Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπαρχει τροπος να αποθηκευσω τα μηνυματα μου απο κινητο στον υπολογιστη μου η σε αλλο κινητο??

ευχαριστω

 

Υπάρχουν εφαρμογές στο play store για αυτό το σκοπό. Μία απο αυτές είναι το sms backup.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια εχω ενα προβλημα με το κινητο, το βραδυ βαζω ξυπνητηρι και αφηνω το τηλεφωνο ανοικτο κανονικα (οχι airplane mode)

το πρωι ολα μια χαρα και εκει που δειχνει οτι εχει full σημα το κηνιτο ειναι σαν να εχει μπει σε airplane mode και απλα δεν το δειχνει.

Δειχνει τερμα σημα αλλα δεν μπορω να παρω τηλεφωνο και οταν με περνουν τους λεει οτι το εχω κλειστο.

Το εχω παθει δυο φορες μια με gigabread και μια σημερα με τη shadow2.1a

Η καρτα ειναι cosmote αν παιζει καπιο ρολο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα. Εδώ και μια βδομάδα περίπου έχω εγκαταστήσει την broodrom rc5 rev2. Κάθε φορά που πάω ν ενημερώσω μια εφαρμογή από το playstore ή να εγκαταστήσω μια καινούρια κατεβάζει ένα ποσοστό και μετά κολλάει και μένει εκεί. Μπορεί κανείς να με βοηθήσει?
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την τελευταια EHNDROIX ¤ 12.8.28, δεν ειδα καπου να λεει για bug στην καμερα.

Καποιο παιδι διαβασα πιο πισω οτι την εχει βαλει, θα εχω καποιο προβλημα με την καμερα?

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την τελευταια EHNDROIX ¤ 12.8.28, δεν ειδα καπου να λεει για bug στην καμερα.

Καποιο παιδι διαβασα πιο πισω οτι την εχει βαλει, θα εχω καποιο προβλημα με την καμερα?

 

Δεν το δοκιμασα αλλα λενε οτι οτι αν τραβηξεις 5 φωτο συνεχομενες κλεινει και μετα πρεπει να το ξαναανοιξεις. Δεν ειναι και τοσο σοβαρο. Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος

Link to comment
Share on other sites

Για πρωτη φορα μετα απο 9 μηνες χρησης, εδω κ 3 μερες, το κινητο τρωει black out, δηλ εκει που παει να ανοιξει μια εφαρμογη ή να αλλαξω μενου....πουφ...σβηνει. Δεν γινεται συχνα....αλλα 1-2 φορες την μερα. Χρησιμοποιω την gigabread pre final απο τοτε που βγηκε χωρις κανενα προβλημα μεχρι κ πριν 3 μερες....Τι στο καλο συμβαινει?? Edited by teobot
Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα. Εδώ και μια βδομάδα περίπου έχω εγκαταστήσει την broodrom rc5 rev2. Κάθε φορά που πάω ν ενημερώσω μια εφαρμογή από το playstore ή να εγκαταστήσω μια καινούρια κατεβάζει ένα ποσοστό και μετά κολλάει και μένει εκεί. Μπορεί κανείς να με βοηθήσει?

 

Μπορείς να δοκιμάσεις διάφορα:

 

α) ρυθμίσεις / εφαρμογές /διαχείρηση εφαρμογών / όλα / google play store / διαγραφή δεδομένων και κατάργηση εγκατάστασης ενημερώσεων. Μετά ξαναβρίσκεις την εφαρμογή play store και την ανοίγεις.

 

β) Ξαναεγκατάσταση την ρομ χωρίς full wipe (δεν θα πειραχτούν εφαρμογές και ρυθμίσεις). Κάνε μόνο wipe cache partitions και advanced/wipe dalvik cache, από recovery (κράτα πιο πριν ένα cwm backup).

 

γ) Βάλε στην αναζήτηση της google ή στους xda τον όρο "vending.apk", βρες και κατέβασε μία άλλη έκδοση του play store, τοποθέτησέ την στον φάκελο system/app δώσε τα κατάλληλα δικαιώματα (RW-R-R) και κάνε reboot.

 

Για πρωτη φορα μετα απο 9 μηνες χρησης, εδω κ 3 μερες, το κινητο τρωει black out, δηλ εκει που παει να ανοιξει μια εφαρμογη ή να αλλαξω μενου....πουφ...σβηνει. Δεν γινεται συχνα....αλλα 1-2 φορες την μερα. Χρησιμοποιω την gigabread pre final απο τοτε που βγηκε χωρις κανενα προβλημα μεχρι κ πριν 3 μερες....Τι στο καλο συμβαινει??

