Jump to content

Η πολιτική της Apple σε κίνδυνο;


Tna
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με κάλυψε ο φίλος bored01. Δεν υπάρχει λόγος να επαναλάβω τα ίδια...

 

Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Η Apple δεν έχει να φοβάται τίποτα. Η γνώμη μου ίσως ακούγεται ακραία, αλλά για μένα μακάρι η Apple να κρατήσει το λειτουργικό της κλειστό και να το κλείσει κι ακόμα παραπάνω αν χρειαστεί. Αν αυτό είναι το τίμημα για να έχουμε συσκευές που σέβονται το χρήστη, πανέμορφες, αξιόπιστες, λειτουργικές, απροβλημάτιστες, που να δουλεύουν τέλεια out-of-the-box και να βελτιώνουν τη ζωή μας, τότε χίλιες φορές να το κρατήσει καρακλειδωμένο, δεν με χαλάει καθόλου!

 

Φαντάζεστε τι θα γίνει αν το κάνει διαθέσιμο σε όλους; Θα πλακώσουν οι Κινέζοι και θα αρχίσουν να βγάζουν με το κιλό ΗiPhone, KiPhone, Τσιν-Τσον-Phone, με κακής ποιότητας υλικά, με έναν αχταρμά από διαφορετικής ανάλυσης οθόνες και διαφορετικά specs. Οι developers θα χάσουν τον ύπνο τους γιατί θα πρέπει να δουλεύουν νύχτα-μέρα για να να προσαρμόζουν τις εφαρμογές τους στις νέες συσκευές που θα βγαίνουν σωρηδόν κάθε χρόνο... Εν ολίγοις, το αρμονικό οικοσύστημα που η Apple κατάφερε με κόπο να χτίσει, θα "μολυνθεί" με κατώτερης ποιότητας συσκευές και θα χάσει πολλά απ' τα πλεονεκτήματα που το κάνουν να ξεχωρίζει σήμερα.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτο με το hardware δεν το καταλαβα, εκτος αν μιλας για καλα υλικα στην αφη.. ή εστω για πιο ποιοτικες υλοποιησεις

 

Γιατι το hardware της το παρεχουν αλλοι μεταξυ των οποιων και καποιοι απο τους ανταγωνιστες που ανεφερες που "προσπαθουν να τη φτασουν"

 

Δεν ξερω την apple να παραγει η ιδια hardware, και ειδικα στα pc ο,τι "ποιοτικο" εχει πανω ενα μακ, το βρισκεις στο εμποριο ή και σε πολυ πιο ταπεινα μηχανηματα

 

Εννοει οτι απλα εχει ενοραση ο Steve Jobs και εχει επιλεξει να αγοραζει ενα υλικο (π.χ οθονη) πριν φθασει το σταδιο μαζικης παραγωγης στην αγορα, ετσι ωστε να κατοχυρωσει πως κανενας αλλος δεν θα εχει κατι αντιστοιχο..και ως ενα βαθμο ειναι σωστο..οτι κομματι π.χ ειναι ορατο στο iphone 4 ειναι πολυ καλλης ποιοτητας..Αν και το γυαλι δεν ειναι και για πολλα πολλα(Νορβηγια,Σουηδια,Καναδα και Ρωσια με το κρυο τους ραγιζει η θολωνει εσωτερικα) , αλλα εσωτερικα τουλαχιστον τα κομματια του εν λογω κινητου , ακομα και για τα στανταρ της εποχης που κυκλοφορισαν ειναι κατω του μετριου ή μετρια..εξαιρειται η μπαταρια που αποδιδει σα λιονταρι για δεδομενα smartphone και ας ειναι για πολυ μικρη οθονη, επιβαλεται σε ολα τα τεστ υπερανω των αλλων..

 

 

Φιλε bored01 , καλο το quote, αρκετα τα ξεραμε καποιοι, αλλα ειναι ενδιαφερον να τα διαβαζουμε γενικα..Στην πηγη με εχασες λιγο ομως..quote ενος ανωνυμου απο το macuser.gr??

Link to comment
Share on other sites

Όσο ο κόσμος είναι χαζός και επιλέγει ενσυνείδητα προϊόντα με κλειστό λειτουργικό η επιτυχία θα συνεχίζετε, όταν ο κόσμος και αν ποτέ πάψει να επηρεάζετε και αποφασίσει χωρίς τη λογική του marketing η apple θα πέσει απλά ως τότε θα έχει βγάλει πολύ χρήμα, απλά εμένα μου φαίνεται αδιάνόητο εν έτη 2011 να επιλέγει ο κόσμος και να επιβραβεύει ένα κλειστό και περιορισμενό σε στεγανά λειτουργικό

 

 

σε ευχαριστω προσωπικα για τα καλα σου λογια....μιας και εχω iphone θεωρω πως με ειπες χαζο...δεν θα μπω σε λεπτομεριες, απλα εχω μια απορια...αφου δεν σας αρεσει η apple και τα προιοντα της γιατι ασχολειστε μαζι της και με τους πελατες της???

Εκείνοι που γνωρίζουν, δεν μιλάνε πολύ.

Εκείνοι που μιλάνε πολύ, δεν γνωρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε bored01 , καλο το quote, αρκετα τα ξεραμε καποιοι, αλλα ειναι ενδιαφερον να τα διαβαζουμε γενικα..Στην πηγη με εχασες λιγο ομως..quote ενος ανωνυμου απο το macuser.gr??

 

Δεν με απασχολεί τόσο η πηγή όσο το περιεχόμενο της που τα δεδομένα της αγοράς δείχνουν ότι είναι αληθές και αποτελεί αναπόσπαστο στοιχείο της υπεροχής της Apple και της οικονομικής της ευμάρειας (και πως την εκμεταλλεύεται).

 

Αυτό που θέλω να πω είναι πως το εμπορικό μοντέλο που ακολουθεί η Apple (software και hardware μαζί) απέδωσε άριστα στην αγορά των φορητών συσκευών. Και όσο συνεχίζει να το κάνει καλά φροντίζοντας από τη μια το software της και οι υπηρεσίες της να παραμένουν ανταγωνιστικά (όσο γίνεται γιατι και η Microsoft και η Google ξέρουν καλά το παιχνίδι και ακόμα και αν δεν καινοτομούν πάντα ξέρουν έστω και ετεροχρονισμένα να δίνουν απαντήσεις και το Android είναι η πλέον τρανή απόδειξη) και από την άλλη να εκμεταλλεύεται την εμπειρία της σε βιομηχανικό σχεδιασμό και να επενδύει τα πολλά δισ. που έχει στην άκρη για να έχει πρόσβαση σε πρωτοποριακά υλικά και να εξασφαλίζει αποκλειστικά δικαιώματα και χαμηλές τιμές έτσι ώστε να έχει σοβαρές και καινοτόμες hardware προτάσεις και να καταφέρνει να προσφέρει αυτή τη φοβερή ολοκληρωμένη out of the box εμπειρία, τότε τι έχει να φοβηθεί?

