Jump to content

Xperia X10 mini / pro : [ROM] GingerDX Android 2.3


kissmyarch
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασε να σβήσεις το /data/misc/wifi/wpa_supplicant.conf

Σ' ευχαριστω για την άμεση απάντηση.Έκανα εκ νέου εγκατάσταση χωρίς να βάλω modules και cmparts και δουλεύει άψογα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σ' ευχαριστω για την άμεση απάντηση.Έκανα εκ νέου εγκατάσταση χωρίς να βάλω modules και cmparts και δουλεύει άψογα.

 

Ναι όντως τα modules είναι πάντα προαιρετικά. Αφαίρεσα και το CMParts αφού σου δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως τα modules είναι πάντα προαιρετικά. Αφαίρεσα και το CMParts αφού σου δούλεψε.

 

Επ,τι έγινε εδώ άλλαξε ο οδηγός?γιατί???μπήκα για να πάρω καμιά άλλη ρομ και είδα έχει μόνο τη ginger ..που πήγαν οι άλλες οεο?:p:p

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Διάσπαρτες :p

Η καθεμία έχει το δικό της topic πλέον :) Δες την υπογραφή μου.

 

AAAAAA ok...δεν το προσεξα my mistake..και πηγα και στους οδηγους κ δεν ειδα..πάλι καλα που χεις και υπογαρφή!!thank ya

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα εκανα ολη την διαδικασια και μετα το reboot αφου βγαλει το λογοτυπο της sony ericsson εμφανιζεται το λογοτυπο του ginger dx και εκει κολαει και δεν γινεται τπτ. Τι γινεται να κανω τωρα γιατι μου κολαει το κινητο εκει και δεν κανει τπτ. Παρακαλω απαντηστε αμεσα γιατι εχω μεινει χωρις κινητο.....
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό και χρήσιμο το topic. Ήδη έχω την GingerDX v017. Ξέρει κανείς πώς γίνεται να αφαιρέσω το Boot Sound από το κινητό μου? Ευχαριστώ. :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εκανα ολη την διαδικασια και μετα το reboot αφου βγαλει το λογοτυπο της sony ericsson εμφανιζεται το λογοτυπο του ginger dx και εκει κολαει και δεν γινεται τπτ. Τι γινεται να κανω τωρα γιατι μου κολαει το κινητο εκει και δεν κανει τπτ. Παρακαλω απαντηστε αμεσα γιατι εχω μεινει χωρις κινητο.....

 

Άνοιξε το τηλέφωνο και μόλις εμφανιστεί το logo της SE, πάτα πολλές φορές το back κουμπί για να μπεις στο cwm και να ξαναφλασάρεις τη ROM. Πριν το κάνεις κάνε factory reset. Άσε τα modules για αρχή και μην τα βάλεις. Διαφορετικά κατέβασε και βάλε κάποια άλλη ROM.

 

 

Πολύ καλό και χρήσιμο το topic. Ήδη έχω την GingerDX v017. Ξέρει κανείς πώς γίνεται να αφαιρέσω το Boot Sound από το κινητό μου? Ευχαριστώ. :)

 

Οι ήχοι και το bootanimation είναι μέσα στο /system/media για δες μήπως εκεί υπάρχει τίποτα. Αν το διαγράψεις δε θα φορτώνει και αρα δε θα ακούγεται. Δεν ξέρω στα σίγουρα όμως...

 

Edit: είδα στην υπογραφή σου έχεις το x8. Πήγαινε με τον root explorer στο /system/media/ και σβήσε το android_sound.mp3

Edited by kissmyarch
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Φοβερό το ginger dx και δεν κολαει καθόλου. Γενικα αψογος οδηγος και συγχαρητηρια στα παιδια που τα μαζεψανε ολα σε μια σελιδα.
Link to comment
Share on other sites

Καταφερα τελικα να περασω την GingerDX 2.3.:)Οι αρχικες εντυπωσεις ειναι αρκετα καλες.Δεν κολλαει σχεδον καθολου.

