Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σας παιδια,καινουργιος και εγω με την κινηταρα αλλα αντιμετωπιζω καποια προβληματα...

1ον το κινητο μου απενεργοποιειται μονο του(και δεν ενεργοποιειται μονο του πρεπει εσυ να το αντιληφθεις οτι εκλκεισε και να το ανοιξεις)με εχει νευριασει αυτο γιατι λογω δουλειας χρειαζομαι να ειμαι διαθεσιμος 24 ωρες

2ον εκει που εχω μπαταρια 60% ξαφνικα μου λεει οτι πρεπει να το φορτισω και παει στα 3% αλλα μετα ανεβαινει και παει σταθερα παλι στο 60%

3ον το samsung kies δεν εχει την εκδοση μας του plus???

 

Τα 2 πρώτα μου φαίνονται πολύ περίεργα...

Για το 1ο: Συμβαίνει όποιο και να είναι το επίπεδο της μπαταρίας? Αν έχεις microsd έχεις δοκιμάσει να την κάνεις format?

Για το 3ο έχω διαμαρτυρηθεί γραπτώς στην Samsung Hellas και απλά με ενημέρωσαν ότι οι παρατηρήσεις μου μεταφέρθηκαν στο αρμόδιο τμήμα... Δηλαδή στον κάδο ανακύκλωσης!!! Το τραγικότερο όλων είναι ότι το Galaxy S Advance (i9070) υπήρχε στο ελληνικό κατάστημα του samsung kies πριν (!!!) κυκλοφορήσει και το δικό μας τόσους μήνες μετά την κυκλοφορία του παραμένει άφαντο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω σοβαρό.

΄Εχω φορτωμένη τη shadow 2.0.0.3A και εξαφανίζονται τα εικονίδια από όλες τις επιφάνειες. Μένουν μόνο τα 4 κάτω, τηλέφωνο, μηνύματα κλπ. Εάν πατήσω το εικονίδιο για τις εφαρμογές βγαίνει ο κύκλος που δείχνει οτι κάτι ψάχνει και μένει εκεί.

Πριν κάνω εγκατάσταση άλλη rom μήπως υπάρχει κάποια λύση; Είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση της shadow.

Ευχαριστώ πολύ

Samsung Galaxy S8+

Galaxy Watch 46mm

Link to comment
Share on other sites

Ποιον Launcher εχεις μηπως φταιει αυτο γιατι εγω δεν εχω κανενα προβλημα με go ex launcher.

 

twlauncher4.0

αν φορτώσω τον golauncher μήπως θα μου τρώει περισσότερους πόρους;

 

και κάτι ακόμα: δεν μπορώ να ενημερώσω google search, maps και ίσως κάποια άλλα. Απεγκατέστησα το google search κατέβασα τη νέα έκδοση και την έκανε εγκατάσταση. Δεν έγινε όμως το ίδιο και με το maps αν και ακολούθησα την ίδια διαδικασία. Παίζει κάτι;

Edited by babamix
συμπλήρωση

Samsung Galaxy S8+

Galaxy Watch 46mm

Link to comment
Share on other sites

twlauncher4.0

αν φορτώσω τον golauncher μήπως θα μου τρώει περισσότερους πόρους;

 

και κάτι ακόμα: δεν μπορώ να ενημερώσω google search, maps και ίσως κάποια άλλα. Απεγκατέστησα το google search κατέβασα τη νέα έκδοση και την έκανε εγκατάσταση. Δεν έγινε όμως το ίδιο και με το maps αν και ακολούθησα την ίδια διαδικασία. Παίζει κάτι;

 

Εγώ έχω τον by deafult tw4 και δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα.

Τώρα για τις εφαρμογές της google που δεν ενημερώνονται το επιβεβαιώνω. Έχω δοκιμάσει να σβήσω την εφαρμογή των χαρτών και να την εγκαταστήσω από το market ξανά και πάλι μου έβγαζε το ίδιο error. ("To αρχείο πακέτου δεν ειναι σωστά υπογεγραμμένο...")

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ ολα βαλε το titanium back up...

