Jump to content

Η πολιτική της Apple σε κίνδυνο;


Tna
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@alexis36th

εισαι σωστος εκτος απο 2 πραγματα

1)επειδη κανενα αλλο mobile λειτουργικο περα απο το android δε το εχει σημαινει οτι ειναι αχρηστο οταν το 85% του internet εχει λιγο η πολυ flash?και μην ακουσω οτι σε μερικα χρονια θα αντικατασταθει με το html5 κτλ.οταν αντικατασταθει εδω θα ειμαστε να μιλησουμε.

2)σε αυτο που λες σχετικα με τα specs.πρωτα να σου πω οτι αναγνωριζω οτι το android ειναι λιγο πιο βαρυ απο το ios.αλλα αμα θες συγκριση συγκρινε με το nexus s και πες αν εχεις καλη εμπειρια χρησης.μην συγκρινεις με μοντελα τα οποια εχουν υποστει heavy modification και δεν εχουν καμια σχεση με το stock android.αλλα να σου πω μιας και ειπες για το defy οτι το μηλο4 εχει πολυ καλυτερη cpu απο το defy.ενα μεγαλο μερος της αναπαραγωγης βιντεο οφειλεται στην gpu.οχι στην cpu

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ειναι μερος της

 

Ακριβώς....

Είναι μέρος της αλλά δεν ορίζει την ποιότητα κατασκευής....

Λες αυτό....

 

οχι μονο.ενα nokia 5320 που ειχα εζησε απο 3 μετρα πτωση.αλλα δεν παυει να ειναι ενα κινητο με αθλοια υλικα,αθλοια αισθηση και ακομα πιο αθλοια συναρμολογηση

 

Καταρχήν όταν μιλάς για υλικά τι εννοείς;;;;....

Τίποτα πάνω στο iPhone δεν είναι apple εκτός από τα πλαστικά και μερικά άλλα πράγματα....

Το iPhone πια απο hardware δηλαδη υλικο κλπ φοράει από lg μέχρι samsung....

Άρα αυτό που θα κοιτάξουμε στην ποιότητα κατασκευής είναι η ανθεκτικότητα των υλικων....

Και ένα κινητό, όταν οι ίδιοι οι κάτοχοι του παραπονιούνται ότι γρατζουνιέται με τον αέρα τότε δεν μπορώ να δεχτώ ότι έχει καλή ποιότητα κατασκευής....

 

Δηλαδή sorry, αν τα θέματα όπως το downclock του επεξεργαστή για να μην θερμένεται το κινητό (τη στιγμή που άλλα λεπτότερα δεν έχουν προβλήματα), ή το πρόβλημα της κεραίας, ή το γρατζούνισμα δεν είναι θέματα ποιότητας κατασκευής, τότε μάλλον έχουμε χάσει το νόημα της ποιότητας κατασκευής....

Εσύ το πήγες στο άκρο και μου έφερες το παράδειγμα ενός κινητού "μπαλάκι"....

Πρέπει να υπάρχει ισορρπία....

 

Αν μου πεις για ποιο λόγο το iPhone έχει καλή ποιότητα κατασκευής και μου εξηγήσεις θέματα όπως αυτό της κεραίας, του επεξεργαστή και του γρατζουνίσματος γιατι δεν ανήκουν στην ποιότητα κατασκευής το ξανασυζητάμε....

Νομίζω έχω χάσει το νόημα της ποιότητας κατασκευής....

 

και ουλαει χειροτερα

 

So what;;;;....

Εγώ δεν κρίνω ένα λειτουργικό από το πόσο πουλάει....

Πόσο μάλλον όταν είναι καινούργιο....

Αν το έκρινα από αυτό θα σου έλεγα ότι το Android και τα Windows είναι καλύτερα γιατί έχουν περισσότερους χρήστες....

Το λειτουργικό είναι καινούργιο και δεν έχει πάρει ακόμα το σημαντικό του update....

Σύμφωνα λοιπόν με την λογική σου το android είναι για σένα το καλύτερο αφού πουλάει καλύτερα....

Σωστά;;;;....

Ή μήπως όχι;;;;....

 

το μηλο4 θα λαβει με update δυνατοτητα αναπαραγωγης βιντεο 1080p.επισης συγκρινε το μηλο4 με το moto defy που φοραει 800 mhz armv7 cpu και 512 mb ram(oτι το μηλο)για να δεις οτι δεν ειναι μονο τα specs που καθοριζουν την αποδοση

 

Μα δεν είπα ότι είναι μόνο τα specs, αλλά εγώ δεν θα συγκρίνω το defy....

Όταν όμως έρχεστε και μου λέτε ότι η διαφορά specs samsung galaxy s2 και iPhone 4 δεν παίζουν ρόλο με κάνετε να ξεχνάω όλα όσα έχω μάθει για επεξεργαστές ram και τα σχετικά.... (Συγκρίνω στις ίδιες τιμές τα specs και όχι τα specs σε οποιαδήποτε κατηγορία τιμής)....

Ο λόγος που υπάρχουν τα specs είναι γιατί δείχνουν κάτι....

Δείχνουν πόσο ισχυρό είναι το κινητό και ο υπολογιστής....

Όταν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά....

Πάνω του διπλάσιου σε νούμερα, δεν μπορεί να υπάρχει σύγκριση....

Edited by ShevaGR
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο γιατί αυτό το παραμύθι με τα specs έχει πάει πολύ μακριά....

Καταρχήν όταν αγοράζει κάποιος οτιδήποτε σχετικό με τεχνολογία αυτά που κοιτάει είναι κυρίως τα specs....

Μπορεί να μου λένε ναι το τάδε είναι διπύρινο κλπ κλπ κλπ με διπλάσια ραμ αλλα το λειτουργικό είναι που το κάνει....

Sorry παιδιά.... Τα specs είναι που του δίνουν τη δυνατότητα για σύνδεση hdmi, τα specs είναι που του δίνουν τη δυνατότητα αναπαραγωγής video 1080p και τα specs είναι που του δίνουν τη δυνατότητα να τραβάει καλές φωτογραφίες.... Αν δεν είχε τόσο καλό cpu, τόσο καλή ram κλπ δεν θα γινόταν....

Τα specs είναι και ο λόγος που το iPhone έχει τόσο όμορφη και υψηλής πυκνότητας ανάλυσης οθόνη....

Όσο και να θες να παίζει 1080p βίντεο χωρίς το κατάλληλο hardware δεν γίνεται μόνο από το software....

Αυτά για τα specs....

Σίγουρα τα specs είναι αυτά που δίνουν στην κάθε συσκευή τις δυνατότητές της! Αλλά ξαναλέω (και έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω) ότι ο μέσος χρήστης ΔΕΝ ενδιαφέρεται για τα specs! Ενδιαφέρεται απλά να κάνει τη δουλειά του. Ο μέσος χρήστης δεν ενδιαφέρεται για το πόση RAM έχει η συσκευή του, ή πόση RAM είναι ελεύθερη ή πόσα tasks τρέχουν κάθε στιγμή. Και καλά κάνει! Αν είναι να τρώμε το χρόνο μας να φλασάρουμε custom ROMs και να τρέχουμε task managers για να βλέπουμε πόση μνήμη παίρνει κάθε task και πόση είναι ελεύθερη κτλ. τότε θα έχουμε καταντήσει να υπηρετούμε εμείς τη συσκευή αντί να υπηρετεί αυτή εμάς.

