Jump to content

[ROM] L.n.B (a.k.a Laggy and Buggy)


what
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η L.N.B απο default εχει KOR CSC(JVQ)...αν θελεις ομως μπορεις μετα την εγκατασταση να εφαρμοσεις καποιο απτα υποστηριζομενα CSC πχ EUR ή COS αλλα να ξερεις οτι θα γινει factory reset κατα την αλλαγη.multicsc σημαινει οτι εχει ρυθμισεις απο αρκετα csc

 

Αν θελεις να αλλαξεις Modem απλα το βρισκεις σε cwm πακετο και το περνας μετα το installation της ρομ.ψαξε στο xda.κατι θα βρεις εκει.προσωπικα δεν το εχω κανει γιατι ειμαι μια χαρα με το jvr

 

απο f1 μπες cwm και κανε κανονικα το i stallation,απλα πιστευω οτι θα χρειαστεις wipe istallation καθως η f1 εχει αρκετες εφαρμογες απο sgs2 και θα γινει ψιλοχαμος.δες στο blog μου πως θα κανεις wipe installation

Για το CSC με κάλειψες.

Για το modem ρωτάω γιατι είναι κατ΄ισχυρισμό της καλύτερο αυτό της JVS και το δίκτυο στη Κύπρο δεν είναι ότι καλύτερο, ειδικα 3G. Με odin δεν γινεται να το περάσω όπως περνούμε cf root;

Για το wipe φαντάζομαι αναφέρεσε στο αρχείο που πρέπει να δημιουργήσουμε, αλλα θα ξαναδιαβάσω το blog.

Σ'ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση σου

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για το CSC με κάλειψες.

Για το modem ρωτάω γιατι είναι κατ΄ισχυρισμό της καλύτερο αυτό της JVS και το δίκτυο στη Κύπρο δεν είναι ότι καλύτερο, ειδικα 3G. Με odin δεν γινεται να το περάσω όπως περνούμε cf root;

Για το wipe φαντάζομαι αναφέρεσε στο αρχείο που πρέπει να δημιουργήσουμε, αλλα θα ξαναδιαβάσω το blog.

Σ'ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση σου

 

Για το wipe δεν χρειαζεσαι κατι αλλο...μονο το αρχειο που σωστα ειπες.

Για το modem τωρα,θα συνιστουσα να κατεβασεις το JVS modem απο το site του Perka και να το περασεις μεσω CWM,μετα το περασμα της rom(κανε και ενα bootαρισμα για να καθαρισει το /tmp μετα το installation της ROM)

 

Στο site επιλεγεις:

Perka's file stash->Samsung->2.I9000->Modem->Modem_XXJVS-CWM3.zip

 

Αν δεν σου αρεσει,κατεβαζεις απο το ιδιο site το JVR πακετο και το ξαναπερνας

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Για το wipe δεν χρειαζεσαι κατι αλλο...μονο το αρχειο που σωστα ειπες.

Για το modem τωρα,θα συνιστουσα να κατεβασεις το JVS modem απο το site του Perka και να το περασεις μεσω CWM,μετα το περασμα της rom(κανε και ενα bootαρισμα για να καθαρισει το /tmp μετα το installation της ROM)

 

Στο site επιλεγεις:

Perka's file stash->Samsung->2.I9000->Modem->Modem_XXJVS-CWM3.zip

 

Αν δεν σου αρεσει,κατεβαζεις απο το ιδιο site το JVR πακετο και το ξαναπερνας

 

Πως μου ξέφυγε αυτός ο Perka?:lol:

Ωραιος, σ'ευχαριστώ πάρα πολύ

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Πως μου ξέφυγε αυτός ο Perka?:lol:

Ωραιος, σ'ευχαριστώ πάρα πολύ

 

Γενικα ο τυπας εχει πολυ πραγμα στο site του...και κανει πολυ καλη δουλεια

Νο problem...Μετα απο 2-3 μερες πες μας και τη γνωμη σου για το νεο modem...να ξερουμε και εμεις τι παιζει.... :)

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

σφαιρατο το rom μαζι με semaphore 1.7 δεν εχει το παραμικρο κολλημα μεχρι στιγμης με χαλαει λιγο ο launcher οταν κανω δεξια αριστερα τις σελιδες στο μενου πρεπει να το φτασω μεχρι την αλλη ακρη σχεδον για να αλλαξει η σελιδα

σχετικα με το tweak manager να ενεργοποιησουμε τιποτα ? η προτεινεις να μεινει οπως ειναι?

κατι ασχετο java games ...πως γινεται να τρεξουν??

 

 

εχει καμια διαφορα η jvs apo την jvr , jvq? σε οτι forum εχω κοιταξει ολοι λενε πως οχι... γιατι βγηκανε τοτε....

