Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα

 

Τελικά σε μένα νομίζω η ROM του invedor έχει ένα μικρό θεματάκι με την μπαταρία. Το άφησα το βράδυ κάπου στο 20%, όπου το κλείδωσα και το έβαλα σε airplane mode. Και το πρωί το κινητό είχε κλείσει από μπαταρία! Και όχι τίποτα άλλο, δεν χτύπησε το ξυπνητήρι και άργησα στη δουλειά :p. Με τη shadow δεν έπεφτε πάνω από 2-3% το βράδυ!

Φαντάζομαι φτιάχνεται κάπως αυτό το πρόβλημα;

 

καλησπερα,ξερει κανεις κατι που μπορω να κανω για να πιανει συνεχεια 3g σημα με shadow???

εκει που εχει σημα 3g και ολα πανε μια χαρα ξαφνικα χανεται και κανει πααααααααρα πολυ ωρα να ξαναβρει...

Εγώ με shadow αν και δεν χρησιμοποιούσα συχνά 3g, όποτε το χρησιμοποιούσα δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Edited by helios21
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα

 

Τελικά σε μένα νομίζω η ROM του invedor έχει ένα μικρό θεματάκι με την μπαταρία. Το άφησα το βράδυ κάπου στο 20%, όπου το κλείδωσα και το έβαλα σε airplane mode. Και το πρωί το κινητό είχε κλείσει από μπαταρία! Και όχι τίποτα άλλο, δεν χτύπησε το ξυπνητήρι και άργησα στη δουλειά :p. Με τη shadow δεν έπεφτε πάνω από 2-3% το βράδυ!

Φαντάζομαι φτιάχνεται κάπως αυτό το πρόβλημα;

 

Εγώ με shadow αν και δεν χρησιμοποιούσα συχνά 3g, όποτε το χρησιμοποιούσα δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

 

Κατι άλλο φταίει για την κατανάλωση που λες, δεν είναι θέμα της rom αυτό. Ίσως κάποια εφαρμογή που έχεις. Δεν είναι φυσιολογικό πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Ότι εφαρμογές έβαλα τις είχα και στη παλιά ROM. Θα δω και σήμερα. Μήπως πρέπει να κάνω κάποιο calibration?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,ξερει κανεις κατι που μπορω να κανω για να πιανει συνεχεια 3g σημα με shadow???

εκει που εχει σημα 3g και ολα πανε μια χαρα ξαφνικα χανεται και κανει πααααααααρα πολυ ωρα να ξαναβρει...

 

Μπορείς να δοκιμάσεις να φλασάρεις μέσω odin ένα άλλο modem (baseband). Αν θυμάμαι καλά έχεις το XXKPM (κοιτάζεις την έκδοση βασικού φάσματος από τις πληροφορίες του τηλεφώνου), που θεωρείται από τις καλύτερες baseband.

 

Αν δεν έχεις αυτήν φλάσαρέ την, αν την έχεις, δοκίμασε την XXKPO.

Ξεζιπάρεις τον φάκελο, μπαίνεις σε download mode και στο odin τοποθετείς το AriesVE.ops στο πεδίο OPS και το αρχείο .tar/.smd στο πεδίο "phone". Πατάς start και σε λίγα δευτερόλεπτα είσαι έτοιμος. Μετά από αυτό μπες recovery mode και κάνε wipe cache και wipe dalvik cache.

 

Είχες και με άλλες roms το ίδιο πρόβλημα;

 

Τελικά σε μένα νομίζω η ROM του invedor έχει ένα μικρό θεματάκι με την μπαταρία. Το άφησα το βράδυ κάπου στο 20%, όπου το κλείδωσα και το έβαλα σε airplane mode. Και το πρωί το κινητό είχε κλείσει από μπαταρία! Και όχι τίποτα άλλο, δεν χτύπησε το ξυπνητήρι και άργησα στη δουλειά :p. Με τη shadow δεν έπεφτε πάνω από 2-3% το βράδυ!

