Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν είχα το omnia είχα βρει μια σελίδα (http://www.omniahub.com) που είχε αρκετά παιχνίδα και εφαρμογές συγκεντρωμένες και συμβατές με το omnia,για το SII ξέρει κάποιος αν υπάρχει τέτοια σελίδα ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αδέρφια καλησπέρα, έχω το κινητό ένα μήνα και κάτι περίπου, δε το έχω ρουτάρει ούτε του έχω αναβαθμίσει λογισμικό γιατί λόγω εργασίας δεν έχω το χρόνο. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, όμως έχω 2 ερωτησούλες να σας κάνω. Πρώτον μου ανοίγει εφαρμογές στην cache αλλά και στη μνήμη χρήστη τις οποίες δεν άνοιξα ποτέ. Κάτι ραδιόφωνα ανοίγουν, κάτι facebook. Τρέλα πράματα.Κατέβασα κάποια task killer και startup manager αλλά τα ίδια. Και στο startup αλλά και μετά αυτές οι εφαρμογές φαίνονται να λειτουργούν "από πίσω" και τις σβήνω και συνέχεια ξανανοίγουν. Δεύτερον λόγω μάλλον κάποιας εφαρμογής έχω και το εξής παράδοξο: όταν το κλειδώνω μετά 10 δευτερόλεπτα ανάβει κλειδωμένο λες και πάτησα μόνο το lock button ή το home button και ξανασβήνει.Αυτό το κάνει κάθε 10 δευτερόλεπτα για 4-5 φορές. Γνωρίζει κανείς κάποια λύση σε κάποιο από τα 2;

Ευχαριστώ!

 

Στο πρώτο θέμα, θα σε βοηθήσει πολύ η εφαρμογή autostarts, η οποία όμως θέλει root. Με αυτή μπορείς να περιορίσεις αρκετές εφαρμογές από το να ανοίγουν μόνες τους.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα,σε ευχαριστώ,από το πρόγραμμα του κινητού γίνεται αυτό αν δεν θέλω να έχω άλλο πρόγραμμα για sms ή υποχρεώτικα στο μαμίσιο στα ελληνικά θα βγαίνει συνέχεια στους 70 χαρακτήρες;

 

Στην στοκ εφαρμογη sms δες : μηνύματα-ρυθμίσεις-λειτουργία εισαγωγής και να βάλεις Αλφάβητο gsm

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά.υπάρχει κανένα πρόγραμμα δοκιμασμένο να φτιάχνει τον ήχο του βίντεο κατά την ηχογράφηση?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, κι εγώ σχετικά νέος κάτοχος του S2, και γενικά νέος στο Android. Δεν ξέρω αν έπρεπε να παραθέσω το πρόβλημά (??) μου εδώ ή στους αρχάριους του Android, αλλά μιας και έχω την συγκεκριμένη συσκευή, ίσως είναι hardware-specific το ζήτημα..

 

Κατ'αρχάς να πω πως έχω περασμένη stock ICS 4.0.3, δεν έχω κάνει root, τα άφησα αυτά για λίγο πιο μετά, να εξοικιωθώ γενικά με το λειτουργικό και να δω ποιες από τις δεκάδες εφαρμογές που δοκιμάζω καθημερινά μου χρειάζονται πραγματικά για να κάνω μετά κάτι σαν clean install..

 

Μέχρι τώρα δεν είχα πολλά προβλήματα, 1-2 reboot μέσα στον μήνα που δουλεύω την συσκευή τα θεωρώ αμελητέα.. Σήμερα όμως (κι αφού πέρασα αρκετές νέες εφαρμογές είναι η αλήθεια), μου άρχισε κάποια συχνά κολλήματα. Έτσι όπως γύρισα από την σελίδα του desktop στην άλλη έτυχε να σκαλώσει κάποιες φορές, σε σημείο να κάνει reboot 5-6 φορές, μου έβγαλε σε κάποια φάση μετά το reboot ότι 'δεν αποκρίνεται ο launcher' (έβγαλε το όνομα, αλλά δεν το συγκράτησα, μιλάμε πάντως για τον stock launcher), μια φορά μάλιστα μου έβγαλε πως δεν αποκρίνεται το "system" (το οποίο για κάποιο λόγο μου ακούστηκε κάπως "τρομακτικό" :cry: ), ενώ τώρα πχ μου έβγαλε ότι δεν αποκρίνεται το Email (η stock εφαρμογή)..

