Jump to content

Σχέσεις μεταξύ των δύο φύλων: Προβληματισμοί,εμπειρίες


Fetzisjr
 Κοινοποίηση

Πόσο κράτησε η πιο μεγάλη σας σχέση  

574 members have voted

  1. 1. Πόσο κράτησε η πιο μεγάλη σας σχέση

    • 3 μήνες - 6 μήνες
      156
    • 1 - 3 χρόνια
      183
    • 4 + χρόνια
      165
    • Είμαι κατά των μακροχρόνιων σχέσεων
      70


Recommended Posts

iManiac μη κολλάς φίλε! Πες ή κάνε αυτό που νιώθεις και ότι βρέξει ας κατεβάσει. Και να είσαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή μετά από κάποιο διάστημα, αν φας X τώρα και απομακρυνθείτε, θα ξαναμιλάτε όπως στην αρχή. Είναι προτιμότερο στο μέλλον να λες έπαιξα και ας έχασα από το να λες κοίτα ρε γ@μωτο και δεν το δοκίμασα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

iManiac μη κολλάς φίλε! Πες ή κάνε αυτό που νιώθεις και ότι βρέξει ας κατεβάσει. Και να είσαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή μετά από κάποιο διάστημα, αν φας X τώρα και απομακρυνθείτε, θα ξαναμιλάτε όπως στην αρχή. Είναι προτιμότερο στο μέλλον να λες έπαιξα και ας έχασα από το να λες κοίτα ρε γ@μωτο και δεν το δοκίμασα.

 

αυτος εισαι;) α να γεια σου ρε αλκι ειπες το σωστο!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλια υπάρχει στα δύο φύλα, μόνο αν ο ένας από τους δύο είναι πολύ ασχημος.

 

χαχαχχαχ σαγαπαω ρε φιλε!!!Ειναι κατι που πιστευω ακραδαντα!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

χαχαχχαχ σαγαπαω ρε φιλε!!!Ειναι κατι που πιστευω ακραδαντα!!!

 

Ειναι μα ναι, αλλά ο βλακας αυτό το κατάλαβα πολύ μεγάλος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Φιλια υπάρχει στα δύο φύλα, μόνο αν ο ένας από τους δύο είναι πολύ ασχημος.

 

Μπορώ να πω ότι συμφωνώ και εγώ μαζί σου..;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Tελικά δεν μάθαμε και τι έγινε με τον iManiac.. Έτσι να δούμε αν πιάσανε οι συμβουλές τουλάχιστον!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια θελω τη γνωμη σας για ενα θεμα.Ειμαι 21 και γνωρισα μια κοπελα 17 χρονων απο το ιντερνετ.Μου εστειλε αυτη πρωτα μηνυμα,μιλησαμε λιγο,μετα ανταλλαξαμε φεισμπουκ.Μιλησαμε και απο κει 3-4 φορες(απο μια ωρα καθε φορα περιπου). Ε μετα ανταλλαξαμε τηλεφωνα και βγηκαμε μια φορα οι δυο μας.

Απο οτι καταλαβα με συμπαθησε,ηταν αρκετα διαχυτικη και με ακουμπουσε αρκετες φορες στα χερια.Στο τελος μου ειπε να μην ντραπω(το χω αυτο δυστυχως) να επικοινωνησω μαζι της οποτε θελω και να κανονισουμε και αλλη συναντηση.Ομως απο τοτε εχουμε επικοινωνησει ελαχιστα.Της εστειλα μηνυμα στο κινητο τρεις μερες αργοτερα και "μιλησαμε" λιγο(εγω δεν το συνεχισα πολυ γιατι δε με βολευουν τα sms).

 

Μετα απο αλλες τρεις μερες μου εστειλε αυτη μηνυμα,της ειπα να βγουμε αλλα μου ειπε οτι δεν μπορουσε εκεινη τη μερα λογω φροντιστηριων(ξεχασα να πω οτι φετος δινει πανελληνιες) και της απαντησα οτι οποτε θελει και μπορει να βρεθουμε,να με παρει τηλεφωνο.

