Jump to content

Xperia X10 mini / pro : [ROM] MiniCM7-2.1.1 && nAa-02 kernel


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και γω το ιδιο και δεν ειχα κανενα απολυτος προβλημα,γιατι δεν δοκιμαζεις να κατεβαζεις απευθειας τις ρυθμισεις ιντερνετ απο το κινητο σου?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 522
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και γω το ιδιο και δεν ειχα κανενα απολυτος προβλημα,γιατι δεν δοκιμαζεις να κατεβαζεις απευθειας τις ρυθμισεις ιντερνετ απο το κινητο σου?

 

Δηλαδη πως γινεται αυτο? Με APN Restore και τετοια??

Link to comment
Share on other sites

εφοσον εγκαταστησουμε την ρομ ποσο αποθηκευτικο χωρο εχουμε μετα στην μνημη της συσκευης ελευθερο?

 

περασα με το titanium backup τις εφαρμογες στην καρτα μνημης και μου λεει ελευθερο χορο μονο 60 mb απο τα 220 της συσκευης :(

 

Η καλύτερη λύση είναι ένα ext partition...

Μετά ξενοιάζεις μια κι έξω...

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι ένα ext partition...

Μετά ξενοιάζεις μια κι έξω...

 

 

ναι ομως θελω να μην μου τρωει καθολου χωρητικοτητα απο την μνημη του κινητου η εφαρμογη. κατι τετοιο ειναι εφικτο?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια....να κανω μια ερωτηση...εγω που εχω xperia x10 mini και προσπαθησα να εγκαταστησω το rom αυτο διχως επιτυχια,το κινητο τωρα παει για πεταμα;;;γιατι εχει κολλησει στην αρχη με το λογοτυπο της sony ericsson αι δεν ξεκολλαει απο εκει...τι να κανω;;;το χρειαζομαι το τηλεφωνο εστω και χωρις το rom...αν μπορειτε βεβαια να με βηθησετε να το ξεκολλησω και να το εγκαταστησω σωστα,θα ημοθν τρισευτυχισμενος...γιατι μαλλον καμια ******* θα εκανα στην εγκατασταση για να μην μου πιανει...
Link to comment
Share on other sites

εννοειτε πως οχι,update με το SEUS και ξανα απο την αρχη :)

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

θα πατησεις και τα 3 πληκτρα ταυτοχρονα για να κανει επανακινιση και αμεσως θα συνδεσεις το κινητο σου στον υπολογιστη πατωντας το βελακι που δειχνει προς τα πισω ;)

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

κατεβαζω τον E10_nAa-13_2.6.29.6-nAa-13.zip και μολις το ξεζιπαρω μου εμφανιζει ενα φακελο με το ονομα META-INF και τρια αρχεια,loader.sin ,kernel.sin ,META-INF.γιατι δεν μου εμφανιζει το κερνελ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,μπορει καποιος σε σχολιο να γραψει πως το κανουμε το ολο πραγμα...γιατι λεει ενα καρο πραγματα που δεν τα καταλαβαινω και μερικα ειναι αχρηστα...να γραψει αρχικα ολα τα προγραμματα χρησιμοποιουμε(και τα link για κατεβασμα-αν γινεται-) και απο κατω να γραψει με λιγα λογια τι κανουμε για να μπορεσουμε να το εγκαταστησουμε και εμεις που δεν ξερουμε τοσα πολλα οσο εσεις... :D :P Αν διευκολυνει,εχω Xperia X10 mini και θελω να μοιαζει με την τελευταια εκδοση ICS 4.0...ή και πιο παλια,αρκει να εχει Ελληνικό/Αγγλικό μενού... Edited by Vaimaster
Link to comment
Share on other sites

Μα γι' αυτό υπάρχουν οι οδηγοί, για να μπορέσουν και αυτοί που δεν ξέρουν πολλά να κάνουν τις τροποποιήσεις/βελτιώσεις όσο πιο εύκολα και ασφαλέστερα γίνεται.

