Jump to content

Sony Ericsson "Live with Walkman"


asikis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είναι λύση, είναι παράκαμψη του προβλήματος. :(

 

Κι εγώ αυτό έκανα συνήθως. Ομως για να το κάνεις αυτό, αν παίρνεις εσύ τηλέφωνο πρέπει να προλάβει να απαντήσει ο άλλος, διαφορετικά κλειδώνοντας την οθόνη τερματίζεται η κλήση.

 

Φταίω εγώ να πω τώρα ότι ως τηλέφωνα, τα Nokia μου (ακόμη και τα αφής) λειτουργούσαν πάντα άψογα? :ninja:

 

δεν τερματίζεται η κλήση.και εγώ αυτό κάνω και η κλήση δεν μου τερματίζεται.είναι όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μολις πηρα το κινητο αυτο..να ρωτησω explorer h file manager δεν εχει? προσπαθω να δω ενα αρχειο που εβαλα και τιποτα? φταιει που δεν εχω βαλει καρτα με νουμερο? θελω να "σβησω" οτι θα προσπαθει να συνδεθει μεσο βονταφον στο ιντενετ για να αποφυγω χρεωσεις.. Edited by SUB220
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μολις πηρα το κινητο αυτο..να ρωτησω explorer h file manager δεν εχει? προσπαθω να δω ενα αρχειο που εβαλα και τιποτα? φταιει που δεν εχω βαλει καρτα με νουμερο? θελω να "σβησω" οτι θα προσπαθει να συνδεθει μεσο βονταφον στο ιντενετ για να αποφυγω χρεωσεις..

 

Καλημερα.κατεβασε απο το google play εναν file manager.προτεινομενος ο Astro.

Για να αποφυγεις χρεωσεις πηγαινε ρυθμισεις,ασυρματο και δικτυα και ξετικαρησε την επιλογη "δεδομενα ενεργα"

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, μόλις που έκανα την εγγραφή στο forum σας, όμως παρακολουθώ το forum αυτό και ιδιαίτερα αυτό το θέμα από όταν αγόρασα το Live with Walkman πριν από 7 περίπου μήνες. Πριν τρείς μέρες εγκατέστησα και γω την νέα έκδοση 4.0.4 ICS μέσω του PC Companion και μπορώ να πώ πως είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος. Υπάρχει όμως ένα θεματάκι για το οποίο δεν μπόρεσα να βρω κάποια άκρη για αυτό αποφάσισα να απευθυνθώ σε εσάς.

 

Είχα συνδέσει το κινητό με τον Η/Υ και ενεργοποιήθηκε το PC Companion όπως πάντα, εκείνη την στιγμή μου έβγαλε ότι υπήρχε νέα έκδοση διαθέσιμη και αποφάσισα να την εγκατάστησω, βέβαια δεν μπόρεσα τελικά από κει να την περάσω γιατί ύπηρξε πρόβλημα ( όπως πάντα στον 7ετιας Η/Υ μου φορτωμένο με Windows 7 και linux) έτσι αποφάσισα να συνδέσω το κινητό με το laptop μου και να την κάνω από εκεί την εγκατάσταση. Όμως όταν ενεργοποιήθηκε το Companion είδα ότι πλέον δεν μου έδειχνε ότι υπήρχε νέα έκδοση διαθέσιμη και έτσι πάτησα την επιλογή "επιδίορθωση του τηλεφώνου" και διαμέσου εκεί περάστηκε η 4.0.4 έκδοση. Όμως μου ξεκαθάρισε πως ό,τι βρισκόταν στην μνήμη τηλεφώνου όπως επάφες κτλ θα διαγραφόταν. Έτσι εγώ δεν δημιούργησα αντίγραφα ασφαλείας (παρα μόνο για τις επαφές) και μετέφερα όλα τα προγράμματα και παιχνίδια από την μνήμη τηλεφώνου στην κάρτα μνήμης (μέσω της διαχείρησης εφαρμογών) για να τα διασώσω. Με το που περάστηκε η καινούρια έκδοση λοιπόν, δεν βρήκα τίποτα από όλα αυτά παρα μόνο τις φωτογραφίες. Προσπάθησα να τα επαναφέρω μέσω office suite αλλά δεν βρίσκω με ποιον τρόπο και που είναι όλα για να τα επαναφέρω.