Τελοσπαντων για να μην τα πολυλογω,την πηρα τηλεφωνο εγω προχθες το σαββατο,δεν το σηκωσε,μετα μου εκανε αναπαντητη,αλλα δυστυχως την ειδα πολυ αργα και ετσι δεν την ξαναπηρα.Και τελος την πηρα χθες το πρωι(κυριακη) αλλα δεν επικοινωνησε μαζι μου ξανα.

Το αλλο σπαστικο ειναι οτι απο τοτε που βγηκαμε,δεν εχει τυχει ουτε μια φορα να ειμαστε συνδεδεμενοι και οι δυο την ιδια ωρα στο φεισμπουκ,για να μιλησουμε τουλαχιστον απο κει.

 

Εχω μπερδευτει καπως.Λετε να εχω ελπιδες;

Link to comment
Share on other sites

Ελπίδες θαρρώ πως έχεις και η κοπέλα με το να έρχεται ολοένα και πιο κοντά σου και όπως μας περιγράφεις να σου πιάνει τα χέρια, προσπαθούσε να σε κάνει να νιώσεις πιο άνετα και να μην είσαι τόσο ντροπαλός. Μην πτοείσαι και συνέχισε να κρατάς επαφή μαζί της και την επόμενη φορά να είσαι τόσο εκδηλωτικός όσο και εκείνη.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτα δεν μας κανουν οι γυναικες και μας τρελλαινουν?

φιλε,οπως παραδεχτηκες και εσυ ειναι πνιγμενη φετος.φανταζομαι εχεις δωσει πανελλαδικες και ξερεις πως ειναι.βαλε τον ευατο σου στην θεση της.να σου τυχαινε ενας νεος ερωτας τετοια χρονια ειναι ζαρι.αν εδινες πανελλαδικες και ταυτοχρονα ερωτευοσουν και πηγαινε καλα θα σε ανεβαζε.αν οχι θα σε κατεστρεφε.μπορει να σκεφτεται αυτο.

το θεμα ειναι να σιγουρευτεις τι θελει απο εσενα.πρεπει να συναντηθειτε και να τα πειτε καθαρα.

αν της αρεσες και τι αναζητα απο εσενα.αν θελει σχεση η' κατι ευκαιριακο μονο για σεξ η' καποιον απλως να γεμιζει την ωρα της.αν τελικα σε γουσταρει να κανονισετε ενα προγραμμα που θα βρισκεστε ωστε να μπορειτε να συνενοειστε και να μην υπαρχουν παρεξηγησεις.

παντως ειναι δυσκολο αυτη την χρονια.αν γουσταρετε ο ενας τον αλλο και προχωρησετε σε σχεση γιατι αυτη αν την πατησει μαζι σου,θα σε νιωθει ελευθερο και θα ζηλευει που εισαι,με ποιον και τι κανεις και εσυ απο την αλλη θα την πιεζεις να βρεθειτε γιατι θα την θες και οταν θα θελει να μοιρασει και τον χρονο της στις φιλες για εξοδο ,μαθηματα κ.λπ. θα αρχισεις να παραπονιεσαι.να σκεφτεσαι και οτι σιγουρα ως επι το πλειστον βεβαια ειναι σε αλλη νοηματικη κατασταση απο εσενα λογω ηλικιας.

ομως ολα ειναι δυσκολα αλλα και πολυ ευκολα αν υπαρξει συνενοηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μετα απο τρεις μηνες(με καποια διαλλειματα) που την πολιορκουσα και της ζητουσα να βγουμε,χθες της μιλησα τελειως ξεκαθαρα για να μαθω τελικα οτι τα'χει με αλλον και δεν ειχε καταλαβει καθολου οτι την αγαπω και τη βλεπω ερωτικα.Μαμω τα facebook και τις λοιπες βλακειες.

Τοσο καιρο χαλαγα την ψυχικη μου υγεια χωρις λογο.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο τρεις μηνες(με καποια διαλλειματα) που την πολιορκουσα και της ζητουσα να βγουμε,χθες της μιλησα τελειως ξεκαθαρα για να μαθω τελικα οτι τα'χει με αλλον και δεν ειχε καταλαβει καθολου οτι την αγαπω και τη βλεπω ερωτικα.Μαμω τα facebook και τις λοιπες βλακειες.

