Jump to content

[Επίσημο] Nokia 701


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω παιδια!:)

Μαλλον θα κατεβω πλαισιο να το δω απο κοντα για να αποφασισω μιας και εκανα τη βλακεια και εδωσα το C7.

 

Αληθεια το 701 δεν εχει επιλογη για ψηφιακο ρολοι που σιγουρα θα ειναι πιο ευκρινες απ το μικρο αναλογικο?

 

Και επισης εν το εχει δοκιμαση καποιος με το spb shell κανει δουλεια η κομπιαζει οπως μου εκανε το C7(αλλα κ το Ν8) καμια φορα?

 

Νομίζω πως γίνεται ψηφιακό αν γυρίσεις και το μέσα ρολόι σε ψηφιακό.

Αν θυμάμαι καλά έτσι είναι και στο N8..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 885
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και επισης εν το εχει δοκιμαση καποιος με το spb shell κανει δουλεια η κομπιαζει οπως μου εκανε το C7(αλλα κ το Ν8) καμια φορα?

 

Το SPB shell δεν δουλεύει σωστά στο 701. Εξαφανίζει την notification bar και τα soft buttons, το 3D carousel δεν λειτουργεί και δεν απεικονίζει την ένδειξη μπαταρίας πάνω δεξιά. Μάλλον έχει θέμα με την νέα GPU του 701. Έστειλα ερώτηση στην SPB σχετικά με την υποστήριξη του shell στο 701, μου απάντησαν ότι συνεχίζουν την εξέλιξή του και να περιμένω κάποιο update, το πότε δεν μου το είπαν.

Και όντως, το ψηφιακό ρολόι είναι πιο μεγάλο και ευανάγνωστο, το κάθε ψηφίο έχει μέγεθος περίπου 1 εκ.

Link to comment
Share on other sites

καλα θα εχεις Belle και θα προτιμησεις να βαλεις μια αντιγραφη-καχεκτυπο του Android?

 

γιατι?

 

*επισης το Nokia Bubbles εχει ψηφιακο ρολοι

 

Η δυναμη της συνηθειας απ την εποχη των win mobiles και επισης καποιες ευκολιες που προσφερε εως τωρα:)

 

Νομίζω πως γίνεται ψηφιακό αν γυρίσεις και το μέσα ρολόι σε ψηφιακό.

Αν θυμάμαι καλά έτσι είναι και στο N8..

 

Ετσι ακριβως!

 

Το SPB shell δεν δουλεύει σωστά στο 701. Εξαφανίζει την notification bar και τα soft buttons, το 3D carousel δεν λειτουργεί και δεν απεικονίζει την ένδειξη μπαταρίας πάνω δεξιά. Μάλλον έχει θέμα με την νέα GPU του 701. Έστειλα ερώτηση στην SPB σχετικά με την υποστήριξη του shell στο 701, μου απάντησαν ότι συνεχίζουν την εξέλιξή του και να περιμένω κάποιο update, το πότε δεν μου το είπαν.

Και όντως, το ψηφιακό ρολόι είναι πιο μεγάλο και ευανάγνωστο, το κάθε ψηφίο έχει μέγεθος περίπου 1 εκ.

 

Κακο αυτο!

Παντως ακομα να παω να το δω σε λειτουργια απο κοντα και να αποφασισω

Ελπιζω να το εχουν στο μολ που θα κατεβω..

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και αν το SPB είναι κακέκτυπο του android, τα widgets του είναι κορυφαία. Και μόνο που στο μητρώο κλήσεων βγάζει την φωτογραφία της επαφής, θα ήταν αρκετό, που λέει ο λόγος.

Μετάνοιωσα σοβαρά που αγόρασα το κινητό. Ποτέ δεν ήμουν early adopter, απορώ τί με έπιασε και πήγα και το πήρα. Ακόμη υπάρχουν ελάχιστες εφαρμογές διαθέσιμες, κάποιες από τις υπάρχουσες δεν λειτουργούν σωστά. Όλη την ημέρα είμαι στα fora και ψάχνω λύσεις. Ποτέ ξανά κινητό που μόλις βγήκε στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Πες μου τέτοια κ ήμουν 1 κλικ πριν το παραγγειλω!!!

Μη τη πάθω όπως με το galaxy note που ενώ έχει πιο δυνατα specs στη πράξη το S2 είναι σαφώς πιο ολοκληρωμένο!

 

Δηλαδή εκτός απ το shell έχουμε κι άλλες εφαρμογες με θέμα?

