Jump to content

BlackBerry OS 7


moment_v
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά και τις επίσημες ανακοινώσεις για την κυκλοφορία των συσκευών με την έκδοση 7 του λειτουργικού και σε αναμονή της κυκλοφορίας στην ελληνική αγορά, εδώ μπορούμε να αναφέρουμε ο,τι έχει σχέση με το νέο λειτουργικό.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
και σε ποια μοντελα θα μπαινει καλο θα ηταν να ξερουμε

 

Μέχρι στιγμής βλέπω για τα καινούργια 9810, 9850, 9860, 9900 & 9930... Λογικά θα βγουν κάποιες εκδόσεις και για τα παλιότερα μοντέλα όπως έγινε με το 6.. Αναμμένουμε!

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω στη λίστα το curve 9350/9360/9370. Που παρεπιμπτώντος είναι πανέμορφα.!
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Ποιές θα είναι οι σημαντικότερες αλλαγές;

 

οποιος γνωριζει ας δωσει ενα λινκ με τις σημαντικοτερες αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

Στο blackberry os και ειδικά στην version 7, το ξυπνητήρι λειτουργεί ενώ είναι κλειστή η συσκευή?

 

ναι λειτουργει κανονικα

/Users/georgesfakianakis/Downloads/281wupg.png
Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα βγουν κάποιες εκδόσεις και για τα παλιότερα μοντέλα όπως έγινε με το 6.. Αναμμένουμε!

 

Κανενα παλαιοτερο μοντελο δεν θα παρει την 7. Θεμα hardware, δεν εχουν gpu

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ξερει κανεις αν θα βγαλουν το 7 για το 9700?

ελεως ρε γμτ με αυτην την ββ!

τι πραγμα ειναι αυτο....?

καλα δεν εχει υποστιριξη σε τπτ.... ουτε και στο os?

ειμαι στο οριο να το στιλω κ ν παρω καποιο android...

 

[Η γραφή sms (τπτ, κ, ν) απαγορεύεται σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης. Επόμενα μηνύματα θα διαγράφονται χωρίς ειδοποίηση.]

Edited by thief
Link to comment
Share on other sites

Το 9700 κυκλοφόρησε πριν 2 χρόνια ως OS5 συσκευή. Έλαβε αναβάθμιση στην έκδοση 6, όταν αυτή κυκλοφόρησε. Δεν νομίζω ότι είναι λογικό να περιμένουμε αναβάθμιση σε νέο λογισμικό δύο γενιές νεότερο, κανένας κατασκευαστής δεν κάνει τέτοια κίνηση. Σε κάθε περίπτωση πάντως, το 9700 έχει ελλείψεις hardware που καθιστούν αδύνατη τη χρήση του OS7.

 

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς "δεν έχει υποστήριξη", αφού δεν γνωρίζω να υστερεί σε τέτοιο τομέα. Να θυμίσω πάντως ότι ακόμα και συσκευές 5ετίας είναι ακόμα λειτουργικές και συμβατές με τις νέες γενιές BIS.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

ελα ρε thief γιατι με απογοητευεις ετσι...?

οταν βγηκε το 9700 μετα απο λιγους μηνες δημοσιευσανε και το 6... το θυμαμε γιατι το ειχα παρει κανα μηνα αφου πρωτοκυκλοφορισε.

και στην τελικη 2 χρονων και λιγοτερο (το 7 βγηκε οταν ηταν 1.5) το θεωρουν παλιο και δεν το υποστηριζουν στην αναβαθμιση του os? και υποτιθετε οτι ηταν και η ναβαρχιδα της σειρας του...

μου φαινετε τρελο...

τι ελειψεις hardware ενωεις οτι εχει και δεν μπορει να τρεξει 7?

 

καλα αν δεν μπορουσαν που λες να υποστηριξουν στο bis συσκευες 5ετιας θα ηταν για να βαλουν φωτια στους server και να το κλεισουν το μαγαζι!!!

"δεν έχει υποστήριξη" εννοω σε επιπεδο software

καταρχην os που σκαει...

