Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια σοβαρα το κινητο παει πιο γρηγορα και απο ΜΑΜΑ Χperia Z... που το εχει ο κολλητος μου... 1200mhz χωρις O.C το Galaxy 2 παει ΣΦΕΡΑ! Benchmark δεν βλεπεις διαφορα ΟΚ, ΑΛΛΑ σε ταχυτητα browsing στο περιβαλλον & στο πως ανοιγει εφαρμογες το κινητο παει 100% πιο γρηγορα! τι να πω... απιστευτο.. απο idle η μπαταρια ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ! το αφησα 30 λεπτα idle & με battery bot μου ελεγε οτι θα κρατησει 2.5 μερες... οτι λεει δηλαδη και με μαμα CM & Dorimanx... χωρις mod εννοω
Link to comment
Share on other sites

Μη δίνετε σημασία στα benchmarks ρε ;) Δεν ειναι ακριβή. Πάντως το κινητό ειναι κτήνος. Και τόσο καιρό δεν φιλοτιμήθηκα να βάλω Cyanogenmod.... Ο ίδιος που έβγαλε τα tweaks έχει βγάλει και Mod για τον ήχο. pure studio 1.0 . Οι πιο πολλοί αναφέρουν βελτίωση στον ήχο και ειδικά στα ακουστικά. Θα το βρείτε στην υπογραφή του. Οποιοι το βάλετε πρώτα σβήστε το DSP MANAGER με root explorer.

 

Υ.Γ. Πολλούς Θεσσαλονικείς βλέπω XDA. Βρωμιάρη και συ τέκνον βρούτε ?

Edited by kosmasgr
Link to comment
Share on other sites

Μιας και η stock rom 4.1.2 στο δικό μου κινητό σέρνεται (ουσιαστικά, μέχρι να μου εμφανίσει τις κλήσεις μου ή τις αναπάντητες ανάβω τσιγάρο...), σκέφτηκα να του περάσω σήμερα μια Cyanogen.

Ποια μου προτείνετε για αρχή; Την stable του infected ή την nightly;

Έχουν μεγάλες διαφορές η μία με την άλλη ή είναι σχετικά παρόμοιες;

Thnx!

;)

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Βάλε του Infected. Μετά φλάσαρε Siyah kernel 12-07 και την εφαρμογή STweaks από Playstore για να πάρεις πλήρη πρόσβαση στο kernel και στα διάφορα tweaks. Αλλαξε I/O σε row και εισαι κομπλε ;)
Link to comment
Share on other sites

Βάλε του Infected. Μετά φλάσαρε Siyah kernel 12-07 και την εφαρμογή STweaks από Playstore για να πάρεις πλήρη πρόσβαση στο kernel και στα διάφορα tweaks. Αλλαξε I/O σε row και εισαι κομπλε ;)

Είσαι αρχηγός, kosmasgr.

Έχω ήδη κατεβάσει cm-10.1-20130710-INFECTED-i9100 και το cm-kernel-12-07

Οπότε μάλλον είμαι έτοιμος.

Για το τελευταίο βήμα, μάλλον θα σε ξαναρωτήσω όταν έρθει η ώρα.

Σ'ευχαριστώ πολύ.

;)

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Είσαι αρχηγός, kosmasgr.

Έχω ήδη κατεβάσει cm-10.1-20130710-INFECTED-i9100 και το cm-kernel-12-07

Οπότε μάλλον είμαι έτοιμος.

Για το τελευταίο βήμα, μάλλον θα σε ξαναρωτήσω όταν έρθει η ώρα.

Σ'ευχαριστώ πολύ.

;)

 

Εχει και πιο καινούρια cm-10.1-20130713-INFECTED-i9100. Αυτήν κατέβασε

Edited by kosmasgr
Link to comment
Share on other sites

Μη δίνετε σημασία στα benchmarks ρε ;) Δεν ειναι ακριβή. Πάντως το κινητό ειναι κτήνος. Και τόσο καιρό δεν φιλοτιμήθηκα να βάλω Cyanogenmod.... Ο ίδιος που έβγαλε τα tweaks έχει βγάλει και Mod για τον ήχο. pure studio 1.0 . Οι πιο πολλοί αναφέρουν βελτίωση στον ήχο και ειδικά στα ακουστικά. Θα το βρείτε στην υπογραφή του. Οποιοι το βάλετε πρώτα σβήστε το DSP MANAGER με root explorer.

 

Υ.Γ. Πολλούς Θεσσαλονικείς βλέπω XDA. Βρωμιάρη και συ τέκνον βρούτε ?

 

Ναι ρε από σαλονίκη και γω :-).Όσο για τον ήχο δοκιμάστε το viper for android είναι κορυφαίο

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Παιδια βρηκα bug... ειμαι σε cm 10.1 και περασα gustavo κερνελ... οταν κλειδωνει η οθονη και την ξεκλειδωνω δεν επανερχεται η φωτεινοτητα... μενει πολυ χαμηλα... βαζω τωρα τελευταια cm, χωρις κερνελ και χωρις το mod επισης να δω αν δουλευει και θα βαλω μονο το mod μετα και θα επιστρεψω....
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το mod αν και στην ουσία κατεβάζει όλα τα anims στο 0,5 (κάτι που μπορεί ο καθένας να το κάνει χειροκίνητα από τις ρυθμίσεις προγραμματιστή) και ανεβάζει το entropy στα τέρματα (όπως και το cb mod), κάτι που απαιτεί και κατανάλωση μπαταρίας. Ο συνδυασμός αυτών των δύο πετυχαίνει τη διαφορά ταχύτητας που βλέπετε.

