Jump to content

Ελληνική τηλεοπτική Σεζόν 2011/12 - Post Season


NetSurfer_g7
 Κοινοποίηση

Ποιό κανάλι πιστεύετε ότι έχει το καλύτερο πρόγραμμα για τη φετινή σεζόν;  

43 members have voted

  1. 1. Ποιό κανάλι πιστεύετε ότι έχει το καλύτερο πρόγραμμα για τη φετινή σεζόν;

    • Ant1
    • Mega
    • Alpha
      0
    • Star
    • Κρατικά Κανάλια (ΝΕΤ, ΕΤ3)
    • Άλλο ( ποιό; )


Recommended Posts

Kαι δηλαδή υπάρχει άνθρωπος που χαλαρώνει με αυτή τη μαύρη δυστυχία που επικρατεί σε αυτά τα σίριαλ;

Επίσης, διαφωνώ με τον Μπέζο. Καμιά μεστότητα και καμιά αμεσότητα δεν υπάρχει στα Τούρκικα σίριαλ. Και εκεί η πλούσια (με τη βίλα, τις πισίνες κτλ) θέλει το φτωχό, και εκεί κλαίνε με το που αρχίζει μέχρι που τελειώνει κτλ. Καμιά διαφορά, με την εξαίρεση ότι είναι φτηνά και ότι έχει διαφορετικά πρόσωπα και όχι τους ίδιους και τους ίδιους που μας έβαζαν να βλέπουμε εδώ τόσα χρόνια - χαρακτηριστικό παράδειγμα μια και αναφέρθηκε, ο κ. Μπέζος που εμφανίζεται στην τηλεόραση ξανά και ξανά σχεδόν χωρίς διακοπή, από την εποχή των Απαράδεκτων. Όσο καλός και αγαπητός και αν είναι, το πολύ το κύριε ελέησον το βαριέται και ο τηλεθεατής.

 

Δεν είναι θέμα χαλάρωσης - είναι ότι η ελληνική TV δεν κατάφερε να πιάσει το τι θέλει αυτή την περίοδο η μέση Ελληνίδα (γιατί σε αυτή απευθύνονται αυτές οι σειρές έτσι κι αλλιώς). Τα κανάλια θεώρησαν ότι ο κόσμος θα θέλει να γελάσει μέσα στα προβλήματά του, αλλά ο κόσμος τελικά θέλει να δει κλισέ και κακόγουστα δράματα που ωστόσο να κάνουν τα δκά του προβλήματα να μοιάζουν μικρά στη σύγκριση.

 

Εμένα για να πω την αλήθεια μου κάνει εντύπωση περισσότερο απ'όλα όχι το ότι τα βλέπουν ενώ είναι σκουπίδια - τόσα σκουπίδια έχουμε δει τόσα χρόνια, ελληνικότατα, αλλά ότι είναι τούρκικα και τα βλέπουν. Και ο μέσος Έλληνας...εεε.. δε φημίζεται κιόλας για τα φιλικά αισθήματα προς την Τουρκία ή γενικά τους ξένους...

 

 

 

Γιατί άμα δεν τα δείξει, δεν υπάρχουν κιόλας;

Σαφώς και δεν είναι η καλύτερη ιδέα για να προβληθεί αυτή την περίοδο - γι'αυτό και δεν πάει και καλά από νούμερα, απ'όσο διαβάζω - αλλά αν δηλαδή δεν τις έδειχνε, δε θα υπήρχαν και αυτού του τύπου οι κοπέλες/γυναίκες/άνθρωποι γενικά;

Αυτό που δεν καταλαβαίνω σε αυτά που λες είναι το δίπτυχο "ΙΚΑ στο δελτίο - Αρπακτή σαν πρότυπο στην ψυχαγωγική μετά".

Πρώτα απ'όλα εγώ νόμιζα ότι αυτές ήταν πλούσιες από τους μπαμπάδες τους κτλ. Ακόμα και έτσι να μην είναι όμως και να έβγαλαν μόνες τους τα λεφτά τους, τι σε κάνει να πιστεύεις πως έχουν τη δύναμη να επηρεάσουν στάσεις ζωής;

 

Τέλος πάντων, για να το πω πιο ξεκάθαρα: Αυτές είναι ξε$#@. Το ριάλιτι είναι σκουπίδι που ούτε ρακοσυλλέκτης δε θα μάζευε. Αλλά σε μια χώρα που μας τρώνε τα λεφτά οι άνθρωποι που εκλέγουμε να μας αντιπροσωπεύσουν και ποτέ κανένας δεν τιμωρείται γι'αυτό, δε νομίζω πως έχει και ιδιαίτερη αξία να κατακεραυνώνουμε μια ηλίθια εκπομπή για "λάθος πρότυπα".

 

Επίσης, sorry, αλλά αυτό το "το έδειξε στην τηλεόραση και επηρεάστηκε ο κόσμος" είναι είναι απλά IQ υπό του 0. Αυτά μας φάγανε τόσα χρόνια και έχουμε γεμίσει διακοποδάνεια, εορτοδάνεια και... βυζοδάνεια. Άμα κάποιος είναι αρκετά ηλίθιος για να πέσει θύμα αυτών που του προβάλει η τηλεόραση, έχω να πω μεγαλοπρεπώς... ΚΑΛΑ. ΝΑ. ΠΑΘΕΙ. :)

 

H αληθεια ειναι οτι δεν εχω δει τουρκικα σηριαλ για να ξερω τι δειχνουν αλλα σιγουρα υπαρχουν πολυ δυνατοι λογοι που εχουν τετοια τηλεθεαση. Ειτε προβαλουν μια μαυρη δυστυχια, ειτε μια μιζερια ειτε οτιδηποτε αλλο, στο τελος ειναι μια ευκολη μορφη ψυχαγωγιας-διασκεδασης, χωρις αυτο να συνεπαγεται οτι ο τηλεθεατης χρειαζεται να γελασει. Το δραμα και η "ιντριγκα" που διαφημιζουν οτι εχουν οι σειρες αυτες μπορει να ειναι το ιδιο ψυχαγωγικο.

 

Τι παει να πει με ενοχλει που ειναι τουρκικα??? Και η "βερα στο δεξι" και η "ζωη της αλλης" ειχαν παρομοιες τηλεθεασεις και προφανως και αντιστοιχο επιπεδο αλλα τωρα η αντιδραση πολλων ειναι και καπως πατριωτικη, λες και θα αναστηθει η τουρκια απο την τηλεοραση. Δηλαδη γιατι δεν επεφτε κραξιμο για τις ελληνικες σαπουνοπερες τοσο οσο και στις τουρκικες? Μηπως κατι τελειως ανουσιο και ασημαντο βγαζει εθνικιστικα αισθηματα?? Το μονο σιγουρο ειναι οτι εαν τα κορεατικα στοιχιζαν το μισο αποτι τα τουρκικα, αυτα θα εδειχναν ο ΑΝΤ1 και το MEGA.

 

Επισης μην υποτιμας τη δυναμη της τηλεορασης. Επαναλαμβανω, δεν ειναι χαζοι οι τηλεθεατες, απλως σιγα σιγα σχηματιζουν λαθος προτυπα. Οταν απο το πρωι βλεπεις αναξιους και απαιδευτους ανθρωπους να κανουν επιδειξη πλουτου, οταν στις ειδησεις βλεπεις πως καποιος ξεκινησε απο το χωριο του και απο μια μιζα κανει παρτυ στο μοντε καρλο, και οταν βλεπεις ενα καρο εκπομπες με στοιχηματα τηλεδιαγωνισμους, τροπους να βγαλεις ευκολο χρημα και και και... , αντιλαμβανεσαι οτι αυτο μπορει οντως να επηρεαζει και να εμποτιστει μια νοοτροπια στους εγκεφαλους των πολιτων. Μονη σου το ειπες οτι αυτα μας φεραν εως εδω.. Αρα υφιστανται λαθος προτυπα και αξιες και η τηλεοραση μια χαρα τα τροφοδοτουσε τοσα χρονια.

 

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι και εγω τα βλεπω γυρω μου ολα αυτα αλλα συνειδητοποιω οτι δεν προκειται για ηλιθιους, αγραμματους κτλ.. Ειναι πολυ πιο πολυπλοκοι λογοι που οδηγουν μια ολοκληρη κοινωνια στο να διαμορφωσει μια λαθος νοοτροπια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 279
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Tι αλλο θα δουν Θεε μου τα ματια μου;;;;;;;;;;;;

Ελεος......