 

Τέλος αναλογιστείτε ότι την Apple δεν την ενδιαφέρουν τα μερίδια αγοράς αλλά τα έσοδα της. Για παράδειγμα το 30-35% των τρελών εσόδων που έχει κάθε χρόνο η Apple προέρχεται από τα Μac όταν αυτά έχουν μόλις το 4-5% της παγκόσμιας αγοράς PC και τα Windows το 92-93%. Με κατά πολύ μικρότερο μερίδιο από τη Microsoft στους υπολογιστές και με μικρότερο πλέον μερίδιο από τη Google στα smartphone έχει καταφέρει οικονομικά να τις ξεπεράσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με απασχολεί τόσο η πηγή όσο το περιεχόμενο της που τα δεδομένα της αγοράς δείχνουν ότι είναι αληθές και αποτελεί αναπόσπαστο στοιχείο της υπεροχής της Apple και της οικονομικής της ευμάρειας (και πως την εκμεταλλεύεται).

 

Αυτό που θέλω να πω είναι πως το εμπορικό μοντέλο που ακολουθεί η Apple (software και hardware μαζί) απέδωσε άριστα στην αγορά των φορητών συσκευών. Και όσο συνεχίζει να το κάνει καλά φροντίζοντας από τη μια το software της και οι υπηρεσίες της να παραμένουν ανταγωνιστικά (όσο γίνεται γιατι και η Microsoft και η Google ξέρουν καλά το παιχνίδι και ακόμα και αν δεν καινοτομούν πάντα ξέρουν έστω και ετεροχρονισμένα να δίνουν απαντήσεις και το Android είναι η πλέον τρανή απόδειξη) και από την άλλη να εκμεταλλεύεται την εμπειρία της σε βιομηχανικό σχεδιασμό και να επενδύει τα πολλά δισ. που έχει στην άκρη για να έχει πρόσβαση σε πρωτοποριακά υλικά και να εξασφαλίζει αποκλειστικά δικαιώματα και χαμηλές τιμές έτσι ώστε να έχει σοβαρές και καινοτόμες hardware προτάσεις και να καταφέρνει να προσφέρει αυτή τη φοβερή ολοκληρωμένη out of the box εμπειρία, τότε τι έχει να φοβηθεί?

 

Τέλος αναλογιστείτε ότι την Apple δεν την ενδιαφέρουν τα μερίδια αγοράς αλλά τα έσοδα της. Για παράδειγμα το 30-35% των τρελών εσόδων που έχει κάθε χρόνο η Apple προέρχεται από τα Μac όταν αυτά έχουν μόλις το 4-5% της παγκόσμιας αγοράς PC και τα Windows το 92-93%. Με κατά πολύ μικρότερο μερίδιο από τη Microsoft στους υπολογιστές και με μικρότερο πλέον μερίδιο από τη Google στα smartphone έχει καταφέρει οικονομικά να τις ξεπεράσει.

 

Μα αυτο ωφειλεται στο οτι κοστολογει αλογιστα τα προιοντα της, φυσικα και οχι στο % του μεριδιου αγορας της..σκεψου τι κερδη θα μπορουσε να ειχε κανει εαν λειτουργουσε με οικονομιες κλιμακας..Μπορει να το κανει απλα και μονο περικοπτοντας τα γελοια hardware locks σε σκληρους δισκους, τα χαζο DRM κτλπ..οταν το 1 μακμπουκ κανει οσο 2 vaio (που παρεπιπτοντως τα carbon fiber coating πανω σε αλουμινιο κτλπ ειναι σαφως ανωτερα σε κατασκευη) λογικο ειναι να ωγαινουν τετοια νουμερα..εχω ενθουσιαστει και περιμενω να δω περι τινος προκειται η φθηνοτερη εκδοση του iphone προς το παρον, μιας και ειμαστε στο θεμα..Πολυ πιθανο για 2η μου συσκευη :O

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο ωφειλεται στο οτι κοστολογει αλογιστα τα προιοντα της, φυσικα και οχι στο % του μεριδιου αγορας της..σκεψου τι κερδη θα μπορουσε να ειχε κανει εαν λειτουργουσε με οικονομιες κλιμακας..Μπορει να το κανει απλα και μονο περικοπτοντας τα γελοια hardware locks σε σκληρους δισκους, τα χαζο DRM κτλπ..οταν το 1 μακμπουκ κανει οσο 2 vaio (που παρεπιπτοντως τα carbon fiber coating πανω σε αλουμινιο κτλπ ειναι σαφως ανωτερα σε κατασκευη) λογικο ειναι να ωγαινουν τετοια νουμερα..εχω ενθουσιαστει και περιμενω να δω περι τινος προκειται η φθηνοτερη εκδοση του iphone προς το παρον, μιας και ειμαστε στο θεμα..Πολυ πιθανο για 2η μου συσκευη :O

Αυτό που λές μάλλον είναι λίγο λάθος.Η apple δεν κερδίζει περισσότερα χρήματα επειδή κοστολογεί παρα πολύ περισσότερο τους υπλογιστές της αλλα γιατί αυτό το 5% παγκωσμίος είναι software και hardware δηλαδή είναι καθαρά κέρδη για την apple.

Σε αντίθεση η microsoft πουλάει μόνο το software της (που σίγουρα το 91% των windows υπολογιστών δεν έχει νόμιμο πληρωτό λογισμικό)

Ακόμα οι αγοραστές των υπολογιστών σίγουρα μελλοντικά θα αποκτήσουν ipod-iphone-ipod touch-ipad ή και το αντίστροφο.Έτσι η apple κερδίζει αυτά τα υπέρογκα ποσά.Όσο για αυτά τα υπέρογκα ποσά θα ήθελα να συγκρίνεις αυτό το vaio και το macbook

Macbook-http://store.apple.com/us/configure/MC700LL/A?mco=MjEyOTY3NTg

Sony Vaio http://store.sony.com/webapp/wcs/stores/servlet/SYCTOProcess?catalogId=10551&storeId=10151&langId=-1&LBomId=8198552921666333954&categoryId=8198552921644797501

Link to comment
Share on other sites

Computers are like air conditioners, they stop working properly if you open Windows.

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Κλειστό,ανοιχτό ειναι το μονο λειτουργικο που δουλευει αψογα και σου λυνει τα χερια.

Το μονο λειτιυργικο που σεβεται τον χρηστη.

Οσοι το λειτουργουν ,και πριν ειχαν αλλo λειτουργικο γνωριζουν.

Και οσοι δεν ξερουν απλα θα πουν , ειναι ασυμβατο.

Apple for ever +++

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν προσεχεις τοτε και με ανοιχτο το παραθυρο μια χαρα δουλευει.

 

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λές μάλλον είναι λίγο λάθος.Η apple δεν κερδίζει περισσότερα χρήματα επειδή κοστολογεί παρα πολύ περισσότερο τους υπλογιστές της αλλα γιατί αυτό το 5% παγκωσμίος είναι software και hardware δηλαδή είναι καθαρά κέρδη για την apple.

