Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρα άμα κάνεις επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις σε stock ics rom από ρυθμίσεις---> δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας και επαναφορά--->επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων,ειναι 100% ασφαλές;

αυτό είναι ασφαλές.. αν δοκιμάσεις (ΜΗΝ) να κάνεις factory reset απο το στοκ recovery menu τότε καταλήγεις bricked...

 

Σημερα ειπα να περασω σε άλλο κερνελ και συγκεκριμένα αυτον http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2053084 στην πιο πρόσφατη έκδοση n4.jbt. Κατέβασα το tar της κανονικής έκδοσης μπηκα σε download mode, μπηκα odin τον φλασαρα μου εβγαλε success και τωρα οταν παω να αναψω το κινητο μου βγάζει ενα κιτρινο τριγωνακι κατω απο το galaxy note και μετα το κινητο σβηνει. Τι πηγε στραβα και τι πρεπει να κανω απο εδω;

1Place the ZIP in the TF card.

2Root the phone: If you and if you are sure that you have a safe kernel with CWM jume to next. If you phone is unrooted, 3Flash the TAR version in Odin to get Root and CWM.

4 Now you may meet bootloop, Press UP + HOME + POWER until you see the CWM interface. (the phone will never boot to the system with a stock rom flashed a TAR version)

5 Flash the ZIP in CWM.

6 Enjoy

Please don't ask me how to use CWM. If you don't know, don't flash any kernel.

έφτασες σε bootloop (βλ. 4) τα υπολοιπα βήματα τα έκανες..?

edit με πρόλαβες..

 

Build date εννοείς τον αριθμό ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ; γενικά που κοίταξα δεν υπάρχει cm η aokp οπότε μάλλον εχω στοκ με άλλο κερνελ. τώρα για να γυρίσω σε τελείως αρχική κατάσταση θα πρέπει απλά να γυρίσω τον κερνελ σε στοκ η θα πρέπει να κάνω όλη τη διαδικασία με το odin ;επίσης έτσι περνω το official update αύριο μεθαύριο η από τη στιγμή που πειραχθεί ο κερνελ η μπει custom Rom περνάς οποιαδήποτε ενημερωση μόνο με odin κ πως μπορώ να δω τελικά αν όντος έχει μπει κάποτε custom Rom πολλές ερωτήσεις αλλά πρέπει να καταλάβουμε κ εμείς οι αρχαίοι περίπου τι γίνετε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας παιδιά!

ωραία τότε..για στοκ κερνελ --> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1371007 τον βάζεις και τέλος..

αν το κινητό φοράει άλλη έκδοση απο αυτή που είχε απο το εργοστάσιο τότε δεν μπορείς μέσω kies..για να δεις αν έχει φλασαριστεί μπορείς να δείς το flash counter στο download menu..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

the phone will never boot to the system with a stock rom flashed a TAR version).... εγω φλασαρα ταρ σε στοκ ρομ με odin και γι'αυτο μπηκε σε λουμπα. Είχα διαβασει τις οδηγίες του κινέζου, αλλά η φραση που επικόλλησα πάνω πάνω, συντακτικα δε μου εβγαζε νόημα και έτσι δεν την κατάλαβα...Φλασαρα λοιπόν απο recovery μιας και μου ειχε κοψει να περασω και το zip στην κάρτα. Για το τριγωνακι που εμφανίζεται κανουμε triangle away ή θα πέσουμε σε άλλη λουμπα;
Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφερει πολυ η μπαταρια, κανε μερικα tips.

Data-GPS κλειστα αν δε τα χρησιμοποιεις.

Ρυθμισεις-Πληροφοριες σχετικα με το τηλεφωνο-Ενημερωση λογισμικου, ξετικαρεις ολες τις επιλογες.

Ρυθμισεις-Κινηση, απενεργοποιημενη.

Ρυθμισεις-Λογαριασμοι και συχρονισμος, ξετικαρεις τον αυτοματο συχρονισμο.

Ρυθμισεις-Οθονη-Φωτεινοτητα, στο αυτοματο, -Διαρκεια φωτισμου πληκτρου αφης, 1.5 δευτερολεπτα.

Ρυθμισεις-Ηχος-Σχολια, ξετικαρεις ολα τα κουτακια.

