Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Jim καλησπέρα το πρώτο βήμα για να βάλεις custom rom είναι να κανείς backup τα δεδομένα σου με ένα πρόγραμμα όπως το titanium backup. Με αυτό μπορείς να απεγκαταστήσεις και της εφαρμογές που αναφέρεις. Οι custom rom είναι παρά πολλές ,εγω εχω την Galaxy Nexus F1 που ειναι πολυ ελαφριά και δεν κολαει με τίποτα. Αλλα εχει και τα κατά τις αφού βασίζεται στην cyanogen.

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση!! Απο θεμα μπαταριας ποσο σου κραταει; Εχει bygs(π.χ καμερα ή βίντεο )ή τιποτα Force Close ή ξαφνικες επανεκκινησεις; Απ 'οτι γραφεις εισαι αρκετα ικανοποιημενος! Ποσο καιρος εισαι μ αυτη τη rom?

Edited by jim19
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eχω την build 4 κανα δυο μηνες τωρα και δεν την αλλαζω εαν δεν βγει κατι σε Jb η build 5 εχει κατι ψιλο bug. Ειναι παναλαφρη 90 mb σε σε σχεσει με τις samsung ics.

υπερ: Α)μπαταρια περιπου 3 μερες με αρκετα τηλ λογω εργασιας ,browser, και πολυ λιγα games. Β)δεν εχει Force Close ή ξαφνικες επανεκκινησεις και γενικα δεν κολαει με τιποτα. κατα: Α)Δεν εχει ελληνικο πληκτρολογιο (εχω βαλει το smart keyboard pro) B.Δεν εχει ραδιο fm (εχω βαλει το spirit fm).

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!!, άκουσα οτι η samsung έβγαλε για το s2 4.0.4 υπάρχει πουθενά να είναι root και να μπορώ να την βάλω με CMW

έψαξα και δεν την βρήκα!

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ρεσιταλ το Google Now της JB!

Αντε κ καλο σας βραδυ..!

 

Edit : Περι 4.0.4 Samsung LP5 (αν θυμαμαι καλα), Μ Η Ν δοκιμασετε να την περασετε αν γενικα δεν εχετε κ 2 γνωσεις παραπανω. Κατι παιζει με kernel/rom και αρκετοι που πηγαν να κανουν hard reset μεσω recovery εμειναν χωρις κινητο, οποτε υπομονη μεχρι να βγαλουν ακρη στο xda. Οσοι τη περασατε απλα αποφυγετε τα wipes μεσω recovery κ θα προτεινα αλλο kernel κ οχι stock.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Ρεσιταλ το Google Now της JB!

Αντε κ καλο σας βραδυ..!

 

Edit : Περι 4.0.4 Samsung LP5 (αν θυμαμαι καλα), Μ Η Ν δοκιμασετε να την περασετε αν γενικα δεν εχετε κ 2 γνωσεις παραπανω. Κατι παιζει με kernel/rom και αρκετοι που πηγαν να κανουν hard reset μεσω recovery εμειναν χωρις κινητο, οποτε υπομονη μεχρι να βγαλουν ακρη στο xda. Οσοι τη περασατε απλα αποφυγετε τα wipes μεσω recovery κ θα προτεινα αλλο kernel κ οχι stock.

 

Εγω την εχω 4 μερες τωρα,και δεν εχει παρουσιασει κανενα προβλημα(την open europe)ΑΛΛΑ οταν την περασα ηταν το κινητό full hard reset...και φυσικα στησιμο απο την αρχη...βαρετο μεν ,απροβληματιστο δε..Τα backup(οπως και στο Pc) ΠΑΝΤΑ σέρνουνε ολο το "σκουπιδαριο"μαζι τους με αποτελεσμα 1 εφαρμογη να μην κατσει καλα σου διαλυει το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω την εχω 4 μερες τωρα,και δεν εχει παρουσιασει κανενα προβλημα(την open europe)ΑΛΛΑ οταν την περασα ηταν το κινητό full hard reset...και φυσικα στησιμο απο την αρχη...βαρετο μεν ,απροβληματιστο δε..Τα backup(οπως και στο Pc) ΠΑΝΤΑ σέρνουνε ολο το "σκουπιδαριο"μαζι τους με αποτελεσμα 1 εφαρμογη να μην κατσει καλα σου διαλυει το τηλέφωνο.

 

Ειναι η καλυτερη λυση. Απο το να ρισκαρεις να ψαχνεσαι αργοτερα χιλιες φορες στησιμο απο την αρχη κ εγω αυτης της αποψης ειμαι.

 

Σχετικα με τη rom το προβλημα εχει να κανει με το hard reset μεσω recovery ενω εισαι με stock kernel απ'οτι εχω καταλαβει..

