Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέχασα να αναφέρω ότι όποτε πήγα να χρησιμοποιήσω κάποια εφαρμογή για την κάμερα μέσα σε δευτερόλεπτα ο φακός της κάμερας ζεστάθηκε τόσο πολύ που έβγαλα την μπαταρία για να μην καεί! Θέλει προσοχή με αυτά τα experimental camera zip!

 

Καλά που τό 'πες για να μην το εγκαταστήσω (μόλις ήμουν έτοιμος).

Καλή και όμορφη ρομ αλλά πρώτη φορά είχα τόσο μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας.

Το άσχημο δεν είναι ότι τρώει πολύ μόνο όταν λειτουργεί το τηλέφωνο, αλλά και όταν είναι standby. :(

 

Σημερα μετα απο ακουσμα μουσικης με το bluetooth headset ειχα παλι τα ιδια.

 

Είναι το "λειτουργικό σύστημα android" τελικά και όχι ο browser.

Πάντως έχεις κορυφαία διάρκεια μπαταρίας. Δυο μέρες και κάτι και σου έχει καταναλωθεί μόνο η μισή περίπου!!!

Εντάξει δεν είσαι πολύ στο internet, αλλά και πάλι...

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: broodROM Business Edition v1.0 Final

KERNEL: broodKernel v1.0

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι ειμαι ικανοποιημενος 2 μερες κ κατι με 40-45 λεπτα ομιλιας.

Τι μπορω να κανω για να μη τρεχει συνεχεια?

Στο μενου με τις εφαρμογες (go launcher) εχει κατι σαν task manager που σου λεει ποιες εφαρμογες εκτελουνται και κανω καθαρισμα απο εκει κ δεν κλεινει.

Με reboot ειναι οκ.

Και μου εχει συμβει και με gigabread κ με shadow το ιδιο.

 

Edit: Το "λειτουργικό σύστημα android" παντως μου το εχει σαν ξεχωριστη ενοτητα, κατι παιζει με τη μουσικη παντα μετα απο την μουσικη συμβαινει.

Edited by lefteris112
Link to comment
Share on other sites

Το πηρα και εγω πριν απο λιγο και το εχω για φορτιση.Το πηρα απο Multirama μαζι με δωρο καποια εχτρα(φορτιστη αυτο/του βαση παρπριζ και MLS χαρτες 2012)Ομως επειδη ειναι το πρωτο μου Android ισως να σας χρειαστω.
Link to comment
Share on other sites

Από χθες το απόγευμα το κινητό άρχισε να κάνει κόλπα.

Είχα περασμένη NitroX 6.1 χωρίς κανένα πρόβλημα. Ξαφνικά άρχισε να κολλάει και να μην ανταποκρίνεται στις εντολές που του έδινα καθώς πίεζα την οθόνη. Για ένα δυο λεπτά κολούσε και μετά συνέχιζε κανονικά. Υπόψιν πως εάν πατούσα τα διάφορα κουμπιά του κινητού εκεί ανταποκρίνονταν.

Υπέθεσα πως θα ήταν πρόβλημα της rom. Φλασάρω την Broodrom business edition1 με broodkernel (αυτή είναι η υπογραφή του Kouros που τον θεωρώ αστέρι στο συγκεκριμένο τηλέφωνο).

Και στην καινούργια rom το ίδιο πρόβλημα, δηλαδή με το "touch".

Από την εμπειρία σας είναι για samsung ή παίζει κάτι άλλο που μπορώ να δοκιμάσω;

Στην αλλαγή της rom έκανα όλα τα wipe και πριν και μετά.

Επίσης ας μου δώσει κάποιος το link με τη μανίσια rom για κάθε ενδεχόμενο.

Ευχαριστώ και περιμένω!!!!!!!

Samsung Galaxy S8+

Galaxy Watch 46mm

Link to comment
Share on other sites

παιδια πηρα και εγω το s plus και εχω μεγαλο προβλημα,οταν το συνδεω με το usb στο pc κολαει σβηνει και δεν μπορω να κανω κατι ,εχς δοκιμασει τα παντα πριν το συνδεσω στισ ριθμισεις usb αλλα παλι σβηνει οταν το σινδεω,ετυχα ελατοματικο ι πρεπει να κανω κατι?μπορει καποιος να βοηθησει?
Link to comment
Share on other sites

http://androidadvices.com/update-galaxy-s-plus-i9001-with-official-value-pack-xxkqb-2-3-6-firmware/

 

αυτη δεν ειναι η διαδικασια για να βαλουμ,ε το value pack?

