Jump to content

Μια γνώμη σχετικά με την απόφαση συνεργασίας της Nokia με την Microsoft


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένας από τους πολλούς συντάκτες της ιστοσελίδας Intomobile, θέλησε να μοιραστεί με τους αναγνώστες του διαδικτύου, μια ιδέα ή εάν θέλετε καλύτερα, να εκφράσει τον έντονο προβληματισμό του σχετικά με τις τελευταίες κινήσεις της Φινλανδικής εταιρείας.

 

Λίγους μήνες πριν, η Nokia ανακοίνωσε την επίσημη συνεργασία της με την Microsoft, προκειμένου να ξεκινήσουν να κατασκευάζονται οι πρώτες συσκευές με Windows Phone της εταιρείας, μια απόφαση που σίγουρα δεν βρήκε σύμφωνους τους οπαδούς του Symbian. Κανείς δεν μπορεί να κατηγορήσει την Φινλανδική εταιρεία ότι έχει χειριστεί λάθος το όλο ζήτημα, καθώς και τα Windows Phone έχουν να επιδείξουν σημαντικές εξελίξεις και αναβαθμίσεις σε πολλούς τομείς, αφού η Microsoft έχει επενδύσει ένα αρκετά σεβαστό χρηματικό ποσό για την ανάπτυξη του νέου της λειτουργικού συστήματος. Αρκετοί θεωρούν ότι η απογοήτευση των χρηστών οφείλεται στο ότι έχουν συνδέσει την περίφημη εμφάνιση της μπλε οθόνης με το τέλος της συσκευής τους. Ωστόσο, αυτό που προβληματίζει ιδιαίτερα τον συγκεκριμένο συντάκτη της προαναφερθείσας σελίδας, είναι το εάν η Nokia επέλεξε τελικά, το λάθος στρατόπεδο.

 

Ο εν λόγω αρθρογράφος πάντα, δηλώνει ότι ποτέ δεν θεώρησε ότι το Android είναι μια πλατφόρμα κατάλληλη για την Nokia, αφού η Google ανταγωνίζεται σε μεγάλο βαθμό τους χάρτες και άλλες υπηρεσίες της Nokia. Είναι λογικό να υπήρχε αντίδραση από τους Φινλανδούς οι οποίοι επιθυμούν να έχουν μεγάλο ποσοστό ελέγχου στην πλατφόρμα όσον αφορά αυτές τις συγκεκριμένες υπηρεσίες, κάτι που σίγουρα δεν θα πρόσφερε το Android.

 

Τι γίνεται όμως με το περίφημο webOS;

 

Υπάρχει μια σκέψη που παρουσιάζει κάποια στοιχεία ιδιαίτερου ενδιαφέροντος. Θα μπορούσε να προκύψει συμφωνία συνεργασίας μεταξύ της HP και της Nokia, ώστε να αναπτύξουν από κοινού ένα εντελώς ανανεωμένο λειτουργικό. Μαζί οι δυο εταιρίες θα κατόρθωναν να συμβαδίσουν λειτουργικά το webOS με πολλές υπάρχουσες συσκευές και να το μεταφέρουν σε διάφορες ταμπλέτες της αγοράς και φορητούς υπολογιστές. Πλέον η υλοποίηση αυτού του σχεδίου θα πραγματοποιηθεί εξολοκλήρου από την HP, αλλά και πάλι δεν θα έχει το μέγεθος που θα είχαν εάν συμμετείχε σε αυτό το εγχείρημα και η Nokia. Εξάλλου, ειδικοί θεωρούν ότι το webOS σε αντίθεση με τα Windows 7, υπερτερεί και δεν έχει σημαντικές ελλείψεις δυνατοτήτων. Ωστόσο η Microsoft, από την άλλη πλευρά σίγουρα θα καταβάλει ιδιαίτερες προσπάθειες για να καταστήσει την πλατφόρμα της ακόμη πιο ισχυρή με την πάροδο του χρόνου.

