μονο μια μερα που το δουλεψα λιγο, ετρωγε κατι κολληματα.

Λοιπον, νομιζω φτανω στο τελος.

Εκανα και τα 3 με επιτυχια, κατεβασα και thn εφαρμογη για recovery.

Τωρα ψαχνω να βρω καποια που να μου αρεσει ας πουμε;

Link to comment
Share on other sites

 

Οντως, μονο μια μερα που το δουλεψα λιγο, ετρωγε κατι κολληματα.

Λοιπον, νομιζω φτανω στο τελος.

Εκανα και τα 3 με επιτυχια, κατεβασα και thn εφαρμογη για recovery.

Τωρα ψαχνω να βρω καποια που να μου αρεσει ας πουμε;

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/development-derivatives/rom-neatrom-lite-extralite-themed-aroma-t1569686

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτο μου προτεινεις ή αυτο πρεπει να βαλω; Αν μου εξηγουσες και γιατι θα σου ημουν ευγνομων.

Η Cyanogenmod; Φαινεται ωραια.

Γενικα, πρεπει να ειναι ιδια η εκδοση με αυτη που εχω τωρα;

Link to comment
Share on other sites

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτο μου προτεινεις ή αυτο πρεπει να βαλω; Αν μου εξηγουσες και γιατι θα σου ημουν ευγνομων.

Η Cyanogenmod; Φαινεται ωραια.

Γενικα, πρεπει να ειναι ιδια η εκδοση με αυτη που εχω τωρα;

οχι δεν χρειάζεσαι να είναι ίδια έκδοση ... Οι Cyanogenmod Rom είναι Καλές (έχουν αρκετά bug ,λόγο των drivers που δεν δίνει η Samsung ) πρέπει να διαβάσεις τι δεν λειτουργεί ..... γενικά δοκίμασε οτι σου αρέσει ... σου Πρότεινα αυτή γιατί είναι πολύ δημοφιλής και με πολλά Mode ....

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πήγα τελικά στην αντιπροσωπεία της Samsung και μου είπαν αν το δουν βρεγμένο ή σπασμένο μέσα θα με χρεώσουν 8 ευρώ για το άνοιγμα.. Ελπίζω να μην είναι κάτι από αυτά. Σήμερα με πήρανε τηλέφωνο και μου είπαν πως χάλασε ο πυκνωτής οπότε θα το στείλουν στα κεντρικά. Εύχομαι μόνο να μην το ανοίξουν μετά την αλλαγή και δουν το root και τη Neat... Δεν ξέρω και πόσο θα κοστίσει ο νέος πυκνωτής αν θεωρήσουν την εγγύηση παραβιασμένη.

 

Μην αγοράσεις απο μαγαζιά τύπου ΚΩΤΣΟΒΟΛΟ (παντα απο skrouz ) ,ειναι κλεφ... πολύ ακριβοί!!!

 

Φίλε και εγώ από skroutz αγοράζω πάντα ή γκουγκλάρωντας για να βρω μαγαζιά που δεν έχει στο skroutz ή ακόμη και από amazon, ebay και τα ρέστα. Το συγκεκριμένο κινητό όμως πιο φτηνά από την τιμή του Κωτσόβολου δεν το είχε πουθενά. Ήταν η περίοδος που ξεπουλούσε και το είχαν ρίξει στα 260, όταν στα σκρουτζομάγαζα το έβρισκες με 320 και βάλε...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πήγα τελικά στην αντιπροσωπεία της Samsung και μου είπαν αν το δουν βρεγμένο ή σπασμένο μέσα θα με χρεώσουν 8 ευρώ για το άνοιγμα.. Ελπίζω να μην είναι κάτι από αυτά. Σήμερα με πήρανε τηλέφωνο και μου είπαν πως χάλασε ο πυκνωτής οπότε θα το στείλουν στα κεντρικά. Εύχομαι μόνο να μην το ανοίξουν μετά την αλλαγή και δουν το root και τη Neat... Δεν ξέρω και πόσο θα κοστίσει ο νέος πυκνωτής αν θεωρήσουν την εγγύηση παραβιασμένη.