Ρυθμισεις-Ασυρματη επικοινωνια και δικτυα-Ρυθμισεις wifi-Menu-Για προχωρημενους-Πολιτικη αδρανειας wifi, επιλεγεις ''Οταν η οθονη απενεργοποιειται''

Αν εχεις root (εχεις), μεσω Titanium Backup-Αντιγραφα ασφαλειας/Επαναφορα, βρισκεις το wifi sharing, το επιλεγεις και στη συνεχεια ''διακοπη'' (τρωει αρκετη μπαταρια).

Αυτα ειναι μερικα πραγματα που μπορεις να κανεις και να δεις αρκετη διαφορα στη διαρκεια της μπαταριας σου.

Γενικα ο συγχρονισμος, τα data και τo GPS τρωνε αρκετη μπαταρια.

Πολύ χρήσιμα όλα αυτά αλλά για να αποφασίσω αν θα τα χρησιμοποιήσω ή όχι χρειάζεται να ξέρω:

Αν επιλέξω:

Ρυθμισεις-Λογαριασμοι και συχρονισμος, ξετικαρεις τον αυτοματο συχρονισμο.

Ρυθμισεις-Ασυρματη επικοινωνια και δικτυα-Ρυθμισεις wifi-Menu-Για προχωρημενους-Πολιτικη αδρανειας wifi, επιλεγεις ''Οταν η οθονη απενεργοποιειται''

...αυτό σημαίνει ότι i) αν περάσω ένα νέο τηλ στον κατάλογο δεν συγχρονίζει στο gmail και ιι) αν μου στείλουν ένα email δεν φτάνει στη συσκευή μου μέχρι και πάλι να ενεργοποιηθεί η οθόνη;;;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμα όλα αυτά αλλά για να αποφασίσω αν θα τα χρησιμοποιήσω ή όχι χρειάζεται να ξέρω:

Αν επιλέξω:

Ρυθμισεις-Λογαριασμοι και συχρονισμος, ξετικαρεις τον αυτοματο συχρονισμο.

Ρυθμισεις-Ασυρματη επικοινωνια και δικτυα-Ρυθμισεις wifi-Menu-Για προχωρημενους-Πολιτικη αδρανειας wifi, επιλεγεις ''Οταν η οθονη απενεργοποιειται''

...αυτό σημαίνει ότι i) αν περάσω ένα νέο τηλ στον κατάλογο δεν συγχρονίζει στο gmail και ιι) αν μου στείλουν ένα email δεν φτάνει στη συσκευή μου μέχρι και πάλι να ενεργοποιηθεί η οθόνη;;;

 

Καλη χρόνια... :-) Ναι σε όλα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ηρθε η ωρα να κανω πασα την κινηταρα μου στον πατερα! Επειδη τον ενδιαφερει κυριως η μπαταρια και εγω εχω την τελευταια leaked 4.1.2 (LSA νομιζω) που δε μας τα λεει και τοσο καλα σε αυτον τον τομεα, μπορω να φλασαρω μεσω odin μια παλιοτερη ics ή θα εχω καποιο θεμα στην μεταβαση JELLYBEAN-->ICS ; Επισης αν δε σας κανει κοπο θυμιστε μου και ποια ειναι η πιο σταθερη ics γιατι εχω καιρο να ασχοληθω...
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ηρθε η ωρα να κανω πασα την κινηταρα μου στον πατερα! Επειδη τον ενδιαφερει κυριως η μπαταρια και εγω εχω την τελευταια leaked 4.1.2 (LSA νομιζω) που δε μας τα λεει και τοσο καλα σε αυτον τον τομεα, μπορω να φλασαρω μεσω odin μια παλιοτερη ics ή θα εχω καποιο θεμα στην μεταβαση JELLYBEAN-->ICS ; Επισης αν δε σας κανει κοπο θυμιστε μου και ποια ειναι η πιο σταθερη ics γιατι εχω καιρο να ασχοληθω...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2072932

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη χρονια,

Το προβλημα που εχω με την συσκευη ειναι πως κατα την διαρκεια της νυχτας χανω καπου στο 35-40% της μπαταριας,πραγμα το οποιο πιστευω δεν ειναι και καθολου λογικο!

Να πω πως ολα ειναι οφισιαλ ουτε καν ρουτ δεν εχω κανει και εχω μεσα καπου στις 50-60 εφαρμογες.

Καπου ειχε αναφερθει ενα προγραμμα-εφαρμογη που μπορουμε να παρακολουθησουμε ποιες εφαρμογες κρατανε ξυπνια την συσκευη μας οταν αυτη ειναι σε κατασταση αδρανειας; αλλα δεν θυμαμαι ποια ηταν!