 

Λαθος..ΟΛΑ τα μηχανηματα ειναι κατασκευασμενα απο 3ες εταιριες..απλα σε καποια κομματια προσθετει η apple για περιορισμους η ασφαλεια, warranty void stickers κτλπ..

 

Και παρεπιπτοντως τα μοντελα που εχεις βαλει ειναι πολυ πολυ πολυ διαφορετικα...το vaio εχει την ιδια τιμη , αλλα εχει πανω σχεδον 2πλασιο δισκο, blue-ray, και περιπου 9999^9999999 φορες καλυτερη καρτα γραφικων(της intel δεν εχει καν dedicated ram) ...τα συμπερασματα δικα σου.

Link to comment
Share on other sites

Λαθος..ΟΛΑ τα μηχανηματα ειναι κατασκευασμενα απο 3ες εταιριες..απλα σε καποια κομματια προσθετει η apple για περιορισμους η ασφαλεια, warranty void stickers κτλπ..

 

To ότι η συναρμολόγηση των προιόντων γίνεται σε ξένα εργοστάσια (την ανάπτυξη των οποίων έχει χρηματοδοτήσει και η Apple) και τα περισσότερα parts είναι από τρίτους προμηθευτές δεν αναιρεί ότι η Apple είναι ο κατασκευαστής που σχεδιάζει τα προιόντα, επιλέγει τα υλικά και σχεδιάζει τον τρόπο παραγωγής τον οποίο και επιτηρεί. Απλώς αντί να πληρώνει δικά της εργοστάσια έχει κάνει την παραγωγή outscourcing σε τρίτους. Αυτό το κάνουν σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές, αν όχι για όλα τους τα προιόντα για κάποια από αυτά σίγουρα. Είναι σαν να μου λες ότι η Nokia, η Sony, η RIM και δεν βγάζουν λεφτά από το hardware τους. Μην το μπερδεύεις με περιπτώσεις όπως συσκευές Vodafone που τις έχει αγοράσει όπως είναι έτοιμες από τη Huawei, βάζει το brand της πάνω και τις πουλάει πιο ακριβά για να βγάλει κέρδος.

 

Ότι τα υπερκοστολογεί για να αυξήσει το κέρδος της ισχύει. Αλλά πίστεψε με η Apple βγάζει λεφτά και από το έμμεσο marketing (π.χ ευχαριστημένος κάτοχος iPhone είναι πιθανό να αγοράσει και Mac), από το άρμεγμα των πιστωτικών καρτών των πελατών της (iTunes, iBookStore, App Store και σύντομα iTunes Match στο iCloud), από εφαρμογές που πουλάει (Final Cut Pro, iWork, iLife, Apperture κ.τ.λ), αναβαθμίσεις Μac OS X (π.χ τώρα με το Lion), αξεσουάρ, διαφημίσεις στις εφαρμογές (iAd), μεταπώληση προιόντων τρίτων στα καταστήματα της (εκτυπωτές, σκληρούς, θήκες, καλώδια κ.τ.λ).

Link to comment
Share on other sites

Οχι, συμφωνουμε 100%..το σχολιο μου ειναι για τον φιλο μου που ειπε πως εχει καθαρο κερδος και απο software και απο hardware..η Apple απλα κανει το deisgn του τελικου προιοντος.για την επιβλεψη παραγωγικης διαδικασιας δεν ειμαι ενημερος, αλλ μου αρκει ο λογος σου..ειναι λογικο.

 

μεταπώληση προιόντων τρίτων στα καταστήματα της (εκτυπωτές, σκληρούς, θήκες, καλώδια κ.τ.λ).

και εδω ειναι το μεγαλο μου πικραμα με την απλ..150+ ευρω η μπαταρια ipod touch που η κατασκευαστρια της τη χρεωνει κατω απο 20..ασυμβατοτητα με οποιοδηποτε αλλο τυπο ακουστικων...μονο της απλ που ειναι πανακριβα..φορτιστη το ipod touch δεν εχει..το ποσο κοστιζει, αστο..αχ...τεσπα.καποια στιγμη πιστευω θα επιληφθει και για αυτα, δε μπορει..

Link to comment
Share on other sites

Κλειστό,ανοιχτό ειναι το μονο λειτουργικο που δουλευει αψογα και σου λυνει τα χερια.

Το μονο λειτιυργικο που σεβεται τον χρηστη.

Οσοι το λειτουργουν ,και πριν ειχαν αλλo λειτουργικο γνωριζουν.

Και οσοι δεν ξερουν απλα θα πουν , ειναι ασυμβατο.

Apple for ever +++

 

Προσπαθω εδω κι 1.5+ χρονο να καταλαβω τι δε δουλευει αψογα στα 7αρια αλλα ακρη δε μπορω να βγαλω..

 

Sent from my LG-P500

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά υπάρχουν ακόμα άτομα που πιστεύουν ότι η Apple δεν πουλάει λόγω marketing;;;;....

 

Υπάρχουν άτομα που αν τους δώσεις ένα δυπίρινο με macos και ένα με i7 10 φορές καλύτερο pc στα ίδια λεφτά θα πάρουν το macos....

Το ίδιο και μετα κινητά τη στιγμή που υπάρχουν διπύρινα, με διπλάσια ram 1080p, hdmi και ότι βάλει ο νους....

Πάλι το iPhone θα πάρουν.... αν αγοράσουν τώρα....

 

So απλά όταν δεν θα πιάνει το marketing της apple στον κόσμο τότε θα αλλάξουν τα πράματα....

Link to comment
Share on other sites

Λαθος..ΟΛΑ τα μηχανηματα ειναι κατασκευασμενα απο 3ες εταιριες..απλα σε καποια κομματια προσθετει η apple για περιορισμους η ασφαλεια, warranty void stickers κτλπ..

 

Και παρεπιπτοντως τα μοντελα που εχεις βαλει ειναι πολυ πολυ πολυ διαφορετικα...το vaio εχει την ιδια τιμη , αλλα εχει πανω σχεδον 2πλασιο δισκο, blue-ray, και περιπου 9999^9999999 φορες καλυτερη καρτα γραφικων(της intel δεν εχει καν dedicated ram) ...τα συμπερασματα δικα σου.

Πιστέυω οτι θα είδες πως έχει μια διαφορά στην τάξη των 100$ αν θές να έχουν τον ίδιο δίσκο

Με αυτά τα χαρακτηριστικά δεν πιστεύω πως κάποιος αν θέλει να αγοράσει mac θα μπεί σε δείλημα όσν αφορά την τιμή

.Τώρα για την κάρτα γραφικών έχεις δίκαιο αλλα δεν είναι 9999^9999999 φορες καλυτερη.Αν δεν είσαι gamer (που κάτι τέτοιο δεν συνιστάτε στα mac) τότε δεν θα σε απασχολήσει καθόλου.Τώρα όσον αφορά το blue -ray είναι παγερά αδιάφορο για πολλούς ανθρώπους.Να σε πληροφωρήσω πως εδώ και δύο χρόνια που έχω mac ζήτημα να έχω χρησιμοποιήσει το DVD πάνω απο 10 φορές.το θεωρώ πολυ περίεργο κάποιος να πέρνει να βλέπει blue-ray ταινία σε 13 inch οθόνη.Εμέν τα συμπεράσματά μου είναι πως το macbook pro δεν είναι καθόλου υπερκοστολογιμένο.Ίσα ίσα γλυτώνεις και 100 $.