 

 

 

Φίλε και εγώ από skroutz αγοράζω πάντα ή γκουγκλάρωντας για να βρω μαγαζιά που δεν έχει στο skroutz ή ακόμη και από amazon, ebay και τα ρέστα. Το συγκεκριμένο κινητό όμως πιο φτηνά από την τιμή του Κωτσόβολου δεν το είχε πουθενά. Ήταν η περίοδος που ξεπουλούσε και το είχαν ρίξει στα 260, όταν στα σκρουτζομάγαζα το έβρισκες με 320 και βάλε...

μάλλον την γλίτωσες ,δεν νομίζω να την δουν.....

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω παρατησει πλεον το s2, ποια rom παιζει τωρα να του βαλω, η οποια να εχει ομως την camera της samsung;
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω παρατησει πλεον το s2, ποια rom παιζει τωρα να του βαλω, η οποια να εχει ομως την camera της samsung;

 

NeatROM και WIzzedKAT

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Επειδη προκειται για την γυναικα μου, θελω να ειναι οσο πιο σταθερη γινεται για να μην με ζαλισει.

Υποστηριζει καμια απο τις 2 screen mirroring;

 

Επισης μιλαμε για 4.1.2;

Edited by sothoms
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνω αισίως 2 χρόνια με την rom του Nikpapakos και λέω να την ανανεώσω - όχι επειδή δεν με καλύπτει αλλά για τσεκάρισμα του πού έχει φτάσει το S2. Από τα τελευταία ποστ του θρεντ βλέπω ότι η NeatRom είναι η τρέχουσα επίσημη αγαπημένη, οπότε κάνω κάποιες ερωτήσεις που (ελπίζω ότι) θα αποτελέσουν την βάση ενός οδηγού όπως αυτού που έχει φτιάξει ο DeathAngel για την GR2 του Ace S5830.

 

1. Ποιά είναι η stock rom που προτείνετε σαν βάση εκκίνησης της εγκατάστασης της NeatRom?

2. Πώς γίνεται root η παραπάνω stock rom?

3. Ποιά έκδοση ClockWorkMode εγκαθιστούμε προτού περάσουμε την NeatRom?

4. Οι εγκαταστάσεις Aroma γίνονται με κάποια μορφή wizard όπου επιλέγουμε εφαρμογές, kernel κλπ, ή κάνω λάθος? Είναι τέτοια η εγκατάσταση της NeatRom?

5. Ποιό είναι το προτεινόμενο configuration για μέγιστη διάρκεια μπαταρίας και μείωση του lag?

6. Ποιά εκτιμάτε ότι είναι τα πλεονεκτήματα κάθε έκδοσης της NeatRom?

7. ...και η ερώτηση-τζακποτ: μήπως υπάρχουν όλα τα παραπάνω απαντημένα σε κάποιο από τα σχεδόν 100.000 ποστ σε myphone και xda?

 

Σημειώνω ότι ακόμα δεν έχω βάλει χέρι στο S2 ούτε έχω δει live κάποια έκδοση NeatRom - μόλις το περασμένο ΣΚ έφτιαξα το παλιό μου Ace έτσι ώστε να με καλύψει όσον καιρό θα ασχοληθώ με φλασαρίσματα.

 

Με απεριόριστη εκτίμηση σε όλους τους συμφορουμίτες που (έκαστος για τους δικούς του λόγους) συνεισφέρει στο να μην απαξιωθεί ένα από τα καλύτερα κινητά που έχουν κυκλοφορήσει ποτέ :bow:

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Επειδη προκειται για την γυναικα μου, θελω να ειναι οσο πιο σταθερη γινεται για να μην με ζαλισει.