 

Ποια είναι η δική σας άποψη επί του θέματος; Μήπως η Nokia έχει κάνεις λάθος ή όχι;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

η συνεργασια σαν συνεργασια δεν ειναι λαθος... αν και στην αρχη ειχα εκφρασει την δυσαρεστια μου, το λογισμικο κλεινει γρηγορα τις οποιες "παιδικες" ασθενειες εχει... το ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ εγινε στην ανακοινωση... ο τροπος, η στιγμη (9 μηνες πριν το πρωτο κινητο) μαζι με το γεγονος οτι μολις ειχε βγει στην αγορα το συμπιαν^3 και πολλοι κανανε λογο για νεκρη πλατφορμα... ειδικα εδω,στο φορουμ, δεν ηταν λιγοι αυτοι που σε επιλογες κινητων ελεγαν "παρε ανδροιδ, το συμπιαν πεθανε" και μπαιναν σε θεματα νοκια να το σπαμαρουν :rolleyes:

 

οσο για συνεργασια με hp... εκανε παρομοια συνεργασια με intel και το αποτελεσμα ειναι πανεμορφο... και ας διαλυσε τη συνεργασια "προωρα" ;) δεν νομιζω οτι εχει λογο ουτε να κανει αλλη μια συνεργασια, ουτε να υποστηριξει ενα ακομα smart OS εκτος απο αυτα τα 3 που εχει τωρα... 3 καρπουζια σε μια μασχαλη ειναι πολλα (και ας θεωρειται σχεδον δεδομενη η εγκαταλειψη του ενος σχετικα συντομα... το αλλο ειναι μισοφαγωμενο... για να δουμε :O)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

οντως η γρηγορη ανακοινωση ισως να ειναι το μεγαλυτερο λαθος αλλα πιστευω πως το web os ειναι απο τα καλυτερα λειτουργικα εκει εξω και δεν εχει ακομα βρει ενα σπιτι... η nokia πιστευω οτι ηταν η καταλληλη για να το φιλοξενησει....

 

νομιζω πως απο εδω και περα αν η nokia δεν κανει καλο marketing τοτε το εχει χασει το παιχνιδι...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω αυτά που έχω γράψει και αλλού σχετικά με την άτοπη σύγκριση του wp7.1 (προϊόν Q4 2011) και του υπάρχοντος Symbian 3 (προϊόν Q4 2010):

To Symbian 3 έβγαλε μισό Q4 2010 και μισό Q1 2011 - ένα τρίμηνο όλο κι όλο, κι αυτό κομμένο στη μέση. Στο πρώτο τα πήγε καλά, στο δεύτερο ανακοίνωσαν ότι σταματούν την εξέλιξή του και άρχισε η πτώση. Φταίει το λειτουργικό ή η ανακοίνωση;

 

Σε τελική ανάλυση δεν το υποστήριξαν και καθόλου. Ούτε μαρκετινκ, ούτε εξέλιξη. Έπαψαν να ασχολούνται από πολύ νωρίς. Ο ίδιος ο Elop είχε πεί τότε ότι ήδη ασχολούνται με το wp7. Και ήταν μέσα Φλεβάρη. Αν δεν το είχαν (σχεδόν?) παρατήσει, θα είχε βγεί το Anna update πριν το καλοκαίρι και ήδη θα είχαν προκύψει συσκευές S^3 με νέο, σύγχρονο harware. Δεν ξέρουμε πώς θα είχαν πάει οι πωλήσεις υπό αυτές τις συνθήκες. Κι ούτε θα μάθουμε ποτέ...

 

Το μόνο που ξέρουμε είναι ότι το wp7 είχε χειρότερη πτώση από το S^3 στο Q1 2011 και αυτό δείχνει προς την ίδια κατεύθυνση που είχαν οι κριτικές, από την πρώτη μέρα της ανακοίνωσης, ενάμιση μήνα πριν βγούν τα οικονομικά αποτελέσματα. Και τί έλεγαν; Ότι η Nokia ποντάρει σε κουτσό άλογο, πράγμα που επιβεβαιώθηκε αφού το 7άρι τα πήγε χειρότερα κι από το windows mobile 6.5 (!) ακόμα και στην Αμερική (!) - όπου δεν υπάρχει πρόβλημα γλώσσας.