Απλα το ανεφερα καλου κακου γιατι ειδα αρκετο κοσμο με θεμα στο xda.

Link to comment
Share on other sites

Ρεσιταλ το Google Now της JB!

Αντε κ καλο σας βραδυ..!

 

Edit : Περι 4.0.4 Samsung LP5 (αν θυμαμαι καλα), Μ Η Ν δοκιμασετε να την περασετε αν γενικα δεν εχετε κ 2 γνωσεις παραπανω. Κατι παιζει με kernel/rom και αρκετοι που πηγαν να κανουν hard reset μεσω recovery εμειναν χωρις κινητο, οποτε υπομονη μεχρι να βγαλουν ακρη στο xda. Οσοι τη περασατε απλα αποφυγετε τα wipes μεσω recovery κ θα προτεινα αλλο kernel κ οχι stock.

απο siberian tiger post

Thanks viscocesco.After reading some posts the reason for bricking is CF root,because i'm running right now the new FW without rooting plain stock and i have no problems

απο τι καταλαβαινω κατι παιζει με το CFroot ,εγω εχω το FW και το εκανα ροοτ με τον 1 τροπο που αναφερεται στο myphone με SU- Busybox-installer.zip και μεχρι τωρα δεν εχω αντιμετωπισει τιποτα

τωρα κι εγω δεν ξερω πολλα ουτε τα αγγλικα μου ειναι τα καλυτερα οποιος μπορει ας μας ενημερωσει για να αποφυγουμε bricked phones

Link to comment
Share on other sites

απο siberian tiger post

Thanks viscocesco.After reading some posts the reason for bricking is CF root,because i'm running right now the new FW without rooting plain stock and i have no problems

απο τι καταλαβαινω κατι παιζει με το CFroot ,εγω εχω το FW και το εκανα ροοτ με τον 1 τροπο που αναφερεται στο myphone με SU- Busybox-installer.zip και μεχρι τωρα δεν εχω αντιμετωπισει τιποτα

τωρα κι εγω δεν ξερω πολλα ουτε τα αγγλικα μου ειναι τα καλυτερα οποιος μπορει ας μας ενημερωσει για να αποφυγουμε bricked phones

 

Καλημερα.!!Ο siyah 3.3.2 last.Δουλευει με την 4.0.4 LP5..?

Γνωριζει καποιοs..?

Edited by manoliskikis4
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι προτεινετε να περάσω? Αυτό που έχω είναι από cosmote και φορά BOLP5...το έχω κάνει root τι προτεινετε να περάσω να είναι οκ να κάνει κάποιος τα πάντα για αρκετό καιρό χωρίς θεματα με το τηλέφωνο ?? Κάποια από τις τελευταίες επίσημες? Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι προτεινετε να περάσω? Αυτό που έχω είναι από cosmote και φορά BOLP5...το έχω κάνει root τι προτεινετε να περάσω να είναι οκ να κάνει κάποιος τα πάντα για αρκετό καιρό χωρίς θεματα με το τηλέφωνο ?? Κάποια από τις τελευταίες επίσημες?

 

το μηχανακι μπορει να κανει αρκετα πραγματα για πολυ καιρο ακομα και με τη στοκ το ρουτ ειναι περιτο αν δεν ασχολησε με μοντς αλλα αφου το κανες περνα και το τιτανιουμ για να απεγκαταστησεις περιτες εφαρμογες του συστηματος και να κανεις και back up τις εφαρμογες και τις ρυθμισεις σου

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς να μου πει σε ποιόν φάκελο βρίσκεται το εικονίδιο για το signal strength; καθώς και το εικονίδιο της μπαταρίας.

 

ευχαριστώ

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έκανα back up κάτι σημειώσεις, γνωρίζετε σε ποιο φάκελο αποθηκεύονται για να τις επαναφερω? Ψαχνω με yaffs explorer αλλα πουθενα...
Link to comment
Share on other sites

Επισης για rooted συσκευες προτεινω να δοκιμασετε αυτο : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1761732

 

Τι mod είναι αυτό ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

Τι mod είναι αυτό ακριβώς;

 

Αλλαζει τα εφε εναλλαγης προγραμματων, dialogs κτλ.

Γενικα παιζει με animation effects κ αξιζει. Αντι να φλασαρεις, τα κανεις με μια εφαρμογη ολα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.Δυο ερωτησουλες.

 

1. Η εφαρμογη battery callibration κανει δουλεια η ειναι καλυτερο να κανουμε wipe battery stats απο το cwm?

