Jump to content

WP7: Οδηγός εγκαταστασης RΟΜ από 7004 και Updates μεχρι και Mango RTM


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγώ με DiagProvXML το πέρασα το αρχείο camerasettingsmanifest.0408.xml στο φάκελο \Windows\

Το Windows Phone Device Manager στο PC (βγήκε η open beta 1.8 για όλους) βλέπει το φάκελο Windows, αλλά όταν κάνεις copy-paste το αρχείο εκεί (ή σε οποιοδήποτε άλλο φάκελο), αυτό (το αρχείο) δεν πάει στο φάκελο που θες, αλλά στο φάκελο My Documents.

Aπ' όσο ξέρω θες οπωσδήποτε DiagProvXML.

Samsung S500 -> Siemens S65 -> Nokia E51 -> HTC Diamond2 -> Samsung Omnia7 -> Huawei P1 LTE -> ZTE Blade S6 -> Huawei P8 -> Apple iPhone SE -> LeEco Le Max2 -> Honor View20 -> Xiaomi Mi MIX3 5G -> Motorola Edge20

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και εγώ με DiagProvXML το πέρασα το αρχείο camerasettingsmanifest.0408.xml στο φάκελο \Windows\

...

Aπ' όσο ξέρω θες οπωσδήποτε DiagProvXML.

Εγκατέστησα το DiagProvXML και προσπάθησα να περάσω το camerasettingsmanifest.0408.xml με το Isolated Storage Explorer βάζοντας το GUID της εφαρμογής DiagProvXML: {566814df-f6b6-4154-8be5-9e65dce907c0} αλλά μου βγάζει σφάλμα με κείμενο που δεν είναι σε κάποια γλώσσα αλλά σύμβολα... Τι κάνω λάθος;

Mobiles owned: Panasonic GD 87, Nokia 6600, Nokia N70, Glofiish X600, Nokia 5800, iPhone, iPhone 3GS, SE Xperia X10 Mini Pro, HTC Trophy, SE WT19i, Nokia Lumia 920, Microsoft Lumia 640 XL LTE, Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Παιδια χρονια πολλα..

Εχω HD7 με mango dft team , το ειχα κανει με εναν οδηγο που ειχε βαλει παλια ο colussus..πριν βγει επισημα η mango εκδοση!

To προβλημα ειναι πως μπορω να βαλω την mango επισημα ?

Πως θα βρω την ROM την παλια για να παω το κιν οπως ηταν πριν και ποια τα βηματα μετα? ( ειμαι ασχετος :(( )

Εχω τις πληροφοριες του κιν οπως ειναι τωρα :

Ekdosh LS : 7713.wm7_main

(DFT).20110803-0252

Arithmos Ylikologismikou:

2250.21.30401.dft

Arithmos anathew. ylikou: 0002

ekdosh Fortwshs leitourgikou: 1.69.2250.0 (117833)

 

Τι να κανω τωρα :/ ?

Ευχαριστω Πολυ..

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου κανονικά απο τα updates μπορείς να το κάνεις, είτε zune ή απο το τηλέφωνο στις ρυθμίσεις...εγώ είχα την έκδοση 7004 και μέσα σε 1 ώρα πήγε 7740, δηλαδή το μάνγκο με το fix

 

τώρα επειδή θες να γυρίσεις πίσω στην παλιά ρομ δε νομίζω το reset να σε βοηθήσει...μόνο αν είχες την original kai έχεις φτάσει μέχρι τέλος με τα updates...

άμα δείς οτι δεν λειτουργεί το update, ψάξε δες αν χρειάζεται να γυρισεις σε παλιά ρομ για να βάλεις το full μάνγκο ή αν μπορείς να συνεχίσεις περνώντας κάποια νέα έκδοση..μου φαίνεται παράξενο πάντως σπασμένες ρομ και να μην κάνουν update...

Edited by Alexboom
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα ειμαι νεο μελος και θα θελα να παραθεσω το προβλημα μου.εχω το samsung omnia 7 και εδω και αρκετο καιρο μολις παω να μπω σε μια εφαρμογη που εχω κατεβασει απ το μαρκετ με πεταει παλι εξω και μου βγαζει το εξης μηνυμα error code 800706ba,το ιδιο μου κανει και οταν παω να κατεβασω οποιαδηποτε εφαρμογη απ το μαρκετ,εκανα ρεσετ το κινητο μου και ξανασυμβαινει το ιδιο,επισης δεν συνδεεται ουτε στο zune.μολις το συνδεω απλα το κινητο σβηνει και αναβει ξανα μονο του και δεν συνδεεται στο zune καθολου.οποιος ξερει ας βοηθισει,ευχαριστω.να συμπληρωσω οτι ειχα κανει update μονο απ το zune και φοραει την εκδοση 7,5.σορρυ που γραφω σε λαθος μερος απλα εγραψα και αλλου το προβλημα μου και δεν πηρα απαντηση.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα, επείδη έχω την 5.20 rom για downgrade μπορώ να χρησιμοποιήσω την μέθοδο που αναφέρει εδώ http://forum.xda-developers.com/show...php?t=1417849? ; Και αν ναι, ποια rom πρέπει να flasharw για να περάσω RSPL και που μπορώ να την βρω;

 

Ευχαριστω προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα οτι λεει το 1ο ποστ το Β. μεχρι και το 9, α β γ

αλλα εξακολουθει να ειναι κλειδωμενη η συσκευη.

