Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρες. Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πραγματάκια. Η baseband τι ακριβώς κάνει; Το λογισμικό λήψης εκπομπής? (fm, gps, τηλ)? Είναι κάτι άλλο? Ποιο είναι το καλύτερο baseband για Ελλάδα κατά την γνώμη σας και πως το περνάω. Έχω την έκδοση KPL.

 

Γιάννη καλώς ήλθες!

 

Η baseband είναι το modem του τηλεφώνου και είναι υπεύθυνο για την ποιότητα του σήματος (κλήσεις, wifi, δεδομένα, 2g/3g, gps) ακόμα και για την μπαταρία. Σχεδόν κάθε stock rom έχει το δικό του modem. Αν φλασάρεις μία stock rom θα περάσεις στο τηλέφωνο και την δική της baseband. Αν φλασάρεις μία άλλη stock rom θα αλλάξει και η baseband. Δεν αλλάζει όμως με το φλασάρισμα custom roms. Όσες φορές και να φλασάρεις δηλαδή custom roms θα έχεις πάντα την KPL. Αυτήν μαζί με την KPM είναι δοκιμασμένες και καλές baseband, οπότε δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να την αλλάξεις.

 

Βρίσκεις κάποιες basebands εδώ (κάτω-κάτω) και ο τρόπος εγκατάστασης γίνεται απλά μέσω odin (κατεβάζεις τον συμπιεσμένο φάκελο της baseband, τον αποσυμπιέζεις, παίρνεις το αρχείο από μέσα και το τοποθετείς στο πεδίο "phone" του odin, πατάς start και σε λίγα δευτερόλεπτα θα είσαι έτοιμος).

 

τελικα το root tweaker μονο κλειδωμα κανει γρηγορο το οποιο δε δουλευει καλα το gps μετα .μονο τη θεση σου βρισκει και τελος .στο δρομο ουτε προχωραει το βελακι αλλα τιποτα.συνεχεια poor signal.το απεγκατστησα το εβγαλα και απο το appdata αλλα και παλι το εχει κρατησει.ξερεις που εχει κρατησει τα αρχεια να το σβησω τελειως η καποια λυση?το δικο σου το εχεις δοκιμασει εκτος απο το κλειδωμα στο δρομο με αμαξι?..

 

Γενικά το gps έχω παρατηρήσει ότι είναι πολύ μπερδεμένη ιστορία, σε άλλους λειτουργεί καλά, σε άλλους όχι και γενικά δεν είναι από τα δυνατότερα σημεία των galaxy τηλεφώνων.

 

To αρχείο για το gps είναι το gps.conf και το βρίσκεις στην διαδρομή /system/etc/gps.conf

 

To root tweaker είναι εφαρμογή του δικού μας του broodplank (εδώ το thread), την οποία δεν έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά ξέρω ότι o brooblank εδώ και καιρό είχε φτιάξει ένα gps.conf που ήταν από τα καλύτερα. Υποθέτω ότι αυτό θα έχει και εδώ. Το προσάρμοσα στα ελληνικά δεδομένα και από τότε το μεταφέρω από rom σε rom αν δω ότι δεν έχω καλό gps. Είναι αυτό εδώ. Αντικαθιστάς το προηγούμενο, δίνεις τα σωστά δικαιώματα, κάνεις reboot και είσαι έτοιμος.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τελικα το root tweaker μονο κλειδωμα κανει γρηγορο το οποιο δε δουλευει καλα το gps μετα .μονο τη θεση σου βρισκει και τελος .στο δρομο ουτε προχωραει το βελακι αλλα τιποτα.συνεχεια poor signal.το απεγκατστησα το εβγαλα και απο το appdata αλλα και παλι το εχει κρατησει.ξερεις που εχει κρατησει τα αρχεια να το σβησω τελειως η καποια λυση?το δικο σου το εχεις δοκιμασει εκτος απο το κλειδωμα στο δρομο με αμαξι?..

 

Σε μένα πάντως δουλεύει άψογα το gps μετά από αυτό και όσες φορές το δούλεψα ήταν μέσα στο αυτοκίνητο!!