 

Πως ειδατε το νεο σιριαλ στον ANT1; Εγω απο λιγο που καθησα και το ειδα (αν θυμαμαι καλα στο ημιχρονο ενος αγωνα που επαιζε) μου φανηκε ετσι κι ετσι...

Edited by alkis_7
Link to comment
Share on other sites

Tι αλλο θα δουν Θεε μου τα ματια μου;;;;;;;;;;;;

Ελεος......

 

Πως ειδατε το νεο σιριαλ στον ANT1; Εγω απο λιγο που καθησα και το ειδα (αν θυμαμαι καλα στο ημιχρονο ενος αγωνα που επαιζε) μου φανηκε ετσι κι ετσι...

Δεν το ειδα καθολου γιατι το mega ειχε διπλο επεισοδιο στους βασιλιαδες.Απ'οτι φαινεται καθε Τεταρτη θα βαζουν διπλο επεισοδιο για να χτυπησουν τον ανταγωνισμο.

Link to comment
Share on other sites

Το Αμάρτημα της μητρός μου έτσι και έτσι μου φάνηκε, θα δείξει στη συνέχεια.

 

Ξέρεις κανείς τι έγινε με το Ελεύθερος και Ωραίος;;; Το έκοψαν;;;

Link to comment
Share on other sites

Το Αμάρτημα της μητρός μου έτσι και έτσι μου φάνηκε, θα δείξει στη συνέχεια.

 

Ξέρεις κανείς τι έγινε με το Ελεύθερος και Ωραίος;;; Το έκοψαν;;;

δεν κοπηκε ακριβως οπως λεει εδω http://www.dete.gr/news.php?article_id=83717 θα προβληθουν τα τελευταια επεισοδια πριν το πασχα η δειρα ειναι γυρισμενη πριν 3 χρονια και αποτελειται απο μολις 14 επεισοδια. εγω να θυμισω οτι και η "εργαζομενη γυναικα" εχει γυριστει 3 χρονια πριν την προβολη της δεν ξερω γιατι το κανει αυτο ο ant1
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

δεν κοπηκε ακριβως οπως λεει εδω http://www.dete.gr/news.php?article_id=83717 θα προβληθουν τα τελευταια επεισοδια πριν το πασχα η δειρα ειναι γυρισμενη πριν 3 χρονια και αποτελειται απο μολις 14 επεισοδια. εγω να θυμισω οτι και η "εργαζομενη γυναικα" εχει γυριστει 3 χρονια πριν την προβολη της δεν ξερω γιατι το κανει αυτο ο ant1

Μαλλον μετα το πασχα θα προβληθουν τα τελευταια επεισοδια.Ειδα τρεϊλερ που λεει οτι η σειρα επιστρεφει τον Μαϊο.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον μετα το πασχα θα προβληθουν τα τελευταια επεισοδια.Ειδα τρεϊλερ που λεει οτι η σειρα επιστρεφει τον Μαϊο.

 

Oντως, η σειρα επιστρεφει για τα επεισοδια που εχουν απομεινει τον Μαϊο.

Προσεξα χτες οτι το Play & Win το παρουσιασε ο ηθοποιος που κανει τον πατερα στην Οικογενεια της συμφορας. Ξερουμε αν εφυγε ο Χαραλαμπιδης οπως και η Καρποντινη;

Link to comment
Share on other sites

παιδια sorry για το offtopic αλλα σχετικα με τον ant1 γιατι εχει τοσο κακη εικονα? ειναι θεμα μηχανηματων τσιγγουνευεται ο κυριακου να δωσει λεφτα για αναβαθμιση? δεν μπορει να μην τους εχουν κραξει για την χαλια εικονα τους. θες να δεις europa league και σου βγαινουν τα ματια ακομα και με δορυφορικη ληψη. ειλικρινα αποφευγω να βλεπω ant1 λογω της χαλιας εικονας του
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Οντως στο ψηφιακο σημα εχει χειροτερη εικονα απο τα υπολοιπα της digea.To καλυτερο καναλι απο τεχνικη αποψη ειναι το ΣΚΑΪ.Εχει την καλυτερη εικονα.Ισως να εχει πιο συνχρονα μηχανηματα.Αλλα και το mega και το star εχουν αρκετα καλη εικονα.Το ant1 μαλλον εχει πιο παλιο εξοπλισμο και για'υτο υστερη σε ποιοτητα.Επισεις εκπεμπει ακομα σε 4:3 ενω τα υπολοιπα καναλια τα εχουν ηδη γυρισει σε 16:9 και αυτο δειχνει οτι εχει παλιο εξοπλισμο.Ιδιαιτερα στο ποδοσφαιρο η εικονα τους ειναι αθλια.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Απ'οτι ειδα σε blogs τα προγραμματα που συνεχιζουν σιγουρα την επομενη σεζον 2012-2013 ειναι τα: Ειναι στιγμες, Galileo, Το αμαρτημα της μητρος μου.Αυτα εχουν παρει πρασινο φως μεχρι τον Δεκεμβριο και μετα θα κριθει απο τα νουμερα που θα κανουν.Πολυ πιθανον να συνεχισει και το Ραδιο αρβυλα.Επισεις τα τελευταια 4 επεισοδια της Οικογενειας της συμφορας(που εχουν ηδη γυριστει) θα κρατηθουν για να προβληθουν απο τον Οκτωμβριο.Αυτα που σιγουρα τελειωνουν φετος ειναι:Black out, Με το δεξι, Dancing on ice, Fab 5, Laugh attack, Πρωϊνο ant1(πολυ πιθανον να υπαρξει μονο μια 4ωρη ενημερωτικη εκπομπη απο τις 07:00 μεχρι τις 11:00).Αγνωστο παραμενει το αμα θα συνεχισουν τα Wipe out και Ελλαδα εχεις ταλεντο.
Link to comment
Share on other sites

H αληθεια ειναι οτι δεν εχω δει τουρκικα σηριαλ για να ξερω τι δειχνουν αλλα σιγουρα υπαρχουν πολυ δυνατοι λογοι που εχουν τετοια τηλεθεαση. Ειτε προβαλουν μια μαυρη δυστυχια, ειτε μια μιζερια ειτε οτιδηποτε αλλο, στο τελος ειναι μια ευκολη μορφη ψυχαγωγιας-διασκεδασης, χωρις αυτο να συνεπαγεται οτι ο τηλεθεατης χρειαζεται να γελασει. Το δραμα και η "ιντριγκα" που διαφημιζουν οτι εχουν οι σειρες αυτες μπορει να ειναι το ιδιο ψυχαγωγικο.

 

Τι παει να πει με ενοχλει που ειναι τουρκικα??? Και η "βερα στο δεξι" και η "ζωη της αλλης" ειχαν παρομοιες τηλεθεασεις και προφανως και αντιστοιχο επιπεδο αλλα τωρα η αντιδραση πολλων ειναι και καπως πατριωτικη, λες και θα αναστηθει η τουρκια απο την τηλεοραση. Δηλαδη γιατι δεν επεφτε κραξιμο για τις ελληνικες σαπουνοπερες τοσο οσο και στις τουρκικες? Μηπως κατι τελειως ανουσιο και ασημαντο βγαζει εθνικιστικα αισθηματα?? Το μονο σιγουρο ειναι οτι εαν τα κορεατικα στοιχιζαν το μισο αποτι τα τουρκικα, αυτα θα εδειχναν ο ΑΝΤ1 και το MEGA.

 

Επισης μην υποτιμας τη δυναμη της τηλεορασης. Επαναλαμβανω, δεν ειναι χαζοι οι τηλεθεατες, απλως σιγα σιγα σχηματιζουν λαθος προτυπα. Οταν απο το πρωι βλεπεις αναξιους και απαιδευτους ανθρωπους να κανουν επιδειξη πλουτου, οταν στις ειδησεις βλεπεις πως καποιος ξεκινησε απο το χωριο του και απο μια μιζα κανει παρτυ στο μοντε καρλο, και οταν βλεπεις ενα καρο εκπομπες με στοιχηματα τηλεδιαγωνισμους, τροπους να βγαλεις ευκολο χρημα και και και... , αντιλαμβανεσαι οτι αυτο μπορει οντως να επηρεαζει και να εμποτιστει μια νοοτροπια στους εγκεφαλους των πολιτων. Μονη σου το ειπες οτι αυτα μας φεραν εως εδω.. Αρα υφιστανται λαθος προτυπα και αξιες και η τηλεοραση μια χαρα τα τροφοδοτουσε τοσα χρονια.