τι κανω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω,ενώ το κινητο το βάζω στην τρίχρωμη οθόνη δεν μου γράφει την λέξη serial...το τηλέφωνο ειναι ελληνικό της Vodafone...παρακαλώ τα φώτα σας...ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα οτι λεει το 1ο ποστ το Β. μεχρι και το 9, α β γ

αλλα εξακολουθει να ειναι κλειδωμενη η συσκευη.

τι κανω τωρα?

 

Αν κανεις οτι λεει στην πρωτη σελιδα ...ακριβως ..η συσκευη ειναι ξεκλειδωτη ...

Ξαναδιαβασε κα δες ....κατι κανεις λαθος

 

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω,ενώ το κινητο το βάζω στην τρίχρωμη οθόνη δεν μου γράφει την λέξη serial...το τηλέφωνο ειναι ελληνικό της Vodafone...παρακαλώ τα φώτα σας...ευχαριστω εκ των προτερων

 

Τι εννοεις serial ...και γιατι το θελεις ???

Link to comment
Share on other sites

Κολοσσε καλησπέρα,τα σέβη μου ,με έχεις βοηθήσει παλαιότερα με ένα htc hd.oταν το βάζω σε κατάσταση τριχρωμης οθόνης στο άσπρο φόντο δεν μου βγάζει την λεξη serial...και όταν το συνδέσω με το pc δεν μου περνάει τίποτα...το έχω δοκιμάσει και σε xp και seven...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έκανα την διαδικασία που αναφέρεται στο post με τίτλο "WP7: Οδηγός εγκαταστασης RΟΜ από 7004 και Updates μεχρι και Mango RTM". Την έχω κάνει εδώ και αρκετό καιρό και μετά την αναβάθμιση πήρα μια ενημέρωση και εγκαταστάθηκε χωρίς προβλήματα. Εδώ και κάποιες μέρες μου έβγαλε το τηλ. ότι υπάρχει κιάλλη διαθέσιμη ενημέρωση και πήγα σήμερα να την κάνω αλλά στο τέλος της ενημέρωσης μου βγάζει σφάλμα 80180048. Μπορέι κάποιος να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις τι παιζει με το gps στην εκδοση rom 8107 γιατι δεν μου δουλευει κανενα προγραμμα που λεει οτι δεν ειναι ενεργο το location ενω ειναι ενεργο.....και θελει και data conection open αλλα αν το ανοιξουμε και αυτο θα λειτουργει με τη sim.......υπαρχει τιποτα που να το διορθωνει ?

HTC 7 trophy 16GB Memory upgrade :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έκανα την διαδικασία που αναφέρεται στο post με τίτλο "WP7: Οδηγός εγκαταστασης RΟΜ από 7004 και Updates μεχρι και Mango RTM". Την έχω κάνει εδώ και αρκετό καιρό και μετά την αναβάθμιση πήρα μια ενημέρωση και εγκαταστάθηκε χωρίς προβλήματα. Εδώ και κάποιες μέρες μου έβγαλε το τηλ. ότι υπάρχει κιάλλη διαθέσιμη ενημέρωση και πήγα σήμερα να την κάνω αλλά στο τέλος της ενημέρωσης μου βγάζει σφάλμα 80180048. Μπορέι κάποιος να βοηθήσει?

 

Εχω σπασει το κεφαλι μου τοσες μερες και δεν μπορω να βρω ακρη ...Και σε μενα το ιδιο κανει στο δικο μου το trophy ... Σε ενα αλλο ενος φιλου που εκανα το εκανε κανονικα ... Δεν υπαρχει δε τιποτα σχετικο στο internet πρπει να ειναι καποια εφαρμογη

 

Αν θες να το ψαξουμε γραψε εδω αναλυτικα ολα τα προγραμματα που εβαλες και οτι αλλο πειραγμα του εκανες να δουμε τα κοινα σημεια μηπως βγαλουμε ακρη !!!