 

Δοκίμασε να εγκαταστήσεις την final.

Ίσως είναι κάποια εφαρμογή που εγκατέστησες πρόσφατα και σου κάνει τη ζημιά.

 

shadowrom, εκπληκτικη

 

Το ίδιο εντυπωσιακή και σε μένα. Εγκατέστησα και το V6 SuperCharger, για καλύτερη διαχείρηση μνήμης και ιδού τα αποτελέσματα με μέτρια χρήση και πάντα σε κανονική λειτουργία...

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM:Shadow0-Rom-v2.1B-DemonSlayer

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις διάφορα:

 

α) ρυθμίσεις / εφαρμογές /διαχείρηση εφαρμογών / όλα / google play store / διαγραφή δεδομένων και κατάργηση εγκατάστασης ενημερώσεων. Μετά ξαναβρίσκεις την εφαρμογή play store και την ανοίγεις.

 

β) Ξαναεγκατάσταση την ρομ χωρίς full wipe (δεν θα πειραχτούν εφαρμογές και ρυθμίσεις). Κάνε μόνο wipe cache partitions και advanced/wipe dalvik cache, από recovery.

 

γ) Βάλε στην αναζήτηση της google ή στους xda τον όρο "vending.apk", βρες και κατέβασε μία άλλη έκδοση του play store, τοποθέτησέ την στον φάκελο system/app δώσε τα κατάλληλα δικαιώματα (RW-R-R) και κάνε reboot.

 

 

 

Δοκίμασε να εγκαταστήσεις την final.

Ίσως είναι κάποια εφαρμογή που εγκατέστησες πρόσφατα και σου κάνει τη ζημιά.

 

 

 

Το ίδιο εντυπωσιακή και σε μένα. Εγκατέστησα και το V6 SuperCharger, για καλύτερη διαχείρηση μνήμης και ιδού τα αποτελέσματα με μέτρια χρήση και πάντα σε κανονική λειτουργία...

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: Shadow0-Rom-v2.1A-DemonSlayer

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

 

Εμένα δεν μου κρατάει πάνω από μια μέρα πάντως. Δεν έχω εγκαταστήσει το V6 SuperCharger και σαν θέμα έχω επιλπεξει το ics. Μέτρια χρήση αλλά wifi και πακέτο δεδομένων συνέχεια ανοιχτά. Λες αν ξαναπεράσω τη rom βάλω και το V6 SuperCharger και στήσω το τηλέφωνο από την αρχή να έχω κάποιο αποτέλεσμα?

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζομαι για εγκατάσταση της Shadow μετά από όλα αυτά που διάβασα εδώ μέσα.

Στις οδηγίες εγκατάστασης δεν αναφέρει τίποτα για wipe.

Πάει απευθείας στην εγκατάσταση.

Φοράω την broodrom business 1.2, να την περάσω κατευθείαν ή να κάνω format, wipe κλπ?

Ευχαριστώ

Samsung Galaxy S8+

Galaxy Watch 46mm

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου κρατάει πάνω από μια μέρα πάντως. Δεν έχω εγκαταστήσει το V6 SuperCharger και σαν θέμα έχω επιλπεξει το ics. Μέτρια χρήση αλλά wifi και πακέτο δεδομένων συνέχεια ανοιχτά. Λες αν ξαναπεράσω τη rom βάλω και το V6 SuperCharger και στήσω το τηλέφωνο από την αρχή να έχω κάποιο αποτέλεσμα?

 

Η μπαταρία που είχα ήταν χωρίς V6 SuperCharger, με τo πακέτο δεδομένων ανενεργό και το wifi ανοιχτό μόνο όταν ήθελα να μπω internet. Δεν είμαι σίγουρος ότι το V6 SuperCharger κάνει καλό. Θα το τεστάρω για λίγο και θα αποφασίσω αν θα το κρατήσω.

 

Αν και απ'ότι είδα ανέβηκε σήμερα μια καινούρια βερσιόν της αγαπημένης μου ics rom, της RemICS και όπου νά 'ναι θα την δοκιμάσω (ελπίζω ότι θα έχει βελτιώσει την τεράστια κατανάλωση μπαταρίας). :)

 

Ετοιμάζομαι για εγκατάσταση της Shadow μετά από όλα αυτά που διάβασα εδώ μέσα.

Στις οδηγίες εγκατάστασης δεν αναφέρει τίποτα για wipe.

Πάει απευθείας στην εγκατάσταση.

