Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περασα την rc3 r2 παω να ξανα περασω το buckup απο το pc στην εξωτερικη αλλα στην μεση μου ακυρωνει γραφωντας οτι δεν υπαρχει προσβαση η κατεστραμενη καρτα.... τι κανω?

 

To nandroid backup εννοείς; Το βάζεις στην SD ή στην εξωτερική SD; Για δοκίμασε να κάνεις restart γιατί μου το είχε βγάλει και μένα μία φορά.

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λοιπον εκανα επαναφορα απο cwm -system - data - cache - sd. και το κιν ειναι οπως πριν... εχω ομως το μενου στο Power οπως ηταν πριν .. δηλαδη δεν εχω recovery κ.α. τι γινεται ? εκανα πατατα?

αν ναι τι κανω τωρα ...?

Edited by dskopa

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με λίγα λόγια έκανες επαναφορά όλου του συστήματος που είχες πριν φλασάρεις την RC3; Μάλλον πήγε περίπατο και η CWM αν είχες πριν stock rom.
Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με λίγα λόγια έκανες επαναφορά όλου του συστήματος που είχες πριν φλασάρεις την RC3; Μάλλον πήγε περίπατο και η CWM αν είχες πριν stock rom.

 

ναι πριν ειχα την 2,3,6 τζαμπα δηλαδη 4 ωρες....:mad::mad::mad:

 

τωρα τι? ξανα απο την αρχη...?

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

To backup που είχες ήταν όλου του συστήματος μαζί με τις εφαρμογές σου. τώρα απλά επανέφερες τα πάντα. Αυτό που δεν κατάλαβα εγώ είναι τι backup ήταν αυτό που είχες. Nandroid backup μέσω της CWM ή backup με κάποιο πρόγραμμα όπως το Titanium;
Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να κανετε restore τα data σας και οχι ολη τη ρομ, μεσω CWM ->back up and restore->advanced restore και επιλεγεται ειτε interna/external και διαλεγετε data πχ..
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα τα κάνεις πάλι όλα απο την αρχή. Δεν βρίσκω άλλη λύση.

Hard reset > Flash με Odin > Hard Reset και αφού αντιγράψεις πάλι το αρχείο του nandroid backup στην SD κάνε αυτό που σου είπε ο Nikos. Restore /data. Διαφορετικά άμα θέλεις να επαναφέρεις μόνο τις εφαρμογές σου μπορείς να κατεβάσεις απο το market το appextractor το οποίο διαβάζει το nandroidbackup και σε αφήνει να επιλέξεις μία μία τις εφαρμογές που θέλεις να επαναφέρεις. Οταν με το καλό τελειώσεις και έχεις εγκαταστήσει όλα όσα ήθελες κάνε ένα νέο backup και σβήσε το παλιό ή κράτα το απλά κάπου στον H/Y σου.

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

εχω φαει 3,5 ωρες και ακομα παιδευομαι... εκανα restore - data απο cwm αλλα τπτ τωρα δοκιμαζω απο titanium ... αντεγραψα τον φακελο με το buckup απο την καρτα αλλα δεν μου δεινει το σεναριο για επαναφορα τι κανω λαθος....? θα επανερθουν οι εφαρμογες η οχι?

 

Αν περάσεις από μία ρομ σε μια άλλη τα data από το nandroid backup είναι αμφίβολο αν θα επανέρθουν. Αυτό μπορούμε να το κάνουμε όταν θέλουμε να περάσουμε από την μία έκδοση μιας ρομ σε μια άλλη ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ όμως ρομ. Αν από broodrom rc2 περάσεις σε broodrom rc3 ας πούμε. Εσύ προσπάθησες να περάσεις από μία stock σε μία άλλη custom rom και γι'αυτό μάλλον βασανίστηκες.

 

Ξέχνα εδώ το CWM. Κάνε όπως σου είπε ο leon τα hard reset (ένα πριν και ένα μετά την εγκατάσταση) και επανέφερε τις εφαρμογές σου με το titanium ή κάποιο άλλο πρόγραμμα back up. Μετά όταν ξαναστήσεις το τηλέφωνο με broodrom παίρνεις και ένα nandroid backup από το οποίο αν περάσεις μετά σε επόμενη έκδοση της broodrom θα μπορείς να μεταφέρεις τα data μόνο. :)

 

Βtw στο antutu έχω ίδιο σκορ είτε με feacore 1.4 non oc είτε με feacore 1.4 OC στα 1800. O Cranium πήρε πόδι γιατί είχα καταντήσει με μόνιμα συνδεδεμένο το κινητό με το PC είτε με τον φορτιστή.