 

2. Πριν λιγο καιρο ειχα περασει τον launcher του s3 στο κινητο, αλλα απο τοτε οταν ενεργοποιω το κινητο μου βγαζει ενα

παραθυρακι που κανει αναβαθμιση λειτουργικου συστηματος και λιγα δευτερολεπτα μετα ανοιγει η συσκευη.

Αυτο ειναι φυσιολογικο και ειναι κατι που μπορω να το σταματησω με καποιο τροπο?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

καλισπερα σε ολους!ειμαι νεος κατοχος του gs2!εκανα την διαδικασια root,μια χαρα,εσβησα οτι δεν χριαζομουν,ολα κλα μεχρι εδω.αλλα μαζι με κατι εφαρμογες εσβησα και την εφαρμογη ''συλλογη'' και οταν παω ρυθμισεις για να αλλαξω φοντο στην επιφανεια κλειδωματος δεν μου βγαζει να επιλεξω απο την συλλογη που εχς και την φοτο που θελω να βαλω αλλα μου βγαζει μονο την συλλογη φοντων με αποτελεσμα να μην μπορω να βαλω την φοτο που θελω!διορθωνεται με καποιο τροπο η' θα πρεπει να περασω παλι την official rom?ευχαριστω προκαταβολικα!
Link to comment
Share on other sites

καλισπερα σε ολους!ειμαι νεος κατοχος του gs2!εκανα την διαδικασια root,μια χαρα,εσβησα οτι δεν χριαζομουν,ολα κλα μεχρι εδω.αλλα μαζι με κατι εφαρμογες εσβησα και την εφαρμογη ''συλλογη'' και οταν παω ρυθμισεις για να αλλαξω φοντο στην επιφανεια κλειδωματος δεν μου βγαζει να επιλεξω απο την συλλογη που εχς και την φοτο που θελω να βαλω αλλα μου βγαζει μονο την συλλογη φοντων με αποτελεσμα να μην μπορω να βαλω την φοτο που θελω!διορθωνεται με καποιο τροπο η' θα πρεπει να περασω παλι την official rom?ευχαριστω προκαταβολικα!

 

Λογικα, χωρις να ειμαι σιγουρος, μπορεις να κατεβασεις το apk απο εδω https://spreadsheets.google.com/spreadsheet/pub?hl=en_US&hl=en_US&key=0Ag43oj7rLQP4dENZcmhGN0ZUa3pHSENVeXlqUm5vV0E&single=true&gid=0&output=html εκει που λεει gallery και να το ξαναεγκαταστησεις.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

καλισπερα σε ολους!ειμαι νεος κατοχος του gs2!εκανα την διαδικασια root,μια χαρα,εσβησα οτι δεν χριαζομουν,ολα κλα μεχρι εδω.αλλα μαζι με κατι εφαρμογες εσβησα και την εφαρμογη ''συλλογη'' και οταν παω ρυθμισεις για να αλλαξω φοντο στην επιφανεια κλειδωματος δεν μου βγαζει να επιλεξω απο την συλλογη που εχς και την φοτο που θελω να βαλω αλλα μου βγαζει μονο την συλλογη φοντων με αποτελεσμα να μην μπορω να βαλω την φοτο που θελω!διορθωνεται με καποιο τροπο η' θα πρεπει να περασω παλι την official rom?ευχαριστω προκαταβολικα!

 

Τι ρομ έχεις?

Μπορείς να κάνεις extract το αρχείο από τη ρομ στο pc σου πχ και να το περάσεις μόνος σου στο κινητό στη θέση mnt/system/app/ αλλάζεις και permissions, επανεκκινηση κ έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

τιποτα φιλε μου!παω να την κανω εγκατασταση και μου λεει η εφαρμογη δεν ειναι εγκατεστιμενη!εχω την εκδωση 4.0.3!καμια ιδεα??

 

βασικα επειδη ειμαι και root και το κινητο το πηρα μεταχειρισμενο θα ηθελα να του περναγα παλι την official rom μεσω odin αλλα δεν ξερω και που την βρω και ποια ειναι η σωστη για το δικο μου μοντελο android:4.0.3 εκδοση βασικου φασματος ι9100ΧΧLPS εκδοση karnel: 3.0.15-i9100XWLP7-CL340913DPI-DELL134#3 αν μπορει να βοηθισει καποις...

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

βασικα επειδη ειμαι και root και το κινητο το πηρα μεταχειρισμενο θα ηθελα να του περναγα παλι την official rom μεσω odin αλλα δεν ξερω και που την βρω και ποια ειναι η σωστη για το δικο μου μοντελο android:4.0.3 εκδοση βασικου φασματος ι9100ΧΧLPS εκδοση karnel: 3.0.15-i9100XWLP7-CL340913DPI-DELL134#3 αν μπορει να βοηθισει καποις...