απο τοτε που το πηρα δεν εχει βγει καμια αναβαθμιση (για Ελλαδα) εκτως απο μια για το 5 os!!!!!! και πρεπει να ψανω στο νετ για os απο αλλους παροχους ενω θα επρεπε να γινετε με ενα κουμπι (πραγματικα δεν εχω καταλαβει γιατι να δινει την αναβαθμιση συμφωνα με τον παροχο?)

το appworld το λειτουργουσαμε με μαιμουδιες γιατι ουτε εγκατασταση δεν σε αφηνε στην αρχη να κανεις και κανονικα λειτουργισε μετα απο 1.5 χρονο περιπου...

αν δεν εχεις bis(καρτα) την εκατσες και πρεπει να παρεις σβαρα το ιντερνετ για να βρεις εφαρμογες που να μην θελουν bis...

το predictive dictionery μαπα...

για εφαρμογες μην πιασουμε την κουβεντα.... και για navigation ουτε λογος...

live streaming media.... τι ειναι αυτο?? μαλον προχωριμενη τεχνολογια για την rim...

το μονο που λειτουργει σωστα ειναι τα email... αλλα και αυτα οχι παντα με τον ρυθμο ενημερωσης που ταζουν...

και θα μου πεις οτι ειναι επαγγελματικο και κολοκιθια τουμπανα! ουτε τις εφαρμογες γραφειου δεν εχουν εγκατεστημενες και θελουν φραγκα επιπλεων για ενα pdf to go που καποιες φορες δεν μου εχει διαβασει καποια pdf και αλλα αρχεια.... ουτε ενα official επιστημονικο κομπιουτερακι....

 

και τωρα μας πετανε στην μουρη τα 6 κατοσταρικακια που σκασαμε για την σαπια συσκευουλα τους λεγοντας μας οτι παλιοσε....

και δεν μας υποστηριζουν στο 7.... μα πραγματικα ειναι σοβαροι??

η μηπως φτασαμε σε σημιο να θεωρουμε τοσο παλιο και απαρχαιομενο... ενα κινητο με 600αρη επεξεργαστη...?

τελος παντων εκνευριζομαι τσαμπα.... απλα περιμενα κ εγω να το υποστηριξουν και με qnx....(φαντασια που εχω εεε?)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ όπως λες η RIM δεν υποστήριζε καλά καλά το Appworld, τις αναβαθμίσεις περίμενες να έχεις? Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο πάθος μετο OS7... Σιγά τις βελτιώσεις που έχει...
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν θα βγαλουν το 7 για το 9700?

ελεως ρε γμτ με αυτην την ββ!

τι πραγμα ειναι αυτο....?

καλα δεν εχει υποστιριξη σε τπτ.... ουτε και στο os?

ειμαι στο οριο να το στιλω κ ν παρω καποιο android...

 

[Η γραφή sms (τπτ, κ, ν) απαγορεύεται σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης. Επόμενα μηνύματα θα διαγράφονται χωρίς ειδοποίηση.]

 

σκεψου μονο οτι στο 9700 οταν εβαλες την 6 η μνημη περιοριστηκε πολυ αν βαλεις την 7 το τηλεφωνο δεν θα εχει μνημη καθολου τα ιδια δεν εκανε και η apple με το 3g το σταματησε στην 4.2.1 αφου το τηλεφωνο ειχε φτασει σε σημειο και δεν τσουλαγε με τιποτα

/Users/georgesfakianakis/Downloads/281wupg.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ... Μου κάνει εντύπωση που ξαφνιάζεται ο tnt τόσο! Εγώ το 9700 μου το είχα πάντα με OS5 προσωπικά...
Link to comment
Share on other sites

ελα ρε thief γιατι με απογοητευεις ετσι...?

οταν βγηκε το 9700 μετα απο λιγους μηνες δημοσιευσανε και το 6... το θυμαμε γιατι το ειχα παρει κανα μηνα αφου πρωτοκυκλοφορισε.