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά θα χρειαστώ τη βοήθεια σας.:O

Πέρασα στο τηλέφωνο την CyanogenMod 10 by ivendor και για δυο μέρες όλα ήταν καλά.:D

Ακούγοντας τα καλά σας λόγια για τον Nexus kernel v6 αποφάσισα να τον δοκιμάσω ακολουθώντας την παρακάτω διαδικασία

 

1) Μπαίνεις recovery

2) install kernel

3) wipe cache partition

4) advanced/wipe dalvic cache

5) advanced/fix permissions

6) reboot

 

Από τότε το τηλέφωνο είναι ασταθές και κλείνει όποτε θέλει.

Δοκίμασα να του περάσω και την HIGHbigMEM με την παραπάνω διαδικασία αλλά πάλι τα ίδια.

 

1.Έχω κάνει κάποιο λάθος στη διαδικασία;

2. Έκανα τη βλακεία και δεν πήρα nandroid πριν βάλω τον νέο kernel.:dash:

Μπορώ να βάλω μόνο τον kernel της CyanogenMod 10 by ivendor η θα πρέπει να βάλω ξανά την ROM; Και αν ναι από πού θα τον κατεβάσω;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια σας.:thanks:

Google Nexus7,Asus Memo pad 7 (ME176CX),Onda v975m,Xiaomi Mi2A,ZUK Z1,Samsung Galaxy Tab S2
Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά θα χρειαστώ τη βοήθεια σας.:O

Πέρασα στο τηλέφωνο την CyanogenMod 10 by ivendor και για δυο μέρες όλα ήταν καλά.:D

Ακούγοντας τα καλά σας λόγια για τον Nexus kernel v6 αποφάσισα να τον δοκιμάσω ακολουθώντας την παρακάτω διαδικασία

 

1) Μπαίνεις recovery

2) install kernel

3) wipe cache partition

4) advanced/wipe dalvic cache

5) advanced/fix permissions

6) reboot

 

Από τότε το τηλέφωνο είναι ασταθές και κλείνει όποτε θέλει.

Δοκίμασα να του περάσω και την HIGHbigMEM με την παραπάνω διαδικασία αλλά πάλι τα ίδια.

 

1.Έχω κάνει κάποιο λάθος στη διαδικασία;

2. Έκανα τη βλακεία και δεν πήρα nandroid πριν βάλω τον νέο kernel.:dash:

Μπορώ να βάλω μόνο τον kernel της CyanogenMod 10 by ivendor η θα πρέπει να βάλω ξανά την ROM; Και αν ναι από πού θα τον κατεβάσω;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια σας.:thanks:

 

Ξαναφλάσαρε απλά τη rom από recovery χωρίς κανένα wipe και θα έχεις πάλι τον stock kernel. Αν θέλεις κάνε μόνο wipe cache, wipe dalvik cache και fix permitions. Δεν θα χάσεις εφαρμογές και ρυθμίσεις. Εδώ είναι η rom κι εδώ τα gapps. Τη διαδικασία καλά την έκανες απλά εγώ κάνω wipe cache και wipe dalvik cache και πριν και μετά απο μια εγκατάσταση.

Edited by yiannis_12
Link to comment
Share on other sites

Ξαναπέρασα τον kernel κάνοντας wipe πριν και μετά,θα δώ πως πάει και άν συνεχίσουν τα προβλήματα θα ξαναπεράσω τη Rom.

Σε ευχαριστώ.

 

EDIT τελικά για κάποιο λόγο δεν μου κάθετε καλά ο Nexus kernel v6 :( οπότε ξαναπέρασα την Rom του inventor και όλα καλά.

Edited by nmand
Google Nexus7,Asus Memo pad 7 (ME176CX),Onda v975m,Xiaomi Mi2A,ZUK Z1,Samsung Galaxy Tab S2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον περασα με επιτυχια την Ics αυτη συγκεκριμενα http://www.mediafire.com/?123b3c0qnr232pcτου arco68 , δουλεψε μια χαρα ολα καλα αλλα δεν ξερω πως να επαναφερω παλι τις επαφες μου και τα σημειωσεις μου πισω..... σε σχεση με την Gb εμενα μου φενεται πολυ ποιο ωραια και γρηγορη...αυτα αν εχετε και καμια αλλη να προτεινεται ευχαριστως. Μενει να δοκιμασω και μια Jb για να καταληξω επιτελους...
Link to comment
Share on other sites

...τελικά για κάποιο λόγο δεν μου κάθετε καλά ο Nexus kernel v6 :( οπότε ξαναπέρασα την Rom του inventor και όλα καλά.

