Jump to content

[ROM] Omega v10.4 - XWKL1 Android 2.3.6 + Omega Files Kitchen v0.3


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

John την πέρασα πάνω από την 2.0 xt χωρίς wipe.Μου αρέσει αλλά ανακάτεψα τα εικονίδια από το app zorter.Επανέρχονται πάλι;Ποιος kernel είναι αυτός που φοράς στην black-blue 2.1;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

την εβαλα και γω την v2.1 black blue πανω στην 2.0 bb που ειχα χωρης wipe , ολα καλα δεν αλλαξε τιποτα απο τις ρυθμισεις του κινητου.

Μια χαρα φενεται απο την πρωτη ματια , απλα Γιαννη θα ηταν καλυτερο οταν κατεβαζουμε το menu απο το πανω μερος του κινητου να ειχες μια μαυρη οθονη και οχι διαφανες γιατι αν εχουμε wigdets και αλλες συντομευσεις γίνεται ενα ψιλομπερδεμα οπτικα και ειναι λιγο δυσκολη η αναγνωση.

Οι NoLED ρυθμισεις τι ακριβως κανουν ? δεν μπορω να βγαλω ακρη .

 

Επεισης οταν σβησουμε το κινητο και το ξανανοιξουμε εχει χαθει το Live wallpeper , το εκανε και στην V2.0 . Aν μπορεις διορθωσε το.

Edited by jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

την εβαλα και γω την v2.1 black blue πανω στην 2.0 bb που ειχα χωρης wipe , ολα καλα δεν αλλαξε τιποτα απο τις ρυθμισεις του κινητου.

Μια χαρα φενεται απο την πρωτη ματια , απλα Γιαννη θα ηταν καλυτερο οταν κατεβαζουμε το menu απο το πανω μερος του κινητου να ειχες μια μαυρη οθονη και οχι διαφανες γιατι αν εχουμε wigdets και αλλες συντομευσεις γίνεται ενα ψιλομπερδεμα οπτικα και ειναι λιγο δυσκολη η αναγνωση.

Οι NoLED ρυθμισεις τι ακριβως κανουν ? δεν μπορω να βγαλω ακρη .

Συμφωνω με το jimmis.To no led ειναι για να σε ειδοποιει οταν εχειν αναπ.- mail-μνμ.Σου βγαζει εικονιδειο στην οθονη οταν ειναι κλειδωμενο.Σαν το bln περιπου
Link to comment
Share on other sites

Και παλι δεν κανει εγκατασταση τον :shoot:cm7 player μου χουν σπασει τα νευρα:angry::angry:κατα τα αλλα πέταει η ρομ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σ΄ όλους,

ελπίζω να σας αρέσει η νέα v2.1 ή οποία έχει κάτσει καλά στην συσκευή μου χωρίς Full Wipe και όλα μου δουλεύουν σωστά εδώ και αρκετές μέρες που την δοκιμάζω.

Αύριο πιστεύω θα έχω χρόνο να κάνω μια αρχη με την νέα Omega που θα είναι με βάση KI4.

Λόγο φόρτου εργασίας τις δυο επόμενες βδομάδες δεν θα έχω πολύ χρόνο για την Omega.

Χτες η Omega αν και είναι νέα ρομ ξεπέρασε κατά πολύ τα 2000 download, ευχαριστώ όλους για την υποστήριξη σας.

 

Την δευτέρα θα είμαι Αθήνα για μια μέρα και το απόγευμα στις 18:00 στο αεροδρόμιο Βενιζέλος θα έχουμε την δεύτερη συνάντηση Omega (+ SG2 + myphone.gr).

Είναι μια καλή ευκαιρία να γνωριστούμε από κοντά και να μιλήσουμε για την αγαπημένη μας συσκευή SG2 - την αγαπημένη μας Omega και το αγαπημένο μας myphone :):cool::cool:

Όποιος θέλει να έρθει ας μου στείλει pm για περισσότερες λεπτομέρειες.

 

Γιαννη αν μπορεις να αφερεσεις απο την OMEGA 2.0 την αυτοματη περιστροφη του DIALER.Το εχω στην τσεπη και με καλουν και τα δειχνει ολα πλαγια.

 

Δοκίμασε τον modded dialer: phone_rec_mod_no_autorotation_mattedblues_v3

θα τον βρεις στο Omega dropbox.

