Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άσε vdeverak, έχω αφηνιάσει τον τελευταίο καιρό :lol:

Μην εμπιστεύεσαι το Quadrant, είναι πέρα για πέρα αναξιόπιστο. Το antutu είναι πολύ πιο αξιόπιστο (κάνε το τεστ δύο φορές τη μία αμέσως μετά την άλλη), αν και εκείνο που έχει πρωτίστως σημασία είναι η πραγματική αίσθηση.

 

EDIT: Και για όποιον θέλει να μάθει τον ορισμό της πραγματικής ταχύτητας και του σπινταρίσματος, ας δοκιμάσει την broodrom business edition και αφού κάνει το αρχικό σετάρισμα, ας επιλέξει από την εφαρμογή "LidroidParts" στα "Window animations speed" και "Transition animations speed" το fast!!!

 

Είναι η μοναδική φορά που παρουσιάστηκε custom rom χωρίς ούτε ένα bug!. Έχει stock kernel με ουσιαστική υποστήριξη από scripts στον φάκελο init.d, διάφορες επιλογές κλειδώματος και κορυφαίο gps (χρησιμοποιώντας το gps configuration tool, επιλέγουμε "europe" και "gr"), καλή διαχείρηση μνήμης και μπαταρία. Το μόνο που της λείπει είναι το εικονίδιο με το ποσοστό της μπαταρίας αλλά έφτιαξα ένα από UOT Kitchen και για όποιον ενδιαφέρεται μπορεί να το κατεβάσει από εδώ (η εγκατάσταση γίνεται μέσω cwm).

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: broodROM Business Edition

Οδηγός για νέους χρήστες

 

καλημερα κουρος επιβεβαιωνω ειναι εξαιρετικα γρηγορη ,τωρα κατι αλλο εχεις δοκιμασει το touch recovery?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το είχα εγκαταστήσει για να δω πως είναι αλλά δεν το δοκίμασα. Κάποια στιγμή θα το κάνω. Βολεύει πάντως γιατί μπορείς να εγκαθιστάς και τις cm από εκεί χωρίς να χρειάζεται ν'άλλάξεις recovery.

 

Πολύ καλές ρομ οι shadow, broodrom, crybernation, αλλά τελικά επιλέγω gigabread, γιατί είναι η μόνη (μαζί με τη NitroX), που έχει ics animations και μάλιστα me gigabread theme :p

Μέχρι να διορθωθεί λίγο ακόμα η cm7 (που την θεωρώ ως την καλύτερη gigabread rom που υπάρχει) για να μπορώ να παίζω χωρίς lags το temple run.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD+

KERNEL: FeaCore Phoenix nonOC FMR 1.4

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Το είχα εγκαταστήσει για να δω πως είναι αλλά δεν το δοκίμασα. Κάποια στιγμή θα το κάνω. Βολεύει πάντως γιατί μπορείς να εγκαθιστάς και τις cm από εκεί χωρίς να χρειάζεται ν'άλλάξεις recovery.

 

Πολύ καλές ρομ οι shadow, broodrom, crybernation, αλλά τελικά επιλέγω gigabread, γιατί είναι η μόνη (μαζί με τη NitroX), που έχει ics animations και μάλιστα me gigabread theme :p

Μέχρι να διορθωθεί λίγο ακόμα η cm7 (που την θεωρώ την καλύτερη gigabread rom που υπάρχει) για να μπορώ να παίζω χωρίς lags το temple run.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD+

KERNEL: FeaCore Phoenix nonOC FMR 1.4

Οδηγός για νέους χρήστες

τα ics animations δεν μπορω με καποιο τροπο να τα περασω στην broodrom business edition

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα υπάρχει κάποιος τρόπος αλλά δεν τον γνωρίζω. Βρήκα αυτό στους xda, ακολούθησα όλες τις οδηγίες αλλά δεν έγινε κάτι. Κάποια στιγμή μάλλον θα το ξαναδοκιμάσω, ίσως να έκανα κάποιο βήμα λάθος. Όποιος γνωρίζει κάποιον τρόπο ας μας πει.

 

EDIT 1: Μόλις είδα ότι στο UOT Kitchen υπάρχει επιλογή για ICS animations (Window/τικάρουμε το use this mod). Οδηγίες για το UOT Kitchen υπάρχουν εδώ. Θα το δοκιμάσω στην broodrom business edition.

 

EDIT 2: Λειτουργεί! Μαζί με τα ics animations, πρόσθεσα ένα εικονίδιο που να δείχνει το ποσοστό της μπαταρίας και την γραμματοσειρά ubuntu (είναι η αγαπημένη μου). Για όποιον ενδιαφέρεται για όλο αυτό το "πακέτο" μπορεί να κατεβάσει το ζιπαρισμένο αρχείο από εδώ, να το ρίξει στην εσωτερική ή εξωτερική κάρτα και να το εγκαταστήσει απλώς από recovery (cwm).

