Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκανα καταργηση τις ενημερωσεις του market και γυρισε σε 3.5.16 και δεν κανει αναβαθμιση, προς το παρον δηλαδη παγωσε η αναβαθμηση.

Οποιος θελει μπορει να το λειτουργει κ ετσι μεχρι να μας δωσουν την 3.7.13

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω ρε παιδια, γιατι νομιζω οτι το market ηταν πιο ωραιο στην εκδοση 2.2 ; Φορτωνε πιο γρηγορα και τα μενου του ηταν πιο ομορφα και κατανοητα. Συμφωνει αραγε κανεις αλλος μαζι μου;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το πηρα το κινητο εχω τι εξης προβήμα κ παρακαλω βοηθηστε ηsd sd καρτα ειναι 5ρα κ αδεια, εφοσον εχω λοιπον κατεβασει εφαρμογες κ παω μετα να τις περασω στην sd (το εχει σαν usb) ,τοτς μου γραφει ανεπαρκης χωρος, γιατι; τι προγραμματα να βοηθησω τι του ταιριαζει πειτε κανα δυο τρια βασικα γιαυτο το μινητο,ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε με το App2SD

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD v0.6.6

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Να κάνω μια πρόταση?

Παίζει να μπει ένα poll στην αρχή του θέματος και να ψηφίζει ο κάθε ένας

την καλύτερη rom? Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο για όσους δεν έχουν πολύ

χρόνο, να δοκιμάσουν τις 2-3 πιο δημοφιλείς και να διαλέξουν την ιδανική γι'αυτούς,

παρά να τις δοκιμάζουν όλες.

Ξέρω τι έκανες στο σεισμό του '99.....Έβλεπες Baywatch! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια sos ειμαι ασχετος οκ,απλα προχτες το πηρα κ το ψαχνω ακομα ,λοιπον sd ανοιξα το κινητο δεν εχει ομως στις πληροφοριες οταν μπαινω λεει

 

memory info (ram)

used 199 mb

free 159mb

 

phone space info (rom)

used 404 mb

free 953 mb

 

sd card space

used 1m

free 4.98 gb

 

οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης

1) καταρχην στην ram ,εχει 512 ,απο πανω το συνολο ελευθερης κ δεσμευμενης ειναι 350 περιπου τα υπολοιπα που ειναι ?

 

2) rom 1,400gb ?

 

3) sd μα δεν εχει καμια καρτουλα που βρεθηκαν τα 5 gb στρογγυλα μηπως ειναι της rom

4) κατεβασα το προγραμματακι που μου ειπε ο φιλος απο πανω ,παλι δεν μου μετακινει κατι στην sd( φυσιολογικο απο την μια διοτι δεν υπαρχει καρτα) . Οποτε το θεμα μου ειναι ΤΑ 5GB ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ,ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ Η ΘΑ ΓΕΜΙΣΕΙ Κ ΘΑ ΑΡΓΕΙ ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

1) Τα υπόλοιπα δεσμεύονται από το λειτουργικό.

2) Τόσο είναι η ROM στην οποία γίνεται η εγκατάσταση των εφαρμογών.

3-4) SDCard είναι ο εσωτερικός χώρος αποθήκευσης που είναι 5GB στον οποίο χώρο γίνεται και η μεταφορά των εφαρμογών από την ROM (τηλέφωνο) αν το υποστηρίζουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Superuser σε ευχαριστω δεν εχω καταλαβει παλι το εξης οκ 5gb κ 1.4 gb ,υπαρχει περιπτωση τα 1.4 να εχουν γεμισει κ να μην με αφηνει να χρησιμοποιησω τα 5gb ? διοτι σε αυτα ως τωρα με οτι εφαρμογες κ να περνω δεν πανε εκει .

Επισης η πιο καλυτερη rom για αυτο το κινητο ποια ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στην διαχείριση εφαρμογών από τις ρυθμίσεις, επέλεξε την εφαρμογή που θες και πάτα "Μετακίνηση στην κάρτα SD". Με αυτόν τον τρόπο μετακινείς τις εφαρμογές από το τηλέφωνο στην SDCard και το αντίθετο.

Δεν ξέρω ποια ROM είναι η καλύτερη για το I9001 γιατί εγώ έχω το I9000.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον διοτι εκει υπαρχει κ το προβλημα,οπως καταλαβες κ εγω μετα απο καρτα sd ξεχωριστη δεν υπαρχει ,. Πηγα λοιπον στο"ρυθμισεις αποθηλευσης "

κ εκει που λεει "συσκευη αποθηκευσης usb" λεει "συνολικος χωρος 4.99gb"

 

Oταν λοιπον παω στις εφαρμογες κ παω να πατησω "μετακινηση στη συσκ. usb" tote μου εμφανιζει "ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ . ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ ΜΝΗΜΗ "

 

Γιατι μου το κανει αφου εχει 4.99gb ελευθερα?

