Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν εξαιρεσουμε 2-3 προβληματακια η εκδοση ειναι πολυ σταθερη και γρηγορη επισης χρησιμοποιω αυτα το patch http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2546120 και εκανε το κινητο μου να τρεχει πιο γρηγορα .επισης η νεα εκδοση εχει το ART Runtime και μπορεις αναπασα στιγμη να το αλλαζεις με το Dalvik Runtime αλλα θα προτεινα να μην το αλλαξετε γιατι οι εφαρμογες δεν υποστειριζουν το ART

 

Ευχαριστώ φίλε μου!

Την δοκίμασα.. Είναι πολύ καλή και αρκετά γρήγορη.. Όμως δεν έχει κάποιες ρυθμίσεις, όπως έχει αναφερθεί και πιο πάνω..

Βγήκε και η alpha 2 (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2542902)...

Edited by geok23
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόλις την εβαλα κι εγώ για δοκιμή! Ερωτήσεις πολλές!!!

 

1)ποιο K^kernel είναι για την rom αυτή ? Μπερδεύτηκα λίγο ...

2)το patch που συζητάμε εχει 2 αρχεία απο ότι βλέπω! Και τα 2 τα βάζουμε ?

3)δεν μπορεις να πειράζεις την γραμμη που δειχνει μπαταρία και σήμα να τα αλλάξεις αυτά ε?

4)απο πού στο καλό στην κάμερα αλλάζεις να σώνει τις δωτογραφίες στην εξωτερικη sd!!!

5)αν εχεις βαλει να ξεκλειδωνει η συσκευή με pin δεν εχει επιλογή με το που θα το πληκτρολογείς να το ξεκλειδωνει χωρίς να πατάς enter?

Edited by chriszamanis

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις την εβαλα κι εγώ για δοκιμή! Ερωτήσεις πολλές!!!

 

1)ποιο K^kernel είναι για την rom αυτή ? Μπερδεύτηκα λίγο ...

2)το patch που συζητάμε εχει 2 αρχεία απο ότι βλέπω! Και τα 2 τα βάζουμε ?

3)δεν μπορεις να πειράζεις την γραμμη που δειχνει μπαταρία και σήμα να τα αλλάξεις αυτά ε?

4)απο πού στο καλό στην κάμερα αλλάζεις να σώνει τις δωτογραφίες στην εξωτερικη sd!!!

5)αν εχεις βαλει να ξεκλειδωνει η συσκευή με pin δεν εχει επιλογή με το που θα το πληκτρολογείς να το ξεκλειδωνει χωρίς να πατάς enter?

 

Εγώ που την είχα δοκιμάσει είχα περάσει αυτόν τον k^kernel: ( http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2543066 ) και το dalvik patch... Με αυτά τα δύο δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα, ούτε ''κόλλημα'' ούτε τίποτα.. Πετούσε με λίγα λόγια..

 

Για την γραμμή της μπαταρίας και για του σήματος (status bar) δεν υπήρχε κάποια ρύθμιση..

 

Προσωπικά δεν εντόπισα κάπου ρυθμίσεις για το ξεκλείδωμα της οθόνης.. Που ακριβώς βρίσκονται;;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ καταρχην!

το κερνελ ειναι version 1 κάνει για την alpha2 που εχουν βγάλει τώρα?

 

Αρα απο τα patch βάζεις μόνο το ένα που αφορα το dalvik και οχι και το δεύτερο (δινει 2 αρχεια εκει).

 

Οι ρυθμισεις για το κλειδωμα είναι στην "Ασφαλεια" . Το πρώτο πρώτο είναι οι επιλογες για το κλειδωμα οθονης:)

Edited by chriszamanis

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ καταρχην!

το κερνελ ειναι version 1 κάνει για την alpha2 που εχουν βγάλει τώρα?

 

Αρα απο τα patch βάζεις μόνο το ένα που αφορα το dalvik και οχι και το δεύτερο (δινει 2 αρχεια εκει).