 

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι και εγω τα βλεπω γυρω μου ολα αυτα αλλα συνειδητοποιω οτι δεν προκειται για ηλιθιους, αγραμματους κτλ.. Ειναι πολυ πιο πολυπλοκοι λογοι που οδηγουν μια ολοκληρη κοινωνια στο να διαμορφωσει μια λαθος νοοτροπια.

 

θα ήθελα να πω κάτι σχετικα΄με τα τούρκικα σίριαλ επειδή πραγματικά με εχει προβληματίσει.

Κατ'αρχάς να πω ότι από θέση είχα αποφασίσει να μη τα δω στα μάτια μου, δηλαδή φανατικά. βλακεία ξεβλακεία έτσι την είχα δει. και καλά πατριωτικά.

Έτυχε όμως και είδα λόγω παραμονής στο κραβάτι του πόνου, -23 επεισόδια από εκείνο που έδειχνε ο ΑΝΤ1, τον πειρασμό. Και μετά το παρακολούθησα όλο με ενδιαφέρον. και μπορώ να πω ότι λυπήθηκ ακαι που τελείωσε.

Κατόπιν κάθισα και το φιλοσόφησα. προσπάθησα να καταλάβω τι ήταν αυτό που με τράβηξε σε αυτό το σίριαλ.

Είναι ένας συνδυασμός πραγμάτων. Πρώτα πρώτα το βλέπεις με την ασφάλεια ότι δε θα ακούσεις και δ εθα διαβάσεις όλες τις πιθανές βρισιές που κυκλοφορούσαν μέχρι πρότινος (όταν είχαμε δλδ ακόμα) στα δικά μας σίριαλ (πράγμα που επαναλαμβάνεται και στη νέα σειρά του ΑΝΤ1 με το Αμάρτημα τη ςμητρός μου.) Πολλή υστερία και πολύ βρισίδι χωρίς λόγο, από το πουθενά μέσα στο σπίτι μου. χωρίς λόγο!! Έπειτα μιλούν πολύ τα τούρκικα γι ατη δομή και την παράδοση της κοινωνίας και της οικογένειά ςτους χωρίς να ντρέπονται γι'αυτό. στηρίζουν την πλοκή τους γύρω από την παράδοσή τους και δεν την αποτινάσσουν για να το παίξουν μοντέρνοι και Ευρωπαίοι, σε νατίθεση και πάλι με τα δικα μας σίριαλ που έχει χαθεί κάθε έννοια ορίου (και δε το λέω από συντηρητισμό). το λέω εννοώντας ότι εμείς τείνουμε να πετάμε από πάνω μας σα μίασμα τις γραμμές μας, το πλαίσιο μας, τη σειρ΄αμας, κι έτσι ακόμα και σ εμια πλοκή, όταν όλα είναι πιθανά γιατί δεν υπάρχει κανένα στοπ, κανένας δισταγμός, καμιά δυσκολία πόσο ενδιαφέρον μπορεί να έιναι. πόσ να βλέπεις κάποιους όσο πιο γυμνούς γίνεται να το κάνουν. ακόμα κι αυτό το βαριέσαι μετά. Και νομίζω ότι αυτό είναι το βασικότερο που φέρνουν αυτά τα σίριαλ σε μας. Συναίσθημα. εσωτερικό συναίσθημα. γλαφυρότητα, λυρισμό. έχουν φοβερές συναισθηματικές αποχρώσεις που προσωπικά με εξέπληξαν πολύ. δεν περίμενα από τους "βάρβαρους" να έχουν την ικανότητα να συγκινήσουν, να πιάσουν λεπτές αποχρώσουν της ψυχής και να τις αποδώσουν. Ικανότητα προ πολλού χαμένη στη δική μα ςτηλεόραση. Ναι τα σενάρια είναι αστεία. Μια μαθήτρια μου λέει χαρακτηριστικά "αφού ξέρω τι θα γίνει: ατύχημα, τύφλωση/παράλυση, θάνατος" :p ισχύει. αλλά από πίσω το σενάριο και η σκηνοθεσία και η υποκριτική το υποστηρίζει, δημιουργεί κλίμα, σε πιάνει. Κι αυτό πιστεύω είναι που βρίσκει η μέση ελληνίδα νοικοκυρά. το feeling μήπως είναι πιο κατανοητό έτσι.

Πέρα από τον πειρασμό δεν κάθισα να δω κάτι άλλο, πιστεύω όμως ότι κάτι τέτοιο ισχύει, κι αν είναι έτσι είναι τόσο κρίμα για μας. να χουμε χάσει τόσο τη λεπτότητα της ψυχής μας και να τη βρίσκουμε στους ξένους..

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Κατόπιν κάθισα και το φιλοσόφησα. προσπάθησα να καταλάβω τι ήταν αυτό που με τράβηξε σε αυτό το σίριαλ.

Είναι ένας συνδυασμός πραγμάτων. Πρώτα πρώτα το βλέπεις με την ασφάλεια ότι δε θα ακούσεις και δ εθα διαβάσεις όλες τις πιθανές βρισιές που κυκλοφορούσαν μέχρι πρότινος (όταν είχαμε δλδ ακόμα) στα δικά μας σίριαλ (πράγμα που επαναλαμβάνεται και στη νέα σειρά του ΑΝΤ1 με το Αμάρτημα τη ςμητρός μου.) Πολλή υστερία και πολύ βρισίδι χωρίς λόγο, από το πουθενά μέσα στο σπίτι μου. χωρίς λόγο!!

 

Τα ελληνικά σίριαλ αναπαριστούν πολύ πιο πιστά την σύγχρονη κουλτούρα μας απ'ότι τα αμερικάνικα την αμερικανική κουλτούρα.

Όλα βασίζονται συνήθως στην οικογένεια και στα θέματα αυτής, οι χαρακτήρες είναι πιο πιστευτοί και ακόμα και στα σίριαλ που είναι υπερβολικά και κακογραμμένα, η ελληνική νοοτροπία ξεχειλίζει. Ακόμα και σε σίριαλ όπως η Πολυκατοικία πριν 2-3 χρόνια στην πρώτη της σεζόν, μπορεί να μην ήταν η ΤΕΛΕΙΑ αντιγραφή της ελληνικής πραγματικότητας (γιατί τότε δε θα είχε γέλιο...) αλλά ήταν πολύ κοντά στο χαρακτήρα των Ελλήνων.

 

Ως εκ τούτου, η σημερινή πραγματικότητα στην Ελλάδα έχει ως εξής: βρίζουμε.

Βρίζουμε για πλάκα, βρίζουμε από τα νεύρα μας, βρίζουμε τους ανθρώπους που αγαπάμε και βρίζουμε και τους ανθρώπους που μας γυρνάνε τ'άντερα. Γιατί λοιπόν μια σειρά που να θέλει να ανταποκρίνεται κάπως στην πραγματικότητα (σε υπερβολικό βέβαια βαθμό, γιατί είπαμε είναι κωμωδία) να μην έχει βρισίδια; Εγώ αυτό θα το έβρισκα τελείως ψεύτικο, αφύσικο και βαρετό.

Δεν είναι ότι ΜΟΝΟ όταν βρίζουν γελάω, βέβαια. Παλιότερα με τα Εγκλήματα που δεν έβριζαν ΠΟΤΕ, πέθαινα στα γέλια και ακόμα όταν τα πετυχαίνω γελάω σαν το χαζό με τις ατάκες. Αλλά εκεί το γέλιο έβγαινε με άλλον τρόπο.

 

Οι Τούρκοι που είναι επίσης μεσογειακός λαός, κάτι μου λέει πως ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μη βρίζουν. Αρα λοιπόν μάλλον οι αηδιαστικές τούρκικες σαπουνόπερες είναι τα βίπερ νόβα ή τα άρλεκιν της εποχής, όπου κανένας ποτέ δε βρίζει και όλα γίνονται στο βάθος για την αγάπη στρατηγικά δημιουργημένα για να απευθύνονται σε γυναίκες που ψάχνουν το ρομάντζο και το δράμα σε όποια μορφή μπορούν να το βρουν. Ή με πιο απλά λόγια, υπερβολικές και ψεύτικες.

 

Συγγνώμη αν ακούγομαι ότι σου κάνω επίθεση, δεν είναι αυτή η πρόθεσή μου. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μπορεί να θέλει κάποιος να βλέπει μια σειρά που υποτίθεται ότι είναι κοινωνική και όχι επιστημονικής φαντασίας, να παρουσιάζει ανθρώπους, καταστάσεις και δράματα 20 φορές πιο έντονα απ'ότι θα ήταν στην πραγματική ζωή.