Στον οδηγό υπάρχουν όλες οι απαραίτητες πληροφορίες και τα links για τα όλα όσα χρειάζονται ώστε να γίνει η εγκατάσταση.

Αν δεν αισθάνεσαι άνετα με αυτά που διαβάζεις και πιστεύεις ότι δεν θα τα καταφέρεις διάβασε λίγο παραπάνω για το Android ώστε να εξοικειωθείς και μετά δοκιμάζεις να κάνεις την εγκατάσταση.

Ξεκίνα διαβάζοντας τον Οδηγός επιβίωσης για νέους χρήστες Android και την Ορολογία του Android.

 

Η συγκεκριμένη ROM είναι βασισμένη σε Gingerbread 2.3.7 και όχι στην ICS. Εμφανισιακά βέβαια ίσως την έχουν κάνει να μοιάζει με την ICS.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Εκανα τα παραπανω βηματα και μολις ανοιγε το κινητο μετα το pin ελεγε "Network pin code" και θα επρεπε να εισαγω καποιο κωδικο ...Εγω πατησα απο κατω dissmis και το κινητο δεν εχει σημα "cosmote" .....Ειχα κρατησει backup απο το CWM Recovery αλλα οταν πανω να κανω restore μου λεει δεν υπαρχουν αρχεια...Σας παρακαλω καποιος να μου πει πως να επαναφερω το κινητο οπως το ειχα στα αρχικα του....Σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

μολις εγκαθιστας την ρομ,τι μνημη εχεις στην συσκευη σαν υπολοιπο?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω...Απο που μπορω να το δω αυτο?

Σε αυτο που ελεγα παραπανω "Network pin code" εβαλα αρκετους αλλα τιποτα ..Μετα απο καποιες προσπαθεις δεν μου ξαναεβγαλε το εικονιδιο αυτο....

Τι μπορω να κανω τωρα? Καποιοι μου ειπαν οτι κλειδωσα και αποκτησε Sim-Lock το κινητο και γινεται μονο αν πληρωσω..Ισχυει αυτο...?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω...Απο που μπορω να το δω αυτο?

Σε αυτο που ελεγα παραπανω "Network pin code" εβαλα αρκετους αλλα τιποτα ..Μετα απο καποιες προσπαθεις δεν μου ξαναεβγαλε το εικονιδιο αυτο....

Τι μπορω να κανω τωρα? Καποιοι μου ειπαν οτι κλειδωσα και αποκτησε Sim-Lock το κινητο και γινεται μονο αν πληρωσω..Ισχυει αυτο...?

Ευχαριστω!

 

Το κλείδωσες φιλέ μου.... πιο καλά να πας σε ένα κατάστημα που να έχει την εταιρεία κινητής που έχεις.Αν ακόμα έχεις τα χαρτιά από την σύνδεση η την κάρτα σου παρτα μαζί σου ( όχι το συμβόλαιο....το χαρτιά που είχε μέσα η κάρτα σιμ). Πάντως μην το ξανακάνεις αυτό..δεν βάζεις απλά τυχαίους αριθμούς.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Το πηγα και μου ειπαν οτι δεν μπορουν να το διωρθωσουν το προβλημα....Το κινητο ανοιγει κανονιικα...Το προβλημα ειναι με το σημα.....Μπηκα σε αυτην την σελιδα (fastgsm.com) και με 12 ευρω ξεκλειδωνει το κινητο...Paypal εχω για να κανω πληρωμη,οποτε τι λετε να το κανω? Αυριο παιρνω το κινητο απο το καταστημα το οποιο το εδωσα και δεν μπορεσαν το κανουν....Αν ξερετε και τιποτα αλλο με free η κατι πιο φθηνο πειτε μου...Σας ευχαριστω πολυ ολους για την βοηθεια....
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest filippos13

Καλησπερα παιδια.. Εκανα ολα τα βηματα ομως κολλησα στο προτελευταιο που λεει για το update.zip.

Μου βγαζει installation aborded.. Εχω κανει κατι λαθος..

Παρακαλω πειτε μου.