Μετα ανοιξε το και πηγαινε εκει που εχει τις εφαρμογες (με κοκκινο του συστηματος) και κανε ενα Tap πανω στην εφαρμογη

και απεγκατεστησε τις ακολουθες... gmail , google search, kies air, layar, think office,youtube και το street view.

Κανε restart το τηλεφωνο και μετα τις κατεβαζεις απο το market.

 

Για το google maps με την εφαρμογη https://play.google.com/store/apps/details?id=de.j4velin.systemappmover&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImRlLmo0dmVsaW4uc3lzdGVtYXBwbW92ZXIiXQ.. μετατρεπεις το google maps σε user app (γινετε και απο το titanium αλλα εμενα εφαγε κολημα με το titanium).

Μετα πας με file manager (να βλεπεις ολους τους φακελους, εχει επιλογη για root) στο data/app και σβηνεις το apk απο google maps

και βαζεις αυτο https://rapidshare.com/files/126555049/com.google.android.apps.maps-1.apk με αδεια rw-r-r και κανεις update κανονικα απο το market.

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 πρώτα μου φαίνονται πολύ περίεργα...

Για το 1ο: Συμβαίνει όποιο και να είναι το επίπεδο της μπαταρίας? Αν έχεις microsd έχεις δοκιμάσει να την κάνεις format?

Για το 3ο έχω διαμαρτυρηθεί γραπτώς στην Samsung Hellas και απλά με ενημέρωσαν ότι οι παρατηρήσεις μου μεταφέρθηκαν στο αρμόδιο τμήμα... Δηλαδή στον κάδο ανακύκλωσης!!! Το τραγικότερο όλων είναι ότι το Galaxy S Advance (i9070) υπήρχε στο ελληνικό κατάστημα του samsung kies πριν (!!!) κυκλοφορήσει και το δικό μας τόσους μήνες μετά την κυκλοφορία του παραμένει άφαντο!

 

δεν εχω micro sd καρτα...

τα ιδια μου εκανε παλι σημερα...με πηραν τηλ και δεν προλαβα καν να το σηκωσω και απενεργοποιειθηκε το κινητο...

εχετε καμια ιδεα τι να κανω???αναβαθμιση λογισμικου???επαναφορα εργοστασιακων???

Link to comment
Share on other sites

twlauncher4.0

αν φορτώσω τον golauncher μήπως θα μου τρώει περισσότερους πόρους;

 

Μάλλον όχι. Πάντα είχα go launcher ex, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, είναι πολύ παραμετροποιήσιμος και έχει συχνές ενημερώσεις που τον βελτιώνουν ολοένα και περισσότερο σε εντυπωσιακό βαθμό! Αν έχεις συνηθίσει πάντως τον twlauncher, δοκίμασε τον tw4.5 που επίσης υπάρχει στην shadow. Αν κατεβάσεις ένα πρόγραμμα σαν το Home Switcher μπορεις να επιλέξεις κάποιον άλλον launcher σαν default.

 

δεν εχω micro sd καρτα...

τα ιδια μου εκανε παλι σημερα...με πηραν τηλ και δεν προλαβα καν να το σηκωσω και απενεργοποιειθηκε το κινητο...

εχετε καμια ιδεα τι να κανω???αναβαθμιση λογισμικου???επαναφορα εργοστασιακων???

 

Αν το αγόρασες πρόσφατα πήγαινε στο κατάστημα και ζήτησε να σου το αλλάξουν. Όταν αγόρασα το δικό μου πριν από οκτώ μήνες από το πλαίσιο δεν μου έκανε σωστό rotation (πολύ πιο μικρό πρόβλημα από το δικό σου) και ούτε που το σκέφτηκα. Τους το γύρισα και ζήτησα αλλαγή. Το κράτησαν για μία μέρα μου είπαν ότι όντως είχε πρόβλημα και μου έδωσαν καινούριο. Αν δεν μπορείς να το κάνεις δοκίμασέ τα όλα (reset, αναβάθμιση λογισμικού, custom rom ίσως).

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: NitroX Galaxy 4.5

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ ολα βαλε το titanium back up...