 

Αυτά είναι τουλάχιστον που παρατήρησα. Α, και ότι χάθηκαν οι ρυθμίσεις που είχα σε ένα widget για την ώρα. Δηλαδή έχασε το location που είχα συνδέσει και μου έβγαζε θερμοκρασία, ενώ άλλαξε και το UI του..

 

Μήπως ξέρει κανείς τι ακριβώς μπορεί να παίζει, πώς μπορώ έστω να το "διαγνώσω" και αν υπάρχει "αναίμακτη" λύση;

 

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, κι εγώ σχετικά νέος κάτοχος του S2, και γενικά νέος στο Android. Δεν ξέρω αν έπρεπε να παραθέσω το πρόβλημά (??) μου εδώ ή στους αρχάριους του Android, αλλά μιας και έχω την συγκεκριμένη συσκευή, ίσως είναι hardware-specific το ζήτημα..

 

Κατ'αρχάς να πω πως έχω περασμένη stock ICS 4.0.3, δεν έχω κάνει root, τα άφησα αυτά για λίγο πιο μετά, να εξοικιωθώ γενικά με το λειτουργικό και να δω ποιες από τις δεκάδες εφαρμογές που δοκιμάζω καθημερινά μου χρειάζονται πραγματικά για να κάνω μετά κάτι σαν clean install..

 

Μέχρι τώρα δεν είχα πολλά προβλήματα, 1-2 reboot μέσα στον μήνα που δουλεύω την συσκευή τα θεωρώ αμελητέα.. Σήμερα όμως (κι αφού πέρασα αρκετές νέες εφαρμογές είναι η αλήθεια), μου άρχισε κάποια συχνά κολλήματα. Έτσι όπως γύρισα από την σελίδα του desktop στην άλλη έτυχε να σκαλώσει κάποιες φορές, σε σημείο να κάνει reboot 5-6 φορές, μου έβγαλε σε κάποια φάση μετά το reboot ότι 'δεν αποκρίνεται ο launcher' (έβγαλε το όνομα, αλλά δεν το συγκράτησα, μιλάμε πάντως για τον stock launcher), μια φορά μάλιστα μου έβγαλε πως δεν αποκρίνεται το "system" (το οποίο για κάποιο λόγο μου ακούστηκε κάπως "τρομακτικό" :cry: ), ενώ τώρα πχ μου έβγαλε ότι δεν αποκρίνεται το Email (η stock εφαρμογή)..

 

Αυτά είναι τουλάχιστον που παρατήρησα. Α, και ότι χάθηκαν οι ρυθμίσεις που είχα σε ένα widget για την ώρα. Δηλαδή έχασε το location που είχα συνδέσει και μου έβγαζε θερμοκρασία, ενώ άλλαξε και το UI του..

 

Μήπως ξέρει κανείς τι ακριβώς μπορεί να παίζει, πώς μπορώ έστω να το "διαγνώσω" και αν υπάρχει "αναίμακτη" λύση;

 

Ευχαριστώ..

Καποια απο τις τελευταιες εφαρμογες που περασες σου δημιουργησε το προβλημα... ξεκινα απεγκαθιστωντας μια-μια να δεις ποτε θα στρωσει... ειναι συνηθισμενο φαινομενο, αν διαβασεις λιγο πιο πανω, εδωσα την ιδια απαντηση σε αλλο φιλο που αντιμετωπιζε προβληματα μετα απο εγκατασταση εφαρμογων...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σήμερα το πρωί μου έβγαλε το ίδιο μήνυμα!Η λύση ποια είναι; κάρτα μνήμης; Δηλαδή από τα 16GB της συσκευής τα 2 είναι διαθέσιμα για εγκατάσταση εφαρμογών;Τα άλλα 10; για το λειτουργικό σύστημα;Τόσο πολύ;περίεργο μου φαίνεται.

 

Χαιρετώ τη παρέα...