 

Κολοσσε καλησπέρα,τα σέβη μου ,με έχεις βοηθήσει παλαιότερα με ένα htc hd.oταν το βάζω σε κατάσταση τριχρωμης οθόνης στο άσπρο φόντο δεν μου βγάζει την λεξη serial...και όταν το συνδέσω με το pc δεν μου περνάει τίποτα...το έχω δοκιμάσει και σε xp και seven...

 

Βγαλε μια φωτο να καταλαβω τι λες και γραψε ολα τα στοιχει που εχει στο settings/about

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Εχω την touch it v2 και δεν μου κανει ενημερωση..τα πηρα σημερα και του έκανα reset αλλα παλι δεν κάνει update.σκέφτομαι να βαλω μια αλλη ρομ με της τελευταία ενημέρωση. Παίζει καμία που να εχει ελληνικά και να μην εχει προβλήματα με office καμερες κτλ?ποια η διαδικασία? πρεπει να γυρισω σε no do? Γιατι η ρομστο πρωτο λινκ ειναι κατω.

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

os version 7.10.8107.79 firmware version 2250.21.51201.168 hardware version 0003 radio software version 5.69.09.05a

22.50.50.21U radio hardware Α.102.0.D4 boot loader 5.12.2250.1(143400) chip soc 2.2.5.0. Mac adress90-21-55-D7-64-Fa

Link to comment
Share on other sites

Εχω την touch it v2 και δεν μου κανει ενημερωση..τα πηρα σημερα και του έκανα reset αλλα παλι δεν κάνει update.σκέφτομαι να βαλω μια αλλη ρομ με της τελευταία ενημέρωση. Παίζει καμία που να εχει ελληνικά και να μην εχει προβλήματα με office καμερες κτλ?ποια η διαδικασία? πρεπει να γυρισω σε no do? Γιατι η ρομστο πρωτο λινκ ειναι κατω.

 

Στο xda εχουν ανεβει οι νεες εκδοσεις σε DFT για ολα τα HTC ριξε μια ματια στο θεμα της συκευης σου ... Και βαλε την DFT

Link to comment
Share on other sites

εβαλα την τελαυταια ansar και όλα οκ.

έχει και διαφορα πράγματα πχ το γύρισα το market se lumia και εβαλα το music και drive απευθιας..σημερα δεν μου κατεβάσει από market ομως και δεν μου ανοίγει καμία εφαρμογή του market?ξέρει κανείς τι Πηραξα ?να μου πει σε ελληνικα τι να κανω?

 

τελικα εκανα reset και το ξαναεστρωσα αλλα ειναι μαλλον κλειδωμενο γιατι δεν μπορω να περασω κανενα xap αρχειο..το να καμω για να το ξεκλειδωσω..

 

Sent from my Lumia 800 using Board Express

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

τελικα εκανα reset και το ξαναεστρωσα αλλα ειναι μαλλον κλειδωμενο γιατι δεν μπορω να περασω κανενα xap αρχειο..το να καμω για να το ξεκλειδωσω..

 

Sent from my Lumia 800 using Board Express

 

Μια custom rom ακομη και μετα απο reset δεν κλειδωνει ...Κανε φλασ απο την αρχη κατι πηγε λαθος

και δες εδω την νεα ΡΟΜ .... φαινετε πολυ καλυτερη απο του ansar

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1523976

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=316887&page=23

Link to comment
Share on other sites

sorry για τα greeklish .....ενα μεγαλο κακο ειναι οτι εχει περασμενη διευ8υνση mail αλλα παλι καλα κατεβαζει κανονικα απο το marketplace......

ειμαι νεοσ στο forum και 8α ξανατυπωσω την ερωτηση μ ......

os version 7.10.8107.79 firmware version 2250.21.51201.168 hardware version 0003 radio software version 5.69.09.05a

22.50.50.21U radio hardware Α.102.0.D4 boot loader 5.12.2250.1(143400) chip soc 2.2.5.0. Mac adress90-21-55-D7-64-Fa

αυτες ειναι οι πληροφοριες του κινητου...ειναι μεταχειρισμενο.....εχει τα μανγκο?και πως μπορω να καταλαβω αν ειναι ξεκλειδωμενο?????????

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Έχει τη πιο νέα έκδοση του OS (8107).

Τώρα για ξεκλείδωμα, σίγουρα δεν έχει custom rom, και απο την άλλη το θεωρώ απίθανο να είναι unlocked με τη παλιά μέθοδο, που κράταγες το ξεκλείδωμα απο την pre-nodo έκδοση μέχρι τώρα.

Το κακό είναι οτι τώρα δε νομίζω να μπορείς να του περάσεις custom rom, αφού έχεις αναβαθμίσεις radio και bootloader.