 

Οι ρυθμισεις για το κλειδωμα είναι στην "Ασφαλεια" . Το πρώτο πρώτο είναι οι επιλογες για το κλειδωμα οθονης:)

 

ο K^Kernel κανει και για την Alpha 2 δεν υπαρχει καποιο θεμα.το dalvik δεν χριαζετε και τοσο καθως υπαρχει ιδη στην ρομ (νομιζω) καλο θα ηταν να τα βαλεις και τα δυο .προσωπικα τα εχω βαλει και τα δυο patch και το κινητο πεταει

Samsung Galaxy S Plus GT-I9001

ROM:ParanoidAndroid 4.2 [bETA3]

Kernel:K^Kernel v1.7 (3.4.83)

Recovery:TWRP 2.6.0.0

Link to comment
Share on other sites

Τα πέρασα! Μάλλον πάει καπως καλύτερα!

Εχει βρεί κανεις πώς στην καμερα κανεις να σωνεις τις φωτογραφίες στην εξωτερικη καρτα? :)

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...μετα απο 2 χρονια που εχω το τηλ ειπα να μπω και εγω στην διαδικασια αλλαγης rom και Kernel.

1. υπαρχουν οδηγιες στα ελληνικα

2.στα λινκ που εχει δωσει ο κουρος με μπερδευει λιγο το Kernel δεν βγαζω ακρη τι θα κατεβασω

3.Αν μετα την μετατροπη μπορω να ξαναπερασω την αρχικη rom και Kernel

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τα πέρασα! Μάλλον πάει καπως καλύτερα!

Εχει βρεί κανεις πώς στην καμερα κανεις να σωνεις τις φωτογραφίες στην εξωτερικη καρτα? :)

 

Αυτή τη στιγμή έχω περασμένη την cm10.1-r9 by ADC..

Σ αυτή την rom, αν μπεις στην φωτογραφική μηχανή και πατήσεις παρατεταμένα πάνω στην οθόνη, θα σου εμφανίσει ένα κύκλο με κάποιες δυνατότητες.. Θα επιλέξεις τις ρυθμίσεις και στο μενού που θα σου ανοίξει, νομίζω πάνω-πάνω, αναγράφει ''Αποθ. χώρος''.. Πατάς εκεί και έχει την επιλογή για το που θα αποθηκεύει τις φωτογραφίες..

Δεν γνωρίζω αν είναι το ίδιο και για την KitKat.. Πιστεύω να βοήθησα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι σ αυτη τη rom το ειχα βρεί! Στην κιτκατ δεν ειναι έτσι. Και δεν μπορώ να καταλάβω που στο καλο ειναι!

Φιλε xetec13 καταρχήν πρεπει να ξεκινήσεις αλλάζοντας την recovery (αν δεν εχεις ήδη καταλληλη) απο εκει τα κανεις όλα.

Και αν εχεις καλή recovery κανεις ενα bakup της rom που εχεις τώρα και όποτε θέλεις ...ξαναεπιστρεφεις.

Για αρχή δοκίμασε να περάσεις recovery και μια rom και μετα πας στα kernel! (κι αυτο ευκολο είναι)

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...μετα απο 2 χρονια που εχω το τηλ ειπα να μπω και εγω στην διαδικασια αλλαγης rom και Kernel.

1. υπαρχουν οδηγιες στα ελληνικα

2.στα λινκ που εχει δωσει ο κουρος με μπερδευει λιγο το Kernel δεν βγαζω ακρη τι θα κατεβασω

3.Αν μετα την μετατροπη μπορω να ξαναπερασω την αρχικη rom και Kernel

 

ευχαριστω

 

Υπάρχουν οδηγίες στα ελληνικά για εγκατάσταση custom rom απο τον kouros.. Το link είναι αυτό : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=349613 ..

 

Μπορείς να βρείς την stock rom απ το sammobile (για το κινητό μας έχει την gb 2.3.3) και την περνάς μέσω odin.. Με αυτό τον τρόπο έχεις και την αρχική rom και kernel.. Οδηγίες είναι αυτές : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1922505 ..