και στην τελικη 2 χρονων και λιγοτερο (το 7 βγηκε οταν ηταν 1.5) το θεωρουν παλιο και δεν το υποστηριζουν στην αναβαθμιση του os? και υποτιθετε οτι ηταν και η ναβαρχιδα της σειρας του...

μου φαινετε τρελο...

τι ελειψεις hardware ενωεις οτι εχει και δεν μπορει να τρεξει 7?

 

καλα αν δεν μπορουσαν που λες να υποστηριξουν στο bis συσκευες 5ετιας θα ηταν για να βαλουν φωτια στους server και να το κλεισουν το μαγαζι!!!

"δεν έχει υποστήριξη" εννοω σε επιπεδο software

καταρχην os που σκαει...

απο τοτε που το πηρα δεν εχει βγει καμια αναβαθμιση (για Ελλαδα) εκτως απο μια για το 5 os!!!!!! και πρεπει να ψανω στο νετ για os απο αλλους παροχους ενω θα επρεπε να γινετε με ενα κουμπι (πραγματικα δεν εχω καταλαβει γιατι να δινει την αναβαθμιση συμφωνα με τον παροχο?)

το appworld το λειτουργουσαμε με μαιμουδιες γιατι ουτε εγκατασταση δεν σε αφηνε στην αρχη να κανεις και κανονικα λειτουργισε μετα απο 1.5 χρονο περιπου...

αν δεν εχεις bis(καρτα) την εκατσες και πρεπει να παρεις σβαρα το ιντερνετ για να βρεις εφαρμογες που να μην θελουν bis...

το predictive dictionery μαπα...

για εφαρμογες μην πιασουμε την κουβεντα.... και για navigation ουτε λογος...

live streaming media.... τι ειναι αυτο?? μαλον προχωριμενη τεχνολογια για την rim...

το μονο που λειτουργει σωστα ειναι τα email... αλλα και αυτα οχι παντα με τον ρυθμο ενημερωσης που ταζουν...

και θα μου πεις οτι ειναι επαγγελματικο και κολοκιθια τουμπανα! ουτε τις εφαρμογες γραφειου δεν εχουν εγκατεστημενες και θελουν φραγκα επιπλεων για ενα pdf to go που καποιες φορες δεν μου εχει διαβασει καποια pdf και αλλα αρχεια.... ουτε ενα official επιστημονικο κομπιουτερακι....

 

και τωρα μας πετανε στην μουρη τα 6 κατοσταρικακια που σκασαμε για την σαπια συσκευουλα τους λεγοντας μας οτι παλιοσε....

και δεν μας υποστηριζουν στο 7.... μα πραγματικα ειναι σοβαροι??

η μηπως φτασαμε σε σημιο να θεωρουμε τοσο παλιο και απαρχαιομενο... ενα κινητο με 600αρη επεξεργαστη...?

τελος παντων εκνευριζομαι τσαμπα.... απλα περιμενα κ εγω να το υποστηριξουν και με qnx....(φαντασια που εχω εεε?)

 

Το 9700 ήταν η ναυαρχίδα, αλλά όπως γίνεται με όλες τις εταιρείες, ξεπεράστηκε προ πολλού. Από κει και πέρα, αν και δεν ξέρω τι εννοείς "OS που σκάει" αφού γενικώς είναι από τις σταθερότερες πλατφόρμες ένα blackberry (δεν υπάρχει καν ο όρος brick), οφείλω να υπενθυμίσω ότι τα υπόλοιπα είναι γνωστά πριν την αγορά της συσκευής. Το AppWorld άργησε να παίξει και ο λόγος ήταν η καθυστέρηση των ελληνικών παρόχων να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις. Το BIS παίζει μόνο με συμβόλαιο στην ελλάδα (και πάλι επιλογή του κάθε παρόχου αυτό, στο εξωτερικό υποστηρίζονται και καρτοπρογράμματα), κάτι που είναι επίσης γνωστό χρόνια τώρα. Το predictive δεν είναι χειρότερο από αυτό άλλων συσκευών, δεν έχω δει ποτέ συσκευή να παίζει άψογα (αν χρησιμοποιούμε βέβαια το ίδιο στα blackberry μας). Οι εφαρμογές είναι σημείο που πάντα έπασχε η blackberry και έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά και πάλι είναι κάτι χρόνια τώρα γνωστό.