 

John την πέρασα πάνω από την 2.0 xt χωρίς wipe.Μου αρέσει αλλά ανακάτεψα τα εικονίδια από το app zorter.Επανέρχονται πάλι;Ποιος kernel είναι αυτός που φοράς στην black-blue 2.1;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Με το app zorter όλα επανέρχονται.

Είναι ο cf-root.

 

καλησπερα παιδες!!!!!να ρωτησω κατι...μπορω να φλασαρω την χτ 2.1 πανω σε στοκ κι4 2.3.5 η θα εχω προβλημα επειδη η 2.1 ειναι βασισμενη στην κι3?υπαρχει καποιος αλλος τροπος να την κατεβασω εκτος filesonic?

 

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αν κάνεις Full Wipe και μετά βάλεις την Omega.

 

την εβαλα και γω την v2.1 black blue πανω στην 2.0 bb που ειχα χωρης wipe , ολα καλα δεν αλλαξε τιποτα απο τις ρυθμισεις του κινητου.

Μια χαρα φενεται απο την πρωτη ματια , απλα Γιαννη θα ηταν καλυτερο οταν κατεβαζουμε το menu απο το πανω μερος του κινητου να ειχες μια μαυρη οθονη και οχι διαφανες γιατι αν εχουμε wigdets και αλλες συντομευσεις γίνεται ενα ψιλομπερδεμα οπτικα και ειναι λιγο δυσκολη η αναγνωση.

Οι NoLED ρυθμισεις τι ακριβως κανουν ? δεν μπορω να βγαλω ακρη .

 

Επεισης οταν σβησουμε το κινητο και το ξανανοιξουμε εχει χαθει το Live wallpeper , το εκανε και στην V2.0 . Aν μπορεις διορθωσε το.

 

Για το notification background κατέβασε αυτο (δεν έχω προλάβει να κάνω ακόμα το Omega Files) και πες μου αν σου αρέσει :)

 

Και παλι δεν κανει εγκατασταση τον :shoot:cm7 player μου χουν σπασει τα νευρα:angry::angry:κατα τα αλλα πέταει η ρομ.

 

Κατέβασε αυτό που είναι μέσα στην νέα v2.1

το έχω δοκιμάσει και δουλεύει τέλεια.

Ενημέρωσε με για το αποτέλεσμα,

αν δεν μπει φερε μου την συσκευή σου την δεύτερα το απόγευμα να την μαλώσω :lol:

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Γιαννη, την 2.1 εχω βαλει και το ειδα μες το φακελο, απο εκει προσπαθησα παλι αλλα ουτε τωρα μπαινει, δεν ξερω τι γινεται.

 

Ακυρο ολα ενταξει.Να κανω και μια ερωτησει αν θελω να επαναφερω το κινητο σε factory κατασταση να βαλω ας πουμε την kf 2.3.3 θα το κανω με odin;sorry για το συνεχομενο μηνυμα

Edited by ioathe
Διπλο post
Link to comment
Share on other sites

Πάντως νομίζω με την omega πρώτη φορά έχω μια τόσο όμορφη και λειτουργική ρομ σε οποιοδήποτε smartphone είχα ποτέ.πρώτη φορά έχω μια ρομ που νομίζω ότι τα έχει όλα.

Άντε κάτι στην Κι 4

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη έβαλα την Omega 2.00 XT πρίν από λίγες μέρες,δεν πρόλαβα να γράψω σχόλια λόγω έκτακτων καταστάσεων,αλλά με λίγα λόγια η rom σου είναι πάρα πολύ σταθερή και απροβλημάτιστη,σου αξίζουν συγχαρητήρια για αυτό.

Παρακολουθώ τις εξελίξεις αλλά επειδή οι διαφορές είναι μικρές από αναβάθμιση σε αναβάθμιση θα περιμένω την επόμενη σου κίνηση για αλλαγή.

Μια παράκληση-παρατήρηση ,ψάχνοντας στο xda δεν βρήκα κάτι για αλλαγή μόνο της taskbar αλλά ολόκληρα θέματα που αλλάζουν τα πάντα,υπάρχει τίποτα για αυτό?

Δλδ να μπορούμε να αλλάξουμε ολόκληρη την taskbar και όχι μόνο το εικονίδιο της μπαταρίας αλλά το υπόλοιπο μενού της συσκευής να παραμένει ως έχει ?

