Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα βάζω τίτλους τέλους στο Ι9001 και το παραδίδω στην σύζυγο. Λέω να της το αφήσω με την τελευταία LiquidSmooth αλλά κάπου πήρε το μάτι την CM10.1 της ADC team. Mιας και το κινητό πλέον δεν πρόκειται να σκαλιστεί πλέον αλλά να έχει μια κανονική χρήση μπορεί να μου κάποιος αν αξίζει ή όχι να την αλλάξω;

btw μάλλον έχω χάσει επεισόδια και δεν καταλαβάινω τι είναι το emmc fix που αναφέρουν πολλοί. Κοuros....., για έλα για μάθημα σε παρακαλώ... :D

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν έχω δοκιμάσει την LiquidSmooth, όπως και αρκετές άλλες ρομ. Εκείνη που έχω εδώ και καιρό, είναι η CM 10.1 by ADC Team, που είναι το αποτέλεσμα της συνεργασίας των καλύτερων developers (Ivendor, Castagna, Christopher, Educk, κλπ). Αν μάλιστα βάλεις και μία ExUV έκδοση του 3.4 K^Kernel, τότε θα έχεις και πολύ καλή μπαταρία.

 

Βέβαια υπάρχει και η τελική (και ολοκληρωμένη) CM9 του Arco και στην οποία επίσης θα σου πρότεινα να εγκαταστήσεις το αντίστοιχο 3.0 K^Kernel, για καλύτερη μπαταρία, ενώ κάνει τη ρομ πιο σταθερή.

 

Μία από τις δύο θα σου πρότεινα λοιπόν, αν και προσωπικά σε μια τέτοια περίπτωση θα επέλεγα την CM 10.1 για έναν και μοναδικό λόγο. Επειδή έχει ακόμα υποστήριξη και συνεχώς βελτιώνεται, οπότε θα μπορείς να εγκαθιστάς και κάθε καινούρια βερσιόν κάνοντας μόνο wipe cache, wipe dalvik cache και fix permissions από recovery, χωρίς να χάνεις εφαρμογές και ρυθμίσεις και χωρίς να ξοδεύεις πολύ χρόνο αφού τώρα το τηλέφωνο δεν θά'ναι δικό σου. :)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Kouros ευχαριστώ πολύ γι άλλη μια φορά. Η βοήθεια που έχεις δώσει σε όλους τους χρήστες 1,5 χρόνο τώρα είναι τεράστια.

Θα αλλάξω "γειτονιά" αλλά εύχομαι να βρεθεί και κει κάποιο μέλος με την δική σου προθυμία να βοηθά τους συνφορουμίτες του.

Keep Flashing :wink:

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω την adc release 4 και K^Kernel 3.4 v1.7 και εχω προβλημα με το bluetooth το προβλημα ειναι του κερνελ η της ρομ?

Samsung Galaxy S Plus GT-I9001

ROM:ParanoidAndroid 4.2 [bETA3]

Kernel:K^Kernel v1.7 (3.4.83)

Recovery:TWRP 2.6.0.0

Link to comment
Share on other sites

ειπα να το βαλω και εδω, που ειναι το οφισιαλ:

 

Εχω πανω Shadow Rom ολα καλα, και θελω απλως να κανω ενα format γιατι θα το πουλησω σ εναν φιλο. Δεν μπορω ομως να κανω με τιποτα φορματ, γιατι οταν το παταω κανει reboot αλλα κολλαει στο Clockwork, oποτε αναγκαζομαι να βγαζω μπαταρια, να πηγαινω κατευθειαν στο μενου του κινητου και εννοειται πως ολα ειναι οπως ηταν πριν

 

Οποτε προσπαθω να παω στο clockwork, μου βγαζει το μενου, αλλα οτι και να πατησω δεν κανει τιποτα, απλα φαινεται το σημα. Κατω γραφει: "Error: E: Can't mount /cache/recovery/command"

 

προσπαθησα να τον ξαναπερασω με odin κτλ, εγινε και καλα πετυχημενα το νεο install, αλλα και παλι εχω το ιδιο προβλημα. Ξερετε μηπως καμια μαγκια για να το κανω φορματ ή για να διορθώσω το θεμα με τον bootloader??