 

Αν δώσουμε το καλύτερο Android (Sensation, Galaxy S II, βάλτε όποιο θέλετε) και ένα iPhone 4 σε 100 τυχαίους ανθρώπους που δεν έχουν ιδέα από Apple, Google, διπύρηνους, GHz, RAM και τους αφήσουμε να τα χρησιμοποιήσουν για 1 μήνα, ποιο νομίζεις ότι θα επιλέξουν οι περισσότεροι; Όπως και να 'χει, ο λόγος δεν θα είναι τα specs αλλά η χρηστικότητα! Το κατά πόσο τους κάνει τη ζωή ευκολότερη. Τελεία και παύλα. Αν τους πούμε για διπύρηνους και RAM οι περισσότεροι θα μας κοιτάνε σαν να ήρθαμε απ' τον Άρη...

 

Σε αυτή την κατηγορία χρηστών στοχεύει η Apple και καλώς ή κακώς είναι ασυναγώνιστη αυτή τη στιγμή. Ξέρουν τι κάνουν οι μηχανικοί στο Cupertino...

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

@alexis36th

εισαι σωστος εκτος απο 2 πραγματα

1)επειδη κανενα αλλο mobile λειτουργικο περα απο το android δε το εχει σημαινει οτι ειναι αχρηστο οταν το 85% του internet εχει λιγο η πολυ flash?και μην ακουσω οτι σε μερικα χρονια θα αντικατασταθει με το html5 κτλ.οταν αντικατασταθει εδω θα ειμαστε να μιλησουμε.

2)σε αυτο που λες σχετικα με τα specs.πρωτα να σου πω οτι αναγνωριζω οτι το android ειναι λιγο πιο βαρυ απο το ios.αλλα αμα θες συγκριση συγκρινε με το nexus s και πες αν εχεις καλη εμπειρια χρησης.μην συγκρινεις με μοντελα τα οποια εχουν υποστει heavy modification και δεν εχουν καμια σχεση με το stock android.αλλα να σου πω μιας και ειπες για το defy οτι το μηλο4 εχει πολυ καλυτερη cpu απο το defy.ενα μεγαλο μερος της αναπαραγωγης βιντεο οφειλεται στην gpu.οχι στην cpu

1)δεν ειπα οτι ειναι αχρηστο.απλα οταν μια τεχνολογια χρησιμοποιειται απο 1 στις 150 εταιριες δεν ειναι πολυ σωστο να κατηγορουμε 1 απο τις 149 που δεν την χρησιμοποιουν πολυ περισσοτερο απο τις 148 υπολοιπες

2)γνωριζω οτι ανεφερα πολυ ακραιο παραδειγμα.το εκανα για να δειξω οτι τα ιδια specs δεν αποδιδουν το ιδιο σε ολα τα λειτουργικα.

1)Ακριβώς....

Είναι μέρος της αλλά δεν ορίζει την ποιότητα κατασκευής....

Λες αυτό....

 

 

 

2)Καταρχήν όταν μιλάς για υλικά τι εννοείς;;;;....

Τίποτα πάνω στο iPhone δεν είναι apple εκτός από τα πλαστικά και μερικά άλλα πράγματα....

Το iPhone πια απο hardware δηλαδη υλικο κλπ φοράει από lg μέχρι samsung....

Άρα αυτό που θα κοιτάξουμε στην ποιότητα κατασκευής είναι η ανθεκτικότητα των υλικων....

Και ένα κινητό, όταν οι ίδιοι οι κάτοχοι του παραπονιούνται ότι γρατζουνιέται με τον αέρα τότε δεν μπορώ να δεχτώ ότι έχει καλή ποιότητα κατασκευής....

 

3)Δηλαδή sorry, αν τα θέματα όπως το downclock του επεξεργαστή για να μην θερμένεται το κινητό (τη στιγμή που άλλα λεπτότερα δεν έχουν προβλήματα), ή το πρόβλημα της κεραίας, ή το γρατζούνισμα δεν είναι θέματα ποιότητας κατασκευής, τότε μάλλον έχουμε χάσει το νόημα της ποιότητας κατασκευής....

Εσύ το πήγες στο άκρο και μου έφερες το παράδειγμα ενός κινητού "μπαλάκι"....

Πρέπει να υπάρχει ισορρπία....

 

 

Αν μου πεις για ποιο λόγο το iPhone έχει καλή ποιότητα κατασκευής και μου εξηγήσεις θέματα όπως αυτό της κεραίας, του επεξεργαστή και του γρατζουνίσματος γιατι δεν ανήκουν στην ποιότητα κατασκευής το ξανασυζητάμε....

Νομίζω έχω χάσει το νόημα της ποιότητας κατασκευής....

 

 

 

4)So what;;;;....

Εγώ δεν κρίνω ένα λειτουργικό από το πόσο πουλάει....

Πόσο μάλλον όταν είναι καινούργιο....

Αν το έκρινα από αυτό θα σου έλεγα ότι το Android και τα Windows είναι καλύτερα γιατί έχουν περισσότερους χρήστες....

Το λειτουργικό είναι καινούργιο και δεν έχει πάρει ακόμα το σημαντικό του update....

Σύμφωνα λοιπόν με την λογική σου το android είναι για σένα το καλύτερο αφού πουλάει καλύτερα....

Σωστά;;;;....

Ή μήπως όχι;;;;....

 

 

 

5)Μα δεν είπα ότι είναι μόνο τα specs, αλλά εγώ δεν θα συγκρίνω το defy....

Όταν όμως έρχεστε και μου λέτε ότι η διαφορά specs samsung galaxy s2 και iPhone 4 δεν παίζουν ρόλο με κάνετε να ξεχνάω όλα όσα έχω μάθει για επεξεργαστές ram και τα σχετικά.... (Συγκρίνω στις ίδιες τιμές τα specs και όχι τα specs σε οποιαδήποτε κατηγορία τιμής)....

Ο λόγος που υπάρχουν τα specs είναι γιατί δείχνουν κάτι....

Δείχνουν πόσο ισχυρό είναι το κινητό και ο υπολογιστής....

Όταν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά....

Πάνω του διπλάσιου σε νούμερα, δεν μπορεί να υπάρχει σύγκριση....

 

1+2)δεν οριζεται μονο απο την στιβαροτητα,ουτε ομως μονο απο την ανθεκτικοτητα.οριζεται και απο τα δυο.το μηλο κερδιζει τον ενα τομεα και το input_device_name_here τον αλλο τομεα.οπου υλικα,το περιβλημα του κινητου(πλαστικο στο παραδειγμα μου,γυαλι στο μηλο,αλουμινιο στα περισσοτερα htc

3)η κεραια ηταν epic fail.σχετικα με τον επεξεργαστη πολλα κινητα θερμαινονται απαγορευτικα(gs2 πχ)

4)και το ios και το android ηταν καποτε καινουργια,αλλα δεν πουλησαν τοσο χαλια(για να μη παρεξηγηθουμε θεωρω πως τα παντζουροφωνα εχουν δυνατοτητες,αλλα καποιος λογος υπαρχει που δεν πουλανε και η microsoft βγαζει περισσοτερα χρηματα απο τις πωλησεις των android της htc απο οπου παιρνει 5 δολλαρια ανα συσκευη,ενω παιρνει 15 δολλαρια απο καθε παραθυροφωνο)

5)στην περιπτωση του galaxy s2/sensation/optimus 2x/atrix/οποιουδηποτε αλλου διπυρηνου που μου διαφευγει για πολλους χρηστες που δεν το πηραν για μοστρα φυσικα παιζει ρολο.απλα υπαρχουν αλλοι τοσοι που για πολλους λογους δε θα παρουν χαμπαρι τη διαφορα

Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

 

nokia 6610,motorola c261,motorola razr v3i,nokia 5320 xpressmusic,sony ericsson w995,nokia c6-01,sony xperia u,nokia lumia 630 dual

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα τα specs είναι αυτά που δίνουν στην κάθε συσκευή τις δυνατότητές της! Αλλά ξαναλέω (και έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω) ότι ο μέσος χρήστης ΔΕΝ ενδιαφέρεται για τα specs! Ενδιαφέρεται απλά να κάνει τη δουλειά του. Ο μέσος χρήστης δεν ενδιαφέρεται για το πόση RAM έχει η συσκευή του, ή πόση RAM είναι ελεύθερη ή πόσα tasks τρέχουν κάθε στιγμή. Και καλά κάνει! Αν είναι να τρώμε το χρόνο μας να φλασάρουμε custom ROMs και να τρέχουμε task managers για να βλέπουμε πόση μνήμη παίρνει κάθε task και πόση είναι ελεύθερη κτλ. τότε θα έχουμε καταντήσει να υπηρετούμε εμείς τη συσκευή αντί να υπηρετεί αυτή εμάς.

