Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον βρηκα και περασα την 10-201330130 invedor alpha7 ariesve, με kernel : 3.0.62 Nexus kernel και μου βγαζει το εξης προβλημα Unfortynately , Android, keybord has (Asop) stopped... Ακουω λυσεις!!!

 

Edit Κουρος , απο τις OC_exUV_BIGMEM ,OC_exUV_HIGHBIGMEM, OC_UV_BIGMEM περασα την τελευταια..

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

και νομίζω οτι το οι προηγούμενες εκδώσεις που είχα, ήταν καλύτερες-πιο γρήγορες!!

Έψαξα να δω τι νέο υπάρχει να δοκιμάσω και μπερδεύτηκα, έχει πάρα πολλά!!!!!

ετσι λοιπόν, έρχομαι να ρωτήσω την γνώμη σας!

Τι θα προτείνετε? Να γυρίσω σε 4.0 μήπως? :)

 

Ευχαριστώ!

 

να και η εικόνα....

Edited by jean86
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση.Στην καινουρια εκδοση του nexus kernel(7) στην απλη την bigmem εχει 2 εκδοσεις. exUV και UV.Ποια η διαφορα τους?

edit: Υποθετω extreme undervolt και undervolt?

Edited by AdeLaiN
Link to comment
Share on other sites

να και η εικόνα....

 

Γιατί δε δοκιμάζεις την JB Pacman του krislibaeer? Τη χρησιμοποιώ αρκετό καιρό και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Μια ερωτηση.Στην καινουρια εκδοση του nexus kernel(7) στην απλη την bigmem εχει 2 εκδοσεις. exUV και UV.Ποια η διαφορα τους?

edit: Υποθετω extreme undervolt και undervolt?

 

Ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε δοκιμάζεις την JB Pacman του krislibaeer? Τη χρησιμοποιώ αρκετό καιρό και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

 

Ακριβώς.

 

Αυτή δεν είναι ίδια με αυτή που έχω?:cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον βρηκα και περασα την 10-201330130 invedor alpha7 ariesve, με kernel : 3.0.62 Nexus kernel και μου βγαζει το εξης προβλημα Unfortynately , Android, keybord has (Asop) stopped... Ακουω λυσεις!!!

 

Edit Κουρος , απο τις OC_exUV_BIGMEM ,OC_exUV_HIGHBIGMEM, OC_UV_BIGMEM περασα την τελευταια..

 

Αν θέλεις μπορείς να την ξαναπεράσεις κάνοντας τα εξής (είναι η ενδεδειγμένη διαδικασία για την εγκατάσταση μιας διαφορετικής ρομ, ώστε να μην έχεις διάφορα προβλήματα σαν αυτό που περιγράφεις, γι'αυτό καλό είναι να την θυμάσαι - μια και απ'ότι βλέπω φλασάρεις συχνά - και να την επαναλαμβάνεις όταν αλλάζεις ρομ, αφού πρώτα βέβαια έχεις δημιουργήσει κάποιο backup των εφαρμογών και ρυθμίσεων σου και ένα nandroid backup για έκτακτες περιπτώσεις).

 

wipe data/factory reset

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache,

mounds and storage: format/system

install rom

install gapps

wipe data/factory reset,

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache

advanced/fix permissions

reboot system now.

 

Προσωπικά δεν έχω αλλάξει kernel, γιατί το stock του ivendor τα παει μια χαρά σε όλα (ακόμα και σε δύσκολα παιχνίδια χωρις κανένα lag). Αν πάντως θέλεις να περάσεις το Nexus θα σου πρότεινα να αφήσεις την OC_exUV_HIGHBIGMEM, (είναι μόνο για αυτούς που έχουν lags στα παιχνίδια με κόστος την εγγραφή βίντεο στα 720p) και να δοκιμάσεις ή αυτήν που έβαλες ή ακόμα καλύτερα την πρώτη (την OC_exUV_BIGMEM) που έχει ακόμα χαμηλότερα Volt για εξοικονόμηση μπαταρίας. Αν δεν την "σηκώνει" το τηλέφωνό σου και κάνει shutdowns τότε προτίμησε αυτήν που έβαλες.

Η ενδεδειγμένη εγκατάσταση του kernel είναι η εξής:

 

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache,

install kernel

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache,

advanced/fix permissions (σημαντικό)

reboot.