Και άντε περίμενε πότε θα τις κάνουν update...

Τουλάχιστον οι μαμα χάρτες δε νομίζω να έχουν θέμα?Επίσης από ακουστική πως πάει,είναι τουλάχιστον στο επίπεδο του C7 ακούς το ηχείο του όταν σε περνουν,το ακουστικό τι λέει?

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

To κινητό είναι η ποιότητα προσωποποιημένη. Το σχήμα του εμφανισιακά δεν με ξετρελαίνει, αλλά δεν έχω πιάσει τηλέφωνο που να δίνει καλύτερη αίσθηση στο χέρι, χαίρεσαι να το κρατάς και να το παίζεις. Η οθόνη του επίσης καταπληκτική. Η αναπαραγωγή μουσικής με ακουστικά τολμώ να πω ότι ξεπερνάει και το PC μου. Το ηχείο του είναι πολύ ικανοποιητικό, το μόνο που μου την δίνει είναι μόνο η πολύ αδύναμη δόνησή του.

Γιατί σ'τα λέω αυτά; Για να σου πω ότι το κινητό είναι καλό. Σε αυτά τα λεφτά δύσκολα θα βρεις κάτι καλύτερο συνολικά. Τα θέματά sοftware θα λυθούν (μάλλον) σύντομα. Λείπουν κάποιες εφαρμογές, λείπουν κάποια widgets, λείπουν κάποια θέματα.Απλά τα βάζω με τον εαυτό μου, που βιάστηκε και το πήρε, δεν μου αρέσει να αγοράζω κάτι και να μην μπορώ να το έχω αμέσως όπως θέλω.

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

Πες μου τέτοια κ ήμουν 1 κλικ πριν το παραγγειλω!!!

Μη τη πάθω όπως με το galaxy note που ενώ έχει πιο δυνατα specs στη πράξη το S2 είναι σαφώς πιο ολοκληρωμένο!

 

Δηλαδή εκτός απ το shell έχουμε κι άλλες εφαρμογες με θέμα?

Και άντε περίμενε πότε θα τις κάνουν update...

Τουλάχιστον οι μαμα χάρτες δε νομίζω να έχουν θέμα?Επίσης από ακουστική πως πάει,είναι τουλάχιστον στο επίπεδο του C7 ακούς το ηχείο του όταν σε περνουν,το ακουστικό τι λέει?

 

Προσωπικά δεν είχα έως τώρα πρόβλημα με κάποια από τις εφαρμογές, τουλάχιστον αυτές που κατεβάσα από το Nokia store, όπως opera mini & mobile, coverup, battery monitor, εορτολόγιο, parking 2, ScreenSnap, x-plore, lyrics, foursquare και αρκετά παιχνίδια (τα πιο γνωστά υπάρχουν). Αν ψάχνεις κάποια συγκεκριμμένη εφαρμογή ρώτα και ρίχνω μια ματιά αν υπάρχει στο store. Σίγουρα πάντως δε θα βρεις ακόμα την ποικιλία που υπάρχει για τα Symbian Anna κινητά. Φαντάζομαι γι αυτο το λόγο δεν έχουν βγάλει την belle για τα υπόλοιπα κινητά, για να μπορέσουν οι developers να κάνουν συμβατές τις εφαρμογές τους.

Οι χάρτες είναι εξαιρετικοί, αναβαθμίστηκαν και σχετικά πρόσφατα.

Τώρα όσον αφορά τον ήχο, το ακουστικό του είναι καθαρό και με καλή ένταση, το ηχείο του όμως είναι μέτριο, αν είσαι σε θορυβώδες περιβάλλον δε θα το ακούσεις.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα tips

 

από εφαρμογες με ενδιαφέρουν ακόμα το handy safe 1 για lock screen όπως κ για φακό με widget στην οθόνη που δε θυμάμαι όμως πως τα λένε γιατί εχω δε το εχω τώρα κ το μυαλό νου έχει κολλήσει στις android apps..

Θα μπω κάποια στιγμή στο Nokia λογαριασμό μου και θα τις βρω

 

Σημειωτέον ότι της εχω αγοράσει κανονικά μιας κ ότι μου αρέσει όταν το "δοκιμάσω" και αξίζει μετά πληρώνω το κόπο των δημιουργών του κ θέλω να μάθω αν ισχύει και στη belle ότι εφαρμογή έχεις αγοράσει δε τη ξαναπληρωνης αν πας να τη κατεβάσεις απ το λογαριασμό σου(έως 5 φορές)..