Φοράω την broodrom business 1.2, να την περάσω κατευθείαν ή να κάνω format, wipe κλπ?

Ευχαριστώ

 

Προσωπικά πάντα κάνω τα τρία τουλάχιστον wipe (πολλές φορές και τα τρία format για να το σιγουρέψω):

 

wipe data/factory reset,

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache

 

πριν και μετά την εγκατάσταση της ρομ και μετά ανοίγω το τηλέφωνο.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM:Shadow0-Rom-v2.1B-DemonSlayer

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία που είχα ήταν χωρίς V6 SuperCharger, με τo πακέτο δεδομένων ανενεργό και το wifi ανοιχτό μόνο όταν ήθελα να μπω internet. Δεν είμαι σίγουρος ότι το V6 SuperCharger κάνει καλό. Θα το τεστάρω για λίγο και θα αποφασίσω αν θα το κρατήσω.

 

Αν και απ'ότι είδα ανέβηκε σήμερα μια καινούρια βερσιόν της αγαπημένης μου ics rom, της RemICS και όπου νά 'ναι θα την δοκιμάσω (ελπίζω ότι θα έχει βελτιώσει την τεράστια κατανάλωση μπαταρίας). :)

 

 

 

Προσωπικά πάντα κάνω τα τρία τουλάχιστον wipe (πολλές φορές και τα τρία format για να το σιγουρέψω):

 

wipe data/factory reset,

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache

 

πριν και μετά την εγκατάσταση της ρομ και μετά ανοίγω το τηλέφωνο.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: Shadow0-Rom-v2.1A-DemonSlayer

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

 

Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ χωρίς wifi και πακέτο δεδομένων για να δω ποιά είναι η κατανάλωση σε αυτή την περίπτωση. Υποθέτω όμως πως αυτά είναι που μου τρώνε την μπαταρία αφού τρέχουν mail, ο καιρός που κάνει ανανέωση και διάφορα άλλα στο παρασκήνιο...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι αυτά συνέχεια ανοιχτά, καταναλώνουν πολύ μπαταρία. Αν δεν έχεις λόγο να τα έχεις συνέχεια ανοιχτά μπορείς να τα απενεργοποιήσεις και να τα ενεργοποιείς όποτε θέλεις. Μπορείς ακόμα να απενεργοποιήσεις τον "αυτόματο συγχρονισμό" από "λογαριασμοί και συγχρονισμός " , που επίσης καταναλώνει αρκετή μπαταρία.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM:Shadow0-Rom-v2.1B-DemonSlayer

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία που είχα ήταν χωρίς V6 SuperCharger, με τo πακέτο δεδομένων ανενεργό και το wifi ανοιχτό μόνο όταν ήθελα να μπω internet. Δεν είμαι σίγουρος ότι το V6 SuperCharger κάνει καλό. Θα το τεστάρω για λίγο και θα αποφασίσω αν θα το κρατήσω.

 

Αν και απ'ότι είδα ανέβηκε σήμερα μια καινούρια βερσιόν της αγαπημένης μου ics rom, της RemICS και όπου νά 'ναι θα την δοκιμάσω (ελπίζω ότι θα έχει βελτιώσει την τεράστια κατανάλωση μπαταρίας). :)

 

 

 

Προσωπικά πάντα κάνω τα τρία τουλάχιστον wipe (πολλές φορές και τα τρία format για να το σιγουρέψω):

 

wipe data/factory reset,

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache

 

πριν και μετά την εγκατάσταση της ρομ και μετά ανοίγω το τηλέφωνο.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: Shadow0-Rom-v2.1A-DemonSlayer

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

 

Γιατι ειναι η αγαπημενη σου η remics? Γιατι το σκεφτομαι κι εγω αλλα βαριεμαι τα wipe

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με ics δεν δουλεύει η σύνδεση usb με το pc? Το συνδέω και δεν μου εμφανίζει την κάρτα μνήμης.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με ics δεν δουλεύει η σύνδεση usb με το pc? Το συνδέω και δεν μου εμφανίζει την κάρτα μνήμης.

 

Μια χαρά δουλεύει. Μόλις συνδέσεις το κινητό θα σου βγάλει μια οθόνη: "Μαζική αποθήκευση USB" και θα πρέπει να επιλέξεις: "Ενεργοποίηση αποθηκευτικού χώρου USB" και όταν τελειώσεις με τις επεξεργασίες να επιλέξεις απενεργοποίηση αντίστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο κανω απο το κινητο οπως και στην shadow και οποια αλλη ρομ εχω βαλει αλλα τιποτα.