 

Αν δώσουμε το καλύτερο Android (Sensation, Galaxy S II, βάλτε όποιο θέλετε) και ένα iPhone 4 σε 100 τυχαίους ανθρώπους που δεν έχουν ιδέα από Apple, Google, διπύρηνους, GHz, RAM και τους αφήσουμε να τα χρησιμοποιήσουν για 1 μήνα, ποιο νομίζεις ότι θα επιλέξουν οι περισσότεροι; Όπως και να 'χει, ο λόγος δεν θα είναι τα specs αλλά η χρηστικότητα! Το κατά πόσο τους κάνει τη ζωή ευκολότερη. Τελεία και παύλα. Αν τους πούμε για διπύρηνους και RAM οι περισσότεροι θα μας κοιτάνε σαν να ήρθαμε απ' τον Άρη...

 

Σε αυτή την κατηγορία χρηστών στοχεύει η Apple και καλώς ή κακώς είναι ασυναγώνιστη αυτή τη στιγμή. Ξέρουν τι κάνουν οι μηχανικοί στο Cupertino...

 

oταν δηλαδη κατοχοι iphone 4 μιλουν για την αναλυση της οθονης τους (και καλα κανουν) και τη μη υπαρξη του παραμικρου πιξελιασματος δε μιλουν για specs :rolleyes:

 

μιλας για 100 τυχαιους ανθρωπους, ομως δεν ξερεις σε τι τυχαιους ανθρωπους θα πεσεις, γιατι αν ο αλλος πχ παει να ανοιξει μια σελιδα με flash και δε μπορει να δει τιποτα ενδεχεται και να του κακοφανει, μπορει οι 3.5" να μην του ειναι αρκετες

 

μπορει αυτος ο τυχαιος ανθρωπος να θελει να περασει φωτογραφιες απο το παλιο του κινητο και παλι να του κακοφανει οταν δει οτι δε γινεται.. και πολλα αλλα

 

επισης ποιος σου ειπε οτι στο android ΠΡΕΠΕΙ να τρεξεις task managers και να περασεις custom roms και οτι δε μπορει να κανει τα παντα out of the box?

 

απο αυτους τους 100 τυχαιους ανθρωπους που λες ποσοι θα ξερουν να κανουν jailbreak ?

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα τα specs είναι αυτά που δίνουν στην κάθε συσκευή τις δυνατότητές της! Αλλά ξαναλέω (και έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω) ότι ο μέσος χρήστης ΔΕΝ ενδιαφέρεται για τα specs! Ενδιαφέρεται απλά να κάνει τη δουλειά του. Ο μέσος χρήστης δεν ενδιαφέρεται για το πόση RAM έχει η συσκευή του, ή πόση RAM είναι ελεύθερη ή πόσα tasks τρέχουν κάθε στιγμή. Και καλά κάνει! Αν είναι να τρώμε το χρόνο μας να φλασάρουμε custom ROMs και να τρέχουμε task managers για να βλέπουμε πόση μνήμη παίρνει κάθε task και πόση είναι ελεύθερη κτλ. τότε θα έχουμε καταντήσει να υπηρετούμε εμείς τη συσκευή αντί να υπηρετεί αυτή εμάς.

 

Βασικά ο task manager χρησιμοποιείται για να σκοτώνει εφαρμογές, αλλά δεν είναι αυτή η ουσία....

Ναι ο μεσος χρήστης θέλει να κάνει τη δουλειά του.... Αλλα εδώ φάσκεις και αντιφάσκεις έμμεσα....

Μου αναφέρεις για μέσο χρήστη την στιγμή που ακριβώς στο επόμενο κομμάτι του post σου μου αναφέρεις καλύτερη android συσκευή;;;;

Τον μέσο χρήστη αφού τον ενδιαφέρει να κάνει τη δουλειά του δεν τον ενδιαφέρει να συγκρίνει κινητά (τα οποία συγκρίνονται με απόκριση λειτουργικού, δυνατότητες και με specs).... Άρα δεν τον ενδιαφέρει ούτε η καλύτερη και χειρότερη συσκευή και φυσικά για τον μέσο χρήστη δεν τον ενδιαφέρει και η σύγκριση....

Τον μέσο χρήστη δεν τον ενδιαφέρει τίποτα από όλα αυτά και συνεχίζω κάτω από το δεύτερο part του post σου....

 

Αν δώσουμε το καλύτερο Android (Sensation, Galaxy S II, βάλτε όποιο θέλετε) και ένα iPhone 4 σε 100 τυχαίους ανθρώπους που δεν έχουν ιδέα από Apple, Google, διπύρηνους, GHz, RAM και τους αφήσουμε να τα χρησιμοποιήσουν για 1 μήνα, ποιο νομίζεις ότι θα επιλέξουν οι περισσότεροι; Όπως και να 'χει, ο λόγος δεν θα είναι τα specs αλλά η χρηστικότητα! Το κατά πόσο τους κάνει τη ζωή ευκολότερη. Τελεία και παύλα. Αν τους πούμε για διπύρηνους και RAM οι περισσότεροι θα μας κοιτάνε σαν να ήρθαμε απ' τον Άρη...

 

Σε αυτή την κατηγορία χρηστών στοχεύει η Apple και καλώς ή κακώς είναι ασυναγώνιστη αυτή τη στιγμή. Ξέρουν τι κάνουν οι μηχανικοί στο Cupertino...

 

Ο μέσος χρήστης λοιπόν θέλει να κάνει την δουλειά του, οπότε το να μου αναφέρεις καλύτερη android συσκευή για τον μέσο χρήση είναι ανούσιο....

 

Αφού λοιπόν σύμφωνα με τα λεγόμενά σου ο μέσος χρήστης θα επιλέξει iPhone, γιατί η πλειοψηφία των χρηστών (υποθέτωντας ότι η πλειοψηφία είναι μέσοι χρήστες) έχει Android;;;;....

Πρόσεξε δεν σου μιλάω για καλύτερο και χειρότερο λειτουργικό.... Αυτά είναι για τους μη μέσους χρήστες.....

 

Ο μέσος χρήστης λοιπόν θέλει να κάνει τη δουλειά του....

Επιλέγει το κινητό με το οποίο κάνει τη δουλειά του...

Η apple στοχεύει στο μέσο χρήστη που θέλει να κάνει τη δουλειά του και η πλειοψηφία καταλήγει να μην έχει iPhone....

Κάπου τα σκάτωσε η apple.... Ή τελικά ο μέσος χρήστης κοιτάει και λίγο τα specs.... Ίσως και τα δύο....

 

Ο μέσος χρήστης θα επέλεγε το iPhone 4 σύμφωνα με τα λεγόμενα σου τη στιγμή που ο μέσος χρήστης στην αγορά επιλέγει android;;;;....

 

Κάπου σκάλωσε το θέμα...

 

Αν δεν θες να απαντήσεις σε όλα απάντησε στην ουσία του post μου....

 

@alexis36th Θα σου απαντήσω αργότερα γιατί έχω και διάβασμα και ο χρόνος τρέχει.... :p....