Υποστηριζει καμια απο τις 2 screen mirroring;

 

Επισης μιλαμε για 4.1.2;

NeatRom - Δεν γνωρίζω (δες το thread στο XDA) - Ναι, 4.1.2

 

Συμπληρώνω αισίως 2 χρόνια με την rom του Nikpapakos και λέω να την ανανεώσω - όχι επειδή δεν με καλύπτει αλλά για τσεκάρισμα του πού έχει φτάσει το S2. Από τα τελευταία ποστ του θρεντ βλέπω ότι η NeatRom είναι η τρέχουσα επίσημη αγαπημένη, οπότε κάνω κάποιες ερωτήσεις που (ελπίζω ότι) θα αποτελέσουν την βάση ενός οδηγού όπως αυτού που έχει φτιάξει ο DeathAngel για την GR2 του Ace S5830.

 

1. Ποιά είναι η stock rom που προτείνετε σαν βάση εκκίνησης της εγκατάστασης της NeatRom?

2. Πώς γίνεται root η παραπάνω stock rom?

3. Ποιά έκδοση ClockWorkMode εγκαθιστούμε προτού περάσουμε την NeatRom?

4. Οι εγκαταστάσεις Aroma γίνονται με κάποια μορφή wizard όπου επιλέγουμε εφαρμογές, kernel κλπ, ή κάνω λάθος? Είναι τέτοια η εγκατάσταση της NeatRom?

5. Ποιό είναι το προτεινόμενο configuration για μέγιστη διάρκεια μπαταρίας και μείωση του lag?

6. Ποιά εκτιμάτε ότι είναι τα πλεονεκτήματα κάθε έκδοσης της NeatRom?

7. ...και η ερώτηση-τζακποτ: μήπως υπάρχουν όλα τα παραπάνω απαντημένα σε κάποιο από τα σχεδόν 100.000 ποστ σε myphone και xda?

 

Σημειώνω ότι ακόμα δεν έχω βάλει χέρι στο S2 ούτε έχω δει live κάποια έκδοση NeatRom - μόλις το περασμένο ΣΚ έφτιαξα το παλιό μου Ace έτσι ώστε να με καλύψει όσον καιρό θα ασχοληθώ με φλασαρίσματα.

 

Με απεριόριστη εκτίμηση σε όλους τους συμφορουμίτες που (έκαστος για τους δικούς του λόγους) συνεισφέρει στο να μην απαξιωθεί ένα από τα καλύτερα κινητά που έχουν κυκλοφορήσει ποτέ :bow:

 

1. Δεν παίζει ρόλο, αλλά αν θες να επαναφέρεις βάλε την τελευταία Ελληνική

2. Με philz kernel

3. Εγώ θα φλάσαρα τον Philz και τον κέρνελ του - αλλά δεν παίζει ρόλο anywayz

4. Ναι.

5. Παγώνεις τις σαβούρες της Sammy και βάζεις greenify. Καταργείς τα notifications απο βαριές εφαρμογές...

6. Βάλε lite με clean install και είσαι κομπλέ

7. Κάπου θα υπάρχουν αλλά άντε να ψάχνεις

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

@ DimitrisAndNiki

 

Αν το κάνεις ... σφύρα plz ... μπας και σωθεί και :lol: το δικό μου ...

Με κρεμάει διαρκώς εδώ και κάνα 2μήνο και παρά το Hardreset και επανεγκατάσταση της επίσημης ROM είμαι ένα βήμα πριν το στείλω με καμπύλη βολή στον τοίχο. :O

Link to comment
Share on other sites

@ DimitrisAndNiki

 

Αν το κάνεις ... σφύρα plz ... μπας και σωθεί και :lol: το δικό μου ...