Υ.Γ Προσθεού δεν ήθελα να πώ πω δεν είναι ακριβά αλλά σίγουρα δεν είναι τόσο πολύ ακριβότερα απο άλλα αντίστοιχα μοντέλα\\

Μα καλά υπάρχουν ακόμα άτομα που πιστεύουν ότι η Apple δεν πουλάει λόγω marketing;;;;....

 

Υπάρχουν άτομα που αν τους δώσεις ένα δυπίρινο με macos και ένα με i7 10 φορές καλύτερο pc στα ίδια λεφτά θα πάρουν το macos....

Το ίδιο και μετα κινητά τη στιγμή που υπάρχουν διπύρινα, με διπλάσια ram 1080p, hdmi και ότι βάλει ο νους....

Πάλι το iPhone θα πάρουν.... αν αγοράσουν τώρα....

 

So απλά όταν δεν θα πιάνει το marketing της apple στον κόσμο τότε θα αλλάξουν τα πράματα....

Εσύ τώρα που τα έβγλες αυτά τα συμπεράσματα??

Αν ο επεξεργαστής ήταν ένας διπύρηνος i7 τότε και εγώ προσωπικά θα προτιμούσα το Mac.

Τουλάχιστον απο τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω πως δεν έχεις πιάσει ποτέ Mac9τα άτομα πάντως που τώρα έχουν mac πρίν είχαν windows και σίγουρα κάτι τους έκανε να αλλάξουν .Έχω βαρεθέι να ακούω τα σούπερ ντούπερ specs και μετά απο δύο χρόνια να χρειάζεσαι format.όπως είπε ο φίλος μου παραπάνω τα mac δεν προσφέρουν μόνο specs.

Για παράδειγμα πριν 2 εβδομάδες είμουν σε ένα φίλο μου. Έχει super pc ούτε 6 μηνών.Σε πληροφορώ πως μέσα σε ένα 30λεπτο έβγαλε κολήματα και 3 φορές το BSOD κάθε φορά που άνοιγε πάνω απο τρείς καρτέλες στο firefox.Και να είσαι σίγουρος πως ο i7 του δεν ήταν αρκετός για να λύσει τα κολήματα (όχι το BSOD)

Edited by Ke_Nal
Link to comment
Share on other sites

Μα καλά υπάρχουν ακόμα άτομα που πιστεύουν ότι η Apple δεν πουλάει λόγω marketing;;;;....

 

Υπάρχουν άτομα που αν τους δώσεις ένα δυπίρινο με macos και ένα με i7 10 φορές καλύτερο pc στα ίδια λεφτά θα πάρουν το macos....

Το ίδιο και μετα κινητά τη στιγμή που υπάρχουν διπύρινα, με διπλάσια ram 1080p, hdmi και ότι βάλει ο νους....

Πάλι το iPhone θα πάρουν.... αν αγοράσουν τώρα....

 

So απλά όταν δεν θα πιάνει το marketing της apple στον κόσμο τότε θα αλλάξουν τα πράματα....

λαμβανεις υποψιν μονο specs,ενω η apple πουλαει κυριως λογω software,σχεδιασμου και ποιοτητας κατασκευης

Προσπαθω εδω κι 1.5+ χρονο να καταλαβω τι δε δουλευει αψογα στα 7αρια αλλα ακρη δε μπορω να βγαλω..

 

Sent from my LG-P500

 

απλα δεν ειναι κορυφη.εχω 7ρια.πρεπει να εγκαταστησω ενα σκασμο προγραμματα που λειπουν λογω...του ποσοστου που εχουν τα παραθυρα στην αγορα.ενα mac εχει σχεδον τα παντα.επισης μπορεις να τα εγκαταστησεις σε οτι hardware θελεις,και οι απαιτουμενες προδιαγραφες δεν ειναι σε καμια περιπτωση ρεαλιστικες.πολλα αλλα αλλα αυτα μου ερχονται στο νου και ειναι τα βασικα παραπονα μου.σιγουρα βελτιωθηκαν σημαντικα σε σχεση με τα svista αλλα ειναι περισσοτερο vista done right,το λειτουργικο που επρεπε να βγαλει το 2007 η microsoft

Edited by alexis36th

Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

 

nokia 6610,motorola c261,motorola razr v3i,nokia 5320 xpressmusic,sony ericsson w995,nokia c6-01,sony xperia u,nokia lumia 630 dual

Link to comment
Share on other sites

Πιστέυω οτι θα είδες πως έχει μια διαφορά στην τάξη των 100$ αν θές να έχουν τον ίδιο δίσκο

Με αυτά τα χαρακτηριστικά δεν πιστεύω πως κάποιος αν θέλει να αγοράσει mac θα μπεί σε δείλημα όσν αφορά την τιμή

.Τώρα για την κάρτα γραφικών έχεις δίκαιο αλλα δεν είναι 9999^9999999 φορες καλυτερη.Αν δεν είσαι gamer (που κάτι τέτοιο δεν συνιστάτε στα mac) τότε δεν θα σε απασχολήσει καθόλου.Τώρα όσον αφορά το blue -ray είναι παγερά αδιάφορο για πολλούς ανθρώπους.Να σε πληροφωρήσω πως εδώ και δύο χρόνια που έχω mac ζήτημα να έχω χρησιμοποιήσει το DVD πάνω απο 10 φορές.το θεωρώ πολυ περίεργο κάποιος να πέρνει να βλέπει blue-ray ταινία σε 13 inch οθόνη.Εμέν τα συμπεράσματά μου είναι πως το macbook pro δεν είναι καθόλου υπερκοστολογιμένο.Ίσα ίσα γλυτώνεις και 100 $.

Υ.Γ Προσθεού δεν ήθελα να πώ πω δεν είναι ακριβά αλλά σίγουρα δεν είναι τόσο πολύ ακριβότερα απο άλλα αντίστοιχα μοντέλα

 

Εδω διαφωνουμε..δεν ειναι μονο 100 ευρω η διαφορα..ειναι τουλαχιτον 400+..100 ειναι μονο απο το δισκο..ιδια τιμη ειναι το dvd me to blue-ray?η καρτα γραφικων ειναι παντα το μεγιστο εξοδο σε λαπτοπ..παντα, ανεξαιρετως..και η καρτα στο συγκεκριμενο ειναι σχεδον αντιστοιχη της gtx 285.και οπως και οι 2 μας ξερουμε σε hardware accelerated πλατφορμες, οι επεξεργαστες γραφικων εχουν πελωρια σημασια και οχι μονο για gaming..και η καρτουλα η ιντελ οταν θα αρχισει να μην τραβαει αλλο,θα παρει απο τη ραμ και τοτε αρχιζουν τα γλεντια με τη μπαταρια,τη ζεστη κτλπ, αν τρεχεις κατι βαρυ..επομενως οπως καταλαβαινεις η συνολικη διαφορα για μακ με τετοιες δυνατοτητες θα ηταν γυρω στο χιλιαρικο!