 

Βασικά αυτό που θέλω να πω είναι ότι τα blackberry είναι ιδιαίτερη κατηγορία. Εάν εντοπίζεις τόσα πολλά αρνητικά, εκ των οποίων τα περισσότερα λογικά τα ήξερες πριν το αγοράσεις, τότε πολύ πιθανόν να έκανες λάθος αγορά και να έπρεπε να πάρεις κάποια άλλη συσκευή.

 

σκεψου μονο οτι στο 9700 οταν εβαλες την 6 η μνημη περιοριστηκε πολυ αν βαλεις την 7 το τηλεφωνο δεν θα εχει μνημη καθολου τα ιδια δεν εκανε και η apple με το 3g το σταματησε στην 4.2.1 αφου το τηλεφωνο ειχε φτασει σε σημειο και δεν τσουλαγε με τιποτα

 

Ακριβώς, είναι και το θέμα της μνήμης για τις παλαιότερες συσκευές όπως το 9700, αλλά κυρίως είναι το ασθενές υποσύστημα γραφικών το οποίο δεν ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις του OS7. Σε κάθε περίπτωση, το 7 είναι απλά μια αναβάθμιση του 6 και δεν προσφέρει κάτι ουσιαστικό, οπότε δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να το θέλει κάποιος αν έχει το 6.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

αυτο να μου πειτε σιγα την βελτιωση που εχει το 7 στην τελικη...

τα σοβαρα προβληματα δεν τα εχουν λυσει... μαλλον επιτηδες τα εχουν αφισει...

παιζει δηλαδη τοσο θεμα με την μνημη?? αν ειναι 10-20mb παραπανω θα το δοκιμαζα... δν ξερω ομως... λετε οτι ειναι τοσο παραπανω που να μην χωραει καν...?

απλα περιμενα το 7 ως καποια αναβαθμιση και περιορισμο γνωστων λειτουργικων προβληματων... που δεν ειδα με αναβαθμισεις του 6

 

οτι το os σκαει εννοω οτι crashαρει και μη μου πειτε οχι.. εχουμε στη παρεα 5 bb και τα βλεπουμε... υπαρχουν πολυ ποιο σταθερες πλατφορμες.

και προσεξτε μην τα συγκρινετε με κανα αλλο που του βαζετε και του βγαζετε 100 εφαρμογες σε μια ωρα σε σχεση με το bb που το εχετε με το fb αντε κανα im ανοιχτο και νεα εφαρμογη βλεπει 1 το μηνα... αν δοκιμασετε να του κανετε οτι κανετε σε αλλα σκαει επιτοπου.... και θελει 10 battpull στην σειρα!!!

 

και μην τα ριχνουμε ολα στους παροχους... η rim ειναι αυτη που διαχειριζεται το λογισμικο.... δεν εφταιγαν τπτ οι παροχοι οταν ανοιγοκλεινε το appworld η rim... η για το αν παιζει το youtube μην τρελαθουμε...

η λετε να μην ηθελε ο καθε παροχος να ενημερωνει τους πελατες του με τις τελευταιες version os που βγαινουν...

και δεν με ενοχλει αν ασ'πουμε ειχα μια καρτα και δεν ειχα την συμπιεση του server, αυτο που με ενωχλει ειναι οτι ειναι στημενο ετσι που να το χρειαζεσε το bis αλλιως δεν δουλευει... η πρεπει να ψαξεις ολο το νετ να βρεις λυση λες και ειναι τα μυστικα της nsa

το predictive που χρεισιμοποιω(προσπαθησα τουλαχιστων) ειναι αυτο που ειχε απο μονο του και ειναι μακραν το χειροτερο απο οτι εχω δει ποτε... δεν εχω ξανα ασχολιθει απο τοτε που το ειχα παρει και το δοκιμασα 1 φορα...