 

Έπειτα μιλούν πολύ τα τούρκικα γι ατη δομή και την παράδοση της κοινωνίας και της οικογένειά ςτους χωρίς να ντρέπονται γι'αυτό. στηρίζουν την πλοκή τους γύρω από την παράδοσή τους και δεν την αποτινάσσουν για να το παίξουν μοντέρνοι και Ευρωπαίοι, σε νατίθεση και πάλι με τα δικα μας σίριαλ που έχει χαθεί κάθε έννοια ορίου (και δε το λέω από συντηρητισμό). το λέω εννοώντας ότι εμείς τείνουμε να πετάμε από πάνω μας σα μίασμα τις γραμμές μας, το πλαίσιο μας, τη σειρ΄αμας, κι έτσι ακόμα και σ εμια πλοκή, όταν όλα είναι πιθανά γιατί δεν υπάρχει κανένα στοπ, κανένας δισταγμός, καμιά δυσκολία πόσο ενδιαφέρον μπορεί να έιναι. πόσ να βλέπεις κάποιους όσο πιο γυμνούς γίνεται να το κάνουν. ακόμα κι αυτό το βαριέσαι μετά. Και νομίζω ότι αυτό είναι το βασικότερο που φέρνουν αυτά τα σίριαλ σε μας. Συναίσθημα. εσωτερικό συναίσθημα. γλαφυρότητα, λυρισμό. έχουν φοβερές συναισθηματικές αποχρώσεις που προσωπικά με εξέπληξαν πολύ. δεν περίμενα από τους "βάρβαρους" να έχουν την ικανότητα να συγκινήσουν, να πιάσουν λεπτές αποχρώσουν της ψυχής και να τις αποδώσουν. Ικανότητα προ πολλού χαμένη στη δική μα ςτηλεόραση. Ναι τα σενάρια είναι αστεία. Μια μαθήτρια μου λέει χαρακτηριστικά "αφού ξέρω τι θα γίνει: ατύχημα, τύφλωση/παράλυση, θάνατος" :p ισχύει. αλλά από πίσω το σενάριο και η σκηνοθεσία και η υποκριτική το υποστηρίζει, δημιουργεί κλίμα, σε πιάνει. Κι αυτό πιστεύω είναι που βρίσκει η μέση ελληνίδα νοικοκυρά. το feeling μήπως είναι πιο κατανοητό έτσι.

Πέρα από τον πειρασμό δεν κάθισα να δω κάτι άλλο, πιστεύω όμως ότι κάτι τέτοιο ισχύει, κι αν είναι έτσι είναι τόσο κρίμα για μας. να χουμε χάσει τόσο τη λεπτότητα της ψυχής μας και να τη βρίσκουμε στους ξένους..

 

Αν και λες πως δεν τα λες από συντηρητισμό, εγώ πιστεύω πως είσαι αρκετά συντηρητική. Και όχι ότι αυτό είναι απαραίτητα κακό (όπως τη βρίσκει ο καθένας) αλλά να ξέρουμε τι είμαστε :)

Γιατί είναι τόσο σοκαριστικό ένα γυμνό σώμα; Και γιατί οι "βάρβαροι" που λες και εσύ είναι καλύτεροι επειδή φοράνε φερετζέ και κάνουν σεξ με τα παλτό; Η εικόνα είναι το πρόβλημα; Γιατί αν ναι, τότε πίστεψέ με επειδή έχω δει σειρές από αρκετές χώρες του κόσμου... είμαστε ΠΟΛΥ συντηρητικοί σα λαός και σαν τηλεόραση.

 

Επίσης δε νομίζω ότι οι ελληνικές σειρές προσπαθούν να αποτινάξουν από πάνω τους τίποτα. Οι οικογένειες υπάρχουν όπως υπήρχαν και παλιότερα αλλά προσαρμοσμένες στις νέες τους μορφές, όπου η γυναίκα δεν είναι απλά η μαγείρισσα του σπιτιού και τα παιδιά δεν υπάρχουν μόνο για να κάνουν τα χατίρια των γονιών τους ή να τους δυσκολεύουν τη ζωή ανάλογα με το τι θέλει το σενάριο.

 

Α και επίσης δε νομίζω πως προσπαθεί κανένας να το παίξει μοντέρνος. Είμαστε πιο μοντέρνοι από τους Τούρκους σαν κοινωνία, αλλά αυτό μονάχα καλό μπορεί να είναι. Ιδιαίτερα όταν συγκρινόμαστε με μια χώρα η οποία περνάει εν έτει 2012 νόμους για την παιδεία με σκοπό όχι καλύτερη, όχι πιο αναταγωνιστική αλλά πιο "θρησκόληπτη νεολαία"

 

Τέλος πάντων, επειδή τραβάω τη συζήτηση off topic σιγά σιγά, να κλείσω λέγοντας πως διαφωνώ σε αυτό που λες "το σενάριο είναι αστείο, αλλά βγάζει συναίσθημα". Δεν μπορώ να κατανοήσω πώς γίνεται αυτό από τη στιγμή που μια κοινωνική σειρά υποτίθεται ότι στηρίζεται στο σενάριο και όχι σε άλλα πράγματα που μπορεί να στηρίζονται άλλα είδη (όπως τα ειδικά εφέ στις σειρές επιστημονικής φαντασίας ή τις ατάκες στις κωμικές σειρές).

 

Και επιμένω πως αν κάποιος θέλει τέτοιου είδους γλυκανάλατη συγκίνηση μπορεί καλύτερα να δει ταινίες του Ξανθόπουλου. Έχουν την ίδια cult αισθητική, το ίδιο υπερβολικά ξενέρωτο συναίσθημα και την ίδια απόσταση από τη σημερινή πραγματικότητα όπως και οι τούρκικες σειρές.

 

Με μοναδική διαφορά πως αυτές γυρίστηκαν καμια 40αριά και βάλε χρόνια πριν, όχι το 2011...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

για να σου απαντήσω στο πρώτο σου ερώτημα "δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μπορεί να θέλει κάποιος να βλέπει μια σειρά που υποτίθεται ότι είναι κοινωνική και όχι επιστημονικής φαντασίας, να παρουσιάζει ανθρώπους, καταστάσεις και δράματα 20 φορές πιο έντονα απ'ότι θα ήταν στην πραγματική ζωή" σου λέω απλά ότι είναι έτσι ακριβώς όπως το λες.

Κοίτα, no offence, ακόμα και επίθεση να μου έκανες δε με αφορά, αυτό θα ήταν δικό σου πρόβλημα και όχι δικό μου, οπότε δεν αγχώνομαι Ούτε με ενδιαφέρει να υπερασπίσω τα τούρκικα σίριαλ, δεν τα βλέπω καν πλέον (ένα είδα όλο κι όλο) ούτε με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν φυσικά.

Απλά στον προβληματισμό μου να καταλάβω γιατί κάποιοι τα βλέπουν έφτασα σε αυτό το συμπέρασμα. οι άνθρωποι που τα βλέπουν (νοικοκυρές ή γυναίκες αν προτιμάς και μια μερίδα εφήβων από ό,τι έχω καταλάβει), τα βλέπουν γιατί η σύγχρονη, μοντέρνα κοινωνική ζωή τους δεν μπορεί να τους δώσει τη συναισθηματική ένταση που χρειάζονται. γιατί ο άνθρωπος χρειάζεται ζωντανό το συναισθηματικό του κόσμο, αρκετά εκ του ασφαλούς βέβαια, από τον καναπέ του, αλλά τον χρειάζεται. Και τα σίριαλ τα δικά μας που αναπαριστούν επακριβώς τον περίγυρό μας καταλήγουν πεζά και επιφανειακά. Δε μιλώ καν για κωμωδίες, δεν τις εντάσσω στην ίδια κατηγορία, θεωρώ ότι είναι άλλη μορφή διαδκέδασης. μιλώ για τις κοινωνικές δραματικές σειρές, ελληνικές και ξένες, και συγκεκριμένα τις τούρκικες. οπότε δε το συγκρίνω με μια καθαρή ελληνική κωμωδία.