Edited by ShevaGR
Link to comment
Share on other sites

Αν δώσουμε το καλύτερο Android (Sensation, Galaxy S II, βάλτε όποιο θέλετε) και ένα iPhone 4 σε 100 τυχαίους ανθρώπους που δεν έχουν ιδέα από Apple, Google, διπύρηνους, GHz, RAM και τους αφήσουμε να τα χρησιμοποιήσουν για 1 μήνα, ποιο νομίζεις ότι θα επιλέξουν οι περισσότεροι; Όπως και να 'χει, ο λόγος δεν θα είναι τα specs αλλά η χρηστικότητα! Το κατά πόσο τους κάνει τη ζωή ευκολότερη. Τελεία και παύλα. Αν τους πούμε για διπύρηνους και RAM οι περισσότεροι θα μας κοιτάνε σαν να ήρθαμε απ' τον Άρη...

 

Να σαι σιγουρος πως η απαντηση ειναι πως απο το iphone λειπουν πραγματα(εφοσον μιλαμε για αρχαριους και οχι jailbreakers)..μισο περιεχομενο σε σελιδες, δεν μπορει να εχει το bluetooth Που το 6 χρονων νοκια του το εκανε, δεν μπορει πουθενα να βρει πως θα βλεπει τα αρχεια/φακελους της συσκευης, απορει που ειναι η μπαταρια για αν μπορει να παρει και 2η-3η, γιατι τα ακουστικα του τα υπερθεικα που εκανα 120 ευρω δεν λειτουργουν στο τηλεφωνο αυτο,γιατι ο μονος τροπος να αλλαξεις την εμφανιση του ειναι να τη ζωγραφισεις με μαρκαδορο,γιατι δεν μπορει να αλλαξει APN , γιατι τα μηνυματα του σκανε μπροστα στη μαπα οταν κανει δουλεια,γιατι οι εφαρμογες οταν τις ελαχιστοποιει σταματανε να δουλευουν ενω στο s60 νοκια του οχι,γιατι δεν μπορει να κανει κοπι πειστ τα sms και μπολικα αλλα...

 

εκτος αν αναφερεσαι σε ατομο που το θελει μονο για τηλεφωνηματα, που δε θα πρεπε να απευθυνεται σε συσκευες που κοστιζουν 800 ευρω,παρα κατι..

 

και δεν ειναι λογοι υποστηριξης αντροιντ...ειναι πραγματα που και εγω ως πελατης της apple, εχω παραπονο χρονια τωρα..

 

Υ.Γ, αν θεωρεις οτι το φλασαρισμα ρομ ειναι δυσκολο (τα αλλα που ειπες για τα τασκ , δεν ισχυει κανενα..το συστημα απο μονο του μολις χρειαστει ραμ, σκοτωνει τις εφαρμογες που εχουν τον περισσοτερο χρονο να χρησιμοποιηθουν.), κανοντας και flash και jailbreak σε συσκευες πολυ καιρο τωρα, το πρωτο και ειναι πιο ευκολο και πιο ασφαλες..εχω περασει φουρτουνες εγω με tethered jb γιατι απλα τελειωσαν μπαταριες, σκαλωσε το itunes κτλπ..ουυυ...

Link to comment
Share on other sites

Για να μην γίνει τεράστιο το post (ήδη έγινε...) απαντάω στην ουσία, χωρίς quotes.

 

@qsis:

 

Αν οι κάτοχοι του iPhone 4 μιλάνε για ανάλυση 960 x 640 pixels, τότε μιλάνε για specs. Αν απλά λένε "τι ωραία οθόνη, τα γράμματα και οι εικόνες φαίνονται τέλεια, δεν με κουράζει", τότε μιλάνε για ουσία, για χρηστικότητα, ΟΧΙ για specs. Μπορεί να μην ξέρουν καν τι σημαίνει "specs", μπορούν όμως να εκτιμήσουν την άριστη οπτική εμπειρία που τους δίνει η οθόνη, χωρίς να χρειάζεται να ξέρουν τι σημαίνει "pixel"...

 

Για τους 100 ανθρώπους, σίγουρα δεν ξέρουμε σε ποιους θα πέσουμε, αν θέλεις άλλαξε το 100 και καν' το 1.000.000 για να έχει μεγαλύτερη αξιοπιστία το αποτέλεσμα. Αλλά νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ. Όσο για το jailbreak/root, θεωρούμε ότι λίγοι θα ξέρουν να τα κάνουν. Μιλάμε για out-of-the-box συσκευές.

 

Για τις φωτογραφίες που λες, μπορεί να το κάνει μέσω iTunes πολύ εύκολα. Θυμήσου ότι ο μέσος χρήστης δεν καταλαβαίνει από USB Drives κτλ. Ρίχνει τις φωτογραφίες του στο My Pictures, συνδέει το iPhone στο PC και κάνει sync.

 

Για το Flash έχεις δίκιο ότι είναι μειονέκτημα. Απλά εγώ δεν έχει τύχει ποτέ να θελήσω να διαχειριστώ Flash content μέσα από μια συσκευή με τόσο μικρή οθόνη και μάλιστα χωρίς ποντίκι. Το μόνο είναι το YouTube για το οποίο υπάρχει native app. Βέβαια το τι θέλω εγώ δεν έχει καμία σημασία... Απλά αναρωτιέμαι πόσοι χρήστες Android χρησιμοποιούν Flash μέσα απ' τον browser. Πραγματικά θα ήθελα να ξέρω.

 

@ShevaGR:

 

Στο HD2 που είχα πριν χρησιμοποιούσα τον task manager για να βλέπω πόση μνήμη τρώει κάθε task, καθώς και την ελεύθερη RAM. Εννοείται ότι μπορείς να κάνεις kill τα tasks, το θεώρησα αυτονόητο...

 

Αναφέρω την καλύτερη Android συσκευή για να μην αδικήσω το Android, μεγιστοποιώντας έτσι τα specs (το συνδέω με το προηγούμενό σου post) και επίσης για να βγάλω τον παράγοντα κόστος απ' το πείραμα, αφού οι τιμές είναι περίπου ίδιες νομίζω. Τι ήθελες να επιλέξω; Αν έβαζα το Wildfire θα με κατηγορούσατε ότι αδικώ το Android... Έβαλα λοιπόν τη ναυαρχίδα για να δείξω ότι όσο καλά specs κι αν έχει, αν δεν είναι χρηστικό και έχει bugs και κολλάει και υπερθερμαίνεται και η μπαταρία του δεν κρατάει κτλ. κτλ., ο μέσος χρήστης θα "ξενερώσει" κι ας έχει και super-duper τετραπύρηνο μέσα.

 

Επίσης δεν αναφέραμε τον παράγοντα App Store vs. Market που είναι ιδιαίτερα σημαντικός.

 

Το ότι δεν έχουν πολλοί iPhone (όπως και το ότι δεν έχουν πολλοί smartphones των 600+ ευρώ) για μένα έχει να κάνει με την τιμή τους, που είναι απαγορευτική για πολλούς. Και φυσικά, όπως λέει κι ο φίλος bored01, μιλάμε για ένα κλειστό OS (Apple-only) vs. το ανοιχτό Android που και η κουτσή Μαρία βγάζει μια συσκευή τη μέρα. Ας μην κρίνουμε με βάση μόνο την ποσότητα αλλά και την ποιότητα!