Και τα vaio ειναι εξ ορισμου πιο ακριβα απο τα υπολοιπα λογω υλης κατασκευης και τρελης εξαερισης..ενα μηχανημα απο τη dell i toshiba με τα ιδια σπεκ θα ηταν πολυ πολυ φθηνοτερο..απο acer ακομα πιο πολυ επιπλεον..αν θες να συγκρινεις τα μακ με κατι, συγκρινε τα με alienware..εκει ειναι η πραγματικη μαχη.

 

Προσωπικα ειμαι με dual boo ubuntu,windows 7 , γιατι απλα τα μακ δεν ειναι για μενα,δεν ειναι αυτο που ζηταω και ειμαι σχεδον εξισου χαρουμενος και με τα 2..Αλλα παρ'ολα αυτα σεβομαι τις προτιμησεις του καθενος...τα πληρωνουμε για να τα χαιρομαστε, δε ζητησαμε δανεικα για να τα παρουμε (ελπιζω, λολ)..

Link to comment
Share on other sites

 

απλα δεν ειναι κορυφη.εχω 7ρια.πρεπει να εγκαταστησω ενα σκασμο προγραμματα που λειπουν λογω...του ποσοστου που εχουν τα παραθυρα στην αγορα.ενα mac εχει σχεδον τα παντα.επισης μπορεις να τα εγκαταστησεις σε οτι hardware θελεις,και οι απαιτουμενες προδιαγραφες δεν ειναι σε καμια περιπτωση ρεαλιστικες.πολλα αλλα αλλα αυτα μου ερχονται στο νου και ειναι τα βασικα παραπονα μου.σιγουρα βελτιωθηκαν σημαντικα σε σχεση με τα svista αλλα ειναι περισσοτερο vista done right,το λειτουργικο που επρεπε να βγαλει το 2007 η microsoft

 

θελουν ενα καρο drivers (που βρισκουν μονα τους σε πολλες περιπτωσεις οπως και τα svista) , ακριβως γιατι σου επιτρεπουν να χρησιμοποιησεις ο,τι hardware εσυ επιθυμεις και να καθορισεις εσυ τη ποιοτητα του μηχανηματος σου , δουλευουν με τα παντα και κανουν τα παντα και αυτο φυσικα συνεπαγεται και καποια μειονεκτηματα , τα οποια ομως δεχεσαι λογω των πλεονεκτηματων (αναλογα τα γουστα)

 

το θεμα μου εμενα ειναι οτι δουλευουν μια χαρα αψογα , δε μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτο που δεν λειτουργει καλα

 

στο android πχ ειναι πολλα αυτα που θελουν ακομα πολλη βελτιωση και το λειτουργικο ειναι οντως ανωριμο σε καποια πραγματα, απο την αλλη ομως σου δινει αυτονοητες ελευθεριες και δυνατοτητες, χωρις να χρειαστει να παιξεις με την εγγυηση σου και φυσικα μην ξεχναμε οτι επιτρεπει σε καταναλωτες με μικροτερα βαλαντια να εχουν προσβαση σε μια οικονομικη συσκευη με παρα πολλες δυνατοτητες.

ακομα και τη πιο high end να μην εχεις , μπορεις να κανεις ανετα τα περισσοτερα πραγματα που σου προσφερει το λειτουργικο.

αυτο απο την αλλη ειναι που προκαλει το χαος που υπαρχει αυτη τη στιγμη στο λειτουργικο και που ελπιζουμε ολοι καποια στιγμη να σταματησει η google οπως υποσχεθηκε (εγω μεχρι να το δω στη πραξη δυσκολα θα ξαναπαρω τηλεφωνο)

ομως και παλι αν κατσεις και το ζυγισεις εχεις καποια θετικα και καποια αρνητικα , οποια επιλογη κι αν κανεις

 

οποτε αν το δουμε σαν θεμα αναγκων, εγω κατανοω γιατι καποιος παει στην apple. γιατι τα θελει ολα να γινονται απλα και ευκολα , θελει design ισως θελει και τη μουρη.. δικαιωμα του στο κατω κατω

 

ομως δεν δεχομαι οτι με τις προτασεις των αλλων εταιρειων δεν μπορει να κανει εξισου καλα (ή και καλυτερα ) τη δουλεια του και μαλιστα αρκετα πιο οικονομικα. Και το οικονομικο ειναι αυτο που ενδιαφερει κυριως εμενα, γιατι τα λεφτα που ζητουν καποιοι (ακομα και σε pc ή android) , εγω δεν τα δινω, οποτε οι τιμες της apple μου φανταζουν εκτος πραγματικοτητας και με λυπει οταν βλεπω ηλιθιες περιπτωσεις οπως σερβιτορες με ενα μισθο που δεν ειναι και ο πιο υψηλος , να τρεχουν να χρεωνονται για να αγοραζουν μηλοτηλεφωνα και λοιπα μηλοπραγματα..

Στις υπολοιπες προτασεις ισως καποιος χρειαστει να ψαξει καποια πραγματα παραπανω, αλλα δε μπορω να ακουω υπερβολες οπως αυτες που ακουω για τα παραθυρα

λαμβανεις υποψιν μονο specs,ενω η apple πουλαει κυριως λογω software,σχεδιασμου και ποιοτητας κατασκευης

 

καποια πραγματα ομως ξεπερνουν το θεμα "ελαφρυ" λειτουργικο , σχεδιασμος και ποιοτητα (? , οπως ειπα εγω θελω να ξερω την ποιοτητα του μηχανηματος μου και αν μιλαμε για pc , προτιμω να το συναρμολογω με τα χερακια μου και να ξερω ακριβως τι υπαρχει μεσα )

 

αν θελω πχ να παιζω παιχνιδια (οχι "παιχνιδια" του ios) , το ελαφρυ λειτουργικο και η ποιοτητα κατασκευης δε μπορουν να με βοηθησουν αν δεν εχω επανω δυνατη καρτα :O

 

εκει θελω δυναμη και οσο το δυνατον καλυτερες τιμες . πώς να στο πω σε καποιους φαινεται αδιανοητο να δωσουν πολλα λεφτα για κατι που συγκριτικα με αλλες αντιστοιχες συσκευες σε καποια σημεια υστερει

 

ολα αυτα ομως ξαναλεω ειναι θεμα αναγκων και προτεραιοτητων και εξαρτωνται τελικα απο το ιδιο το ατομο

για αυτο και δε μπορουμε να πουμε οτι κατι ειναι καλυτερο ή χειροτερο , μονο αποτυχημενο ή επιτυχημενο και αυτο θα το κρινει μακροπροθεσμα η αγορα

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο έχει ένα πρόβλημα. Δεν ορίζει τι είναι κλειστό και τι ανοιχτό, και ούτε ορίζει και την αναλογία ανάμεσα στα οικονομικά και βιολογικά συστήματα που αναφέρει...