 

Περίεργο! Ίσως κάποια στιγμή αν το ξαναφλασάρεις να λειτουργήσει καλά. Σήμερα είπε ότι θα ανεβάσει νέα βερσιόν.

Το stock kernel πάντως του ivendor είναι αυτό εδώ, για να μην φλασάρεις ξανά τη ρομ.

Καλό kernel επίσης είναι και το JaggyKernel 1.1.1, ίσως με μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας.

 

EDIT: Μετά το update της νέας rom του ivendor δεν ισχύει αυτό το kernel.

 

Λοιπον περασα με επιτυχια την Ics αυτη συγκεκριμενα http://www.mediafire.com/?123b3c0qnr232pcτου arco68 , δουλεψε μια χαρα ολα καλα αλλα δεν ξερω πως να επαναφερω παλι τις επαφες μου και τα σημειωσεις μου πισω..... σε σχεση με την Gb εμενα μου φενεται πολυ ποιο ωραια και γρηγορη...αυτα αν εχετε και καμια αλλη να προτεινεται ευχαριστως. Μενει να δοκιμασω και μια Jb για να καταληξω επιτελους...

 

Έχεις κρατήσει κάποιο backup; Αν ναι κατεβάζεις την εφαρμογή με την οποία κράτησες το backup και τα επαναφέρεις (restore backup). Για τις επαφές πάντως ο πιο γρήγορος και ασφαλής τρόπος επαναφοράς τους είναι με τον συγχρονισμό των επαφών από ρυθμίσεις/λογαριασμοί/google/συγχρονισμός επαφών.

 

Από Jb μπορείς να δοκιμάσεις την CyanogenMod 10 by ivendor που είναι η βάση των υπολοίπων, την PAC-man που έχει πολλές ρυθμίσεις, την RemICS με το S3 look (αν σου αρέσει), ή την EHNDROIX που είναι αρκετα διαφορετική εμφανισιακά και ίσως σου αρέσει.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο! Ίσως κάποια στιγμή αν το ξαναφλασάρεις να λειτουργήσει καλά. Σήμερα είπε ότι θα ανεβάσει νέα βερσιόν.

Το stock kernel πάντως του ivendor είναι αυτό εδώ, για να μην φλασάρεις ξανά τη ρομ.

Καλό kernel επίσης είναι και το JaggyKernel 1.1.1, ίσως με μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας.

 

Το Jaggykernel 1.1.1 πάντως είναι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα. Παίζει το Temple Run 2 χωρίς καθόλου lags. Μοναδικό μειονέκτημα είναι η μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη καλώς ήλθες!

 

Η baseband είναι το modem του τηλεφώνου και είναι υπεύθυνο για την ποιότητα του σήματος (κλήσεις, wifi, δεδομένα, 2g/3g, gps) ακόμα και για την μπαταρία. Σχεδόν κάθε stock rom έχει το δικό του modem. Αν φλασάρεις μία stock rom θα περάσεις στο τηλέφωνο και την δική της baseband. Αν φλασάρεις μία άλλη stock rom θα αλλάξει και η baseband. Δεν αλλάζει όμως με το φλασάρισμα custom roms. Όσες φορές και να φλασάρεις δηλαδή custom roms θα έχεις πάντα την KPL. Αυτήν μαζί με την KPM είναι δοκιμασμένες και καλές baseband, οπότε δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να την αλλάξεις.

 

Βρίσκεις κάποιες basebands εδώ (κάτω-κάτω) και ο τρόπος εγκατάστασης γίνεται απλά μέσω odin (κατεβάζεις τον συμπιεσμένο φάκελο της baseband, τον αποσυμπιέζεις, παίρνεις το αρχείο από μέσα και το τοποθετείς στο πεδίο "phone" του odin, πατάς start και σε λίγα δευτερόλεπτα θα είσαι έτοιμος).