Link to comment
Share on other sites

καταρχην υπαρχουν 5gb μνημες memory stick;; Αφου δεν βλεπεις καποια μνημη οπως λες αγορασε μια και βαλε και δες τι θα σου λεει. Μπορει απλα να εχει φαει καποιο κολημα το κινητο...Αν μπορεις ανεβασε μια φωτο να δουμε και εμεις τι λεει..

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια θα θελα τα φωτα σας. εχω το galaxy s plus περιπου 3 μηνες δεν ξερω απο roms firmware kernel και πως να τα βαζω στο κιν. πριν ενα μηνα το κινητο ηταν μια χαρα πολυ γρηγορο δουλευε αψογα χωρισ να κολλαει μεχρι που μου επεσε κατω και αλλαξα οθονη και πλακετα.

 

Μετα μου το κανανε αναβαθμιση απο το service σε 2.3.6 απο τοτε το κινητο δεν εχει δουλεψει ποτε σωστα, αναβει η οθονη απο μονη της οταν ειναι σε αδρανεια, κολλαει ο browser τα παιχνιδια οι φωτογραφιες σχεδον στα παντα. κανει επανεκινησεισ μονο του μου χει σπασει κυριολεκτικα τα @..... μου ρχεται να το σπασω.

 

μπορει σας παρακαλω να μου πει καποιος πως να αλλαξω το firmware η καποια rom που εχετε χρησημοποιησει και ειναι εγγυημενα καλη και που θα βρω οδηγιες να το κανω αυτο. βοηθηστε με σας παρακαλω μπασ και ξαναχω το κινητο μου οπως ηταν δεν εχω προλαβει να το χαρω καθολου.

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με πληροφοριες που ισως σας βοηθησουν με το προβλημα μου ειναι οι εξης:

 

Firmware: 2.3.6

Εκδοση βασικου φασματος: i9001 XXKPG

ΕΚΔΟΣΗ KERNEL: 2.6.35.7-perfroot@Dell89#1

Αρ κατασκευης gingerbread xxkps

 

σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην υπαρχουν 5gb μνημες memory stick;; Αφου δεν βλεπεις καποια μνημη οπως λες αγορασε μια και βαλε και δες τι θα σου λεει. Μπορει απλα να εχει φαει καποιο κολημα το κινητο...Αν μπορεις ανεβασε μια φωτο να δουμε και εμεις τι λεει..

 

Τα 5 γιγα που βλέπει είναι η ενσωματωμένη μνήμη για αποθήκευση αρχείων. Εκεί πηγαίνουν οι εφαρμογές αν τις μετακινήσει στην sdcard και όχι στην εξωτερική! (ακόμα και αν βάλει άλλη sd πάνω στην συσκευή δεν πάνε εκεί οι εφαρμογές)

Εμένα με απασχολεί το εξής: Γιατί να θέλεις να μεταφέρεις εφαρμογές στην sd? Εντάξει δε λέω μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα, κάποιο bug και να μη δουλεύει σωστά, αλλά βρε συ γέμισες τα 1,4γίγα ρομ? :blink:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια θα θελα τα φωτα σας. εχω το galaxy s plus περιπου 3 μηνες δεν ξερω απο roms firmware kernel και πως να τα βαζω στο κιν. πριν ενα μηνα το κινητο ηταν μια χαρα πολυ γρηγορο δουλευε αψογα χωρισ να κολλαει μεχρι που μου επεσε κατω και αλλαξα οθονη και πλακετα.

 

Μετα μου το κανανε αναβαθμιση απο το service σε 2.3.6 απο τοτε το κινητο δεν εχει δουλεψει ποτε σωστα, αναβει η οθονη απο μονη της οταν ειναι σε αδρανεια, κολλαει ο browser τα παιχνιδια οι φωτογραφιες σχεδον στα παντα. κανει επανεκινησεισ μονο του μου χει σπασει κυριολεκτικα τα @..... μου ρχεται να το σπασω.

 

μπορει σας παρακαλω να μου πει καποιος πως να αλλαξω το firmware η καποια rom που εχετε χρησημοποιησει και ειναι εγγυημενα καλη και που θα βρω οδηγιες να το κανω αυτο. βοηθηστε με σας παρακαλω μπασ και ξαναχω το κινητο μου οπως ηταν δεν εχω προλαβει να το χαρω καθολου.

 

Μπορεί κάτι να μην πήγε καλά κατά την εγκατάσταση. Δοκίμασες να κάνεις factory reset (επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων);

 

Αν θες να εγκαταστήσεις άλλο firmware ή rom πρέπει πρώτα να γίνεις root. Κατεβάζεις ένα ζιπαρισμένο αρχείο το βάζεις μέσα στην sdcard και μετά το εγκαθιστάς από recovery. Οδηγίες εδώ.