 

Και αν είσαι αποφασισμένος να βάλεις το Nexus kernel θα σου πρότεινα να το κάνεις αμέσως μετά από το φλασάρισμα της ρομ, αφού ανοίξεις πρώτα το τηλέφωνο και θα έχεις κάνει το βασικό setup, πριν όμως από την επαναφορά των backup και των εφαρμογών σου.

 

Καλησπέρα,

και νομίζω οτι το οι προηγούμενες εκδώσεις που είχα, ήταν καλύτερες-πιο γρήγορες!!

Έψαξα να δω τι νέο υπάρχει να δοκιμάσω και μπερδεύτηκα, έχει πάρα πολλά!!!!!

ετσι λοιπόν, έρχομαι να ρωτήσω την γνώμη σας!

Τι θα προτείνετε? Να γυρίσω σε 4.0 μήπως? :)

 

Ευχαριστώ!

 

Από την προηγούμενη βερσιόν του ivendor και ειδικά μετά την χθεσινή, προσωπικά δεν το συζητώ για επιστροφή σε ics.

Έχει ανέβει επίπεδο η Jelly Bean τόσο σαν ρομ, όσο και με τα 3.0 kernel, και έχει πάει εκεί που θα έπρεπε να είναι δηλαδή, κάτι που μέχρι πριν λίγο καιρό δεν συνέβαινε. Μέχρι και την alpha 7 η Jb ήταν στην πραγματικότητα ics με τις ρυθμίσεις της jb, αλλά όχι μετά την alpha 7 και κυρίως μετά την χθεσινή beta1 του ivendor και το νέο 3.0.62 kernel.

 

Θα σου πρότεινα λοιπόν να δοκιμάσεις την jelly bean του ivendor ή κάποια άλλη jb όπως αυτήν που σου πρότεινε ο Γιάννης η οποία όμως να έχει προσαρμόσει τη βάση της στην ρομ του ivendor και κυρίως να έχει το 3.0.62 kernel.

 

EDIT: Και μια και τό 'φερε η κουβέντα μόλις πριν λίγο ανέβηκε η νέα pacman με όλες τις προσαρμογές σε ρομ και kernel.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα λοιπόν να δοκιμάσεις την jelly bean του ivendor ή κάποια άλλη jb όπως αυτήν που σου πρότεινε ο Γιάννης η οποία όμως να έχει προσαρμόσει τη βάση της στην ρομ του ivendor και κυρίως να έχει το 3.0.62 kernel.

 

EDIT: Και μια και τό 'φερε η κουβέντα μόλις πριν λίγο ανέβηκε η νέα pacman με όλες τις προσαρμογές σε ρομ και kernel.

 

 

Επειδή δε κατάλαβα αυτό το τελευταίο, να κατεβάσω αυτή που ανέβηκε πριν λίγο? μου κάνει??:D:D

α!και κάτι ακόμα, εκτός την rom και τα gapps na flashαρω και το superuser fix???

Edited by jean86
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε κατάλαβα αυτό το τελευταίο, να κατεβάσω αυτή που ανέβηκε πριν λίγο? μου κάνει??:D:D

α!και κάτι ακόμα, εκτός την rom και τα gapps na flashαρω και το superuser fix???

 

Ε, αν σου αρέσει η pacman τότε αυτήν είναι για σένα. :)

Κάνε όμως όλα τα wipe και τη διαδικασία που περιγράφω λίγο πιο πάνω.

Για το superuser fix δεν ξέρω τι έπαιξε και το ανέβασε γιατί δεν έχω την pacman, αλλά εγκατέστησε εσύ τη ρομ πρώτα και μετά αν υπάρχει πρόβλημα με το superuser, ξαναμπαίνεις recovery και το φλασάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή δεν είναι ίδια με αυτή που έχω?:cool::cool:

 

Όχι δεν είναι ίδια. Εσύ έχεις την pacman του camcory που δεν αναβαθμίζεται πλέον. Στο link που σου έδωσε ο kouros17 είναι η τελευταία pacman.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον βρηκα και περασα την 10-201330130 invedor alpha7 ariesve, με kernel : 3.0.62 Nexus kernel και μου βγαζει το εξης προβλημα Unfortynately , Android, keybord has (Asop) stopped... Ακουω λυσεις!!!