Link to comment
Share on other sites

σφαιρατο το rom μαζι με semaphore 1.7 δεν εχει το παραμικρο κολλημα μεχρι στιγμης με χαλαει λιγο ο launcher οταν κανω δεξια αριστερα τις σελιδες στο μενου πρεπει να το φτασω μεχρι την αλλη ακρη σχεδον για να αλλαξει η σελιδα

σχετικα με το tweak manager να ενεργοποιησουμε τιποτα ? η προτεινεις να μεινει οπως ειναι?

κατι ασχετο java games ...πως γινεται να τρεξουν??

 

 

εχει καμια διαφορα η jvs apo την jvr , jvq? σε οτι forum εχω κοιταξει ολοι λενε πως οχι... γιατι βγηκανε τοτε....

 

O launcher αυτος ετσι ειναι,dont worry...Αν παλι θες μπορεις να κατεβασεις καποιον αλλο launcher και να μην χρησιμοποιεις τον zeam(εγω αυτη την περιοδο τρεχω τον adw)

Οσο αφορα τα tweaks,εχω αυτα που προτεινει ο stratosk(δημιουργος του semaphore kernel) ,τα οποια τα αναφερω λιγα ποστ πιο πανω....

 

Οσο αφορα τα games,προσωπικα δεν εχω ασχοληθει με java...

 

Για τις διαφορες jvq,jvr,jvs,η αληθεια ειναι οτι δεν ξερουμε και παρα πολλα,καθως η sammy δεν δινει changelogs.

Απλα οι jvq/jvr ειναι 2.3.4(με νεοτερη την jvr) ενω η jvs ειναι 2.3.5(αλλα δυστιχως εχει καποιο σπαστικο προβλημα με το wifi)

 

ΠΑντως απο οτι ειπε τις τελευταιες μερες η sammy,θα μας δωσει επισημα 2.3.5(η jvs ειναι leaked)...αναμενουμε

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ο τυπας εχει πολυ πραγμα στο site του...και κανει πολυ καλη δουλεια

Νο problem...Μετα απο 2-3 μερες πες μας και τη γνωμη σου για το νεο modem...να ξερουμε και εμεις τι παιζει.... :)

 

Εκει που ελεγα να κάτσω κανα εξάμηνο με το setup που έλεγα πρίν, διάβασα τα νέα για την 2.3.5 :D και με βλεπω να ξαναφλασάρω σε κανα μήνα! Οπόταν βαρέθηκα να βάλω το modem της jvs.....σορυ:lol:

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ο τυπας εχει πολυ πραγμα στο site του...και κανει πολυ καλη δουλεια<br />

Νο problem...Μετα απο 2-3 μερες <strong>πες μας και τη γνωμη σου για

<br />

<br />

Εκει που ελεγα να κάτσω κανα εξάμηνο με το setup που έλεγα πρίν, διάβασα τα νέα για την 2.3.5 :D και με βλεπω να ξαναφλασάρω σε κανα μήνα! Οπόταν βαρέθηκα να βάλω το modem της jvs.....σορυ:lol:

 

Κάνα εξάμηνο :-) . Πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω. Το θέμα είναι να αντέξεις μια βδομάδα. Από εκεί και κάτω αρχίζουν τα προβλήματα.

 

Sent from my GT-I9000

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους...είναι η πρωτη φορά που γράφω στο forum αλλά το παρακολουθώ καιρο..αρχικά πολλά μπράβο για την ρομ...ενα χρόνο τωρα χρησιμοποιώ miui και darky αλλα νομίζω οτι η L.n.B θα μείνει καιρό στο κινητό!

Και τώρα ερωτήσεις...το παλιο μαρκετ μου άρεσε περισσότερο απο θεμα ταχύτητας και μόνο οπότε κατα τα γνωστά πήγα στο system/apk διέγραψα το marketupdater και μετα στην διαχειριση και απεγκατεστησα τις ενημερώσεις αλλα και παλι μου βγαινει το καινούριο?

Edited by nikostg
slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους...είναι η πρωτη φορά που γράφω στο forum αλλά το παρακολουθώ καιρο..αρχικά πολλά μπράβο για την ρομ...ενα χρόνο τωρα χρησιμοποιώ miui και darky αλλα νομίζω οτι η L.n.B θα μείνει καιρό στο κινητό!

Και τώρα ερωτήσεις...το παλιο μαρκετ μου άρεσε περισσότερο απο θεμα ταχύτητας και μόνο οπότε κατα τα γνωστά πήγα στο system/apk διέγραψα το marketupdater και μετα στην διαχειριση και απεγκατεστησα τις ενημερώσεις αλλα και παλι μου βγαινει το καινούριο?

 

Αυτο συμβαινει επειδη εχω περασει και το καινουργιο στο system/app.

Αν θελεις το παλιο,αντικατεστησε το /system/app/Vending.apk με αυτο

 

Thx για τα καλα σου λογια :)

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Αυτο συμβαινει επειδη εχω περασει και το καινουργιο στο system/app.