Μετα ανοιξε το και πηγαινε εκει που εχει τις εφαρμογες (με κοκκινο του συστηματος) και κανε ενα Tap πανω στην εφαρμογη

και απεγκατεστησε τις ακολουθες... gmail , google search, kies air, layar, think office,youtube και το street view.

Κανε restart το τηλεφωνο και μετα τις κατεβαζεις απο το market.

 

Για το google maps με την εφαρμογη https://play.google.com/store/apps/details?id=de.j4velin.systemappmover&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImRlLmo0dmVsaW4uc3lzdGVtYXBwbW92ZXIiXQ.. μετατρεπεις το google maps σε user app (γινετε και απο το titanium αλλα εμενα εφαγε κολημα με το titanium).

Μετα πας με file manager (να βλεπεις ολους τους φακελους, εχει επιλογη για root) στο data/app και σβηνεις το apk απο google maps

και βαζεις αυτο https://rapidshare.com/files/126555049/com.google.android.apps.maps-1.apk με αδεια rw-r-r και κανεις update κανονικα απο το market.

 

όσο και αν παιδεύομαι εδώ και μια ώρα δεν μπορώ να εγκαταστήσω τους χάρτες.

καμιά ιδέα;

Samsung Galaxy S8+

Galaxy Watch 46mm

Link to comment
Share on other sites

Σε πιο βημα κολλησες να σε βοηθησω...

 

Πρώτ' απ' όλα σ' ευχαριστώ για τον κόπο σου.

Με τις υπόλοιπες εφαρμογές όλα εντάξει. (gmail, market search κλπ).

Απεγκαθιστώ το maps.apk αφού το έχω κάνει user/app μεταφέρω στο /data/app το αρχείο "com.google.android.apps.maps-1.apk", αλλάζω τα permissions.

μέχρι εδώ όλα καλά.

Εάν πάω στο market δεν βλέπει την εφαρμογή maps ως εγκατεστημένη. Εάν την κατεβάσω και την εγκαταστήσω μου λέει πως δεν είναι συμβατή υπάρχει σφάλμα.

Εάν κάνω επανεκίνηση, το αρχείο "com.google.android.apps.maps-1.apk" εξαφανίζεται από το φάκελο που το έβαλα.

αν δοκιμάσω να κάνω νέα εγκατάσταση μια από τα ίδια.

Εάν δοκιμάσω να το τρέξω το ίδιο το αρχείο για να εγκατασταθεί παίρνω το μήνυμα πως δεν είναι συμβατό με άλλες εφαρμογές που έχουν κοινά στοιχεία (ή κάπως έτσι, δεν θυμάμαι ακριβώς)

Και προς το παρόν έχω κάνει επαναφορά το παλιό αρχείο που είχα κάνει backup Μέσω του titanium.

Samsung Galaxy S8+

Galaxy Watch 46mm

Link to comment
Share on other sites

Μολις το κανεις user app δεν θα κανεις απεγκατασταση. Απλα θα το σβησεις απο το φακελο data/app και θα βαλεις αυτο που σου εδωσα και μετα update απο το market.

Αν καταλαβα καλα αφου το μετατρεπεις σε user app κανεις καταργηση σαν οπιαδιποτε εφαρμογη, αυτο ειναι το λαθος.

Μολις κανεις τη μεταφορα σε user app δοκιμασε να κανεις ενα update απο το market (πριν αλλαξεις το apk) μηπως το κανει.

 

Παντως σε εμενα δουλεψε με τον πρωτο τροπο.

Edited by lefteris112
Link to comment
Share on other sites

Μολις το κανεις user app δεν θα κανεις απεγκατασταση. Απλα θα το σβησεις απο το φακελο data/app και θα βαλεις αυτο που σου εδωσα και μετα update απο το market.

Αν καταλαβα καλα αφου το μετατρεπεις σε user app κανεις καταργηση σαν οπιαδιποτε εφαρμογη, αυτο ειναι το λαθος.

Μολις κανεις τη μεταφορα σε user app δοκιμασε να κανεις ενα update απο το market (πριν αλλαξεις το apk) μηπως το κανει.