 

Σας χιλιοευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ειπα να το βαλω και εδω, που ειναι το οφισιαλ:

 

Εχω πανω Shadow Rom ολα καλα, και θελω απλως να κανω ενα format γιατι θα το πουλησω σ εναν φιλο. Δεν μπορω ομως να κανω με τιποτα φορματ, γιατι οταν το παταω κανει reboot αλλα κολλαει στο Clockwork, oποτε αναγκαζομαι να βγαζω μπαταρια, να πηγαινω κατευθειαν στο μενου του κινητου και εννοειται πως ολα ειναι οπως ηταν πριν

 

Οποτε προσπαθω να παω στο clockwork, μου βγαζει το μενου, αλλα οτι και να πατησω δεν κανει τιποτα, απλα φαινεται το σημα. Κατω γραφει: "Error: E: Can't mount /cache/recovery/command"

 

προσπαθησα να τον ξαναπερασω με odin κτλ, εγινε και καλα πετυχημενα το νεο install, αλλα και παλι εχω το ιδιο προβλημα. Ξερετε μηπως καμια μαγκια για να το κανω φορματ ή για να διορθώσω το θεμα με τον bootloader??

 

Σας χιλιοευχαριστω

 

Δοκίμασε να εγκαταστήσεις το CWM v5.5.0.4 recovery μέσω odin.

Οδηγίες υπάρχουν στον οδηγό εδώ, στην ενότητα "Η ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΥ RECOVERY".

Αν δεν γίνει κάτι, μπορείς να φλασάρεις μία stock rom που θα σου επαναφέρει το stock recovery και μετά αν θέλεις ξαναδοκιμάζεις να εγκαταστήσεις κάποιο άλλο recovery.

Αν δεν bootάρει το τηλέφωνο ξαναφλάσαρε τον bootloader, όπως περιγράφεται εδώ.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να εγκαταστήσεις το CWM v5.5.0.4 recovery μέσω odin.

Οδηγίες υπάρχουν στον οδηγό εδώ, στην ενότητα "Η ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΥ RECOVERY".

Αν δεν γίνει κάτι, μπορείς να φλασάρεις μία stock rom που θα σου επαναφέρει το stock recovery και μετά αν θέλεις ξαναδοκιμάζεις να εγκαταστήσεις κάποιο άλλο recovery.

Αν δεν bootάρει το τηλέφωνο ξαναφλάσαρε τον bootloader, όπως περιγράφεται εδώ.

 

nice, θα το δοκιμασω σημερα κι ολας και θα σου πω. Το σωστο stock rom που το βρισκω και πώς το κανω? Επίσης, αν ξαναφλασαρω τον bootloader οπως λες στο δευτερο μερος (γιατι τον cmw 5.5.04 το προσπαθησα ξανα με odik και δεν εκατσε), θα παιξει προβλημα που εχω την shadow rom?

 

Δοκίμασε να εγκαταστήσεις το CWM v5.5.0.4 recovery μέσω odin.

Οδηγίες υπάρχουν στον οδηγό εδώ, στην ενότητα "Η ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΥ RECOVERY".

Αν δεν γίνει κάτι, μπορείς να φλασάρεις μία stock rom που θα σου επαναφέρει το stock recovery και μετά αν θέλεις ξαναδοκιμάζεις να εγκαταστήσεις κάποιο άλλο recovery.

Αν δεν bootάρει το τηλέφωνο ξαναφλάσαρε τον bootloader, όπως περιγράφεται εδώ.

 

dystyxws, δεν γινεται τπτ. Αβαλε αλλες δυο φορες το CMW μεσω odin τπτ, προσπαθησα να το λύσω με το bootloader που εγραψες στο τελος, παλι τπτ, συνεχιζει και μου βγαζει το ιδιο μήνυμα οταν πεφτω πανω στο bootloader κατα την προσπάθεια για format

 

Να flashαρω stock rom δεν μπορω, γιατι αμα παω στον bootloader οτι και να πατησω μου γραφει το μήνυμα, οποτε δεν μπορω να εγκαταστησω καποια rom :(

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

dystyxws, δεν γινεται τπτ. Αβαλε αλλες δυο φορες το CMW μεσω odin τπτ, προσπαθησα να το λύσω με το bootloader που εγραψες στο τελος, παλι τπτ, συνεχιζει και μου βγαζει το ιδιο μήνυμα οταν πεφτω πανω στο bootloader κατα την προσπάθεια για format

 

Να flashαρω stock rom δεν μπορω, γιατι αμα παω στον bootloader οτι και να πατησω μου γραφει το μήνυμα, οποτε δεν μπορω να εγκαταστησω καποια rom :(

 

Σε download mode μπορείς να μπεις; Εγκατάσταση μέσω odin μπορείς να κάνεις; Αν ναι, τότε μπορείς να εγκαταστήσεις κάποια stock rom.