Εχω κάτι υπόψιν όπως αυτό:

 

http://img692.imageshack.us/img692/2117/995040bubble.th.jpg

 

 

 

Τhanks

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

ένα cab που έχεις για τα notifications, μήπως κάνει την μπάρα πάνω διαφανές?
Link to comment
Share on other sites

Εμενα δυστυχως μαλλον δεν μου εκατσε πολυ καλα η 2.1 !! Τη φλασαρα πανω απο τη 2.0 (χωρις κανενα wipe- αλλα ετσι κι αλλιως κανει 2 αυτοματα) χθες τη νυχτα. Αμεσως μετα με 100% μπαταρια εκανα battery calibration χρησιμοποιωντας ενα προγραμμα που εχω κατεβασει απο το Market (battery calibration). Eπεσα για υπνο και αφησα το κινητο ανοιχτο για να δω πως θα τα παει η μπαταρια. Μετα απο 8 ωρες και 25' που ξυπνησα και τσεκαρα την μπαταρια, ηταν στο 88%. Πατησα στο αντιστοιχο widget του spb που χρησιμοποιω και μου εβγαλε τα εξης χαρακτηριστικα για την καταναλωση μπαταριας.. Σε αναμονη 47%, Τηλεφωνο σε κατασταση (αδρανειας μαλλον ) 33%, Λειτουργικο συστημα android 8%, Οθονη 6% και spbshell 3d 6%. Μολις πριν το φλασαρισμα της 2.1 ειχα φορτισει το κινητο φουλ οπου δουλεψε με τη v. 2.0 περιπου 41 ωρες χωρις φορτιση. Κατι δεν παει καλα νομιζω.... Προτεινετε να κανω κατι ή να το αφησω καποιες ημερες ακομη να δουμε πως θα παει..??

 

*battery calibration εσεις πως κανετε?

*εχω κατεβασει το dropbox απο market και το εχω εγκαταστησει και στο pc μου. Για προσωπικη χρηση δηλαδη ξερω πως δουλευει.. Οταν το "τρεχω" βλεπω τα προσωπικα μου αρχεια.. Απλα δεν εχω καταλαβει πως δουλευει το omega-dropbox που διαβαζω συχνα οτι εχει αρχεια.. Τι πρεπει να κανω για να εχω προσβαση στο omega-dropbox..??

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα που έχεις με την 2.1 έχω και εγώ περίπου. Δεν έχω καταφέρει να βρω γιατί δεν κάθεται καλά η ρομ. Είμαι σίγουρος ότι κάπου κρατάει πληροφορίες που είναι λάθος και δεν πρέπει. Όσο αφορά για το calibrate της μπαταρίας, το μυστικό είναι παλιό και δεν κρύβεται μόνο στο Battery Calibration.

 

Άκου να δεις τι θα κάνεις, θα αδειάσεις ΕΝΤΕΛΩΣ την μπαταρία σου, και όταν λεω εντελώς, θα φτάσεις στο σημείο που απλά δεν θα ανάβει καθόλου. Θα βγάλεις την μπαταρία για κανα λεπτο, θα την βάλεις και θα δεις αν ανάβει. Αν ανάβει, το ταλαιπωρείς μέχρι να αδειάσει εντελώς. Βγάζεις πάλι την μπαταρία και το αφήνεις κανα λεπτό. Μετά βάζεις μπαταρία και το αφήνεις να φορτίσει 100% ΧΩΡΙΣ να ξεκινήσεις το τηλέφωνο. Όταν φορτίσει, το βγάζεις το ανάβεις, και θα τρέξεις το battery calibration στο 100%. Στην δεύτερη φόρτιση που θα κάνεις, θα δείς ότι θα στρώσει.