 

Κάτι άλλο σε σχέση με τα specs. Το ξέρετε ότι στο iPhone 4 η CPU είναι του 1 GHz αλλά είναι underclocked στα 800 MHz; Γιατί λέτε να το έκανε αυτό η Apple; Δεν είναι δύσκολο να το βάζανε στο 1 GHz! Μια απλή παράμετρος στο firmware είναι που αλλάζει. Θα μπορούσαν να πουν "δε βαριέσαι μωρέ, βάλτο στο 1 GHz κι ας ζεσταίνεται κι ας τελειώνει γρηγορότερα η μπαταρία". Δεν το κάνουν όμως γιατί σταθμίζουν τα υπέρ και τα κατά και κρίνουν ότι είναι καλύτερα στα 800 MHz και δροσερό και με καλύτερη αυτονομία. Αντίθετα, άλλες εταιρίες ασιατικής προέλευσης βγάζουν συσκευές υπερχρονισμένες!!! Διαφορετικοί στόχοι, διαφορετικά specs...

 

Κι εγώ power user είμαι και σας καταλαβαίνω απόλυτα. Ήμουν σχεδόν Apple-hater μέχρι που πήρα το ρίσκο και αγόρασα το iPhone 4, με μεγάλη δυσπιστία και επιφυλακτικότητα και αφού είχα αγανακτήσει με την HTC και τα bugs της. Μετά από μία βδομάδα χρήσης κατάλαβα πόσο χρόνο είχα χάσει απ' τη ζωή μου... Τώρα απλά κάνω τη δουλειά μου μια χαρά και δεν είμαι πάνω απ' το κινητό να το φροντίζω σαν μωράκι. Ζητάω αυτό που θέλω και ξέρω ότι θα μου το δώσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Η μπαταρία του θα με βγάλει πολύ περισσότερο. Δεν θα μου υπερθερμαίνεται. Η οθόνη είναι απόλαυση να τη βλέπεις. Η touch screen είναι "αέρινη". Αν κάτι θελήσω πάω στο App Store και με 0,79 € ή και δωρεάν έχω πληθώρα επιλογών για αυτό που θέλω. Όπως βλέπετε δεν μιλάω για specs και αριθμούς, αλλά για τη συνολική εμπειρία χρήσης που σου δίνει η εκάστοτε συσκευή.

 

Πάντα φιλικά και με καλή πρόθεση, κουβέντα κάνουμε, τη γνώμη μου λέω. Μακάρι να αλλάξουν τα πράγματα στο άμεσο μέλλον και το Android ή κάποιο άλλο mobile OS να μπορέσει να δώσει μια πραγματικά ξεχωριστή εμπειρία χρήσης. Προς το παρόν και με βάση αυτά που βλέπω, ακούω και διαβάζω, καλώς ή κακώς η Apple είναι ακόμα ασυναγώνιστη στον τομέα αυτόν.

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Αφού λοιπόν σύμφωνα με τα λεγόμενά σου ο μέσος χρήστης θα επιλέξει iPhone, γιατί η πλειοψηφία των χρηστών (υποθέτωντας ότι η πλειοψηφία είναι μέσοι χρήστες) έχει Android;;;;....

Πρόσεξε δεν σου μιλάω για καλύτερο και χειρότερο λειτουργικό.... Αυτά είναι για τους μη μέσους χρήστες.....

 

Ο μέσος χρήστης λοιπόν θέλει να κάνει τη δουλειά του....

Επιλέγει το κινητό με το οποίο κάνει τη δουλειά του...

Η apple στοχεύει στο μέσο χρήστη που θέλει να κάνει τη δουλειά του και η πλειοψηφία καταλήγει να μην έχει iPhone....

Κάπου τα σκάτωσε η apple.... Ή τελικά ο μέσος χρήστης κοιτάει και λίγο τα specs.... Ίσως και τα δύο....

 

Ο μέσος χρήστης θα επέλεγε το iPhone 4 σύμφωνα με τα λεγόμενα σου τη στιγμή που ο μέσος χρήστης στην αγορά επιλέγει android;;;;....

 

Κάπου σκάλωσε το θέμα...

 

Αν δεν θες να απαντήσεις σε όλα απάντησε στην ουσία του post μου....

 

 

Eίμαστε σοβαροί? Συγκρίνουμε το μεριδιο αγοράς ενός λειτουργικού που το υποστηρίζουν όλοι οι κατασκευαστές κινητών (πλην των Apple, Nokia, RIM) και που κάθε μήνα κυκλοφορούν δεκάδες νέες συσκευές διαφορετικών κατασκευαστών , διαφορετικών δυνατοτήτων, σχεδιασμού, μεγέθους, χρώματος και κυρίως τιμής με ένα λειτουργικό που υπάρχει σε μία μόνο συσκευή που ανανεώνεται μια φορά το χρόνο? Συγκρίνουμε λειτουργικό στο οποίο έχεις πρόσβαση ακόμα και με 120 ευρώ με ένα λειτουργικό που πρέπει να πληρώσεις 660 ευρώ????:blink:

 

Και μόνο το γεγονός ότι τo iPhone το οποίο κοστίζει όσο κοστίζει και είναι το μοναδικό κινητό της Apple και ανανεώνεται κάθε 12 μήνες κάνει τέτοιες τρελές πωλήσεις έτσι ώστε και εξαιτίας του η Apple να είναι η Νο1 εταιρία τεχνολογίας παγκοσμίως σε έσοδα και κεφαλαιοποίηση ξεπερνώντας τη Microsoft, και η Apple να είναι στο top5 των κατασκευαστών κινητών σε πωλήσεις μαζί με ονόματα όπως Νοkia και Samsung και να έχει ένα διψήφιο μερίδιο αγοράς στα λειτουργικά φορητών συσκευών, σημαίνει πως μιλάμε για την απόλυτη εμπορική επιτυχία. Όλα αυτά με ένα μοντέλο το χρόνο που κοστίζει πάνω από 600 ευρώ!

 

Δες λίγο τα οικονομικά αποτελέσματα της Apple, κάθε τρίμηνο ανακοινώνει κέρδη ρεκόρ! Που τα σκάτωσε ακριβώς????:worry:

Link to comment
Share on other sites

Απλά αναρωτιέμαι πόσοι χρήστες Android χρησιμοποιούν Flash μέσα απ' τον browser. Πραγματικά θα ήθελα να ξέρω.

 

 

Εγω εγω εγω...δεν ξερω αν ειμαι ο μονος που ειναι τοσο ενθουσιωδης με αυτο..αλλα φετος μονο εχω δει χαλαρα πανω απο 30 επισοδεια ραδιο αρβυλα, 100αδες ανιμ, επισοδεια σειρων ξενων, παιχνιδακια φλας κτλπ...πολλεεεεεες ωρες σε τραινα, αιθουσες αναμονης, νυχτες στο κρεβατι που δε με επαιρνε ο υπνος,ακομα και στο χωριο μετα απο κρασακια σε πικ νικ.. :)

Edited by chris2busy
Link to comment
Share on other sites

Εγω εγω εγω...δεν ξερω αν ειμαι ο μονος που ειναι τοσο ενθουσιωδης με αυτο..αλλα φετος μονο εχω δει χαλαρα πανω απο 30 επισοδεια ραδιο αρβυλα, 100αδες ανιμ, επισοδεια σειρων ξενων, παιχνιδακια φλας κτλπ...πολλεεεεεες ωρες σε τραινα, αιθουσες αναμονης, νυχτες στο κρεβατι που δε με επαιρνε ο υπνος,ακομα και στο χωριο μετα απο κρασακια σε πικ νικ.. :)

OK, το σέβομαι και το πιστεύω αυτό που λες. Να σε ρωτήσω, μπορείς άνετα να χειριστείς τα διάφορα Flash apps σε τόσο μικρή οθόνη και χωρίς ποντίκι; Από σταθερότητα πώς πάει;

 

Ίσως πρέπει να πάρω στα χέρια μου μια καλή Android συσκευή και να ασχοληθώ...