 

Περίεργο! Σίγουρα άλλαξες την τιμή του επεξεργαστή στα 1800; Πάντως δεν χρειάζοταν να πετάξεις το cranium kernel. Αν κατέβαζες την τιμή του επεξεργαστή στα 1400 με επιλογή για i/ο το vr θα ήταν μια χαρά. Αυτό το kernel χρησιμοποιεί και ο broodblank απ'ότι είχε πει.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC3 (Revision 2)

KERNEL:Feacore Phoenix 1.4 NonOC (smartassV2 / sio)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

ο broodplank με έχει μπερδέψει με το τι kernel φοράει. Συνήθως βλέπω να αναφέρει feacore 1.4 non OC.Ενα άλλο θέμα είναι ποιος governor και I/O είναι τα καταλληλότερα για κάθε kernel. Δεν τα έχει μαζέψει κάποιος σε ένα table οπότε συνεχώς πρέπει να ψάχνουμε σε τόπικ των 200 σελίδων.
Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι κατάλαβα φοράει cranium v6 αλλά χρονισμένο στα 1400 και vr για i/o.

To σίγουρο πάντως είναι ότι οι ενδεδειγμένες τιμές για τα δύο kernel είναι:

για Feacore phoenix (smartassV2 / sio) και για cranium (interactivex / vr). Θεωρούνται οι ιδανικοί συνδυασμοί για επιδόσεις αλλά και για καλή μπαταρία. Προσωπικά μετά από δοκιμές κατέληξα στο πρώτο.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC3 (Revision 2)

KERNEL:Feacore Phoenix 1.4 NonOC (smartassV2 / sio)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Τα περασα ξανα απο την αρχη rc3...reset πριν και μετα

Εκανα restore απο cwm και ολα ειναι στη θεση τους... αλλα το κιν σερνεται...

τι γινεται....?

στο antutu εχω 3768 ενω στην στοκ ειχα 3550 ειναι καλο αυτο?

οταν bootαρει κανει 1 λεπτο και για να ανοιξει φυσιολογικο?

εγχαριστω .....

Ασχετα απο τα νουμερα στο antutu... στο zomn στο rotate οπως και σε ιντερνετ σερνεται... χωρις καν να ανοιξω για games...

Edited by dskopa

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

Σέρνονταν και πριν επαναφέρεις τις εφαρμογές, όταν το τηλέφωνο ήταν "καθαρό"; Βεβαιώσου κατ'αρχήν ότι ο επεξεργαστής λειτουργεί κανονικά. Εγκατέστησε το no frills cpu control είτε από το ¨First run set up tool", είτε από το μάρκετ, άνοιξέ το και σετάρισέ το. Για μέγιστη ταχύτητα βάλε 1,4 Ghz, για ελάχιστη 245 Mhz, για διαχειριστή smartass v2 και για προγραμματιστή i/o βάλε sio. Τσέκαρε το "εφαρμογή στην εκκίνηση" και πάτα εφαρμογή.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC3 (Revision 2)

KERNEL:Feacore Phoenix 1.4 NonOC (smartassV2 / sio)

Link to comment
Share on other sites

Σέρνονταν και πριν επαναφέρεις τις εφαρμογές, όταν το τηλέφωνο ήταν "καθαρό"; Βεβαιώσου κατ'αρχήν ότι ο επεξεργαστής λειτουργεί κανονικά. Εγκατέστησε το no frills cpu control είτε από το ¨First run set up tool", είτε από το μάρκετ, άνοιξέ το και σετάρισέ το. Για μέγιστη ταχύτητα βάλε 1,4 Ghz, για ελάχιστη 245 Mhz, για διαχειριστή smartass v2 και για προγραμματιστή i/o βάλε sio. Τσέκαρε το "εφαρμογή στην εκκίνηση" και πάτα εφαρμογή.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC3 (Revision 2)

KERNEL:Feacore Phoenix 1.4 NonOC (smartassV2 / sio)

 

 

αν κανεις σωστα την εγκατασταση, βαλεις και το σκριπτακι adrenaline το κινητο θα παηγαινει σφαιρα. Προσωπικα με το που τελειωσε η αναβαθμιση εβαλα fearcore OC στα 1,8 και χτες εβαλα επισης το framework rc4 και γενικα το κινητο παει σφαιρα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η SD δεν φορμάρεται με τίποτα ούτε σε pc. 2 φορές μου έτυχε να κολλήσει το κινητό και τις 2 φορές αχρήστευσε την κάρτα.