 

Για να μην νομίζεις ότι σου λέω βλακείες, (γιατί ο τρόπος είναι λίγο χαζός), με αυτό το τρόπο κάνεις ένα σωστό κύκλο φόρτισης στην μπαταρία σου. Έτσι θα καθαρίσει και έτσι θα γεμίσει στην πραγματικότητα. Το Battery Calibration, το μόνο που κάνει είναι να πειράζει αρχεία της μπαταρίας σου στο σύστημα! όχι στην μπαταρία

 

ΥΓ. Γιάννη όταν πάρεις το καλώδιο το OTG, πες μου. Δεν μπορεί να είμαι τόσο λάθος σε αυτά που κάνω. Έχω δοκιμάσει ένα κάρο script με διαφορετικά δικαιώματα και μ@λ@κ1ες. Έχω βρεί ότι κάποια scriptakia δεν θέλουν το fuse.ko στο Sdcard/modules, αλλά στο System/bin/modules. Όταν το τρέχω μετά, απλά μου λέει ότι το fuse.ko δεν είναι σωστό. Άρα ή το fuse που δοκιμάζω (δεν είναι μόνο 1), είναι για τα μπάζα, ή κάτι άλλο τρέχει. Επίσης το NoLed, δημιουργεί προβλήματα. Δεν θυμάμαι ακριβώς ποια και τι, αλλά και σε μένα στο άνοιξε σβήσε, μου έκανε βλακείες. Επίσης σου τρώει μπαταρία, άσχετα το τι λένε. Το BLN support είναι πολύ καλύτερο. Και μάλιστα έχω και scriptakia τα οποία το ενεργοποιούν μια χαρά στην ρομ σου και παίζει άψογα. Επίσης να χρησιμοποιείται το BLN Pro, γιατί υποστηρίζει το φυσιολογικό call notification. Ξέρω ότι είναι με πληρωμή, αλλά το βρίσκεται και πιο "τζάμπα"

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγω μια πρόταση που αφορά την επερχόμενη Omega KI4. Μιλω για την απλή εκδοση.

Πιστεύω ότι θα ήταν καλο να μην υπάρχουν ενσωματωμενες αισθητικές αλλαγές. Οι όποιες αλλαγές να γίνονται με Cichen απ όπου θα διαλέγει καθένας αυτο που θέλει.

Για παράδειγμα δεν μου αρέσει καθόλου η διάταξη των εφαρμογών με τα 5 εικονιδια. Η κάποιος μπορει να προτιμά ένα άλλο εικονίδιο στην μπαταρία η στην notification bar.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Για το notification background κατέβασε αυτο (δεν έχω προλάβει να κάνω ακόμα το Omega Files) και πες μου αν σου αρέσει :)

 

δεν δουλευει ακομη διαφανες ειναι η οθονη των ειδοποιησεων. Νταξει δεν ειναι δα κανα σοβαρο θεμα απλα αν σε καποια επομενη version βαλεις μια μαυρη τελειως οθονη να καλυπτει καλο θα ηταν.

 

Ενα αλλο προβλημα ειναι στο αρχειο καταγραφης κλησεων , αν παρεις εναν αριθμο αρκετες φορες σου βγαζει καθε φορα σαν κληση τον αριθμο αυτον ενω παλια απο οσο θυμαμαι στον αποθηκευε μια φορα και πατοντας πανω του εβλεπες τις κλησεις που χες κανει στον αριθμο αυτον.

Αποτελεσμα να γεμηζει το αρχειο κλησεων με τον ιδιο αριθμο και να χανουμε αλλους αριθμους που εχουμε καλεσει. (γιατι κραταει μονο κλησεις του "Σημερα" και του "Χτες" , εχω την εντυπωση οτι παλια κραταγε και περισσοτερων με ημερομηνίες)

Δηλαδη καλεσα τον αριθμο 00000000 καθε φορα ανα λεπτο και ιδου το αποτελεσμα : (φωτο 1) αν κανουμε κλικ πανω στον αριθμο μας βγαζει παλι ολες τις κλησεις που εχουμε κανει (φωτο 2)

 

Τελος κατα απενεργοποιηση - ενεργοποιηση του κινητου χανεται το live wallpaper που εχουμε ... για δες το.

Edited by jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγω μια πρόταση που αφορά την επερχόμενη Omega KI4. Μιλω για την απλή εκδοση.

Πιστεύω ότι θα ήταν καλο να μην υπάρχουν ενσωματωμενες αισθητικές αλλαγές. Οι όποιες αλλαγές να γίνονται με Cichen απ όπου θα διαλέγει καθένας αυτο που θέλει.

Για παράδειγμα δεν μου αρέσει καθόλου η διάταξη των εφαρμογών με τα 5 εικονιδια. Η κάποιος μπορει να προτιμά ένα άλλο εικονίδιο στην μπαταρία η στην notification bar.