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Από χθες το απόγευμα το κινητό άρχισε να κάνει κόλπα.

Είχα περασμένη NitroX 6.1 χωρίς κανένα πρόβλημα. Ξαφνικά άρχισε να κολλάει και να μην ανταποκρίνεται στις εντολές που του έδινα καθώς πίεζα την οθόνη. Για ένα δυο λεπτά κολούσε και μετά συνέχιζε κανονικά. Υπόψιν πως εάν πατούσα τα διάφορα κουμπιά του κινητού εκεί ανταποκρίνονταν.

Υπέθεσα πως θα ήταν πρόβλημα της rom. Φλασάρω την Broodrom business edition1 με broodkernel (αυτή είναι η υπογραφή του Kouros που τον θεωρώ αστέρι στο συγκεκριμένο τηλέφωνο).

Και στην καινούργια rom το ίδιο πρόβλημα, δηλαδή με το "touch".

Από την εμπειρία σας είναι για samsung ή παίζει κάτι άλλο που μπορώ να δοκιμάσω;

Στην αλλαγή της rom έκανα όλα τα wipe και πριν και μετά.

Επίσης ας μου δώσει κάποιος το link με τη μανίσια rom για κάθε ενδεχόμενο.

Ευχαριστώ και περιμένω!!!!!!!

 

Μακάρι να είναι κάτι άλλο, αλλά έτσι όπως το περιγράφεις είναι μάλλον πρόβλημα της οθόνης. Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Ένα hard reset ( (*2767*3855#) ή όλα τα wipe και format από recovery (αποθηκεύοντας ότι σου είναι χρήσιμο στον υπολογιστή) μήπως και διορθωθεί.

 

Όσο για τη μανίσια ρομ μπορείς να τη βρεις και να τη κατεβάσεις με ένα προγραμματάκι που μας είχε προτείνει από εδώ ένας φίλος παλιότερα. Είναι το " Check Fus Downloader 2.1" το βρίσκεις εδώ και αφού το ανοίξεις επιλέγεις το μοντέλο μας (GT-I9001), τη χώρα μας, μετά "Check Firmware" και θα σου βγάλει το επίσημο firmware για την Ελλάδα. Το κατεβάζεις και το εγκαθιστάς μέσω odin.

 

παιδια πηρα και εγω το s plus και εχω μεγαλο προβλημα,οταν το συνδεω με το usb στο pc κολαει σβηνει και δεν μπορω να κανω κατι ,εχς δοκιμασει τα παντα πριν το συνδεσω στισ ριθμισεις usb αλλα παλι σβηνει οταν το σινδεω,ετυχα ελατοματικο ι πρεπει να κανω κατι?μπορει καποιος να βοηθησει?

 

Έχεις εγκαταστήσει στον υπολογιστή τους usb drivers; Αν όχι κάν' το με το samsung kies.

 

Αν τα έχεις δοκιμάσει όλα από τις ρυθμίσεις του κινητού και αν δοκίμασες και σε άλλους υπολογιστές και δεν γίνεται κάτι, τότε ίσως να έπεσες σε ελλατωματικό μοντέλο. Αν το αγόρασες πρόσφατα μην αργοπορείς γύρισέ το στο κατάστημα απ' όπου το πήρες και απαίτησε αλλαγή συσκευής. Μου είχε συμβεί και μένα να έχω πρόβλημα όταν το αγόρασα (όχι το ίδιο πρόβλημα, άλλο), το πήγα αμέσως στο κατάστημα και αφού μου το κράτησαν για δύο μέρες μου έδωσαν άλλη συσκευή.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: broodROM Business Edition v1.0 Final

KERNEL: broodKernel v1.0

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Αν τα έχεις δοκιμάσει όλα από τις ρυθμίσεις του κινητού και αν δοκίμασες και σε άλλους υπολογιστές και δεν γίνεται κάτι, τότε ίσως να έπεσες σε ελλατωματικό μοντέλο. Αν το αγόρασες πρόσφατα μην αργοπορείς γύρισέ το στο κατάστημα απ' όπου το πήρες και απαίτησε αλλαγή συσκευής. Μου είχε συμβεί και μένα να έχω πρόβλημα όταν το αγόρασα (όχι το ίδιο πρόβλημα, άλλο), το πήγα αμέσως στο κατάστημα και αφού μου το κράτησαν για δύο μέρες μου έδωσαν άλλη συσκευή.