 

Τα αποτελέσματα του Q2 2011 θα δείξουν αν αυτή η πορεία έχει ανατραπεί, αν και προσωπικά δεν το νομίζω. Το Mango φέρνει ελπίδα, αλλά ο κόσμος στα καταστήματα πρωτίστως αγοράζει δυνατότητες, όχι ελπίδες και αναβαθμίσεις για μετά από 3-6 μήνες. Εξάλλου έχουμε καιρό να δούμε νέες συσκευές με wp7, αυτές που ήταν στο κακό Q1 θα είναι και στο Q2, τί μπορεί να αλλάξει; Θα δείξει σε 15 μέρες που θα βγουν τα οικονομικά αποτελέσματα αν έγινε τελικά η ανατροπή ή όχι.

 

Αλήθεια σε ποιά πρώτη θέση (στα smartphones) μπορεί να παραμείνει η Nokia εάν στηριχθεί σε ένα λειτουργικό που (όπως φαίνεται μέχρι στιγμής) θα το πάρει από τον πάτο των μεριδίων αγοράς;

 

Με τα μέχρι στιγμής δεδομένα, αυτές είναι η σκέψεις μου. Η αγορά εν το χρόνω θα αποφασίσει τί θα γίνει...

 

Το webOS έχει πρόβλημα πρόσβασης σε πολλές αγορές. Υπάρχει Ελληνική γλώσσα; Υπάρχει Ελληνική αντιπροσωπεία Hp κινητών; Και αν ναι, το ξέρει ο κόσμος; Ποιά είναι τα δείγματα γραφής τους; Δυστυχώς το webOS αυτή τη στιγμή δεν είναι ένα παγκόσμιο προϊόν. Ακούω ότι είναι πολύ καλύτερο από το wp και το θεωρώ πολύ πιθανό. Αλλά δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερη αυτή η επιλογή για την Nokia. Δύο είναι τα αίτια της αμφιβολίας αυτής.

Αφενώς ότι η Nokia θα έπρεπε να χρησιμοποιήσει το λειτουργικό που σχεδιάστηκε από έναν ανταγωνιστή. Ένα σκαλί πιο κάτω από το να χρησιμοποιείς ίδιο λειτουργικό με έναν ανταγωνιστή - που όμως σχεδιάζεται από έναν τρίτο. Η HP θα μπορούσε πολύ άνετα να φτιάχνει το λειτουργικό στα μέτρα του δικού της hardware και όχι σε αυτά της Nokia με ότι συνεπάγεται αυτό, ενώ μελλοντικά θα μπορούσε να βάλει τρικλοποδιές με στόχο την προώθηση των δικών της συσκευών. Η Microsoft δεν έχει δικές της συσκευές, να ευννοήσει.

Αφετέρου οι πατέντες που έχει η Microsoft είναι (πιθανότατα) πολύ περισσότερες από αυτές που έχει η HP. Άρα όταν πάει να σχεδιάσει κάτι καινούριο, με τη Microsoft θα έχει πλήρη κατοχύρωση ενώ χωρίς αυτή μπορεί να πέσει στα πνευματικά δικαιώματα του οποιουνδήποτε με ότι δικαστήρια, αποζημιώσεις και πληρωμές συνεπάγεται αυτό. Νομίζω ότι στην πορεία προς την ενοποίηση με τους υπολογιστές που κάνουν τα smartphone θα συναντήσουν πολλά τέτοια θέματα στο μέλλον και αυτός πρέπει να είναι ένας από τους λόγους που επέλεξαν το wp και τη συνεργασία με τη Microsoft. Eίχε αναφερθεί πολύ εμφατικά στο portfolio της Microsoft, ο Elop, στις 11/2, αλλά δεν το ανέπτυξε επαρκώς οπότε η όλη υπόθεση που κάνω μπορεί να είναι λαθασμένη, έχει όμως μία βάση.

 

Εμένα πάντως δεν μου αρέσουν τα 7άρια όσο η in house επιλογή της Nokia, ούτε αισθητικά, ούτε λειτουργικά. Αν στο μέλλον αλλάξει το wp, θα άλλάξω κι εγώ άποψη...