 

Edit Κουρος , απο τις OC_exUV_BIGMEM ,OC_exUV_HIGHBIGMEM, OC_UV_BIGMEM περασα την τελευταια..

 

Πρεπει να κανεις μετα τα wipe απο το recovery mounts and storage--> format system και μετα εγκατασταση της ρομ. Μην κανεις reboot γιατι εχεις σβησει το system και δε θα κανει τιποτα. Και μενα το εκανε κι ετσι λυθηκε.

Αλλα ο ivendor εβγαλε την beta 1 οποτε περνα αυτην

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κανονικά update με το OTA updater στην καινούρια έκδση της rom του ivendor.

Όταν γίνεται αυτό αλλάζει ο kernel και πρέπει να περάσω πάλι το nexus kernel?

Ξέρω τι έκανες στο σεισμό του '99.....Έβλεπες Baywatch! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Έκανα κανονικά update με το OTA updater στην καινούρια έκδση της rom του ivendor.

Όταν γίνεται αυτό αλλάζει ο kernel και πρέπει να περάσω πάλι το nexus kernel?

 

Ναι αλλάζει και πρέπει να τον ξαναπεράσεις, αν και μ'αρέσει εξίσου και αυτός μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις μπορείς να την ξαναπεράσεις κάνοντας τα εξής (είναι η ενδεδειγμένη διαδικασία για την εγκατάσταση μιας διαφορετικής ρομ, ώστε να μην έχεις διάφορα προβλήματα σαν αυτό που περιγράφεις, γι'αυτό καλό είναι να την θυμάσαι - μια και απ'ότι βλέπω φλασάρεις συχνά - και να την επαναλαμβάνεις όταν αλλάζεις ρομ, αφού πρώτα βέβαια έχεις δημιουργήσει κάποιο backup των εφαρμογών και ρυθμίσεων σου και ένα nandroid backup για έκτακτες περιπτώσεις).

 

wipe data/factory reset

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache,

mounds and storage: format/system

install rom

install gapps

wipe data/factory reset,

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache

advanced/fix permissions

reboot system now.

 

Προσωπικά δεν έχω αλλάξει kernel, γιατί το stock του ivendor τα παει μια χαρά σε όλα (ακόμα και σε δύσκολα παιχνίδια χωρις κανένα lag). Αν πάντως θέλεις να περάσεις το Nexus θα σου πρότεινα να αφήσεις την OC_exUV_HIGHBIGMEM, (είναι μόνο για αυτούς που έχουν lags στα παιχνίδια με κόστος την εγγραφή βίντεο στα 720p) και να δοκιμάσεις ή αυτήν που έβαλες ή ακόμα καλύτερα την πρώτη (την OC_exUV_BIGMEM) που έχει ακόμα χαμηλότερα Volt για εξοικονόμηση μπαταρίας. Αν δεν την "σηκώνει" το τηλέφωνό σου και κάνει shutdowns τότε προτίμησε αυτήν που έβαλες.

Η ενδεδειγμένη εγκατάσταση του kernel είναι η εξής:

 

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache,

install kernel

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache,

advanced/fix permissions (σημαντικό)

reboot.

 

Και αν είσαι αποφασισμένος να βάλεις το Nexus kernel θα σου πρότεινα να το κάνεις αμέσως μετά από το φλασάρισμα της ρομ, αφού ανοίξεις πρώτα το τηλέφωνο και θα έχεις κάνει το βασικό setup, πριν όμως από την επαναφορά των backup και των εφαρμογών σου.

 

 

 

Από την προηγούμενη βερσιόν του ivendor και ειδικά μετά την χθεσινή, προσωπικά δεν το συζητώ για επιστροφή σε ics.

Έχει ανέβει επίπεδο η Jelly Bean τόσο σαν ρομ, όσο και με τα 3.0 kernel, και έχει πάει εκεί που θα έπρεπε να είναι δηλαδή, κάτι που μέχρι πριν λίγο καιρό δεν συνέβαινε. Μέχρι και την alpha 7 η Jb ήταν στην πραγματικότητα ics με τις ρυθμίσεις της jb, αλλά όχι μετά την alpha 7 και κυρίως μετά την χθεσινή beta1 του ivendor και το νέο 3.0.62 kernel.

