Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το nexus v8 το δοκίμασε κανεις με τη Beta 1 του invedor?

αξίζει η να αφήσουμε το stock kernel?

 

Το δοκίμασα...Είναι αρκετά καλό αλλά σε σχέση με το kernel του castagnalT 10.4 έχει μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας ειδικά με 3g ενεργοποιημένο...πάντως από ταχύτητα μέχρι στιγμής όλα μου φαίνονται το ίδιο καλά χωρίς bugs. Σήμερα δοκιμάζω το kernel CastagnalT 10.4 OC exuv και νομίζω ότι είναι αυτό που θα κρατήσω!! Από τις 07:00 το πρωί με αρκετή χρήση 3g και είναι στο 70%!!!

Edited by jimsiv
Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το δοκίμασα...Είναι αρκετά καλό αλλά σε σχέση με το kernel του castagnalT 10.4 έχει μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας ειδικά με 3g ενεργοποιημένο...πάντως από ταχύτητα μέχρι στιγμής όλα μου φαίνονται το ίδιο καλά χωρίς bugs. Σήμερα δοκιμάζω το kernel CastagnalT 10.4 OC exuv και νομίζω ότι είναι αυτό που θα κρατήσω!! Από τις 07:00 το πρωί με αρκετή χρήση 3g και είναι στο 70%!!!

 

Εχεις το λινκ για στο Xda εχει ενα σωρο...

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα...Είναι αρκετά καλό αλλά σε σχέση με το kernel του castagnalT 10.4 έχει μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας ειδικά με 3g ενεργοποιημένο...πάντως από ταχύτητα μέχρι στιγμής όλα μου φαίνονται το ίδιο καλά χωρίς bugs. Σήμερα δοκιμάζω το kernel CastagnalT 10.4 OC exuv και νομίζω ότι είναι αυτό που θα κρατήσω!! Από τις 07:00 το πρωί με αρκετή χρήση 3g και είναι στο 70%!!!

πες μας μπας και εχεις τιποτα shutdown περίεργα.εγω ελεγα να δοκιμαzα την απλη εκδοση και οχι την UV.

Edited by tonygal3

ROM:invendor 7 alpha 1 beta..

 

KERNEL:castagna it 10.4 luzlactive 245-1400 row...

PHONE..SAMSUNG GALAXY PLUS

recovery..5.5.0.4

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει όλες τις βερσιόν του Castagna εκτός από την τελευταία και δεν μπορώ να πω ότι είναι από τα αγαπημένα μου kernel. Πάντα, αργά ή γρήγορα μου έβγαζε lags, ειδικά στα δύσκολα παιχνίδια. Αλλά πρέπει να ομολογήσω ότι στην μπαταρία τα πάει καλύτερα απ'όλα!

 

Εχεις το λινκ για στο Xda εχει ενα σωρο...

 

Εδώ είναι η απλή exUV βερσιόν και εδώ η bigmem exUV.

 

πες μας μπας και εχεις τιποτα shutdown περίεργα.εγω ελεγα να δοκιμαzα την απλη εκδοση και οχι την UV.

 

Δοκίμασε την exUV γιατί έχει καλύτερη μπαταρία και αν σου εμφανίσει shutdowns, αλλάξέ τη με κάποια άλλη βερσιόν.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις install μια rom με μεγαλύτερη έκδοση android πρέπει να κάνεις

όλα τα wipe. Τώρα φοράω JB, όταν έχω κάνει backup μια rom 2.3.6 και θέλω να

την περάσω τι wipe πρέπει να κάνω πριν και μετά?

 

edit: Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις!

Edited by deinosauraki
Ξέρω τι έκανες στο σεισμό του '99.....Έβλεπες Baywatch! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις install μια rom με μεγαλύτερη έκδοση android πρέπει να κάνεις

όλα τα wipe. Τώρα φοράω JB, όταν έχω κάνει backup μια rom 2.3.6 και θέλω να

την περάσω τι wipe πρέπει να κάνω πριν και μετά?