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Ποιο webos? Εδώ έχει στα χέρια της το maemo/meego που είναι πραγματικά ότι καλύτερο εκεί έξω από πλευράς δυνατοτήτων και δεν το αξιοποιεί όπως πρέπει... Πάντως δεν ξέρω αλλά το wp7 έχει πολλούς φανατικούς εχθρούς για να πάει καλά και όχι άδικα αφού είναι το πιο φτωχό σε δυνατότητες από όλα τα υπόλοιπα, με εξαίρεση το bada...

Ίσως και να πάει καλά, αλλά δεν νομίζω να ξαναγίνει η εταιρεία που ήταν κάποτε...

SE x10 mini pro 2.3.4 SonyBread v.4

 

ln -s /me /myphone/users/yperion

Link to comment
Share on other sites

εμένα το μόνο που με προβληματίζει στην όλη υπόθεση είναι ότι αργεί . Αργεί συνέχεια, άργησε ένα χρόνο με το symbian 3 το οποίο έχει αργήσει ήδη 2 χρόνια να το βγάλει με το μεταβατικό s60 v5 και γενικά η όλη ιστορία είναι χαμένος χρόνος που διογκώνεται... αργούν αργούν και πάλι αργούν..

 

η αγορά θα έπρεπε να έχει ένα εξελιγμένο s40 για τις low end ή για χρήστες που θέλουν λειτουργικό κινητό χωρίς να πρέπει να βάζουν ενα σωρό εφαρμογές

 

και για τους "εμπειρους" χρήστες το windows phone ή το meego ανάλογα με το profile του καθενός, θέλω κάτι κλειστό διαλέγω Microsoft θέλω κάτι ανοιχτό που να μπορεί να επικοινωνεί με όλα τα υπόλοιπα διαλέγω meego αυτό νομίζω ότι θα μπορούσε να χτυπήσει στην αγορά το Meego ένα λειτουργικό που θα είναι συμβατό με τις άλλες platforms γινεται αυτό ?

 

το μόνο που έκανε γρήγορα και ήταν αρνητικό ήταν η ανακοίνωση της συνεργασίας χωρίς να έχει έτοιμη ήδη από πριν μια συσκευή, αφού οι άλλες εταιρίες έχουν εδώ και τόσους μήνες έτοιμες συσκευές έπρεπε να έχει και αυτή....

Link to comment
Share on other sites

Είμαι θετικός με τη συνεργασία των δύο αυτών εταιριών.

 

Τα Windows Phone πιστέυω ότι θα εξελιχθούν πιο γρήγορα από όσο μερικοί πιστεύουν και θα αποτελέσουν στο μέλλον ένα πολύ καλό λειτουργικό σύστημα, αντάξιο του iOS και του Android.

 

Η Nokia έχει πολλά χρόνια εμπειρίας τόσο στο hardware όσο και στο software. Το Symbian ήταν καλό μέχρι την άφιξη του πρώτου iPhone, που σαν τηλέφωνο δεν είχε και τόσες δυνατότητες (σε hardware και σε software) αλλά η φιλοσοφία λειτουργίας του ήταν κάτι καινοτόμο.

 

Εύχομαι καλή τύχη και στους δύο από 'δω και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ με το άρθρο. Η ΝΟΚΙΑ απέδειξε όλα αυτά τα χρόνια ότι είναι ανίκανη να αναπτύξει από μόνη της ένα best seller λειτουργικό, και δεν μιλάω για τα προηγούμενα χρόνια όπου έπαιζε μόνη της. Το να πήγαινε σε μία συνεργασία η οποία θα την ανάγκαζε να ασχοληθεί με το development και τρίτου λειτουργικού (Symbian, Meego, WebOS) θα την οδηγούσε στην καταστροφή. Η αγορά έχει αποδείξει ότι σημασία δεν έχει να έχεις το πληρέστερο λειτουργικό, αλλά αυτό που πλασάρεις, να το πλασάρεις σωστά, είτε αυτό αφορά την διαφήμιση, είτε το support, είτε το development. H NOKIA επέλεξε να αφήσει το λειτουργικό στην Microsoft, και με βάση την μέχρι τώρα πορεία της, (μάλλον) έπραξε σωστά. Από την άλλη, το να κρίνουμε κάτι το οποίο ακόμα δεν έχει κυκλοφορήσει, είναι απλές υποθέσεις και προσωπικές προτιμήσεις. Όταν θα πιάσουμε όλοι μας στα χέρια ένα ΝΟΚΙΑ με WP7 (και δεν θα κρίνουμε απλά βιντεάκια από εκθέσεις) τότε θα μπορούμε να κράξουμε ή να υποστηρίξουμε την κίνηση αυτή με αποδείξεις.
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ με το άρθρο. Η ΝΟΚΙΑ απέδειξε όλα αυτά τα χρόνια ότι είναι ανίκανη να αναπτύξει από μόνη της ένα best seller λειτουργικό