Για να επανέλθω, ακόμα και το σεξ που αναφέραμε. δεν είναι το σεξ το πρόβλημα. ούτε η εικόνα του. Το πρόβλημα έιναι ότι μέσα στη γρηγοράδα και το μοντερνισμό και την προβολή, ακόμα κι αυτό χάνει το συναίσθημά του στα σίριαλ. αδειάζει, γίνεται πιο επιφανειακό. Κι όταν μια γυναίκα που τρέχει ολη μέρα είτε γι ατη δουλειά είτε για το σπίτι της είτε για τα παιδιά, βρίσκει μια ώρα όπου μπορεί να αναμοχλευτεί το συναίσθημά της και το βίωμα της, θα την εκμεταλλευτεί. μακάρι να της την έδινε όποιος σύντροφος. είμαι σίγουρη ότι θα το προτιμούσε 1000 φορές. αλλά όταν δε το βρίσκει για χ, ψ λόγους πίστεψέ με, εντελώς ασυνείδητα θα βρει το ρομάντζο όπου μπορεί, κι αν αυτοί οι άνθρωποι βρίσκονται σε αυτή την κατάσταση,να περιμένουν από μια σειρά κάτι που δεν επαρκεί η ζωή τους να τους δώσει, ποια είμαι εγώ που θα τους κρίνω.

Κι αν πραγματικά πιστεύεις πως η ταχὐτητα και η δυτική φιλοσοφία της υπερκατανάλωσης, του γρήγορου, του πολύ, του βιαστικού, του "απελευθερωτισμού", δεν έχουν "αδειάσει" την κοινωνία μας, δεν την έχουν φθείρει, δεν έχουν την αδηφάγα τάση να κάνουν τα πάντα επιφανειακά και κενά, ακόμα και τα πολύτιμα συναισθήματα κι ακόμα χειρότερα το σεξ (και δε λέω τη ζωή μας γιατί ο καθένας είναι υπεύθυνος για το δικό του) αλλά την κοινωνία ως κοινωνία, τότε είσαι αληθινά γελασμένος. Είμαστε πιο μοντέρνοι από τους Τούρκους, ευτυχώς, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι το κάνουμε σωστά ή ότι το έχουμε πετύχει. Αν δεν έχεις μέσα σου κριτίρια και υγεία και μοντέρνος να είσια συγγνώμη κιόλας αλλά σκ*** θα τα κάνεις κι εμείς ως κοινωνία το έχουμε αποδείξει περίτρανα.

Όσο για το αν είμαι συντηρητική ή όχι άσε να το κρίνω εγώ κι όχι εσύ. Δεν έχω τίποτα ούτε με τους συντηρητικούς ούτε με τους μοντέρνους, όσο δεν καταπατώνται ανθρώπινα δικαιώματα και ο ένας δεν ενοχλεί τον άλλον, όχι στις ιδιορρυθμίες του αλλά στο σωστό. πιστεύω στην ελευθερία του ανθρώπου όμως δυστυχώς αυτή από μόνη της δε φτάνει. όπως και η δημοκρατία αλλα ας μη το προεκτείνω γιατί πάει αλλού η συζήτηση.

 

[διαφωνώ σε αυτό που λες "το σενάριο είναι αστείο, αλλά βγάζει συναίσθημα". Δεν μπορώ να κατανοήσω πώς γίνεται αυτό από τη στιγμή που μια κοινωνική σειρά υποτίθεται ότι στηρίζεται στο σενάριο και όχι σε άλλα πράγματα που μπορεί να στηρίζονται άλλα είδη] Όταν λέω ότι το σενάριο είναι αστείο εννοώ πως αρκετά συχνά είναι προβλέψιμο, έχει πολλές γνωστές καταλήξεις και είναι ίσως και τραβηγμένο, υπερβολικό. Αυτό δεν έχει καμία σχεση με το συναίσθημα που μπορεί να βγάλει. Οι αρχαίες τραγωδίες ήταν όλες γνωστότατοι μύθοι, δεν έδειχναν βία και σεξ στη σκηνή αλλα ανακινούσαν το συναίσθημα του θεατή ως το βαθμό της κάθαρσης. η λογική είναι ακριβώς η ίδια. και ισχύει για καθε προέλευσης σίριαλ, ταινία, θέατρο κλπ. Ακόμα και για τις ταινίες του Ξανθόπουλου.

 

Τελοσπάντων, όπως λες κι εσύ. Αυτά είναι επιλογές και ο καθένας κάνει όπως του έρχεται. εγώ επιλέγω να μη τα βλέπω, αλλά δεν μπορώ να κάνω και πως δε βλέπω ότι κάποια απ'αυτά τουλάχιστον εκείνο που είδα εγώ υπερτερούσε πολλών ελληνικών σε βαθύτητα.

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Απλά στον προβληματισμό μου να καταλάβω γιατί κάποιοι τα βλέπουν έφτασα σε αυτό το συμπέρασμα. οι άνθρωποι που τα βλέπουν (νοικοκυρές ή γυναίκες αν προτιμάς και μια μερίδα εφήβων από ό,τι έχω καταλάβει), τα βλέπουν γιατί η σύγχρονη, μοντέρνα κοινωνική ζωή τους δεν μπορεί να τους δώσει τη συναισθηματική ένταση που χρειάζονται. γιατί ο άνθρωπος χρειάζεται ζωντανό το συναισθηματικό του κόσμο, αρκετά εκ του ασφαλούς βέβαια, από τον καναπέ του, αλλά τον χρειάζεται. Και τα σίριαλ τα δικά μας που αναπαριστούν επακριβώς τον περίγυρό μας καταλήγουν πεζά και επιφανειακά. Δε μιλώ καν για κωμωδίες, δεν τις εντάσσω στην ίδια κατηγορία, θεωρώ ότι είναι άλλη μορφή διαδκέδασης. μιλώ για τις κοινωνικές δραματικές σειρές, ελληνικές και ξένες, και συγκεκριμένα τις τούρκικες. οπότε δε το συγκρίνω με μια καθαρή ελληνική κωμωδία.

 

Για να επανέλθω, ακόμα και το σεξ που αναφέραμε. δεν είναι το σεξ το πρόβλημα. ούτε η εικόνα του. Το πρόβλημα έιναι ότι μέσα στη γρηγοράδα και το μοντερνισμό και την προβολή, ακόμα κι αυτό χάνει το συναίσθημά του στα σίριαλ. αδειάζει, γίνεται πιο επιφανειακό. Κι όταν μια γυναίκα που τρέχει ολη μέρα είτε γι ατη δουλειά είτε για το σπίτι της είτε για τα παιδιά, βρίσκει μια ώρα όπου μπορεί να αναμοχλευτεί το συναίσθημά της και το βίωμα της, θα την εκμεταλλευτεί. μακάρι να της την έδινε όποιος σύντροφος. είμαι σίγουρη ότι θα το προτιμούσε 1000 φορές. αλλά όταν δε το βρίσκει για χ, ψ λόγους πίστεψέ με, εντελώς ασυνείδητα θα βρει το ρομάντζο όπου μπορεί, κι αν αυτοί οι άνθρωποι βρίσκονται σε αυτή την κατάσταση,να περιμένουν από μια σειρά κάτι που δεν επαρκεί η ζωή τους να τους δώσει, ποια είμαι εγώ που θα τους κρίνω.

 

A κάτσε γιατί το πας τελείως αλλού εδώ.

Αν ένας άνθρωπος είναι σε τόσο χάλια ψυχολογική κατάσταση που ψάχνει να βρεί "συναισθηματική ένταση" από μια σειρά, τότε αλλάζει το πράγμα. Εγώ μιλάω για ανθρώπους που έχουν ζωή και παίρνουν από εκεί τα συναισθήματα που τους χρειάζονται για να νιώθουν καλά (είτε μιλάμε για ρομάντζο, είτε για χιούμορ, είτε για δράμα). Αν περιμένει κάποιος από μια τηλεοπτική σειρά για να τα νιώσει αυτά, λυπάμαι που το λέω αλλά έχει θέματα και χρήζει βοήθειας. Εμένα τουλάχιστον αυτή είναι η άποψή μου και ακριβώς για αυτό δεν αναφέρομαι σε αυτή την ομάδα ανθρώπων αλλά σε αυτούς που γυρίζουν π.χ. από τη δουλειά και θέλουν να δουν μια σειρά να περάσει η ώρα.

 

Στο θέμα του σεξ, όπως τη βρίσκει ο καθένας, αλλά προσωπικά θεωρώ πως όσο λάθος, επιφανειακό και χωρίς συναισθήματα εμφανίζεται το σεξ στις ελληνικές σειρές άλλο τόσο παλαιολιθικό, γλυκανάλατο και ξενέρωτο εμφανίζεται σε αυτές τις σειρές. Η μόνη διαφορά είναι ότι (δυστυχώς ή ευτυχώς) το σεξ εν έτει 2012 όντως είναι πιο κοντά στον τρόπο που παρουσιάζεται στις ελληνικές σειρές.