 

Εγώ πάντα κάνω format system/format data/ format cache και wipe dalvik πριν εγκαταστήσω οποιαδήποτε rom, ακόμα και μεταξύ JB εκδόσεων....εχω παρατηρήσει ότι οι εγκαταστάσεις αφήνουν διάφορα μέσα στη μνήμη και μερικές φορές επηρεάζουν την απόδοση. Ειδικά όταν αλλάζεις από GB σε ICS ή ICS σε JB ή το ανάποδο νομίζω ότι είναι απαραίτητο.

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια μέρα χρήσης του CastagnalT 10.4 exUV kernel.....η ταχύτητα του μπορώ να πω ότι είναι ίδια με τα άλλα kernel (Nexus v.8, PhenomKernel 1.2.2) και από μπαταρία περίπου στα ίδια επίπεδα...ίσως λίγο μικρότερη όταν χρησιμοποιούσα 3G με αυτό.....επίσης στα ίδια επίπεδα σε μπαταρία είναι και η PhenomKernel αλλά είχα κάποια lags στο Temple Run 2....δεν αναφέρω επιδόσεις Antutu γιατί σε όλα πάνω κάτω ήταν τα ίδια....στα 1400Mhz με Luzlactive και Sio έπαιζα από 5700 έως 5850. Αυτά προς το παρόν...μάλλον θα βγει νέα PhenomKernel το βράδυ οπότε θα δοκιμάσω και αυτήν και θα σας πω εντυπώσεις.

Kouros απορώ πως με τον stock kernel δεν σου έκανε soft restart ακόμα :luck: (Είχα τις καλύτερες επιδόσεις με τον stock αλλά μετά 2 μέρες με ξέσκισε στα restart :vava: )

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

τελικα εβαλα την UV του castagna και η μπαταρια απλα ειναι καλυτερη απο ποτε.ειμαι με luzlactive και row default governor..

 

καποια Bug ιδιαιτερα δεν εχω δει ακομα ..

και μια ερώτηση θελω να κανω, το αν εχει παρατηρήσει κάποιος με οποιαδήποτε rom και να εχω βάλει οτι το τηλέφωνο εκει που μιλάω μετα απο ωρα μου κλείνει την κλίση στα καλά καθούμενα αλλα οχι παντα .μετα οταν ξαναπάρω όση ωρα και να μιλήσω δεν κλείνει.δε μιλαω για reboot απλα εκει που μιλαω τελος εκλεισε η γραμμη...

Edited by tonygal3

ROM:invendor 7 alpha 1 beta..

 

KERNEL:castagna it 10.4 luzlactive 245-1400 row...

PHONE..SAMSUNG GALAXY PLUS

recovery..5.5.0.4

Link to comment
Share on other sites

Kouros απορώ πως με τον stock kernel δεν σου έκανε soft restart ακόμα :luck: (Είχα τις καλύτερες επιδόσεις με τον stock αλλά μετά 2 μέρες με ξέσκισε στα restart :vava: )

 

Και εγώ από τη μεριά μου, απορώ με όλα αυτά τα προβλήματα που διαβάζω εδώ και στους xda. Σε μένα δεν έχει εμφανίσει το παραμικρό πρόβλημα μέχρι τώρα και το τηλέφωνο πετάει!. Πολύ παράξενο. :worry:

Κάποιος είχε γράψει ότι μπορεί να φταίει η εγκατάσταση από ΟΤΑ. Όσοι δηλαδή έχουν προβλήματα είναι επειδή εγκατέστησαν τη ρομ από ΟΤΑ αυτόματα και όχι χειροκίνητα. Σε κάποιους μάλιστα τα προβλήματα σταμάτησαν όταν την ξαναεγκατέστησαν χειροκίνητα. Δεν ξέρω...προσωπικά την εγκατέστησα χειροκίνητα γιατί το ΟΤΑ μου έβγαλε πρόβλημα. Εσύ πως την εγκατέστησες;

 

...μάλλον θα βγει νέα PhenomKernel το βράδυ οπότε θα δοκιμάσω και αυτήν και θα σας πω εντυπώσεις.

 

Ανέβηκε πριν λίγο (3.0.65) με τις τελευταίες αλλαγές από το github των arco/ivendor. Περιμένω εντυπώσεις...