Τοσο καιρο χαλαγα την ψυχικη μου υγεια χωρις λογο.

 

Κάνε twitter να ξενοιάσεις ρε :lol:

Πέρα απ την πλάκα όσο κλισέ και αν είναι, είναι γελοίο να χαλάς την ψυχική σου υγεία για τέτοια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε twitter να ξενοιάσεις ρε :lol:

Πέρα απ την πλάκα όσο κλισέ και αν είναι, είναι γελοίο να χαλάς την ψυχική σου υγεία για τέτοια θέματα.

Εννοειται φιλε.Ελπιζω να'ταν η πρωτη και η τελευταια φορα που μπλεκομαι σε τετοια χαζοκατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο τρεις μηνες(με καποια διαλλειματα) που την πολιορκουσα και της ζητουσα να βγουμε,χθες της μιλησα τελειως ξεκαθαρα για να μαθω τελικα οτι τα'χει με αλλον και δεν ειχε καταλαβει καθολου οτι την αγαπω και τη βλεπω ερωτικα.Μαμω τα facebook και τις λοιπες βλακειες.

Τοσο καιρο χαλαγα την ψυχικη μου υγεια χωρις λογο.

 

Δηλαδή τα είχε με άλλον και βγήκε και με κάποιον από facebook? Μήπως τελικά δεν γούσταρε κ στο είπε για να σε αποφύγει?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα είχε με άλλον και βγήκε και με κάποιον από facebook? Μήπως τελικά δεν γούσταρε κ στο είπε για να σε αποφύγει?

Δε νομιζω.Αν ηθελε να με αποφυγει θα μπορουσε καλλιστα να μου πει οτι θελει να αφοσιωθει στις πανελληνιες.

Αλλα ετσι κι αλλιως ειναι ευθυς τυπος.Δε θα'ψαχνε για δικαιολογιες.

 

Στην αρχη βγηκαμε φιλικα,αλλα τελικα και οι δυο φαγαμε κολλημα.Ελα ομως που εχει σχεση.

 

Το χειροτερο βεβαια ειναι οτι καναμε τοσο καιρο να ξεκαθαρισουμε την κατασταση.Ισως φταιω κι εγω που δεν της ανοιχτηκα ,αλλα νομιζοντας οτι ειναι ελευθερη περιμενα να την δω απο κοντα για να συζητησουμε σοβαρα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά φέρθηκες εσύ. Νομίζω ότι θα έπρεπε να σου πει ότι είχε σχέση από την αρχή. Εκτός κι αν δημιουργήθηκε στο διάστημα που μιλούσατε και προς το τέλος.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί μαζί με εσένα, να είχε γνωριστεί και με άλλους στο fb.

Να βγήκε κάποια ραντεβού και να διάλεξε αυτόν που της άρεσε.

 

Τότε που βγήκατε μπορεί όντως να ήταν μόνη.

Λογικό μου ακούγεται...

 

Κι αν τελικά διάλεξε κάποιον, θα έπρεπε να στείλει σε όλους όσους είχε βγει το προηγούμενο διάστημα, μήνυμα ότι τα έφτιαξε με κάποιον? Δε νομίζω...

 

Πάντως καλό είναι την επόμενη φορά που θα γνωρίσεις κάποια άλλη, μετά από 1-2 ραντεβού, να ρωτήσεις έμμεσα αν έχει σχέση.

Δηλαδή "δεν ξέρω αν έχεις κάποια σχέση, γιατί δεν θέλω να μπαίνω ανάμεσα σε ζευγάρια". 'Η κάτι παρόμοιο...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί μαζί με εσένα, να είχε γνωριστεί και με άλλους στο fb.

Να βγήκε κάποια ραντεβού και να διάλεξε αυτόν που της άρεσε.

 

Τότε που βγήκατε μπορεί όντως να ήταν μόνη.

Λογικό μου ακούγεται...

 

Κι αν τελικά διάλεξε κάποιον, θα έπρεπε να στείλει σε όλους όσους είχε βγει το προηγούμενο διάστημα, μήνυμα ότι τα έφτιαξε με κάποιον? Δε νομίζω...