 

 

 

 

ναι το δοκιμασα και σε λαπτοπ,και σε αλο pc,win 7 64bit, winxp32bit με το samsung kies εγkατεστιμενο,την ωρα που βαζω το USB σβηνει και στο pc ακουγετε συνεχια ο ηχος οτι συνδέεται και αποσυνδέεται οσο και να το αφησω,και το κινητο σβηνει,ευχαριστω για την απαντηση ,αυριο θα το παω εκει που το πηρα.

Link to comment
Share on other sites

http://androidadvices.com/update-galaxy-s-plus-i9001-with-official-value-pack-xxkqb-2-3-6-firmware/

 

αυτη δεν ειναι η διαδικασια για να βαλουμ,ε το value pack?

 

Συγνωμη αλλα τι ειναι το value pack ???

Link to comment
Share on other sites

Ένα βελτιωτικό πακέτο που μας έδωσε η samsung αντί της ICS, με το προηγούμενο firmware (XXKQB). Το πακέτο αυτό περιέχει τα εξής:

 

>Can take pictures while video recording

>Touchwiz V4.0 (but the same old icons)

>Photoeditor

>Option to change font size under "Accessibility"

>Face recognition

>Camera (seems to focus faster)

>GPU drivers

>Autorotation is faster

 

Από αυτή τη ρομ 2.3.6 (XXKQB) και μετά το "πακέτο" αυτό υπάρχει στις official rom της samsung (η τελευταία είναι η XXKQE).

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: broodROM Business Edition v1.0 Final

KERNEL: broodKernel v1.0

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Ένα βελτιωτικό πακέτο που μας έδωσε η samsung αντί της ICS, με το προηγούμενο firmware (XXKQB). Το πακέτο αυτό περιέχει τα εξής:

 

>Can take pictures while video recording

>Touchwiz V4.0 (but the same old icons)

>Photoeditor

>Option to change font size under "Accessibility"

>Face recognition

>Camera (seems to focus faster)

>GPU drivers

>Autorotation is faster

 

Από αυτή τη ρομ (XXKQB) και μετά το "πακέτο" αυτό υπάρχει στις official rom της samsung (η τελευταία είναι η XXKQE).

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: broodROM Business Edition v1.0 Final

KERNEL: broodKernel v1.0

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

 

να υποθεσω οτι εγω με rom μαμας που εχω 2,3,3 το χρειαζομαι ???? Kαι αν τελικα το βαλω κανει format το κινητο η απλα το βαζει απο επανω ??

Edited by deko
Link to comment
Share on other sites

http://androidadvices.com/update-galaxy-s-plus-i9001-with-official-value-pack-xxkqb-2-3-6-firmware/

 

αυτη δεν ειναι η διαδικασια για να βαλουμ,ε το value pack?

 

να υποθεσω οτι εγω με rom μαμας που εχω 2,3,3 το χρειαζομαι ???? Kαι αν τελικα το βαλω κανει format το κινητο η απλα το βαζει απο επανω ??

 

Αν το χρειάζεσαι το ξέρεις μόνο εσύ. Προσωπικά δεν χρησιμοποίησα ποτέ κάτι από αυτό το "πακέτο".

Απ'ότι ξέρω δεν μπορείς να το περάσεις ξεχωριστά. Πρέπει να εγκαταστήσεις άλλη ρομ που το περιέχει.

Αν το θέλεις εγκατέστησε την τελευταία official rom 2.3.6 XXKQE. Οδηγίες για την εγκατάσταση καθώς και τη ρομ θα τα βρεις εδώ.

 

-----------------------------------------------------------------------------

ROM: Shadow0-Rom-v2.0.5A (Video Preview εδώ)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειμαι ικανοποιημενος 2 μερες κ κατι με 40-45 λεπτα ομιλιας.

Τι μπορω να κανω για να μη τρεχει συνεχεια?

Στο μενου με τις εφαρμογες (go launcher) εχει κατι σαν task manager που σου λεει ποιες εφαρμογες εκτελουνται και κανω καθαρισμα απο εκει κ δεν κλεινει.

Με reboot ειναι οκ.

Και μου εχει συμβει και με gigabread κ με shadow το ιδιο.