 

Ολες οι εκδοσεις του Symbian απο εποχης 7650 μεχρι S^3 δεν ειναι best seller?

 

*εξαιρειται το Symbian Series 90.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

βασικα αφησε ενα λειτουργικο για να παει στην μικρομαλακη... την οποια τοσα χρονια παιρναγε με διαφορα... πολλων μοναδων ;) (aka windows mobile)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

στην ουσια, το Symbian δικο της παιδι θεωρειται πια (γνωριζω δεν ξεκινησε απο Νοκια συσκευη) και το υποστηριζει απο το 9210 (2001) ,

δεκα χρονια και συνεχιζουμε (λενε εως το 2016)

 

αρα?

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Είμαι θετικός με τη συνεργασία των δύο αυτών εταιριών.

 

Τα Windows Phone πιστέυω ότι θα εξελιχθούν πιο γρήγορα από όσο μερικοί πιστεύουν και θα αποτελέσουν στο μέλλον ένα πολύ καλό λειτουργικό σύστημα, αντάξιο του iOS και του Android.

 

Η Nokia έχει πολλά χρόνια εμπειρίας τόσο στο hardware όσο και στο software. Το Symbian ήταν καλό μέχρι την άφιξη του πρώτου iPhone, που σαν τηλέφωνο δεν είχε και τόσες δυνατότητες (σε hardware και σε software) αλλά η φιλοσοφία λειτουργίας του ήταν κάτι καινοτόμο.

 

Εύχομαι καλή τύχη και στους δύο από 'δω και πέρα.

 

Μα πως το λες οτι θα εξελιχθουν ποιο γρηγορα τα windows mobile ειναι ποιο παλιο λειτουργικο και απο τα ios και απο τα android και ειναι απο τα χειροτερα λογισμικα. Τι να πω μακαρι να φτιαξουν πολυ καλα τα 7αρια και να δουμε ποιο σκληρο ανταγωνισμο απο ολες τις εταιριες

iphone 6 Sony Vaio duo 13 ipod nano 6th
Link to comment
Share on other sites

Μα πως το λες οτι θα εξελιχθουν ποιο γρηγορα τα windows mobile ειναι ποιο παλιο λειτουργικο και απο τα ios και απο τα android και ειναι απο τα χειροτερα λογισμικα. Τι να πω μακαρι να φτιαξουν πολυ καλα τα 7αρια και να δουμε ποιο σκληρο ανταγωνισμο απο ολες τις εταιριες

 

ψαξου λιγου πριν σχολιασεις καποιο θεμα ;)

 

ειναι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ λογισμικο, ουτε χρονο δεν εκλεισε... μαζι με το symbian^3 κυκλοφορησε... ειναι φτιαγμενο απο την αρχη και δεν εχει καμια σχεση με το windows mobile (windows PHONE λεγονται...)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μα πως το λες οτι θα εξελιχθουν ποιο γρηγορα τα windows mobile ειναι ποιο παλιο λειτουργικο και απο τα ios και απο τα android και ειναι απο τα χειροτερα λογισμικα. Τι να πω μακαρι να φτιαξουν πολυ καλα τα 7αρια και να δουμε ποιο σκληρο ανταγωνισμο απο ολες τις εταιριες

 

 

υπαρχουν εδω και ενα χρονο σχεδον τα 7αρια.