 

περα απο το θεμα 7 θα μπορουσαν να βγαλουν αναβαθμισεις στο 6(που εχουν τοσους μηνες) που να λυνουν καιποια σοβαρα θεματα οπως πχ τα streaming δεν θα επρεπε να το εχουν φτιαξει αυτο χρονια τωρα????? η μηπως το θεωρειτε αυτο ιδιετεροτητα και στιλ...????

δεν θα επρεπε να βγει ενα σωστο navi επιτελους??? η μηπως οι επαγγελματιες δεν το εχουν αναγκη? μαλον το αντι8ετο ισχυει..

 

επιπλεον (νομιζω δεν ειμαι ο μονος) δεν ηξερα πραγματικα ολα αυτα τα αρνιτικα που εχουν οι συσκευες πριν παρω μια...

ηξερα σιγουρα ολα τα θετικα καθως και τις δυνατοτητες του αποκει και περα ομως δεν ηξερα ολα αυτα τα στραβα , που ακομα και εναν νεο χρειστη Bb να ρωτισεις ειμαι συγουρος οτι δεν θα τα εχει εντοπισει ολα... ποσο μαλον καποιον που σκοπευει να παρει και δεν το εχει δουλεψει ποτε.... δεν δουλευουμε ολοι σε μαγαζια κινητης....

το πηρα επειδη ηταν μια πολυ δυνατη συσκευη με qwerty με ολα τα χαρκτιριστικα που χρειαζομαι και μια πολυ καλη συμπιεση στα data πραγμα συμαντικο για μενα αφου καθε μηνα χαλαω με το 9700 πανω απο 250mb!!!

γιαυτο περιμενα καθε αναβαθμιση να εχει κατι νεο κατι χρησιμο να λυνει καποιο γνωστο προβλημα, ματαια ομως...

 

τα Βb δεν ειναι ιδιετερη κατηγορια μην ξεγελατε τους εαυτους σας επειδη ετσι σας το πασαρουν...

δεν ειναι τυχαιο οτι μολις κυκλοφορισαν το προμοταραν φουλ και πιασανε τρελα, οταν ομως ο κοσμος εφαγε τα μουτρα του στραφηκε καευθειαν αλλου και η rim επιασε πατο απατο....

δειτετο σφαιρικα και αντικειμενικα δεν ειναι μονο οι εφαρμογες που πασχουν οι συσκευες μας

ειναι ολη η νοοτροπεια της λειτουργειας τους που σε καθε σου κλικ η rim σου εχει βαζει περιορισμους απλα επειδη ετσι γουσταρει!!!

Edited by tnt_tuner
Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω, έχεις αγοράσει λάθος συσκευή. Προφανώς δεν βλέπεις κάτι θετικό, ίσως θα ήταν καλή κίνηση να επιλέξεις κάποια άλλη πλατφόρμα. Προσωπικά ούτε τα δικά μου ούτε όσων γνωρίζω κρασάρουν και δεν έχω δει ποτέ εδώ να αναφέρει κάποιος κατάσταση συνεχούς κρασαρίσματος ή ανάγκη για 10πλο batt pull. Μήπως απλά γίνεται λάθος επιλογή και βάζετε εφαρμογές μη συμβατές;

 

Από κει και πέρα, στα σημεία που αναφέρω ότι είναι θέμα παρόχου, το εννοώ. Η RIM δεν άνοιγε/έκλεινε το appworld, γίνονταν δοκιμές τον τελευταίο μήνα πριν την οριστική λειτουργία του για τους χρήστες. Υπάρχουν πολλά θέματα που πρέπει να ελεγχθούν πριν δοθεί μια τέτοια υπηρεσία στον τελικό χρήστη. Μια έρευνα στο google θα παρουσιάσει τον τρόπο λειτουργίας και τα κολλήματα που υπήρχαν τα οποία οφείλονται στους παρόχους, τα είχα αναλύσει παλαιότερα στο εν λόγω θέμα.