 

Ναι σ αυτη τη rom το ειχα βρεί! Στην κιτκατ δεν ειναι έτσι. Και δεν μπορώ να καταλάβω που στο καλο ειναι!

Φιλε xetec13 καταρχήν πρεπει να ξεκινήσεις αλλάζοντας την recovery (αν δεν εχεις ήδη καταλληλη) απο εκει τα κανεις όλα.

Και αν εχεις καλή recovery κανεις ενα bakup της rom που εχεις τώρα και όποτε θέλεις ...ξαναεπιστρεφεις.

Για αρχή δοκίμασε να περάσεις recovery και μια rom και μετα πας στα kernel! (κι αυτο ευκολο είναι)

 

Δεν είχα κοιτάξει την κάμερα στην kitkat.. Απλά σου είπα πως είναι στην cm10.1 μήπως είναι ο ίδιος τρόπος! Συγνώμη που δεν μπόρεσα να σε βοηθήσω.. :)

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα κοιτάξει την κάμερα στην kitkat.. Απλά σου είπα πως είναι στην cm10.1 μήπως είναι ο ίδιος τρόπος! Συγνώμη που δεν μπόρεσα να σε βοηθήσω.. :)

 

Οχι ρε σύ! Τί συγνώμη!!! Δε φτάνει που έγραψες κατεβατο!

Εγώ σ ευχαριστώ!

Απλά είναι διαφορετικο και με εχει νευριάσει!!!!!!

 

Ευχαριστώ ;)

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχεις ασχοληθει με recovery ξεκίνα απο εδώ και βάλε όποια σου αρέσει απο αυτές

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2463347

 

και μετα δοκίμασε αυτή κατα τη γνώμη μου http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2315448 εχει και οδηγίες πως την περνάς!

 

Αν και ο οδηγός του kouros είναι κατατοπιστηκότατη και ξεκίνα απο εκει!

 

και μολις ανακάλυψα πως η κιτκατ δεν βλέπει την εξωτερικη sd... με total commander kai me es explorer που δοκιμασα ...τίποτα

Μονο το default file explorer το βλέπει...

κουφο! ?

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε σύ! Τί συγνώμη!!! Δε φτάνει που έγραψες κατεβατο!

Εγώ σ ευχαριστώ!

Απλά είναι διαφορετικο και με εχει νευριάσει!!!!!!

 

Ευχαριστώ ;)

 

απο το android 4.3 εχει αφαιρεθει η επιλογη να αποθηκευονται οι φωτογραφιες στην εξωτερικη sd μην το ψαχνεις

 

και μολις ανακάλυψα πως η κιτκατ δεν βλέπει την εξωτερικη sd... με total commander kai me es explorer που δοκιμασα ...τίποτα

Μονο το default file explorer το βλέπει...

κουφο! ?

 

 

δοκιμασε το root explorer δουλευει τελεια

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

Samsung Galaxy S Plus GT-I9001

ROM:ParanoidAndroid 4.2 [bETA3]

Kernel:K^Kernel v1.7 (3.4.83)

Recovery:TWRP 2.6.0.0

Link to comment
Share on other sites

Μόλις την εβαλα κι εγώ για δοκιμή! Ερωτήσεις πολλές!!!

1)ποιο K^kernel είναι για την rom αυτή ? Μπερδεύτηκα λίγο ...

4)απο πού στο καλό στην κάμερα αλλάζεις να σώνει τις δωτογραφίες στην εξωτερικη sd!!!

 

1) Είναι αυτό που βρίσκεται εδώ και εδώ οι διάφορες εκδόσεις του

4) Δυστυχώς δεν μπορείς ακόμα με την "μαμίσια" φωτογραφική να σώσεις τις φωτό στην εξωτερική κάρτα.

Πρέπει να κοιτάξεις για εναλλακτικές κάμερες στο play store όπως ας πούμε την Camera JB+

 

Καλησπερα...μετα απο 2 χρονια που εχω το τηλ ειπα να μπω και εγω στην διαδικασια αλλαγης rom και Kernel.