 

Παντως σε εμενα δουλεψε με τον πρωτο τροπο.

Δεν κάνω κάτι διαφορετικό. Μόλις το κάνω User/app το σβήνω από το φάκελο και μεταφέρω στον ίδιο φάκελο το αρχείο που μου έδωσες το οποίο και αλλάζω τα permissions. Στη συνέχεια δεν μπορώ να βρω το update. Αν πάω στο market δεν φαίνεται πως είναι εγκατεστημένη η εφαρμογή.

Αν τρέξω την εφαρμογή δεν εγκαθίσταται ούτε ενημερώνεται.

Μόλις δοκίμασα το δεύτερο τρόπο που μου είπες αλλά ούτε κι αυτός δούλεψε.

Μήπως φταίει πως εσύ έχεις εγκατεστημένο το Skyhigh kernel ενώ εγώ το μανίσιο;

Νομίζω πως θα παρατήσω εδώ τις προσπάθειες.

Samsung Galaxy S8+

Galaxy Watch 46mm

Link to comment
Share on other sites

Τωρα καταλαβα τι κανεις, το ψαχνεις εσυ στο market και ας μην φαινεται εγκατεστημενο.

Ψαχτο και μετα πατα ενημερωση, μολις το κανεις θα στο δειχνει εγκατεστημενο μετα.

 

Κατι αλλο να ρωτησω αν ξερει καποιος....

Στη shadow λεει πως εχει beats audio driver, εγω που εβαλα skyhigh kernel εχω αλλον audio driver?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα τη nitroX 4.5 την εχω απο χθες το βραδυ ,δεν εχει καθολου κολληματα ,απο μπαταρια ακομα δεν ξερω η 4 ηταν ικανοποιητικη δηλ απο το πρωι στις 10 μεχρι βραδυ 10 με 50 λεπτα ομιλιας στο 80% περιπου χωρις αλλο σκαλισμα του κινητου.

το ζιπ το φλασαρεις απο recovery αφου

1)κρατησεις back up την ρομ

2)κρατησεις back up την internal storage στο pc

3)hard reset

4)ολα τα wipes ,data, cache,dalvik cache

5) install rom

6)reboot ,και ξανα hard reset

για καθαρο install :)

α ξεχασα και σε καθε αλαγη ρομ battery callibration

 

τη NitroX4.5 εγκαθιστάς μόνο το αρχείο της Rom; τα υπόλοιπα zip στους άλλους φακέλους δεν χρειάζονται; αν ναι χρειάζεται κάπως να τα ενεργοποιήσεις ή τα βρίσκεις σε κάποια μενού;

ευχαριστώ και πάλι.

Samsung Galaxy S8+

Galaxy Watch 46mm

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγκαθιστάς μόνο το αρχείο της ρομ. Τα υπόλοιπα είναι bootanimations, εγκαθιστάς όποιο θέλεις μέσω cwm, καθώς και εικόνες των εφαρμογών και wallpapers, που τα ρίχνεις απλώς στην sdcard.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: Crybernation 1.0

KERNEL: Stock Kernel with init.d scripts (1400Mhz, antutu 4150)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποιος μπορεί να ανεβάσει το apns-conf.xml με ρυθμίσεις για ελλάδα;

H NitroX 4.5 δεν τα περιλαμβάνει.

Ευχαριστώ

Samsung Galaxy S8+

Galaxy Watch 46mm

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποιος μπορεί να ανεβάσει το apns-conf.xml με ρυθμίσεις για ελλάδα;

H NitroX 4.5 δεν τα περιλαμβάνει.

Ευχαριστώ

Post Greek APN Settings (Cosmote, Vodafone, Wind)

Greek APN Settings (Cosmote, Vodafone, Wind) for Android G1

 

Operator: - Wind

GPRS APN: - gnet.b-online.gr ή gint.b-online.gr

Username: - {blank}

Password: - {blank}

MCC=202

MNC=10

APN type=default

DNS: - 212.152.79.19, 212.152.79.20

 

Operator: - Vodafone GR

GPRS APN: - internet.vodafone.gr ή webonly.vodafone.gr

Username: - {blank}

Password: - {blank}

MCC=202

MNC=05

APN type=default

DNS: - 213.249.17.10, 213.249.17.11

 

Operator: - Cosmote

GPRS APN: - internet

Username: - {blank}

Password: - {blank}

MCC=202

MNC=01

APN type=default

DNS: - 195.167.065.194

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποιος που έχει τη NitroX 4.5 μπορεί να μου στείλει το bootanimation.zip;

Βρίσκεται στο /system/media

Εγκατέστησα τη NitroX 5 και το καινούργιο bootanimation είναι χάλια.