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Eίμαστε σοβαροί? Συγκρίνουμε το μεριδιο αγοράς ενός λειτουργικού που το υποστηρίζουν όλοι οι κατασκευαστές κινητών (πλην των Apple, Nokia, RIM) και που κάθε μήνα κυκλοφορούν δεκάδες νέες συσκευές διαφορετικών κατασκευαστών , διαφορετικών δυνατοτήτων, σχεδιασμού, μεγέθους, χρώματος και κυρίως τιμής με ένα λειτουργικό που υπάρχει σε μία μόνο συσκευή που ανανεώνεται μια φορά το χρόνο? Συγκρίνουμε λειτουργικό στο οποίο έχεις πρόσβαση ακόμα και με 120 ευρώ με ένα λειτουργικό που πρέπει να πληρώσεις 660 ευρώ????:blink:

 

Και μόνο το γεγονός ότι τo iPhone το οποίο κοστίζει όσο κοστίζει και είναι το μοναδικό κινητό της Apple και ανανεώνεται κάθε 12 μήνες κάνει τέτοιες τρελές πωλήσεις έτσι ώστε και εξαιτίας του η Apple να είναι η Νο1 εταιρία τεχνολογίας παγκοσμίως σε έσοδα και κεφαλαιοποίηση ξεπερνώντας τη Microsoft, και η Apple να είναι στο top5 των κατασκευαστών κινητών σε πωλήσεις μαζί με ονόματα όπως Νοkia και Samsung και να έχει ένα διψήφιο μερίδιο αγοράς στα λειτουργικά φορητών συσκευών, σημαίνει πως μιλάμε για την απόλυτη εμπορική επιτυχία. Όλα αυτά με ένα μοντέλο το χρόνο που κοστίζει πάνω από 600 ευρώ!

 

Δες λίγο τα οικονομικά αποτελέσματα της Apple, κάθε τρίμηνο ανακοινώνει κέρδη ρεκόρ! Που τα σκάτωσε ακριβώς????:worry:

 

Εσύ μίλησες για μέσο χρήστη....

Το android είναι ένα και ανεξάρτητο από τις συσκευές που κυκλοφορούν....

Σου ξαναλέω....

Εαν το iOs ήταν αυτό που βόλευε τον κόσμο αυτό θα αγοραζόταν....

Εσύ είπες ότι η apple στοχεύει στον μέσο χρήστη και στην ευκολία....

Εάν ο μέσος χρήστης εύρισκε το iOs πιο εύχρηστο θα είχε iPhone....

Πόσο πιο απλό;;;;....

 

Από τι στιγμή που κάθε μέρα βλέπω μπροστά μου φράσεις του στυλ "το iPhone είναι το πιο ευχρηστο" κλπ κλπ σημαίνει ότι θα έπρεπε ο περισσότερος μέσος χρήστης να το έχει....

 

Σε λίγο θα μου πουν ότι ο μέσος χρήστης έχει windows, γιατί το περισσότερο hardware έχει windows....

Wtf ρε παιδιά....

Ο μέσος χρήστης φυσικά και διαλέγει λειτουργικό....

Είτε είναι σε τηλέφωνο είτε είναι σε υπολογιστή....

Δεν είναι πρόβατο είναι μέσος χρήστης....

Διαλέγει αυτό που τον βολεύει να κάνει τη δουλειά του....

 

Τώρα μιας και ανέφερες τιμές....

Η τιμή της apple είναι ακόμα μια απόδειξη του ότι δεν στοχεύει στον μέσο χρήστη....

Γιατί αν στόχευε στον μέσο χρήστη δεν θα είχε μια συσκευή αξίας τόσο μεγάλης (και μάλιστα αδικαιολόγητης τεχνικά)....

 

Εγώ δεν είπα πουθενά ότι το iPhone είναι χάλια και μπλα μπλα....

Έχω βαρεθεί να ακούω αηδίες και υπερεκτιμημένα λόγια....

 

Και btw εγώ αναφερόμουν σε λειτουργικά και όχι σε συσκευές, γιατί πια αυτό είναι που καθορίζει την εμπειρία του χρήστη περισσότερο (μαζί με τα χαρακτηριστικά φυσικά)....

Η apple δεν πουλάει γιατί έχει καλό hardware....

Το μόνο χειροπιαστό λοιπόν που μένει να συγκρίνω είναι το software....

Edited by ShevaGR
Link to comment
Share on other sites

Απο σταθεροτητα, οντως πρεπει να πιασεις κανενα Android κινητο στα χερια σου.

Απο ευκολια χειρισμο, εχεις δικιο, δεν ειναι τοσο flawless. Απο την αλλη ομως και το φυσικο πληκτρολογιο, ειναι μακραν καλυτερο απο το touch keyboard. Δεν θυμαμαι να το κατηργησε κανενας το touch...

Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

OK, το σέβομαι και το πιστεύω αυτό που λες. Να σε ρωτήσω, μπορείς άνετα να χειριστείς τα διάφορα Flash apps σε τόσο μικρή οθόνη και χωρίς ποντίκι; Από σταθερότητα πώς πάει;

 

Ίσως πρέπει να πάρω στα χέρια μου μια καλή Android συσκευή και να ασχοληθώ...

 

Μπορεις να βαλεις ποντικι αν θες..δεν εχω δοκιμασει με το usb αλλα υπαρχουν βιντεο στο youtube που δειχνουν λογικα..με το μπλουτουθ ποντικι συνδεεται αψογα..και το πληκτρολογιο..αν το βαλεις και μεhdmi στη τηλεοραση εχεις pc ^^αλλα τεσπα,ξεφυγα..

 

ειναι πανευκολος ο χεειρισμος..αφοτου ξεκινησει η αναπαραγωγη βιντεο, και χωρις να χεις ζουμαρει καν, μπορεις να κανεις tap and hold απλα πανω στο βιντεο και βγαινει στο πανω αριστερο του μερος επιλογη για fullscreeen κανονικα..απο εκει και μετα ειναι ολα πανευκολα..το μονο να σημειωσω οτι αν βαλεις πανω απο 2 1080p να παιζουν ταυτοχρονα κολλαει μετα,μεχρι 2 τα παει καλα..για το γαλαξια 2 τουλαχιστον..αν σε ενδιαφερει μπορω απο αυριο πριν παω ταξιδακι να σου φτιαξω ενα μικρο βιντεακι να δεις πανω κατω..

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μίλησες για μέσο χρήστη....

Το android είναι ένα και ανεξάρτητο από τις συσκευές που κυκλοφορούν....

Σου ξαναλέω....

Εαν το iOs ήταν αυτό που βόλευε τον κόσμο αυτό θα αγοραζόταν....

Εσύ είπες ότι η apple στοχεύει στον μέσο χρήστη και στην ευκολία....

Εάν ο μέσος χρήστης εύρισκε το iOs πιο εύχρηστο θα είχε iPhone....

Πόσο πιο απλό;;;;....

 

Από τι στιγμή που κάθε μέρα βλέπω μπροστά μου φράσεις του στυλ "το iPhone είναι το πιο ευχρηστο" κλπ κλπ σημαίνει ότι θα έπρεπε ο περισσότερος μέσος χρήστης να το έχει....

 

Σε λίγο θα μου πουν ότι ο μέσος χρήστης έχει windows, γιατί το περισσότερο hardware έχει windows....

Wtf ρε παιδιά....

Ο μέσος χρήστης φυσικά και διαλέγει λειτουργικό....

Είτε είναι σε τηλέφωνο είτε είναι σε υπολογιστή....

Δεν είναι πρόβατο είναι μέσος χρήστης....

Διαλέγει αυτό που τον βολεύει να κάνει τη δουλειά του....

 

Τώρα μιας και ανέφερες τιμές....

Η τιμή της apple είναι ακόμα μια απόδειξη του ότι δεν στοχεύει στον μέσο χρήστη....