Για δοκίμασε ας πούμε να εγκαταστήσεις μέσω odin και χωρίς να κάνεις τίποτα από recovery την εργοστασιακή (stock) I9001XXKQE. Κατέβασε την από εδώ.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

 

Ξερει κανεις κανενα τροπο να μπορεσω να βαλω για φοντο μια εικονα η οποια ειναι καθετη να μπει ακριβως στην οθονη για φοντο?? Δεν θελω δηλαδη οταν παω να την ορισω να μου βγαζει μαζι και την οριζοντια ρυθμιση κι ετσι μια εικονα η οποια ειναι απο μονη της καθετη με περιοριζει και βαζω την μιση φωτογραφια. Καταλαβαινετε τι εννοω ετσι??

LG Nexus 5X 32GB - Android 7.0 Official Nougat
Link to comment
Share on other sites

Σε download mode μπορείς να μπεις; Εγκατάσταση μέσω odin μπορείς να κάνεις; Αν ναι, τότε μπορείς να εγκαταστήσεις κάποια stock rom.

Για δοκίμασε ας πούμε να εγκαταστήσεις μέσω odin και χωρίς να κάνεις τίποτα από recovery την εργοστασιακή (stock) I9001XXKQE. Κατέβασε την από εδώ.

 

φιλε μου σε υπερευχαριστω, βρηκα ακρη με αυτα που μου πρότεινες !!:):lol::)

Link to comment
Share on other sites

Χτες περασα την CyanogenMod 10.1 by ADC Team - Release 4 και καθε φορα που ανοιγω-κλεινω το τηλεφωνο χανει τον ηχο κλησης και καμια φορα και τον ηχο μυνηματων. Κουρος 17 σωσε με. Κρεμομαι απ τις γνωσεις και τις εμπειριες σου.
LG Nexus 5X 32GB - Android 7.0 Official Nougat
Link to comment
Share on other sites

Χτες περασα την CyanogenMod 10.1 by ADC Team - Release 4 και καθε φορα που ανοιγω-κλεινω το τηλεφωνο χανει τον ηχο κλησης και καμια φορα και τον ηχο μυνηματων. Κουρος 17 σωσε με. Κρεμομαι απ τις γνωσεις και τις εμπειριες σου.

 

Πριν την εγκαταστήσεις έκανες format system; Εάν όχι δοκίμασε να την εγκαταστήσεις κάνοντας πρώτα format system, cache και data και μετά την εγκατάσταση της Rom και gapps, κάνε clear cache, dalvik και fix permission!

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

οχι format system δεν εκανα γιατι και στον οδηγο λεει οτι δεν ειναι απαραιτητο αν εχεις ιδια εκδοση android. θα το δοκιμασω και αν στρωσει καλως. ευχαριστωωωωω!!!!!
LG Nexus 5X 32GB - Android 7.0 Official Nougat
Link to comment
Share on other sites

παιδια ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανενας..

μ βγαζει θαμπες τις φωτογραφιες αλλα δε βλεπω να εχει χαρακωθει η καμερα!!

να εχει πιασει τπτ σκονη μεσα?

ξερετε αν γινεται να αλλαξω τη καμερα μονο?

Link to comment
Share on other sites

παιδια ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανενας..

μ βγαζει θαμπες τις φωτογραφιες αλλα δε βλεπω να εχει χαρακωθει η καμερα!!

να εχει πιασει τπτ σκονη μεσα?

ξερετε αν γινεται να αλλαξω τη καμερα μονο?

 

Υποθέτω ότι δοκίμασες να καθαρίσεις τον φακό μ'ενα ειδικό πανάκι (για τα γυαλιά)... :rolleyes:

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω ένα θέμα με τα live wallpaper. Ενώ εγκαθίστανται κανονικά στο κινητό,

δεν μπορώ να τα βάλω στην οθόνη. Μόλις επιλέγω ένα, με γυρίζει κατευθείαν σε

ένα από τα wallpaper της CM. Αν βάλω εικόνα κανένα πρόβλημα, την κρατάει.

