Jump to content

[GPS] iGO My Way / iGO Primo


Morfie
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

...Ξέρεις μήπως μέσα στο skin ποιο ή ποια αρχεία σχετίζονται με τις φωνές?

Έψαξα το data.gro αλλά δεν βρήκα κάτι.

Δες στο ui_android\android_800_480\ui\langvoice_800_480.ui

Αλλά νομίζω ότι το πρόβλημα είναι εντός της ελληνικής tts φωνής η οποία προέρχεται από τα WM και είναι σχεδιασμένη για το tts της Loquendo και όχι της Svox.

Έβαλες την τελευταία έκδοση του thin, την 1.5;

Επειδή το πρόβλημα σχετίζεται με την ανάλυση και με τις αλλαγές που έγιναν στο thin για να υποστηρίξει την qHD ανάλυση ρώτα τον δημιουργό Luboz.

Ρώτα και στο αντίστοιχο θέμα στο xda.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δες στο ui_android\android_800_480\ui\langvoice_800_480.ui

Αλλά νομίζω ότι το πρόβλημα είναι εντός της ελληνικής tts φωνής η οποία προέρχεται από τα WM και είναι σχεδιασμένη για το tts της Loquendo και όχι της Svox.

Έβαλες την τελευταία έκδοση του thin, την 1.5;

Επειδή το πρόβλημα σχετίζεται με την ανάλυση και με τις αλλαγές που έγιναν στο thin για να υποστηρίξει την qHD ανάλυση ρώτα τον δημιουργό Luboz.

Ρώτα και στο αντίστοιχο θέμα στο xda.

 

Δυστυχώς ο φάκελος ui_android είναι άδειος στην SD.

Όσο για τις φωνές στην official wvga έκδοση (800x480) παίζουν μια χαρά αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει official qHD έκδοση για να

δοκιμάσω κι αναγκαστικά κατέφυγα στην λύση του skin.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο φάκελος ui_android είναι άδειος στην SD.

Εννοώ μέσα στο data.gro -> ui_android\android_800_480\ui\langvoice_800_480.ui

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κατάλαβα τι διαβάζει.. Την διεύθυνση της Navteq.

Γιατί με αγγλική φωνή κατάφερα να ξεχωρίσω τα εξής: ! PO Navteq equals ανάμεσα στο κατεβατό που λέει.

Που μπορεί να υπάρχει τέτοια εντολή όμως? Στο langvoice_960_540.ui δεν βλέπω κάτι σχετικό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον στην ελληνική tts φωνή Voice_TTS-loq-ell-f8-odytsak-v1.0243.zip

Ίσως στο commands.csv

Edited by mp3buddy
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βρήκα τι λέει ακριβώς αυτή τη φορά.. Λέει το όνομα της οδού κανονικά με ένα op po στην αρχή και στο τέλος πχ op Ιολκού po και μετά λέει samplenavteqiolkou,

δηλαδή Sample Navteq Iolkou γραμμένο με λατινικούς χαρακτήρες και γι' αυτό τους προφέρει έναν έναν.

 

Από αυτά συμπεραίνω ότι το Sample Navteq Iolkou είναι στον χάρτη κι όχι στο data.gro, το θέμα είναι γιατί το λέει. Όποιος ξέρει ας βοηθήσει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να έχεις τίποτα φωνήματα;! Αν ναι, αφαιρεσέτα.

 

Ε όχι ρε συ!! Αυτό ήταν.:X Κι έφαγα όλο το απόγευμα να ψάχνω τι φταίει...

Τα είχα ρίξει παλιότερα μέσα αλλά δεν δούλευαν και τα άφησα να υπάρχουν.