 

Και πες με υπερβολικό αλλά εγώ προσωπικά θα προτιμούσα το παιδί μου να βλέπει μια σειρά που παρουσιάζει το σεξ ως κάτι ευχάριστο που όταν γίνεται με τη συγκατάθεση και των δύο ανθρώπων που είναι μιας Α ηλικίας μπορεί να είναι κάτι ευχάριστο και για τους δύο ακόμα και όταν δεν οδηγεί πάντα σε σχέσεις, γάμους και παιδιά, παρά κάτι ενοχικό, ντροπιαστικό και "βρώμικο" σα να πρόκειται απλά για μια υποχρέωση. Δε λέω να μην υπάρχει ρομαντισμός, φυσικά και πρέπει να υπάρχει. Αλλά από το ρομαντισμό μέχρι το "περιμένω τον πρίγκιπα στο λευκό άλογο για να κάνω σεξ" ή "περιμένω τη μάνα των παιδιών μου για να κάνω σεξ", έχει τεράστια διαφορά. Εν ολίγοις, διαφωνώ κάθετα με τα πρότυπα που περνάνε για το σεξ οι σειρές αυτές, γιατί μου θυμίζουν τις απόψεις της προ-γιαγιάς μου και δε βρίσκω τίποτα χρήσιμο ή ευχάριστο στους υπερβολικούς έρωτες. Αλλά η βασική μου διαφωνία ξαναλέω είναι στα πρότυπα, το θέμα του πώς παρουσιάζεται ο έρωτας είναι θέμα γούστου του καθενάς.

 

Κι αν πραγματικά πιστεύεις πως η ταχὐτητα και η δυτική φιλοσοφία της υπερκατανάλωσης, του γρήγορου, του πολύ, του βιαστικού, του "απελευθερωτισμού", δεν έχουν "αδειάσει" την κοινωνία μας, δεν την έχουν φθείρει, δεν έχουν την αδηφάγα τάση να κάνουν τα πάντα επιφανειακά και κενά, ακόμα και τα πολύτιμα συναισθήματα κι ακόμα χειρότερα το σεξ (και δε λέω τη ζωή μας γιατί ο καθένας είναι υπεύθυνος για το δικό του) αλλά την κοινωνία ως κοινωνία, τότε είσαι αληθινά γελασμένος. Είμαστε πιο μοντέρνοι από τους Τούρκους, ευτυχώς, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι το κάνουμε σωστά ή ότι το έχουμε πετύχει. Αν δεν έχεις μέσα σου κριτίρια και υγεία και μοντέρνος να είσια συγγνώμη κιόλας αλλά σκ*** θα τα κάνεις κι εμείς ως κοινωνία το έχουμε αποδείξει περίτρανα.

Όσο για το αν είμαι συντηρητική ή όχι άσε να το κρίνω εγώ κι όχι εσύ. Δεν έχω τίποτα ούτε με τους συντηρητικούς ούτε με τους μοντέρνους, όσο δεν καταπατώνται ανθρώπινα δικαιώματα και ο ένας δεν ενοχλεί τον άλλον, όχι στις ιδιορρυθμίες του αλλά στο σωστό. πιστεύω στην ελευθερία του ανθρώπου όμως δυστυχώς αυτή από μόνη της δε φτάνει. όπως και η δημοκρατία αλλα ας μη το προεκτείνω γιατί πάει αλλού η συζήτηση.

 

Σύμφωνοι, αλλά και πάλι ξεχνάς κάτι βασικό: η τέχνη αντιγράφει τη ζωή, όχι η ζωή την τέχνη. Που σημαίνει ότι σε μια δεδομένη χρονική στιγμή οι σειρές που κυκλοφορούν αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα. Το αν αυτή η πραγματικότητα είναι καλή ή όχι είναι τελείως άλλο θέμα. Εγώ δεν κρίνω το κατα πόσον ο δυτικός πολιτισμός έχει καταστρέψει τον έρωτα, την αγάπη κτλ κτλ. Κρίνω το γεγονός πως οι τούρκικες σειρές παρουσιάζουν τον έρωτα όπως τον παρουσίαζαν το Μεσαίωνα. Δεν είναι έτσι πια τα πράγματα και ασχέτως του αν χαίρεται ή λυπάται κάποιος, εγώ βρίσκω παράλογο και γελοίο να τον παρουσιάζουν όπως οι ταινίες του '50.

 

[διαφωνώ σε αυτό που λες "το σενάριο είναι αστείο, αλλά βγάζει συναίσθημα". Δεν μπορώ να κατανοήσω πώς γίνεται αυτό από τη στιγμή που μια κοινωνική σειρά υποτίθεται ότι στηρίζεται στο σενάριο και όχι σε άλλα πράγματα που μπορεί να στηρίζονται άλλα είδη] Όταν λέω ότι το σενάριο είναι αστείο εννοώ πως αρκετά συχνά είναι προβλέψιμο, έχει πολλές γνωστές καταλήξεις και είναι ίσως και τραβηγμένο, υπερβολικό. Αυτό δεν έχει καμία σχεση με το συναίσθημα που μπορεί να βγάλει. Οι αρχαίες τραγωδίες ήταν όλες γνωστότατοι μύθοι, δεν έδειχναν βία και σεξ στη σκηνή αλλα ανακινούσαν το συναίσθημα του θεατή ως το βαθμό της κάθαρσης. η λογική είναι ακριβώς η ίδια. και ισχύει για καθε προέλευσης σίριαλ, ταινία, θέατρο κλπ. Ακόμα και για τις ταινίες του Ξανθόπουλου.

 

Τελοσπάντων, όπως λες κι εσύ. Αυτά είναι επιλογές και ο καθένας κάνει όπως του έρχεται. εγώ επιλέγω να μη τα βλέπω, αλλά δεν μπορώ να κάνω και πως δε βλέπω ότι κάποια απ'αυτά τουλάχιστον εκείνο που είδα εγώ υπερτερούσε πολλών ελληνικών σε βαθύτητα.

 

Όταν μιλάμε για σειρές/ταινίες/θεατρικά έργα, το απίστευτα προβλέψιμο και υπερβολικό σενάριο είναι ταυτόχρονα και αστείο. Και οι σειρές αυτές μόνο ως αστείες μπορούν να χαρακτηριστούν από πλευράς σεναρίου που έχει κολλήσει στα 50s-60s.

 

Ο πλούσιος/η πλούσια που ερωτεύεται μια φτωχιά/έναν φτωχό και δεν την/τον θέλουν οι γονείς -> δυσκολίες, εμπόδια, θάνατοι και τρία τρακαρίσματα μετά -> γάμος.

 

Για τον παραλληλισμό με τις αρχαίες τραγωδίες δεν έχω να πω κάτι. Αν και δεν πιστεύω ότι το εννοούσες έτσι, εγώ θα πάρω ως δεδομένο ότι ούτε και εσύ συγκρίνεις τις αρχαίες τραγωδίες με τα διαχρονικά μηνύματα και την ανυπολόγιστη αξία με κάποιες κάκιστες σαπουνόπερες του κιλού. Και δε μιλάω καν για σύγκριση βασικά. Ούτε καν τον παραλληλισμό δεν αξίζουν.

 

Είναι σα να λέμε ότι τα βλύτα και τα καπνά είναι και τα δύο χόρτα, άρα και τα δύο κάνουν καλό στον άνθρωπο. Υπεραπλουστευμένο και άτοπο.

 

Στην κάθαρση μπορεί να φτάσει ο καθένας βλέποντας ότι του έρθει. Μπορεί κάποιος να το καταφέρνει αυτό βλέποντας Σεφερλή. Δε σημαίνει πως ο Σεφερλής καταφέρνει την "των τοιούτων παθημάτων κάθαρσιν" για όλο τον κόσμο ούτε πως αντικειμενικά ο Σεφερλής είναι το σύμβολο της ποιοτητας, του ρομαντισμού και της τέχνης. Σημαίνει απλά πως κάποιος γουστάρει να τον βλέπει.

 

Όσο για το συντηρητισμό, δεν είχα σκοπό να κρίνω εσένα ως άτομο. Ήταν λάθος έκφρασή μου. Έπρεπε να είχα γράψει "συντηρητικές απόψεις" όσον αφορά αυτά που έλεγες και όχι συντηρητική, γιατί όντως ακούγεται σα να λέω εσένα γενικά συντηρητική ενώ δε σε ξέρω και δε μπορώ να το κρίνω αυτό.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Τεινω να καταληξω στο οτι τελικα καπου λεμε το ιδιο πραγμα.