 

Πάντως καλό είναι την επόμενη φορά που θα γνωρίσεις κάποια άλλη, μετά από 1-2 ραντεβού, να ρωτήσεις έμμεσα αν έχει σχέση.

Δηλαδή "δεν ξέρω αν έχεις κάποια σχέση, γιατί δεν θέλω να μπαίνω ανάμεσα σε ζευγάρια". 'Η κάτι παρόμοιο...

Η αληθεια ειναι οτι δεν φερθηκα εξυπνα.Ουτε καν μπηχτες δεν της εριξα προς το ερωτικο.

Παρολαταυτα νομιζω οτι ειχε ηδη γκομενο.Για αυτο και δεν εβρισκε χρονο να βγει μαζι μου.Ακομα και την πρωτη φορα ματωσα να την πεισω να συναντηθουμε,παρολο που της αρεσαν αρκετα οι συζητησεις μας.

Aλλωστε δεν την κοβω για τοσο απελπισμενη να ψαχνει γκομενο απο το ιντερνετ.Και απο αλλο σαιτ,ουτε καν απο το φεισμπουκ.

Edited by erether
Link to comment
Share on other sites

Η ομάδα του myPhone σ'αυτό το θέμα πετάει.. :D

 

Λοιπόν, θέλω να σας πω κι εγώ την ιστορία μου και θέλω να μου πείτε τι να κάνω μπας και ξεκολλήσω.

Η ιστορία έχει ως εξής: Γνώρισα μια κοπέλα στις αρχές της σχολής (από την πρώτη μέρα) και από τότε κολλήσαμε απίστευτα και ένα μήνυμά της ένα βράδυ για μία απορία που είχε έγινε η αφορμή να ξεκινήσουμε να μιλάμε από το κινητό, το facebook και από κοντά συνεχίσαμε να κάνουμε την παρέα. Εν ολίγοις, μετά από 1 μήνα και τα φτιάξαμε. Στην αρχή του έτους (γιατί ο καλός χρόνος από την αρχή φαίνεται) όμως χωρίσαμε για πραγματικά αστείο λόγο και σ'αυτό σημαντικό ρόλο έπαιξε το γεγονός ότι ήμασταν σε απόσταση με αποτελέσματα εγώ να μην μπορώ να τη δω και να της εξηγήσω κάποια πράγματα.

 

Στην αρχή της σχολής, μετά τις διακοπές, η αδιαφορία της είχε χτυπήσει κόκκινο. Ο κολλητός μου (και σημειωτέον πολύ καλός φίλος και της κοπέλας) μου έλεγε διάφορα του στυλ "Προχώρα, είναι φανερό ότι σ'έχει ξεπεράσει κτλ" μέχρι που προχθές ήρθε και με βρήκε και μου άρχισε να μου λέει ότι της λείπω και άλλα διάφορα. Στην αρχή, δεν ήμουνα ούτε θετικός, ούτε αρνητικός, της είπα να κρατήσουμε μια φιλική σχέση εν όψει εξεταστικής και μετά, αφού δούμε πως θα είμαστε, να πράξουμε αναλόγως. Από την επομένη όμως, ήρθανε στην επιφάνεια κάποια νέα θέματα και κυρίως από την μεριά των δικών της. Τα θέματα αυτά θα είχαν σαν αποτέλεσμα αν τα φτιάχναμε, να μην βλεπόμαστε όσο θα θέλαμε. Εγώ της είπα ότι από τη στιγμή που δεν μπορούμε να βλεπόμαστε, καλό θα ήταν να μην κάνουμε κάτι, όχι γιατί εγώ θα την ήθελα συνεχώς κοντά μου, αλλά επειδή δεν θα ήθελα να την στεναχωρώ σε περίπτωση που της ζητούσα να βγαίναμε και η απάντησή της ήταν αρνητική. Αφού τα μιλήσαμε και τα συμφωνήσαμε, αποφασίσαμε να μείνουμε φίλοι. Και εδώ αρχίζουν τα "ωραία".