 

Έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει και απλή έκδοση;

Έχει mods η απλή;

Βέβαια εγώ προτιμώ αυτή με το black blue theme το οποίο έτσι κι αλλιώς το θεωρούσα από τα πιο όμορφα themes.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι :O μπερδευω λιγο το εικονιδιο "Ρυθμισεις" με το "Καμερα" ,:lol: λγο πολυ ειναι στο ιδιο στυλ και χρωμα και τα μπερδευω :p
Link to comment
Share on other sites

Αυριο λεω να περασω την Omega 2.1

Επειδη δεν εχω περασει ποτε rom εχω καποιες αποριες.

Αυτην την στιγμη είμαι με την επισημη ΧWKI4 (2.3.4) και εχω κανει cf root.

Οταν περασω την rom πρεπει πάλι να κάνω cf root;

 

Επίσης στις οδηγιες αναφερεται το εξης:

Kernels

*CF-Root-SGS2_XX_OXA_KI3-42-v4.2-CWM4 - Download - Developer Chainfire

*CF-Root-SGS2_XX_OXA_KI3-v4.1-CWM4.zip (included in Omega) - Download - Developer Chainfire

*SiyahKernel v2.0 - Download - Developer gokhanmoral

*Jeffrey-SpeedFrey 3.0.0 - Download - Developer teksin

*Ninphetamine 2.1.3 - Download - Developer Hacre

 

Εγώ ποιον Kernel πρεπει να περασω;

Αν περασω πχ την Jeffrey-SpeedFrey 3.0.0 χανω το root;

Ποιον Kernel θεωρειται οτι ταιριαζει καλυτερα στην Omega;

 

Αν μπορειτε να να με διαφωτισετε λιγο γιατι μπερδεύτηκα.

ΕΥχαριστω

Edited by sothoms
Link to comment
Share on other sites

στο πρωτο ερωτημα οχι δεν χρειαζεται να ξανακανεις root..

Ο v4.2-CWM4 είναι αυτός που έχει η OMEGA. Το root δεν χανεται με το περασμα kernel τωρα για το ποιος ειναι καλυτερος αυτο θα το δεις στην πορεια της χρησης..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Γιαννη, την 2.1 εχω βαλει και το ειδα μες το φακελο, απο εκει προσπαθησα παλι αλλα ουτε τωρα μπαινει, δεν ξερω τι γινεται.

 

Ακυρο ολα ενταξει.Να κανω και μια ερωτησει αν θελω να επαναφερω το κινητο σε factory κατασταση να βαλω ας πουμε την kf 2.3.3 θα το κανω με odin;sorry για το συνεχομενο μηνυμα

 

Ναι μέσω Odin βάζεις την stock rom που θέλεις.

 

Πάντως νομίζω με την omega πρώτη φορά έχω μια τόσο όμορφη και λειτουργική ρομ σε οποιοδήποτε smartphone είχα ποτέ.πρώτη φορά έχω μια ρομ που νομίζω ότι τα έχει όλα.

Άντε κάτι στην Κι 4

 

Το καλο πραγμααργει να γινει, μετην επομενη Omega XT v3.0 εκτος απο το KI4 θα αναβαθμιστεί και το theme.

 

Γιάννη έβαλα την Omega 2.00 XT πρίν από λίγες μέρες,δεν πρόλαβα να γράψω σχόλια λόγω έκτακτων καταστάσεων,αλλά με λίγα λόγια η rom σου είναι πάρα πολύ σταθερή και απροβλημάτιστη,σου αξίζουν συγχαρητήρια για αυτό.

Παρακολουθώ τις εξελίξεις αλλά επειδή οι διαφορές είναι μικρές από αναβάθμιση σε αναβάθμιση θα περιμένω την επόμενη σου κίνηση για αλλαγή.

Μια παράκληση-παρατήρηση ,ψάχνοντας στο xda δεν βρήκα κάτι για αλλαγή μόνο της taskbar αλλά ολόκληρα θέματα που αλλάζουν τα πάντα,υπάρχει τίποτα για αυτό?

Δλδ να μπορούμε να αλλάξουμε ολόκληρη την taskbar και όχι μόνο το εικονίδιο της μπαταρίας αλλά το υπόλοιπο μενού της συσκευής να παραμένει ως έχει ?