Γιατί αν στόχευε στον μέσο χρήστη δεν θα είχε μια συσκευή αξίας τόσο μεγάλης (και μάλιστα αδικαιολόγητης τεχνικά)....

 

Εγώ δεν είπα πουθενά ότι το iPhone είναι χάλια και μπλα μπλα....

Έχω βαρεθεί να ακούω αηδίες και υπερεκτιμημένα λόγια....

 

Και btw εγώ αναφερόμουν σε λειτουργικά και όχι σε συσκευές, γιατί πια αυτό είναι που καθορίζει την εμπειρία του χρήστη περισσότερο (μαζί με τα χαρακτηριστικά φυσικά)....

Η apple δεν πουλάει γιατί έχει καλό hardware....

Το μόνο χειροπιαστό λοιπόν που μένει να συγκρίνω είναι το software....

 

1. Aν ο κάθε μέσος χρήστης είχε τη δυνατότητα να διαθέσει 660 ευρώ για κινητό προφανώς και θα ήταν Νο1 όταν ακόμα και τώρα που ο περισσότερος κόσμος δεν τα έχει η Apple έχει τέτοιες πωλήσεις.

2.Την Apple δεν την ενδιαφέρει ο κάθε μέσος χρήστης που υπάρχει. Την ενδιαφέρει ο μέσος από άποψης τεχνολογικών αναγκών που έχει όμως την οικονομική άνεση να της τα σκάσει και να συνεχίσει τα της τα σκάει για εφαρμογές και περιεχόμενο. Και εγώ βάσει των αναγκών μου μέσος χρήστης είμαι απλώς έχω τη δυνατότητα να πληρώνω ένα σχετικά ακριβό πάγιο και έτσι να έχω και ένα ακριβό κινητό.

Εταιρία είναι και κοιτάει τη τσέπη της, δηλαδή τα έσοδα και τα κέρδη και όχι τα μερίδια αγοράς. Και σε αυτό είναι υπερεπιτυχημένη.

Τόσο απλό.

Link to comment
Share on other sites

@ShevaGR: Μην μπερδεύεις τον μέσο χρήστη με την οικονομική του δυνατότητα. Εγώ όταν λέω "μέσος χρήστης" εννοώ από πλευράς επιπέδου τεχνικών γνώσεων (νομίζω είναι ξεκάθαρο απ΄ τα γραφόμενά μου). Μπορεί να έχεις 1.000.000 ευρώ και να μην ξέρεις τι σημαίνει pixel, διπύρηνος και RAM.

 

Όσο για τις τιμές, πέρσι πλήρωσα πάνω από 600 ευρώ για το HD2 + 16 GB microSD card, αντιμετωπίζοντας δεκάδες bugs, κάποια από τα οποία ακόμα υφίστανται... H HTC είναι πολύ απασχολημένη για να σεβαστεί τον χρήστη/πελάτη της. Βλέπεις, δουλεύει πυρετωδώς για να βγάλει το επόμενο smartphone... Το HD2 δεν πουλάει πια, να πάνε στο διά***λο οι χρήστες, ας αγοράσουν το επόμενο... Αντίθετα το iPhone 4 (16 GB) κοστίζει αντίστοιχο ποσό, κρατάει την αξία του σε βάθος χρόνου και το βασικότερο: Υποστηρίζεται και θα υποστηρίζεται από την Apple (σεβασμός στο χρήστη που λέγαμε...). Μη μου λες λοιπόν ότι το iPhone είναι τόσο πολύ υπερτιμημένο... Την έχω πατήσει και ξέρω. Για να μη μιλήσω για το HTC TyTN II (άλλα 600 ευρώ χαμένα εκεί)...

 

@chris2busy: OK, με έπεισες! Μπράβο πάντως που στο Android το Flash δεν είναι μόνο διακοσμητικό και είναι τόσο χρηστικό όσο λες. Εγώ δεν μιλούσα για video streaming βέβαια, αλλά για Flash apps (παιχνίδια, εφαρμογούλες κτλ.). Για το 1080p video, νομίζω ένα είναι υπεραρκετό! :lol:

 

Για το video, αν θέλεις φτιάχτο να μας κάνεις ένα demo, αλλά αν είναι δύσκολο άστο, δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρηθείς.

 

Μια χαρά είσαι και αυτό φαίνεται από αυτά που λες και απ' το ότι είσαι ευχαριστημένος με τη συσκευή σου. Κάπως έτσι νιώθω κι εγώ με το μηλοφωνάκι μου κι αυτό τελικά έχει σημασία, να περνάμε καλά! :)

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

@chris2busy: OK, με έπεισες! Μπράβο πάντως που στο Android το Flash δεν είναι μόνο διακοσμητικό και είναι τόσο χρηστικό όσο λες. Εγώ δεν μιλούσα για video streaming βέβαια, αλλά για Flash apps (παιχνίδια, εφαρμογούλες κτλ.). Για το 1080p video, νομίζω ένα είναι υπεραρκετό! :lol:

 

Μια χαρά είσαι και αυτό φαίνεται από αυτά που λες και απ' το ότι είσαι ευχαριστημένος με τη συσκευή σου. Κάπως έτσι νιώθω κι εγώ με το μηλοφωνάκι μου κι αυτό τελικά έχει σημασία, να περνάμε καλά! :)

 

Ναι, λαθος μου, δεν ανεφερα οτι γινεται με καθε τυπου flash content αυτο.ακομα και διαφημισεις..

 

Φυσικα και ειμαι, οπως απο οτι λες εισαι και εσυ και πολλοι χρηστες απο ολα τα οικοσυστηματα..οπως ανεφερα και 1-2 σελιδες πριν, τα κινητα αυτα τα χρυσοπληρωσαμε ( ακομα και αν ηταν απο πολλαπλες επιδοτησεις ,βιβα το φαμιλι πακετο -4 επιδοτησεις)..Αυτος ειναι ο σκοπος τους , να μας εξυπηρετουν και να τα χαιρομαστε..και τα root,jb,tweaks, γι αυτο τα κανουμε για να γινουν ακομα πιο πολυ οπως τα θελουμε..ειδικα οντας κατοχως συσκευων και των 2 οικοσυστηματων βλεπω και τα θετικα και τα αρνητικα και των 2 , και τα κραταω γιατι εχουν πιο πολλα υπερ, πραρα κατα.

Edited by chris2busy
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο θα μου πουν ότι ο μέσος χρήστης έχει windows, γιατί το περισσότερο hardware έχει windows....

Wtf ρε παιδιά....

Ο μέσος χρήστης φυσικά και διαλέγει λειτουργικό....

Είτε είναι σε τηλέφωνο είτε είναι σε υπολογιστή....

Δεν είναι πρόβατο είναι μέσος χρήστης....

Διαλέγει αυτό που τον βολεύει να κάνει τη δουλειά του....

 

δυστυχως ο μεσος χρηστης ειναι ο ορισμος του προβατου.συνηθως θα αγορασει οτι του πει ο(παντα αναξιοπιστος)πωλητης ή η (ακομα πιο αναξιοπιστη)διαφημηση(αμεση ή εμμεση).αν του πει παρε macbook θα παρει macbook.αν εχει πολυ στοκ σε acer aspire θα του πλασαρει αυτο ως κορυφη και θα παει ο μεσος χρηστης σπιτι του με aspire.

Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

 

nokia 6610,motorola c261,motorola razr v3i,nokia 5320 xpressmusic,sony ericsson w995,nokia c6-01,sony xperia u,nokia lumia 630 dual

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως ο μεσος χρηστης ειναι ο ορισμος του προβατου.συνηθως θα αγορασει οτι του πει ο(παντα αναξιοπιστος)πωλητης ή η (ακομα πιο αναξιοπιστη)διαφημηση(αμεση ή εμμεση).αν του πει παρε macbook θα παρει macbook.αν εχει πολυ στοκ σε acer aspire θα του πλασαρει αυτο ως κορυφη και θα παει ο μεσος χρηστης σπιτι του με aspire.