 

Από τη στιγμή που αποφασίσαμε να μείνουμε φίλοι, ξαφνικά έβγαζε απέναντί μου μια έχθρα την οποία δεν μπορούσα να δικαιολογήσω και για θέματα τελείως "παιδικά". Προχθές όμως με πήρε τηλέφωνο και αντί να μου μιλάει με μίσος, έχθρα κτλ, μου μιλούσε και έσταζε μέλι, λέγαμε διάφορα άσχετα πράγματα και γενικά χάρηκα πάρα πολύ που την άκουγα τόσο χαρούμενη. Το βράδυ όμως της ίδιας μέρας για κάποιο λόγο, ο παλιός της κακός εαυτός επέστρεψε ακόμη χειρότερος! Μιας και είχα μείνει στον καλό της εαυτό, ήθελα να της προτείνω με έμμεσο τρόπο να πηγαίναμε μια βόλτα στο Θησείο και στην Ακρόπολη χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι θα πηγαίναμε μόνοι μας ή ότι το έκανα για να κάποιο άλλο λόγο εκτός του φιλικού - η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω γιατί το έκανα. Εκείνη όμως είδε τα πράγματα από την πλευρά που θα τα έβλεπε η μάνα μου σε αντίστοιχη περίπτωση και άρχισε να μου λέει διάφορα πράγματα όπως "είναι επικίνδυνα, ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται εκεί" και διάφορα άλλα. Εγώ είχα ξενερώσει απίστευτα όμως προσπαθούσα να της εξηγήσω πόσο λάθος είναι και ειδικά για την ώρα που ήθελα να πάμε (μες στις 16,30 - 17,00) και τότε το ποτήρι ξεχείλισε με την απάντησή της "δεν μπορείς να συμπεριφέρεσαι σα μικρό παιδί και να μην σε νοιάζουν αυτά. Εγώ δεν έχω τίποτε άλλο να πω, όταν μεγαλώσεις, τα ξαναλέμε". Αργότερα έμαθα από τον κολλητό μου ότι γύρισε και του είπε ότι αυτά μου τα έλεγε επειδή με νοιάζεται (εδώ γελάμε!) και πως κατάλαβε απ'αυτά που της έλεγα ότι εγώ κριτίκαρα την ηλικία της με έμμεσο τρόπο επειδή δεν ήθελε να πάμε.

 

Τέλος, χθες την πήρα τηλέφωνο για να την ρωτήσω για κάποιες σημειώσεις (όχι, δεν το έκανα επίτηδες - δεν μπορούσα να βρω κανένα άλλο παιδί) και ήταν η παλιά, ψυχρή κοπέλα που συνάντησα όταν ξανάρθα στην Αθήνα.

 

Το θέμα είναι, τι να κάνω ; Για κάποιο λόγο έχω κολλήσει απίστευτα μαζί της και δεν μπορώ να καταλάβω τη συμπεριφορά της. Να τονίσω εδώ, πως για κάποιο ανεξήγητο λόγο, μία πολύ καλή μου φίλη από το σχολείο, όταν έμαθε για το χωρισμό μας, θέλησε χωρίς δεύτερη σκέψη να την κάνει να ζηλέψει με διάφορα υπονοούμενα, φωτογραφίες που είμαστε μαζί κτλ. Λέτε αυτό να έχει κάποια σχέση;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το τεράστιο μήνυμα.

 

ΥΓ: Όσο κολλημένοι/ερωτευμένοι κι αν είστε, ποτέ μην πείτε τα λόγια του Spiderman ("When i look in your eyes..."), θα πάνε χαμένα. ;)

Edited by DonJuan
Link to comment
Share on other sites

Η ομάδα του myPhone σ'αυτό το θέμα πετάει.. :D

 

Λοιπόν, θέλω να σας πω κι εγώ την ιστορία μου και θέλω να μου πείτε τι να κάνω μπας και ξεκολλήσω.

Η ιστορία έχει ως εξής: Γνώρισα μια κοπέλα στις αρχές της σχολής (από την πρώτη μέρα) και από τότε κολλήσαμε απίστευτα και ένα μήνυμά της ένα βράδυ για μία απορία που είχε έγινε η αφορμή να ξεκινήσουμε να μιλάμε από το κινητό, το facebook και από κοντά συνεχίσαμε να κάνουμε την παρέα. Εν ολίγοις, μετά από 1 μήνα και τα φτιάξαμε. Στην αρχή του έτους (γιατί ο καλός χρόνος από την αρχή φαίνεται) όμως χωρίσαμε για πραγματικά αστείο λόγο και σ'αυτό σημαντικό ρόλο έπαιξε το γεγονός ότι ήμασταν σε απόσταση με αποτελέσματα εγώ να μην μπορώ να τη δω και να της εξηγήσω κάποια πράγματα.