 

Να 'σαι καλά για την βοήθεια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικές φωνητικές προειδοποιήσεις καμερών για σκιν mariupol v1.0

 

Τελικά κατάφερα να έχω ελληνικές φωνητικές προειδοποιήσεις καμερών με σκιν mariupol, μετά από κάποιες τροποποιήσεις στο σκιν, επίσης και ανακοίνωση της ώρας άφιξης. . Έχω προσθέσει και ελληνική πυξίδα.

http://www.multiupload.com/5AM2LVLOJL

Το αρχείο εμπεριέχει το σκιν του marioupol για ανάλυση 800x480, ελληνικές και αγγλικές φωνητικές προειδοποιήσεις καμερών καθώς και το αρχείο καμερών SpedcamUpdates.spdu

 

1. Πρέπει να έχουμε εγκαταστήσει την έκδοση thin Luboz για το Igo 8.4.3.179971

 

Πριν προχωρήσουμε κάνουμε ένα backup των υπαρχόντων branding.gro, data.gro, sys.txt, και των φακέλων audio και save .

 

2. Αποσυμπιέζουμε το αρχείο διατηρώντας την δομή των φακέλων. Αντιγράφουμε στο κινητό τα αντίστοιχα αρχεία στον φάκελο sdcard/iGo αντικαθιστώντας τυχόν υπάρχοντα αρχεία. (συνιστώ πρώτα διαγραφή branding.gro, data.gro, sys.txt, και του φακέλου audio)

 

3. Διαγράφουμε τα περιεχόμενα του φακέλου save εκτός των user.upoi, /routes και poi_visibilities.txt (συνιστώ να διαγράψετε τα πάντα κρατώντας όμως backup)

 

4. Ξεκινάμε το iGo.

Ρυθμίσεις -> Skin settings -> Speed Cameras

Στο Sound files: Ultra Θα μας ζητήσει επανεκκίνηση της εφαρμογής.

Για να εμφανιστεί στο Sound files: το Ultra ίσως χρειαστούν και δυο επανεκκινήσεις.

Ξανά Ρυθμίσεις -> Skin settings -> Speed Cameras

Επιλέγουμε Lang: Ελληνικά και Τύπος: Female

Στις "Ρυθμίσεις Κάμερας Ταχύτητας" κάνουμε τον απαραίτητο έλεγχο αν ακούγονται οι προειδοποιήσεις.

 

5. Για να έχουμε ανακοίνωση της ώρας άφιξης στις Ρυθμίσεις -> System -> page down επιλέγουμε Announce of the arrival time (TTS)

Για την σωστή TTS εκφώνηση χρησιμοποιήστε την παρακάτω φωνή:

http://www.multiupload.com/V01YFR3VZX

 

6. Για να έχουμε εκφώνηση στο δρόμο θα πρέπει στο φάκελο sdcard/iGo/content/speedcam να έχουμε περάσει το αρχείο των καμερών σε μορφή SpedcamUpdates.spdu. Εμπεριέχεται στο αρχικό αρχείο. Φροντίζουμε στον φάκελο να μην υπάρχει άλλο αρχείο εκτός του παραπάνω.

 

7. Οι φωνητικές προειδοποιήσεις προέρχονται από την TTS φωνή της Αριάδνης, της μοναδικής, προς το παρόν, Ελληνικής TTS φωνής για Android.

Edited by mp3buddy
Link to comment
Share on other sites

Για qHD τι αλλαγές χρειάζεται να γίνουν?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όταν κάνω test δεν ακούγετε τίποτα. Και σε μια μίνι διαδρομή μου έδειξε το περιπολικό και έκανε το χαρακτηριστικό ντιν.
Link to comment
Share on other sites

Ποιες ρυθμίσεις έχεις στο

Ρυθμίσεις -> Skin settings -> Speed Cameras ;

Edit

Διαγράψτε, αν υπάρχουν στο φάκελο iGO/audio, τα αρχεία ENF.ui και GRF.ui τα οποία είναι για φωνές IGO2006 και μπορεί να προκαλέσουν διενέξεις.