επισης το παιδι μιλουσε για windows phone , οχι mobile.

 

δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους σε τιποτα.

(ασε...εχω ενα Xperia X1 απο χθες --wm 6.1--...πωωωω Χριστε μου...!):cry:

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν εδω και ενα χρονο σχεδον τα 7αρια.

επισης το παιδι μιλουσε για windows phone , οχι mobile.

 

δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους σε τιποτα.

(ασε...εχω ενα Xperia X1 απο χθες --wm 6.1--...πωωωω Χριστε μου...!):cry:

 

Τα windows phone δεν φορανε windows mobile? Ναι ε κυκλοφορουν ενα χρονο τα 7αρια? Δεν τα εχω δουλεψει καθολου τα ειχα παρατησει στα 6

iphone 6 Sony Vaio duo 13 ipod nano 6th
Link to comment
Share on other sites

Τα windows phone δεν φορανε windows mobile? Ναι ε κυκλοφορουν ενα χρονο τα 7αρια? Δεν τα εχω δουλεψει καθολου τα ειχα παρατησει στα 6

 

oχι, ειναι εντελως διαφορετικο λειτουργικο. μαλιστα η οποια υποστηριξη της MS στα mobile, σταματησε πριν μερικες βδομαδες.

 

Τα mobile και τα phone 7 το μονο κοινο που εχουν ειναι το ονομα.

 

*πως τα καταφερε ετσι η MS ρε παιδια...τις ιδιες λαλακιες της Νοκια με την ονομασια του λειτουργικου...ετσι μπερδευεται πολυ κοσμος ο οποιος στη συνεχεια με αυτα που γραφει μπερδευει ακομα περισσοτερους.

anyway

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

(ασε...εχω ενα Xperia X1 απο χθες --wm 6.1--...πωωωω Χριστε μου...!):cry:

 

πες μου οτι κανεις πλακα και δεν το πηρες στα αληθεια (μου φαινεται θες να πεισεις τον εαυτο σου να μεινεις για παντα στο Ν900 :lol::lol::lol:)

 

βασιλη συμφωνω σε αυτο που λες με το ονομα... τις ιδιες βλακεις με το συμπιαν... τι το θες το windows? ετσι και αλλιως παραθυρα δεν εχει!

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχουν καμια σχεση τα 6 με τα 7.ειναι εντελως ανασχεδιασμενα και φτιαγμενα για χρηση χωρις γραφιδα
Link to comment
Share on other sites

οχι μονο σε σχεδιασμο. ειναι αλλο λειτουργικο.

 

*pgets: δανεικο απο φιλο ετσι για να το δω

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τα windows phone δεν φορανε windows mobile? Ναι ε κυκλοφορουν ενα χρονο τα 7αρια? Δεν τα εχω δουλεψει καθολου τα ειχα παρατησει στα 6

 

το λειτουργικο αυτη τη στιγμη λεγεται windows phone απο την εκδοση 7 και windows mobile μεχρι την εκδοση 6.5.τα phone δεν εχουν σχεση με τα mobile(καμια ομως,οσο μοιαζει το ios τοσο μοιαζει και αυτο).ειναι φτιαγμενα απο το μηδεν ακολουθωντας τη φιλοσοφια του ios(οτι δυνατοτητα εχει να δουλευει τελεια και να ειναι απλο στη χρηση,εχοντας τα περισσοτερα αν οχι ολα τα κλειδωματα του ios)με επιτυχια,αλλα με εντελως πρωτογνορο interface(που οχι μονο δεν εχει ιχνος απο τα mobile,αλλα δε μοιαζει σε τιποτα με οτι υπαρχει στην αγορα)

Edited by alexis36th

Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

 

nokia 6610,motorola c261,motorola razr v3i,nokia 5320 xpressmusic,sony ericsson w995,nokia c6-01,sony xperia u,nokia lumia 630 dual

Link to comment
Share on other sites

oχι, ειναι εντελως διαφορετικο λειτουργικο. μαλιστα η οποια υποστηριξη της MS στα mobile, σταματησε πριν μερικες βδομαδες.