 

Με έχουνε γκαστρώσει δυο προβληματάκια. Λύση μόνος μου δε μπορώ να βρώ. :(

1) Μου βγάζει ένα εικονίδιο σαν δίσκο σκληρό στο status bar και μου λέει σε ένα παραθυράκι: " Μνήμη ημερολογίου πλήρης. Ο εσωτερικός χώρος αποθήκευσης του τηλεφώνου είναι περιορισμένος" Από τα 2 gb της συσκευής έχουν μείνει ελεύθερα περίπου 200mb. Με πάει σε εφάρμογες προς κατάργηση. Έκανα κατάργηση κάποιες εφαρμογες αλλά πάλι τίποτα. Αυτές οι εφαρμογές είναι της τάξης λίγων mb (2mb-3mb) εως κάποια kb. Όσες καταργήσεις και αν κάνω δεν αλλάζει σημαντικά ο ελεύθερος χώρος. Εκτός και αν τα καταργήσω όλα και μπορέσω να απαλαχτώ από αυτό το εικονίδιο. :mad:

Τί προτείνετε?

 

2) Το wi-fi ρε παιδιά... Τι σκάσιμο είναι αυτό? Έχω το Netgear DGN 3500. Σε απόσταση 13-14 μέτρα μου δείχνει δύο με τρείς γραμμές σήμα. Δουλεια όμως δε γίνεται. Με δείχνει ότι έχει σήμα και μάλιστα σχεδόν full αλλά... ζούφιο.Το κάνω απενεργοποίηση-ενεργοποίηση το wi-fi και προσωρινά δουλεύει. Παρατηρώ ότι αν πλησιάσω πιο κοντά δουλεύει καλύτερα. Αλλά γιατι ενω δείχνει σήμα δεν δουλεύει. Μπορώ να κάνω κάτι?

Ευχαριστώ.

Αν έχουν ξαναπαντηθεί ζητώ συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Ακουστε προβλημα που μου παρουσιαστηκε αποψε!!!

Δεν μπορω να ανοιξω την Συλλογη!!! Για αρκετη ωρα μου εβγαζε οτι "Εκτελειται σαρωση πολυμεσων" και οταν επιτελους τελειωσε αυτη η περιβοητη σαρωση, δεν μου εμφανιζει τις φωτογραφιες εκτος απο το folder που εχει τα Picspeed Wallpapers... Αν ανοιξω τον φακελο DCIM με καποιο file manager, ειναι ολα μεσα και βεβαια επιλεγοντας καποιο αρχειο εικονας, ανοιγει κανονικα...

Να αναφερω εδω οτι καποια στιγμη σημερα διαπιστωσα οτι μεσα στον φακελο DCIM υπηρχε ενας αλλος φακελος DCIM με καμμια 30ρια αρχεια τα οποια φαινοντουσαν "κατεστραμενα", δεν ανοιγαν... αν τα επελεγες, εμφανιζαν μαυρη οθονη... δεν ξερω αν εκανα μλκ αλλα τον εσβησα...

 

Τι λετε??? (να αναφερω οτι οτι εφαρμογη ειχα εγκαταστησει σημερα, την "εξαφανισα" κι εχω κανει reboot 3 φορες...)

 

To παραπανω ειναι ενα προβλημα που μου παρουσιαστηκε πριν μερικες ημερες... Χθες βραδυ, καθως "σκαλιζα" την συσκευη (οχι για αυτο, το ειχα συνηθισει πλεον:lol:), διαπιστωσα οτι ο φακελος cache της εφαρμογης Picspeed Wallpapers ειχε καιρο να αδειασει... Οταν δοκιμασα, ηταν στην κυριολεξια "απροσπελαστος"... Δεν καθαριζε ουτε μεσω της αντιστοιχης επιλογης στην εφαρμογη, ουτε με delete απο καποιον file manager, ουτε μεσω της επιλογης για καθαρισμο cache απο την Διαχειρηση Εφαρμογων... Αναγκαστηκα να απεγκαταστησω την εφαρμογη και να σβησω manual τα folders της (οταν απεγκατασταθηκε μπορουσα να τα σβησω) ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΥΘΗΚΕ... Τουλαχιστον μετα απο ενα restart που εκανα εκεινη τη στιγμη, η Σαρωση Πολυμεσων κρατησε 20-30 δευτερολεπτα, που το θεωρω φυσιολογικο κι οχι 5-10 λεπτα...

Ολα τα παραπανω για την ενημερωση σας, αν καποιος εχει την εφαρμογη αυτη, ας καθαριζει συχνα την cache... Για οτιδηποτε νεωτερο, θα postαρω...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι λετε να το αγορασω αγορασω? Αξίζει τον κοπο?