Αν θελεις το παλιο,αντικατεστησε το /system/app/Vending.apk με αυτο

 

Thx για τα καλα σου λογια :)

Ευχαριστώ!!..το έκανα και μου βγάζει το παλιό!

slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία για αυτη τη ρομ. Γιατί ονομάστηκε Laggy and Buggy αφού τρέχει γρήγορα και δεν κολλάει?
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία για αυτη τη ρομ. Γιατί ονομάστηκε Laggy and Buggy αφού τρέχει γρήγορα και δεν κολλάει?

 

Απλο...Γιατι θελει να ξεχωρισει :lol:

Ουσιαστικα το ονομα το σκεφτηκα παρατηρωντας τα [ROM] threads του xda.

Ολοι οι δημιουργοι(δεν τους θεωρω developers(τους περισσοτερους τουλαχιστον),οπως ουτε εμενα ΒΕΒΑΙΑ),αυτοαποκαλουν τις roms τους fastest rom ,για να προσελκυσουν κοσμο...

 

Ποσο πιο fast και stable μπορει να κανει καποιος πχ. την JVR rom του,αφου σχεδον ολοι χρησιμοποιουν τα ιδια patches,kernels κτλ?

Εμφανισιακες ειναι οι περισσοτερες διαφορες,παρα ουσιαστικες...

 

Απο αυτην την κατηγορια των roms που αναφερω,εξαιρειται βεβαια η cyanogenmod,η οποια δημιουργειται απτο 0 απο πραγματικους developers...

 

Και θα με ρωτησει κανεις τωρα(γιατι ρε φιλε τοτε καθεσαι και φτιαχνεις και εσυ αλλη μια ρομ που δεν εχει διαφορα απο ολες τις αλλες?)

Απλο:

1)εμπιστευομαι εμενα περισσοτερο απο καποιους αλλους(ωστε οταν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα να ξερω τι φταιει)

2)θελω στο κινητο μου κατι φτιαγμενο στα μετρα μου(χωρις περιττα πραγματα)

3)πειραματισμο/hobby/καυ@#$%λα

 

Κανενα αλλο λογο...

 

Απτην στιγμη ομως,που μαγειρεψα μια rom για μενα,γιατι να μην την μοιραστω και με αλλους?

Στην τελικη,τπτ απο τη ROM δεν μου ανηκει...

Εγω απλα διαβασα 5 πραγματα,ακολουθησα καποιους οδηγους,και περασα καποια patch που καποιοι αλλοι εφτιαξαν.

Σε αυτους ανηκει η ROM...αντε και στη sammy!:p

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Κι εγώ δεν εμπιστεύομαι τα custom γενικότερα, για αυτό και το μόνο custom που έχω είναι kernel, αλλά θα προτιμούσα την L n B αν δεν έλειπαν όλα αυτά που βλέπω στην LnB APK List. Για αυτό αφαιρώ κάποια πράγματα από αυτήν που έχω τώρα, βλέποντας την λίστα με τις άχρηστες εφαρμογές. :) Αν είχα τις γνώσεις μπορεί να έφτιαχνα κι εγώ μία στα μέτρα μου αλλα φυσικά δεν θα υπήρχε λόγος να την δώσω γιατί υπάρχουν άπειρες ρομς για όλα τα γούστα. :p
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
What, παίζει καμιά πιθανότητα να κάνεις την rom σου port για την XJVT;

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

What, παίζει καμιά πιθανότητα να κάνεις την rom σου port για την XJVT;

 

Δυστυχως,για την ωρα ειναι λιγο δυσκολο λογο χρονου...

Δεν εχω καν δοκιμασει την JVT.

 

Πριν ομως μπω στην διαδικασια για να φτιαξω την JVT,εχω σκοπο να δοκιμασω την cyanogenmod

Μαρεσει το stock android και γενικα υποστηριζω το opensource software.

Αν με καλυψει στον τομεα της καμερας,νομιζω οτι θα παραμεινω...και αν παραμεινω σε cyanogenmod η δημιουργια μιας L.n.B βασισμενη σε JVT ειναι μαλλον δυσκολη.

 

ps.Ηδη περασα την cyanogenmod στο zte blade του brother και ψαχουλευω το κινητο του πιο πολυ απτο δικο μου :p

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως,για την ωρα ειναι λιγο δυσκολο λογο χρονου...

Δεν εχω καν δοκιμασει την JVT.

 

Πριν ομως μπω στην διαδικασια για να φτιαξω την JVT,εχω σκοπο να δοκιμασω την cyanogenmod

Μαρεσει το stock android και γενικα υποστηριζω το opensource software.

Αν με καλυψει στον τομεα της καμερας,νομιζω οτι θα παραμεινω...και αν παραμεινω σε cyanogenmod η δημιουργια μιας L.n.B βασισμενη σε JVT ειναι μαλλον δυσκολη.

 

ps.Ηδη περασα την cyanogenmod στο zte blade του brother και ψαχουλευω το κινητο του πιο πολυ απτο δικο μου :p

 

ενημερωτικα η καμερα ακουπαει τα στοκ επιπεδα σιγα σιγα στην cm

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...