 

Τα mobile και τα phone 7 το μονο κοινο που εχουν ειναι το ονομα.

 

*πως τα καταφερε ετσι η MS ρε παιδια...τις ιδιες λαλακιες της Νοκια με την ονομασια του λειτουργικου...ετσι μπερδευεται πολυ κοσμος ο οποιος στη συνεχεια με αυτα που γραφει μπερδευει ακομα περισσοτερους.

anyway

 

το λειτουργικο αυτη τη στιγμη λεγεται windows phone απο την εκδοση 7 και windows mobile μεχρι την εκδοση 6.5.τα phone δεν εχουν σχεση με τα mobile(καμια ομως,οσο μοιαζει το ios τοσο μοιαζει και αυτο).ειναι φτιαγμενα απο το μηδεν ακολουθωντας τη φιλοσοφια του ios(οτι δυνατοτητα εχει να δουλευει τελεια και να ειναι απλο στη χρηση,εχοντας τα περισσοτερα αν οχι ολα τα κλειδωματα του ios)με επιτυχια,αλλα με εντελως πρωτογνορο interface(που οχι μονο δεν εχει ιχνος απο τα mobile,αλλα δε μοιαζει σε τιποτα με οτι υπαρχει στην αγορα)

 

Οχι μονο δεν τα εχω δουλεψει τα 7αρια αλλα δεν τα εχω δει και καθολου σε λειτουργια δεν εχει κανενας φιλος μου windows phone θα παω σε κανενα πλαισιο να δω την λειτουργια τους, αλλα μακαρι να μην εχουν καμια σχεση με windows mobile γιατι ηταν τελειως μαπα

iphone 6 Sony Vaio duo 13 ipod nano 6th
Link to comment
Share on other sites

δεν εχουν καμια σχεση με τα απαισια windows mobile αν και προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ειναι και αυτα μαπα κυριως επειδη απεχθανομαι και δεν μπορω με τιποτα να συνηθισω αυτο το ui σε στυλ πλακακι
Link to comment
Share on other sites

*πως τα καταφερε ετσι η MS ρε παιδια...τις ιδιες λαλακιες της Νοκια με την ονομασια του λειτουργικου...ετσι μπερδευεται πολυ κοσμος ο οποιος στη συνεχεια με αυτα που γραφει μπερδευει ακομα περισσοτερους.

anyway

βασιλη συμφωνω σε αυτο που λες με το ονομα... τις ιδιες βλακεις με το συμπιαν... τι το θες το windows? ετσι και αλλιως παραθυρα δεν εχει!

Tiles Phone έπρεπε να τα είχαν ονομάσει, τι Windows, αφού δεν έχουν παράθυρα. Πραγματικά άκυρο το όνομα, αλλά από την άλλη σκεφτείτε ότι είναι ένα πολύ γνωστό και δυνατό trademark, που θα τραβήξει ακόμη κι όσους δεν έχουν ιδέα από mobile OS. Όλοι ξέρουν τα Windows στο PC, ακόμη και οι πλέον αδαείς...

 

Οχι μονο δεν τα εχω δουλεψει τα 7αρια αλλα δεν τα εχω δει και καθολου σε λειτουργια δεν εχει κανενας φιλος μου windows phone θα παω σε κανενα πλαισιο να δω την λειτουργια τους, αλλα μακαρι να μην εχουν καμια σχεση με windows mobile γιατι ηταν τελειως μαπα

Να τα κράζεις ξέρεις όμως. Εύγε.

Πήγαινε σε κάποιο κατάστημα να τα δεις. Πιστεύω ότι εσένα θα σου αρέσουν, είναι το ίδιο ανάπηρα με το iOS. Όσους όμως έχουν μάθει αλλιώς συνήθως τους εκνευρίζουν...

Link to comment
Share on other sites

 

Να τα κράζεις ξέρεις όμως. Εύγε.

Πήγαινε σε κάποιο κατάστημα να τα δεις. Πιστεύω ότι εσένα θα σου αρέσουν, είναι το ίδιο ανάπηρα με το iOS. Όσους όμως έχουν μάθει αλλιώς συνήθως τους εκνευρίζουν...