 

Εξαρτάται τι θες και κατά πόσο θα σε βολέψει σαν τηλέφωνο.. Πάντως οι περισσότεροι εδώ (αν όχι ολοι) είμαστε αν μη τι άλλο ικανοποιημενοι ;)

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Καποια απο τις τελευταιες εφαρμογες που περασες σου δημιουργησε το προβλημα... ξεκινα απεγκαθιστωντας μια-μια να δεις ποτε θα στρωσει... ειναι συνηθισμενο φαινομενο, αν διαβασεις λιγο πιο πανω, εδωσα την ιδια απαντηση σε αλλο φιλο που αντιμετωπιζε προβληματα μετα απο εγκατασταση εφαρμογων...

 

Ναι, το είχα διαβάσει αυτό, απλά αναρωτιώμουν μήπως υπάρχει τρόπος να διαγνώσεις ακριβώς ποια εφαρμογή δημιουργεί το πρόβλημα.. Γιατί δεν είναι μόνο ότι πέρασα πολλές εφαρμογές χτες, αλλά δεν είναι και πρόβλημα που μπορώ να το εμφανίσω/τεστάρω κατά βούληση.. Μάλλον δεν γίνεται όμως, ε;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το είχα διαβάσει αυτό, απλά αναρωτιώμουν μήπως υπάρχει τρόπος να διαγνώσεις ακριβώς ποια εφαρμογή δημιουργεί το πρόβλημα.. Γιατί δεν είναι μόνο ότι πέρασα πολλές εφαρμογές χτες, αλλά δεν είναι και πρόβλημα που μπορώ να το εμφανίσω/τεστάρω κατά βούληση.. Μάλλον δεν γίνεται όμως, ε;

 

Απ'οσο ξερω δεν υπαρχει αλλος τροπος, ισως καποιος φιλος να σε διαφωτισει περισσοτερο... Αν δεις λιγο πιο πανω, ενα δικο μου προβλημα το ελυσα ψιλοτυχαια... επιμενω, ξεκινα μια-μια απεγκαταστασεις!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το κινητό το έχω ερωτευτεί αλλα σκέφτομαι για μεταχειρισμενο

 

το πήρα πρόσφατα για τον αδερφό μου και είναι πραγματικά πάρα πολύ καλό...και αν το έχεις ερωτευτεί κιόλας :D

Το βρήκα λίγο κάτω από 300Ευρώ και σε κατάσταση καινούριου.. αξίζει πάρα πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το είχα διαβάσει αυτό, απλά αναρωτιώμουν μήπως υπάρχει τρόπος να διαγνώσεις ακριβώς ποια εφαρμογή δημιουργεί το πρόβλημα.. Γιατί δεν είναι μόνο ότι πέρασα πολλές εφαρμογές χτες, αλλά δεν είναι και πρόβλημα που μπορώ να το εμφανίσω/τεστάρω κατά βούληση.. Μάλλον δεν γίνεται όμως, ε;

 

Κανε οτι σου ειπε ο φιλος @ Stabill ποιο πανω .

Μια μια εφαρμογη μεχρι να δεις ποια σου δημιουργεί το πρόβλημα .Υπάρχει βέβαια και άλλη λυση αλλα δεν θα σου αρέσει factory reset και στήσιμο ξανα του τηλεφώνου απο την αρχή .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ποστάρω το thread και εδώ γιατί είχαμε μια συζήτηση τις προάλλες και κάποιους θα σας ενδιαφέρει.Έψαχνα διάφορα σερφάροντας και βρήκα αυτό εδώ http://www.khmedia.in/2012/07/10/install-android-4-1-jelly-bean-on-samsung-galaxy-s2-i9100/ Είναι Custom rom του Jelly Bean 4.1 για το S2 μας.Εδώ και το βίντεο

Δείτε το βίντεο και μετά σκεφτείτε τις παπάτζες που λένε οτι το Galaxy S2 δεν είναι ικανό να τρέξει την Jelly Bean 4.1 για οθόνη και hardware.Η συσκευή πετάει στο βίντεο.Καλύτερα από ότι έχω τώρα με την ICS 4.0.3.Τί να πώ;Απλά κρίμα αν την απορίψουν στο JB.Εδώ φαίνεται ξεκάθαρα ότι είναι ικανή αυτή η συσκευή να τρέξει ανετότατα το καινούργιο Android χωρίς δισταγμό.Και επιβεβαιώνουμε ότι όλα γίνονται για marketing.Αυτή είναι η άποψη μου για το θέμα και προσωπικά θα απογοητευτώ πολύ από την Samsung άν μας αφίσει πίσω