 

Κάθε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς που είναι οι εφαρμογές σου θα πρέπει να μπεις στο play store θα πατήσεις το αριστερό κουμπί αφής με τις γραμμούλες και εχει επιλογή οι εφαρμογές μου,ότι εχεις εγκαταστήσει στο τηλ με οποιοδήποτε λογισμικό είναι εκεί μεσα
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μου Έβγαλε νέα ενημέρωση συστήματος σήμερα!

Είναι μικρό σε όγκο!λέτε να είναι για το notification led που είχε θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους!! επιτελους!!! :yahoo: αναβαθμισα το κινητο!!

εβαλα την τελευταια εκδοση 4.1.Β.0.431 και στο ανοιγμα του κινητου το logo sony ericsson δεν υπαρχει.μονο sony και μετα walkman.

πρωτες εντυπωσεις θετικες.μαρεσει πολυ η μικρη γραμματοσειρα και το πιο ευκολο (γνωμη μου) μενου.

επισης αργει να ανοιξει.και η οθονη του και η αποκριση μου θυμιζει το νοκια το c5-03 που ειχα.εχει χασει την γρηγοραδα της. :(

Edited by RAVER
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς που είναι οι εφαρμογές σου θα πρέπει να μπεις στο play store θα πατήσεις το αριστερό κουμπί αφής με τις γραμμούλες και εχει επιλογή οι εφαρμογές μου,ότι εχεις εγκαταστήσει στο τηλ με οποιοδήποτε λογισμικό είναι εκεί μεσα

 

Μπήκα και είδα ποιες είναι εγκατεστημένες και ποιες εφαρμόγες είναι στην κατηγορία "όλες". 'Ολες οι εφαρμογές - παιχνίδια που είχα πριν βάλω την καινούρια έκδοση είναι εκεί στις "όλες". Ναι όμως εγώ πριν κάνω την αναβάθμιση , έκανα μετακίνηση των εφαρμογών - παιχνιδιών στην κάρτα SD .... δεν θα έπρεπε να είναι εγκατεστημένες;;;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nαι κανονικά θα έπρεπε όλες να είναι εκεί αλλά αν τις έχασες όλες δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει,εγώ είχα χάσει μόνο αυτές που δεν είχαν επιλογή μετακίνησης
Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα με την σίγαση του μικροφώνου ωφείλεται στο ότι δεν τοποθετείτε σωστά το τηλέφωνο στο αυτί σας ώστε να καλύβετε τον αισθητήρα που απενεργοποιεί την οθόνη. Το έχω πάθει και εγώ 1-2 φορές όταν το ακουμπάω με τον ώμο επειδή χρειάζομαι και τα 2 χέρια μου για να κάνω και κάτι άλλο παράλληλα. Όταν όμως το κρατάω ανθρωπινά στο αυτί μου με το χέρι μου ποτέ δεν μου το έχει δημιουργίσει αυτό το πρόβλημα. Μάθετε να κρατάτε σωστά το κινητό σας ώστε να μην έχετε τέτοια προβλήματα. Αν το κρατάτε λάθος εκτός από προβλήματα με τους αισθητήρες της οθόνης θα έχετε και πρόβλημα με το σήμα του κινητού αν το κρατάτε στο σημείο που είναι ο δέκτης του σήματος. Διαβάσετε και το manual για περισσότερες πληροφορίες. Για αυτό τον λόγο υπάρχει το manual. Για να το διαβάζουμε.... Το κάθε εργαλείο πρέπει να το χρησιμοποιείς σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσης αλλιώς μπορεί να υπάρχει πρόβλημα.

 

Καταλαβαίνω ότι μερικοι μπορεί να έχουν διαφορετικές συνήθειες όπως πχ να μην εφάπτουν 100% το κινητό στο αυτί τους ή κάθε φορά που μιλάνε να κατεβάζουν το κινητό πιο κοντά στο στόμα τους ώστε να ακούει ο συνομιλητής καλύτερα και μετά να το ξανανεβάζουν στο αυτί τους για να ακούνε καλύτερα και άλλες τέτοιες συνήθειες. Αλλά αυτές οι συνήθειες είτε μας αρέσει είτε όχι δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος χρήσης και λογικό είναι να δημιουργούν πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ποιος το φανταζόταν ότι μετά από 10+ χρόνια χρήσης κινητών θα πρέπει να κάνω μαθήματα εκ νέου. :D