 

Edit: Το "λειτουργικό σύστημα android" παντως μου το εχει σαν ξεχωριστη ενοτητα, κατι παιζει με τη μουσικη παντα μετα απο την μουσικη συμβαινει.

 

"Στο μενου με τις εφαρμογες (go launcher) εχει κατι σαν task manager που σου λεει ποιες εφαρμογες εκτελουνται και κανω καθαρισμα απο εκει κ δεν κλεινει."

να ρωτησω κατι επειδη ειμαι και ασχετος οταν λεμε κλεινει της εφαρμογες απο το μενου τισ κλεινει απλος δεν τις σβηνει απο το κινητο

Xiaomi Redmi Note 8T 64G
Link to comment
Share on other sites

"Στο μενου με τις εφαρμογες (go launcher) εχει κατι σαν task manager που σου λεει ποιες εφαρμογες εκτελουνται και κανω καθαρισμα απο εκει κ δεν κλεινει."

να ρωτησω κατι επειδη ειμαι και ασχετος οταν λεμε κλεινει της εφαρμογες απο το μενου τισ κλεινει απλος δεν τις σβηνει απο το κινητο

 

Τις κλείνει απλώς.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: Shadow0-Rom-v2.0.5A (Video Preview εδώ)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Τις κλείνει απλώς.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: Shadow0-Rom-v2.0.5A (Video Preview εδώ)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

 

να ρωτησω κλεινει τι ιντερνετ και ραδιο κτλ απο εκει ;

Xiaomi Redmi Note 8T 64G
Link to comment
Share on other sites

Οχι στις κλείνει απο την μνήμη. Οι περισσότερες απο αυτές θα εκκινήσουν βέβαια και πάλι απο μόνες τους (χάρτες , google search κ.α). Αμα δεν θέλεις να εκκινούν απο μόνες τους θα πρέπει να εγκαταστήσεις το autostarts κι απο κει να αρχίσεις να τις απενεργοποιείς με προσοχή.
Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

θελω την πολυτιμη βοηθεια σας σε καποιες ερωτησεις μου...

καταρχας εχω να πω οτι ειμαι παρα πολυ ευχαριστενος απο το κινητο μας,δεν το εχω πειραξει καθολου ουτε ρουτ ειμαι ουτε τιποτα,απλα κατι εφαρμογες του εχω βαλει,απλα πραγματα...

ας μπουμε στο θεμα μας ομως...

-ποια προγραμματα(οχι aplications)πρεπει να εχει το κινητο μας???(δηλαδη flash,abode,kies)

-θελω καποια aplications που υπηρχαν στο κινητο μου να τα σβησω διοτι δεν τα χρησιμοποιω,πως θα το καταφερω αυτο???(κατι allshare,latitude,layar,social hub κ.α θελω να παρουν δρομο)

-θελω με το 3g να δουλευει μονο μια εφαρμογη μου,καμια αλλη πως θα το καταφερω αυτο??

(δηλαδη θελω οταν ειμαι σπιτι και μπαινω με wifi να μπορω να μπω σε ολες τις εφαρμογες(internet,mail,bobsled,viber,skype ολα τελπαν,αυτο συνβαινει δεν εχω προβλημα,οταν ομως μπαινω μεσω 3g σηματος θελω μονο το viber να τραβαει mb κανενα αλλο προγραμμα,τωρα μου στελνουν απο το whats up μηνυμα και μου ερχεται,δεν το θελω αυτο...

-και κατι τελευταιο ιατι σας κουρασα,στο πρασκηνιο δουλευουν εφαρμογες που εγω δεν θελω και μου τρωνε RAM,οπως bobsled,χαρτες(που δεν τους ανοιξα ποτε),email(που δεν μπαινω ποτε απο το κινητο μου),πως τα σταματαω αυτα???πηγαινω παταω διακοπη αλλα μετα παλι τα ιδια ξαναανοιγουν...

Link to comment
Share on other sites

1. To μόνο πρόγραμμα που θεωρώ υπεραπαραίτητα είναι τα Titanium Backup, Root Explorer και Es Explorer. Ισως και το SMS Backup άμα δεν θέλεις να χάνεις τα μηνύματα σου κάθε φορά που φλασάρεις νέα Rom. Ολα τα υπόλοιπα είναι καθαρά θέμα του κατόχου. Προσωπικά μετά απο κάθε νέα εγκατάσταση Rom περνούσα τα κάτωθι: Titanium , Sms backup , Go Launcher , Tapatalk , Twitter , Dropbox , Autostarts , Adobe Reader , Shazam , Navigon , 3G Watchdog, Unified Remote , Quickpic , Quickoffice και Flipboard.