Φαντάζομαι φτιάχνεται κάπως αυτό το πρόβλημα;

 

Ναι δεν είναι φυσιολογικό. Αν και το calibration είναι αμφισβητήσιμο, δεν χάνεις κάτι αν δοκιμάσεις. Σημασία έχει να φορτίσεις το τηλέφωνο σου εντελώς. Πάντως για καλύτερη μπαταρία μπορείς να δοκιμάσεις την πιο πρόσφατη έκδοση του K^Kernel (3.0.80). Απ'εδώ μπορείς να κατεβάσεις την έκδοση ExUV, 370MB. Μπαίνεις σε recovery mode και κάνεις τα εξής:

 

1) wipe cache partitions,

2) advanced/wipe dalvik cache,

3) install zip (kernel)

4) wipe cache partitions,

5) advanced/wipe dalvik cache,

6) advanced/fix permissions (σημαντικό)

7) reboot (και περιμένεις να γίνει η αναβάθμιση των εφαρμογών)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειναι δυνατο να φτιαξουμε ενα ios ρομ για την συσκευη μας απο τη στιγμη που δεν μπορω να κανω πορτ τη ρομ του galaxy ace?

Samsung Galaxy S Plus GT-I9001

ROM:ParanoidAndroid 4.2 [bETA3]

Kernel:K^Kernel v1.7 (3.4.83)

Recovery:TWRP 2.6.0.0

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά μάγκες.

 

Να ρωτήσω, πως μπορώ όταν κάποιος με καλεί να φαίνεται η φωτογραφία προφιλ του που έχει το ίδιο άτομο στο facebook;

Έχω συγχροωίσει τις επαφές με τα προφιλ του facebook. Το ψάχνω καιρό αλλά άκρη δεν βρήκα. μου λέει απλά το όνομα του τάδε οταν με καλούν αλλά φωτογραφία πουθενά. Χρειάζεται κάποια ειδική εφαρμογή;

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειναι δυνατο να φτιαξουμε ενα ios ρομ για την συσκευη μας απο τη στιγμη που δεν μπορω να κανω πορτ τη ρομ του galaxy ace?

 

Αυτό δεν γίνεται, αλλά μπορείς αν θέλεις να κατεβάζεις τα theme του iphone (πολλοί launchers έχουν διάφορα iphone theme, όπως επίσης και πολλές εφαρμογές τηλεφώνου και επαφών). Μπορείς επίσης να φλασάρεις την MIUI που "φέρνει" πολύ σε iphone (εγκαθιστώντας ταυτόχρονα και ένα iphone theme) και αν έχεις όρεξη να βοηθήσεις στην τελειοποίησή της για το τηλέφωνό μας.

 

Για να φέρεις το τηλέφωνο όσο πιο κοντά γίνεται σε iphone look κοίτα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα καλά με την μπαταρία, μάλλον ήθελε την πλήρη αποφόρτιση και φόρτιση της. Σήμερα το βράδυ έπεσε μόνο 1% :D
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν γίνεται, αλλά μπορείς αν θέλεις να κατεβάζεις τα theme του iphone (πολλοί launchers έχουν διάφορα iphone theme, όπως επίσης και πολλές εφαρμογές τηλεφώνου και επαφών). Μπορείς επίσης να φλασάρεις την MIUI που "φέρνει" πολύ σε iphone (εγκαθιστώντας ταυτόχρονα και ένα iphone theme) και αν έχεις όρεξη να βοηθήσεις στην τελειοποίησή της για το τηλέφωνό μας.

 

Για να φέρεις το τηλέφωνο όσο πιο κοντά γίνεται σε iphone look κοίτα εδώ.

 

εχω βρει καποιες εφαρμογες οπου αντικαθιστουν τα system application (music,setting....) και τα κανουν σαν του iphone πως μπορω να τα περασω και να δουλευουν μετα?