 

Αυτά που λες δεν ισχύουν στην περίπτωσή μου. Ούτε αλλάζω θέση στο κινητό, ούτε (αλίμονο) το φέρνω κοντά στο στόμα μου για να με ακούν καλύτερα - που δεν ισχύει έτσι κι αλλιώς, και σωστά το επισημαίνεις ως λανθασμένη συνήθεια. Απλά ο αισθητήρας εγγύτητας είναι υπερευαίσθητος και λειτουργεί κατά το δοκούν.

 

Ευτυχώς υπάρχουν και τα BT ακουστικά.

 

ΥΓ: το πρόβλημα με την εστίαση της κάμερας, όπως εμφανίστηκε,

εξαφανίστηκε. Είναι μάλλον το φαινόμενο αυτοϊασης των γαλλικών αυτοκινήτων. :lol:

Κλειστόν μέχρι νεωτέρας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ,εχω κανει την αναβαθμιση στην 4.0.4 μεσω pc companion αλλα δεν με ενθουσιασε ιδιαιτερα,υπαρχει τροπος να γυρισω στην εργοστασιακη του 2.3.4?
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι αν έχει αναφερθεί πιο πριν αλλά στο φόρουμ της sony αναφέρει ότι προτείνεται να γίνει format στην εξωτερική μνήμη πριν κάνετε την αναβάθμιση από android 2.3.4 σε ICS ώστε να μην αντιμετωπίσετε κάποια από τα προβλήματα που υπάρχουν. Αυτό είναι αναγκαίο γιατί το ICS έχει καινούργιες απαιτήσεις από το σύστημα και άρα χρειάζονται και οι εφαρμογές αναβάθμιση καθώς και οι ρυθμίσεις τους. Οπότε πολύ πιθανόν να μην λειτουργουν σωστά κάποιες εφαρμογές με τις παλιές ρυθμίσεις. Εγώ το έκανα και είδα αρκετή διαφορά αφού αρκετές από τις εφαρμογές ενώ πριν κάνω format στην sd card κολούσαν τώρα πλέον λειτουργούν μια χαρά...

 

Οπότε κρατήστε τα αρχεία σας όπως φωτογραφίες μουσική videos κλπ backup κάντε format την εξωτερική μνήμη (sd card) και μετά ξανακάντε εγκατάσταση το ICS καθώς και όλες τις εφαρμογές από την αρχή. Θα δείτε ότι θα διορθωθούν αρκετά θεματάκια....

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο που λες φιλε μου αλλα δυστυχως υπαρχουν καποια θεματακια οπως το led στα μηνυματα και ο μονοφωνικος ηχος στην ληψη βιντεο που δεν αλλαζουν με ενα φορματ..:/
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.μηπως ξερει κανεις που θα βρω την επιλογη <ληψη στιγμιοτυπου οθονης>

παλιοτερα την εβγαζε οταν παταγες παρατεταμενα το πληκτρο τερματισμου του κινητου.

τωρα μετα την αναβαθμιση η επιλογη αυτη χαθηκε :down:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.μηπως ξερει κανεις που θα βρω την επιλογη <ληψη στιγμιοτυπου οθονης>

παλιοτερα την εβγαζε οταν παταγες παρατεταμενα το πληκτρο τερματισμου του κινητου.

τωρα μετα την αναβαθμιση η επιλογη αυτη χαθηκε :down:

 

κρατα πατημενα ταυτοχρονα το power button και το volume down

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κρατα πατημενα ταυτοχρονα το power button και το volume down

ωραιος ρε φιλε ;) βρεθηκε η επιλογη :up:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να βρουμε την 2.3.4? και μετα θελει φλασαρισμα για να την περασεις στο κινητο?

ναι αμέ... Βρες την 2.3.4 rom από το forum XDA και κατέβασε το flashtool ώστε να μπορείς να φλασάρεις το κινητό με όποια έκδοση θέλεις. Σου παραθέτω τις σελίδες όπου θα βρείς οδηγίες με όλα τα παραπάνω...