 

Θα σου πρότεινα λοιπόν να δοκιμάσεις την jelly bean του ivendor ή κάποια άλλη jb όπως αυτήν που σου πρότεινε ο Γιάννης η οποία όμως να έχει προσαρμόσει τη βάση της στην ρομ του ivendor και κυρίως να έχει το 3.0.62 kernel.

 

EDIT: Και μια και τό 'φερε η κουβέντα μόλις πριν λίγο ανέβηκε η νέα pacman με όλες τις προσαρμογές σε ρομ και kernel.

 

Ο 3.0.62 ειναι αυτος που εχει η beta1 απο μονη της?

Link to comment
Share on other sites

Περασα την Βετα 1 χαχαχαχαχ εχω να πω το τηλεφωνο τα σπαει.....δεν αλλαξα κερνελ αφησα αυτο που ειχε , μια ερωτησουλα καθως το ανακαλυπτω ακομα μαυρο φοντο σε μηνυματα και ημερολογιο μπορουμε να βαλουμε? Και τραγουδι σαν ηχο κλησης? Αυτα νομιζω θα μεινω σε αυτη την εκδοση!!!!
Link to comment
Share on other sites

Περασα την Βετα 1 χαχαχαχαχ εχω να πω το τηλεφωνο τα σπαει.....δεν αλλαξα κερνελ αφησα αυτο που ειχε , μια ερωτησουλα καθως το ανακαλυπτω ακομα μαυρο φοντο σε μηνυματα και ημερολογιο μπορουμε να βαλουμε? Και τραγουδι σαν ηχο κλησης? Αυτα νομιζω θα μεινω σε αυτη την εκδοση!!!!

 

Για να βάλω ένα mp3 σαν ήχο κλήσης ή σαν ειδοποίηση, νομίζω

ότι πρέπει να φτιάξεις φάκελο ringtones ή notifications αντίστοιχα.

Μετά βάζεις τα mp3 στους φακέλους και όταν πας να επιλέξεις θα σου εμαφανιστούν

στις διαθέσιμες επιλογές σου.

Ξέρω τι έκανες στο σεισμό του '99.....Έβλεπες Baywatch! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Ο 3.0.62 ειναι αυτος που εχει η beta1 απο μονη της?

 

Ναι αυτός είναι και όλα τα άλλα kernel που εμφανίστηκαν πρόσφατα είναι βασισμένα σε αυτόν με κάποιες επιπλέον προσθήκες.

 

Περασα την Βετα 1 χαχαχαχαχ εχω να πω το τηλεφωνο τα σπαει.....δεν αλλαξα κερνελ αφησα αυτο που ειχε , μια ερωτησουλα καθως το ανακαλυπτω ακομα μαυρο φοντο σε μηνυματα και ημερολογιο μπορουμε να βαλουμε? Και τραγουδι σαν ηχο κλησης? Αυτα νομιζω θα μεινω σε αυτη την εκδοση!!!!

 

Αν όλα σου πάνε καλά στη ρομ που έβαλες κράτησέ την για κάποιο διάστημα ώστε να συνηθίσεις το περιβάλλον της Jelly Bean.

 

Υπάρχουν τα ehndroix-blackgapps που λειτουργούν σίγουρα στην EHNDROIX και ίσως να λειτουργήσουν και εδώ αν και δεν τα δοκίμασα.

Όταν είχα πρωτοφλασάρει ics rom δεν μου άρεσε καθόλου το άσπρο φόντο και άργησα πολύ να το συνηθίσω, τώρα δεν μπορώ να φανταστώ πως υπάρχουν άνθρωποι που τους αρέσει το μαύρο φόντο. :rolleyes:

Ίσως το συνηθίσεις και εσύ.

 

Για το άλλο που ρωτάς μπορείς να φτιάξεις έναν φάκελο στην εσωτερική σου κάρτα με την ονομασία "ringtones" να βάλεις μέσα τους ήχους κλήσης που θέλεις και μετά θα μπορείς να τους επιλέξεις από τις ρυθμίσεις/ήχος κλήσης τηλεφώνου. Μπορείς επίσης να φτιάξεις έναν ακόμα φάκελο με την ονομασία "notifications" και να τοποθετήσεις εκεί τους ήχους ειδοποίησης (sms, κλπ).