Εγώ θέλω τα εφέ πιο χαλαρά και μάλλον θα το βγάλω αλλά γενικά τα περισσότερα από αυτά που λέει ότι κάνει πιστεύω είναι φανφάρες..

Προσωπική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα την cm10.1 infected, αλλά δεν μπορώ να συνδεθώ μέσω kies.

Παίζει κάποιο πρόβλημα, ή είναι κάτι που αντιμετωπίζεται;

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Τι να το κανεις το kies?

Εντελώς άχρηστο πρόγραμμα..

Μονο για τους drivers για το odin χρησιμευει

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Τι να το κανεις το kies?

Εντελώς άχρηστο πρόγραμμα..

Μονο για τους drivers για το odin χρησιμευει

Έκανα το τρομερό λάθος να κρατήσω backup των επαφών, σημειώσεων και αρχείων SMS με το KIES (αυτά παθαίνει κάποιος αν δεν έχει την υπομονή να διαβάσει προτού φλασάρει...)

Τις επαφές κατάφερα να τις περάσω από το αρχείο .spb στο kies και έπειτα μετατροπή σε VCF και πέρασμα στο τηλέφωνο.

Οι σημειώσεις μου είναι σε μορφή .snm και τα μηνύματα σε μορφή .bk

Άντε τώρα να βγάλω άκρη να βρω πρόγραμμα που να τα αναγνωρίζει και να τα περνάει στο κινητό...

Προβλέπω να ξαναφλασάρω την stock, να τα ξαναπεράσω μέσω KIES, να κάνω backup μέσω CWM και έπειτα να ξαναπεράσω την CM10.1... (κουράστηκα μόνο που το έγραψα...)

:(

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Καλός ο κερνελ του Gustavo αλλά ψιλό αργεί να αλλάξει γλώσσα στο Swype, σε σχέση με τον στοκ cm
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Τελικά επανέφερα τα μηνύματα με το SMS Back-up & Restore. Έχασα έναν μήνα βέβαια (απ'την προηγούμενη αλλαγή firmaware), αλλά δεν χάλασε ο κόσμος.

Υπήρχε κάποιο θέμα που ανέφερε την ενεργοποίηση του debugging USB ώστε να ενεργοποιηθεί η αναγνώριση απ'το KIES, αλλά κι αυτό απέτυχε.

Τελικά, πιθανότατα δεν υπάρχει κάποιος τρόπος για αναγνώριση του KIES στην CM10.1, αλλά δεν με χάλασε καθόλου που το έχασα. Εξάλλου το χρειάστηκα μόνο για διάφορα backup και restore.

Το μόνο που μένει είναι να βρω πρόγραμμα για να περάσω τις χαμένες μου σημειώσεις.

 

Ένα bug της 10.1 είναι όταν θέλει να περάσει κάποιος πάνω από 200 επαφές, ενώ τις έχει ήδη περάσει, στην γραμμή κατάστασης συνεχίζεται το download δια παντώς και φεύγει μόνο με επανεκκίνηση της συσκευής.

 

Σε γενικές γραμμές, η CM10.1 με cm-kernel-12-07 (και χωρίς το mod) δείχνει να πετάει.

Edited by Superuser

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Όσοι δουλεύετε την cm by infected δοκιμάστε την τελευταία φρέσκια με νέους mali drivers gia exynos
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Όσοι δουλεύετε την cm by infected δοκιμάστε την τελευταία φρέσκια με νέους mali drivers gia exynos

 

Στην Build 20130713 αναφέρεσαι ?

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μένει είναι να βρω πρόγραμμα για να περάσω τις χαμένες μου σημειώσεις.

 

Μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις extract το app των σημειώσεων της Rom που χρησιμοποιούσες και να το περάσεις σαν εφαρμογή συστήματος σε αυτή που είσαι τώρα. Συνήθως τέτοιους είδους εφαρμογές μπορούν να εγκατασταθούν σε cm.

Την επόμενη φορά θα σου συνιστούσα να κρατήσεις backup με το titanium backup. Τώρα θα μπορούσες να επαναφέρεις και την εφαρμογή των σημειώσεων και τις σημειώσεις σου :-)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις extract το app των σημειώσεων της Rom που χρησιμοποιούσες και να το περάσεις σαν εφαρμογή συστήματος σε αυτή που είσαι τώρα. Συνήθως τέτοιους είδους εφαρμογές μπορούν να εγκατασταθούν σε cm.

Την επόμενη φορά θα σου συνιστούσα να κρατήσεις backup με το titanium backup. Τώρα θα μπορούσες να επαναφέρεις και την εφαρμογή των σημειώσεων και τις σημειώσεις σου :-)

Θα το προσπαθήσω κι αυτό, sofos_5.

Ευτυχώς που συνήθως κρατούσα και γραπτό back-up των σημειώσεων μου, αλλά απλώς βαριέμαι να τις περάσω χειροκίνητα.

Θα το δουλέψω όπως γράφεις και ελπίζω να πιάσει.

Και να πει κανείς πως δεν το είχα εγκατεστημένο το titanium πριν το πέρασμα της CM... Απλώς, δεν κατάφερα να βρω χρόνο για να δω το πως δουλεύει και προτίμησα την γρήγορη επιλογή του KIES... Μου έγινε πια μάθημα για την επόμενη φορά...

;)

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...