Ευχαριστώ πολύ

 

Ok. Το βρήκα

Edited by babamix

Samsung Galaxy S8+

Galaxy Watch 46mm

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

έχω εγκαταστήσει την shadow0 -rom και το kernel skyhigh-skywalker.έχω να πω ότι ειναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα.και κυρίως απ την διάρκεια μπαταρίας.

ξαφνικά όμως χτες ήθελα να δουλέψω το gps και είδα ότι δεν λειτουργεί.καμία ίδέα?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@ sider82 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1641450

 

@ vdeverak Κατεβασε το αρχειο που σου δινω και βαλτο στο system/etc κανοντας αντικατασταση το προηγουμενο.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

έχω εγκαταστήσει την shadow0 -rom και το kernel skyhigh-skywalker.έχω να πω ότι ειναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα.και κυρίως απ την διάρκεια μπαταρίας.

ξαφνικά όμως χτες ήθελα να δουλέψω το gps και είδα ότι δεν λειτουργεί.καμία ίδέα?

ευχαριστώ

 

Οι ρυθμίσεις του gps είναι στο gps.conf (system/etc). Αν θυμάμαι καλά είναι προρυθμισμένο για την Κίνα. Το ανοίγεις και τροποποιείς κάποια πράγματα στις πρώτες γραμμές, κάνεις save και reboot. Την πρώτη φορά αργεί πάντα να κλειδώσει. Αν και ακόμα δεν βρήκα το ιδανικό gps.conf, αυτό είναι πιο καλό για την χώρα μας από το προηγούμενο. Θα είναι κάπως έτσι:

 

NTP_SERVER=[0123].gr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=[0123].europe.pool.ntp.org

NTP_SERVER=gr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=europe.pool.ntp.org

NTP_SERVER=pool.ntp.org

XTRA_SERVER_1=http://xtra1.gpsonextra.net/xtra.bin

XTRA_SERVER_2=http://xtra2.gpsonextra.net/xtra.bin

XTRA_SERVER_3=http://xtra3.gpsonextra.net/xtra.bin

 

καλημέρα παιδιά.. που θα μπορούσα να βρώ την NITROX 4.5?? ευχαριστώ

 

Η 5.0 είναι πιο πρόσφατη και πιο καλή από τις προηγούμενες βερσιόν. Μπορείς να βρεις την 5.0 εδώ και την 4.5 εδώ από την ιστοσελίδα της NitroX.

 

EDIT: lefteris112 αυτό το gps.conf πρέπει να είναι από την broodrom rv2 και είναι από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει.Vdeverak δοκίμασε και αυτό του lefteris112

 

Παρεμπιπτόντως η NitroX 5.0 έχει αντιγράψει αυτούσια όλα τα scripts του init.d και το build.prop από την BlazR.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD+

KERNEL: FeaCore Phoenix nonOC (1400Mhz, antutu=4100+)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο ειναι που ειχες βαλει εσυ, το εχω φτιαξει και ειναι ετοιμο.

Σε εμενα δουλευει αψογα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

το έβαλα το αρχείο που μου είπες.το ψιλοδοκίμασα αλλα δεν ε'ιδα αποτέλεσμα.η αλήθεια είναι ότι δεν έκατσα πολύ ώρα έξω,αλλά θα το ξαναδοκιμάσω αργότερα σε καλύτερο σημείο.

πρέπει να περιμένω αρκετή ώρα για την 1η φορά?κ με όποιοδήποτε πρόγραμμα gps?;ή άσχετες κ οι 2 ερωτήσεις μου?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...