 

Στην αρχή της σχολής, μετά τις διακοπές, η αδιαφορία της είχε χτυπήσει κόκκινο. Ο κολλητός μου (και σημειωτέον πολύ καλός φίλος και της κοπέλας) μου έλεγε διάφορα του στυλ "Προχώρα, είναι φανερό ότι σ'έχει ξεπεράσει κτλ" μέχρι που προχθές ήρθε και με βρήκε και μου άρχισε να μου λέει ότι της λείπω και άλλα διάφορα. Στην αρχή, δεν ήμουνα ούτε θετικός, ούτε αρνητικός, της είπα να κρατήσουμε μια φιλική σχέση εν όψει εξεταστικής και μετά, αφού δούμε πως θα είμαστε, να πράξουμε αναλόγως. Από την επομένη όμως, ήρθανε στην επιφάνεια κάποια νέα θέματα και κυρίως από την μεριά των δικών της. Τα θέματα αυτά θα είχαν σαν αποτέλεσμα αν τα φτιάχναμε, να μην βλεπόμαστε όσο θα θέλαμε. Εγώ της είπα ότι από τη στιγμή που δεν μπορούμε να βλεπόμαστε, καλό θα ήταν να μην κάνουμε κάτι, όχι γιατί εγώ θα την ήθελα συνεχώς κοντά μου, αλλά επειδή δεν θα ήθελα να την στεναχωρώ σε περίπτωση που της ζητούσα να βγαίναμε και η απάντησή της ήταν αρνητική. Αφού τα μιλήσαμε και τα συμφωνήσαμε, αποφασίσαμε να μείνουμε φίλοι. Και εδώ αρχίζουν τα "ωραία".

 

Από τη στιγμή που αποφασίσαμε να μείνουμε φίλοι, ξαφνικά έβγαζε απέναντί μου μια έχθρα την οποία δεν μπορούσα να δικαιολογήσω και για θέματα τελείως "παιδικά". Προχθές όμως με πήρε τηλέφωνο και αντί να μου μιλάει με μίσος, έχθρα κτλ, μου μιλούσε και έσταζε μέλι, λέγαμε διάφορα άσχετα πράγματα και γενικά χάρηκα πάρα πολύ που την άκουγα τόσο χαρούμενη. Το βράδυ όμως της ίδιας μέρας για κάποιο λόγο, ο παλιός της κακός εαυτός επέστρεψε ακόμη χειρότερος! Μιας και είχα μείνει στον καλό της εαυτό, ήθελα να της προτείνω με έμμεσο τρόπο να πηγαίναμε μια βόλτα στο Θησείο και στην Ακρόπολη χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι θα πηγαίναμε μόνοι μας ή ότι το έκανα για να κάποιο άλλο λόγο εκτός του φιλικού - η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω γιατί το έκανα. Εκείνη όμως είδε τα πράγματα από την πλευρά που θα τα έβλεπε η μάνα μου σε αντίστοιχη περίπτωση και άρχισε να μου λέει διάφορα πράγματα όπως "είναι επικίνδυνα, ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται εκεί" και διάφορα άλλα. Εγώ είχα ξενερώσει απίστευτα όμως προσπαθούσα να της εξηγήσω πόσο λάθος είναι και ειδικά για την ώρα που ήθελα να πάμε (μες στις 16,30 - 17,00) και τότε το ποτήρι ξεχείλισε με την απάντησή της "δεν μπορείς να συμπεριφέρεσαι σα μικρό παιδί και να μην σε νοιάζουν αυτά. Εγώ δεν έχω τίποτε άλλο να πω, όταν μεγαλώσεις, τα ξαναλέμε". Αργότερα έμαθα από τον κολλητό μου ότι γύρισε και του είπε ότι αυτά μου τα έλεγε επειδή με νοιάζεται (εδώ γελάμε!) και πως κατάλαβε απ'αυτά που της έλεγα ότι εγώ κριτίκαρα την ηλικία της με έμμεσο τρόπο επειδή δεν ήθελε να πάμε.