Το δοκίμασα και με stock rom και εκεί παίζουν κανονικά τα live wallpaper. :wacko:

Ξέρω τι έκανες στο σεισμό του '99.....Έβλεπες Baywatch! :lol:
Link to comment
Share on other sites

πως το κόβετε? θα δούμε android 4.3 στο κινητό μας? :p

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

πως το κόβετε? θα δούμε android 4.3 στο κινητό μας? :p

 

Το θεωρώ σίγουρο, αλλά θα πρέπει πρώτα να δημιουργηθεί η CM 10.2, για να μπορέσουν μετά οι developers να την προσαρμόσουν στο τηλέφωνό μας ;)

Link to comment
Share on other sites

Αντε να δούμε! Προς το παρόν εχουμε release 5 απο ότι βλέπω (απ την υπογραφή σου βεβαίως βεβαίως! Πάλι καλα που υπάρχει κι αυτή!!)

:lol:

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αντιμετωπιζω ενα προβληματακι με την release 5 οταν στελνω ενα μηνυμα μου λεει οτι η αποστολη απετυχε οταν κανω επανεκκινηση την συσκευη και ξαναστειλω το μηνυμα θα παραδοθει κανονικα

Samsung Galaxy S Plus GT-I9001

ROM:ParanoidAndroid 4.2 [bETA3]

Kernel:K^Kernel v1.7 (3.4.83)

Recovery:TWRP 2.6.0.0

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι δοκίμασες να καθαρίσεις τον φακό μ'ενα ειδικό πανάκι (για τα γυαλιά)... :rolleyes:

 

ναι εννοειτε προσπαθησα αλλα τπτ..η απο μεσα θα ειναι η χαλασε το τζαμακι!

Link to comment
Share on other sites

Εχω μιση ωρα πουβαλα την release 5(cyanogenmod 10.1 by adc 4.2.2)

To tethering δουλευει (στην 1η release δεν....).

Κατα τα αλλα δε βλεπω σημαντικες διαφορες.περιμενα βελτιωση στο ευρος του wifi και εκαναν την εμφανιση τους μερικα κολληματακια,που δεν υπηρχαν.σε μερικες μερες περισσοτερο feedback.

 

Pkf manager?phantom keys?μα δεν ειχα ποτε phantom keys...

 

Edit:ολη τη νυχτα (8 ωρες) ανοικτο το κινητο στο κομοδινο (οχι σε λειτουργια πτησης,δηλαδη) απωλεια 4% της μπαταριας.αν μη τι αλλο κανουν δουλεια στη μπαταρια.θα επανελθω.

Edited by venoos

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Εχω μιση ωρα πουβαλα την release 5(cyanogenmod 10.1 by adc 4.2.2)

To tethering δουλευει (στην 1η release δεν....).

Κατα τα αλλα δε βλεπω σημαντικες διαφορες.περιμενα βελτιωση στο ευρος του wifi και εκαναν την εμφανιση τους μερικα κολληματακια,που δεν υπηρχαν.σε μερικες μερες περισσοτερο feedback.

 

Pkf manager?phantom keys?μα δεν ειχα ποτε phantom keys...

 

Edit:ολη τη νυχτα (8 ωρες) ανοικτο το κινητο στο κομοδινο (οχι σε λειτουργια πτησης,δηλαδη) απωλεια 4% της μπαταριας.αν μη τι αλλο κανουν δουλεια στη μπαταρια.θα επανελθω.

 

Aρκετα εντονα lag.τουλαχιστον με την πρωτη εκδοση δεν υπηρχαν.ειδικα αν κανει update καμια εφαρμογη....χαιρετισματα.πατας ενα κουμπι τωρα και αντα ποκρινεται στα 5 sec.εχω greenify και auto killer memory αλλα και παλι δουλεια δε γινεται.το καλο ειναι πως εχει βελτιωθει κατα πολυ η μπαταρια.και με πλοηγηση και χωρις.

Βεβαια μια μια εφαρμογη καλα πανε.το multitasking απλα δεν τραβα .ουτε αν μιλαμε για 2 εφαρμογες.

Μπορει ναχω απαιτησεις...

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...