Aντε πάμε για την 3η και βλέπουμε :wacko:

 

Στο no frills αποκλείεται να έχει βάλει λάθος τιμές μιας και το antutu του βγάζει καλό σκορ. Κάτι με την επαναφορά των δεδομένων πρέπει να παίζει.

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα guys ,νεος στην παρεα του Samsung galaxy S plus και θα ηθελα τα φωτα σας σε ενα θεματακι.

Απο χθες που εγκατεστησα το GO launcher EX μαζι με καποια widgets του , αντιμετωπιζω το εξης προβλημα, εκει που η συσκευη ειναι σε stand by (μαυρη οθονη) ξαφνικα αναβοσβηνει (φυσικα πριν δεν το εκανε αυτο), το εχω ψαξει οσο μπορεσα αλλα δεν μπορεσα να βρω τι φταιει.

 

Αν καποιος μπορει να βοηθησει θα του ειμαι υποχρεος .

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα..

έχει παρατηρήσει κανείς πρόβλημα με τα ακουστικά;; όταν τα χρησιμοποιώ, ενώ εγώ ακούω τον συνομιλητή μου εκείνος δεν με ακούει.. το παθαίνω και με τα ακουστικά της συσκευασίας και με αυτά του προηγούμενου samsung μου...

any ideas? :O:)

Link to comment
Share on other sites

Σέρνονταν και πριν επαναφέρεις τις εφαρμογές, όταν το τηλέφωνο ήταν "καθαρό"; Βεβαιώσου κατ'αρχήν ότι ο επεξεργαστής λειτουργεί κανονικά. Εγκατέστησε το no frills cpu control είτε από το ¨First run set up tool", είτε από το μάρκετ, άνοιξέ το και σετάρισέ το. Για μέγιστη ταχύτητα βάλε 1,4 Ghz, για ελάχιστη 245 Mhz, για διαχειριστή smartass v2 και για προγραμματιστή i/o βάλε sio. Τσέκαρε το "εφαρμογή στην εκκίνηση" και πάτα εφαρμογή.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC3 (Revision 2)

KERNEL:Feacore Phoenix 1.4 NonOC (smartassV2 / sio)

 

 

εκανα hard reset - buckup titanium και οι εφαρμογες ειναι οκ , το κιν δουλευει καλα [ ισως οχι οσο περιμενα]

συμβουλη για τα παρακατω:

-δεν επανήρθαν οι αρχικες μου οθονες

-στην κεντικη εχω τηλ -μνμ - εφαρμογες- οχι επαφες...

-μετα το hard στην rc3 πρεπει ξανα script manager η no frills cpu control ?

ευχαριστω ...

υ.γ antutu 3771 καλο ?

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα guys ,νεος στην παρεα του Samsung galaxy S plus και θα ηθελα τα φωτα σας σε ενα θεματακι.

Απο χθες που εγκατεστησα το GO launcher EX μαζι με καποια widgets του , αντιμετωπιζω το εξης προβλημα, εκει που η συσκευη ειναι σε stand by (μαυρη οθονη) ξαφνικα αναβοσβηνει (φυσικα πριν δεν το εκανε αυτο), το εχω ψαξει οσο μπορεσα αλλα δεν μπορεσα να βρω τι φταιει.

 

Αν καποιος μπορει να βοηθησει θα του ειμαι υποχρεος .

 

Το ειχα και εγω αυτο... Δεν νομιζω οτι φταει ο launcher ... Εγω εσβηνα μια μια τις εφαρμογες που περασα και ετσι σταματησε. Δεν θυμαμαι ποια ηταν ομως:confused:

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

συμβουλη για τα παρακατω:

-στην κεντικη εχω τηλ -μνμ - εφαρμογες- οχι επαφες...

-μετα το hard στην rc3 πρεπει ξανα script manager η no frills cpu control ?

ευχαριστω ...