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

 

Σημειωτέον ότι της εχω αγοράσει κανονικά μιας κ ότι μου αρέσει όταν το "δοκιμάσω" και αξίζει μετά πληρώνω το κόπο των δημιουργών του κ θέλω να μάθω αν ισχύει και στη belle ότι εφαρμογή έχεις αγοράσει δε τη ξαναπληρωνης αν πας να τη κατεβάσεις απ το λογαριασμό σου(έως 5 φορές)..

 

Ναι ισχύει κανονικά και στην belle, έχω εγκαταστήσει παιχνίδια και εφαρμογές που είχα αγοράσει και για το N8, επίσης απ'οτι γνωρίζω έχουν γίνει 10 οι φορές που μπορείς να κατεβάσεις μια πληρωμένη εφαρμογή.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

παιδια, οσοι το εχετε μπορειτε σας παρακαλω να μου πειτε (αν γνωριζετε) πως ειναι η αποδοση της μουσικης απο τα ακουστικα σε σχεση με το Ν8?

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

παιδια, οσοι το εχετε μπορειτε σας παρακαλω να μου πειτε (αν γνωριζετε) πως ειναι η αποδοση της μουσικης απο τα ακουστικα σε σχεση με το Ν8?

 

Με τα ακουστικά του 701 που έχω δοκιμάσει και τα δύο, ίδια ποιότητα και ένταση έχουν. Και εφόσον σε αυτόν τον τομέα μέχρι και ο Ρώσος (ονόματα δε λέμε) :p έχει πει πολύ καλά λόγια για το Ν8, άρα και το 701 λίγο πολύ στα ίδια επίπεδα είναι :)

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Η ένταση δεν είναι απόλυτα ικανοποιητική για τα γούστα μου. Για να σκεπαστούν πλήρως οι θόρυβοι του περιβάλλοντος σε θορυβώδεις συνθήκες, πρέπει να το ανεβάσεις σχεδόν στο τέρμα. Ποτέ και πουθενά δεν χρειάστηκα παραπάνω ένταση, αλλά θα ήθελα να έχει δύο-τρία παραπάνω κλικ έτσι, για ώρα ανάγκης.

Από ποιότητα τώρα, τί να πω. Ακόμη και με τα μανίσια (αρκετά καλά) ακουστικά, βρίσκω την ποιότητα εξαιρετική, όχι τόσο ως προς το μπάσο (που μια χαρά είναι), όσο προς την καθαρότητα. Και το C7 ήταν το ίδιο καλό και θυμάμαι είχα δει διαφορά σε σχέση με το C6-00.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το battery monitor, η μπαταρία μου είναι στο 25% και την φόρτισα πριν από δύο μέρες και 19 ώρες. Δεν έχω μιλήσει πολύ, αλλά είχα συνέχεια ανοιχτό το wifi, άκουσα περίπου 3 ώρες ραδιόφωνο, μίλησα περίπου 10 λεπτά και σερφάρισα κανένα μισάωρο.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το είδα και εγώ από κοντά σήμερα κ 2 κουβέντες από ένα πρώην κάτοχο C7 αλλά και Ν8.

Σαν οθόνη είναι πολύ φωτεινή πραγματικά απ τις πιο φωτεινές που εχω δει σαφώς φωτεινότερη απ το C7 αλλά δεν έχει αυτό το ωραίο μαύρο του.

Σα λειτουργία το belle μου φάνηκε σαφώς καλύτερο απ το Anna αλλά κακεκτιπο του android και στο βάθος από κάτω πάλι symbian...

Το ρολόι στο screensaver δεν έχει δυστυχώς την ίδια ευκρίνεια μέγεθος και φωτεινότητα με του C7 αλλά τουλάχιστον υπάρχει ενώ οι άλλες εταιρίες αγρόν αγόραζε..

Επίσης σα ποιότητα δε μου άρεσε τα κάτω hard πλήκτρα δεν είναι τόσο στιβαρα

 

Και η τιμή του πλέον είναι ψηλά μιας και με λίγα ευρώ παραπάνω παίρνεις το κορυφαία galaxy S2 που δεν υπάρχει απλά σύγκριση μεταξύ τους.