Link to comment
Share on other sites

το πιο πιθανο ειναι να εβαλες πακετο που δεν συμβατει με την ρομ σου.

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

καλο χειμωνα σε ολη την παρεα..!! Ηρθε η ωρα να κανω κ εγω αναβαθμιση στο χ10μινι μου γιατι μου εχει γινει αρκετα αργο...!!! Ειμαι ακομα στην 2.2.1 με κερνελ 2.6.29...!! Μπορει καποιος να μου ποια ειναι η πιο σταθερη, να εχει τα λιγοτερα bugs, και να ειναι γρηγορη? Δεν με ενδιαφερει να κανω 'παπαδες'. Να μπαινω ευκολα στο ιντερνετ (να υποστηριζει αν γινετε flash player ), να μπορω να κανω καμια βιντεοκληση μεσω skype, και να κανει τις βασικες λειτουργιες του τηλεφωνου κ της φωτογραφικης μηχανης χωρις προβλημα κ γρηγορα...!! Ποια ειναι η καλυτερη ρομ? αν ειναι ευκολο να μου σημειωσετε κ το link...! Σας ευχαριστω εκ των προτερων...!!!
Link to comment
Share on other sites

καλο χειμωνα σε ολη την παρεα..!! Ηρθε η ωρα να κανω κ εγω αναβαθμιση στο χ10μινι μου γιατι μου εχει γινει αρκετα αργο...!!! Ειμαι ακομα στην 2.2.1 με κερνελ 2.6.29...!! Μπορει καποιος να μου ποια ειναι η πιο σταθερη, να εχει τα λιγοτερα bugs, και να ειναι γρηγορη? Δεν με ενδιαφερει να κανω 'παπαδες'. Να μπαινω ευκολα στο ιντερνετ (να υποστηριζει αν γινετε flash player ), να μπορω να κανω καμια βιντεοκληση μεσω skype, και να κανει τις βασικες λειτουργιες του τηλεφωνου κ της φωτογραφικης μηχανης χωρις προβλημα κ γρηγορα...!! Ποια ειναι η καλυτερη ρομ? αν ειναι ευκολο να μου σημειωσετε κ το link...! Σας ευχαριστω εκ των προτερων...!!!

 

miniCM7 στο xda θα την βρεις

:)
Link to comment
Share on other sites

για να περασουμε αυτη την ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1837158 πρεπει να την κανουμε και αυτην μεταονομασια σε Update.zip ? επειδη δεν το αναφερει...

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
για να περασουμε αυτη την ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1837158 πρεπει να την κανουμε και αυτην μεταονομασια σε Update.zip ? επειδη δεν το αναφερει...

 

φιλε δεν χρειαζετε να το κανεις μεταονομασια.περνα το ετσι οπως ειναι.δεν θα αλλαξει κατι :) .ετσι το κανω και εγω

Sony Ericsson Xperia Arc

Cyanogenmod 11 - android 4.4

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μεγάλο προβλημα!!! έβαλα το cm7 την έκδοση MiniCM7-2.2.1-robyn αλλά ξέχασα να κάνω kernel update. όλα πήγαν καλά αλλα τώρα μου κολλάει στο αρχικό logo sony ericsson και τέλος! Έχετε καμία ιδέα;

 

 

edit: το έλυσα το θέμα αλλα όταν το φλασαρω μου σταματαει και μου λέει abort και να κάνω τσεκ στι αγνωστες πηγές και στο debuging...

 

edit 2: τα κατάφερα... δεν είχα κανει unlock τον bootloader (μάλλον φταίει η αυπνια...) αλλα κόλησε στο logo με το minicm και τίποτα! :(

Edited by blackred
Link to comment
Share on other sites

Σαν παιδι και εγω εχω 2 αποριες,γιατι να μην προτιμησει καποιος την official cyanogenmod rom απο αυτην? ειδα στην official σελιδα οτι εχει βγει η 2.3 για Χ8,υπαρχει περιπτωση να κανει και για αυτη τι συσκευη? οι official roms εγκαθισταντε με τον ιδιο τροπο?? (τελικα 3 ηταν :p )

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...