Samsung Galaxy S Plus GT-I9001

ROM:ParanoidAndroid 4.2 [bETA3]

Kernel:K^Kernel v1.7 (3.4.83)

Recovery:TWRP 2.6.0.0

Link to comment
Share on other sites

εχω βρει καποιες εφαρμογες οπου αντικαθιστουν τα system application (music,setting....) και τα κανουν σαν του iphone πως μπορω να τα περασω και να δουλευουν μετα?

 

Γενικά η τοποθεσία των εφαρμογών της ρομ είναι system/app. Χρειάζεται να δώσεις τα σωστά δικαιώματα στην εφαρμογή που θέλεις να τοποθετήσεις εκεί (rw-r-r) και να κάνεις επανεκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου στειλει τον ηχο vega? Γιατι η liquid δεν τον εχει. Της οποιας η τελευταια ειναι πολυ καλη και γρηγορη.
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου στειλει τον ηχο vega? Γιατι η liquid δεν τον εχει. Της οποιας η τελευταια ειναι πολυ καλη και γρηγορη.

 

Κατέβασε το από εδώ http://db.tt/K8SnbsDr

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι πάνω στο android 4.1: Στους διαλόγους τα κουμπιά OK/CANCEL έχουν αλλάξει θέση. Εμφανίζεται πρώτα το CANCEL και μετά το OK. Με αποτέλεσμα από συνήθεια να πατάω συνέχεια το λάθος κουμπί! Γίνεται να αλλάξει αυτό και να γίνει όπως στο android 2.x; Έψαξα στις ρυθμίσεις αλλά δεν βρήκα κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι πάνω στο android 4.1: Στους διαλόγους τα κουμπιά OK/CANCEL έχουν αλλάξει θέση. Εμφανίζεται πρώτα το CANCEL και μετά το OK. Με αποτέλεσμα από συνήθεια να πατάω συνέχεια το λάθος κουμπί! Γίνεται να αλλάξει αυτό και να γίνει όπως στο android 2.x; Έψαξα στις ρυθμίσεις αλλά δεν βρήκα κάτι.

 

Στην αρχή και εγώ την πατούσα έτσι άλλα δεν είχα βρει τρόπο να το αλλάξω....σε λίγες ημέρες είμαι σίγουρος όμως πως θα το συνηθίσεις!!

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Εχω βάλει την cm10 v2.5 του Invedor, πως μπορώ να βάλω να εμφανίζονται τα sms όπως παλιά με την stock rom, σαν σημειώματα post it? Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

Ευχαριστώ

DiMkRoM
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα kouros βλεπω εχεις νεα πραγματα να μας παρουσιασεις!

οταν μπορεις περιμενω εντυπωσεις για τη 4.2

:yahoo:

τσικι-τσικι τσικι-τσικι....ουαααα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα kouros βλεπω εχεις νεα πραγματα να μας παρουσιασεις!

οταν μπορεις περιμενω εντυπωσεις για τη 4.2

 

Λοιπόν από το Σάββατο που την έχω βάλει πραγματικά έχει φτάσει σε λίγο καλύτερο επίπεδο από την CM10 2.5....Πολύ καλύτερη σε ταχύτητα και πλέον η μπαταρία του, μου πάει όσο και στην CM10 του Invendor....την δοκίμασα και με K^Kernel και με το BroodKernel αλλά τελικά κράτησα το stock...νομίζω ότι μέχρι στιγμής είναι το καλύτερο...βέβαια περιμένω και τον kouros να μου πει εντυπώσεις με το K^Kernel γιατί δεν μπόρεσα να το δουλέψω πάνω από μια μέρα λόγω ότι ο David μας κάνει update σχεδόν κάθε μέρα.

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα kouros βλεπω εχεις νεα πραγματα να μας παρουσιασεις!