 

Το youtube παρουσιάζει αντίστοιχη κατάσταση, στο εξωτερικό παίζει και επίσης παίζει στη vodafone εδώ (όπως παίζει με wifi, έτσι και με 3G - δεν ξέρω για άλλους παρόχους). Επίσης σε άλλα θέματα το έχουμε συζητήσει, αλλά κανείς δεν μπόρεσε να καταλάβει τον λόγο που σε κάποιους παίζει ενώ σε άλλους όχι. Προφανώς όμως, όταν μια συσκευή έχει τέτοια συμπεριφορά, τότε είναι φανερό ότι τη δυνατότητα την έχει. Συγκεκριμένα πριν καμια ώρα έβλεπα youtube στο storm μου.

 

Το λογισμικό στα blackberry δεν είναι γενικής χρήσης, το οποίο σημαίνει ότι για να το προωθήσει κάποιος πάροχος, πρώτα πρέπει να το περάσει από έλεγχο, να λάβει πιστοποίηση και μετά να ξεκινήσει η διάθεσή του. Αυτή η διαδικασία γίνεται μόνο όταν παρουσιάζεται πρόβλημα με παλαιότερη έκδοση ή όταν υπάρχει κάποια πολύ σημαντική αναβάθμιση. Προφανώς καταλαβαίνεις ότι η RIM δεν μπορεί να προσπεράσει τη διαδικασία ελέγχου, άσχετα αν εμείς την παρακάμπτουμε εγκαθιστώντας έκδοση άλλου παρόχου.

 

Για το BIS δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πω κάτι, έτσι λειτουργούν αυτά τα τηλέφωνα για λόγους που όπως φαίνεται δεν χρειάζεται να αναλυθούν, θα είναι ανούσιο.

 

Για navi συμφωνώ.

 

Δυστυχώς στην Ελλάδα το προσωπικό των καταστημάτων δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις για να πληροφορήσει τους εν δυνάμει αγοραστές ενός blackberry και πολλές φορές η αγορά γίνεται χωρίς όπως λες να γνωρίζουν αυτά που συζητάμε.

 

Καλό θα ήταν όμως να μην κάνουμε γενικεύσεις και να μην γράφουμε ανακρίβειες, γιατί πολλοί διαβάζουν το φόρουμ και η λάθος πληροφόρηση δεν είναι καλή για κάποιον που ενδιαφέρεται να αγοράσει μια τέτοια συσκευή. Από όλο το post το μόνο σημείο που ισχύει είναι αυτό περί navi. Νομίζω ότι η κουβέντα αυτή μπορεί να κλείσει εδώ.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα θελω να με συγχωρεσετε που κραζω μια πλατφορμα που ισως σε πολους να ειναι αγαπητη!

μπορω να πω παρα πολα καλα γα την συσκευη και για την πλατφορμα! εδω απλα βρηκα αφορμη να απαριθμησω τα αρνικα σημεια!

δεν εχω διαλεξει λαθoς συσκευη γιατι αν ηταν ετσι δεν θα την κραταγα οπως ξανα ειπα σχεδον 2 ολοκληρα χρονια.... απλα εχω καποια παραπονα (ιδικα στο θεμα διορθοσης χρονιων προβληματων) για τα οποια εχω απογοητευτει να περιμενω.... και ειπα να τα μιραστω μαζισας!

οσα γραφω δεν τα γραφω ασυνηδητα ουτε νομιζω ειναι ανακριβιες οσα εχω πει... γραφω απλως την υποκειμενικη μου γνωμη πανω σε ενα θεμα ετσι οπως το εχω ζησει και αυτο νομιζω ειναι προφανες για οτιδηποτε διαβαζει καποιος σε οποιοδηποτε φορουμ.

ουτε ειναι τραγικο νομιζω να πω κατι που μπορει να ειναι λαθος εκτως αν ειμαστε φρουμ ειδημονων που παρεχουν επιστημονικες συμβουλες οποτε καλητερα να αποχορισω αφου εγω δεν ανοικω σε αυτη την κατηγορια.....