Εχω κάτι υπόψιν όπως αυτό:

 

Δεν εχουν βγάλει taskbar οι theme δημιουργοί - αλλα έχουμε οπως ειπες πολλα skin μονο για την μπαταριά.

 

ένα cab που έχεις για τα notifications, μήπως κάνει την μπάρα πάνω διαφανές?

 

Η νεα v2.1 ΧΤ εχει τελείως διαφανές notification περιβάλλον.

Η πανω taskbar με τα μικρα εικονιδια εχει μονο μαυρο backround.

 

Εμενα δυστυχως μαλλον δεν μου εκατσε πολυ καλα η 2.1 !! Τη φλασαρα πανω απο τη 2.0 (χωρις κανενα wipe- αλλα ετσι κι αλλιως κανει 2 αυτοματα) χθες τη νυχτα. Αμεσως μετα με 100% μπαταρια εκανα battery calibration χρησιμοποιωντας ενα προγραμμα που εχω κατεβασει απο το Market (battery calibration). Eπεσα για υπνο και αφησα το κινητο ανοιχτο για να δω πως θα τα παει η μπαταρια. Μετα απο 8 ωρες και 25' που ξυπνησα και τσεκαρα την μπαταρια, ηταν στο 88%. Πατησα στο αντιστοιχο widget του spb που χρησιμοποιω και μου εβγαλε τα εξης χαρακτηριστικα για την καταναλωση μπαταριας.. Σε αναμονη 47%, Τηλεφωνο σε κατασταση (αδρανειας μαλλον ) 33%, Λειτουργικο συστημα android 8%, Οθονη 6% και spbshell 3d 6%. Μολις πριν το φλασαρισμα της 2.1 ειχα φορτισει το κινητο φουλ οπου δουλεψε με τη v. 2.0 περιπου 41 ωρες χωρις φορτιση. Κατι δεν παει καλα νομιζω.... Προτεινετε να κανω κατι ή να το αφησω καποιες ημερες ακομη να δουμε πως θα παει..??

 

*battery calibration εσεις πως κανετε?

*εχω κατεβασει το dropbox απο market και το εχω εγκαταστησει και στο pc μου. Για προσωπικη χρηση δηλαδη ξερω πως δουλευει.. Οταν το "τρεχω" βλεπω τα προσωπικα μου αρχεια.. Απλα δεν εχω καταλαβει πως δουλευει το omega-dropbox που διαβαζω συχνα οτι εχει αρχεια.. Τι πρεπει να κανω για να εχω προσβαση στο omega-dropbox..??

 

Δες το πως παει και μας ενημερώνεις.

Σε τέτοια προβλήματα προτείνω καθαρό στήσιμο από την αρχη.

 

Το ίδιο θέμα που έχεις με την 2.1 έχω και εγώ περίπου. Δεν έχω καταφέρει να βρω γιατί δεν κάθεται καλά η ρομ. Είμαι σίγουρος ότι κάπου κρατάει πληροφορίες που είναι λάθος και δεν πρέπει. Όσο αφορά για το calibrate της μπαταρίας, το μυστικό είναι παλιό και δεν κρύβεται μόνο στο Battery Calibration.

 

Άκου να δεις τι θα κάνεις, θα αδειάσεις ΕΝΤΕΛΩΣ την μπαταρία σου, και όταν λεω εντελώς, θα φτάσεις στο σημείο που απλά δεν θα ανάβει καθόλου. Θα βγάλεις την μπαταρία για κανα λεπτο, θα την βάλεις και θα δεις αν ανάβει. Αν ανάβει, το ταλαιπωρείς μέχρι να αδειάσει εντελώς. Βγάζεις πάλι την μπαταρία και το αφήνεις κανα λεπτό. Μετά βάζεις μπαταρία και το αφήνεις να φορτίσει 100% ΧΩΡΙΣ να ξεκινήσεις το τηλέφωνο. Όταν φορτίσει, το βγάζεις το ανάβεις, και θα τρέξεις το battery calibration στο 100%. Στην δεύτερη φόρτιση που θα κάνεις, θα δείς ότι θα στρώσει.