Επισης να αναφερω πως το βραδυ βαζω και την εξοικονομιση ενεργειας αλλα κατα το ποσο βοηθα δεν ξερω!

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη χρονια,

Το προβλημα που εχω με την συσκευη ειναι πως κατα την διαρκεια της νυχτας χανω καπου στο 35-40% της μπαταριας,πραγμα το οποιο πιστευω δεν ειναι και καθολου λογικο!

Να πω πως ολα ειναι οφισιαλ ουτε καν ρουτ δεν εχω κανει και εχω μεσα καπου στις 50-60 εφαρμογες.

Καπου ειχε αναφερθει ενα προγραμμα-εφαρμογη που μπορουμε να παρακολουθησουμε ποιες εφαρμογες κρατανε ξυπνια την συσκευη μας οταν αυτη ειναι σε κατασταση αδρανειας; αλλα δεν θυμαμαι ποια ηταν!

Επισης να αναφερω πως το βραδυ βαζω και την εξοικονομιση ενεργειας αλλα κατα το ποσο βοηθα δεν ξερω!

Ευχαριστω προκαταβολικα.

 

Μιλάμε για παγκόσμιο ρεκορ battery drain όχι αστεία :p

Και το χειρότερο είναι ότι πάω παρακάτω και διαβάζω ότι έχεις ενεργοποιημένη και την εξοικονόμηση ενέργειας :lol:

Περίμενε να σου πουν τα παιδιά την εφαρμογή, αλλιώς μιας και είσαι και official και γίνεται άμεσα κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών και για ακόμα καλύτερα αν δε βαριέσαι μετά την επαναφορά ξαναπέρνα τη ρομ σου.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για παγκόσμιο ρεκορ battery drain όχι αστεία :p

Και το χειρότερο είναι ότι πάω παρακάτω και διαβάζω ότι έχεις ενεργοποιημένη και την εξοικονόμηση ενέργειας :lol:

Περίμενε να σου πουν τα παιδιά την εφαρμογή, αλλιώς μιας και είσαι και official και γίνεται άμεσα κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών και για ακόμα καλύτερα αν δε βαριέσαι μετά την επαναφορά ξαναπέρνα τη ρομ σου.

 

Πραγματικα τόσο είναι το ποσοστο που έχασα το βράδυ που μας περασε , συνήθως είναι κάπου 20-25 που και παλι το βρίσκω μεγάλη απώλεια χωρίς κάποια συγκεκριμένη διεργασία.

Και οι 50-60 εφαρμογές που έχω βάλει είναι υποτίθεται απο τις καλογραμενες, γνωστές, με αρκετά καλες κριτικες!

Βέβαια να αναφέρω πως οι συγχρονισμοι και το 3g είναι παντα ανοιχτα.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα τόσο είναι το ποσοστο που έχασα το βράδυ που μας περασε , συνήθως είναι κάπου 20-25 που και παλι το βρίσκω μεγάλη απώλεια χωρίς κάποια συγκεκριμένη διεργασία.

Και οι 50-60 εφαρμογές που έχω βάλει είναι υποτίθεται απο τις καλογραμενες, γνωστές, με αρκετά καλες κριτικες!

Βέβαια να αναφέρω πως οι συγχρονισμοι και το 3g είναι παντα ανοιχτα.

 

Και πάλι είναι αρκετά μεγάλο.Σίγουρα κάποια εφαρμογή σου προκαλεί το battery drain που έχεις.Τουλάχιστον στο 99% των περιπτώσεων αυτό έφταιγε.Να σημειώσω απλά ότι άλλο γνωστή και άλλο καλογραμμένη εφαρμογή.Καταλαβαίνω ότι το ανέφερες με την λογική ότι αφού είναι γνωστές και την έχουν εκατομμύρια χρήστες πως είναι δυνατόν να είναι κακογραμμένη και να μην έχει αναφερθεί από κανέναν? Γενικά μιλώντας, γίνεται. Δεν χρειάζεται να μπούμε σε λεπτομέρειες.Επίσης έχω την εντύπωση ότι έχει αναφερθεί και battery drain που οφειλόταν σε συνδυασμό εφαρμογών.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ανεβάσω μερικές φωτό κάπου κ μού λέειι ότι είναι πολύ μεγάλες σε ανάλυση μπορώ να τις ρίξω με κάποιο τρόπο από το κινητό αφού έχουν τραβηχτεί;
Link to comment
Share on other sites

Ως κάτοχος του νοτεΙ για σχεδόν 1 χρόνο και έχοντας αποκτήσει απο χθες το ΙΙ, θέλω να πω ότι το Ι είναι φανταστικό τλφ και υπήρξε πραγματικός πρωτοπόρος.