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος ασφαλής (δεν κόβω και το χέρι μου) τρόπος να βρει κάποιος ποια rom ή ποιος kernel είναι λιγότερο ενεργοβόρος, είναι να πάρει "παραμάσχαλα" το better battery stats και να ξεκινήσει το logging. Ο καθένας μας έχει εγκατεστημένα διαφορετικά apps, χρησιμοποιεί το κινητό του σε διαφορετικά μέρη (η ισχύς σήματος είναι σημαντικότατη) και το "4-5 τηλεφωνήματα και 1 ώρα wifi" δεν είναι τρόπος για να βγάλουμε άκρη.
Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από τη μεριά μου, απορώ με όλα αυτά τα προβλήματα που διαβάζω εδώ και στους xda. Σε μένα δεν έχει εμφανίσει το παραμικρό πρόβλημα μέχρι τώρα και το τηλέφωνο πετάει!.

 

Κι εγώ την έχω βάλει την επομενη μερα που βγήκε και μέχει και σήμερα δεν εχω κανένα πρόβλημα απολύτως

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από τη μεριά μου, απορώ με όλα αυτά τα προβλήματα που διαβάζω εδώ και στους xda. Σε μένα δεν έχει εμφανίσει το παραμικρό πρόβλημα μέχρι τώρα και το τηλέφωνο πετάει!. Πολύ παράξενο. :worry:

Κάποιος είχε γράψει ότι μπορεί να φταίει η εγκατάσταση από ΟΤΑ. Όσοι δηλαδή έχουν προβλήματα είναι επειδή εγκατέστησαν τη ρομ από ΟΤΑ αυτόματα και όχι χειροκίνητα. Σε κάποιους μάλιστα τα προβλήματα σταμάτησαν όταν την ξαναεγκατέστησαν χειροκίνητα. Δεν ξέρω...προσωπικά την εγκατέστησα χειροκίνητα γιατί το ΟΤΑ μου έβγαλε πρόβλημα. Εσύ πως την εγκατέστησες;

 

 

 

Ανέβηκε πριν λίγο (3.0.65) με τις τελευταίες αλλαγές από το github των arco/ivendor. Περιμένω εντυπώσεις...

Kouros και εγώ μέσω ota δεν μπόρεσα να κάνω την εγκατάσταση και την έκανα με τον κανονικό τρόπο....Μέχρι στιγμής έχω κάνει τρεις φορές καθαρή εγκατάσταση και στις τρεις μου έκανε soft restart.....Σήμερα είμαι με την καινούργια του erik...Μέχρι στιγμής πάει αρκετά καλά!!!

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος αν μπορώ να κατεβάσω από κάπου τον kernel που φοράει

η JB beta 1 του ivendor (3.0.62-syanpgenmod)?

Ξέρω τι έκανες στο σεισμό του '99.....Έβλεπες Baywatch! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος αν μπορώ να κατεβάσω από κάπου τον kernel που φοράει

η JB beta 1 του ivendor (3.0.62-syanpgenmod)?

 

Ξαναφλάσαρε τη rom χωρίς κανένα wipe.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος αν μπορώ να κατεβάσω από κάπου τον kernel που φοράει

η JB beta 1 του ivendor (3.0.62-syanpgenmod)?

 

Αν έχεις τη ρομ του ivendor και διαφορετικό kernel μπορείς να ξαναφλασάρεις τη ρομ κάνοντας μόνο wipe cache και wipe dalvik cache (ή τίποτα), θα επανέρθει το kernel του ivendor και δεν θα χάσεις εφαρμογές και ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Αλλά θα ήθελα το tar.gz αρχείο του kernel για τη διπλωματική μου.:rolleyes:

Αλλιώς θα πρέπει να κάνω restore τη stock rom και να βρω τον kernel

από το opensource.samsung.com

Ξέρω τι έκανες στο σεισμό του '99.....Έβλεπες Baywatch! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Εμενα χθες δυστυχως μετα απο τοσες ωραιες ημερες που πηγαινε απιστευτα ωραια το κινητο ,μου εκανε κατι τρελλα restarts και δυο φορες freezare κιολας....ειμαι με beta1 και stock kernel.Τα προφανες ολα τα δοκιμασα.Τι αλλο να κανω....?