Ξανα εβαλα shadow και ολα δουλευουν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο κανω απο το κινητο οπως και στην shadow και οποια αλλη ρομ εχω βαλει αλλα τιποτα.

Ξανα εβαλα shadow και ολα δουλευουν.

 

*Στις gingerbread rom συνδέεις το καλώδιο στο pc και αμέσως εγκαθιδρύεται η σύνδεση μεταξύ υπολογιστή και κινητού και ανοίγουν οι φάκελοι τις external και internal sd card του κινητού στον υπολογιστή σου.

*Στις ics roms πρέπει αφού συνδέσεις το καλώδιο στο pc, να επιλέξεις από την οθόνη του κινητού την ενεργοποίηση της εγκαθίδρυσης σύνδεσης μεταξύ υπολογιστή και κινητού και μετά ανοίγουν οι φάκελοι τις external και internal sd card του κινητού στον υπολογιστή σου.

*Επίσης, πάντα υπάρχει περίπτωση κάτι να μην εγκατασταθεί σωστά κατά τη διαδικασία του φλασαρίσματος (χωρίς να κάνεις εσύ κάτι λάθος) και να εμφανίζονται στην συνέχεια διάφορα προβλήματα, οπότε αν συμβεί αυτό ή ξαναφλασάρουμε ή κάνουμε ένα hard reset.

*H shadow πάντως πολύ όμορφη, smooth και battery friendly gingerbread rom.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την remics και παλι το ιδιο, απο το κινητο βλεπω την καρτα μνημης κανονικα.

Βαζω το usb και πεταει το σχετικο παραθυρο που σε ρωταει αν θελεις να ενεργοποιηθει η μαζικη αποθηκευση, παταω εκει αλλα τιποτα.

3 ics roms δοκιμασα και στις 3 το ιδιο κανει.

Ξανα φλασαρα την remics και δευτερη φορα αλλα παλι το ιδιο.

Δεν το εμφανιζει καθολου στο pc.

 

 

EDIT: Λυθηκε το προβλημα με εγκατασταση των drivers ξανα.

Edited by lefteris112
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειναι η αγαπημενη σου η remics? Γιατι το σκεφτομαι κι εγω αλλα βαριεμαι τα wipe

 

Ήταν η πιο όμορφη για τα γούστα μου και με την πιο καλή αίσθηση ics rom, που είχα δοκιμάσει μέχρι και πριν λίγο καιρό (είχε όμως τεράστια κατανάλωση μπαταρίας). Από τότε βέβαια εξελίχθηκαν αρκετά οι ics roms και εμφανίστηκαν καινούριες. Θα την δοκιμάσω σε μία από τις επόμενες μέρες , αλλά μπορεί η EHNDROIX να είναι καλύτερη. Για να το λες και συ και ο geo xar ότι είναι καλή, δεν έχω καμία αμφιβολία ότι θα είναι και αν δεν μου αρέσει η RemICS θα είναι η αμέσως επόμενη που θα δοκιμάσω :)

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM:Shadow0-Rom-v2.1B-DemonSlayer

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Nα κάνω μια ερώτηση?

Προσπαθω να συνδεσω το κινητό μου με το pc μεσω Kies αλλά καθε φορά μου γραφει usb mtp driver not install.

Yπαρχει τροπος να συνδεθω με τα windows 7 που εχω?

Eυχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε αυτό.

Αν βάλεις "usb mtp driver not install" στην αναζήτητση της google, θα σου βγάλει αρκετές σελίδες με πιθανές λύσεις.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: Shadow0-Rom-v2.1B-DemonSlayer

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

Με το τελευταίο update στη shadow λύθηκε το πρόβλημα με τα sms. Τώρα στέλνει 160 χαρακτήρες κανονικά. Edited by yiannis_12
Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε αυτό.

Αν βάλεις "usb mtp driver not install" στην αναζήτητση της google, θα σου βγάλει αρκετές σελίδες με πιθανές λύσεις.

 

Αυτο τον τροπο βγαζει στην πλειοψηφια των αναζητήσεων αλλά δεν μου δουλευει.

Μου γράφει ότι εχω τους τελευταιους drivers για την συσκευη αλλά συνεχιζει να μην την διαβαζει το kies.

Υπάρχει καποιος άλλος τροπος πχ με καποιον άλλον driver, ή πρεπει να βρω pc με xp για να δουλέψει?

Γιατι από οτι διαβασα αυτο το πρόβλημα παιζει μόνο στα 7.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...