Προσωπικά μαλιστα θεωρώ οτι ακόμα και τωρα υπερέχει σε χρήση browsing και η μικρή διαφορά των 80pixel και της 16:10 οθόνης στη πράξη εξακολουθεί να είναι σημαντική.

Όποιος έχει δελεαστει απο την προσφορά του ΙΙ άλλα δεν έχει αλλο ουσιαστικό λόγο να αφήσει το Ι, πρέπει να το σκεφτεί προσεκτικά πριν κανει το βήμα.

Το ΙΙ είναι καλύτερο για χρήση σαν τηλέφωνο πάντως.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια!εχω ενα τρελο θεμα με το καινουργιο μου galaxy note 1.....το πηρα χτες και παρατηρησα οτι η οθονη αν τισ βαλω ενα λευκο φοντο π.χ. εχει κατι σαν "σκια" απο τα εικονιδια τησ αρχικης οθονης!!!λεσ και εχουν "καει λιγο" τα pixel......δεν ειναι μαυρο ειναι κατι λιγο καφε και ακομα και τωρα που αλλαξα τα εικονιδια εχουν μεινει οι σκιες απο τα εικονιδια που ειχε μολις ανιξα για πρωτη φορα το κινητο!!!υποψιαζομαι οτι το κινητο ηταν "βιτρινας" και οτι εχει χαλασει η οθονη.....αυτο που θελς να ρωτησω ειναι αν ξερει κανεις αν ειναι θεμα λογισμικου και τι μπορω να κανω.......
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη χρονια,

Το προβλημα που εχω με την συσκευη ειναι πως κατα την διαρκεια της νυχτας χανω καπου στο 35-40% της μπαταριας,πραγμα το οποιο πιστευω δεν ειναι και καθολου λογικο!

Να πω πως ολα ειναι οφισιαλ ουτε καν ρουτ δεν εχω κανει και εχω μεσα καπου στις 50-60 εφαρμογες.

Καπου ειχε αναφερθει ενα προγραμμα-εφαρμογη που μπορουμε να παρακολουθησουμε ποιες εφαρμογες κρατανε ξυπνια την συσκευη μας οταν αυτη ειναι σε κατασταση αδρανειας; αλλα δεν θυμαμαι ποια ηταν!

Επισης να αναφερω πως το βραδυ βαζω και την εξοικονομιση ενεργειας αλλα κατα το ποσο βοηθα δεν ξερω!

Ευχαριστω προκαταβολικα.

 

Ψαξε στο Xda για το betterbatterystats

 

Απο play θες το gsambattery monitor και cpuspy

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε στο Xda για το betterbatterystats

 

Απο play θες το gsambattery monitor και cpuspy

 

Σε ευχαριστώ πολύ, θα παρακολουθησω τις δυο εφαρμογές απο το μάρκετ να δω τι θα δείξουν σχετικα με την μπαταρία.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια!εχω ενα τρελο θεμα με το καινουργιο μου galaxy note 1.....το πηρα χτες και παρατηρησα οτι η οθονη αν τισ βαλω ενα λευκο φοντο π.χ. εχει κατι σαν "σκια" απο τα εικονιδια τησ αρχικης οθονης!!!λεσ και εχουν "καει λιγο" τα pixel......δεν ειναι μαυρο ειναι κατι λιγο καφε και ακομα και τωρα που αλλαξα τα εικονιδια εχουν μεινει οι σκιες απο τα εικονιδια που ειχε μολις ανιξα για πρωτη φορα το κινητο!!!υποψιαζομαι οτι το κινητο ηταν "βιτρινας" και οτι εχει χαλασει η οθονη.....αυτο που θελς να ρωτησω ειναι αν ξερει κανεις αν ειναι θεμα λογισμικου και τι μπορω να κανω.......