 

Εγώ πάντως θα δω και το lumia και θα αποφασίσω γιατί ένα Nokia κορυφή πάντα το είχα κυρίως για τους χάρτες και τη τηλεφωνική ποιότητα αλλά κ το ντιζάιν.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Έπαιξα σήμερα λίγο με ένα 700, η οθόνη του φαίνεται καταπληκτική αν και μικρή. Η ερώτησή μου είναι η εξής: η πιο μεγάλη οθόνη του 701 είναι κι αυτή AMOLED? Δεν το βρίσκω γραμμένο πουθενά, ούτε για gorilla glass.
http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται στην πρώτη σελίδα Τεχνικά χαρακτηριστικά.LCD είναι και έχει gorilla glass.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα βγήκε update για το 701 :)

Επίσης ξέρει κανείς αν μπορώ να αφαιρέσω απο το το τηλέφωνο της εγαρμογές Ε! και CNNvideo? και πως?

Edited by Georgel
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα βγήκε update για το 701 :)

Επίσης ξέρει κανείς αν μπορώ να αφαιρέσω απο το το τηλέφωνο της εγαρμογές Ε! και CNNvideo? και πως?

Ξερουμε change log;;

 

Edit: Κοιταγα το SAR για το Lumia 800 και τσεκαρωντας του 701 ειδα τιμη 1.08 W/kg.

Ειμαι σιγουρος οτι ειχα δει 0.76 ή κατι τετοιο τελος παντων. Τι παιχτηκε ρε παιδια; Αλλαξε η τιμη προς τα πανω μαγικα;;

Ας τσεκαρει καποιος το manual γατι το δικο μου δεν γραφει.

Edited by asikis
Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε change log;;

 

Edit: Κοιταγα το SAR για το Lumia 800 και τσεκαρωντας του 701 ειδα τιμη 1.08 W/kg.

Ειμαι σιγουρος οτι ειχα δει 0.76 ή κατι τετοιο τελος παντων. Τι παιχτηκε ρε παιδια; Αλλαξε η τιμη προς τα πανω μαγικα;;

Ας τσεκαρει καποιος το manual γατι το δικο μου δεν γραφει.

 

Κοίταξα το φυλλάδιο που είχε μέσα στη συσκευασία και γράφει 0,69 W/kg για χρήση της συσκευής στο αυτί.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξα το φυλλάδιο που είχε μέσα στη συσκευασία και γράφει 0,69 W/kg για χρήση της συσκευής στο αυτί.

Καλα θυμομουν λοιπον. Οποτε μαλλον επαναλαμβανεται η ιστορια του Ν82 οπου ειχε χαμηλο SAR και μετα απο λιγο καιρο η ΝΟΚΙΑ ξεφουρνισε το διπλασιο και εγινε χαμος τοτε στα ΝΟΚΙΑ care.

Δεν με ενοχλει προσωπικα αλλα η κοροιδια ειναι που μου την δινει...

Link to comment
Share on other sites

New firmware for 603, 700 & 701 is 111.030.0609. There’s no official change log, but it seems like the +400mb update includes the following:

 

New Search Widget

Phone has become more snappier and smooth while switching between home screens and scrolling through menu items

New Nokia Sound while splash screen comes up while booting

Nokia Recommends app

Link to comment
Share on other sites

New firmware for 603, 700 & 701 is 111.030.0609. There’s no official change log, but it seems like the +400mb update includes the following:

 

New Search Widget

Phone has become more snappier and smooth while switching between home screens and scrolling through menu items

New Nokia Sound while splash screen comes up while booting

Nokia Recommends app

 

Το έκανα το update και όντως ισχύουν όλα τα παραπάνω, ειδικά η εναλλαγή home screens είναι αρκετά πιο smooth, αν και να πω την αλήθεια πρεπει να ρίξω και ένα hard reset κάποια στιγμή γιατί από τότε που το πήρα περνάω τις αναβαθμίσεις από πάνω. Nokia recommends app δε βρήκα.

Πάντως μου κάνει μεγάλη εντύπωση που οι αναβαθμίσεις για την belle έρχονται ταυτόχρονα με τις άλλες χώρες του εξωτερικού και δε χρειάζεται να περιμένουμε, εκτός βέβαια και αν δε θεωρούνται τόσο σημαντικές και τους είναι πιο εύκολο να τις βγάλουν γρήγορα.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου την βγάζει ΟΤΑ την αναβάθμιση, μόνο όταν συνδέομαι με καλώδιο. Θα κάνω λίγη υπομονή ακόμη και αν δεν γίνει τίποτα σε 'κανα δυό μέρες θα την περάσω την αναβάθμιση με καλώδιο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...