Αυτο που λες πολυ σωστα, ανθρωποι που εχουν θεματα και χρηζουν βοηθειας ισχυει σε μικρους η μεγαλυτερους βαθμους για τους περισσοτερους απο μας.δεν εννοω αυτους που ειναι του γιατρου.εννοω ολους,με τις μικρες ελλειψεις μας που βρισκουμε στις σειρες που βλεπουμε κατι.αλλος το ρομαντζο,αλλος τη δραση,αλλος το μυστηριο.αλλος το θριλερ (ασχολιαστο!!)...:-P μας κρατουν το ενδιαφερον και μας ενεργοποιουν,μας προβληματιζουν,μας εξελισσουν (ας ελπισουμε),μας ανακινουν και συναισθηματικα σε μικρο η μεγαλο βαθμο.ποσες φορες δε λεμε αυτο ειναι αναλαφρο και το αλλο ειναι βαρυ.ολα αυτα συνολικα εντασσονται μεσα στην ψυχαγωγια.μονο που η ψυχ-αγωγια ειναι πολυ σημαντικη εννοια,φανταζομαι καταλαβαινεις πολυ καλα πως το εννοω.κι αυτος ειναι ενας απ τους βασικοτερους σκοπους της τεχνης, να ψυχ-αγωγει τον ανθρωπο.αυτοι που γυρναν απο τη δουλεια και θελουν να δουν μια σειρα να περασει η ωρα ψαχνουν αυτο που θα κουμπωσει καλα πανω τους,αναλογα με το τι εχει αναγκη ο καθενας.μη σου κανει εντυπωση..αυτα δουλευουν σε ασυνειδητα επιπεδα.καποιος μπορει να ψαχνει ειδησεις γιατι εχει αγωνιες,καποιος να παιξει videogame για να εκτονωθει και καποιος να βυθιστει μεσα στο συναισθηματισμο για να τον ξεσφιξει απο μεσα του.σε διαφορετικο βαθμο ο καθενας.δεν ειναι σπανιο ουτε επιληψιμο.ειναι απλα ανθρωπινο.

Στο θεμα του σεξ δε διαφωνω.απλα δε μου αρεσουν τα ακρα.απο το τιποτε στα παντα ολα. και κυριως η Παναγια να φυλαει,αν ειχα ποτε παιδια θα ηθελα τα προτυπα τους για το σεξ να μη τα παιρνανε απο τις σειρες..ελληνικες,τουρκικες,αμερικανικες..και να μπορουσα να κουβεντιαζα μαζι τους..θα ηθελα...

Βλεπεις τελικα δεν διαφωνουμε στο πως τα παρουσιαζουν αυτες οι σειρες, απλα λες οτι αυτο δε σου αρεσει γιατι δε σε εκφραζει.ειναι απολυτα σεβαστο.κι εγω σου λεω οτι παροτι κι εμενα δε με εκφραζει απολυτα φαινεται πως εχει μια απηχηση και προπαθω να ερμηνευσω τους λογους.

Ενταξει στο θεμα της αρχαιας τραγωδιας τι να πω.εννοειται πως δεν την συγκρινω με τα τουρκικα απλα ηθελα να δειξω οτι αυτη η αρχεγονη λογικη κρυβεται πισω απο καθε μορφης δραματουργια ασχετα ποσο επιτυχημενη η αποτυχημενη προκυπτει στο αποτελεσμα.καταλαβαινεις..anyway χαρηκα τη συζητηση μας,ελπιζω να μην ενοχλησαμε το τοπικ πολυ..παντα χαιρομαι να επικοινωνω με ανθρωπους που σκεφτονται..φανταζομαι θα τα λεμε..σε οποιο τοπικ..αν εχεις καμια καλη σειρα κατα νου,ελληνικη η ξενη ειδοποια..;-)

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Τεινω να καταληξω στο οτι τελικα καπου λεμε το ιδιο πραγμα.

Αυτο που λες πολυ σωστα, ανθρωποι που εχουν θεματα και χρηζουν βοηθειας ισχυει σε μικρους η μεγαλυτερους βαθμους για τους περισσοτερους απο μας.δεν εννοω αυτους που ειναι του γιατρου.εννοω ολους,με τις μικρες ελλειψεις μας που βρισκουμε στις σειρες που βλεπουμε κατι.αλλος το ρομαντζο,αλλος τη δραση,αλλος το μυστηριο.αλλος το θριλερ (ασχολιαστο!!)...:-P μας κρατουν το ενδιαφερον και μας ενεργοποιουν,μας προβληματιζουν,μας εξελισσουν (ας ελπισουμε),μας ανακινουν και συναισθηματικα σε μικρο η μεγαλο βαθμο.ποσες φορες δε λεμε αυτο ειναι αναλαφρο και το αλλο ειναι βαρυ.ολα αυτα συνολικα εντασσονται μεσα στην ψυχαγωγια.μονο που η ψυχ-αγωγια ειναι πολυ σημαντικη εννοια,φανταζομαι καταλαβαινεις πολυ καλα πως το εννοω.κι αυτος ειναι ενας απ τους βασικοτερους σκοπους της τεχνης, να ψυχ-αγωγει τον ανθρωπο.αυτοι που γυρναν απο τη δουλεια και θελουν να δουν μια σειρα να περασει η ωρα ψαχνουν αυτο που θα κουμπωσει καλα πανω τους,αναλογα με το τι εχει αναγκη ο καθενας.μη σου κανει εντυπωση..αυτα δουλευουν σε ασυνειδητα επιπεδα.καποιος μπορει να ψαχνει ειδησεις γιατι εχει αγωνιες,καποιος να παιξει videogame για να εκτονωθει και καποιος να βυθιστει μεσα στο συναισθηματισμο για να τον ξεσφιξει απο μεσα του.σε διαφορετικο βαθμο ο καθενας.δεν ειναι σπανιο ουτε επιληψιμο.ειναι απλα ανθρωπινο.

 

Συμφωνώ με όλα όσα λες με μία μόνο παρατήρηση. Η τηλεόραση και οι τέχνες γενικά λειτουργούν (ή πρέπει τέλος πάντων να λειτουργούν) συμπληρωματικά. Κάποια πράγματα τα μαθαίνουμε από την τηλεόραση και από τις τέχνες ή έστω τα τελειοποιούμε ή μας προσφέρουν τροφή για σκέψη, γέλιο και συναίσθημα, αλλά όταν μιλάμε για ανθρώπους που όλες τους οι συναισθηματικές εκφάνσεις γίνονται μέσω της ζωής κάποιων άλλων (που δεν είναι καν πραγματικοί) τότε μιλάμε για πραγματικό πρόβλημα. Ότι όλοι χρήζουμε λίγο πολύ βοήθεια, εννοείται :p

 

Στο θεμα του σεξ δε διαφωνω.απλα δε μου αρεσουν τα ακρα.απο το τιποτε στα παντα ολα. και κυριως η Παναγια να φυλαει,αν ειχα ποτε παιδια θα ηθελα τα προτυπα τους για το σεξ να μη τα παιρνανε απο τις σειρες..ελληνικες,τουρκικες,αμερικανικες..και να μπορουσα να κουβεντιαζα μαζι τους..θα ηθελα...

Βλεπεις τελικα δεν διαφωνουμε στο πως τα παρουσιαζουν αυτες οι σειρες, απλα λες οτι αυτο δε σου αρεσει γιατι δε σε εκφραζει.ειναι απολυτα σεβαστο.κι εγω σου λεω οτι παροτι κι εμενα δε με εκφραζει απολυτα φαινεται πως εχει μια απηχηση και προπαθω να ερμηνευσω τους λογους.