 

Να σε ρωτήσω, τι σε κάνει να υποψιάζεσαι ότι ήταν βιτρίνας? Γιατί εννοείται πως αν μπορείς να το αποδείξεις με οποιοδήποτε τρόπο ή αν το κινητό είναι ελαττωματικό, το επιστρέφεις πίσω εντός 7 ημερών και ΑΠΑΙΤΕΙΣ αντικατάσταση.Από που το πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε στο Xda για το betterbatterystats

 

Απο play θες το gsambattery monitor και cpuspy

 

Λοιπον, αφου εγκατεστησα τα δυο προγραμματα απο το μαρκετ, ειδα σημερα το πρωι πως το τηλεφωνο ηταν περιπου 70% στα 200Mhz, καπου 20% στο deep sleep και το υπολοιπο 10% το ξοδεψε στα 500-600Mhz.

Και ρωτω, ειναι λογικο απο την στιγμη που το κινητο δεν χρησιμοποιηθηκε καθολου κατα την διαρκεια της νυχτας, να μενει απασχολημενο κατα 70% στα 200Μhz και να μην εχει μεγαλυτερα ποσοστα στο deep sleep;

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, αφου εγκατεστησα τα δυο προγραμματα απο το μαρκετ, ειδα σημερα το πρωι πως το τηλεφωνο ηταν περιπου 70% στα 200Mhz, καπου 20% στο deep sleep και το υπολοιπο 10% το ξοδεψε στα 500-600Mhz.

Και ρωτω, ειναι λογικο απο την στιγμη που το κινητο δεν χρησιμοποιηθηκε καθολου κατα την διαρκεια της νυχτας, να μενει απασχολημενο κατα 70% στα 200Μhz και να μην εχει μεγαλυτερα ποσοστα στο deep sleep;

 

Προφανώς και όχι.Ενημερωτικά να ξέρεις ότι τα ποσοστά μπαταρίας που έχουν αναφερθεί από χρήστες ότι χάνει το κινητό τους κατά την διάρκεια της νύχτας είναι από 1% (και όμως έχει αναφερθεί τέτοιο ποσοστό εδώ μέσα αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν σε official ή custom rom) έως 5%.Είναι εμφανές ότι κάτι σου κρατάει ξύπνια την συσκευή και βέβαια μπορείς να το διαπιστώσεις (εκτός από το CPU Spy) και από την εφαρμογή GSam Battery Monitor εκεί που λέει Held Awake (θα δεις πόση ώρα στο έχει κρατήσει ξύπνιο).Οι επιλογές που έχεις δυστυχώς είναι στάνταρ.Ή κάνεις factory reset και ξανα περνάς προσεκτικά μία-μία τις εφαρμογές ή αφαιρείς μία-μια τις εφαρμογές μέχρι δεις ποια είναι η ύποπτη.

Edited by agelos_22
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, αφου εγκατεστησα τα δυο προγραμματα απο το μαρκετ, ειδα σημερα το πρωι πως το τηλεφωνο ηταν περιπου 70% στα 200Mhz, καπου 20% είμαι eep sleep και το υπολοιπο 10% το ξοδεψε στα 500-600Mhz.

Και ρωτω, ειναι λογικο απο την στιγμη που το κινητο δεν χρησιμοποιηθηκε καθολου κατα την διαρκεια της νυχτας, να μενει απασχολημενο κατα 70% στα 200Μhz και να μην εχει μεγαλυτερα ποσοστα στο deep sleep;

 

Αν το φόρτωνες κατά την διάρκεια της νύχτας είναι φυσιολογικό δεν μένει σε ντιπ σλιπ κατά την φόρτιση τώρα που το έβγαλες μηδενισε τους χρόνους και τσεκαρετο... Είμαι σίγουρος ότι αυτό έγινε δες και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Αν το φόρτωνες κατά την διάρκεια της νύχτας είναι φυσιολογικό δεν μένει σε ντιπ σλιπ κατά την φόρτιση τώρα που το έβγαλες μηδενισε τους χρόνους και τσεκαρετο... Είμαι σίγουρος ότι αυτό έγινε δες και πες μας.

Ναι έτσι είναι, στην φόρτιση το είχα! Δεν ήξερα πως όταν είναι στην φόρτιση δεν μπορεί να μπει σε deep sleep. Οποτε θα το τσεκαρω σήμερα το βράδυ χωρίς να το βάλω στην φόρτιση.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση έψαξα το emei της συσκευής μού κ είναι από u.k οπότε αν περάσω μια official ics Rom για u.k είμαι πάλι εντός εγγύησης;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...