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD+

KERNEL: FeaCore Phoenix nonOC FMR 1.4

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Kouros πως τη βλεπεις την broodrom ειναι καλυτερη απο την gigabread+?

Ειναι ακομα beta και το σκεφτομαι...μη βγαζει καινουργια εκδοση καθε τρεις κ λιγο για να διορθωνει Bug.

Ανεβασε κανα screenshot απο το μενου κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Kouros πως τη βλεπεις την broodrom ειναι καλυτερη απο την gigabread+?

Ειναι ακομα beta και το σκεφτομαι...μη βγαζει καινουργια εκδοση καθε τρεις κ λιγο για να διορθωνει Bug.

Ανεβασε κανα screenshot απο το μενου κτλ...

 

Είναι η μοναδική φορά που παρουσιάζεται μια custom rom, χωρίς κανένα bug! Δεν την θεωρώ καλύτερη από την gigabread+ (την εγκατέστησα για να πειραματιστώ κυρίως με τα ics animations) και αν είσαι ικανοποιημένος με τη gigabread+, δεν νομίζω ότι χρειάζεται ν'άλλάξεις. Εξάλλου αυτήν δεν είναι η τελική βερσιόν, ενώ από μέρα σε μέρα θα ανεβάσει και την RC5 rev.2.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD+

KERNEL: FeaCore Phoenix nonOC FMR 1.4

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα με όλες τις ρομ η μπαταρία πάνω - κάτω έχει την ίδια διάρκεια ζωής. Κάτι λέει ότι θα κάνει με αυτό ο dev της gigabread.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD+

KERNEL: FeaCore Phoenix nonOC FMR 1.4

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις το gigatweaks script ειναι λιγο καλυτερα...

Χτες το βραδυ οταν επεσα για υπνο στις 3 ειχε 57% και το πρωι στις 11 ειχε 48% με τα αρχικα scripts.

Νομιζω πως ειναι πολυ για stand buy, με shadow ειχα 2-4% καταναλωση στην ιδια περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ κατανάλωση, έχεις δίκιο. Έχεις δοκιμάσει το toogle 2g/3g; Όσοι το έχουν δοκιμάσει έχουν δει σημαντική διαφορά στην ζωή της μπαταρίας.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD+

KERNEL: FeaCore Phoenix nonOC FMR 1.4

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο κάνω. Στη θέση σου θα γύριζα στη shadow (ήδη την έχω εγκαταστήσει ξανά και έβαλα ics animations, λειτουργούν μια χαρά). Η ζωή της μπαταρίας είναι σημαντικός παράγοντας.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD+

KERNEL: FeaCore Phoenix nonOC FMR 1.4

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Τα εφέ που κάνει το τηλέφωνο κατά την εναλλαγή των μενού όταν έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή "όλες οι κινήσεις" από ρυθμίσεις/εμφάνιση/κινούμενη εικόνα. Στην stock gigabread rom το μενού "έρχεται από δεξιά ή από αριστερά", ενώ στην ics το εφέ της αλλαγής είναι διαφορετικό.

 

H gigabread είναι η μοναδική custom rom που με gigabread theme έχει αυτό το εφέ ενσωματωμένο. Εξάλλου όπως είπα πιο πριν, όλες αυτές οι ρομ, shadow, broodrom, gigabread, crybernation, είναι εξίσου καλές και ο μοναδικός λόγος που είχα επιλέξει την gigabread ήταν τα ics animations. Για κάποιους μπορεί να μην έχουν σημασία, για μένα έχουν. Αλλά έχω βρει τον τρόπο πια να τα εγκαθιστώ σε κάθε ρομ. :)

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD+

KERNEL: FeaCore Phoenix nonOC FMR 1.4

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εδώ. Γίνεται μέσω Uot kitchen και τελικά εγκατάσταση μέσω cwm.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD+

KERNEL: FeaCore Phoenix nonOC FMR 1.4

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την Gigabread+ και ενεργοποιημένο το toggle 2g/3g φτάνω αυτονομία 2 μέρες με περίπου 2 ώρες internet (wifi & 3G) και ομιλία γύρω στην 1 ώρα. Με το Toggle 2g/3g κέρδισα περίπου μισή μέρα....κάνει καλή δουλειά. Αντιθέτως με Shadow δεν έβγαζα 1 μέρα και με την Broodrom RC5 γύρω στην μιάμιση μέρα
Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Μετα την broodromRC4 και NitrοX 6.1 καταληγω στο οτι το κινητο πεταει μετα το περασμα της καθε rom, αλλα απο την στιγμη που επαναφερω τα προγραμματα κ τις επαφες μου, το κινητο λαγκαρει.......