 

Τελικά τι έκανες και την πέρασες;

Έχω και γω baseband και version που είχες αναφέρει πιο πάνω.

Το έκανες έτσι όπως ήταν ή έκανεσ ενημέρωση το τηλέφωνο;

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις το εκανα εγκατασταση και εμφανιζει μονο την εικονα υποδοχης της ginger..ειχα την εκδοση που απαιτειται και ολα εγκαταστηθηκαν καλα..ετσι καθυστερει?βοηθηστε..

 

δουλευει τελεια....απλα δεν μπορεις να βαλεις δικο σου ηχο για ειδοποιησεις και μηνηματα...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι έκανες και την πέρασες;

Έχω και γω baseband και version που είχες αναφέρει πιο πάνω.

Το έκανες έτσι όπως ήταν ή έκανεσ ενημέρωση το τηλέφωνο;

 

Θέλει αναγκαστικά ενημέρωση το τηλέφωνο σε ένα από τα 2 basebands.

 

δουλευει τελεια....απλα δεν μπορεις να βαλεις δικο σου ηχο για ειδοποιησεις και μηνηματα...

 

Φτιάξε ένα φάκελο Notifications και έναν Ringtones στην sd card και πέτα μέσα τους ήχους που θες.

Link to comment
Share on other sites

εκανα δευτερη προσπαθεια να περασω την v17 αλλα δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος και εβαλα παλι την v12.H 17 μου εσπασε τα νευρα εκλεινε και κλειδωνε το κινητο στο ξερκαφωτο.. μεχρι που κολλησε κατα την εγκατασταση των modules στο σημα της erricsson.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κατόρθωσα να περάσω και εγώ την GingerDX. Σχεδόν όλα τα προβλήματα που αναφέρθηκαν στο τόπικ αυτό αλλά και στα άλλα δύο (Root και CWM recovery) μου έτυχαν. Χάρη στον Kissmyarch και στα άλλα παιδιά που ανάφεραν τα προβλήματα κατάφερα να τα λύσω. Σας ευχαριστώ όλους.

 

Ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα και δεν το διάβασα πουθενά, είναι ότι όταν εγκατέστησα την GingerDX, δεν είχε αρκετό φωτισμό η οθόνη, με αποτέλεσμα να δυσκολευτώ αρκετά να δω τι πατάω για να ανεβάσω τον φωτισμό της οθόνης. Αυτό οφείλεται ίσως διότι είχα τον φωτισμό σε χαμηλό επίπεδο πριν την εγκατάσταση. Γιαυτό όποιος δοκιμάσει να περάσει νέα rom, να έχει τον φωτισμό της οθόνης στο 90%+ από πριν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ευχαριστημένος με την GingerDX. Πολλά reboot, αρκετά κολήματα κτλπ. Θα δοκιμάσω την MiniCM7pro και θα σας πω εντυπώσεις. Τώρα που έχουμε root και cwm, κάθε μέρα (σχεδόν) και άλλη rom. :lol::lol::lol: Edited by deimos
Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου φαίνετε σαν να σέρνεται.

Απογοητεύτηκα.

Η MiniCM7pro πάει καλύτερα ή όχι;

Ποιες οι διαφορές τους;

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου φαίνετε σαν να σέρνεται.

Απογοητεύτηκα.

Η MiniCM7pro πάει καλύτερα ή όχι;

Ποιες οι διαφορές τους;

 

Έβαλα την MiniCM7pro v20 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1201116 πηγαίνει σφαίρα, κανένα reboot (μέχρι τώρα :X ) και εάν δεν δω τίποτα περίεργο, αυτή θα κρατήσω. Αυτό που είδα διαφορά είναι, η αίσθηση της οθόνης. Έχει ακριβώς την ίδια αίσθηση όπως η εργοστασιακή rom. Όταν έβαλα την GingerDX δεν είχα την ίδια αίσθηση.