 

EDIT: Όποιοι φλάσαραν την pacman νωρίς το απόγευμα θα πρέπει να ξαναφλασάρουν ένα καινούριο update.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την

[4.1.2] PAC-man ROM v19.3.0 V2 with 3.0.x kernel

 

όλα καλά! Πολύ ευχαριστημένος!

Ερώτηση, το S III ,τι ρομ έχει?

Το είδα σήμερα και μου άρεσε εξίσου πολύ!

είναι πιο... χρωματιστή!! :):)

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την

[4.1.2] PAC-man ROM v19.3.0 V2 with 3.0.x kernel

 

όλα καλά! Πολύ ευχαριστημένος!

Ερώτηση, το S III ,τι ρομ έχει?

Το είδα σήμερα και μου άρεσε εξίσου πολύ!

είναι πιο... χρωματιστή!! :):)

 

Μεχρι την 4.1.2 εχει παρει επισημα....

Εκτος και αν ειδες καποιο με custom rom..;);)

Link to comment
Share on other sites

έμενα εχθες με τη beta 1 μολις ένωσα το φορτιστή ολα κατι κουφα reboot στο ξεκάρφωτο έκανε..

ROM:invendor 7 alpha 1 beta..

 

KERNEL:castagna it 10.4 luzlactive 245-1400 row...

PHONE..SAMSUNG GALAXY PLUS

recovery..5.5.0.4

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι την 4.1.2 εχει παρει επισημα....

Εκτος και αν ειδες καποιο με custom rom..;);)

 

Βασικά, rom είχε την 4.1.1 αλλά ήταν διαφορετική έκδοση... όσων αφορά το interface!

 

έμενα εχθες με τη beta 1 μολις ένωσα το φορτιστή ολα κατι κουφα reboot στο ξεκάρφωτο έκανε..

ξανά κάνε την εγκατάσταση όπως περιέγραψε παραπάνω ο φίλος kouros17

 

wipe data/factory reset

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache,

mounds and storage: format/system

install rom

install gapps

wipe data/factory reset,

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache

advanced/fix permissions

reboot system now.

 

όπως είδα δεν έγραψε κανένας για πρόβλημα, ούτε κι εγώ διαπίστωσα κάτι, οπότε μάλλον κάτι δεν πήγε καλά!

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Ερχομαι να συμπληρωσω και εγω με την σειρα μου οτι η Βετα 1 το βραδυ σε Flight mode καταναλωσε 3 % ολη την υπολοιπη μερα ,σε 19 ωρες χρησης ,τηλεφωνα και Wifi εχει φτασει στο 57%. Μου τραβαει εχω την εντυπωση περισσοτερη μπαταρια στο σημα δικτυου..... αν καποιος εχει το ιδιο προβλημα και το ελυσε ας απαντησει! Αυτα!:X
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τη beta1 είχα σήμερα 2 reset, ενώ με την προηγούμενη version

μια βδομάδα και δεν είχα ούτε ένα.

Ξέρω τι έκανες στο σεισμό του '99.....Έβλεπες Baywatch! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τη beta1 είχα σήμερα 2 reset, ενώ με την προηγούμενη version

μια βδομάδα και δεν είχα ούτε ένα.

 

Και σε μένα το ίδιο μετά από δύο μέρες λειτουργίας χωρίς κανένα άλλο πρόβλημα!! Σήμερα άλλαξα kernel για να δω μήπως φταίει αυτό.....δοκιμάζω το Erikmod exUv kernel 1.2 ..Μέχρι στιγμής από ταχύτητα είναι ίσως ελάχιστα καλύτερο από το stock.

Edited by jimsiv
Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι στις μετρήσεις μου στην μπαταρία, τα βλέπω όλα σε λογικό επίπεδο σε σχέση με το παρελθόν,

ίσως το σήμα λίγο ανεβασμένο, στο 13% αλλά νομίζω δεν είναι πολύ παράλογο! :)

Με πυρήνα 3.0.62 krislibaeer

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τη beta1 είχα σήμερα 2 reset, ενώ με την προηγούμενη version

μια βδομάδα και δεν είχα ούτε ένα.

 

Έως τώρα 3 restart και 2 κολλήματα

. Μάλλον δεν έπρεπε να κάνω το update στη beta... Με την προηγούμενη και το kernel του nexus πέταγε....

Edited by deko
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...