1. υπαρχουν οδηγιες στα ελληνικα

2.στα λινκ που εχει δωσει ο κουρος με μπερδευει λιγο το Kernel δεν βγαζω ακρη τι θα κατεβασω

3.Αν μετα την μετατροπη μπορω να ξαναπερασω την αρχικη rom και Kernel

 

ευχαριστω

 

1) Οδηγίες υπάρχουν εδώ, αλλά επειδή τον οδηγό τον ανέβασα αρκετό καιρό πριν δεν αναφέρω ότι για την kit kat πλέον δεν χρειάζεται το κλασικό CWM v5.5.0.4 (που γράφω στον οδηγό) αλλά ένα από τα νέα recovery που έχει δημιουργήσει η ADC-Team και θα βρεις στα thread της ρομ. Επίσης στο recovery αυτό δεν υπάρχει η επιλογή για fix permissions επειδή πλέον δεν χρειάζεται. Κατά τα άλλα ο οδηγός είναι ακριβής.

2) Το K^Kernel για 4.2 και 4.3 (CM10.1 και CM10.2) είναι εδώ και για 4.4 (Kit Kat, CM11) είναι εδώ.

3) Φυσικά και μπορείς να ξαναγυρίσεις εκεί που ήσουν. Ο πιο εύκολος τρόπος είναι να πάρεις ένα nandroid backup μέσα από recovery και αν κάτι δεν σου αρέσει στη ρομ ή κάτι δεν πάει καλά, ξαναγυρίζεις στην παλιά ρομ κάνοντας απλώς ένα restore από recovery :)

Link to comment
Share on other sites

Αργησες αλλά ξαναχτύπησες! Και όταν το κάνεις ...πιο ακριβείς δεν μπορείς να είσαι :p

 

Τελικα ξαναγύρισα στην 10.1 γιατί είχα διάφορα θεματακια με την κιτ κατ και το πιο σοβαρό το θεμα που δεν μου έβλεπε την εξωτερικη sd

Κατα τα αλλα απο ταχύτητα ήταν οκ!

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Αργησες αλλά ξαναχτύπησες! Και όταν το κάνεις ...πιο ακριβείς δεν μπορείς να είσαι :p

 

Τελικα ξαναγύρισα στην 10.1 γιατί είχα διάφορα θεματακια με την κιτ κατ και το πιο σοβαρό το θεμα που δεν μου έβλεπε την εξωτερικη sd

Κατα τα αλλα απο ταχύτητα ήταν οκ!

 

Τα ίδια θεματάκια έχουμε και στο S3.

Πάντως με root explorer πρέπει να είσαι εντάξει. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι με τον root explorer ειναι οκ και με τους αλλους αρκει να πας απο root/external_sd αλλα δεν το βλέπουν οι εφαρμογες ;)

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θέλω να ρωτήσω επειδή ένας φίλος μου έχει θέμα με τον φάκελο efs, τι μπορούμε να κάνουμε. Νομίζω πως σβήστηκε είτε απο απροσεξία είτε απο κάποια ROM. Το ανακάλυψα προσπαθώντας να περάσω την CM όπου βγάζει το μήνυμα για το ΙΜΕΙ.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θέλω να ρωτήσω επειδή ένας φίλος μου έχει θέμα με τον φάκελο efs, τι μπορούμε να κάνουμε. Νομίζω πως σβήστηκε είτε απο απροσεξία είτε απο κάποια ROM. Το ανακάλυψα προσπαθώντας να περάσω την CM όπου βγάζει το μήνυμα για το ΙΜΕΙ.

 

Ξέρω ότι υπάρχει σημαντικό θέμα με τον efs φάκελο στο s3. Στο s plus δεν υπάρχει τέτοιο θέμα απ'ότι ξέρω. Χάθηκε το imei σου, έχεις πρόβλημα με τις κλήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι υπάρχει σημαντικό θέμα με τον efs φάκελο στο s3. Στο s plus δεν υπάρχει τέτοιο θέμα απ'ότι ξέρω. Χάθηκε το imei σου, έχεις πρόβλημα με τις κλήσεις?