 

Official έχεις απλά είσαι και rooted.

Σχετικά με το αρχείο που θες να περάσεις δες το παρακάτω βιντεο πως γίνεται χειροκίνητα (μέσω root explorer). Πήρα ένα αρχείο στη τύχη απλά για να καταλάβεις πώς και τι.

 

http://db.tt/207xnepO

Link to comment
Share on other sites

Official έχεις απλά είσαι και rooted.

Σχετικά με το αρχείο που θες να περάσεις δες το παρακάτω βιντεο πως γίνεται χειροκίνητα (μέσω root explorer). Πήρα ένα αρχείο στη τύχη απλά για να καταλάβεις πώς και τι.

 

οκ!θα το προσπαθισω τωρα!ρικσε μια ματια σε αφτιν τιν rom να μου την γνωμη σου..Official Stock ICS Firmwares

 

I9100XWLPM Download (Thanks To SamMobile!)

Base Firmware: I9100XWLPM (4.0.4)

Region: Europe

Country Russia

Carrier: Unbranded

Build Date: 05 July 2012

Modem: XXLQ6

CSC: OXELP8

Change List: 837163

 

Instructions For Flashing Firmware:

 

Extract the firmware

Open the included Odin

Turn off your device

Put your device into Download MODE (Home + Volume Down + Power)

Click PDA and select *.tar.md5

Then finally click START!

 

 

Instructions For Rooting ICS :

 

Extract the Rooted Kernel

Open the included Odin

Put your device into Download MODE

Click PDA and select CF-Root-SGS2_*-v5.3-CWM5.tar

Then finally click START!

Link to comment
Share on other sites

Official έχεις απλά είσαι και rooted.

Σχετικά με το αρχείο που θες να περάσεις δες το παρακάτω βιντεο πως γίνεται χειροκίνητα (μέσω root explorer). Πήρα ένα αρχείο στη τύχη απλά για να καταλάβεις πώς και τι.

 

οκ!θα το προσπαθισω τωρα!ρικσε μια ματια σε αφτιν τιν rom να μου την γνωμη σου..Official Stock ICS Firmwares

 

I9100XWLPM Download (Thanks To SamMobile!)

Base Firmware: I9100XWLPM (4.0.4)

Region: Europe

Country Russia

Carrier: Unbranded

Build Date: 05 July 2012

Modem: XXLQ6

CSC: OXELP8

Change List: 837163

 

Instructions For Flashing Firmware:

 

Extract the firmware

Open the included Odin

Turn off your device

Put your device into Download MODE (Home + Volume Down + Power)

Click PDA and select *.tar.md5

Then finally click START!

 

 

Instructions For Rooting ICS :

 

Extract the Rooted Kernel

Open the included Odin

Put your device into Download MODE

Click PDA and select CF-Root-SGS2_*-v5.3-CWM5.tar

Then finally click START!

 

Δεν μπορώ να εκφέρω προσωπική άποψη γιατί δεν την έχω δοκιμάσει οπότε δεν γνωρίζω αλλά μπορείς να τη δοκιμάσεις η να περιμένεις να δεις τι θα πουν και οι υπόλοιποι εδώ :-)

Link to comment
Share on other sites

Official έχεις απλά είσαι και rooted.

Σχετικά με το αρχείο που θες να περάσεις δες το παρακάτω βιντεο πως γίνεται χειροκίνητα (μέσω root explorer). Πήρα ένα αρχείο στη τύχη απλά για να καταλάβεις πώς και τι.

 

οκ!θα το προσπαθισω τωρα!ρικσε μια ματια σε αφτιν τιν rom να μου την γνωμη σου..Official Stock ICS Firmwares

 

I9100XWLPM Download (Thanks To SamMobile!)

Base Firmware: I9100XWLPM (4.0.4)

Region: Europe

Country Russia

Carrier: Unbranded

Build Date: 05 July 2012

Modem: XXLQ6

CSC: OXELP8

Change List: 837163

 

Instructions For Flashing Firmware:

 

Extract the firmware

Open the included Odin

Turn off your device

Put your device into Download MODE (Home + Volume Down + Power)

Click PDA and select *.tar.md5

Then finally click START!

 

 

Instructions For Rooting ICS :

 

Extract the Rooted Kernel

Open the included Odin

Put your device into Download MODE

Click PDA and select CF-Root-SGS2_*-v5.3-CWM5.tar

Then finally click START!

 

 

 

φιλε μου το εκανα οπως μου διχνεις στο βιντεακι αλλα οταν παω να την κανω παλι install μου λεει οτι δεν εχει εγκατασταθει!ποια rom φορας εσυ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...