Edited by deimos
Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν υπάρχει η ίδια αίσθηση στην οθόνη.

Και γω είδα διαφορά.

Όσο για backlight δεν καίγομαι.

Με τη ginger είδα ένα χάλια κινητό. Ούτε καν ένα μήνυμα δεν μπορούσα να στείλω.

Για να περάσω τη v20 πρέπει πάλι SEUS και όλα απ την αρχή ή υπάρχει και πιο εύκολος τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους! Μπράβο και για το ποστ πολύ καλό!

Αυτές τις διακοπές αποφάσισα να πειραματιστώ με το X10 mini pro μου και βρήκα τον μπελά μου! :-)

 

Ξέρει μήπως κανείς γιατί μετά που έβαλα αυτό το mod μου πετάει error το wifi όταν πάω να το ανοίξω? (πριν είχα το MiniCM7pro και μου το έκανε και σε αυτό!)

 

Επίσης ποιο από τα 4 κατά την γνώμη σας είναι καλύτερο? από πλευράς ταχύτητας και αυτονομίας.

 

EDIT:

Λοιπόν τελικά το έφτιαξα, με χρονοβόρο τρόπο μεν αλλά τουλάχιστον αποτελεσματικό. Ξαναέκανα ένα restore το original android με το PC Companion και επανέλαβα την διαδικασία από την αρχή, πιθανότατα κάτι είχα σβήσει με τις πολλές εναλλαγές των ROM που έκανα.

 

...πάντως οφείλω να ξανα-αναφέρω ότι είναι πολύ καλό το φορουμ έχετε φοβερές γνώσεις οι οποίες και με βοήθησαν πάρα πολύ!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια καλησπερα εχω απο εχθες που παλευω να περασω την συγκεκριμενη ρομ στο μινι αλλα ολο μου κανει boot loop...ξερει κανεις το λογο?την διαδικασια την ακολουθω κανονικα....

 

Τελικα παιδες ολα οκ ειμαι με custom rom και ξεκλειδωτο bootloader

Edited by dillyboy

Rom: StarBurst Lite 1.3.0

Radio: 32.49.00.32U_5.11.05.27

Sd card: Transcend 8gb class 6

internal memory 980+

Link to comment
Share on other sites

θελω μια χαρη εβαλα το rom αλλα οταν μπηκα μεσα στο μενου δεν εχει ουτε ενα Market και δεν εχει και τιν εφαρμογη Facebook! μου σβηνη η οθονη οποτε θελει και δεν εχω Wifi! τι πρεπει να κανω για να το φτιξω??? Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω την ginger dx v17 , γίνεται να κάνω update την rom χωρίς να χάσω τα αρχεία(μηνύματα τηλεφωνά, photo κλπ) ή αναγκαστικά πρέπει να τα κάνω backup όλα τα αρχεία, να την σβήσω και να βάλω την καινούργια rom(ginger dx v21b);;

Προσπάθησα με το rom manager prenium v3.01.3. σπασμένο αλλά δεν βρήκα άκρη γιατί ενώ αναγνώριζε την rom μου δεν μπορούσα να βρω το κινητό μου στο επόμενο βήμα.

Έχω μείνει αρκετά ικανοποιημένος από την ginger dx που την έχω από το Οκτώβριο του 2011!!! Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται, αλλά παίζει να εμφανιστούν διάφορα προβλήματα στην πορεία. Οι photos δε χάνονται, είναι στην SD η οποία δεν πειράζεται. Τηλέφωνα τα αποθηκεύεις σε vcf μέσω της default εφαρμογής, μηνύματα μέσω handcent ή κάποιο άλλο 3rd party πρόγραμμα. Το rom manager ΔΕΝ παίζει στα x10 mini. Είναι ειδικό πρόγραμμα για roms που υποστηρίζονται official από την cyanogenmod. Μη δοκιμάσεις να κάνεις update ή δεν ξέρω τι άλλο μέσα από το πρόγραμμα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...