Edited by mp3buddy
Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμίσεις είναι:

Vis.Warn.-> on

Aud.Warn-> complet

Lang->Ελληνικό

Τύπος-> Female

Sound files-> Ultra

 

Μετά πάω speed camera settings επιλέγω ποιά κάμερα θέλω κάνω test αλλά δεν ακούω τίποτα.

Edited by tarzan_t
Link to comment
Share on other sites

όταν πατάμε πάνω σε μια κάμερα στις ρυθμίσεις,πρέπει να ακούσουμε φωνή ή μπιπ; γιατί τώρα ακούω μπιπ διαφορετικό για κάθε κάμερα.
Link to comment
Share on other sites

Μπιπ ακούμε όταν έχουμε Lang: Alert Sound, όταν έχουμε Lang: Greek ή Ελληνικά με την προϋπόθεση ότι στις υπόλοιπες ρυθμίσεις έχουμε, ότι περιγράφει πιο πάνω ο tarzan_t, τότε ακούμε φωνές.

Επίσης, μετά από ανεπιτυχείς δοκιμές πρέπει να διαγράφουμε το φάκελο save γιατί κρατάει τις παλιές ρυθμίσεις. Επίσης ως data.gro πρέπει να έχουμε αυτό με ημερομηνία 7-9

Ακολουθήστε τις οδηγίες γράμμα προς γράμμα. Διαγράψτε ότι παλιό έχετε sys.txt data.gro. branding.gro, audio folder και αντιγράψτε τα παρεχόμενα.

Επίσης όπως προείπα διαγράψτε, αν υπάρχουν στο φάκελο iGO/audio, τα αρχεία ENF.ui και GRF.ui τα οποία είναι για φωνές IGO2006 και μπορεί να προκαλέσουν διενέξεις.

Επίσης το έχω δοκιμάσει σε thin 1.4 και 1.5.

Edited by mp3buddy
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ξαναρωτήσω αν και τι αλλαγές χρειάζονται στο data.gro μιας και αυτό που έχεις ανεβάσει δεν είναι για qHD.

 

Κατά τ' αλλά μόνο μπιπ ακούω με τις ρυθμίσεις που αναφέρεις.

Edited by kollatos

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

To data.gro φρόντισε να είναι το ποιό πρόσφατο. Οι αλλαγές έχουν γίνει στο branding.gro. Δηλαδή στο branding.gro βρισκονται νεότερες εκδόσεις μέρικων αρχείων του data.gro. Θα μπορούσε κάποιος αυτα τα αρχεία του branding.gro να τα περάσει στο data.gro, αλλά ο δημιουργός του σκιν mariupol, τωρα τελευταία έχει επιλέξει αυτό τον τροπό για την αναβάθμιση μικρών αλλαγών στο σκιν.

Το branding.gro το στγκεκριμένο εμπεριέχει 4 αναλύσεις 400Χ240, 800Χ480, 845Χ480 και 960Χ540.

Edited by mp3buddy
Link to comment
Share on other sites

To data.gro φρόντισε να είναι το ποιό πρόσφατο. Οι αλλαγές έχουν γίνει στο branding.gro. Δηλαδή στο branding.gro βρισκονται νεότερες εκδόσεις μέρικων αρχείων του data.gro. Θα μπορούσε κάποιος αυτα τα αρχεία του branding.gro να τα περάσει στο data.gro, αλλά ο δημιουργός του σκιν mariupol, τωρα τελευταία έχει επιλέξει αυτό τον τροπό για την αναβάθμιση μικρών αλλαγών στο σκιν.

Το branding.gro το στγκεκριμένο εμπεριέχει 4 αναλύσεις 400Χ240, 800Χ480, 845Χ480 και 960Χ540.

 

Οκ, κατάλαβα, λοιπόν πέρασα τα τελευταία data.gro και branding.gro που δίνει ο mariupol και απ' ότι είδα αναφέρει ότι εχουν κάποια fixes για τα ελληνικά.