 

εδώ σε παραπέμπει για να κατεβάσεις το flashtool

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1351309

και εδώ έχει οδηγίες καθώς και τα links από τα οποία θα κατεβάσεις την rom που θέλεις...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1568792

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να βρουμε την 2.3.4? και μετα θελει φλασαρισμα για να την περασεις στο κινητο?

 

Κοίταξε και εδώ, αν θέλεις.

 

http://talk.sonymobile.com/thread/38251

Demis
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Konstantinoslp. Να το κάνει κάποιος το format αλλά τα κενά του λειτουργικού δεν διορθώνονται. Ομολογώ, ότι το πρόβλημα με τον μονοφωνικό ήχο στη λήψη video δεν το γνώριζα. Από τη μία το led που δυσλειτουργεί (http://talk.sonymobile.com/message/205475#205475) από την άλλη τα προβλήματα σε λήψη και αναπαραγωγή video HD, wifι , και πόσα άλλα, που αναφέρονται στο forum της Sony αποθαρρύνουν τον χρήστη να αναβαθμίσει και αποδεικνύουν ότι οι τύποι δεν ασχολήθηκαν, όσο έπρεπε με την αναβάθμιση.

 

Απορία επίσης προκαλεί το γεγονός, ότι τηλέφωνα της σειράς του 2012 με υποδεέστερα τεχνικά χαρακτηριστικά θα έρθουν με ICS. Αν εκεί λειτουργεί σωστά, τότε κάτι δεν κάνει καλά η Sony με τη σειρά του 2011...Θα δούμε

 

http://www.sonymobile.com/global-en/products/phones/xperia-miro/specifications/

http://www.sonymobile.com/global-en/products/phones/xperia-tipo/specifications/

 

Xperia Miro's white paper

http://dl-www.sonymobile.com/cws/download/1/105/461/6/1339573313/Xperia_miro_WP_1.pdf

 

Snapdragon S1 MSM7225A 45nm

Adreno 200 (enhanced)

released Q4 2011

4GB internal memory (only 2GB user accessible)

512MB RAM

3.5in 16million colors TFT

microSD up to 32GB

5mp camera

photo flash

video recording vga

 

 

Xperia Tipo's white paper

http://dl-www.sonymobile.com/cws/download/1/105/461/7/1339573588/Xperia_tipo_WP_1.pdf

 

Snapdragon S1 MSM7225A 45nm

Adreno 200 (enhanced)

released Q4 2011

2.9GB internal memory (only 2.5GB user accessible)

512MB RAM

3.2in 262,000 colors TFT

microSD up to 32GB

3.2mp camera

NO flash

video recording vga

Demis
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να μου πείτε αν συμφέρει να βάλω την ICS,τι αλλαγές θα έχω; και αν τελικά κάνω την ενημέρωση,θα χάσω κάποια αρχεία;
Link to comment
Share on other sites

παιδια το κινητο εχει κανα λεντακι για να δω αν εχω χαμενες κλησεις ή sms????

αα και επισης ποσο σας κραταει η μπαταρια με κανονικη χρηση???

Link to comment
Share on other sites

παιδια για unlock bootloader > root που κοιταω? θελω να του βαλω Recovery και μετα Custom Rom ....HELP! Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να μου πείτε αν συμφέρει να βάλω την ICS,τι αλλαγές θα έχω; και αν τελικά κάνω την ενημέρωση,θα χάσω κάποια αρχεία;

Μην την κάνεις ακόμα την αναβάθμιση. Υπάρχουν bugs που δεν προβλέπεται να διορθωθούν στο άμεσω μέλλον. Πάντως αν σου αρέσει να πειραματίζεσαι δεν χάνεις και τίποτα. Κάνε ενα backup τα σημαντικά αρχεία σου και δοκίμασε το. Κάνε όμως ολικό format ακόμη και την εξωτερική μνήμη... Ουσιαστικά υπάρχουν κάποιες επιπλέον επιλογές όχι όμως τόσο σημαντικές... Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα είναι ότι έχει λιγότερες προεγκατεστημένες εφαρμογές και επομένως δεσμεύει λιγότερη μνήμη ram με αποτέλεσμα να είναι πιο ελαφρύ το κινητό με την ICS. Όμως εξαιτίας των bugs που υπάρχουν ακόμη κυρίως στις εφαρμογές μπορεί να σου τρώει κάτι κολήματα κάποιες φορές...

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson "Live with Walkman"

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...