Ενταξει στο θεμα της αρχαιας τραγωδιας τι να πω.εννοειται πως δεν την συγκρινω με τα τουρκικα απλα ηθελα να δειξω οτι αυτη η αρχεγονη λογικη κρυβεται πισω απο καθε μορφης δραματουργια ασχετα ποσο επιτυχημενη η αποτυχημενη προκυπτει στο αποτελεσμα.καταλαβαινεις..anyway χαρηκα τη συζητηση μας,ελπιζω να μην ενοχλησαμε το τοπικ πολυ..παντα χαιρομαι να επικοινωνω με ανθρωπους που σκεφτονται..φανταζομαι θα τα λεμε..σε οποιο τοπικ..αν εχεις καμια καλη σειρα κατα νου,ελληνικη η ξενη ειδοποια..;-)

 

Nαι και εγώ θα ήθελα να έχω την γαμάτη σχέση με τα παιδιά μου ώστε να μπορούμε να μιλάμε άνετα για το σεξ και άλλα θέματα που οδηγούν συνήθως γονείς και παιδιά σε αμηχανία, αλλά επειδή ξέρω πως ένα μεγάλο ποσοστό της αντίληψής τους για το σεξ (όχι το...πώς γίνεται :p το πότε και γιατί γίνεται) το διαμορφώνουν μέσω τηλεόρασης, σινεμά, βιβλίων και μουσικής, νομίζω πως είναι όντως σημαντικό να μην έχουν ιδέες που είναι κολλημένες στον τρόπο που σκέφτονταν η γιαγιά και ο παππούς μου. Ή τουλάχιστον το ίδιο σημαντικό με το να μη θεωρούν τη Τζούλια Αλεξανδράτου πρότυπο για αυτά τα θέματα. Ισορροπία θέλει η ζωή. Τα άκρα (παντού) κάνουν κακό σε όλους.

 

Δε νομίζω πως ενοχλήσαμε το topic γιατί είμαστε on topic: μιλάμε για την ελληνική τηλεοπτική σεζόν που είναι τίγκα στα τούρκικα χαχαχαχα :p

 

Για σειρά, από ελληνικές (υπάρχουν ακόμα; ) δεν ξέρω να σου προτείνω, αλλά αν σου αρέσουν οι ρομαντικές σειρές θα σου πρότεινα το Once Upon a Time το οποίο είναι μεν φαντασίας αλλά έχει αρκετό ρομάντζο.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Την Δευτέρα 21/05 ριχνει οριστικα αυλαια το Με λενε Βαγγελη.Οι σειρες Κλινικη περιπτωση και Πισω στο σπιτι τελειωνουν για φετος την Δευτερα 28/05 και την Παρασκευη 25/05 αντιστοιχα.Οι Βασιλιαδες τελειωνουν για φετος την Πεμπτη 07/06 με διπλο επεισοδιο.Επισεις την Πεμπτη 14/06 τελειωνει το Καψε το σεναριο και το Σαββατο 16/06 το Minute to win it.

Καλοκαιρινες επαναληψεις:

4 (Απο 04/06 καθε βραδυ στις 23:10)

Στο παρα 5 (παλι???)(Απο 05/06 καθε βραδυ στις 22:00)

50-50 (Απο 08/06 καθε βραδυ στις 21:00)

Singles(Απο 04/06 καθε απογευμα στις 18:00-Η σειρα Μοιραιος ερωτας μετακομιζει στις 19:00)

7 θανασιμες πεθερες(αυτο κι αν ειναι χιλιοπαιγμενο....)(Απο 23/06 καθε Σαββατο στις 21:00)

Επισεις καθε Σαββατο στις 23:30 θα προβαλλονται μουσικα αφιερωματα και συναυλιες.

Link to comment
Share on other sites

Την Δευτέρα 21/05 ριχνει οριστικα αυλαια το Με λενε Βαγγελη.Οι σειρες Κλινικη περιπτωση και Πισω στο σπιτι τελειωνουν για φετος την Δευτερα 28/05 και την Παρασκευη 25/05 αντιστοιχα.Οι Βασιλιαδες τελειωνουν για φετος την Πεμπτη 07/06 με διπλο επεισοδιο.Επισεις την Πεμπτη 14/06 τελειωνει το Καψε το σεναριο και το Σαββατο 16/06 το Minute to win it.

Καλοκαιρινες επαναληψεις:

4 (Απο 04/06 καθε βραδυ στις 23:10)

Στο παρα 5 (παλι???)(Απο 05/06 καθε βραδυ στις 22:00)

50-50 (Απο 08/06 καθε βραδυ στις 21:00)

Singles(Απο 04/06 καθε απογευμα στις 18:00-Η σειρα Μοιραιος ερωτας μετακομιζει στις 19:00)

7 θανασιμες πεθερες(αυτο κι αν ειναι χιλιοπαιγμενο....)(Απο 23/06 καθε Σαββατο στις 21:00)

Επισεις καθε Σαββατο στις 23:30 θα προβαλλονται μουσικα αφιερωματα και συναυλιες.

 

οι επαναληψεις οι γνωστες...αν και θα μπορουσε να υπηρχε μεσα και κανενα (λατρεμενοι γειτονες και παλιες τετοιες σειρες)

το παρα πεντε κανει νουμερα και στις επαναληψεις για αυτο

εγω περυσι το εβλεπα καθε μερα

αλλα φετος εχει και μπαλα καθε μερα

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

2 νεα τουρκικα σηριαλ ξεκινανε στον ant1 τον επομενο μηνα.Το ενα ειναι το Deniz yildizi και θα προβαλλεται απο 04/06 καθε απογευμα στις 17:00.Το 2ο ειναι το Asi το οποιο θα ξεκινησει μια εβδομαδα αργοτερα (στις 11/06) και θα προβαλλεται καθε βραδυ στις 21:00.Επισεις πηρε το ματι μου στο mega ενα τρεϊλερ που διαφημιζε μια νεα τουρκικη σειρα (λεγεται sila η κατι τετοιο) που ξεκιναει στις 10/06 και θα παιζει επισεις καθε βραδυ στις 21:00 απεναντι απο το τουρκικο του ant1.Με αλλα λογια θα μας φλομωσουν στα τουρκικα φετος το καλοκαιρι και τα 2 καναλια,αφου εχουν απο 2 τουρκικα το καθε ενα.Καπου ειχα δει οτι και ο alpha θα βαλει τουρκικα στο prime time.Παλι καλα που εχει και Εuro και ολυμπιακους αγωνες φετος και θα εχουμε κατι αξιολογο να βλεπουμε.
Link to comment
Share on other sites

2 νεα τουρκικα σηριαλ ξεκινανε στον ant1 τον επομενο μηνα.Το ενα ειναι το Deniz yildizi και θα προβαλλεται απο 04/06 καθε απογευμα στις 17:00.Το 2ο ειναι το Asi το οποιο θα ξεκινησει μια εβδομαδα αργοτερα (στις 11/06) και θα προβαλλεται καθε βραδυ στις 21:00.Επισεις πηρε το ματι μου στο mega ενα τρεϊλερ που διαφημιζε μια νεα τουρκικη σειρα (λεγεται sila η κατι τετοιο) που ξεκιναει στις 10/06 και θα παιζει επισεις καθε βραδυ στις 21:00 απεναντι απο το τουρκικο του ant1.Με αλλα λογια θα μας φλομωσουν στα τουρκικα φετος το καλοκαιρι και τα 2 καναλια,αφου εχουν απο 2 τουρκικα το καθε ενα.Καπου ειχα δει οτι και ο alpha θα βαλει τουρκικα στο prime time.Παλι καλα που εχει και Εuro και ολυμπιακους αγωνες φετος και θα εχουμε κατι αξιολογο να βλεπουμε.

Ό,τι και να κάνουν, δε μπορούν πια να μας αποβλακώσουν. Ο κόσμος τους γύρισε την πλάτη. Μόλις τελειώσει και το πανηγύρι των νέων εκλογών, που αναγκαστικά δίνει μια κάποια αυξημένη τηλεθέαση, λήξις.

Στην ενημέρωση έχουν χάσει εδώ και καιρό το παιχνίδι, η νεολαία (κυρίως) ενημερώνεται από το διαδίκτυο. Πασχίζουν να χάσουν και τον τομέα της ψυχαγωγίας με τέτοιες επιλογές. ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω να τους γύρισε την πλάτη ο κόσμος (σύμφωνα με την τηλεθέαση που έχει το τούρκικο που δείχνει τα απογεύματα το mega).

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πριν λίγο είχε την οικογένεια της συμφοράς, τελευταίο επεισόδιο και πιστεύω ήταν από τα καλύτερα, ελιωσα στα γελια.

 

 

Όντως πολύ καλό. Την πάτησαν οι ηθοποιοί.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε αν το Κάψε το σενάριο θα συνεχιστεί και του χρόνου;

 

Δεν ειναι τιποτα σιγουρο ακομα,αλλα πολυ πιθανον να συνεχισει και την επομενη σεζον αφου ειναι κατι διαφορετικο και με χαμηλο κοστος.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...