Μηπως κανω κατι λαθος ή παραλειπω κατι??Πριν κ μετα το περασμα της rom κανω hard reset

Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

Μήπως επαναφέρεις τα δεδομένα σου και τις ρυθμίσεις από recovery backup; Τις περισσότερες φορές λειτουργεί ακόμα και αν πάμε σε διαφορετική ρομ, μερικές φορές όμως όχι.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD+

KERNEL: FeaCore Phoenix nonOC FMR 1.4

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Έχει τη συσκευή η αδερφή μου. Είναι βασική της χρήση η βιντεοκλήση μέσω skype. Ανέκαθεν είχε προβλήματα (ανεστραμένη κάμερα κλπ). Μέχρι πριν λίγο καιρό δούλευε με παλιότερη έκδοση της εφαρμογής. Εδώ και κάποιους μήνες δεν μπορεί να δώσει εικόνα, από την μπροστινή κάμερα (βλέπω μαύρη οθόνη σε βιντεοκλήση). Έχω δοκιμάσει διάφορα. Ακόμα και ένα modded skype, απο xda. Τίποτα.

Της έχω περάσει broodrom RC5. Ο γαμπρός μου με την ίδια συσκευή, "μαμά", αλλά παλιότερης σειράς δεν έχει κανένα πρόβλημα. Μήπως έχετε κάποια λύση, που ίσως, μας έχει διαφύγει;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να αλλάξεις kernel; Δεν χρησιμοποιώ το skype αλλά πολλοί είχαν πρόβλημα με τον skyhigh για kernel. Αν θές εγκατέστησε τον feacore phoenix (εγκατάσταση μέσω recovery) από εδώ και αν δεν γίνει κάτι, τότε πρέπει να βρεις την σωστή βερσιόν του skype. Κάποιος που το χρησιμοποιεί μπορεί να σου πει. Έχεις την νεότερη έκδοση του skype;

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD+

KERNEL: FeaCore Phoenix nonOC FMR 1.4

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν μπορώ να ρωτήσω στο XDA ρωτάω εδώ μήπως και κάποιος ξέρει.

Φοράω τη NitroX 6.1 και είμαι ευχαριστημένος. Βγήκε η έκδοση 6.5 και θέλω να την περάσω χωρίς να χάσω καμιά από τις ρυθμίσεις μου ούτε και εφαρμογές βέβαια. Στα στοιχεία εγκατάστασης γράφει "Select "Wipe data / factory reset";

- Choose "Install zip from sdcard"; Μ αυτόν τον τρόπο δεν σβήνονται τα πάντα;

Να επαναφέρω μόνο τα Data μετά από Nandroid backup της έκδοσης 6.1?

Ευχαριστώ και πάλι.

Samsung Galaxy S8+

Galaxy Watch 46mm

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν μπορώ να ρωτήσω στο XDA ρωτάω εδώ μήπως και κάποιος ξέρει.

Φοράω τη NitroX 6.1 και είμαι ευχαριστημένος. Βγήκε η έκδοση 6.5 και θέλω να την περάσω χωρίς να χάσω καμιά από τις ρυθμίσεις μου ούτε και εφαρμογές βέβαια. Στα στοιχεία εγκατάστασης γράφει "Select "Wipe data / factory reset";

- Choose "Install zip from sdcard"; Μ αυτόν τον τρόπο δεν σβήνονται τα πάντα;

Να επαναφέρω μόνο τα Data μετά από Nandroid backup της έκδοσης 6.1?

Ευχαριστώ και πάλι.

κανεις ενα nandroid backup την 6.1μετα ολα τα wipe -install rom την 6.5 μετα wipe cache -dalvik cache και μετα απο το nandroid -restore data απο την 6.1δεν χανεις τποτα

Link to comment
Share on other sites

Ο dev της gigabread+ ανέβασε μία νέα βερσιόν σήμερα, που υποτίθεται ότι θα έχει πιο καλή μπαταρία και σκρολάρισμα. Καλά το σκρολάρισμα ήταν και πριν πολύ καλό, τώρα έγινε ακόμα καλύτερο και μένει να δούμε την μπαταρία. Επέλεξα feacore kernel και μετά εγκατέστησα τον nonOC feacore (η ρομ περιέχει ως επιλογή τον υπερχρονισμένο feacore).

 

Τι να πω! Κατά τη γνώμη μου είναι η καλύτερη και πιο σταθερή gigabread rom που υπάρχει αυτή τη στιγμή! Κανένα bug, άψογο σκρολάρισμα, κανένα lag στα παιχνίδια, όλα τα διαθέσιμα mods για το τηλέφωνό μας (εκτός από τις οθόνες κλειδώματος), μεγάλη ποικιλία ήχων, διάφορες γραμματοσειρές, ics animations, πολλά άλλα και κορυφαίο gps (άλλαξα το "europe" σε "gr" και κλείδωσε δορυφόρους για πρώτη φορά και σε κλειστό χώρο σε 13'')!

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD v0.6.6

KERNEL: FeaCore Phoenix nonOC FMR 1.4

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...