 

ακριβώς έτσι... Από πωλητές εχω ακούσει ΤΑ απίστευτα... Ότι θέλει πουλάει...

 

Επίσης το 70% των χρηστών νομίζουν ότι τα παράθυρια είναι το μόνο λογισμικό για υπολογιστές... Άντε να έχουν ακούσει και για το μήλο...και αυτοί σχετικά λίγοι ξέρουν τις διάφορες

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς έτσι... Από πωλητές εχω ακούσει ΤΑ απίστευτα... Ότι θέλει πουλάει...

 

Επίσης το 70% των χρηστών νομίζουν ότι τα παράθυρια είναι το μόνο λογισμικό για υπολογιστές... Άντε να έχουν ακούσει και για το μήλο...και αυτοί σχετικά λίγοι ξέρουν τις διάφορες

 

λιγους λες.οι περισσοτεροι(~90%) γνωστοι και φιλοι μου γνωριζουν παραθυρα και μηλα και αν τους πεις λινουξ νομιζουν οτι μιλας για εξωτικο φρουτο

Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

 

nokia 6610,motorola c261,motorola razr v3i,nokia 5320 xpressmusic,sony ericsson w995,nokia c6-01,sony xperia u,nokia lumia 630 dual

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εδώ για να διοριστείς στο δημόσιο πρέπει να έχεις ECDL που σημαίνει M$ Office (Word, Excel, Powerpoint, Access) και Μ$ ΙΕ. Δηλαδή αν κάποιος είναι expert στο Linux και στο Open Office θεωρείται αναλφάβητος στους Η/Υ και απορρίπτεται απ' το ΑΣΕΠ (δεν φταίει το ΑΣΕΠ, φταίνε οι νόμοι που τους δεσμεύουν). Δυστυχώς η M$ και τα προϊόντα της έχουν μπει για τα καλά στο μυαλό του Έλληνα ως τα μοναδικά εργαλεία H/Y που υπάρχουν στον κόσμο! Κάτι πρέπει να έχει παιχτεί με συμφωνίες του Bill Gates με τις ελληνικές κυβερνήσεις τα προηγούμενα χρόνια...

 

Απλά θλιβερό... Και το χρυσοπληρώνουμε ενώ θα μπορούσε να είναι πρακτικά δωρεάν (βλέπε Linux).

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εδώ για να διοριστείς στο δημόσιο πρέπει να έχεις ECDL που σημαίνει M$ Office (Word, Excel, Powerpoint, Access) και Μ$ ΙΕ. Δηλαδή αν κάποιος είναι expert στο Linux και στο Open Office θεωρείται αναλφάβητος στους Η/Υ και απορρίπτεται απ' το ΑΣΕΠ (δεν φταίει το ΑΣΕΠ, φταίνε οι νόμοι που τους δεσμεύουν). Δυστυχώς η M$ και τα προϊόντα της έχουν μπει για τα καλά στο μυαλό του Έλληνα ως τα μοναδικά εργαλεία H/Y που υπάρχουν στον κόσμο! Κάτι πρέπει να έχει παιχτεί με συμφωνίες του Bill Gates με τις ελληνικές κυβερνήσεις τα προηγούμενα χρόνια...

 

Απλά θλιβερό... Και το χρυσοπληρώνουμε ενώ θα μπορούσε να είναι πρακτικά δωρεάν (βλέπε Linux).

 

μονο η ρωσικη κυβερνηση εχει κανει τη σωστη κινηση.linux σε ολες τις δημοσιες υπηρεσιες.απο εκει και περα οτι ειπα πριν για το λινουξ ισχυει και για το openoffice.επισης δεν ειναι μονο το μυαλο του ελληνα.πηγαινε στην αλλη ακρη του ατλαντικου οπου ο ie εχει ανω του 50%(στην ευρωπη ειναι το firefox πρωτο,ηταν πριν λιγο καιρο τουλαχιστον)

Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

 

nokia 6610,motorola c261,motorola razr v3i,nokia 5320 xpressmusic,sony ericsson w995,nokia c6-01,sony xperia u,nokia lumia 630 dual

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εδώ για να διοριστείς στο δημόσιο πρέπει να έχεις ECDL που σημαίνει M$ Office (Word, Excel, Powerpoint, Access) και Μ$ ΙΕ. Δηλαδή αν κάποιος είναι expert στο Linux και στο Open Office θεωρείται αναλφάβητος στους Η/Υ και απορρίπτεται απ' το ΑΣΕΠ (δεν φταίει το ΑΣΕΠ, φταίνε οι νόμοι που τους δεσμεύουν). Δυστυχώς η M$ και τα προϊόντα της έχουν μπει για τα καλά στο μυαλό του Έλληνα ως τα μοναδικά εργαλεία H/Y που υπάρχουν στον κόσμο! Κάτι πρέπει να έχει παιχτεί με συμφωνίες του Bill Gates με τις ελληνικές κυβερνήσεις τα προηγούμενα χρόνια...

 

Απλά θλιβερό... Και το χρυσοπληρώνουμε ενώ θα μπορούσε να είναι πρακτικά δωρεάν (βλέπε Linux).

 

κοιτα,δεν ξερω αν ειναι κανονας, αλλα σε ολες τις δημοσιες υπηρεσιες που εχω παει(σχεδον ολες δυστηχως), εκπαιδευτικες και μη, ολα τα μηχανηματα τρεχουν παραθυρα..αρα, φανταζομαι πως το ζητουν για καταρτιση, σε κατι πανω στο οποιο θα κληθεις να δουλεψεις..ειναι αρκετα πιθανον να ναι και λαθος ο λογισμος μου,οπως ειπα, ειναι απλα εικασια..αλλα εχει μια βαση λογικης..

 

και φυσικα οποιος ειναι με γνωσεις λινουξ και οπεν οφις δεν ειναι αστοιχειωτος..αυτο ειναι αυτονοητο, απλα φανταζομαι δεν τους ειναι χρησιμο εκεινων σε αυτο το κλαδο.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα,δεν ξερω αν ειναι κανονας, αλλα σε ολες τις δημοσιες υπηρεσιες που εχω παει(σχεδον ολες δυστηχως), εκπαιδευτικες και μη, ολα τα μηχανηματα τρεχουν παραθυρα..αρα, φανταζομαι πως το ζητουν για καταρτιση, σε κατι πανω στο οποιο θα κληθεις να δουλεψεις..ειναι αρκετα πιθανον να ναι και λαθος ο λογισμος μου,οπως ειπα, ειναι απλα εικασια..αλλα εχει μια βαση λογικης..

 

και φυσικα οποιος ειναι με γνωσεις λινουξ και οπεν οφις δεν ειναι αστοιχειωτος..αυτο ειναι αυτονοητο, απλα φανταζομαι δεν τους ειναι χρησιμο εκεινων σε αυτο το κλαδο.

Έχεις δίκιο σ´ αυτό που λες, δυστυχώς το λάθος έγινε από παλιά και τώρα όλο το δημόσιο έχει κλειδώσει στα Παράθυρα και στο Office...

 

Ευτυχώς δέχονται την επάρκεια αν έχεις 4+ μαθήματα στη σχολή/σχολές σου που σχετίζονται με Η/Υ. Έτσι γλιτώνεις τα 200+ ευρώ που θα έπρεπε να δώσεις για το ECDL. Βέβαια το τι διδάχτηκες στη σχολή δεν τους ενδιαφέρει, αρκεί να έχεις τη βεβαίωση. Ελλάς το μεγαλείο σου!

 

Sorry για το off-topic!

 

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...