Με κρεμάει διαρκώς εδώ και κάνα 2μήνο και παρά το Hardreset και επανεγκατάσταση της επίσημης ROM είμαι ένα βήμα πριν το στείλω με καμπύλη βολή στον τοίχο. :O

 

Ποιό να κάνω;

 

 

 

Ρε παιδιά το s2 με Neat πετάει!!! (μην χρησιμοποιήσω άλλη έκφραση και φάω λογοκρισία)

 

εδώ δεν πήρα το S4 active που μου το δίνανε έτσι, για το πολυαγαπημένο μου s2

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Ποιό να κάνω;

 

 

 

Ρε παιδιά το s2 με Neat πετάει!!! (μην χρησιμοποιήσω άλλη έκφραση και φάω λογοκρισία)

 

εδώ δεν πήρα το S4 active που μου το δίνανε έτσι, για το πολυαγαπημένο μου s2

 

Έπραξε ς σωστά, προσευχηθηκα για σένα

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Ποιό να κάνω;

 

Την όλη διαδικασία με νέα ROM ( αφού πρώτα έχεις επιβεβαιώσει ότι τρέχει και λειτουργεί ) ... βήμα βήμα για εμάς τους αδαείς :D

Link to comment
Share on other sites

Έπραξε ς σωστά, προσευχηθηκα για σένα

Κρίμα που δεν έχει like το Myphone

Έκλαψα με την ατάκα σου αδερφέ! :lol:

Την όλη διαδικασία με νέα ROM ( αφού πρώτα έχεις επιβεβαιώσει ότι τρέχει και λειτουργεί ) ... βήμα βήμα για εμάς τους αδαείς :D

Ότι λέω έχει επιβεβαιωθεί ;) και τα βήματα τα έχω γράψει πολλές φορές εδώ μέσα :cry:

πάμε πάλι...

1. Κατέβασε την rom και τον philz κέρνελ, βάλτα στην εξωτερική μνήμη

2. Μέσω recovery, φλάσαρε τον philz, στην συνέχεια κάνε reboot to recovery

3. Πλέον είσαι με philz, κάνε wipe to flash a new rom + wipe cache + wipe dalvik

4. Φλάσαρε την Neat, θα σου εμφανίσει τον aroma installer

5. Επέλεξε LIGHT installation + Apollo regular κερνελ

6. Επέλεξε τις εφαρμογές που θες (απο τον Aroma) και προχώρα στο φλασάρισμα

 

voila!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Ότι λέω έχει επιβεβαιωθεί ;) και τα βήματα τα έχω γράψει πολλές φορές εδώ μέσα :cry:

πάμε πάλι...

---

voila!

----

A. Εγκαθιστούμε πρώτα την τελευταία επίσημη ελληνική JellyBean με χρήση του Odin 3.09.

1. Κατέβασε την NeatRom 6.3 (ως πιο σταθερή) και τον philz κέρνελ, βάλτα στην εξωτερική μνήμη

2. Μέσω recovery, φλάσαρε τον philz, στην συνέχεια κάνε reboot to recovery

3. Πλέον είσαι με philz, κάνε wipe to flash a new rom + wipe cache + wipe dalvik

4. Φλάσαρε την Neat, θα σου εμφανίσει τον aroma installer

5. Επέλεξε LIGHT installation + Apollo regular κερνελ

6. Επέλεξε τις εφαρμογές που θες (απο τον Aroma) και προχώρα στο φλασάρισμα

 

Αν δεν έχεις να διορθώσεις κάτι άλλο, βάλε και το download link του philz κέρνελ :ninja:

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Οι Cyanogen και οι αλλες rom που ειναι 4.4 δεν αξιζουν ακομα;

Εχουν πολλα κολληματα;

 

Όχι.

Δουλεύω από τον Δεκέμβριο και δεν με έχει κρεμάσει ποτέ.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Φλασαρα την Μ10 σήμερα και μπορώ να πω ότι είναι αρκετά καλή. Τα πάντα μου δουλεύουν κανονικά. Μένω εκεί προς το παρόν.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...