 

Τέλος, χθες την πήρα τηλέφωνο για να την ρωτήσω για κάποιες σημειώσεις (όχι, δεν το έκανα επίτηδες - δεν μπορούσα να βρω κανένα άλλο παιδί) και ήταν η παλιά, ψυχρή κοπέλα που συνάντησα όταν ξανάρθα στην Αθήνα.

 

Το θέμα είναι, τι να κάνω ; Για κάποιο λόγο έχω κολλήσει απίστευτα μαζί της και δεν μπορώ να καταλάβω τη συμπεριφορά της. Να τονίσω εδώ, πως για κάποιο ανεξήγητο λόγο, μία πολύ καλή μου φίλη από το σχολείο, όταν έμαθε για το χωρισμό μας, θέλησε χωρίς δεύτερη σκέψη να την κάνει να ζηλέψει με διάφορα υπονοούμενα, φωτογραφίες που είμαστε μαζί κτλ. Λέτε αυτό να έχει κάποια σχέση;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το τεράστιο μήνυμα.

 

ΥΓ: Όσο κολλημένοι/ερωτευμένοι κι αν είστε, ποτέ μην πείτε τα λόγια του Spiderman ("When i look in your eyes..."), θα πάνε χαμένα. ;)

Μαλλον φιλε τελικα δε συμφωνησε να μεινετε φιλοι.Και εδω που τα λεμε λογικο ειναι.'Η θα ειστε μαζι(με ολες τις δυσκολιες) ή δε θα'στε καθολου.Τα αλλα ειναι βλακειες.

Μιλησε της σοβαρα και συγκεκριμενα για το τι θα κανετε και δες πως θα αντιδρασει.Το να της μιλας για διαφορα σαν να μην τρεχει τιποτα,ειναι γελοιο.

 

Υ.Γ Ποσο χρονων ειναι ο καθενας σας,γιατι μπερδευτηκα στο συγκεκριμενο;Ειστε και οι δυο φοιτητες,αλλα αυτη ειναι αθηναια;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον φιλε τελικα δε συμφωνησε να μεινετε φιλοι.Και εδω που τα λεμε λογικο ειναι.'Η θα ειστε μαζι(με ολες τις δυσκολιες) ή δε θα'στε καθολου.Τα αλλα ειναι βλακειες.

Μιλησε της σοβαρα και συγκεκριμενα για το τι θα κανετε και δες πως θα αντιδρασει.Το να της μιλας για διαφορα σαν να μην τρεχει τιποτα,ειναι γελοιο.

 

Υ.Γ Ποσο χρονων ειναι ο καθενας σας,γιατι μπερδευτηκα στο συγκεκριμενο;Ειστε και οι δυο φοιτητες,αλλα αυτη ειναι αθηναια;

 

Το θέμα είναι πως μετά απ'όλα αυτά, έχω ξενερώσει απίστευτα και πλέον δεν μπορώ να τη δω ούτε σαν κορίτσι μου, ούτε σαν φίλη για τον απλό λόγο ότι ο άλλος πρέπει να σε σέβεται όπως τον σέβεσαι κι εσύ. Επίσης, δεν θέλω να της μιλήσω επειδή πρέπει να κρατήσω και λίγη αξιοπρέπεια καθώς όταν χωρίσαμε (μετά από δική της απόφαση, δεν μπορούσα να κάνω κάτι άλλο πέρα από το να το δεχτώ λόγω της απόστασης) εγώ άρχισα σιγά σιγά να της μιλάω διότι έχουμε αρκετούς κοινούς φίλους και δεν ήθελα να χαλάσω και τη σχέση μου μαζί τους, αλλά πλέον δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη λύση πέρα από το να σταματήσω να κάνω παρέα και με τα συγκεκριμένα παιδιά πλην ενός με τον οποίο είμαστε κολλητοί. Αλλά και πάλι είναι "κάπως" μετά απ'όλα αυτά κάποιος να σε "πετάει" τόσο εύκολα και χωρίς να αισθάνεται την παραμικρή τύψη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...