Για να δεις αν είναι ξεκλείδωτο, δοκίμασε να κάνεις deploy ένα xap αρχείο. Και για να μη κατεβάζεις όλο το sdk που θα πιάσει 1.5Gb, κατέβασε το wpsdk.zip απο εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1265846

και μετά την αποσυμπίεση τρέξε το setup.

 

Μετά με το wxap assistant απο εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1255322

και ανοιχτό το zune, να έχει κάνει sync με το κινητό, και το κινητό να μην έχει κλειδωμένη οθόνη πατάς να γίνει install στη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εχω σπασει το κεφαλι μου τοσες μερες και δεν μπορω να βρω ακρη ...Και σε μενα το ιδιο κανει στο δικο μου το trophy ... Σε ενα αλλο ενος φιλου που εκανα το εκανε κανονικα ... Δεν υπαρχει δε τιποτα σχετικο στο internet πρπει να ειναι καποια εφαρμογη

 

Αν θες να το ψαξουμε γραψε εδω αναλυτικα ολα τα προγραμματα που εβαλες και οτι αλλο πειραγμα του εκανες να δουμε τα κοινα σημεια μηπως βγαλουμε ακρη !!!

 

Sorry για την καθυστεριμένη απάντηση αλλά δεν μου είχε έρθει για κάποιο λόγο ειδοποίηση ότι απάντησες και δεν το είχα κοιτάξει κι εγώ λόγω φόρτου και λόγω του ότι πήρα και ένα android μηχανάκι και ασχολήθηκα και λίγο μαζι του :P . Δεν ξέρω αν ήδη έχεις βρει κάποια άκρη. Λοιπον οι εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει είναι οι εξής και στις γράφω όπως αναγράφονται και στο μενού του τηλ.:

 

Εορτολόγιο

Ενισχ. φωτογρ.

Λίστες

Μετατροπέας

Μετοχές (απορώ γιατι δεν το έχω απεγκαταστήσει ακόμα αυτό :P)

Υπηρεσίες Cosmote

Φακός

Χάρτες

adobe reader

Bres ti benzini

Bres to

ConnectivityShorcuts

Contact Sender

Facebook

Farmakeia

Fim Chat

gMaps

Greek Namedays

Greek sport sites

IM+

Imazing

Level

Music Alarm Clock

Navigon Select (*****ed)

Notepad Free

Outdoor Navigation

Photo Crop

Photo FX FREE

Registry Editor

Send contact

TouchXplorer

Walkman7

Weather

YouTube

YouTube (Lazyworm apps)

 

Έχω επίσης όλα τα προεγκατεστημένα και δεν έχω κάνει κάποια ιδιέτερη ρύθμιση εκτός από την διαδικασία που περιέγραψα παραπάνω στο post μου.

 

 

Έχουμε κάποια λύση τελικά?????

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
παιδια καλησπερα θελησα και εγω να ξεκλειδωσω το trophy μου, πλην ομως επειδη ειχα κανει και την τελευταια αναβαθμιση και εχω spl 5 δεν τα καταφερα απο το λινκ του κολοσσου! υπαρχει καποια αλλη ρομ για να κανω την διαδικασια? το trophy ειναι απο vodafone!
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα θελησα και εγω να ξεκλειδωσω το trophy μου, πλην ομως επειδη ειχα κανει και την τελευταια αναβαθμιση και εχω spl 5 δεν τα καταφερα απο το λινκ του κολοσσου! υπαρχει καποια αλλη ρομ για να κανω την διαδικασια? το trophy ειναι απο vodafone!

 

Mονο με gold card & Usb Y cable ...

Δες εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3822871#post3822871

 

Και ριξε και εδω μια ματια για επιπλεον βοηθεια

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1362194

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Καλησπερα παιδια και συγνωμη αν σας κουραζω με την παρακατω ερωτηση. Εχω το trophy αγορασμενο απο vodafone και εχω κανει ολες τις ενημερωσεις απο zune. Φυσικα Ελληνικο μενου δεν υπαρχει και ειναι κλειδωμενο. Υπαρχει περιπτωση να το ξεκλειδωσω και να περασω ελληνικα;;;
HTC 7 Trophy - Nokia Lumia 800 - iPhone 4 - BlackBerry Z10 - Nokia Lumia 925
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και συγνωμη αν σας κουραζω με την παρακατω ερωτηση. Εχω το trophy αγορασμενο απο vodafone και εχω κανει ολες τις ενημερωσεις απο zune. Φυσικα Ελληνικο μενου δεν υπαρχει και ειναι κλειδωμενο. Υπαρχει περιπτωση να το ξεκλειδωσω και να περασω ελληνικα;;;

 

Αν εκανες ολες τις ενημερωσεις δεν μπορεις πια ...

Ισως αν προσπαθησεις με goldcard αλλα υπαρχει κινδυνος για να το χαλασεις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...