Έτσι λοιπόν και γω μπορώ να πω ότι το ios είναι ανοιχτό γιατί:

Παίζει τα mp3 και aac αρχεία ήχου που είναι λίγο πολύ open format και μπορεί ο καθένας να κάνει την μουσική encode σε αυτά.

Το ίδιο και τα βιντεάκια. mp4 που παίζουν από τα symbian εως τα android.

Tο ίδιο και οι φωτογραφίες jpeg.

Από κει και πέρα τα email, και web browser ακολουθούν τα standards και πρωτόκολλα του δικτύου.

Άρα το ios είναι ανοιχτό αφού παίζουν όλα τα αρχεία μου και έχω πλήρη επικοινωνία με τα πρωτόκολλα του έξω κόσμου.

Μεγάλο φάουλ το αρχικό άρθρο γιατί λέει αοριστολογίες.

Link to comment
Share on other sites

Πιστέυω οτι θα είδες πως έχει μια διαφορά στην τάξη των 100$ αν θές να έχουν τον ίδιο δίσκο

Με αυτά τα χαρακτηριστικά δεν πιστεύω πως κάποιος αν θέλει να αγοράσει mac θα μπεί σε δείλημα όσν αφορά την τιμή

.Τώρα για την κάρτα γραφικών έχεις δίκαιο αλλα δεν είναι 9999^9999999 φορες καλυτερη.Αν δεν είσαι gamer (που κάτι τέτοιο δεν συνιστάτε στα mac) τότε δεν θα σε απασχολήσει καθόλου.Τώρα όσον αφορά το blue -ray είναι παγερά αδιάφορο για πολλούς ανθρώπους.Να σε πληροφωρήσω πως εδώ και δύο χρόνια που έχω mac ζήτημα να έχω χρησιμοποιήσει το DVD πάνω απο 10 φορές.το θεωρώ πολυ περίεργο κάποιος να πέρνει να βλέπει blue-ray ταινία σε 13 inch οθόνη.Εμέν τα συμπεράσματά μου είναι πως το macbook pro δεν είναι καθόλου υπερκοστολογιμένο.Ίσα ίσα γλυτώνεις και 100 $.

Αν δεν εισαι gamer λεει!! Ωραια η λογικη σου. Και αν χρησιμοποιεις το PC μονο για επεξεργαστη κειμενων τοτε και ο 1ghz μονοπυρηνος δεν εχει και καμια διαφορα απο εναν 2.5ghz 4πυρηνο...το θεμα δεν ειναι στο τι θα χρησιμοποιεις εσυ προσωπικα. Το θεμα ειναι οτι το ενα που ειναι 30 φορες πιο γρηγορο, με καλυτερη gpu (και ναι , ειναι περιπου 40 φορες καλυτερη σε απαιτητικα παιχνιδια) ειναι στην ιδια τιμη με το Mac...τωρα το αν θα τα χρησιμοποιεισεις ι οχι ΔΕΝ εχει σημασια, ειναι χαζο εφοσον εχουνε την ιδια τιμη να παρεις το πιο αργο γιατι δεν θα χρησιμοποιεισεις την ταχυτητα του πιο γρηγορου!!

 

Τουλάχιστον απο τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω πως δεν έχεις πιάσει ποτέ Mac9τα άτομα πάντως που τώρα έχουν mac πρίν είχαν windows και σίγουρα κάτι τους έκανε να αλλάξουν .Έχω βαρεθέι να ακούω τα σούπερ ντούπερ specs και μετά απο δύο χρόνια να χρειάζεσαι format.όπως είπε ο φίλος μου παραπάνω τα mac δεν προσφέρουν μόνο specs.

Για παράδειγμα πριν 2 εβδομάδες είμουν σε ένα φίλο μου. Έχει super pc ούτε 6 μηνών.Σε πληροφορώ πως μέσα σε ένα 30λεπτο έβγαλε κολήματα και 3 φορές το BSOD κάθε φορά που άνοιγε πάνω απο τρείς καρτέλες στο firefox.Και να είσαι σίγουρος πως ο i7 του δεν ήταν αρκετός για να λύσει τα κολήματα (όχι το BSOD)

ΛΟΛ. Λασπη...το BSOD δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ απολυτως σχεση με τα specs ενος υπολογιστη. Προφανως αν ισχυουν αυτα που λες τοτε υπαρχει προβλημα στο hardware του φιλου σου. Ειτε ελλατωματικες μνημες ειτε σκληρος. Εχω 4 pc σπιτι, και τα 4 με 7αρια windows, κανενα δεν μου εχει βγαλει BSOD ποτε. Επισης το Format καθε 2 χρονια αφενως ΔΕΝ ειναι τοσο λιγος καιρος, αφετερου αν δεν του βγαζεις τα ματια (η αν κανεις καποια πολυ βασικα πραγματα οπως check disk / defrag) δεν θα σου χρειαστει ποτε. Το ghost περνει περιπου 10-15 λεπτα και το PC σου τρεχει οπως την πρωτη μερα που το formares. Τωρα αν εσυ θεωρεις φυσιολογικο το να βγαζει BSOD και να τρωει κολληματα με 3 καρτελες στο Firefox ενα PC και το ριχνεις στα Windows τοτε φορας παρωπιδες

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πλέον θέμα BSOD σε ένα σωστά στημένο Win7 PC. Τα Win7 έχουν πλέον εξελιχθεί σε ένα πολύ αξιόπιστο και σταθερότατο λειτουργικό.

 

Όταν όμως μιλάμε για την Apple, μιλάμε για user interface (UI). Μιλάμε για συνολικά άριστη εμπειρία χρήσης και σεβασμό στο χρήστη. Οι περισσότεροι εδώ μέσα είμαστε power users και μπορούμε να σετάρουμε τέλεια τα Win7 ώστε να μας καλύπτουν απόλυτα. Αυτό όμως δεν ισχύει για το μέσο χρήστη! Ο μέσος χρήστης θέλει να ανοίγει το ρημάδι το κομπιούτερ και να κάνει τη δουλειά του άνετα και αξιόπιστα, χωρίς να πρέπει να έχει PhD στην επιστήμη υπολογιστών. Νομίζω ότι η Apple στοχεύει σε αυτή την κατηγορία χρηστών και έχει καταφέρει να δημιουργήσει ένα οικοσύστημα συσκευών και εφαρμογών που συνυπάρχουν αρμονικά και δουλεύουν τέλεια out-of-the-box. Εκεί βασίζεται η επιτυχία της, όχι μόνο στα specs.