 

Αν θες να εγκαταστήσεις εργοστασιακή rom μπορείς να εγκαταστήσεις μία από τις πιο πρόσφατες (ATO, I9001XXKQE) που θα βρεις εδώ (είναι η 22η στην σειρά από πάνω), ενώ οδηγίες εγκατάστασης μέσω odin μπορείς να βρεις εδώ

 

Αν θες να εγκαταστήσεις μία απροβλημάτιστη custom rom θα σου πρότεινα την GIGABREAD v0.6.6

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD v0.6.6

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κουρο. διαβασα για την ρομ που λεσ και γενικα πολλα πραγματα απο το σαιτ και θα προσπαθησω να περασω την ρομ που ειπες.εκανα εργοστασιακεσ ρυθμισεισ ναι αλλα το προβλημα με την οθονη παραμενει.

 

η μονη μου αναστολη στο να βαλω αλλη ρομ αυτη που ειπεσ που φενεται πολυ καλη, ειναι το οτι δεν εχω ξανακανει κατι τετοιο και φοβαμαι μην κανω καμια @ και το αποτελειωσω εντελως το κινητο.

 

υπαρχουν καμια μετρα που μπορω να παρω σε περιπτωση που κανω καποιο κακο χειρισμο για να γυρισω στην προτερη κατασταση και τι πρεπει να προσεξω στο να φλασαρω αλλη ρομ ζητω την εμπειρια σου.

ευχαρισ.τω για το ενδιαφερον

Link to comment
Share on other sites

Να σου εξασφαλίσει κάποιος ότι 100% όλα θα πάνε καλά δεν γίνεται.

Πάντα υπάρχει μια μικρή πιθανότητα κάτι να πάει στραβά :)

Γενικά είναι πολύ εύκολη διαδικασία, αρκεί να την κάνεις μία φορά (προσωπικά το έχω κάνει αμέτρητες φορές). Κράτησε απλώς κάποια backup από επαφές, εφαρμογές, κλπ.

 

Διάβασε και τους δύο οδηγούς που θα βρεις εδώ και εδώ.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD v0.6.6

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα διαβαζω πως να κανω ρουτ το κινητο και εχω καταλαβει τον τροπο. απλα οταν σβηνω το κινητο για να μπω σε recovery mode και το βαζω στο usb μου βγαζει οδηγο ευρεσης νεου υλιικου και μου ζηταει συνδεση με το ιντερνετ για να το κανει εγκατασταση πρπει να κανω κατι μεσα απο τις ρυθμισεις usb του κινητου σε ποια επιλογη πρπει να το εχω ευχαριαστω
Link to comment
Share on other sites

Nikospot ακριβως στην ενσωμετωμενη οπως λες, απλα επειδη το πηρα μεταχειρισμενο κ το επαιζα ειδα οτι δε με αφηνε οποτε ειναι προβλημα απο τι καταλαβα κ γιαυτο ρωταω,οχι τα 1.4 δε τα γεμισα αλλα αν θελω να περασω,τραγουδια ταινιες δε θα αναγκαστω; μου γραφει συνεχεια ανεπαρκης μνημη, του εχω κανει ρεσετ στις εργοστασιακες ρυθμισης κ φορματ(διαμορφωση) τα 5γιγα μηπως εφτιαχνς αλλα παλι τιποτα...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα διαβαζω πως να κανω ρουτ το κινητο και εχω καταλαβει τον τροπο. απλα οταν σβηνω το κινητο για να μπω σε recovery mode και το βαζω στο usb μου βγαζει οδηγο ευρεσης νεου υλιικου και μου ζηταει συνδεση με το ιντερνετ για να το κανει εγκατασταση πρπει να κανω κατι μεσα απο τις ρυθμισεις usb του κινητου σε ποια επιλογη πρπει να το εχω ευχαριαστω

 

Θέλει να εγκαταστήσει τους drivers. Συνέχισε με την εγκατάσταση

 

----------------------------------------------------------------------------------------

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD v0.6.6

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Θέλει να εγκαταστήσει τους drivers. Συνέχισε με την εγκατάσταση

 

kouro σε πρηξα ρε φιλε, σε ποια επιλογη να το χω στις ρυθμισεις usb τησ συσκευησ εγω το χω συσκευη αποθηκευσης. και οταν βαζω το καλωδιο οταν ειναι κλειστο λεει παρουσιαστηκε ενα προβλημα κατα την εγκατσσαση το νεο υλικο ισωσ δεν λειτουργει σωστα

ακυρο ολα οκ μολισ το ρουταρα

Edited by vaios_d
Link to comment
Share on other sites

για να φλασαρω την gigabread θα περασω το zip στην sd και θα κανω recovery με το odin δεν βγαζω ακρη θα γινει ετσι η μονο απο odin?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...