 

Καταρχήν έκανα λάθος το τοπικ! Έπρεπε να το γράψω στο Galaxy S!

Για το θέμα με το ΙΜΕΙ πρόσεξα ότι δεν μπορούσα να καλέσω και γενικά να δουλέψει το κομμάτι της κινητής.

Αλλά αφού πήγα στην μαμά 2,3 με Odin, και μετά έβαλα Semaphore και CM 10.2 βλέπω μια χαρά δουλεύει. Πήγα να δω, πριν περάσω την CM τον φάκελο /efs/imei και ήταν άδειος. Βέβαια, ο φάκελος /efs είχε κάποια αρχεία και φακέλους μέσα.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

έχω περάσει μια custom rom (shadow) εχει κανονικά Ελληνικά αλλα τα μυνήματα πως τα γυρνάω και αυτα Ελληνικά?:confused:

 

 

EDIT

Οκ τελικα το βρηκα! Για το τυπικο (αν και νομιζω οι περισσοτεροι θα το ξερετε ή θα υπάρχει και σε προηγούμενες σελίδες) γραφω που ειναι:

ρυθμίσεις/τοπικες ρυθμισεις/πληκτρολογιο samsung/γλωσσες εισαγωγης ... και διαλέγεις!

 

Νέα ερώτηση (πιθανόν ηλίθια) για όποιον γνωρίζει. :rolleyes:

Μπορώ να κατεβάσω το Titanium να αφαιρέσω μερικές εφαρμογές που δεν χρειάζομαι και απο custom rom (πχ τη shadow)?? Εννοώ χωρίς να προκαλέσω προβλήματα, εφαρμογές όπως : μινι ημερολόγιο, το email (να κρατησω μονο το gmail) το accurate weather που στην stock rom ειχα αφαιρέσει?!:worry:

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

έχω περάσει μια custom rom (shadow) εχει κανονικά Ελληνικά αλλα τα μυνήματα πως τα γυρνάω και αυτα Ελληνικά?:confused:

 

 

EDIT

Οκ τελικα το βρηκα! Για το τυπικο (αν και νομιζω οι περισσοτεροι θα το ξερετε ή θα υπάρχει και σε προηγούμενες σελίδες) γραφω που ειναι:

ρυθμίσεις/τοπικες ρυθμισεις/πληκτρολογιο samsung/γλωσσες εισαγωγης ... και διαλέγεις!

 

Νέα ερώτηση (πιθανόν ηλίθια) για όποιον γνωρίζει. :rolleyes:

Μπορώ να κατεβάσω το Titanium να αφαιρέσω μερικές εφαρμογές που δεν χρειάζομαι και απο custom rom (πχ τη shadow)?? Εννοώ χωρίς να προκαλέσω προβλήματα, εφαρμογές όπως : μινι ημερολόγιο, το email (να κρατησω μονο το gmail) το accurate weather που στην stock rom ειχα αφαιρέσει?!:worry:

 

Ναι, μπορείς κανονικά να χρησιμοποιήσεις το titanium.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορείς κανονικά να χρησιμοποιήσεις το titanium.

 

Thank you.

Και κάτι τελευταίο, όταν είχα root το κινητό είχα περάσει το autokiller memory optimizer και με την επιλογή optimum είχα ηρεμήσει με το θέμα "ram". Λειτουργεί και στην custom rom κανονικά ή αλλάζει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Thank you.

Και κάτι τελευταίο, όταν είχα root το κινητό είχα περάσει το autokiller memory optimizer και με την επιλογή optimum είχα ηρεμήσει με το θέμα "ram". Λειτουργεί και στην custom rom κανονικά ή αλλάζει κάτι?

 

Το ίδιο πράγμα είναι και στην custom rom, δεν αλλάζει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...