υ.γ antutu 3771 καλο ?

 

- Αν έχεις go launcher ex μπορείς να βάλεις ότι θες στην κεντρική οθόνη και στο dock :)

- Ποια ακριβώς έκδοση εγκατέστησες; Την RC3 ή την RC3 (rev.2); Το script manager είναι για την σωστή εγκατάσταση του thunderbolt. Αν θέλεις adrenaline shot θα πρέπει να διαγράψεις το thunderbolt και να εγκαταστήσεις adrenaline shot μέσω του First Run Setup Tool. Το no frills cpu control είναι για τη ρύθμιση του επεξεργαστή. Ρύθμισέ τον με τον τρόπο που σου είπα πιο πάνω και μην ξεχάσεις να επιλέξεις "εφαρμογή στην εκκίνηση".

- To σκορ στο antutu είναι καλό! Πες μας αν θέλεις και το σκορ στο quadrant (αν και όπως προείπαμε εκείνο που έχει σημασία είναι η αίσθηση του τηλεφώνου και όχι τα νούμερα). Κάνε από δύο φορές το τεστ με antutu και quadrant, τη μία μετά την άλλη.

 

Κάτι που προτείνεται επίσης μετά από κάθε αλλαγή rom (ίσως και kernel) είναι το Battery Calibration. Ο τρόπος είναι ο εξής:

1) Κατεβάζουμε το Battery Calibration από το μάρκετ και το εγκαθιστούμε.

2) Φορτίζουμε το τηλέφωνο μέχρι να δείξει 100%. Χωρίς να βγάλουμε το καλώδιο του φορτιστή ανοίγουμε το τηλέφωνο και το πρόγραμμα. Περιμένουμε μέχρι να φορτιστεί πραγματικά 100% (μπορεί να πάρει από 2 εώς 20 λεπτά!). Θα ακουστεί ένας ήχος, πράγμα που σημαίνει ότι τώρα το τηλέφωνο είναι πραγματικά πλήρως φορτισμένο.

3)Πατάμε την επιλογή "Battery Calibration"

4)αποσυνδέουμε φορτιστή με τηλέφωνο.

5) Μέχρι την επόμενη φόρτιση περιμένουμε μέχρι η μπαταρία να αδειάσει εντελώς (τουλάχιστον να πέσει στο 3%). Το ξαναφορτίζουμε όπως πριν χωρίς battery calibration πια.

 

Μετά μπορούμε να χρησιμοποιούμε το πρόγραμμα για να είμαστε σίγουροι ότι το τηλέφωνο έχει φορτιστεί πλήρως (ακολουθούμε δηλαδή μόνο τα βήματα 2 και 4).

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC3 (Revision 2)

KERNEL:Feacore Phoenix 1.4 NonOC (smartassV2 / sio)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η τελευταία επίσημη που έχουμε?? To παγωτό θα μπορέσουμε να το βάλουμε??

Είμαι νέος με το εργαλείο:)

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Cranium RC8, Cranium Kernel #6 OC@ 1.9GHz, 4715 AnTuTu

 

http://img21.imageshack.us/img21/5953/20120224214817.th.jpg

 

η αληθεια ειναι οτι τρωει λιγο πιο γρηγορα την μπαταρία, δλδ σε 1.5 μέρα αντι για 2, αλλα το κινητό πετάει

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η τελευταία επίσημη που έχουμε?? To παγωτό θα μπορέσουμε να το βάλουμε?? Είμαι νέος με το εργαλείο:)

 

Η τελευταία επίσημη είναι η I9001XXKQ1 (KPI) (Android 2.3.6) όπως μπορείς να διαπιστώσεις από εδώ και κυκλοφόρησε στην Γερμανία τον Ιανουάριο του 2012. Πληροφορίες γι'αυτήν μπορείς να βρεις εδώ.

 

Το παγωτό επίσημα δεν θα το βάλουμε αλλά όλο και κάποιος προγραμματιστής μπορεί να βρεθεί για να το κάνει port όπως και στο galaxy s.

 

Με γεια το καινούριο τηλέφωνο και εύχομαι να το χαρείς απροβλημάτιστα, όπως και εγώ, εδώ και 5 μήνες που τό'χω :)

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC3 (Revision 2)

KERNEL:Feacore Phoenix 1.4 NonOC (smartassV2 / sio)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...