 

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πλέον θέμα BSOD σε ένα σωστά στημένο Win7 PC. Τα Win7 έχουν πλέον εξελιχθεί σε ένα πολύ αξιόπιστο και σταθερότατο λειτουργικό.

 

Όταν όμως μιλάμε για την Apple, μιλάμε για user interface (UI). Μιλάμε για συνολικά άριστη εμπειρία χρήσης και σεβασμό στο χρήστη. Οι περισσότεροι εδώ μέσα είμαστε power users και μπορούμε να σετάρουμε τέλεια τα Win7 ώστε να μας καλύπτουν απόλυτα. Αυτό όμως δεν ισχύει για το μέσο χρήστη! Ο μέσος χρήστης θέλει να ανοίγει το ρημάδι το κομπιούτερ και να κάνει τη δουλειά του άνετα και αξιόπιστα, χωρίς να πρέπει να έχει PhD στην επιστήμη υπολογιστών. Νομίζω ότι η Apple στοχεύει σε αυτή την κατηγορία χρηστών και έχει καταφέρει να δημιουργήσει ένα οικοσύστημα συσκευών και εφαρμογών που συνυπάρχουν αρμονικά και δουλεύουν τέλεια out-of-the-box. Εκεί βασίζεται η επιτυχία της, όχι μόνο στα specs.

 

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk.

 

αν και δεν παω την apple δεν μπορω να μη συμφωνησω απολυτα.δε βασισε ποτε στα specs η apple την επιτυχια της,oυτε νοιαζει τον περισσοτερο κοσμο αν θα εχει pentium 3 ή sandy bridge core i7 αυτο που θα παρει αν κανει τη δουλεια του

Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

 

nokia 6610,motorola c261,motorola razr v3i,nokia 5320 xpressmusic,sony ericsson w995,nokia c6-01,sony xperia u,nokia lumia 630 dual

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά το τελευταία επίτευγμά της με την κατάργηση του "Save" χειρισμού, λέει πολλά, στο πόσο εύκολα θέλει να κάνει ο πελάτης της την δουλειά του.

Δεν ξέρω αν αυτό είναι κίνηση για να βοηθήσει τους "χαζούς", ή για να μας απαλλάξει από κάποιες ανησυχίες, και να μας δώσει έναν προσωπικό γραμματέα που κάνει όλα τα αυτονόητα, ώστε να εστιάσουμε στα σημαντικότερα πράγματα στην δουλειά μας και να αυξήσουμε την παραγωγικότητά μας...

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τώρα που τα έβγλες αυτά τα συμπεράσματα??

Αν ο επεξεργαστής ήταν ένας διπύρηνος i7 τότε και εγώ προσωπικά θα προτιμούσα το Mac.

Τουλάχιστον απο τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω πως δεν έχεις πιάσει ποτέ Mac9τα άτομα πάντως που τώρα έχουν mac πρίν είχαν windows και σίγουρα κάτι τους έκανε να αλλάξουν .Έχω βαρεθέι να ακούω τα σούπερ ντούπερ specs και μετά απο δύο χρόνια να χρειάζεσαι format.όπως είπε ο φίλος μου παραπάνω τα mac δεν προσφέρουν μόνο specs.

Για παράδειγμα πριν 2 εβδομάδες είμουν σε ένα φίλο μου. Έχει super pc ούτε 6 μηνών.Σε πληροφορώ πως μέσα σε ένα 30λεπτο έβγαλε κολήματα και 3 φορές το BSOD κάθε φορά που άνοιγε πάνω απο τρείς καρτέλες στο firefox.Και να είσαι σίγουρος πως ο i7 του δεν ήταν αρκετός για να λύσει τα κολήματα (όχι το BSOD)

 

Αχαχαχαχα κάθε φορά η ίδια απάντηση....

Είχατε ένα φίλο με σούπερ pc που σκατοκόλαγε....

1. Έχω τριών χρονών laptop με 7+ μονίμως ανοιχτά tabs και δεν κολάει ο firefox.... Ούτε ο chrome....

2. Format μια φορά χρειάστηκε να κάνω για αναβάθμιση....

3. BSOD το οποίο να μην οφείλεται σε hardware, κυρίως drivers στα windows 7 δεν νομίζω να δεις....

Συμπέρασμα....

Ο φίλος σου είναι νουμπάς.... και 99% ο χρήστης ευθύνεται για την χρήση του pc του....

Δεν ειναι δυνατον να ανοιγει 3 tabs στον firefox, να κολάει.... και να πιστεύεις ότι φταίει κάτι από το pc....

Και εμένα ο firefox του αδερφού μου το υπερpc κολάει με 1 tab και 850 toolbars και smileys για το msn....

 

Στα ίδια λεφτά ένας mac με ένα pc.... Το pc είναι πιο γρήγορο.... Αν το κατάλαβες έχει καλώς....

Αν όχι ψάχνε φίλους με pc και pacman που τους κολάει.... το pc θα φταίει....

 

Btw έχω φίλους που είχαν macbook και το πουλήσανε για pc με i7, 16 gb ram και δεν συμμαζέυεται....

 

λαμβανεις υποψιν μονο specs,ενω η apple πουλαει κυριως λογω software,σχεδιασμου και ποιοτητας κατασκευης

 

Η στιβαρότητα δεν είναι ποιότητα κατασκευής....

Εαν ήταν ποιότητα κατασκευής, η apple θα έδινε εγγύηση για παράδειγμα zero pixel, όπως κάνει η lg, ή δύο και τρία χρόνια....

Εάν ήταν ποιότητα κατασκευής δεν θα μου ζήταγε 100+++ ευρώ για αλλαγή μπαταρίας στο iPod στον ένα χρόνο (και στα δύο iPod που έχω).... Γιατί δεν θα χάλαγε η μπαταρία....

Η εγγύηση πάει ανάλογα με τον εκτιμώμενο χρόνο ζωής του προϊόντος.... Σύμφωνα και με το νόμο δηλαδή....

Ο εκτιμώμενος χρόνος ζωής είναι η ποιότητα κατασκευής....

Επίσης ποιότητα κατασκευής είναι και το πόσο ανθεκτικό είναι το προϊόν....

Το iPhone, αν φυσίξει αέρας θα γρατζουνιστεί.... Ενώ υπάρχουν με gorilla glass και μη που είναι πιο ανθεκτικά....

 

Αφήστε τα παραμύθια περί ποιότητας κατασκευής....

Αν το στιβαρό είναι η ποιότητα κατασκευής πάω πάσο....

 

Όπως επίσης και το software....

Η microsoft είδε ότι τα σκάτωσε με το λειτουργικό της για κινητά και έκανε επανασχεδιασμό σε ένα λειτουργικό πολλά υποσχόμενο και respect για αυτό....

Η apple τώρα παρουσιάσε ζωτικές λειτουργίες όπως το notification manager....