 

2.Για να σβησεις όλα αυτά τα προγράμματα που θέλεις πρέπει πρώτα να είσαι root. Tην απεγκατάσταση μπορείς μετά να την κάνεις είτε σβύνοντας τα χειροκίνητα απο το system/apps ή με την χρήση του Titanium Backup.

 

3.Δεν είμαι σίγουρος πως μπορείς να αποκλείσεις τις εφαρμογές που δεν θέλεις όταν έχεις ανοικτό το 3G. Κάποιες απο αυτές έχουν σίγουρα μέσα στις ιδιότητες τους την επιλογή να χρησιμοποιούν το 3G ή όχι. Μπορείς ίσως να το κάνεις και μέσω του autostarts αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ. Προσωπικά όλα είναι ελέυθερα εκτός του autoupdate του playstore.

 

4.Θα σου ξανανοίγουν συνέχεια εκτός άμα εγκταστήσεις κάποιο app όπως το autostarts. Mέσω εκείνου μπορείς να απενεργοποιήσεις την αυτόματη εκκίνηση των εφαρμογών. Θέλει όμως προσοχή στο τι θα απενεργοποιήσεις γιατί κάποια processes είναι αλληλοσυνδεδεμένα.

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση μαις και απο samsung ειμαι ασχετος...Τι διαφορα εχει το i9001 απο το i9000 ?? Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση μαις και απο samsung ειμαι ασχετος...Τι διαφορα εχει το i9001 απο το i9000 ?? Ευχαριστω.

Χονδρικά το 9001 έχει από τη μάνα του 1.4 ghz επεξεργαστή αντί για 1 ghz του 9000, χειρότερη gpu και λίγο μεγαλύτερο sar.

Οι περισσότεροι προτείνουμε το s λόγω υποστήριξης καθώς και με το αν κάνεις ροοτ μπορείς πανεύκολα να ανεβάζεις την συχνότητα του επεξεργαστή...gpu όπως καταλαβαίνεις δεν μπορείς να αλλάξεις, δηλαδή το s plus δεν πρεόκειται να γίνει ποτέ s.

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=3115&idPhone2=3908

Link to comment
Share on other sites

Χονδρικά το 9001 έχει από τη μάνα του 1.4 ghz επεξεργαστή αντί για 1 ghz του 9000, χειρότερη gpu και λίγο μεγαλύτερο sar.

Οι περισσότεροι προτείνουμε το s λόγω υποστήριξης καθώς και με το αν κάνεις ροοτ μπορείς πανεύκολα να ανεβάζεις την συχνότητα του επεξεργαστή...gpu όπως καταλαβαίνεις δεν μπορείς να αλλάξεις, δηλαδή το s plus δεν πρεόκειται να γίνει ποτέ s.

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=3115&idPhone2=3908

 

Ευχαριστω πολυ...Για καποιον ομως που δεν κανει root κλπ υπαρχει λογος να μην παρει καινουργιο το plus σε τιμη λιγο πιο πανω απο οτι πουλιεται μεταχειρισμενο το S ?

Αυτη η διαφορα τι σημαινει ?

 

 

 

8 GB/16GB storage, 512 MB RAM, 2GB ROM

 

8/16 GB storage (market dependent), 512 MB RAM, 512 MB ROM

 

Πιο πολυ χωρο για εφαρμογες ή οχι ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Χονδρικά το 9001 έχει από τη μάνα του 1.4 ghz επεξεργαστή αντί για 1 ghz του 9000, χειρότερη gpu και λίγο μεγαλύτερο sar.

Οι περισσότεροι προτείνουμε το s λόγω υποστήριξης καθώς και με το αν κάνεις ροοτ μπορείς πανεύκολα να ανεβάζεις την συχνότητα του επεξεργαστή...gpu όπως καταλαβαίνεις δεν μπορείς να αλλάξεις, δηλαδή το s plus δεν πρεόκειται να γίνει ποτέ s.

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=3115&idPhone2=3908

 

ξεχασες τη μεγαλυτερη μπαταρια καθως επισης και το οτι το απλο μοντελο δεν υπαρχει πλεον στην αγορα σε λογικη τιμη

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...