 

όντως δυνατό χαρτί...

 

Όχι για πολύ ακόμα... Με το μάνγκο βελτιώνουν πολλά σε σχέση με το μήλο... Συμπιαν δεν θα είναι άλλα είναι ένα βήμα :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ με το άρθρο. Η ΝΟΚΙΑ απέδειξε όλα αυτά τα χρόνια ότι είναι ανίκανη να αναπτύξει από μόνη της ένα best seller λειτουργικό, και δεν μιλάω για τα προηγούμενα χρόνια όπου έπαιζε μόνη της. Το να πήγαινε σε μία συνεργασία η οποία θα την ανάγκαζε να ασχοληθεί με το development και τρίτου λειτουργικού (Symbian, Meego, WebOS) θα την οδηγούσε στην καταστροφή. Η αγορά έχει αποδείξει ότι σημασία δεν έχει να έχεις το πληρέστερο λειτουργικό, αλλά αυτό που πλασάρεις, να το πλασάρεις σωστά, είτε αυτό αφορά την διαφήμιση, είτε το support, είτε το development. H NOKIA επέλεξε να αφήσει το λειτουργικό στην Microsoft, και με βάση την μέχρι τώρα πορεία της, (μάλλον) έπραξε σωστά. Από την άλλη, το να κρίνουμε κάτι το οποίο ακόμα δεν έχει κυκλοφορήσει, είναι απλές υποθέσεις και προσωπικές προτιμήσεις. Όταν θα πιάσουμε όλοι μας στα χέρια ένα ΝΟΚΙΑ με WP7 (και δεν θα κρίνουμε απλά βιντεάκια από εκθέσεις) τότε θα μπορούμε να κράξουμε ή να υποστηρίξουμε την κίνηση αυτή με αποδείξεις.

 

Σε βρίσκω λάθος σε πολλά πράγματα...

 

H Nokia έχει πολλά best seller, και λειτουργικά. Από τα πιο απλά (S40) μέχρι τα πιο πολύπλοκα (S3). Ακόμα και πέρισυ που το Android ήταν πληρέστατο δεν μπόρεσε να φτάσει τις Symbian συσκευές κι ας έμπαινε σε 10πλάσιο αριθμό μοντέλων. Αλλά εδώ δε πουλούνται λειτουργικά. Πώς μπορείς να ξέρεις αν το λειτουργικό είναι η αιτία μίας αγοράς ή τα χαρακτηριστικά της συσκευής ή το όνομα ή οποιοσδήποτε άλλος παράγοντας; Απλά δεν ξέρεις. Και ότι και να πείς θα είναι υποθέσεις.

 

Το σημείο στο οποίο σίγουρα είσαι απόλυτα λάθος είναι εκεί που γράφεις ότι το λειτουργικό προχωράει από τη Microsoft. Έχουν γίνει πολλές αναφορές, μέχρι και ρητή δήλωση: το Espoo είναι το μεγαλύτερο κέντρo ερευνών γαι το wp και θα έχει κεντρικό ρόλο στην εξέλιξη του. Επομένως η Nokia δεν άφησε το λειτουργικό στη Microsoft, ας μη βγάζουμε πράγματα απ'το μυαλό μας. Η όποια κριτική αν έκανε καλά που άφησε τα λειτουργικά είναι άκυρη τη στιγμή που έχει τόσο ενεργό ρόλο στο σχεδιασμό του wp.

 

Tέλος δε νομίζω ότι χρειάζεται να πιάσουμε ένα Nokia wp στα χέρια μας. Το λειτουργικό θα είναι το αυτό που τοποθετείται ήδη σε διάφορες συσκευές. Το έχουμε δεί εδώ και 8 μήνες, δεν πρόκειται να υπάρξουν εκπλήξεις. Ούτε κάποια δήλωση υποδεικνύει ότι το wp των Nokia θα είναι διαφορετικό. Νομίζω, μάλιστα, ότι υπάρχει δήλωση για το αντίθετο. Θα ήταν παράλογο τη στιγμή που θέλουν την συνεργασία και των άλλων εταιριών να ευννοήσουν ειδικά τη Nokia.

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...