Έσβησα και τον φάκελο saves για να καθαρίσουν οι ρυθμίσεις αλλά και πάλι δεν παίζει. Το μόνο που ακούω είναι τα μπιπς, διαφορετικά για κάθε ειδοποίηση.

Σου είναι εύκολο να ανεβάσεις το Lang_Greek.gro που χρησιμοποιείς μις και το δικό μου είναι πειραγμένο, αν παίζει ρόλο αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.multiupload.com/NOFGFI9HTL

Δεν νομίζω να σχετίζεται με το lang_greek.gro.

Μόλις τώρα έκανα απεγκατάσταση του iGO, διαγραφή των αρχείων, αντιγραφή εκ νέου, εγκατάσταση του thin 1.5 Ρυθμίσεις – restart και όλα ΟΚ.

Δοκίμασε να εγκαταστήσεις την έκδοση για 800Χ480 όπως την έχω ανεβάσει μήπως φταίει το data.gro για qHD, και πες μας εντυπώσεις.

Edit:

Έχει υπόψη σου ότι πάνε όλα μαζί data, banding sys.txt audio διαγραφή /save…

Π.χ. έχουν αναφερθεί προβλήματα επειδή έχει χρησιμοποιηθεί διαφορετικό sys.txt

Edited by mp3buddy
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το wvga data.gro είναι ότι δεν ξεκινάει καν το πρόγραμμα, βγάζει error.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, κατάλαβα, λοιπόν πέρασα τα τελευταία data.gro και branding.gro που δίνει ο mariupol και απ' ότι είδα αναφέρει ότι εχουν κάποια fixes για τα ελληνικά.

Έσβησα και τον φάκελο saves για να καθαρίσουν οι ρυθμίσεις αλλά και πάλι δεν παίζει. Το μόνο που ακούω είναι τα μπιπς, διαφορετικά για κάθε ειδοποίηση.

Σου είναι εύκολο να ανεβάσεις το Lang_Greek.gro που χρησιμοποιείς μις και το δικό μου είναι πειραγμένο, αν παίζει ρόλο αυτό.

 

Και εγώ με τα τελευταία data.gro και branding.gro που δίνει ο mariupol και με thin 1.5 δεν μπορω να το κανω να δουλεψει.

Δεν μου αλλαζει στις ρυθμίσεις το Lang σε Ελληνικό αλλά μένει σε Alert sound.

 

H ανακοίνωση της ώρας άφιξης μου δουλεύει κανονικά.

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ούτε το Lang_Greek.gro το επηρεάζει. Δεν ασχολούμαι άλλο, αν βρει κανείς τι φταίει ας μας πει...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δοκίμασα το data.gro για qHD .v320 από 5-9-2011 στο δικό μου κινητό (Desire - stock froyo - no root) -παλαιολιθικό, ε :wacko:- ναι περισότερο μαρέσει ν'ασχολούμε με το iGO παρά με rom ) και δούλεψε. (αν και με μέρος του skin εκτός οθόνης κατάφερα να φτάσω μέχρι τις ρυθμίσεις speedcam και να ακούσω ελληνικά.

Κανένας άλλος που να του δούλεψε;

Καλό είναι να αναφέρουμε κινητό, ανάλυση, rom.

Κάντε και κάτι τελευταίο, διαγράψτε εντελώς τον φάκελο audio/en και αφήστε μόνο το audio/gr αν και υποψιάζομαι ότι το προβλημα σχετίζεται με ανεπίσημες rom.

EDIT

δοκιμάστε στο sys.txt να απενεργοποιήσετε αυτές τις δυο γραμμές (βάζοντας ";" μπροστά)

 

[folders]

; secondary_root_path="iGO"

; has_secondary_root=1

Edited by mp3buddy
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα το μόνο που δούλεψε είναι η ώρα άφιξης αν κι εκεί λέει κάτι κουλά πιο πριν αλλά δεν με πειράζει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...