 

thief οταν λεω 10 batt pull νομιζα θα το καταλαβενες οτι το λεω χαριτολογοντας, εννοω οτι απλα θα κολισουν οταν τα ζορισεις πολυ βαζοντας-βγαζοντας πολλες εφαρμογες

το ιδιο πχ ακουγα και απο γνωστους που ειχαν mac οτι δεν κολανε με τιποτα και τα συναφει...αλλα η ποιο βαρια εφαρμογη που τρεχαν ηταν ο browser. οταν τελικα πειρα κ εγω συνειδητοποιησα οτι ειναι κανονικα pc σαν τα υπολοιπα κ κολανε κ αυτα οταν τα ζορισεις(ενας φιλος dj να δειτε που του εχει κολισει το mac 2-3φορες σε μαγαζι!!)

αντιστιχα ισχυει και το αναποδο πχ πριν ενα μηνα εκανα φορματ σε μια φιλη που ειχε xp χωρις servise pack το πιστευετε??? απο τοτε που ειχε παρει το pc δεν του ειχε κανει ποτε φορματ κ δεν της ειχε κολισει ποτε!!!! απλα το ποιο δυσκολο που το εβαζε να κανει ηταν να παιζει τενιες!!!

 

επιπλεων επιμενω οτι ειναι θεμα της rim και οχι παροχων γιατι αν ηθελαν θα εβγαζαν ενα λειτουργικο οπως κανουν οι περισσοτεροι κατασκευαστες και για την καθε εταιρια θα μπορουσαν απλα να φτιαξουν πακετακια ρυθμισεων, δεν καταλαβαινω τον πραγματικο λογο που λειτουργουν ετσι!?

θελεις να μου πεις δηλαδη οτι αν μπω χωρις bis μεσω 3g θα παιξει Youtube? (δεν ειπα οτι δεν εχει την δηνατοτητα η συσκευη)

και ολα αυτα τα θεματα που λεμε δεν ειναι καθαρα θεμα του παροχου το προβλημα που υπαρχει στην ουσια (αποσο εχω καταλαβει) ειναι θεμα προτοκολων και αδιοδοτησης επικοινωνιας του διακομιστη της καθε εταιριας με τον server της rim!

αυτα ειναι θεματα οπως και το os που θα επρεπε μαλλον να φροντισει να τα λυσει η rim αφου αυτοι ειναι οι κατασκευαστες!

το οτι το bis λειτουργει με αυτον τον τροπο απο τοτε που δημιουργηθηκε δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να διορθοσουν 5 προβληματα που υπαρχουν....

ειπαμε θελου περνανε τα παντα απο τον δικο τους σερβερ για να κανουν το φακελομα τους αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορουν να λυσουν τα προβληματα που υπαρχουν και να γραφουν τον πελατη μετα την αγορα!

 

και για να κλεισω με το θεμα θα επαναλαβω οτι η δυσαρεσκεια μου αυτη εχει λογο το οτι δεν υπαρχει καμια προσπαθεια να λυθουν τα προβληματα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
επειδή είμαι λιγο εκτός, μπορείτε να μου πειτε αν το OS7 παιζει σε Blackberry 8520??
Maybe I'll hold my breath and jump right in
Link to comment
Share on other sites

Θα είναι συμβατό μόνο με τα νέα μοντέλα. ΒΒ 9810, 9900 κτλ.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλημερα σας.. να κανω μια ερωτηση, εχω ενα blackberry curve 9360 os7 και οταν το εχω κλειστο και με παιρνει καποιος τηλεφωνο δεν μου στελνει μυνημα οτι με καλεσε καποιο νουμερο οσο ηταν κλειστο... Ξερετε κατι για αυτο ?
Link to comment
Share on other sites

Για να έρθουμε στο λειτουργικό και τι διαφορετικό προσφέρει σε σχέση με την 6, αν εξαιρέσεις τον καινούργιο browser και την πραγματική διαφορά στην ταχύτητα, δεν βλέπω να προσφέρει κάποια άλλη ουσιαστική διαφορά - πέρα από το αισθητικό του πράγματος!

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...