οταν μπορεις περιμενω εντυπωσεις για τη 4.2

 

Είμαι πλέον απολύτως ικανοποιημένος με την 4.2.2. του davidteri! Έχει γίνει σταθερή, γρήγορη, smooth, με καλή μπαταρία και χωρίς κάποιο σοβαρό bug. Επέλεξα να εγκαταστήσω το K^Kernel επειδή μου φάνηκε ότι μ'αυτό είναι λίγο καλύτερη η μπαταρία (όχι μεγάλη διαφορά με το stock kernel) και τα παιχνίδια είναι λίγο πιο smooth.

 

Σημασία έχει ότι πλέον η 4.2.2. (cm10.1) λειτουργεί μια χαρά στο τηλέφωνό μας και φυσικά περιμένουμε την παρουσίαση της 4.2.2. από την ομάδα που σχηματίστηκε από τους κορυφαίους devs (Ivendor, Castagna, Christopher, κλπ) και δουλεύει πάνω στην 4.2.2 και στο 3.4 kernel.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Αρα kouros να το τολμήσουμε ε?!!!! Ερώτηση ...εκεί που αναφέρει "If you want Solid Notification Drawer flash this (Thanks to Krislibaeer) :" και δινει ενα λινκ στο xda. Τί ακριβώς είναι αυτό ? Και πιο λινκ απο αυτα που εχει στο xda μασ κάνει ?

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρα kouros να το τολμήσουμε ε?!!!! Ερώτηση ...εκεί που αναφέρει "If you want Solid Notification Drawer flash this (Thanks to Krislibaeer) :" και δινει ενα λινκ στο xda. Τί ακριβώς είναι αυτό ? Και πιο λινκ απο αυτα που εχει στο xda μασ κάνει ?

 

Αυτό είναι για να σου κάνει το notification bar διάφανο....φαίνεται σαν background το wallpaper που έχεις επάνω στην ώρα, σήμα κτλ.

Απλά κατεβάζεις την Rom και τα gapps και τα κάνεις εγκατάσταση....πρώτα κάνε format system, data, cache και μετά την εγκατάσταση wipe cache, dalvik και fix permission!

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

ναι μόλις την πέρασα όλα οκ! Καλά φαίνεται πάει! Τώρα δουλευει το titanium!!

ok! καταλαβα με το διάφανο! Βγαίνει μετά αν δεν το θές ή είναι μανούρα να βγεί?

 

Αυτο που παρατήρησα ειναι πως με το που έδωσα το λογαρισμο gmail και έκανε συγχρονισμό, άρχισε να περνάει ξανά και τις εφαρμογές που είχα πρίν (απο μόνο του). Τι googlia είναι παλι τουτο? :lol:

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που παρατήρησα ειναι πως με το που έδωσα το λογαρισμο gmail και έκανε συγχρονισμό, άρχισε να περνάει ξανά και τις εφαρμογές που είχα πρίν (απο μόνο του). Τι googlia είναι παλι τουτο? :lol:

 

Ναι είναι η καινούρια δυνατότητα στον συγχρονισμό της google "δεδομένα εφαρμογών". :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! τελικα μολις παρατηρησα πως δεν μπαινει σε deep sleep:eek: καμια ιδεα; να βαλω κανενα κερνελ απ τα γνωστα;

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! τελικα μολις παρατηρησα πως δεν μπαινει σε deep sleep:eek: καμια ιδεα; να βαλω κανενα κερνελ απ τα γνωστα;

 

Δεν έχω θέμα με το deep sleep. Δοκίμασε ν'αλλάξεις governor, να κάνεις επανεκκίνηση και αν δεν διορθωθεί φλάσαρε ένα άλλο κερνελ.

Έτσι και αλλιώς ο david κάνει τόσο συχνά update στην ρομ που σύντομα θα δούμε νέα βερσιόν. Τότε ξαναδοκιμάζεις να φλασάρεις τη νέα ρομ αν θέλεις το stock kernel (κάνοντας μόνο wipe cache, wipe dalvik, fix permissions και δεν θα χάσεις τίποτα από εφαρμογές και ρυθμίσεις).

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...