Edited by gaster

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά. Με την τελευταία έκδοση του andrοid έχει μήπως βελτιωθεί ο ήχος στο βίντεο. Η δεν αγγίζει καθόλου harware?
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω βρει να αγορασω ενα μεταχειρισμενο samsung galaxy s ii απο γερμανια..πως θα γνωριζω αν λειτουργει κανονικα το δικυο στην ελλαδα?
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω βρει να αγορασω ενα μεταχειρισμενο samsung galaxy s ii απο γερμανια..πως θα γνωριζω αν λειτουργει κανονικα το δικυο στην ελλαδα?

 

αν δεν ειναι κλειδωμενο σε καποιο παροχο γερμανικο θα δουλευει. αυτο θα στο πει ο πωλητης.

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγες μερες επιστρεφω ελλαδα και θα παω να το αγορασω.Οταν το ανοιξεις περιμενεις να τελειωσει η μπαταρια και μετα το φορτιζεις για 8 ωρες?¨
Link to comment
Share on other sites

Σε λιγες μερες επιστρεφω ελλαδα και θα παω να το αγορασω.Οταν το ανοιξεις περιμενεις να τελειωσει η μπαταρια και μετα το φορτιζεις για 8 ωρες?¨

 

Οχι δεν χρειαζεται να το αφήσεις τοσο , αυτο γινόταν με τις παλιές μπαταρίες .

Μόλις φορτίσει; το βγάζεις απο την πρίζα .Κανε ομως 3-4 πλήρεις κύκλους φόρτισης για να δυναμώσει η μπαταριά.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγες μερες επιστρεφω ελλαδα και θα παω να το αγορασω.Οταν το ανοιξεις περιμενεις να τελειωσει η μπαταρια και μετα το φορτιζεις για 8 ωρες?¨

 

Όπως σου είπε και ο φίλος.Άστο 3-4 φορές να κλείσει από μόνο του και μετά άστο να φορτίσει απλά μέχρι τέρμα.Οταν γράψει δηλαδή 100% και δεν δίχνει το σήμα φόρτισης πλέον.Εγώ προσωπικά 4 φορές το άφησα να αποφορτιστεί και το φόρτισα.Ενημερωτικά επειδή θα το αγοράσεις λες.Στο πλαίσιο το έχει στα 399 € με δώρο χάρτες πλοήγησης.Το μαύρο κομμάτι απ'ότι κατάλαβα.Γνώμη μου είναι όταν πας να το αγοράσεις,το κουτί στο οποίο θα βρίσκεται η συσκευή να τσεκάρεις με σιγουριά ότι γράφει Samsung Galaxy S2 GT-I9100 και όχι Ι9100G.Το Ι9100 σαφώς ζεστένεται λίγο περισσότερο από το Ι9100G αλλά είναι λογικό αφού από όσα ξέρω λειτουργεί γρηγορότερα απο το I9100G και το Ι9100 είναι καλύτερο

Edited by gaster

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

.Γνώμη μου είναι όταν πας να το αγοράσεις,το κουτί στο οποίο θα βρίσκεται η συσκευή να τσεκάρεις με σιγουριά ότι γράφει Samsung Galaxy S2 GT-I9100 και όχι Ι9100G

 

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να ειναι το GT-I9100 και όχι Ι9100G

Μην σε παραμυθιασει κανενας πωλητης οτι το G ειναι καλυτερο, πιο καινουργιο, δεν... ζεσταινεται και αλλες τετοιες σαχλαμαρες!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να ειναι το GT-I9100 και όχι Ι9100G

Μην σε παραμυθιασει κανενας πωλητης οτι το G ειναι καλυτερο, πιο καινουργιο, δεν... ζεσταινεται και αλλες τετοιες σαχλαμαρες!!!

 

οκ παιδες.θα το κοιταξω.Δηλαδη ειναι δυο διαφορετικα μοντελα?Και αλλο ειναι το Samsung Galaxy S II?Ειναι 3 μοντελα οποτε?

Edited by iox79
καλυτερη συνταξη ερωτηματος
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...