 

 

Εγώ έχω σαν baseband KPG.

Κατέβασα το KPM. Μέσα έχει ένα .tar αρχείο και μέσα στο .tar έχει

ένα amss.mbn. Η διαδικασία με το oddin είναι:

Στο OPS βάζω το AriesVe

Στο phone θα βάλω το .tar και πατάω Start.

Σωστά?

 

edit: Να'σαι καλά kouros!!!!!!!!

 

Μέχρι την ICS χρησιμοποιούσα το fastergps και πραγματικά το gps κλείδωνε

σε δευτερόλεπτα. Στην JB αργεί όμως. Σήμερα έβαλα το tweak και θα το δοκιμάσω.

Edited by deinosauraki
Ξέρω τι έκανες στο σεισμό του '99.....Έβλεπες Baywatch! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω σαν baseband KPG.

Κατέβασα το KPM. Μέσα έχει ένα .tar αρχείο και μέσα στο .tar έχει

ένα amss.mbn. Η διαδικασία με το oddin είναι:

Στο OPS βάζω το AriesVe

Στο phone θα βάλω το .tar και πατάω Start.

Σωστά?

 

Πολύ σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κρατήσει κάποιο backup; Αν ναι κατεβάζεις την εφαρμογή με την οποία κράτησες το backup και τα επαναφέρεις (restore backup). Για τις επαφές πάντως ο πιο γρήγορος και ασφαλής τρόπος επαναφοράς τους είναι με τον συγχρονισμό των επαφών από ρυθμίσεις/λογαριασμοί/google/συγχρονισμός επαφών.

 

Από Jb μπορείς να δοκιμάσεις την CyanogenMod 10 by ivendor που είναι η βάση των υπολοίπων, την PAC-man που έχει πολλές ρυθμίσεις, την RemICS με το S3 look (αν σου αρέσει), ή την EHNDROIX που είναι αρκετα διαφορετική εμφανισιακά και ίσως σου αρέσει.

Buck up ειχα κρατησει μονο μεσα απο το Kies...θα κοιταξω και τις jb και θα ενημερωσω!!

Edited by cobran
Link to comment
Share on other sites

Όταν βγάζει μήνυμα για ota update το κάνουμε; Προσέχουμε κάτι; Έχω cyanogenmod invendor με kernel nexus

 

Είναι μήνυμα ότι ανέβηκε νέα ρομ. Απλά το επιλέγεις και κατεβαίνει. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα εσύ.

Σε μένα όπως και την προηγούμενη φορά δεν λειτούργησε σωστά και την εγκατέστησα χειροκίνητα. Πάντως η νέα ρομ του ivendor πετάει.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

τωρα για να βαλουμε τη νεα εκδοση (τωρα εχω την alpha 7) χειτοκινητα, υπαρχει τροπος να γινει χωρις να ξανακανεις τις ρυθμισεις απ την αρχη; δε με νοιαζει να ξαναπερασω τις εφαρμογες, τις ρυθμισεις συστηματος εννοω.

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μόνο wipe cache και wipe dalvik cache πριν και μετά την εγκατάσταση της ρομ και των gapps και δεν θα πειραχθούν εφαρμογές και ρυθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστώ, τα υπολοιπα δε χρειάζετε να γίνουν clear επειδή είναι η ίδια έκδοση απλά νεότερη ? (για να μαθαίνουμε!)

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Την EHNDROIX που ακριβως μπορω να την βρω γιατι στο XDA δεν βρηκα λινκ ακομα!!!

Edit Νομιζω πως το βρηκα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2005808

Edited by cobran
Link to comment
Share on other sites

Την EHNDROIX που ακριβως μπορω να την βρω γιατι στο XDA δεν βρηκα λινκ ακομα!!!

Edit Νομιζω πως το βρηκα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2005808

 

Σήμερα ξημερώματα είπε ότι θα ανεβάσει καινούρια βερσιόν βασισμένη στην τελευταία ρομ του ivendor, οπότε καλύτερα να περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξημερώματα είπε ότι θα ανεβάσει καινούρια βερσιόν βασισμένη στην τελευταία ρομ του ivendor, οπότε καλύτερα να περιμένεις.