 

Για να μην νομίζεις ότι σου λέω βλακείες, (γιατί ο τρόπος είναι λίγο χαζός), με αυτό το τρόπο κάνεις ένα σωστό κύκλο φόρτισης στην μπαταρία σου. Έτσι θα καθαρίσει και έτσι θα γεμίσει στην πραγματικότητα. Το Battery Calibration, το μόνο που κάνει είναι να πειράζει αρχεία της μπαταρίας σου στο σύστημα! όχι στην μπαταρία

 

ΥΓ. Γιάννη όταν πάρεις το καλώδιο το OTG, πες μου. Δεν μπορεί να είμαι τόσο λάθος σε αυτά που κάνω. Έχω δοκιμάσει ένα κάρο script με διαφορετικά δικαιώματα και μ@λ@κ1ες. Έχω βρεί ότι κάποια scriptakia δεν θέλουν το fuse.ko στο Sdcard/modules, αλλά στο System/bin/modules. Όταν το τρέχω μετά, απλά μου λέει ότι το fuse.ko δεν είναι σωστό. Άρα ή το fuse που δοκιμάζω (δεν είναι μόνο 1), είναι για τα μπάζα, ή κάτι άλλο τρέχει. Επίσης το NoLed, δημιουργεί προβλήματα. Δεν θυμάμαι ακριβώς ποια και τι, αλλά και σε μένα στο άνοιξε σβήσε, μου έκανε βλακείες. Επίσης σου τρώει μπαταρία, άσχετα το τι λένε. Το BLN support είναι πολύ καλύτερο. Και μάλιστα έχω και scriptakia τα οποία το ενεργοποιούν μια χαρά στην ρομ σου και παίζει άψογα. Επίσης να χρησιμοποιείται το BLN Pro, γιατί υποστηρίζει το φυσιολογικό call notification. Ξέρω ότι είναι με πληρωμή, αλλά το βρίσκεται και πιο "τζάμπα"

 

Θωδορακο δεν μου αρεσει που δεν σου εκατσε καλα η Omega. Ξερεις οτι κανω θελω να ειναι τελειο.

Please δες το λιγο και ενημερωσε με αν ειναι θεμα ρομ να το ψαξω.

Οταν παρω το καλώδιο σε 3 βδομάδες περίπου θα σας ενημερώσω :)

 

Έχω κι εγω μια πρόταση που αφορά την επερχόμενη Omega KI4. Μιλω για την απλή εκδοση.

Πιστεύω ότι θα ήταν καλο να μην υπάρχουν ενσωματωμενες αισθητικές αλλαγές. Οι όποιες αλλαγές να γίνονται με Cichen απ όπου θα διαλέγει καθένας αυτο που θέλει.

Για παράδειγμα δεν μου αρέσει καθόλου η διάταξη των εφαρμογών με τα 5 εικονιδια. Η κάποιος μπορει να προτιμά ένα άλλο εικονίδιο στην μπαταρία η στην notification bar.

 

Κωστα θα το κοιταξω, ή θα το βαλω οπως λες ή θα βαλω μεσα στο Omega Files to zip για να το αλλαζεται οσοι θελετε μετα την εγκατάσταση της ρομ.

 

δεν δουλευει ακομη διαφανες ειναι η οθονη των ειδοποιησεων. Νταξει δεν ειναι δα κανα σοβαρο θεμα απλα αν σε καποια επομενη version βαλεις μια μαυρη τελειως οθονη να καλυπτει καλο θα ηταν.

 

Ενα αλλο προβλημα ειναι στο αρχειο καταγραφης κλησεων , αν παρεις εναν αριθμο αρκετες φορες σου βγαζει καθε φορα σαν κληση τον αριθμο αυτον ενω παλια απο οσο θυμαμαι στον αποθηκευε μια φορα και πατοντας πανω του εβλεπες τις κλησεις που χες κανει στον αριθμο αυτον.

Αποτελεσμα να γεμηζει το αρχειο κλησεων με τον ιδιο αριθμο και να χανουμε αλλους αριθμους που εχουμε καλεσει. (γιατι κραταει μονο κλησεις του "Σημερα" και του "Χτες" , εχω την εντυπωση οτι παλια κραταγε και περισσοτερων με ημερομηνίες)

Δηλαδη καλεσα τον αριθμο 00000000 καθε φορα ανα λεπτο και ιδου το αποτελεσμα : (φωτο 1) αν κανουμε κλικ πανω στον αριθμο μας βγαζει παλι ολες τις κλησεις που εχουμε κανει (φωτο 2)

 

Τελος κατα απενεργοποιηση - ενεργοποιηση του κινητου χανεται το live wallpaper που εχουμε ... για δες το.