Για flash ούτε λόγος....

Για ui και widgets τίποτα.... Το ίδιο βαρετό grid εφαρμογών....

Και ακόμα πιστεύουν ότι πουλάει λόγο software που τι;;;;.... Κάνει περισσότερα πράγματα;;;;.... Αφού δεν κάνει....

Το μόνο επιχείρημα που έχουν είναι ότι τα κάνει καλύτερα.... Πήγαν και στήριξαν όλη τη δουλειά τους στο πιο υποκειμενικό και user based επιχείρημα που υπάρχει....

 

Το ότι πουλάει λόγο σχεδιασμού το δέχομαι....

Marketing....

 

Και κάτι τελευταίο γιατί αυτό το παραμύθι με τα specs έχει πάει πολύ μακριά....

Καταρχήν όταν αγοράζει κάποιος οτιδήποτε σχετικό με τεχνολογία αυτά που κοιτάει είναι κυρίως τα specs....

Μπορεί να μου λένε ναι το τάδε είναι διπύρινο κλπ κλπ κλπ με διπλάσια ραμ αλλα το λειτουργικό είναι που το κάνει....

Sorry παιδιά.... Τα specs είναι που του δίνουν τη δυνατότητα για σύνδεση hdmi, τα specs είναι που του δίνουν τη δυνατότητα αναπαραγωγής video 1080p και τα specs είναι που του δίνουν τη δυνατότητα να τραβάει καλές φωτογραφίες.... Αν δεν είχε τόσο καλό cpu, τόσο καλή ram κλπ δεν θα γινόταν....

Τα specs είναι και ο λόγος που το iPhone έχει τόσο όμορφη και υψηλής πυκνότητας ανάλυσης οθόνη....

Όσο και να θες να παίζει 1080p βίντεο χωρίς το κατάλληλο hardware δεν γίνεται μόνο από το software....

Αυτά για τα specs....

Edited by ShevaGR
Link to comment
Share on other sites

Η στιβαρότητα δεν είναι ποιότητα κατασκευής....ειναι μερος της

Εαν ήταν ποιότητα κατασκευής, η apple θα έδινε εγγύηση για παράδειγμα zero pixel, όπως κάνει η lg, ή δύο και τρία χρόνια....

Εάν ήταν ποιότητα κατασκευής δεν θα μου ζήταγε 100+++ ευρώ για αλλαγή μπαταρίας στο iPod στον ένα χρόνο (και στα δύο iPod που έχω).... Γιατί δεν θα χάλαγε η μπαταρία....δεν ειναι ποιοτητα κατασκευης η μπαταρια.και η apple το κανει για να βγαλει κερδος(δεν ειναι σωστο,αλλα δεν εχει σχεση με την ποιοτητα

Η εγγύηση πάει ανάλογα με τον εκτιμώμενο χρόνο ζωής του προϊόντος.... Σύμφωνα και με το νόμο δηλαδή....η mercedes μεχρι πριν λιγο εδινε 2 χρονια εγγυηση

Ο εκτιμώμενος χρόνος ζωής είναι η ποιότητα κατασκευής....

Επίσης ποιότητα κατασκευής είναι και το πόσο ανθεκτικό είναι το προϊόν....οχι μονο.ενα nokia 5320 που ειχα εζησε απο 3 μετρα πτωση.αλλα δεν παυει να ειναι ενα κινητο με αθλοια υλικα,αθλοια αισθηση και ακομα πιο αθλοια συναρμολογηση

Το iPhone, αν φυσίξει αέρας θα γρατζουνιστεί.... Ενώ υπάρχουν με gorilla glass και μη που είναι πιο ανθεκτικά....

 

Αφήστε τα παραμύθια περί ποιότητας κατασκευής....

Αν το στιβαρό είναι η ποιότητα κατασκευής πάω πάσο....

 

Όπως επίσης και το software....

Η microsoft είδε ότι τα σκάτωσε με το λειτουργικό της για κινητά και έκανε επανασχεδιασμό σε ένα λειτουργικό πολλά υποσχόμενο και respect για αυτό....και ουλαει χειροτερα

Η apple τώρα παρουσιάσε ζωτικές λειτουργίες όπως το notification manager....

Για flash ούτε λόγος....εκτος απο το android ποιο αλλο λειτουργικο για κινητα το εχει;

Για ui και widgets τίποτα.... Το ίδιο βαρετό grid εφαρμογών....if it ain't broke don't fix it.αφου στους απλους χρηστες που δεν ξημεροβραδιαζονται σε φορουμ και δεν ξερουν τι ειναι widget(το κυριο target group)αρεσει γιατι να το αλλαξουν;

Και ακόμα πιστεύουν ότι πουλάει λόγο software που τι;;;;.... Κάνει περισσότερα πράγματα;;;;.... Αφού δεν κάνει....

Το μόνο επιχείρημα που έχουν είναι ότι τα κάνει καλύτερα.... Πήγαν και στήριξαν όλη τη δουλειά τους στο πιο υποκειμενικό και user based επιχείρημα που υπάρχει....δυστυχως ισχυει απολυτα

 

Το ότι πουλάει λόγο σχεδιασμού το δέχομαι....

Marketing....

 

Και κάτι τελευταίο γιατί αυτό το παραμύθι με τα specs έχει πάει πολύ μακριά....

Καταρχήν όταν αγοράζει κάποιος οτιδήποτε σχετικό με τεχνολογία αυτά που κοιτάει είναι κυρίως τα specs....

Μπορεί να μου λένε ναι το τάδε είναι διπύρινο κλπ κλπ κλπ με διπλάσια ραμ αλλα το λειτουργικό είναι που το κάνει....

Sorry παιδιά.... Τα specs είναι που του δίνουν τη δυνατότητα για σύνδεση hdmi, τα specs είναι που του δίνουν τη δυνατότητα αναπαραγωγής video 1080p και τα specs είναι που του δίνουν τη δυνατότητα να τραβάει καλές φωτογραφίες.... Αν δεν είχε τόσο καλό cpu, τόσο καλή ram κλπ δεν θα γινόταν....το μηλο4 θα λαβει με update δυνατοτητα αναπαραγωγης βιντεο 1080p.επισης συγκρινε το μηλο4 με το moto defy που φοραει 800 mhz armv7 cpu και 512 mb ram(oτι το μηλο)για να δεις οτι δεν ειναι μονο τα specs που καθοριζουν την αποδοση

Τα specs είναι και ο λόγος που το iPhone έχει τόσο όμορφη και υψηλής πυκνότητας ανάλυσης οθόνη....

Όσο και να θες να παίζει 1080p βίντεο χωρίς το κατάλληλο hardware δεν γίνεται μόνο από το software....

Αυτά για τα specs....

 

10 χαρακτηρες

Edited by alexis36th

Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

 

nokia 6610,motorola c261,motorola razr v3i,nokia 5320 xpressmusic,sony ericsson w995,nokia c6-01,sony xperia u,nokia lumia 630 dual

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...