 

Edit Στατιστικα η Most used ρομ ποια ειναι??? Gb Jb ή ics?

Δοκιμασα και την EHNDROIX II_13.2.10_GT-I9001 χωρις να δουλευει το Wifi και τελικα αποφασισα για αποψε να μεινω σε ics ρομ .........

Edited by cobran
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να έχω δυνατό ήχο κλήσης και παράλληλα χαμηλό ήχο στο άγγιγμα,έχω JB Remics και Nexus kernel. Δεν μπορώ να βρώ με τπτ πως θα έχω δυνατό ήχο κλήσης και παράλληλα να μην με ξεκουφαίνει όταν το αγγίζω... Η επιλογή που μου δίνει στους ήχους, τα αυξομειώνει και τα δύο ταυτόχρονα
Link to comment
Share on other sites

Mπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει αν συνδέεται το τηλέφωνο με τον υπολογιστή μέσω USB ενώ έχει φλασάρει το V7 Nexus Kernel; Ξέρω οτι αν είναι ενεργοποιημένο το fast charge δεν μπορεί να γίνεται μεταφορά δεδομένων. Στην AOKP βέβαια δεν βλέπω πουθενά επιλογή απενεργοποίησης του fast charge. Απο χθες το βράδυ παιδεύομαι αλλά δεν μπορώ να μεταφέρω με τίποτα αρχεία μέσω usb.
Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

και νομίζω οτι το οι προηγούμενες εκδώσεις που είχα, ήταν καλύτερες-πιο γρήγορες!!

Έψαξα να δω τι νέο υπάρχει να δοκιμάσω και μπερδεύτηκα, έχει πάρα πολλά!!!!!

ετσι λοιπόν, έρχομαι να ρωτήσω την γνώμη σας!

Τι θα προτείνετε? Να γυρίσω σε 4.0 μήπως? :)

 

Ευχαριστώ!

Edited by jean86
Link to comment
Share on other sites

Mπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει αν συνδέεται το τηλέφωνο με τον υπολογιστή μέσω USB ενώ έχει φλασάρει το V7 Nexus Kernel; Ξέρω οτι αν είναι ενεργοποιημένο το fast charge δεν μπορεί να γίνεται μεταφορά δεδομένων. Στην AOKP βέβαια δεν βλέπω πουθενά επιλογή απενεργοποίησης του fast charge. Απο χθες το βράδυ παιδεύομαι αλλά δεν μπορώ να μεταφέρω με τίποτα αρχεία μέσω usb.

 

To nexus kernel το χρησιμοποιούσα μέχρι χθες που φλάσαρα τη νέα βερσιόν του ivendor (κρατώντας ακόμα το stock kernel που είναι άριστο), αλλά δεν είχα κανένα πρόβλημα, ούτε κάποιος άλλος ανέφερε κάτι τέτοιο. Το πρόβλημα ίσως να υπάρχει επειδή το kernel είναι φτιαγμένο για jb rom μόνο.

 

Για το Nexus kernel 4.1.5 εχουμε κανενα λινκ απο XDA + ρομ??

 

Το Nexus kernel έχει φθάσει στη έκδοση 7 και θα το βρεις εδώ. Είναι μόνο για jb roms.

 

Καλησπέρα,

Έχω αυτά....

Screenshot_2013-02-12-16-39-55.png

και νομίζω οτι το οι προηγούμενες εκδώσεις που είχα, ήταν καλύτερες-πιο γρήγορες!!

Έψαξα να δω τι νέο υπάρχει να δοκιμάσω και μπερδεύτηκα, έχει πάρα πολλά!!!!!

ετσι λοιπόν, έρχομαι να ρωτήσω την γνώμη σας!

Τι θα προτείνετε? Να γυρίσω σε 4.0 μήπως? :)

 

Ευχαριστώ!

 

*δε ξέρω γιατί δε φαίνεται η εικόνα, μόνο με δεξί κλικ αντιγραφή url! sorry, αν ξέρει κάποιος ας μου πεί να το διορθώσω! :)

 

Αν θέλεις μπορείς να επιλέξεις απάντηση/πρόσθετες επιλογές και μετά από την διαχείρηση συνημμένων να ανεβάσεις την εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...