Θα δω πως θα παει και σημερα και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Αλλά θα ήθελα το tar.gz αρχείο του kernel για τη διπλωματική μου.:rolleyes:

Αλλιώς θα πρέπει να κάνω restore τη stock rom και να βρω τον kernel

από το opensource.samsung.com

 

Ρώτα και εδώ αν θέλεις.

 

Εμενα χθες δυστυχως μετα απο τοσες ωραιες ημερες που πηγαινε απιστευτα ωραια το κινητο ,μου εκανε κατι τρελλα restarts και δυο φορες freezare κιολας....ειμαι με beta1 και stock kernel.Τα προφανες ολα τα δοκιμασα.Τι αλλο να κανω....?

Θα δω πως θα παει και σημερα και βλεπουμε.

 

Οι επιλογές που έχεις είναι γνωστές: Ή ξαναφλασάρεις τη ρομ κάνοντας μόνο wipe cache και wipe dalvik cache (δεν χάνεις εφαρμογές και ρυθμίσεις), ή αλλάζεις kernel, ή κάνεις λίγο υπομονή για να ανεβάσει ο ivendor το νέο update (δεν νομίζω ότι θ'αργήσει). Αν θέλεις αλλάζεις και rom.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Επειδή χρησιμοποιώ αρκετά το gps και λόγω του οτι αργούσε να κλειδώσει κατέβασα το root tweaker. Η αλήθεια είναι οτι κλειδώνει σε 3-4 δευτερόλεπτα αλλα με βγάζει στην βόρεια προάστια Αθήνας ενώ εγώ είμαι 500 χλμ ανατολικότερα (το διπλοτσέκαρα). Καμια βοήθεια?
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Επειδή χρησιμοποιώ αρκετά το gps και λόγω του οτι αργούσε να κλειδώσει κατέβασα το root tweaker. Η αλήθεια είναι οτι κλειδώνει σε 3-4 δευτερόλεπτα αλλα με βγάζει στην βόρεια προάστια Αθήνας ενώ εγώ είμαι 500 χλμ ανατολικότερα (το διπλοτσέκαρα). Καμια βοήθεια?

 

Με ποιό πρόγραμμα το είδες; Πόσους δορυφόρους σου βρίσκει;

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

gps essentials και βρίσκει 8 δορυφόρους. Παίρνω τις UTM συντεταγμένες και κυρίως στον Ψ είναι ότιναναι. Και όταν φορτώνω τον χάρτη βγαίνω δυτικά πολύ έξω
Link to comment
Share on other sites

gps essentials και βρίσκει 8 δορυφόρους. Παίρνω τις UTM συντεταγμένες και κυρίως στον Ψ είναι ότιναναι. Και όταν φορτώνω τον χάρτη βγαίνω δυτικά πολύ έξω

 

Αν θέλεις κατέβασε το Pimp my Rom και μέσα εκεί έχει ένα μενού για ρύθμιση του GPS για να καθορίσεις συγκεκριμένη χώρα. Δοκίμασε το επίσης και με το Google maps να δεις που σε βγάζει.

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Χμμ κατεβασα το pimp my Rom και ιτ ριλι πιμπτ μαι ρομ. Τώρα δεν βλέπει και αρα δεν κλειδώνει ούτε ένα δορυφόρο με αποτέλεσμα να μη με βγάζει πουθενα. Ευχαριστώ παντως για την απάντηση. Το gps essentials έχει google maps μεσα
Link to comment
Share on other sites

Χμμ κατεβασα το pimp my Rom και ιτ ριλι πιμπτ μαι ρομ. Τώρα δεν βλέπει και αρα δεν κλειδώνει ούτε ένα δορυφόρο με αποτέλεσμα να μη με βγάζει πουθενα. Ευχαριστώ παντως για την απάντηση. Το gps essentials έχει google maps μεσα

 

Εγκατέστησα και εγώ το gps essentials και εχω μια διαφορά κάποια χιλιόμετρα (γύρω στα 4) με το google maps αλλά όταν ανοίγω κατευθείαν το Google maps που έχω εγκατεστημένο με βγάζει με ακρίβεια στην τοποθεσία μου. Επίσης το Ndrive που χρησιμοποιώ δουλεύει άψογα.

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...