 

Στο Omega Files post εχω ανεβασει zip και με τελείως μαύρο background.

Τα 2 προβληματα που εχεις εγω δεν τα εχω,

ας τα δούνε και οι υπόλοιποι και ας μας ενημερώσουν, και αν είναι από την ρομ θα τα διορθώσω.

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Αυριο λεω να περασω την Omega 2.1

Επειδη δεν εχω περασει ποτα rom εχω καποιες αποριες.

Αυτην την στιγμη είμαι με την επισημη ΧWKI4 (2.3.4) και εχω κανει cf root.

Οταν περασω την rom πρεπει πάλι να κάνω cf root;

 

Επίσης στις οδηγιες αναφερεται το εξης:

Kernels

*CF-Root-SGS2_XX_OXA_KI3-42-v4.2-CWM4 - Download - Developer Chainfire

*CF-Root-SGS2_XX_OXA_KI3-v4.1-CWM4.zip (included in Omega) - Download - Developer Chainfire

*SiyahKernel v2.0 - Download - Developer gokhanmoral

*Jeffrey-SpeedFrey 3.0.0 - Download - Developer teksin

*Ninphetamine 2.1.3 - Download - Developer Hacre

 

Εγώ ποιον Kernel πρεπει να περασω;

Αν περασω πχ την Jeffrey-SpeedFrey 3.0.0 χανω το root;

Ποιον Kernel θεωρειται οτι ταιριαζει καλυτερα στην Omega;

 

Αν μπορειτε να να με διαφωτισετε λιγο γιατι μπερδεύτηκα.

ΕΥχαριστω

 

Οχι φίλε μου δεν χρειάζεται να περάσεις τίποτα η omega έχει όπως λέει και εδώ CF-Root-SGS2_XX_OXA_KI3-v4.1-CWM4.zip (included in Omega), τον έχει δηλαδή ενσωματωμένο για καλύτερη μπαταρία. Αν εσύ προσωπικά δεν θέλεις μπαταρία και θέλεις ταχύτητα περνάς με cwm recovery όποιον kernel επιθυμείς, π.χ για ταχύτητα τον SiyahKernel v2.0

Ελπίζω να σε βοήθησα!!!

Link to comment
Share on other sites

γιάννη ίσως να φταίει και το build. θα περιμένω μέχρι την K4 σου. με την 2.1 για να φανταστείς το τηλέφωνο παθαίνει μία μικρή φρίκη όταν ξεκινάει με το android και πας να βάλεις το username του gmail σου. Αν εκεί του βάλεις να κάνει rotate, θέλει 3-4 δευτερόλεπτα τουλάχιστον. Απλά δεν θέλει το S2 μου :D
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα μία βλακεία.Με το app zapter έβγαλα όλα τα εικονίδια από την επιφάνεια( κλησεις,επαφές,μηνύματα και εφαρμογές )Πως μπορώ να τα ξαναβάλω;Η βλακεία μου είναι ότι δεν είχα πάρει back up (εφαρμογών και δεδομένων συστήματος)

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη για ποτε βλεπεις να ειναι ετοιμη η XT v3????

Ειμαι με την v2 και δεν βλεπω το λογο να οαω στην v2.1

Θα περιμενω γι αυτο ρωταω...

 

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δοκίμασα την ΚΙ4 του Leomar χωρις custom cernel φυσικά. Όταν βάλεις όσα λείπουν απο τις εφαρμογές και widgets του TW, δεν έχει καμία διάφορα απο την V2.0 στην απλη της εκδοση.

Δεν γίνεται δηλαδή αισθητή η διάφορα της ΚΙ4 απο την ΚΙ3. Ούτε μπορω να πω αν λύνει προβληματα αφου δεν είχα και με την ΚΙ3.

Βεβαίως για να λένε όλοι τόσα καλα λόγια για την συγκεκριμένη version, σίγουρα κατι θα ξέρουν.

Απλά το λέω για να μην περιμένουμε τρελά πράγματα.

Για μένα πάντως τίποτα δεν ειναι πιο σημαντικό απο ένα σταθερό και απροβληματιστο firmware. Δεν αξίζει να ρισκαρουμε την σταθερότητα για ένα κλάσμα του δευτερολέπτου ταχύτερο άνοιγμα κάποιων εφαρμογών

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...